Go down
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

16/3/2013, 12:57 pm
Αγαπητοί συνάδελφοι........

Ανατριχιάζω και είμαι στά πρόθυρα Εγγεφαλικού όταν ακούω τίς μηχανές μου να παίρνουν ανάποδες.

Συγκιρίες με ανάγκασαν να ακινητοποιήσω τήν VFR μου γιά αρκετό διάστημα (καλά μή φανταστείτε..... κανά δύο μήνες εννοώ) και όταν με τό καλό τήν έβαλα μπρός γιά να ξεμουδιάσει ο κινητήρας και το ακουστικό μου σύστημα διαπίστωσα οτι μόλις πήρε λίγο να ζεσταίνεται ο κινητήρας έβγαλε έναν θόρυβο που με παραπέμπει σε ανεξέλγκτη αλυσσίδα εκκεντροφόρου.... που δέν ελεγε να στρώσει στά επόμενα λεπτά λειτρουργίας.
Τήν επόμενη μέρα και πάλι δοκιμή και αυτή τήν φορά ο θόρυβος ήρθε από τήν αρχή τής εκκίνησης τού κινητήρα. Και μετά τέσσερις πέντε μέρες ο θόρυβος ήρθε στούς 45 με 50 βαθμούς ενώ μέχρι να φθάσει σ αυτή τήν θερμοκρασία η λειτουργία τού κινητήρα και ο θόρυβος ήταν άψογα..... αφού φαντάστηκα οτι διορθώθηκε από μόνο του και οτι θα ήταν έναν τεντοτήρας που είχε κολλήσει και τώρα ήρθε στά ίσια του.

Θα φανταζόμουν λοιπόν τόν τεντωτήρα μέχρι που με τον θόρυβο διαπίστωσα και μία μικρή διαφοροποίηση στήν λειτουργία τού κινητήρα. Δηλαδή μού φάνηκε σάν να ψιλορετάρει και μία αλλαγή στίς στροφές που αν θυμάμαι τώρα καλά πρέπει να μειώθηκαν λίγο...... άσε που μού έδωσε τήν εντύπωση οτι κάποιος κύλινδρος υστερεί.
Τώρα πολλά στοιχεία έδωσα και μπορεί να είναι αλληλοσυγκρουόμενα αλλά έτσι το είδα και τό άκουσα.
Αν από αυτά που είπα βγάζετε συμπέρασμα εσείς οι ειδικοί παρακαλώ ενημερώστε..... να πάω γιά χαρακίρι η έχει κανένας καμιά ιδέα τι είναι αυτό ?
και αν είναι όντως τεντωτήρας είναι απλή η επισκευή ? μπορώ να τήν κάνω μόνος μου αφού μία Ducati στο παρελθόν με έχει εκπαιδεύσει με εντατικά καθημερινά σεμινάρια επισκευών ... μέχρι και μπιέλα/στρόφαλο εισκεύασα.


Last edited by tzartos on 16/3/2013, 1:29 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : προσθήκη στό κείμενο)
oσονοuπω
oσονοuπω
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 1709
Ηλικία : 67
Μοντέλο : γραναζι και desmo
Κράνος : το τσουκαλι τηs γιαγιαs

http://www.tzakiart.gr

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

16/3/2013, 1:25 pm
Γεια σου φιλτατε τζαρτε και εσκασεs τελικα μυτη.Σιγουρα εχει αρκετουs εδω να σε κατατοπισουν.Περασε και απο τα νεα μελη.Αχ γραναζιΘόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 354640
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

16/3/2013, 1:35 pm
Ανέστη.... τι να κάνουμε..... αφού όλοι εδώ θα καταλήξουμε !!!!!
Άλλοι βγαίνουν στήν σύνταξη εμείς μπαίνουμε ακόμα πιό βαθιά στά βίτσια μας..... όσο αντέχουμε βέβαια.
Τώρα όμως που μας ανέβασαν τα όρια ηλικίας θα πρέπει να περιμένουμε κι άλλο γιά να βγούμε στά Βίτσια μας.
Λές να περάσω από τα νέα μέλη να πώ ενα γειά ?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

16/3/2013, 1:41 pm
Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.

Μην σε πιάνει πανικός,ξεκίνα από τα βασικά πρώτα,εδω επισκευασες Ντουκάτι,στο Ηonda θα κολήσεις?

Σίγουρα κάτι απλό θαναι λογω της ακινησίας ,σίγουρα θα σε βοηθήσουν και οι κάτοχοι και φίλοι του βόρειου τμήματος .

Και πάλι καλώς μας ήρθες cheers
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

16/3/2013, 2:32 pm
Το Vtec το είχες κάπου μέσα ή έτρωγε τίποτα βροχές και υγρασίες για τους δύο μήνες; Μπας και έχει πάει κανά νερό σε καμιά πίπα και γιαυτό σου ρετάρει;

Ο τεντωτήρας μόνο, δεν εξηγεί γιατί να ρετάρει ένα μοτέρ. Ακόμα κι αν ξεκαβαλήσει δόντι η καδένα, θα χτύπαγε βαλβίδα στο μοτέρ, δεν θα ρέταρε απλώς. Ούτε κολλάνε οι τεντωτήρες από ακινησία, ούτε γυρνάνε πίσω. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Βάλτο να δουλέψει και πιάσε σωλήνες εξατμίσεων. Ζεματάνε όλοι το ίδιο; Μπας και κάποιος δεν ζεσταίνεται;

Βγάλε μπουζί για αρχή και τσέκαρε την καταστασή τους. Μπας και είναι κανένα μέσα στο λάδι, καταύμαρο κ.ο.κ. οπότε εξηγεί και τον ήχο (κάποιος κύλινδρος δεν αναφλέγει σωστά) και το ρετάρισμα;

Τσέκαρε και στάθμη λαδιού στο μοτέρ. Μπας και είναι...ανεβασμένη αφύσικα;

Κάνε, δες, ανέφερε και βλέπουμε.
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

16/3/2013, 3:05 pm
Είμαστε ήδη σε Τριήμερο αργίας..... εγώ σε διήμερο μιάς και το Σάββατο περιέχει εκτός τής δουλείας και χώσιμο σε Supermarket..... κοινωνικές προσφορές με επισκέψεις και συντροφιές κ.τ.λ.
Επανέρχομαι λοιπόν είμαι σε Διήμερο και σας σωστός μηχανόβιος θα τήν περάσω δοκιμάζοντας..... ξηλώνοντας...... αφουγκράζοντας..... ζεστένονοντας και κρυόνοντας γιά να το ξαναζεστάνω (δέν τα λέω βέβαια με τήν λογική σειρά) Ένα VFR. Μού τήν δίνουν οι μηχανές με προσωπικότητα οταν μάλιστα πρόκειται γιά προβληματική. Δέν αναφέρομαι στήν VFR αλλά σε μία Ducati που είχα και που μού έβγαλε τήν πίστη...... Έβγαζε και προβλήματα που δέν υπήρχαν...... Μ' αυτή τήν μηχανή χτύπησα ένα Θαλασσοπούλι με τόν ώμο μου..... με εκείνη χτύπσα ώς παιδί τής πόλης δύο φορές πρόβατο...... και με εκείνη τήν μηχανή έχασα μία φορά τό καράβι γιά ένα Νησί..... δέν θυμάμαι ποιό. Και πήτε μου τι εκτίμηση μπορώ πλέον να τής έχω ?
Και επανέρχομαι στό φλέγον θέμα.... που μπορεί να οφείλεται και στήν αφλογιστία όπως με παραπέμπεις Φίλε μου Caracal. Οχι η μηχανή είναι μόνιμα κάτω από τήν Κουκούλα της και υπό σκεπή .... Δέν υπόκειται σε εξτρήμ καταστάσεις αφού η κουκούλα τελικά είναι μετά το γκαράζ ένα καλό προστατευτικό..... Άλλωστε το λογικό θα ήταν να ρετάρει στήν αρχή και μόλις φύγει από την θερμοκρασία η υγρασία να πάει σε φυσιολογική λειτουργία.... οχι εδώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...... Τα λάδια δέν μπορεί να είναι κατάμαυρα γιατί έχω 3000 που τα άλλαξα...... και με ευλάβια σε ότι αφορά τήν ποσότητα.... πάντα οριακά σε ότι αφορά τήν ποσότητα. ... Τωρα με τίς εξατμήσεις ... θα το δοκιμάσω... ώς και θερμόμετρο θα βάζω σε κάθε εξαγωγή ξεχωριστά...... Αλλά γιατί μόλις ζεσταθεί ? βέβαια όπως αναφέρω το έκανε μία από τίς τέσσερις φορές που το δοκίμασα και αμέσως με το καλημέρα που πήρε μπρός.
Αλλά όπως είπαμε έχουμε γιορτινο τριήμερο και εγώ θα ντυθώ Μουτζούρης και θα τήν μελετήσω τήν κατάσταση. Τα πορίσματα θα τα κοινοποιήσω ..... Τώρα στό μεταξύ αν κανέίς σας γνωρίζει τό κόστος ενός μηχανισμού τεντωτήρα πές τε μου να χαρώ τίς γιορτές (η να λυπηθώ αλλά λόγω εορτών να το ξεπεράσω εύκολα).
Καλό σας τριήμερο και όπως βλέπω ο καιρός ευνοεί γιά δροσερές βόλτες.
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

17/3/2013, 11:49 pm
Το δικό μου εδώ και 2.000 χλμ κάνει ένα μεταλλικό θόρυβο (κρακ-κρακ-κρακ....) όταν είναι κρύο και το βάζω μπροστά. Μόλις ζεσταθεί λίγο, σταματάει.
Καδένα? Καμπάνα?

Τι να κοιτάξω και πως να το τεστάρω?
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

18/3/2013, 4:03 am
Roberto_Diavolo wrote:Το δικό μου εδώ και 2.000 χλμ κάνει ένα μεταλλικό θόρυβο (κρακ-κρακ-κρακ....) όταν είναι κρύο και το βάζω μπροστά. Μόλις ζεσταθεί λίγο, σταματάει.
Καδένα? Καμπάνα?

Τι να κοιτάξω και πως να το τεστάρω?

τεντωτήρας;
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

18/3/2013, 9:31 pm
anastasis wrote:
Roberto_Diavolo wrote:Το δικό μου εδώ και 2.000 χλμ κάνει ένα μεταλλικό θόρυβο (κρακ-κρακ-κρακ....) όταν είναι κρύο και το βάζω μπροστά. Μόλις ζεσταθεί λίγο, σταματάει.
Καδένα? Καμπάνα?

Τι να κοιτάξω και πως να το τεστάρω?

τεντωτήρας;

Έστω ότι είναι, και εγώ αυτό σκέφτηκα. όταν ζεσταίνεται το μοτερ, σταματάει?
Συνήθως ποιος από τους δύο χαλάει πρώτος?
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

18/3/2013, 11:22 pm
Roberto_Diavolo wrote:
anastasis wrote:
Roberto_Diavolo wrote:Το δικό μου εδώ και 2.000 χλμ κάνει ένα μεταλλικό θόρυβο (κρακ-κρακ-κρακ....) όταν είναι κρύο και το βάζω μπροστά. Μόλις ζεσταθεί λίγο, σταματάει.
Καδένα? Καμπάνα?

Τι να κοιτάξω και πως να το τεστάρω?

τεντωτήρας;

Έστω ότι είναι, και εγώ αυτό σκέφτηκα. όταν ζεσταίνεται το μοτερ, σταματάει?
Συνήθως ποιος από τους δύο χαλάει πρώτος?

Οι τεντωτήρες είτε κρύο είτε ζέστη ακούγονται όταν θέλουν αλλαγή
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

18/3/2013, 11:55 pm
Roberto_Diavolo wrote:
anastasis wrote:
Roberto_Diavolo wrote:Το δικό μου εδώ και 2.000 χλμ κάνει ένα μεταλλικό θόρυβο (κρακ-κρακ-κρακ....) όταν είναι κρύο και το βάζω μπροστά. Μόλις ζεσταθεί λίγο, σταματάει.
Καδένα? Καμπάνα?

Τι να κοιτάξω και πως να το τεστάρω?

τεντωτήρας;

Έστω ότι είναι, και εγώ αυτό σκέφτηκα. όταν ζεσταίνεται το μοτερ, σταματάει?
Συνήθως ποιος από τους δύο χαλάει πρώτος?

Ο μπροστά στις 50+ και ο πισω μετά τις 80.

Αλλά δεν είναι επικίνδυνο, μόνο ταλαντώνεται δεν χαλαρώνει.

Βάλε ορυκτέλαιο, στην επόμενη αλλαγή, να πιάσει πουρί και θα σταματήσει lol! lol!
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

21/3/2013, 8:51 am
Ξέρει κανείς το κόστος τού τεντωτήρα ? και πιστεύω δέν είναι και επιστήμη να τόν αλλάξω μόνος μου?
γιά να έχω πρόσβαση στόν μπροστινό γιατί κάτι τέτοιο τελικά συμβαίνει πρέπει να βγάλω πολλά πράγματα η αρκεί το Τεπόζιτο ?
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

21/3/2013, 9:41 am
Περίπου 200+ πέρσι, δεν χρειαζονται οι φλάτζες αν δεν χαλάσεις τις παλιές, μπροστά βγάζεις τεπόζιτο, η πρόσβαση είναι δύσκολη όμως, α προσοχή πως θα βάλεις τις φλάτζες για να μην χάνει λάδια ο κινητήρας
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

21/3/2013, 12:08 pm
tzartos wrote:Ξέρει κανείς το κόστος τού τεντωτήρα ? και πιστεύω δέν είναι και επιστήμη να τόν αλλάξω μόνος μου?
γιά να έχω πρόσβαση στόν μπροστινό γιατί κάτι τέτοιο τελικά συμβαίνει πρέπει να βγάλω πολλά πράγματα η αρκεί το Τεπόζιτο ?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=49816
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

25/3/2013, 8:55 am
Κοστος τεντωτήρα τελικά 105 ευρώ. Δημιούργησα πρόσβαση βγάζοτας το σπίτι του φίλτρου αέρα και παρ όλα ταύτα όπως λέτε και εσείς το να το βγάλεις χωρίς να διαλύσεις και άλλο τόν κινητήρα βγάζοντας και άλλα στοιχεία είναι λίγο ζόρικο αλλά Ο.Κ. γίνεται η δουλειά και τώρα μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά θα πάω να τον πάρω γιά αλλαγή.
Στό μεταξύ έβγαλα και το φίλτρο αέρα..... αυτός αλλάζει η αρκεί ένα πλύσιμο ? και με τί το πλενουμε ?
Και κάτι ακόμη.......... μήπως ξέρει κανείς σας πώς ρυθμίζουμε το VTEC?
Το πήγα σε συνεργείο πρίν ένα χρόνο.... και όταν το πήρα σχεδόν δέν καταλάβαινες τήν είσοδο του VTEC αλλά μέσα σε ένα μήνα μετά έχω και πάλι τήν ίδια προηγούμενη κατάσταση..... μπαίνει το Vtec μετά τυμπάνων και γενικώς θέλει να κάνει αίσθηση γύρω από τό όνομά του. Πιστεύω οτι αν ήταν αυτή η νορμάλ λειτουργία του δέν θα το επέλεγε η Honda ώς σύστημα και δέν θα τό έβαζε....... και επειδή πιστεύω ότι η προσοχή που θα δώσω εγώ στήν ρύθμιση θα είναι πολύ πιό μεγάλη από ένα συνεργείο (αν βέβαια χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία που απαιτεί χρόνο και δοκιμές κτλ) θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.
Καί ένα θέμα ακόμη........ ποιά είναι η προληπτική αλλαγή στά μπουζί........ εννοώ στά πόσα χιλιόμετρα αλλάζεις? Και είναι ένας τύπος από μία Εταιρία? η είναι μπουζί που φοράνε πολλοι κινητήρες και μπορείς να τά βρείς σε πολλά μαγαζιά και από πολλές μάρκες ?
Πολλά τα ερωτήματα και μπορεί ίσως να βρίσκονται απαντήσεις μέσα στο φόρουμ γενικώς αλλά θα δυσκολευτώ να τίς βρώ οπότε το παίρνω από την αρχή.
Αν και έχω το VFR 5 χρόνια δέν ασχοληθηκα μαζί του γιατί στό συνεργείο που το πηγαίνω δέν μας αποσχόλησε κάποιο θέμα ιδιαίτερο παρά αλλαγή λάδια φίλτρο.... αλυσίδα γρανάζια κίνησης και λάστιχα..... ααααα και πρίν μερικές μέρες άλλαξα τσιμούχες και λάδια στό μπροστινό γιατί το ένα δάκρυζε. (σε αντίθεση με το Ducati που είχα παλιά το οποίο δέν μ' άφηνε σε χλωρό κλαρί....... τού χρωστάω όμως πολλά γιατί εκείνο με έκανε μηχανικό χωρίς ιδιαίτερο κόστος ..... μόνο όσο κοστίζανε τα ανταλλακτικά).
Τώρα που τα οικονομικά δέν είναι στά καλύτερά τους αποφάσισα να κάνω μόνος μου μερικά πράγματα ...... μάλιστα ύστερα από τήν αλλαγή στίς τσιμούχες στό μπροστινό μού άρεσε κι όλας οπότε θα το ψάχνω όσο με παίρνει μόνος μου.
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

25/3/2013, 12:49 pm
tzartos wrote: (σε αντίθεση με το Ducati που είχα παλιά το οποίο δέν μ' άφηνε σε χλωρό κλαρί....... τού χρωστάω όμως πολλά γιατί εκείνο με έκανε μηχανικό χωρίς ιδιαίτερο κόστος ..... μόνο όσο κοστίζανε τα ανταλλακτικά)


Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 567-ducati-making-mechanics-out-of-riders-since-1946
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

4/4/2013, 8:51 pm
Τελικά ΟΚ..... άλλαξα Τεντωτήρα (κόστος 100 ευρώ).... η φλάντζα (μεταλλική) ηταν οκ και δέν χρειάστηκε αντικατάσταση. και ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Ρολόϊ ο Κινητήρας. Διέλυσα δε τον παλιό και αφού κατάλαβα τήν λειτουργία του δέν κατάλαβα που υστερεί ?
Το κακό είναι οτι τήν εκτίμηση τής κατάστασης του τεντωτήρα τήν έκανα αφού τον αποσυναρμολόγησα οπότε και δέν τόν σύγκρινα με τόν καινούριο. Τήν άλλη φορά όμως θα δώ τι φταίει και οι παλιοί τεντωτήρες δείχνουν να τα παίζουν ενώ στήν πραγματικότητα δέν φαίνεται κάτι τέτοιο. (ϊσως το ελλατήριο να θέλει άλλη μία στροφή αρνητική γιά να δώσει λίγο περισσότερη πίεση γιατί ύστερα από τόσα χιλιόμετρα και τόσες θερμοκρασίες ίσως να ατόνησε λίγο..... αλλά αυτό με μία δύο στροφές ακόμη (οι γνωρίζοντες καταλαβαίνουν τι έννοώ) ίσως να το γλυτώνεις και να παρατείνεις τήν ζωή του γιά άλλα 100.000 χιλιόμετρα.
Σε ότι αφορά δέ οτι αν εκτονοθεί ένας τεντωτήρας υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να τον μαζέψεις με πένσες κτλ.... μύθος.!!!!! παίρνεται ένα κατσαβιδάκι ίσιο που θα χωράει στό πίσω μέρος τού τεντωτήρα..... αφού έχετε ξεβιδώσει τήν προστατευτική βίδα προηγουμένος..... και αφού το χώσετε μέσα και βρείτε αντίσταση από μέταλο θα το στρίψετε δεξιά σαν να βιδώνετε και αυτομάτως ο τεντωτήρας μαζεύει. εφόσον μαζέψει συγκρατείται άνετα με το χέρι στήν θέση του ώστε να αφαιρέσετε το κατσαβίδι και να βάλετε ένα μικρό μεταλλικό που συνοδεύει έναν καινούριο τεντωτήρα και σταθεροποιείται εκέι γιά να τον τοποθετήσετε στήν θέση του. αν πάλι δέν έχετε αυτό το μεταλικό λαμάκι τότε τοποθετείτε τον τεντωτήρα στήν θέση του εκτωνομένο.... και εφόσον δέν μπαίνει τελείως λόγω αντίστασης περιστρέφετε με το κατσαβίδι όπως προηγούμενα και ο τεντωτήρας μπαίνει στήν θέση του..... τον βιδώνετε στήν θέση του και μετά βγάζετε το κατσαβίδι και βάζετε τήν προστατευτική βίδα (καπάκι).
Σκουπίζεστε γιατί σίγουρα λερωθήκατε...... παίρνετε δύο τρία πλαστικά κουμπώματα από το Φέριγκ γιατί σίγουρα χαλάσατε μερικά (2 ευρώ το ένα) και αφού βαλετε το κλειδί στήν μηχανή το περιστρέφετε με τήν φορά τού ορολογιού .... και αφού ανάψουν οι λυχνίες (ενδέχεται να ανάψουν πολύ αμυδρά λόγω τής ακινησίας τής μηχανής σε αναμονή τού ανταλλακτικού τεντωτήρα) δοκιμάζετε να βάλετε μπροστά πιέζοντας το μπουτόν τής μίζας. Αν πάρει θα ακουσετε έναν υγιή ήχο πλέονκαι θα πάτε ολοκληρωμένοι γιά ύπνο..... αν δέν πάρει όμως τήν διαδικασία τήν ξέρετε..... Αυτοκίνητο - καλόδια (προσοχή... το κοκκινο στό +) και μπρουουουουουμ ..... οπότε και πάλι πάτε ήσυχοι γιά ύπνο αλλά με μία μικρή καθυστέρηση.
καλη επιτυχία.............. ΑΑαααααααααααααα οι τεντωτήρες βρίσκονται δεξιά οπότε σηκώνετε τεπόζιτο Ξεφίδωμα μόνο οι μπροστά βίδες και το σιρματοσχοινάκι ....... και βγάζεται το κουτί τού φίλτρου 0λόκληρο ....... εγώ το έβγαλα και είχα λίγο περισσότερο χώρο. Δέν δοκίμασα να δώ άν έχω πρόσβαση και χωρίς να το βγάλω. Αν πάλι δέιτε οτι υπάρχει πρόσβαση μήν το βγάζετε. Και να έχετε και μία προέκταση με μαγνητάκι στήν άκρη γιατί όλο και θα σας πεσει κάποια βιδούλα και δέν θα χωράει ούτε το βλέμα σας ώστε να τήν πάρετε.


Last edited by tzartos on 4/4/2013, 8:54 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : γραφική ανακολουθία)
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

4/4/2013, 9:42 pm
ωραίος........

cheers
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

4/4/2013, 11:29 pm
tzartos wrote:Τελικά ΟΚ........................................................................................
Το κακό είναι οτι τήν εκτίμηση τής κατάστασης του τεντωτήρα τήν έκανα αφού τον αποσυναρμολόγησα οπότε και δέν τόν σύγκρινα με τόν καινούριο. Τήν άλλη φορά όμως θα δώ τι φταίει και οι παλιοί τεντωτήρες δείχνουν να τα παίζουν ενώ στήν πραγματικότητα δέν φαίνεται κάτι τέτοιο. (ϊσως το ελλατήριο να θέλει άλλη μία στροφή αρνητική γιά να δώσει λίγο περισσότερη πίεση γιατί ύστερα από τόσα χιλιόμετρα και τόσες θερμοκρασίες ίσως να ατόνησε λίγο..... αλλά αυτό με μία δύο στροφές ακόμη (οι γνωρίζοντες καταλαβαίνουν τι έννοώ) ίσως να το γλυτώνεις και να παρατείνεις τήν ζωή του γιά άλλα 100.000 χιλιόμετρα............

Το ελατήριο έχει χάσει τις ανοχές του, μια ζέστη μια κρύο οπότε δεν παίζει θέμα τεντώματος του ελατηρίου για να ξαναποκτησει την ελαστικότητά του, μόνο καινούργιο, αλλά από που;
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

5/4/2013, 9:59 am
Οχι .... δέν εχεις δίκιο. Ετσι όπως τα είδα τα πράγματα το ελλατήριο ειναι μιά χαρά έστω και με μία μικρή υστέρηση που μπορεί κάλλιστα να ισσορροπίσει με μία η δύο αντίθετες στροφές του ελλατηρίου ώστε να αποκτήση τήν ίδια και ίσως και μεγαλύτερη τάση γιά να καλύψει τίς ανάγκες. Το ελλατήριο στήν ουσία δέν πιέζει τίποτε...... απλώς είναι κουμπωμένο σε ένα ειδικο και με πολλές σπείρες παξιμάδι το οποίο με τήν σειρά του έχει ροπή να περιστρέφεται ώστε να ξεβιδώνει (άρα να απωθεί) τήν βίδα που είναι μέσα του και που στήν ουσία αυτή η βίδα είναι η προέκταση τού τεντωτήρα.... του έξονα δηλαδή που σπρώχνει τήν γλύστρα γιά να μήν αφήνει χαλαρή τήν αλυσίδα του εκκεντροφόρου.
Πιστεύω οτι είμαι σωστά τοποθετημένος. Αν κάποιος έχει ειδικές γνώσεις μπορεί να μας πεί τήν άποψή του, όπως π.χ. Στίς πόσες στροφές πρέπει να κουμπώσει το ελλατήριο από το σημείο μηδέν.(στίς πόσες είναι από τήν μάνα του.
Εάν χτυπάει η αλλυσίδα υπάρχεικαι κάτι που μπορείτε να κάνετε γιά να διαπιστώσετε αν όντως φταίει ο τεντωτήρας.
Είναι ναι μέν δύσκολη η πρόσβαση αλλά πολύ πιό ευκολο να το κάνετε από το να αγοράσετε τεντωτήρα που πιθανώς δέν φταίει.
ξεβιδώνετε τήν κατσαβιδόβιδα που βρίσκεται στήν κορυφή τού τεντωτήρα. Βάζετε ένα ίσιο κατσαβίδι στήν τρύπα που θα φανερωθεί. ένα μεγάλο δοκιμαστικό ρεύματος είναι ότι πρέπει.... γιατί χωράει άνετα και κάνει τήν δουλειά του.. Ο τεντωτήρας από τό μηδέν μέχρι και τήν ολοκληρωτική του εκτόνωση χρειάζετει 4,25 στροφές. Δηλαδή αν είχατε τον τεντωτήρα στα χέρια σας έξω τότε θα χρειαζόσασταν αυτές τήν στροφές γιά να τον δείτε να χρησιμοποιεί ολο το έύρος κίνησής του. Στρίψτε το κατσαβίδι (αφού νοιώσετε οτι κούμπωσε στήν σχισμή τής βίδας που στήν πραγματικότητα δέν βλέπετε αφου είναι στό βάθος του τεντωτήρα - 1,5 με 2 εκ περίπου βάθος - και γυρίστε σάν να βιδώνετε μετρώντας τις στροφές μέχρι να τερματίσει. Αν χάσετε τον λογαριασμό τραβήξτε το κατσαβίδι και ξαναδοκιμάστε μέχρι να τερματίσει. Εάν είναι πάνω από τέσσερις στροφές σημαίνει οτι δέν έχετε αλυσίδα εκκεντροφόρου (φυσικά αυτό είναι αδύνατον οπότε απλώς μετρήστε τα περιθώρια που έχετε ακόμη. (δέν ξέρω το ιδανικό σημείο. Τήν άλλη φορά που θα αλλάξω τόν άλλο τεντωτήρα θα το δώ και αυτό .... αλλά αν κανείς γνωρίζει τότε να μας το πεί.. Μόλις τερματίσει και αφου έχετε μετρήσει αυτά που είπαμε τραβήξτε το κατσαβίδι και βάλτε μετά μπρός τον κινητήρα. Ίσως και να διορθώθηκε αλλα εάν οχι τότε την ώρα που λειτουργεί ο κινητήρας βάλτε το κατσαβίδι και με ευαισθισία πλέον δοκιμάστε να στρίψετε πολύ αργά και με χωρίς βανδαλισμους τήν βίδα λίγο πρός τα αριστερά γιά να διαπιστώσετε αν υπάξει κάποια διαφορά στούς θορύβους. Αν λοιπόν ο θόρυβος τείνει να εξαφανιστεί η εξαφανίζεται τότε 90 % είναι θέμα τεντωτήρα.
Νομίζω οτι αξίζει να πειρματιστείτε και μόνο γιά τήν εμπειρία.
Καλη επιτυχία.


Last edited by tzartos on 5/4/2013, 10:01 am; edited 1 time in total (Reason for editing : διόρθωση)
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

5/4/2013, 12:28 pm
συγνωμη για το σπαμ παιδια αλλα η ρουφιανα η Honda επρεπε να διατηρησει τα γραναζια για τηνκίνηση των εκκεντροφορων και οχι να βαλει αλυσιδα,αυτό είναι πρόοδος δηλαδή¨?

Να μην υπάρχουν τεντωτήρες κτλ,τελειοποίησε το ήδη υπάρχον προσθέτοντας το βιτεκ (ασε που μου σπαει και μην πω τι την ώρα που μπαινει)!!!

Κατα τα άλλα προοδεύσαμεν!!!
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

5/4/2013, 5:28 pm
Popcorn Popcorn Smile
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

5/4/2013, 7:09 pm
Αλλάζεις Θέμα τώρα και μας αποπροσανατολίζεις.........
Εμείς πλέον δέν είμαστε άξιοι ούτε να τα αναπαράγουμε αυτά τα λόγια.
Άστα θαμμένα μαζί μ' αυτούς που τα είπανε..... δική τους η αξία. Ο λόγος έχει αξία μόνο οταν το άτομο που τα εκφράζει συνάδει με αυτές τίς αξίες.
Και πάλι ένας προδότης άλλαξε τον ρου τής Ιστορίας...... Ένας Εφιάλτης..... αλλά τοτε δέν μπόρεσε να αλλάξει τήν ιδεολογία τού πλήθους τών Ελλήνων. Ενώ τώρα οι προδότες αφομοιόνονται και εκτός όλων τών άλλων μας κυβερνάνε.
Σκέψου τότε έναν Εφιάλτη στήν εξουσία...... κάτι τέτοιο συμβαίνει σήμερα στούς υπέροχους Έλληνες.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

6/4/2013, 8:14 am
vtecpatra wrote:συγνωμη για το σπαμ παιδια αλλα η ρουφιανα η Honda επρεπε να διατηρησει τα γραναζια για τηνκίνηση των εκκεντροφορων και οχι να βαλει αλυσιδα,αυτό είναι πρόοδος δηλαδή¨?

Να μην υπάρχουν τεντωτήρες κτλ,τελειοποίησε το ήδη υπάρχον προσθέτοντας το βιτεκ (ασε που μου σπαει και μην πω τι την ώρα που μπαινει)!!!

Κατα τα άλλα προοδεύσαμεν!!!

Τα γρανάζια λόγω μάζας δεν ανεβάζουν τόσο γρήγορα και ψηλά στροφές οσο τα αλυσιδωτά. Για τα γρανάζια επιμένουν αυτοί που πήρανε γρανάζια και την πατήσανε. Και είναι πολύ πιο αργά. Clapping2 Clapping2
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

6/4/2013, 9:58 am
Coffee Coffee Coffee γινεστε γραφικοι αφου τα γραναζια ειναι καλυτερα απο τα vtec γιατι δεν το παραδεχεστε.Το μονο που ζηλευουμε απο το vtec ειναι η διαταξη των ψυγειων γιατι ετσι σε αφηνουν να κανεις πιο ευκολα ρυθμιση βαλβιδων στον μπροστινους κυλινδρους ,δηλαδη καθε 100000χλμ χαχαχα.
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

6/4/2013, 3:32 pm
gasoil wrote:
vtecpatra wrote:συγνωμη για το σπαμ παιδια αλλα η ρουφιανα η Honda επρεπε να διατηρησει τα γραναζια για τηνκίνηση των εκκεντροφορων και οχι να βαλει αλυσιδα,αυτό είναι πρόοδος δηλαδή¨?

Να μην υπάρχουν τεντωτήρες κτλ,τελειοποίησε το ήδη υπάρχον προσθέτοντας το βιτεκ (ασε που μου σπαει και μην πω τι την ώρα που μπαινει)!!!

Κατα τα άλλα προοδεύσαμεν!!!

Τα γρανάζια λόγω μάζας δεν ανεβάζουν τόσο γρήγορα και ψηλά στροφές οσο τα αλυσιδωτά. Για τα γρανάζια επιμένουν αυτοί που πήρανε γρανάζια και την πατήσανε. Και είναι πολύ πιο αργά. Clapping2 Clapping2

Mε το συμπαθιο συναδερφε αλλα αμα δεν κανεις πλακα,ειναι το πιο ακυρο επιχειρημα που ακουσα ποτε σχετικα με το θεμα γραναζια-αλυσιδα για κινηση εκκεντροφορων.... Razz
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

6/4/2013, 9:03 pm
Sieche wrote:
gasoil wrote:
vtecpatra wrote:συγνωμη για το σπαμ παιδια αλλα η ρουφιανα η Honda επρεπε να διατηρησει τα γραναζια για τηνκίνηση των εκκεντροφορων και οχι να βαλει αλυσιδα,αυτό είναι πρόοδος δηλαδή¨?

Να μην υπάρχουν τεντωτήρες κτλ,τελειοποίησε το ήδη υπάρχον προσθέτοντας το βιτεκ (ασε που μου σπαει και μην πω τι την ώρα που μπαινει)!!!

Κατα τα άλλα προοδεύσαμεν!!!

Τα γρανάζια λόγω μάζας δεν ανεβάζουν τόσο γρήγορα και ψηλά στροφές οσο τα αλυσιδωτά. Για τα γρανάζια επιμένουν αυτοί που πήρανε γρανάζια και την πατήσανε. Και είναι πολύ πιο αργά. Clapping2 Clapping2

Mε το συμπαθιο συναδερφε αλλα αμα δεν κανεις πλακα,ειναι το πιο ακυρο επιχειρημα που ακουσα ποτε σχετικα με το θεμα γραναζια-αλυσιδα για κινηση εκκεντροφορων.... Razz

Κώστα , πλάκα κάνει ο Κώστας Smile
Wink
tzartos
tzartos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-03-16
Mηνύματα : 12
Ηλικία : 69
Μοντέλο : Honda VFR 800 Vtec
Κράνος : Schubert

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

7/4/2013, 10:48 am
Το πρόβλημα λοιπόν με το VFR και τον Τεντωτήρα το λύσαμε και μάθαμε και κάτι.
Με τό μεγάλο πρόβλημα στό οποίο αναφέρεται ο καθ όλα λογικός αυτός Αγανακτησμένος Κύριος εμείς τί κάνουμε ? Υποτίθεται οτι είμαστε η κάστα εκείνη τών ιδιαίτερων - σε ορισμένα σημεία - ανθρώπων που η ελευθερία έχει μία άλλη θεση στίς Ιεραρχίες μας. Τι κάνουμε λοιπόν εμείς οι ελευθεροι και επαναστατικοί χαρακτήρες που η Αδρεναλίνη είναι συνηφασμένη με τήν καθημερινότητά μας ? Γιατί καθόμαστε πειθήνια και βλέπουμε να οδηγούνται με μαθηματική ακρίβεια τα πράγματα στήν καταστροφή ???????
Αλλά ξέρω....... θα ξεσηκωθούμε αν μάς απαγορέψουν το τσιγάρο..... αν μας απαγορεύσουν τήν κυκλοφορία τών Μοτοσικλετών μας στήν τσιμισκή...... Αν θα κλείνουν τα μπαράκια στίς 12. Τότε όλοι θα βγούμε στούς δρόμους και θα αλλάξουμε κυβερνήτες.
Τώρα που μάς δουλεύουν χωρίς ντροπή και αιδώ τί κάνουμε. Φτάσαμε πολλοί εξ υμών να εφευρίσκουμε σενάρια με ψεκασμούς γιά να εξηγήσουμε τήν αναλγησία μας και τήν απάθειά μας..... κρυβόμαστε πίσω από παγκόσμιες συνομωσίες γιά να δικαιολογηθούμε.
Ρε Πατριώτες ξέρετε τι μού θυμίζει αυτή η σουρεαλιστική κατάσταση ????? ΚΡΥΜΕΝΗ ΚΑΜΕΡΑ.
Νομίζω ότι είμαι σε μία φάρσα αυτής τής εκπομπής και όπου νάναι θα βγούν οι παράγοντες και θα μού πούν...... "Χαμογελάστε γιατί είστε στήν εκπομπή"..... Μα πείτε μου.......... υπάρχει άλλη πιό λογική εξήγηση γιά ότι συμβαίνει? και όλο αυτό συμβαίνει στήν καθημερινότητά μας.... έχει γίνει κατεστημένο.... Η νέα γενιά μπαίνει σ' αυτό το πνεύμα και το να καθιερωθεί ώς λογικό όλο αυτό είναι θέμα χρόνου και μάλιστα ελάχιστης διάρκειας..... σε κανα δύο χρόνια όλοι θα έχουμε εγκληματιστεί και θα το θεωρούμε λογικό.
Ας κάνουμε κάτι.... έστω και με αυτό το κάτι τις παραπάνω που διαθέτουμε ώς Μοτοσικλετιστές... με τίς Μοτοσυκλέττες μας.
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800 Empty Re: Θόρυβος στόν Κινητήρα τού VFR 800

7/4/2013, 12:08 pm
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum