Ανάρτηση Ohlins

+11
anastasis
vtecpatra
vasilakos
tomakos
Caracal
XLGeorge
FZMAN
Mythos
Ταξιδευτής
Vvag
Acanthor
15 posters
Go down
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ανάρτηση Ohlins - Page 2 Empty Re: Ανάρτηση Ohlins

18/6/2013, 6:38 pm
Παιδες ευχαριστω πολυ για τις ευχες cheersΤην αξιζε μια αναβαθμιση το βιτεκι μου καθως δεν μουχει κοστισει τιποτα σ'αυτα τα 8.5 χρονια / 65Κ χμ Cool

Οπως ειπα, αυτη τη φορα δεν ειχα καιρο να σεταρω τις αναρτησεις προσεκτικα και απλα χρησιμοποιησα "μεσες ρυθμισεις". Την επομενη φορα που θα κατεβω ομως θα εχω πιο πολυ χρονο και αναμεσα σε καποιες αναβαθμισεις στα ηλεκτρικα (Compu-fire, διακοπτακι βεντιλατερ, ισως βολτομετρακι) θα σεταρω και τις αναρτησεις.

Σχετικα με την προφορτιση, απ'οτι ξερω / εχω διαβασει το static sag πρεπει ναναι το πολυ το 1/3 της διαδρομης, αρα για το VTEC 3-4εκ μπρος-πισω, σωστα? Τωρα σχετικα με την αποσβεση επαναφορας, στο μαμισιο αμορτισερ ειχα αφησει της μαμας απο το εργοστασιο και καθως τα χιλιομετρα ανεβαινανε την σκληραινα 1/2 στροφη κατα καιρους - ή και απλα οταν ταξιδευνα δικαβαλος/φορτωμενος. Δεν ειμαι σιγουρος που την ειχα φτασει μεχρι τα 65Κ χιλιομετρα που εβαλα το Ohlins.

Ββαγγο, μια και εχεις το ιδιο αμορτισερ που την εχεις βαλει την δικη σου την αποσβεση? Οπως ειπα, για αρχη την εβαλα ακριβως στη μεση και μου φανηκε μια χαρα.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ανάρτηση Ohlins - Page 2 Empty Re: Ανάρτηση Ohlins

17/7/2013, 10:47 am
VFGeorge wrote:
Σχετικα με την προφορτιση, απ'οτι ξερω / εχω διαβασει το static sag πρεπει ναναι το πολυ το 1/3 της διαδρομης, αρα για το VTEC 3-4εκ μπρος-πισω, σωστα? Τωρα σχετικα με την αποσβεση επαναφορας, στο μαμισιο αμορτισερ ειχα αφησει της μαμας απο το εργοστασιο και καθως τα χιλιομετρα ανεβαινανε την σκληραινα 1/2 στροφη κατα καιρους - ή και απλα οταν ταξιδευνα δικαβαλος/φορτωμενος. Δεν ειμαι σιγουρος που την ειχα φτασει μεχρι τα 65Κ χιλιομετρα που εβαλα το Ohlins.

Ββαγγο, μια και εχεις το ιδιο αμορτισερ που την εχεις βαλει την δικη σου την αποσβεση? Οπως ειπα, για αρχη την εβαλα ακριβως στη μεση και μου φανηκε μια χαρα.

Απανταω στο εαυτο μου Laughing καθως αυτο μπορει να ειναι χρησιμο και για αλλους. Εκανα προσφατα 2Κ χμ απο μονός και ελαχιστα φορτωμενος μεχρι διπλος και διβαλιτσος με βαρυ tankbag και εψαξα αρκετα τις ρυθμισεις του καινουργιου Ohlins.

Αρχικα κοιταξαμε / ρυθμισαμε το static sag με τον Ανασταση με μενα μονο πανω. Το μαμισιο ελατηριο ειναι σχεδον ενταξει για τα κιλα μου (87) χωρις προφορτιση για static sag 4εκ αλλα στην πραξη χρειαστηκε 5 "κλικ" απο τα 24 - με την ευκαιρια να πω οτι τα πρωτα 3 κλικ δεν κανουνε τιποτα απο προφορτιση, το ελατηριο αρχιζει να "ακουει" απο το τεταρτο κλικ και το αισθανεται κανεις απο την αντισταση στο χερι οπως γυρναει το τηλεπροφορτιστηρι. Με δυο ατομα και δυο βαλιτσες (συνεπιβατιδα 62 κιλων) χρειαστηκε ακομη 3-4 "κλικ" για να μην αισθανομαι ταλαντωσεις.

Η αποσβεση εχει 24 κλικ απο τερμα ανοιχτη σε τερμα κλειστη (οχι 48 οπως εγραψα πιο πανω, sorry) και στην αρχη την ειχα βαλει στη μεση δηλ. στα 12 κλικ. Αλλα οδηγωντας γρηγορα μονοκαβαλος με μια πισω τσαντα στη σελα μου φανηκε πολυ γρηγορη στις στροφες της Πελασγιας/Γλυφας στην Εθνικη. Την σηκωσα αρχικα 2 κλικ και την επομενη αλλα 2 κλικ κατα τις αθλοπαιδιες στο Δομοκο δηλ. στα -8 κλικ απο τερμα κλειστη. Ετσι ειναι μια χαρα για μενα με ελαφρες αποσκευες. Οταν ταξιδεψα δικαβαλος με δυο βαλιτσες αναγκαστηκα να σηκωσω ακομη 2 κλικ δηλ. την εβαλα στα -6 κλικ. Τελικα η αποσβεση ειναι καλο να ρυθμιζεται απο το "τερμα κλειστο" παρα απο το τερμα ανοιχτο, εχω την αντυπωση οτι μετα τα -10 κλικ δεν συμβαινει πια τιποτα δηλ. ειναι το λαδι ειναι "τερμα ανοιχτο" Rolling Eyes 

Εχοντας κανει ~2500χμ με Ohlins πισω / Wilbers μπροστα, ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Η διαφορα δεν ειναι με τιποτα μερα με νυχτα αλλα η αναρτηση ειναι πια περισοτερο ανετη, το μηχανακι επηρεαζεται ελαχιστα φορτωμενο και το αμορτισερ δεν κουραζεται καθολου μετα απο συνεχη πιεση σε στροφιλικια. Πολυ καλη αναβαθμιση τελικα Cool 


ΥΓ Τελικα αυτα τα ηλεκτρονικα ESA κλπ ειναι δημιουργηματα του μαρκετινγκ, κοστιζουν ενα σκασμο λ7 και βγαζουν και προβληματα. Ποιος ο λογος οταν κανεις βρισκει την ρυθμιση του και την αφηνει εκει. Οταν δε βαζει συνεπιβατη/αποσκευες, αυξανει προφορτιση και αποσβεση σε 1 λεπτο.. Αυτα βεβαια με την προϋποθεση να υπαρχει τηλεπροφορτιστηρι για το αμορτισερ Wink
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ανάρτηση Ohlins - Page 2 Empty Re: Ανάρτηση Ohlins

11/11/2013, 11:09 am
VFGeorge wrote:
Εχοντας κανει ~2500χμ με Ohlins πισω / Wilbers μπροστα, ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Η διαφορα δεν ειναι με τιποτα μερα με νυχτα αλλα η αναρτηση ειναι πια περισοτερο ανετη, το μηχανακι επηρεαζεται ελαχιστα φορτωμενο και το αμορτισερ δεν κουραζεται καθολου μετα απο συνεχη πιεση σε στροφιλικια. Πολυ καλη αναβαθμιση τελικα Cool 
Εχοντας τωρα πια κανει 4500χμ με Ohlins πισω / Wilbers μπροστα, αυτο που μπορω να συμπληρωσω στα παραπανω ειναι οτι η αναρτηση ειναι σαφως πολυ πιο ανετη - τοσο που το παρατηρησε ακομη και η συνεπιβατιδα στα ~700χμ που εκανα με το μηχανακι το περασμενο π/σ/κ. Οπως ξαναειπα, ητανε τελικα μια αναβαθμιση που αξιζε μετα απο 63Κ χμ με τις μαμισιες αναρτησεις, το πισω αμορτισερ ητανε πολυ καλο για τα πρωτα 40Κ χμ αλλα μετα αρχισε να πεφτει.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Ανάρτηση Ohlins - Page 2 Empty Re: Ανάρτηση Ohlins

11/11/2013, 6:43 pm
VFGeorge wrote:Αν δε το αμορτισερ εχει τηλεπροφορτιση, τοτε για να μη λυθει το μισο πισω μηχανακι χρειαζεται καποιο κολπο που για να το μαθετε ..δωροδοκηστε τον Ανασταση (thanks και παλι Ανασταση Smile).

Και πόσα είπαμε παίρνει ο Αναστάσης για την συμβουλή; pray pray pray 



(έχω παραγγείλει Wilbers αμορτισέρ... να δω πώς θα το βάλω...) Think Stupid2 
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Ανάρτηση Ohlins - Page 2 Empty Re: Ανάρτηση Ohlins

11/11/2013, 6:58 pm
Νίκος wrote:
VFGeorge wrote:Αν δε το αμορτισερ εχει τηλεπροφορτιση, τοτε για να μη λυθει το μισο πισω μηχανακι χρειαζεται καποιο κολπο που για να το μαθετε ..δωροδοκηστε τον Ανασταση (thanks και παλι Ανασταση Smile).
Και πόσα είπαμε παίρνει ο Αναστάσης για την συμβουλή; pray pray pray 



(έχω παραγγείλει Wilbers αμορτισέρ... να δω πώς θα το βάλω...) Think Stupid2 
Thumbsup επιτέλους πελάτης


από που το πήρες;
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Ανάρτηση Ohlins - Page 2 Empty Re: Ανάρτηση Ohlins

13/11/2013, 6:53 pm
anastasis wrote:
Νίκος wrote:
VFGeorge wrote:Αν δε το αμορτισερ εχει τηλεπροφορτιση, τοτε για να μη λυθει το μισο πισω μηχανακι χρειαζεται καποιο κολπο που για να το μαθετε ..δωροδοκηστε τον Ανασταση (thanks και παλι Ανασταση Smile).
Και πόσα είπαμε παίρνει ο Αναστάσης για την συμβουλή; pray pray pray 



(έχω παραγγείλει Wilbers αμορτισέρ... να δω πώς θα το βάλω...) Think Stupid2 
Thumbsup επιτέλους πελάτης


από που το πήρες;
Το βρήκα στο e-bay, από κατάστημα εκεί. Η σελίδα του: http://www.mot-tei.de/shop/


Βρήκα και ελατήρια και λάδια της ίδιας εταιρίας για το μπροστινό.


Όλα μαζί 630 € μαζί με μεταφορικά. Νομίζω καλά είναι. Thumbsup 



(βγάλε και ένα voucher από το e-bay... -11 έουρος -> 619 το σύνολο!) Thumbsup
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum