Go down
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

28/8/2013, 1:00 pm
Kαλημέρα σας και καλώς σας βρήκα ,

Είμαι κάτοχος εδώ και περίπου 4 χρόνια μιας κούκλας honda dn01 (ήταν κεραυνοβόλος έρωτας - και μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει καθόλου με έβγαλε σε όλα ασπροπρόσωπο) αλλά πάντοτε είχα ένα κρυφό πόθο με μια honda vfr...

Ανέκαθεν ήταν το μοντέλο που θα ήθελα να αποκτήσω (ειδικά το τελευταίο vfr 800 σε άσπρο είναι τρέλααα και αυτό με είχε κολλήσει) αλλά λίγο η πολύ τσιμπημένη τιμή του (τότε το έβρισκα καινούργιο 14.000 που τα θεώρησα υπερβολικά) λίγο οι manual ταχύτητες (αν και έχω δίπλωμα πάντα ήμουν σε αυτόματα και έχω ξεχάσει τελείως να οδηγώ manual) με κάναν να μην το κυνηγήσω...

Kαι να που έσκασε και το νέο VFR 1200 με dct και με έχει κολλήσει με την εμφάνιση επιδόσεις και τεχνολογία τρελά και πάλι...Τόσο πολύ που ενώ είμαι υπερευχαριστημένος με το dn01 να ψάχνω τρόπους να βρω να την κάνω test drive με την ελπίδα να ξεκολλήσω ( αν και φαντάζομαι ότι θα κολλήσω περισσότερο...).

Μετά από απέλπιδες προσπάθειες ( απαράδεκτος ο Σαρακάκης έστω αυτός να μην έχει μια μηχανή για test drive τόσο καιρό με την αιτιολογία ότι είναι ακριβή μηχανή και πουλιούνται ελάχιστα και με την απάντηση μου ότι αντιπροσωπεύει τον όμιλο honda και θα έπρεπε να έχει για το κύρος και για τον σέβασμο στον καταναλωτή που θα δώσει 19.000 έστω ένα για οδήγηση) βρήκα test drive στον Πέτσα και την Παρασκευή θα πάω να κάνωSmile

Από δω και πέρα αρχίζουν οι ερωτήσεις και θέλω σας παρακαλώ την σοφία σας για να μπορέσω να προσπαθήσω έστω να σκεφτώ όσο πιο λογικά και σφαιρικά γίνεται :

- Για τους κατόχους του VFR 1200 με dct θα μπορούσατε να μου πείτε αν είστε ευχαριστημένοι με την αγορά σας?Εννοώ φυσικά τις εμπειρίες σας όσο αναφορά όχι μόνο το κομμάτι του dct αλλά γενικότερα ( τι σας χαροποιεί κάθε φορά που την καβαλάτε και αν υπάρχει κάτι που να σας ξενερώνει..)
- Βλέποντας τις τιμές σε Γερμανία και Αγγλία (mcn kai mobile sites) παρατηρώ τρομερά χαμηλότερες τιμές σε σχέση με Ελλάδα(μιλάμε για διαφορές που φτάνουν και 10.000 κατω σε σχέση με να την αγοράσω καινούργια από Ελλάδα) για μεταχειρισμένες με ελάχιστα χλμ...Έλεγα μπας και πήγαινα ταξίδι ως εκεί να την φέρω οδικώς..Βέβαια δεν έχω ρωτήσει ακόμα για τον εκτελωνισμό και τα σχετικά...Θεωρείτε ότι αξίζει το κόστος ή κάτι εγώ εχω παραλείψει?Γνωρίζετε αν τα συγκεκριμένα μαζαγιά στο εξωτερικό μπορούν να κάνουν δόσεις και μέσω πιστωτικής κάρτας?Γιατί δυστυχώς δεν έχω τα συγκεκριμένα χρήματα μετρητά.
- Διάβασα ότι η έκδοση του 2013 έχει καλύτερο κιβώτιο dct ( αλλάζει πιο ομαλά τις ταχύτητες αν κατάλαβα σωστά σε σχέση με το παλιότερο μοντέλλο).Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά είναι απειροελάχιστες οι αλλαγές και δεν υπάρχει καν λόγος να σκέφτομαι κάτι τέτοιο?
- Επειδή όπως είπα τα λεφτά είναι πολλά για καινούργια vfr 1200 (από Ελλάδα τουλάχιστον) και επειδή συνεχίζω να έχω έρωτα με την VFR 800 σε άσπρο θα μου αναφέρετε και για αυτή πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και σε τι τιμή περίπου μπορώ να την βρώ?(πουθενά δεν την έχω βρει καινούργια διαθέσιμη)?πόσο καίει?

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω σε ελπιδοφόρα μνμ μιας και με έχει πιάσει τρέλα και μου φαίνεται θα πουλήσω την slk 200 (ούτε 6 μήνες δεν την έχω) για να πάρω το VFR 1200...Razz 



Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

28/8/2013, 1:52 pm
Για εισαγωγή μεταχιρισμένης από Ε.Ε. έχει γράψει εξαιρετικό οδηγό ο site admin, εδώ:

http://www.vfrh.net/t417-topic

Ρίξε μελέτη, τα λέει όλα πολύ αναλυτικά.

Ο Σαρακάκης και ο κάθε Σαρακάκης, έχει μια εμπορική εταιρία με σκοπό το κέρδος, όχι το να γίνεται αρεστός, ούτε θα συνέχιζε την λειτουργία του αν έμπαινε μέσα. Αν φέρει 40 μοτό, και την μία την κάνει τεστ, ε στην τιμή των 39 που θα πουλήσει, θα ''φορτώσει'' και τα χρήματα που του κόστισε η τεστ. Θέλουμε να φέρνει τεστ, ναι οκ, θέλουμε όμως να τις πληρώνουμε ΕΜΕΙΣ μετά; Είμαστε σίγουροι για αυτό; Ή μετά θα γκρινιάζουμε ότι είναι ακριβός;

Πόσο μάλλον για μοτοσυκλέτα των 18000 ευρώ, που πουλάει 10 κομμάτια ετησίως, καλόν είναι να σκεφτόμαστε λίγο πριν αρχίσουμε τους χαρακτηρισμούς ''απαράδεκτος'' κ.ο.κ.

Από την στιγμή που δεν έχεις μετρητό, και ρωτάς και πόσο καίει  θα έλεγα ότι δεν ''διαβάζεσαι'' και πολύ κατάλληλος για το 1200.

Μείνε με το hitech megascooter καλύτερα.
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

28/8/2013, 2:14 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Δεν ήθελα να διαφημίσω ή να δυσφημήσω τον Σαρακάκη και τον κάθε Σαρακάκη απλά μου έκανε μεγάλη σε μένα τουλάχιστον αρνητική εντύπωση σαν γεγονός.
Και επειδή δουλεύω σε μεγάλη εμπορική εταιρεία και γω, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το marketing και η προώθηση ενός προιόντος παίζει μεγάλο ρόλο στην επιτυχία και στην φήμη ενός προιόντος.Επιπλέον δεν νομίζω ότι κάνοντας κάτι τέτοιο θα έπρεπε ήδη να φορτώσει επιπλέον τα άλλα ήδη 39 όπως γράφεις μια και αν ρίξεις μια ματιά στις άλλες ευρωπαικές χώρες θα την βρεις καινούργια φτηνότερα..Το θέμα δεν είναι λοιπόν αν βγάζεις αλλά πόσα θέλει να βγάλει ο κάθε Σαρακάκης στην Ελλάδα.Και θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαστε άβουλα πλάσματα αλλά όταν δίνουμε ξαναλέω τόσα χρήματα να έχουμε το δικαίωμα να δοκιμάζουμε το προιόν.

Όσο για την κατανάλωση ρώτησα αν μπω στην διαδικασία να πάρω το VFR 800 όχι για το 1200 που έχω συλλέξει αρκετές πληροφορίες από sites απλά ήθελα να ρωτήσω παιδιά που ήδη έχουν το τελευταίο μοντέλο.

Φιλικά πάντα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό σου.

Θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να μου απαντήσει στα ερωτήματα μουVery Happy 

Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

28/8/2013, 2:32 pm
Για τον οδηγό μην με ευχαριστείς, δεν τον έγραψα εγώ, άλλου δουλειά είναι, αυτόν ευχαρίστησε.

Μάρκετινγκ-ξεμάρκετινγκ και ότι άλλες ξενικές λέξεις, ΔΕΝ θα το πληρώσει ο θεόόόόός το μοτό για τεστ... Οι πελάτες θα το πληρώσουν. Ε εγώ προσωπικά προτιμώ μια εταιρία που είναι λίγο πιο φτηνή και ας μην έχει τεστ μοτό, παρά να πληρώνω χασούρες που δεν θα γίνουν κάτι δικό μου.

Για αντιπρόσωπους έξω, αντιπρόσωπους μέσα, καταλαβαίνεις ότι είναι η άδικη η σύγκριση λόγω:
1) μεγέθους αγορών
2) φορολογίας και δασμών εισαγωγής ελληνικού κράτους

Χώρια που συγκρίνεις καινούριο αντιπροσωπείας με μεταχειρισμένο ιδιωτικό από ότι κατάλαβα.

Τέσπα... καλή τύχη.
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

31/8/2013, 3:15 am
Καλημέρα, εγώ έχω εδώ και 5 βδομάδες το vfr 1200 dct μοντελο 2012-2013, εισαγωγή απο Γερμανία. Το μοντελο είναι το τελευταίο και έχει βελτιωμένο κιβώτιο,Τράξιον κοτρολ και αλλες βελτιώσεις. Η οδήγηση του στο D ειναι λίγο βαρετή άλλα οικονομική, στο S τα πραγματα γίνονται καλυτερα. Πιο άγριες αλλαγές ψηλά. Επίσης απο κατανάλωση επειδή έχει μονο 2700χλμ, δε το έχω ανοίξει τελείως. Στο στρώσιμο με 5000 rpm πήγαινε με 140 kmph+ και κατανάλωση 5.8l/100km. Στις 6000 rpm με 170kmph έκαψε 6.5-6.7l/100km. Η μηχανή είναι απόλαυση για ανοιχτούς δρόμους να τρώει χλμ,δεν είναι άνετη μεσά στη πολή (δε τη πήρα για εδώ μεσά ,ουτε και τη βγάζω εντος αττικής)
pab-lo
pab-lo
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-02-04
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 52
Μοντέλο : GSXR 750 L, VFR400R NC21, HONDA DREAM 100
Κράνος : nolan N102

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

31/8/2013, 10:04 am
σαν λιγο τσιμπημενη καταναλωση ακουω? τοσα και λιγοτερα καιει το XX που ειναι 14 χρονων...
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

31/8/2013, 1:09 pm
pab-lo wrote:σαν λιγο τσιμπημενη καταναλωση ακουω? τοσα και λιγοτερα καιει το XX που ειναι 14 χρονών...
Δε ξέρω ποσο και το ΧΧ άλλα εγώ που είχα ενα CBF600S ,καίει λιγότερο απο το 600 μοντελο του 2004.και ο κινητήρας πρεπει να είναι σφιχτος ακόμα,με 2700 χλμ θέλει ακόμα να ανοίξει και να μειωθεί η κατανάλωση του.
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

1/9/2013, 9:35 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σουSmile

To έκανα επιτέλους και test drive την Παρασκευή και μου φάνηκε πάρα μα πάρα πολύ καλό.Very Happy 

Στην αρχή το πήγα δικάβαλο και δεν το χάρηκα τόσο πολύ...

Αλλά όταν το πήρα μόνος μου το απόλαυσα και δεν ήθελα να κατέβω...

Πράγματι φαίνεται ότι στην πόλη θα τραβάει λίγο ζόρι ( ένιωθα στις πολύ χαμηλές στροφές ότι παραπονιότανCool )..

Παρόλα αυτά φαίνεται όπως είπες ότι στα πολλά χιλιόμετρα θα τα καταπίνει με πολύ γοργούς ρυθμούς...

Σαν πρώτο μηχανάκι που το θέλω και εντός πόλης θεωρείς ότι θα έχω θέμα (κάνω περίπου 20 χιλιόμετρα πήγαινε έλα από αττική οδό για να πάς καθημερινά στην δουλειά μου και όποια άλλη βόλτα εντός αττικής..)?

Η επόμενη ερώτηση μπορεί να ακουστεί χαζή αλλά δεν έχω εμπειρία από ανάλογη μηχανή.Λόγω θέση της μηχανής το σώμα σου είναι πιο σκυφτό σε σχέση με το dn01 που έχω τώρα...δηλαδή πέφτει μπροστά το σώμα και καταπονούνται λίγο περισσότερο οι καρποί και φαντάζομαι και η μέση...Θεωρείς ότι σε ένα μεγάλο ταξίδι 2-3 ωρών και βάλε θα έχω πρόβλημα με καρπούς ή μέση ( μισή ώρα στο test drive δεν με ενόχλησε τίποτα ούτε είχα ποτέ πρόβλημα στην ζωή μου με μέση)?

Τέλος μιας και έχεις εμπειρία από εισαγωγή στην Γερμανία μπορώ να σε ρωτήσω πόσο πήγε το σύνολο(τιμή μοντέλου , μεταφορικά , δασμοί και πινακίδες)?

Σε ευχαριστώ πολύ
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

1/9/2013, 10:01 pm
Αν πηγαίνεις απο αττική οδο δε θα το ταλαιπωρεις ,
Οσον αφορα τη θέση οδήγησης, είναι ελαφρώς σκυφτή αλλά αν καύσεις σωστα και στηριζεις το βαρος σου στα ποδιά αγκαλιάζοντας τη μηχανή δε θα εχεις πρόβλημα με τους καρπούς σου,πρεπει οι αγκώνες σου νανειναι ελαφρώς λυγισμενοι και θα είσαι άνετα.
Σε ταξίδι θα σταματήσεις για καύσιμα,αυτα τα 5-10 λεπτα είναι αρκετά να τεντωσεις τα ποδιά σου. Είναι απίστευτο σε ταξίδι. Τώρα η αγορά της πήγε 17500€ με όλα μέσα.
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 11:01 am
Θα μπορούσες να μου αναφέρεις αναλυτικά πόσο κόστισε κάθε τι?Την έφερες εσύ οδικώς?

Δεν μου ανέφερες λόγω θέσης πως νιώθεις την μέση σου μετά από ένα μεγάλο ταξίδι..Ή μήπως είναι τόσο καλά τα πράγματα που επιμελώς αμέλησες να μου την αναφέρεις?Smile 

Δικάβαλο ταξίδι έχεις κάνει ποτέ?Αν ναι ποια ήταν η αίσθηση του συνοδηγού σχετικά με την άνεση στο πίσω κάθισμα?

avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 11:12 am
Εγώ απλα ξέρω οτι η μοτα κόστισε στη Γερμανία 15000€, τα άλλα 2500€ είναι μεταφορικά, η διαφορά ΦΠΑ ,η ταξινόμηση,ο εκτελονισμος και η εκδοση πινακίδων.
Όσον αφορα την αίσθηση στη μέση,δε σε κουράζει αν κατσεις καλά και σωστά. Τη δεύτερη Μερά οου εκανα 780χλμ και δεν την είχα μαθει ακόμα,πιαστηκα,άλλα στα επομενα ταξίδια οου εκατσα πιο σκυφτα,δε κατάλαβα τίποτα σε μέση και καρπούς (που έχω πρόβλημα στους καρπούς). Εμένα πιο Πόλυ πιάνονται τα γονατά μου (παιδικό τραύμα απο στίβο).
Ταξίδι εκανα με τη γυναικα,αφού έβαλα πίσω βαλίτσα, η θέση του αναβάτη είναι πολύ άνετη παρότι η σέλα είναι λεπτή, είναι παρα Πόλυ ανατομική. Ελπίζω να ελυσα καποιες απο τις απορίες σου. Οτιδήποτε άλλο , Γράψε εκ νέου.Thumbsup 
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 2:01 pm
Φιλικά τελείως για να μου λυθεί η περιέργεια...Για ποιό λόγο την έφερες εισαγωγή και έδωσες τελικά 17.500 αντί να την πάρεις από Ελλάδα με 18.000?

Την αγόρασες από επώνυμο μαγαζί στην Γερμανία?Να υποθέσω ότι την πήρες καινούργια..Είναι μοντέλο του 2013(διάβασα ότι μετά το 2012 έχει τα νέα updates η μηχανή)?Θεωρείς ότι τα νέα ατού της μηχανής διαφοροποιούν πολύ το νέο μοντέλο από το παλιό(δηλαδή πχ το traction control σου έχει χρησιμέυσει ποτέ όντας ενεργοποιημένο)?
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 2:07 pm
Η μηχανή είναι μοντελο 2013,το μαυρο χρωμα δεν έχει ερθει Ελλάδα, και το υπάρχον είναι το πρώτο dct. Αυτό εκτός απο το traction control έχει βελτιωμένα ηλεκτρονικά για το κιβώτιο, νέα χαρτογράφηση με καλύτερη ροπή στα χαμηλά και μεσαία, είχε φανάρι στοπ led και 19 λίτρα ντεπόζιτο. Επίσης εδώ κανει 19000 και οτάν ο σαρακακης φέρει το νεο μοντέλο θα το έχει πανω απο 20000, τέλος δεν είχε χρωμα της προκοπής, μονο Μπορντώ το όποιο ουτε να το βλέπω. Αρα συμφέρει απο Γερμανία ,και η αγορά έγινε απο επίσημη αντιπροσωπεία Honda στη Γερμανία και ήρθε στη κουτα του στεγνό.
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 2:50 pm
Όταν λες στην κούτα του στεγνό??Εννοείς ότι το παρήγγειλες μέσω Ιnternet και ήρθε καπάκι σπίτι σου??
Το μοντέλο του 2013 είναι πιο βελτιωμένο σε σχέση του 2012?Αυτά τα updated που αναφέρεις δεν υπάρχουν και στο dct μοντελο του 2012?Μετρητά ή μέσω πιστωτικής κάρτας το αγόρασες?

Sorry για το πρήξιμο απλά προσπαθώ να βρω τι με συμφέρει να πάρω και αν αξίζουν τα επιπλέον χρήματα ( περιττό να σου πώ ότι έχω βρει με 10.000 μοντέλο του 2010 από γερμανία με 5.000 χλμ. περιλαμβανομένου του ΦΠΑ)

Συμφωνώ μαζί σου μόνο μαύρο και άσπρο με τρελαίνουν και μένα (δεν ψήνομαι καθόλου για γκρι και μπορντώ..)
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 3:44 pm
Το μοντελο 2012 και 2013 είναι ίδια, διαφορετικά απο τα 2010 και 2011. Όταν λέω στεγνό στη κούτα χωρίς υγρά, απλα φροντίδα η κούτα να παραδωθεί στο συνεργειο του μηχανικού μου ο όποιος το ετοίμασε για να το πάρω.
Αν δε σου βγαίνουν τα λεφτά για το νεο,πάρε το Πάλιο άλλα είναι η πρώτη γενιά. Η παραγγελία εγίνε μεσώ τηλεφώνου και e-mail και πληρωμή μέσω τραπέζης. Για χρωματα υπάρχει και το τιτάνιο, επίσης δεν έχει ερθει Ελλάδα, ειναι στα χρωματα 2012-2013. Και εγώ είχα δει ενα dct μοντελο 2011 απο Ιταλία με 11500€ με 0χλμ άλλα πήρα το καινούργιο ύστερα από συνενόηση με το μηχανικό μου,αφού μου είπε πως είναι σαφως βελτιωμένο.
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 6:44 pm
Eπειδή πραγματικά ενδιαφέρομαι και σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου θα μου πεις πόσο περίπου πήγαν οι δασμοί , ΦΠΑ , πινακίδες ελλάδας κτλ?Αν μπορούσες να μου πεις ξεχωριστά θα σου ήμουν υπόχρεος.

Επιπλέον μου είπες ότι σου ήρθε κούτα στο συνεργείο σου...Συνεννοήθηκες με κάποιο γνωστό για να γίνει όλη η διαδικασία την έτρεξες μόνος σου ή η honda αντιπροσωπεία που πήρες την μηχανή από Γερμανία έτρεξε όλη την διαδικασία(το τελευταίο μακάρι να είναι αληθινό αν και μου φαίνεται ουτοπία...)?

Πόσο κράτησε η όλη διαδικασία από το mail και τηλεφώνημα μέχρι να παραλάβεις την μηχανή στα χέρια σου?
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 7:33 pm
Η πιο εύκολη λύση είναι να πας στο motojapan,και αυτός την ιδία τιμή μου είπε, απλα εγώ έχω ενα φιλο στη Γερμανία που είναι αστυνομικός, μεσολάβησε αυτός μέχρι την αποστολή ντης απο Γερμανία. Απο εκεί κα πέρα μόλος έφτασε εδώ,ανέλαβε διεκπεραιωτης. Δεν ξέρω τι κόστισε πόσο? Ξέρω οτι στη Γερμανία έστειλα 15000€ λογικά με μεταφορικά και εδώ άλλα 2500€ μέχρι και τις πινακίδες. Η μεταφορά εγίνε απευθείας παράδοση στο συνεργείο.
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

2/9/2013, 7:38 pm
Επίσης η μηχανή ήρθε περίπου σε 10 μέρες απο την ημερα που ελαβαν τα χρήματα. Μετα περιπου αλλη μια βδομάδα να καθαρίσεις με το βασίλειο της γραφειοκρατίας.
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

3/9/2013, 12:47 am
Η motojapan φέρνει εισαγόμενες μηχανές από Γερμανία?Του ζητάς δηλαδή χρώμα μοντέλο κτλ και αναλαμβάνει όλο το κόστος του να σου φέρει μηχανή?

Γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος φίλος εδώ σχετικά με την αξιοπιστία του συγκεκριμένου καταστήματος ή κάποιου άλλου που να ειδικεύεται σε ανάλογες εισαγωγές για να πάρω να ρωτήσω?
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

3/9/2013, 1:19 am
Δεν ξέρω κάποιον πιο αξιόπιστο απο τον motojapan, και ναι σου φέρνει οτι μοτα θες και ΕΣΥ πληρωνεις τα παντα σε αυτον,ΕΣΥ τη παίρνεις με τα κλειδιά στο χερι.
ailouros2007
ailouros2007
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-26
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 43
Μοντέλο : honda dn01
Κράνος : Καμία επιλογή

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

3/9/2013, 1:22 am
Επομένως υποθέτω ότι σε μια τέτοια περίπτωση η συγκεκριμένη επιχείρηση δέχεται εκτός από μετρητά και δόσεις σε μια τέτοια περίπτωση που ζητήσω κάτι ανάλογο?Υποθέτω ναι...
avatar
Επισκέπτης
Guest

Aγορά VFR - βοήθεια:):):) Empty Re: Aγορά VFR - βοήθεια:):):)

3/9/2013, 1:25 am
Λογικά ναι,εγώ πληρωσα μετρητά,άλλα λογικά μέσω κάποιας τράπεζας θα σου βγάλει δάνειο. Ρώτησε τους.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum