Go down
sv2dxa
sv2dxa
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-06-07
Mηνύματα : 38
Ηλικία : 56
Μοντέλο : Cheetah
Κράνος : HELMETS

ΘΩΜΑΣ
http://www.mousikisxolimikras.gr

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

28/8/2013, 3:11 pm
Ο κατασκευαστής προτείνει για το VFR 750 90-93 3.1 lit. με αλλαγή φίλτρου...
Πώς όμως κάνουμε τη σωστή μέτρηση?
1. Πάνω στον ορθοστάτη ή στις ρόδες
2. Με βιδωμένο ή ξεβίδωτο δείκτη
Στο internet παρακολούθησα πως ο καθένας έχει τη λογική του.
Τι λέει όμως ο κατασκευαστής ή κάποιος γνώστης στο forum?

Επίσης αν και κατά πόσο δικαιολογεί κάψιμο λαδιού και πόσο είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

28/8/2013, 5:47 pm
Αντιγράφω από το manual της Haynes (δεν έχω εδώ το αντίστοιχο της HONDA):

1.Start the engine and allow it to reach normal operating temperature.
2. Stop the engine and allow the machine to sit undisturbed for 2 to 3o minutes. Place the motorcycle on its centerstand.
3. Inscrew the filler cap and dipstick from the right crankcase cover and wipe it clean. Insert the dipstick until its threads are resting on the crankcase cover, then remove it and check the oil level. Note: Do not screw the dipstick into position.

Άρα το βάζουμε στο κεντρικό σταντ και δεν βιδώνουμε τον δείκτη, απλώς τον αφήνουμε πάνω στο πλαϊνό καπάκι.

Δεν έχω βρει κάποια αναφορά στο manual για τα επιτρεπόμενα όρια καύσης λαδιού.
Στο τεστ του ΜΟΤΟ το 1990 http://www.vfrh.net/t4405-topic δίνει 265cc ανά 1000km σε μέτρηση του Ιταλικού περιοδικού Motosprint. Προσωπικά, έχω πολύ μικρότερη κατανάλωση εκτός αν το σκίσω στην εθνική.
sv2dxa
sv2dxa
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-06-07
Mηνύματα : 38
Ηλικία : 56
Μοντέλο : Cheetah
Κράνος : HELMETS

ΘΩΜΑΣ
http://www.mousikisxolimikras.gr

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

29/8/2013, 9:52 am
Η αλήθεια είναι ότι μόνο μ αυτόν τον τρόπο, που ελέγχω κι εγώ, μπορεί να δικαιολογήσει 3,1 lit
στην αλλαγή. Με τους τα υπόλοιπους αλλάζουν τα δεδομένα αρκετα. πχ αν το μετρήσεις στις ρόδες
κι όχι στο κεντρικό σταντ σου βγαίνει λιγότερο , κι αν το μετρήσεις βιδωμένο ( πράγμα που έχω δει να το
κάνουν στο youtube ) σου βγαίνει παραπάνω.
Οτι αφορά στην απώλεια λαδιού , τολμώ να πω οτι και σε μένα τα στατιστικά είναι χαμηλά.

Να κλείσω κάνοντας ακόμα μια παρατήρηση που αφορά στο στροφόμετρο και τα χιλιόμετρα.
Παρατηρώ οτι τα χιλ είναι στροφές / 100 χ 2 + 10 με έκτη ταχύτητα.
Δηλαδή αν έχεις 5000 στροφες είναι 5000 / 100 = 50 χ 2 = 100 + 10 = 110 άρα έχεις 110 χιλιόμετρα.
Εκείνο που δεν έχω βρει ακόμη είναι τι χιλιόμετρα αποδίδει στις 11.500 στροφές σε κάθε ταχύτητα ( δηλαδή
λίγο πριν τα κόκκινα ). Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο μπορείς να τρεκάρεις εύκολα την κατάσταση των δίσκων
του συμπλέκτη.
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

29/8/2013, 10:35 am
sv2dxa wrote:Η αλήθεια είναι ότι μόνο μ αυτόν τον τρόπο, που ελέγχω κι εγώ, μπορεί να δικαιολογήσει 3,1 lit
στην αλλαγή. Με τους τα  υπόλοιπους  αλλάζουν τα δεδομένα αρκετα. πχ αν το μετρήσεις στις ρόδες
κι όχι στο κεντρικό σταντ σου βγαίνει λιγότερο , κι αν το μετρήσεις βιδωμένο ( πράγμα που έχω δει να το
κάνουν στο youtube ) σου βγαίνει παραπάνω.
Οτι αφορά στην απώλεια λαδιού , τολμώ να πω οτι και σε μένα τα στατιστικά είναι χαμηλά.

Να κλείσω κάνοντας ακόμα μια παρατήρηση  που αφορά στο στροφόμετρο και τα χιλιόμετρα.
Παρατηρώ οτι τα χιλ είναι στροφές / 100 χ 2 + 10 με έκτη ταχύτητα.
Δηλαδή αν έχεις 5000 στροφες είναι 5000 / 100 = 50  χ 2 = 100 + 10 = 110 άρα έχεις 110 χιλιόμετρα.
Εκείνο που δεν έχω βρει ακόμη είναι τι χιλιόμετρα αποδίδει στις 11.500 στροφές σε κάθε ταχύτητα ( δηλαδή
λίγο πριν τα κόκκινα ). Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο μπορείς να τρεκάρεις εύκολα την κατάσταση των δίσκων
του συμπλέκτη.
Γιατί πας Αθήνα - Θεσσαλονίκη μέσω Ιταλίας (Να μία ιδέα για τους χιλιομετροφάγους του φόρουμ Razz );;;
Από το να κάνεις σύνθετους υπολογισμούς το πόσα χιλιόμετρα βγάζει κάθε ταχύτητα + 10 (το +10 θα είναι  ΜΟΝΟ σε αυτές τις στροφές), πήγαινε με π.χ. 5.000 στρ/λεπτό και δες πόσα χιλιόμετρα θα έχεις στο κοντέρ. Μετά κάνε την διαίρεση και τελείωσες!!! 110/5= 22χιλ/1.000 στρ.    22Χ11,5=253 με την έκτη. Αντίστοιχα και με τις άλλες σχέσεις.
Αν θες να τσεκάρεις τους δίσκους, προσπάθησε να κάνεις burn out. Αν αφήσεις τελείως την μανέτα και δεν κάνει burn out το λάστιχο, θα κάνουν οι δίσκοι...

Drinking Drinking Drinking
sv2dxa
sv2dxa
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-06-07
Mηνύματα : 38
Ηλικία : 56
Μοντέλο : Cheetah
Κράνος : HELMETS

ΘΩΜΑΣ
http://www.mousikisxolimikras.gr

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

29/8/2013, 10:49 am
Έξυπνο...Thumbsup 
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

29/8/2013, 11:09 am
sv2dxa wrote:
Δηλαδή αν έχεις 5000 στροφες είναι 5000 / 100 = 50 ,

 χ 2 = 100 ,

+ 10 = 110 ,

άρα έχεις 110 χιλιόμετρα.

Στο έγραψα ξεχωριστά, γιατί έτσι όπως το έγραφες εσύ το σύμβολο ''='' θα πάει να αυτοκτονήσει, μαζί με όποιον ξέρει στοιχειώδεις αριθμητικές παραστάσεις.

Επίσης αντί να κάνεις /100 και μετά *2, γιατί δεν κάνεις /50 και να τελειώνεις με μια πράξη;

Επίσης που κολλάει το +10; μηδέν στροφές, μηδέν χιλιόμετρα, με τον τύπο σου, με μηδέν στροφές πας με 10χμ/ω..., ενώ πάλι σύμφωνα με τον τύπο σου, στις 2000 στροφές, που θα έπρεπε βάση κοινής λογικής να έχεις διπλάσια ταχύτητα από τις 1000 στροφές, βγάζει 50 και 30...άτοπο. Δεν συμβαδίζει με την πραγματικότητα ο τύπος σου.

Αν θες ακρίβεια ταχύτητας, πάρε ένα ποδηλατικό κοντέρ προσοχή όμως ενσύρματο και να μετράει και ταχύτητες πάνω από 99, βάλε μαγνητάκι και αισθητήρα στον μπροστά τροχό, ρυθμισέ το στα χιλιοστά του τροχού ακριβώς, και θα έχεις την σωστή ταχύτητα κίνησης.
sv2dxa
sv2dxa
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-06-07
Mηνύματα : 38
Ηλικία : 56
Μοντέλο : Cheetah
Κράνος : HELMETS

ΘΩΜΑΣ
http://www.mousikisxolimikras.gr

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

29/8/2013, 4:33 pm
Αν αφήσεις τελείως την μανέτα και δεν κάνει burn out το λάστιχο, θα κάνουν οι δίσκοι... Thumbsup 

θα πάει να αυτοκτονήσει, μαζί με όποιον ξέρει στοιχειώδεις αριθμητικές παραστάσεις. yes 


T.Y. all ...
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 52
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

2/9/2013, 12:57 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:


Αν θες να τσεκάρεις τους δίσκους, προσπάθησε να κάνεις burn out. Αν αφήσεις τελείως την μανέτα και δεν κάνει burn out το λάστιχο, θα κάνουν οι δίσκοι...

Ερώτηση:Για να τσεκάρουμε τους δίσκους,πρέπει να καταφεύγουμε σε... ακραίες μεθόδους;Αν γνωρίζουμε τις στρ./χλμ/Ω για κάθε σχέση στο κιβώτιο,θα έχουμε απόκλιση με φαγωμένους δίσκους,ή δεν συνδέεται το ένα με τ'άλλο;
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ? Empty Re: Πως πραγματικά μετράμε τα λάδια στο VFR μας ... ?

2/9/2013, 10:54 pm
Γιώργο, αν έχουν λίγο "ψωμί" ακόμα και ανοίγεις το γκάζι σιγά σιγά, δεν θα δεις διαφορά. Εκεί που θα το καταλάβεις είναι όταν θα ανοίξεις απότομα το γκάζι και θα ακούς να αρχίζει να στροφάρει τρελά χωρίς να ανεβάζει χιλιόμετρα. Αυτό θα γίνει πιο έντονο όταν θα έχεις βάρος και θα είσαι και σε ανηφόρα.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum