Go down
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 1:14 pm
Αγαπητοι VFRηδες ολων των φραξιων και αλλοθρησκοι Very Happy Το καλοκαιρι κατεβαινοντας Ελλαδα με το αυτοκινητο ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω για ενα απογευμα το Crosstourer 1200 DCT του μπατζανακη μου, το οποιο μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις. Δεν εχει σχεδιαστει απο την αρχη σαν on-off αλλα βασιστηκε πανω στο VFR1200 του οποιου εχει αυτουσιο το πλαισιο-νταμαρι ενω ο κινητηρας ειναι tuned-down ωστε να αποδιδει περιπου 130 αλογα αντι για 170. Για να μην ξανακοπιαρω αυτα που εγραψα αλλου εδω, ακολουθηστε τον επομενον συνδεσμο για τη σχετικη περιγραφη στο Τρανσαλπ φορουμ:

http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,20691.0.html

Δεστε επισης και ενα αλλο θεμα στο ιδιο φορουμ απο καποιον αλλο φιλο που το δοκιμασε:

http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,19084.0.html

Να πω απλα οτι εγω θα το προτιμουσα για την Ελλαδα σε σχεση με το VFR1200 λογω των πολλων σχετικα κλειστων διαδρομων με μετριο οδοστρωμα και λογω του γεγονοτος οτι ειναι σαφως καλυτερο για πολη και καθε μερα λογω της πιο ορθιας θεσης. Για παραδειγμα, θα ητανε πολυ πιο ξεκουραστο στα 450χμ που καναμε στην Πελοπονησο την προπερασμενη Κυριακη με τα VFR800 με τον Ανασταση. Ο κινητηρας σ'αυτη την tuned down εκδοση ειναι ισως οτι καλυτερο εχω οδηγησει ανεξαρτητως κυβισμου και μαρκας, με χαμηλομεσαιες που σκοτωνουν και φυσικα φοβερη ευστροφια και ποιοτητα λειτουργιας σαν το VFR1200. Αλλα οι φοβερες μεσαιες, η πιο γρηγορη "on-off" γεωμετρια, οι πιο ενδοτικες αναρτησεις (αλλα και παλι τραινο παντου) και η πιο ξεκουραστη θεση οδηγησης το κανουν για μενα προτιμοτερο απο το VFR εκτος και αν καποιος εχει ως κυρια χρηση μακρινα ταξιδια κυριως σε αυτοκινητοδρομους.

Θα τοπαιρνα? Ισως για να αντικαταστησω το VFR800 σε καποια φαση, καθως τα χρονια περνανε πιθανα να χρειαστω πιο "ξεκουραστο" μηχανακι Wink  Απο την αλλη, επειδη ειμαι εντουρας κατα βαση, αυτο δεν ειναι πραγματικο on-off μηχανακι ενω το GS1200 LC (το οποιο επισης οδηγησα προσφατα αρκετα, επεται περιγραφη σε καποια φαση) ειναι. Αλλα ειναι και BMW, με ολα οσα αυτο συνεπαγεται... Neutral Παντως οταν εχω on-off μηχανακι και βλεπω περιεργους χωματοδρομους, θα χρειαστω πολυ αυτοσυγκρατηση για να μην μπω Rolling Eyes και το Crosstourer δεν ειναι για τετοια χρηση (και ειναι και βαριδι). Βεβαια το Transalp θα μεινει για ολες αυτες τις μακρινες χωματινες περιπετειες Cool
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 1:17 pm
Και βαζω και εδω τις φωτο απο την δοκιμη μαζι του, το μηχανακι δειχνει παντως πολυ ομορφοτερο in the flesh σε σχεση με φωτο. Το μονο που με χαλαει ειναι η εξατμιση του αλλα υπαρχει μια Ακραπα που ειναι αξεσουαρ Χονδα (!) που δειχνει πολυ πιο ωραια.

Πρωτη φωτο στο γκαραζ με φουλ εξοπλισμο (βαλιτσες, top-case τα οποια αφησα για τη δοκιμη).

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 IMG_0753

Εδω κατω απο ενα πυργο στο Cluny, στην αρχη της βολτας μαζι του και κοντινο πλανο στην ιδια θεση.

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 IMG_0755

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 IMG_0758

Εδω εχοντας μολις βγει απο εναν ομορφο χωματοδρομο που οδηγουσε σε ενα καστρο (το πλαϊνο σταντ εχει ηδη ανοιξει για το φοβο των Ιουδαιων λογω βαρους Wink) και μετα το μηχανακι μονο του στην ιδια θεση.

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 IMG_0761

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 IMG_0762

Και τελικα ο αναβατης ποζαρει με το εργαλειο και με φοντο εναν τυπικο πυργο της γαλλικης επαρχιας (ο επιστατης του πυργου με το Renault κοιταζε περιεργα απο μεσα απο μια κουρτινα Laughing).

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 IMG_0764

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 IMG_0770
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 1:56 pm
Ωραία παρουσίαση Γιώργο. Διάβασα και την αναλυτική στο ΤΑ και είσαι παραπάνω από σαφής. Thumbsup 

Ανυπομονώ να διαβάσω και τις απόψεις σου για το GS 1200 LC (παρόλο που έχω ήδη πουλήσει τη συνειδηση μου σε αυτό ) Very Happy 
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 2:17 pm
DoctorAbo wrote:
Ανυπομονώ να διαβάσω και τις απόψεις σου για το GS 1200 LC   (παρόλο που έχω ήδη πουλήσει τη συνειδηση μου σε αυτό ) Very Happy
Δημητρη, στα πολυ γρηγορα να πω οτι το GS 1200 LC μου φανηκε επισης καταπληκτικο μηχανακι (αλλα φυσικα τελειως διαφορετικο απο το CT), εχοντας λυσει ολα εκεινα που με απωθουσανε στις προηγουμενες γενιες: κινητηρας με περιση δυναμη, ευστροφος πλεον που μπορει ανεβαινει ψηλα χωρις να ασθμαινει, σωστη τελικη σχεση και οχι κοντη οπως στο παρελθον, κιβωτιο μηχανης και οχι φορτηγου και αξονας που δεν θυμιζει τις συμπεριφορες του παρελθοντος.

Το μεγαλο του προσον ειναι το βαρος (245 κιλα "υγρο" σε σχεση με τα 275 του non-DCT Crosstourer) και η χαμηλοβαρη κατανομη του που το κανει σαν ενα λιγο πιο μεγαλο Τρανσαλπ στο χωμα και σαφως πιο μανιτζεβελο στους επιτοπιους χειρισμους Cool Επισης το γεγονος οτι δεν ειναι "ακαμπτο" στο χωμα σαν το CT αλλα "ενδοτικο" σαν το ΤΑ. Και η προστασια του ειναι πολυ καλη, σαφως καλυτερη απο το CT. Απο τη αλλη ο κινητηρας του εχει ολους εκεινους τους θορυβους πολλων ευρωπαϊκων που νομιζεις οτι καποιες ροδελλες και παξιμαδια εχουν ξεχαστει μεσα Laughing (περισοτεροι τετοιοι θορυβοι απο το αεροψυκτο) και που εγω δεν θα μπορουσα ευκολα να ζησω μαζι του Rolling Eyes Παντως παρα τον non-smooth θορυβο του κινητηρα, το σκεφτομαι πολυ σοβαρα οταν "θυσιασω" το VFR.

Δεν μπαινω σε αλλα θεματα κοστους κτησης/χρησης κλπ καθως θα γραψω κανονικο τεστ σε καποια φαση, μου το ζητανε και στα αλλα φορουμ Very Happy


Last edited by VFGeorge on 2/10/2013, 2:32 pm; edited 1 time in total
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 2:24 pm
ρε μεγάλε, οι ροδέλες και τα παξιμάδια επίτηδες μένουν μέσα, αλλιώς δε θα ακούς τίποτα από τον κινητήρα και θα πατάς συνέχεια τη μίζα να τον βάλεις μπρος, δε το καταλαβαίνεις ? naaa 
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 3:06 pm
DoctorAbo wrote:ρε μεγάλε, οι ροδέλες και τα παξιμάδια επίτηδες μένουν μέσα, αλλιώς δε θα ακούς τίποτα από τον κινητήρα και θα πατάς συνέχεια τη μίζα να τον βάλεις μπρος, δε το καταλαβαίνεις ?  naaa


πες τα ρε Μητσο, γιατι δεν καταλαβαινουν αυτα τα παιδια lol!

και για το multi, που μου προτεινες, το ιδιο ισχυει. Σωστα ? Cool Razz
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 3:12 pm
Don John wrote:
DoctorAbo wrote:ρε μεγάλε, οι ροδέλες και τα παξιμάδια επίτηδες μένουν μέσα, αλλιώς δε θα ακούς τίποτα από τον κινητήρα και θα πατάς συνέχεια τη μίζα να τον βάλεις μπρος, δε το καταλαβαίνεις ?  naaa


πες τα ρε Μητσο, γιατι δεν καταλαβαινουν αυτα τα παιδια lol!

και για το multi, που μου προτεινες, το ιδιο ισχυει. Σωστα ? Cool Razz
Σχεδόν,στο Multi έχουν κρεμασμένο ένα ντέφι που ενεργοποιείται από τους κραδασμούς.... αλλιώς το μοτέρ δεν ακούγεται, ακούς το ντέφι στο ρελαντί και ξέρεις ότι λειτουργεί το μοτέρ Smile 
sotosvfr
sotosvfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-09-06
Mηνύματα : 481
Ηλικία : 54
Μοντέλο : vfr800 vtec 2003 silver
Κράνος : arai & shoei x spirit II

"Θαρσείν χρή ταχ' αύριον έσετ΄ άμεινον",

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 7:57 pm
DoctorAbo wrote:
Don John wrote:
DoctorAbo wrote:ρε μεγάλε, οι ροδέλες και τα παξιμάδια επίτηδες μένουν μέσα, αλλιώς δε θα ακούς τίποτα από τον κινητήρα και θα πατάς συνέχεια τη μίζα να τον βάλεις μπρος, δε το καταλαβαίνεις ?  naaa


πες τα ρε Μητσο, γιατι δεν καταλαβαινουν αυτα τα παιδια lol!

και για το multi, που μου προτεινες, το ιδιο ισχυει. Σωστα ? Cool Razz
Σχεδόν,στο Multi έχουν κρεμασμένο ένα ντέφι που ενεργοποιείται από τους κραδασμούς.... αλλιώς το μοτέρ δεν ακούγεται, ακούς το ντέφι στο ρελαντί και ξέρεις ότι λειτουργεί το μοτέρ Smile 

Έλα doc...παραδέξου το,βρέθηκε ο αντικαταστάτης του scania, και είναι ΗΟΝΔΑ...Thumbsup
avatar
Επισκέπτης
Guest

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

2/10/2013, 10:02 pm
sotosvfr wrote:
DoctorAbo wrote:
Don John wrote:

πες τα ρε Μητσο, γιατι δεν καταλαβαινουν αυτα τα παιδια lol!

και για το multi, που μου προτεινες, το ιδιο ισχυει. Σωστα ? Cool Razz
Σχεδόν,στο Multi έχουν κρεμασμένο ένα ντέφι που ενεργοποιείται από τους κραδασμούς.... αλλιώς το μοτέρ δεν ακούγεται, ακούς το ντέφι στο ρελαντί και ξέρεις ότι λειτουργεί το μοτέρ Smile 
Έλα doc...παραδέξου το,βρέθηκε ο αντικαταστάτης του scania, και είναι ΗΟΝΔΑ...Thumbsup
Evil or Very Mad παραδεξου οτι μέχρι η μπεμπα να εφαρμόσει τις τεχνολογίες του crosstourer, η Honda θα φτιάχνει μοτοσικλέτες που θα απογειώνονται. Yahoo 
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

3/10/2013, 12:02 pm
VFR - HRC wrote:
sotosvfr wrote:
DoctorAbo wrote:Σχεδόν,στο Multi έχουν κρεμασμένο ένα ντέφι που ενεργοποιείται από τους κραδασμούς.... αλλιώς το μοτέρ δεν ακούγεται, ακούς το ντέφι στο ρελαντί και ξέρεις ότι λειτουργεί το μοτέρ Smile 
Έλα doc...παραδέξου το,βρέθηκε ο αντικαταστάτης του scania, και είναι ΗΟΝΔΑ...Thumbsup
Evil or Very Mad παραδεξου οτι μέχρι η μπεμπα να εφαρμόσει τις τεχνολογίες του crosstourer, η Honda θα φτιάχνει μοτοσικλέτες που θα απογειώνονται. Yahoo 
Άγγελε, όταν η Χόντα φτιάξει μοτοσυκλέτες που θα απογειώνονται θα τις πουλάει σε αεροπόρους και όχι σε μηχανόβιους. Εγώ είμαι μηχανόβιος, δεν είμαι αεροπόρος.

Φοβάμαι όμως, ότι με το βάρος που κουβαλάνε ποτέ δε θα μπορέσουν να απογειωθούν όσα φτερά και να τους βάλουν. Blush 
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

3/10/2013, 12:05 pm

Όσο για τις μοτοσυκλέτες που θα απογειώνονται, κοίτα ποιος τις έφτιαξε πρώτος .......

χο χο χο

http://www.vfrh.net/t3838p516-topic#103487
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

3/10/2013, 3:41 pm
Μπράβο τυχερέ και για την μηχανή και για τα ωραία μέρη που έχεις δίπλα σου για βόλτα.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

3/10/2013, 4:36 pm
SCORPIOS wrote:Μπράβο τυχερέ και για την μηχανή και για τα ωραία μέρη που έχεις δίπλα σου για βόλτα.
Σε μένα αναφέρεσαι ε ? Cool 
avatar
Επισκέπτης
Guest

Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200 Empty Re: Ενα απόγευμα και 250χλμ με το Honda CrossTourer 1200

3/10/2013, 6:27 pm
DoctorAbo wrote:
Όσο για τις μοτοσυκλέτες που θα απογειώνονται, κοίτα ποιος τις έφτιαξε πρώτος .......

χο χο χο

http://www.vfrh.net/t3838p516-topic#103487
Thumbsup  το θέμα δεν είναι ποιος τη σχεδίασε πρώτος,αλλά ποιος θα μπορέσει τεχνολογικά να το κανει να πετάει. Εχεις δίκιο σε ενα σημείο, το βαρος του crosstourer είναι Οντως πολλά τα κιλά, άλλα το βαρος δεν εμποδισε τα πιο βαριά αεροπλάνα του κόσμου απο το να απογειώνονται. Τέλος οτάν έγραψα οτι η Honda θα φτιαξει μηχανές που θα απογειώνονται, εννοω οτι αποθθέμα τεχνολογίας όλοι οι άλλοι θα είναι πίσω μια με δυο δεκαετίες. Evil or Very Mad 
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum