Go down
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Motorcycle Stability Control Empty Motorcycle Stability Control

8/11/2013, 12:23 am
Μετά το ABS και το traction control, το MSC (Motorcycle Stability Control) είναι το νέο επαναστατικό σύστημα που σύμφωνα με τα όσα ανακοινώνει η KTM, θα αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο οδηγούμε μοτοσικλέτα. Το σύστημα αυτό ελέγχει την πρόσφυση των τροχών και όταν η μοτοσικλέτα είναι υπό κλίση, επομένως αποφεύγονται έτσι και τα low side (που δεν ελέγχει το traction control) αλλά και άλλα γλιστρήματα.

Τέταρτη ταχύτητα. 95km/h στο ταχύμετρο. Η άκρη της αριστερής μου μπότας ξύνει που και που καθώς το KTM 1190 Adventure με το οποίο στρίβω χαράζει έναν συνεχόμενο κύκλο στην άσφαλτο του γερμανικού κέντρου δοκιμών.

Και ύστερα πατάω το εμπρός φρένο.

Σε οποιαδήποτε άλλη μοτοσικλέτα έχω οδηγήσει, θα είχα πέσει αμέσως. Με το εμπρός ελαστικό τόσο κοντά στο όριο της πρόσφυσης, το ελάχιστο άγγιγμα του φρένου θα είχε ως αποτέλεσμα απώλεια της πρόσφυσης του εμπρός τροχού (low side) και εμένα, μαζί με τη μοτοσικλέτα στο έδαφος.

Motorcycle Stability Control Zbdz






Όχι όμως σ’ αυτό το KTM 1190 Adventure με το Motorcycle Stability Control που έχει εξελιχτεί από την Bosch και την ΚΤΜ. Όταν πατώ τη μανέτα, η εμπρός ανάρτηση γίνεται νευρική, το ελαστικό στριγγλίζει αλλά ελάχιστα αφού έχω αφήσει το φρένο, το λάστιχο έχει βρει πρόσφυση και συνεχίζω να ακολουθώ τον λευκό κύκλο σαν να μην έχει γίνει τίποτα.Ένα νέο σύστημα ευστάθειας που εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα χαρακτηριστικά των μέχρι τώρα συστημάτων ασφάλειας εξέλιξε η Bosch μαζί με την KTM. Πρώτος αποδέκτης το νέο 1190 Adventure.


Στο βίντεο ο δοκιμαστής της Bosch επιδεικνύει τι συμβαίνει στην ίδια στροφή με ίδια χιλιόμετρα, με δυο διαφορετικές μοτοσικλέτες. Μία χωρίς και μία με σύστημα MSC.


Το Motorcycle Stability Control (MSC ), ή σύστημα Ελέγχου Ευστάθειας Μοτοσικλέτας θα αποτελεί μέρος του στάνταρ εξοπλισμού στα 1190 Adventure/R του 2014, ενώ η αυστριακή εταιρία δίνει τη δυνατότητα στους πελάτες της να το τοποθετήσουν και στα μοντέλα του 2013 (από τον ερχόμενο Δεκέμβριο) εφόσον το επιθυμούν, με επιπλέον κόστος.

Περισσότερα:
http://www.mrbike.gr/website/texnologia/ktm-Bosch-Motorcycle-Stability-Control-%E2%80%93-On-board-dokimi.html
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Motorcycle Stability Control Empty Re: Motorcycle Stability Control

8/11/2013, 12:59 am
ωραία όλα αυτα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα ,αλλα φοβάμαι ότι σε λιγο θα βγαίνουν και οι μοτοσυκλέτες μας εξω μόνες τους βόλτα.

Μην με παραξηγήσεις Φάνη γιαυτό που λέω απλά χάνεταισιγά σιγά η ηδονή για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας απο τον αναβάτη της,το fun ας πούμε!


Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Motorcycle Stability Control Empty Re: Motorcycle Stability Control

8/11/2013, 2:06 am
vtecpatra wrote:ωραία όλα αυτα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα ,αλλα φοβάμαι ότι σε λιγο θα βγαίνουν και οι μοτοσυκλέτες μας εξω μόνες τους βόλτα.

Μην με παραξηγήσεις Φάνη γιαυτό που λέω απλά χάνεταισιγά σιγά  η ηδονή για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας απο τον αναβάτη της,το fun ας πούμε!


Φιλε μου δεν ειναι ετσι....σε ενα φρεναρισμα πανικου δεν υπαρχει ευχαριστηση,μονο τουμπα...

Και σκεψου να κανεις φρεναρισμα πανικου με 40 μοιρες κλιση σε καμια φουρκετα......

Αυτο το συστημα ειναι η εξελιξη στις μοτο που χρειαζοταν χρονια τωρα.....
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Motorcycle Stability Control Empty Re: Motorcycle Stability Control

8/11/2013, 2:08 am
Drake wrote:
vtecpatra wrote:ωραία όλα αυτα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα ,αλλα φοβάμαι ότι σε λιγο θα βγαίνουν και οι μοτοσυκλέτες μας εξω μόνες τους βόλτα.

Μην με παραξηγήσεις Φάνη γιαυτό που λέω απλά χάνεταισιγά σιγά  η ηδονή για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας απο τον αναβάτη της,το fun ας πούμε!


Φιλε μου δεν ειναι ετσι....σε ενα φρεναρισμα πανικου δεν υπαρχει ευχαριστηση,μονο τουμπα...

Και σκεψου να κανεις φρεναρισμα πανικου με 40 μοιρες κλιση σε καμια φουρκετα......

Αυτο το συστημα ειναι η εξελιξη στις μοτο που χρειαζοταν χρονια τωρα.....
Μακαρι να μπορεις να το βαλεις σε οποιο μοτο θελεις.....
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Motorcycle Stability Control Empty Re: Motorcycle Stability Control

8/11/2013, 9:59 am
Drake wrote:
Drake wrote:
vtecpatra wrote:ωραία όλα αυτα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα ,αλλα φοβάμαι ότι σε λιγο θα βγαίνουν και οι μοτοσυκλέτες μας εξω μόνες τους βόλτα.

Μην με παραξηγήσεις Φάνη γιαυτό που λέω απλά χάνεταισιγά σιγά  η ηδονή για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας απο τον αναβάτη της,το fun ας πούμε!


Φιλε μου δεν ειναι ετσι....σε ενα φρεναρισμα πανικου δεν υπαρχει ευχαριστηση,μονο τουμπα...

Και σκεψου να κανεις φρεναρισμα πανικου με 40 μοιρες κλιση σε καμια φουρκετα......

Αυτο το συστημα ειναι η εξελιξη στις μοτο που χρειαζοταν χρονια τωρα.....
Μακαρι να μπορεις να το βαλεις σε οποιο μοτο θελεις.....
Μην με παραξηγείς που είμαι λίγο οπισθοδρομικός σε αυτά τα θέματα,έτσι μεγαλώσαμε,βγαζοντας τα μηχανάκια μας βόλτα και με το κατσαβίδι στην στέπη ρυθμίζαμε τα καρμπιρατέρ.

Θυμάμαι στο editorial ξένου περιοδικού motocross δεν θυμαμαι πιό ήταν,ο συγραφέας έκανε παρατηρήσεις(τάχωνε γενικώς)γιατί πλέον και τα motocross τα ρυθμίζουν με laptop.

Θυμίσου ότι και εσύ στο μέλλον τα ίδια θα πείς όταν είσαι αρκετά πιο μεγάλος και ώριμος,η τεχνολογία τνω παιδιών σου θαναι σε απίστευτα επίπεδα ανωτερα από τα δικά σου χρόνια,το ίδιο θα λές.

Δεν είναι κακό ,απλά η εποχή που μας έκανε αυτό που είμαστε σήμερα,ειναι χαραγμένη ανεξίτηλα μέσα μας και την θεωρούμε καλύτερη(για μάς πάντα)

Σίγουρα θαχεις ακούσει κάποιον παλιό να αναπολεί τις μέρες του,την εποχή του.

¨ετσι και ΄γω κανω αυτό σημερα.

κερασμένες cheers cheers cheers cheers 


Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Motorcycle Stability Control Empty Re: Motorcycle Stability Control

8/11/2013, 11:03 am
vtecpatra wrote:
Drake wrote:
Drake wrote:Φιλε μου δεν ειναι ετσι....σε ενα φρεναρισμα πανικου δεν υπαρχει ευχαριστηση,μονο τουμπα...

Και σκεψου να κανεις φρεναρισμα πανικου με 40 μοιρες κλιση σε καμια φουρκετα......

Αυτο το συστημα ειναι η εξελιξη στις μοτο που χρειαζοταν χρονια τωρα.....
Μακαρι να μπορεις να το βαλεις σε οποιο μοτο θελεις.....
Μην με παραξηγείς που είμαι λίγο οπισθοδρομικός σε αυτά τα θέματα,έτσι μεγαλώσαμε,βγαζοντας τα μηχανάκια μας βόλτα και με το κατσαβίδι στην στέπη ρυθμίζαμε τα καρμπιρατέρ.

Θυμάμαι στο editorial ξένου περιοδικού motocross δεν θυμαμαι πιό ήταν,ο συγραφέας έκανε παρατηρήσεις(τάχωνε γενικώς)γιατί πλέον και τα motocross τα ρυθμίζουν με laptop.

Θυμίσου ότι και εσύ στο μέλλον τα ίδια θα πείς όταν είσαι αρκετά πιο μεγάλος και ώριμος,η τεχνολογία τνω παιδιών σου θαναι σε απίστευτα επίπεδα ανωτερα από τα δικά σου χρόνια,το ίδιο θα λές.

Δεν είναι κακό ,απλά η εποχή που μας έκανε αυτό που είμαστε σήμερα,ειναι χαραγμένη ανεξίτηλα μέσα μας και την θεωρούμε καλύτερη(για μάς πάντα)

Σίγουρα θαχεις ακούσει κάποιον παλιό να αναπολεί τις μέρες του,την εποχή του.

¨ετσι και ΄γω κανω αυτό σημερα.

κερασμένες cheers cheers cheers cheers 


Worthy Worthy Worthy Worthy 

Και εγω παλιος ειμαι(πιο μικρος απο εσας ισως αλλα μολις μπηκα στα 34, νεο δε με λες Smile), πηγαινα βολτα επιδαυρο και σταματαγα καθε 5 στροφες και ρυθμιζα sag στην αναρτηση.... SmileSmileSmile

αλλα επειδη εχω παει να σκοτωθω απο φρενα πανικου και το abs με εσωσε και επειδη εχω πεσει σε στροφη απο ζωο που πεταχτηκε και ευτυχως εφυγα σε γρασιδι,η μονη στροφη οπως ανεβαινεις ορεινη ναυπακτια που δεν εχει η βραχια η γκρεμο(ποσο κωλοφαρδος ειμαι) ξερω οτι και ο Ροσσι στον πανικο τα φρενα θα  ματσακωνε,το εκτιμω και μακαρι να μπορεσω να το βαλω και στο vfr SmileSmileSmile
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Motorcycle Stability Control Empty Re: Motorcycle Stability Control

8/11/2013, 11:38 am
Drake wrote:
vtecpatra wrote:
Drake wrote:Μακαρι να μπορεις να το βαλεις σε οποιο μοτο θελεις.....
Μην με παραξηγείς που είμαι λίγο οπισθοδρομικός σε αυτά τα θέματα,έτσι μεγαλώσαμε,βγαζοντας τα μηχανάκια μας βόλτα και με το κατσαβίδι στην στέπη ρυθμίζαμε τα καρμπιρατέρ.

Θυμάμαι στο editorial ξένου περιοδικού motocross δεν θυμαμαι πιό ήταν,ο συγραφέας έκανε παρατηρήσεις(τάχωνε γενικώς)γιατί πλέον και τα motocross τα ρυθμίζουν με laptop.

Θυμίσου ότι και εσύ στο μέλλον τα ίδια θα πείς όταν είσαι αρκετά πιο μεγάλος και ώριμος,η τεχνολογία τνω παιδιών σου θαναι σε απίστευτα επίπεδα ανωτερα από τα δικά σου χρόνια,το ίδιο θα λές.

Δεν είναι κακό ,απλά η εποχή που μας έκανε αυτό που είμαστε σήμερα,ειναι χαραγμένη ανεξίτηλα μέσα μας και την θεωρούμε καλύτερη(για μάς πάντα)

Σίγουρα θαχεις ακούσει κάποιον παλιό να αναπολεί τις μέρες του,την εποχή του.

¨ετσι και ΄γω κανω αυτό σημερα.

κερασμένες cheers cheers cheers cheers 


Worthy Worthy Worthy Worthy 

Και εγω παλιος ειμαι(πιο μικρος απο εσας ισως αλλα μολις μπηκα στα 34, νεο δε με λες Smile), πηγαινα βολτα επιδαυρο και σταματαγα καθε 5 στροφες και ρυθμιζα sag στην αναρτηση.... SmileSmileSmile

αλλα επειδη εχω παει να σκοτωθω απο φρενα πανικου και το abs με εσωσε και επειδη εχω πεσει σε στροφη απο ζωο που πεταχτηκε και ευτυχως εφυγα σε γρασιδι,η μονη στροφη οπως ανεβαινεις ορεινη ναυπακτια που δεν εχει η βραχια η γκρεμο(ποσο κωλοφαρδος ειμαι) ξερω οτι και ο Ροσσι στον πανικο τα φρενα θα  ματσακωνε,το εκτιμω και μακαρι να μπορεσω να το βαλω και στο vfr SmileSmileSmile
από ότι κατάλαβα πάς τάπα το έργαλείο και σου εφιστώ την προσοχή,ξελίσιαγμα μόνο σε πίστα !

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum