Go down
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Χρήση κινητού ως GPS  Empty Χρήση κινητού ως GPS

8/11/2013, 10:57 am
Σκέφτομαι να αλλάξω κινητό σύντομα και συγκεκριμένα να πάρω το MLS iQ Crystal.

Χρήση κινητού ως GPS  0747807


Το έχει πάρει/δοκιμάσει κανείς; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας; Κυρίως με ενδιαφέρει να είναι ένα καλό GPS.

Γενικότερα, θεωρείτε καλή ιδέα μια λύση "κινητό + GPS σε μια συσκευή" ή μήπως είναι καλύτερα να έχω μια ξεχωριστή συσκευή GPS; confused2
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Χρήση κινητού ως GPS  Empty Re: Χρήση κινητού ως GPS

8/11/2013, 11:07 am
Καλυτερα να εχεις ξεχωριστη συσκευη και το κινητο για ωρα αναγκης και αυτο λογο αυτονομιας και μονο...

Εγω εχω ενα σκατοκινιτο(xperia x10 mini) και του εχω βαλει σπασμενο το navigon με 3d χαρτες,το ιδιο που εχω και στο gps....στο κινητο ισως δουλευει και καλυτερα αλλα τελειωνει η μπαταρια και μετα δεν εχεις ουτε κινητο Wink  το καθε πραμα για την χρηση του,βαλε gps στο κινητο μονο για ωρα αναγκης,οχι για βασικη χρηση,μην βρεις το δρομο γινει κατι και μετα δεν εχεις να παρεις τηλ Wink 
avatar
Vag990
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-09
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 87
Μοντέλο : ΚΤΜ Αντβέντορας 990
Κράνος : Shoei XR 1100

Χρήση κινητού ως GPS  Empty Re: Χρήση κινητού ως GPS

8/11/2013, 11:20 am
συμφωνώ κι εγώ πως είναι καλύτερα να έχεις την κάθε συσκευή για την χρήση της. Ένα αρνητικό που έχουν τα κινητά είναι το ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να τα χειριστείς φορώντας γάντια...
Από το να πάρεις ένα ακριβό κινητό θεωρώ πως είναι καλύτερα να συμβιβαστείς με ένα φθηνότερο και να πάρεις και μια συσκευή GPS. Εγώ έχω το Garmin 1490T με χάρτες όλης της Ευρώπης και θεωρώ πως είναι πάρα πολύ καλό για την τιμή του. Πέρα από την μεγάλη οθόνη του έχει και δυνατό ηχείο... πράγμα χρήσιμο όταν οδηγάς μέσα σε πόλη.

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=22269&catid=61 δεν το έχω δοκιμάσει αλλά θεωρώ πως η τιμή του είναι φανταστική!


Last edited by Vag990 on 8/11/2013, 11:21 am; edited 1 time in total (Reason for editing : λινκ)
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Χρήση κινητού ως GPS  Empty Re: Χρήση κινητού ως GPS

8/11/2013, 5:14 pm
Πάντως το καινούριο κινητό που πήρα πρόσφατα, το Samsung Galaxy S4, διαθέτει ειδική ρύθμιση στην ευαισθησία της οθόνης για χειρισμό και με γάντια, έχει αρκετά καλή αυτονομία και μεγάλη οθόνη για άνετη πλοήγηση. Μέχρι στιγμής η beta έκδοση της πλοήγησης της Google που είχε το κινητό με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Επίσης αν στο μηχανάκι έχεις παροχή 12v, το έχεις και μόνιμα στη φόρτιση σε ένα ταξίδι, αν και δεν εγγυώμαι για τη ζωή της μπαταρίας της μηχανής..... Το scooter μου έχει στον standar εξοπλισμό πρίζες 12v και usb και όλα αυτά σε ντουλαπάκι που κλειδώνει! Ρε μήπως να μην το πουλήσω τελικά...;;;;  Razz
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum