Motorkote;

+11
gasoil
Fanrider
Ο φυσικός
tomakos
Don John
giannis78
vtecpatra
Roberto
DENTOCOP
VEEFARIOS
anastasis
15 posters
Go down
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Motorkote; Empty Motorkote;

14/11/2013, 9:06 pm
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Motorkote;

Motorkote; Motorkote-10

Εγώ το έβαλα σήμερα και το χτύπημα του τεντωτήρα σταμάτησε, βέβαια αύριο θα το ξαναελέγξω που θα είναι κρύο, και σαν ο ήχος του να είναι πιο γλυκός.

17,5 ευρώ τα 300κε από τον Λαμπριανίδη.

Χρειάζονται 60κε στο λίτρο, δεν έχει αντιτριβικά για να επηρεάζει τον συμπλέκτη και βάζουν μια φορά κάθε τρεις με τέσσερις αλλαγές λαδιού.

Μου το είχε προτείνει ο φίλτατος Vasilakos (Mille merci συμβολαιογράφε Thumbsup ).
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

14/11/2013, 11:09 pm
Exω χρησιμοποιησει στο παρελθον το συγκεκριμενο σκευασμα,οχι σε vfr αλλα σε παλαιοτερο τετρακυλιδρο. Διαπιστωσα λοιπον οτι τα οποια ωφελη του (μαλακο σασμαν.ηχος κινητηρα) ειναι εντελως προσωρινα.Μαλιστα τολμω να πω οτι ισως οφειλονται στο φρεσκο λαδι που μπαινει στο μοτερ κατα κυριο λογω και οχι στο motokote.
Ναι μετα απο 5000χιλμ περιπου αλλαξα δισκους συμπλεκτη παρα τις περι του αντιθετου διαβεβαιωσεις. Επισης πολυ αργοτερα που εκανα γενικη στο μοτερ δεν βρηκα τιποτα που να δειχνει καλυτερη λιπανση.σε σχεση με μοτερ που ειχα ανοιξει στο παρελθον.
Επισης σε τεχνικη παρουσιαση θεματων λιπανσης σε ξενο σαιτ (δυστυχως δεν το αποθηκευσα), ειχε ειπωθει οτι ενισχυτικα λαδιου οπως αναφερονται χωρις να κατανομαζει μαρκα δυνατε να αντιδρασουν η και να ακυρωσουν ιδιοτητες απο αλλα προσθετα που εχει μεσα ενα λιπαντικο, με αποτελεσμα τελικα να προξενουν ζημια παρα να ωφελουν. Επισης αλοιωνουν και το ιξωδες αρα και την ροη του λαδιου σε κρισιμα σημεια.
Μην ξεχναμε αλωστε οτι τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο ενα φρεσκο λαδι απαλαγμενο απο καταλοιπα που μπορει να φτασει παντου και γρηγορα.
Φαινετε τελικα πως καποιοι εχουν βρει τροπους να πουλανε ακομη νερο του καματερου.
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 12:06 am
Don John να διαβάσει,και να μας δώσει πλεροφορίες.rules 

Ας περιμένουμε λίγο τον.....ειδικόWink
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 12:13 am
....και εγώ είμαι πολύ σκεπτικός με την όλη ιστορία. Η αλήθεια είναι ότι έβαλα, αλλά αρχίζω να κλίνω στο ότι είναι μούφα ή τουλάχιστο δεν κάνει αυτά που υπόσχεται.


anastasis wrote: 17,5 ευρώ τα 300κε από τον Λαμπριανίδη.
Πολύ διαφήμιση του έχετε κάνει του Λαμπριανίδη, χωρίς να είναι ο φθηνότερος.
Εγώ το πήρα πιο φθηνά, όχι μισό ευρώ, όπως και τα λάδια Bel'Ray τα παίρνω στην πιο χαμηλή τιμή που έχει υπάρξει ποτέ.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 12:14 am
Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν στο zzr 600 που είχα και στο Klx 300 R το οποίο είχε δεινοπαθήσει στα χέρια μου χωρις να πάθει όμως ποτέτο παραμικρό.

Το προσθετο αυτό προσκαλάται στο μέταλλο και του μειώνει τις τριβές με μεγάλη διάρκεια ζωής

Το βάζεις μια φορά,αν θυμαμαι καλά σε αναλογία 5% στο σύνολο του λαδιού.

Παλιά σε έκθεση μοτοσυκλέτας στην Αθήνα ,ναι γίνονταν και τέτοια κάποτε!!!, το έιδα σε live τεστ απο τον αντιπρόσωπο και όντως εντυπωσιάστηκα.

¨εβαζε από τα καλυτερα λάδια σε ένα κινούμενο μεταλικό ροδάκι και το φρενάριζε με ένα άλλο και στον μοχλό είχε ροπόκλειδο που μέτραγε την ροπή και την δυναμη που χρειαζόταν για να σταματήσει το ροδάκι.

Τα λαδάκια κραταγαν αρκετά,αλλα μόλιες έβαζε το motorkote δεν σταμάταγε και ας είχα κρεμαστεί στο μοχλό ολόκληρος.

Είναι γενικά πολύ καλό προιόν και θα το χρησιμοποιήσω και πάλι.

Αν θυμαμαι καλά στο περιοδικό ΜΟΤΟSPORT του Δημήτρη Παπανδρέου αν θυμώνται οι παλιοί εδώ είχε κανει και τέστ στο προιόν.

Το είχε βάλει σε ένα fzr 250 το παλιό καλό τετρακύλινδρο και πολύστροφο μοτοσυκλετάκι,και μετά από χρήση 3-4000 χιλιάδων χιλιομέτρων ,άδειασε τα λάδια τελείως και ξεκίνησε με το μηχανάκι χωρίς λάδια!!!! να δεί σε πόσα χιλιόμετρα θα κολήσει,Τελικά κόλλησε μετ'α από σχεδόν 30 χιλιόμετρα τα πιστονάκια του,σε ΄λυσιμο μετά να δει φθορες ,σε κιβώτιο κουζινετα ρουλεμάν ήταν σε μιδαμινές φθορές.Συμπερασμα το πρόσθετο δουλέυει και αξίζει τα λεφτά του στο ακέραιο.

Στο καβασάκι μετά από την δεύτερη χρήση ,άλλαξα δίσκους.

Κάθησε στους δίσκους και δεν σύμπλεκαν πλέον σωστά.

Κάποιος μπορέι να είναι επιφυλακτικός,όσον αφορά εμένα το προτείνω ανεπιφύλακτα

για του λόγου το αληθές δείτε και το βίντεο

giannis78
giannis78
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-11-21
Mηνύματα : 26
Ηλικία : 46
Μοντέλο : vfr 800 02
Κράνος : arai

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 5:25 pm
Δυο γνωστοι μου ο ενας εβαλε το motorkote ο αλλος καποιο αλλο το οποιο δεν θυμαμαι και οι δυο αλλαξαν δισκακια συμπλεκτη σε περίπου 3000 χιλιόμετρα. Οι μηχανες ηταν zx10 και gsxr 1000 k7
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 8:02 pm
Roberto wrote:....και εγώ είμαι πολύ σκεπτικός με την όλη ιστορία. Η αλήθεια είναι ότι έβαλα, αλλά αρχίζω να κλίνω στο ότι είναι μούφα ή τουλάχιστο δεν κάνει αυτά που υπόσχεται.


anastasis wrote: 17,5 ευρώ τα 300κε από τον Λαμπριανίδη.
Πολύ διαφήμιση του έχετε κάνει του Λαμπριανίδη, χωρίς να είναι ο φθηνότερος.
Εγώ το πήρα πιο φθηνά, όχι μισό ευρώ, όπως και τα λάδια Bel'Ray τα παίρνω στην πιο χαμηλή τιμή που έχει υπάρξει ποτέ.
Πες μου λοιπόν
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 8:08 pm
DENTOCOP wrote:Don John να διαβάσει,και να μας δώσει πλεροφορίες.rules 

Ας περιμένουμε λίγο τον.....ειδικόWink


Γιατρε μου, αν και καθολου ειδικος, φοβαμαι και εγω τα οσα γραφει παραπανω ο Veefarios Suspect 

Δεν ειμαι βεβαιος ποσο καλα συνεργαζεται αυτο το προσθετο με τα προσθετα που ηδη εχει μεσα ενα λαδι....Think 
Και τελος παντων, ακομα και αν σε καποιο λαδι δεν δημιουργει θεμα, δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολα Neutral 
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 8:12 pm
Σκεφτόμουνα αυτά που διάβασα για τους συμπλέκτες.Think 

Νομίζω ότι κάτι που μειώνει την τριβή είναι αδύνατον να φθείρει τους δίσκους.

Αυτό που ενδεχομένως να συνέβει είναι οι δίσκοι να είχαν τα χιλιόμετρά τους και με την πρόσθετη λίπανση να μην μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 9:22 pm
anastasis wrote:Σκεφτόμουνα αυτά που διάβασα για τους συμπλέκτες.Think 

Νομίζω ότι κάτι που μειώνει την τριβή είναι αδύνατον να φθείρει τους δίσκους.

Αυτό που ενδεχομένως να συνέβει είναι οι δίσκοι να είχαν τα χιλιόμετρά τους και με την πρόσθετη λίπανση να μην μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.
Ώρε μουρλαμένε, όλοι λένε για δίσκους, μα ήταν όλοι στα τελευταία τους, θα μας τρελάνεις Surprised Drinking Laughing 
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 9:36 pm
anastasis wrote:Σκεφτόμουνα αυτά που διάβασα για τους συμπλέκτες.Think 

Νομίζω ότι κάτι που μειώνει την τριβή είναι αδύνατον να φθείρει τους δίσκους.

Αυτό που ενδεχομένως να συνέβει είναι οι δίσκοι να είχαν τα χιλιόμετρά τους και με την πρόσθετη λίπανση να μην μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.
Νομιζω συμβαινει εντελως το αντιθετο. Ο συμπλεκτης ακομη και αν ειναι υγρος πολυδισκος βασιζετα στη τριβη για να μεταφερει δυναμεις. η συνολικη επιφανεια των δισκων επι την δυναμη των ελατηριων επι του συντελεστη τριβης του υλικου(φιμπερ) μας δινει δυναμεις τριβης ικανες να διαχειριστουν την δυναμη του κινητηρα.
Αν κατι απο τα παραπανω μεταβληθει και στην περιπτωση μας ο συντελεστη τριβης του υλικου, τοτε αντιστοιχα μειωνεται η δυναμη τριβης αρα και η ικανοτητα μεταφορασ ισχυος απο τον συμπλεκτη.
για να το πω εντελως μπακαλιστικα ισχυει οτι για το λαστιχο σε βρεγμενο η στεγνο οδοστρωμα .

Νομιζω ομως οτι μπαινω στα χωραφια του φυσικου που ειναι ο καθολα αρμοδιος να μας φωτισει
Τακη παρακαλω.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 10:19 pm
tomakos wrote:
anastasis wrote:Σκεφτόμουνα αυτά που διάβασα για τους συμπλέκτες.Think 

Νομίζω ότι κάτι που μειώνει την τριβή είναι αδύνατον να φθείρει τους δίσκους.

Αυτό που ενδεχομένως να συνέβει είναι οι δίσκοι να είχαν τα χιλιόμετρά τους και με την πρόσθετη λίπανση να μην μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.
Ώρε μουρλαμένε, όλοι λένε για δίσκους, μα ήταν όλοι στα τελευταία τους, θα μας τρελάνεις Surprised Drinking Laughing 
Θα δείξει, τι να πω!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

15/11/2013, 10:24 pm
VEEFARIE δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τι να πω. Αν υποθέσουμε ότι με έναν μαγικό τρόπο η τριβή εξαφανιζόταν τότε δεν θα είχαμε συμπλέκτη. Αυτό μπορεί να οδηγήσει στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι οι δίσκοι έχουν φθαρεί και θέλουν αλλαγή. Όμως και οι νέοι δίσκοι δεν θα έπρεπε να πατινάρουν λίγο αργότερα;
Αν πάλι οι δίσκοι έχουν όντως φθαρεί γιατί να συνέβη κάτι τέτοιο; Να ακυρώνει το πρόσθετο κάποια χαρακτηριστικά του λαδιού και να επιταχύνει τη φθορά των δίσκων; Τότε γιατί δεν φθείρονται γρήγορα και οι καινούργιοι;

Ντεν καταλαβαίνει...
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 12:16 am
Και γω έχω ακούσει για γρηγορότερη αλλαγή δίσκων , απο φίλο που το έβαλε σε παλιό Τ.Α.600

Μου είχε πει όμως  οτι μόλις το έβαλε σταμάτησε να του κάει λάδι και πως του δούλευε πιο καλά.

Μήπως είναι για τα αυτοκίνητα καλύτερα που λιπάινει μόνο κινητηρα και όχι σασμάν ??
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 12:50 am
Λοιπόν, έψαξα λίγο στο δίκτυο.... και βρήκα ότι......

.... αρνητικές εμπειρίες υπάρχουν μόνο από την Ελλάδα Rolling Eyes ..... ακόμα και σε φόρα του εξωτερικού από Έλληνες Rolling Eyes .....

.... και βρήκα ότι κάποιος συσκεύαζε στην Ελλάδα άλλο προϊόν με το ίδιο όνομα!!!! Doh! 

Εντάξει, η πραγματικότητα ξεπερνά την φαντασία έτη φωτός σε αυτήν την χώρα

Η ίδια η motorkote λέει ότι το προϊόν της δεν είναι βελτιωτικό λαδιού και δεν ρέει μαζί με το λάδι συνεχώς παρά μόνο μέχρι τα μόρια του υλικού να συναντήσουν μέταλλο όπου και συνδέονται. Θα το δοκιμάσω στην αλυσίδα!

"What about using MotorKote in a Motorcycle? In particular those bikes having wet clutches?
MotorKote works fine in a wet clutch environment. I know it goes against traditional thinking, but look at this way… When you wet sand paper it still retains its function, in fact it actually works better, the same is true with a MotorKoted wet clutch. Actually, MotorKote makes the clutch perform better and because it keeps the assembly clean it also makes it last longer.
"

Τέλος πάντων, ούτως ή άλλως με βάλατε σε σκέψεις  , ο καιρός θα δείξει.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 10:04 am
Τεχνική απάντηση.
Είναι ένα πρόσθετο και θα δράσει αναλόγως της αλληλεπίδρασης με τα υπόλοιπα πρόσθετα που ήδη εμπεριέχονται
Εμπορική απάντηση. Αμα είναι καλό γιατί δεν το έχουν ήδη μέσα τους τα λάδια που πουλιώνται ?
Απάντηση με γρίφο. Το στυλό γράφει στο διάστημα ?
Κυριολεκτική απάντηση. Πήγαινε αγόρι μου να ρυθμίσεις βαλβίδες naaa 
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 11:58 am
gasoil wrote:Τεχνική απάντηση.
Είναι ένα πρόσθετο και θα δράσει αναλόγως της αλληλεπίδρασης με τα υπόλοιπα πρόσθετα που ήδη εμπεριέχονται
Εμπορική απάντηση. Αμα είναι καλό γιατί δεν το έχουν ήδη μέσα τους τα λάδια που πουλιώνται ?
Απάντηση με γρίφο. Το στυλό γράφει στο διάστημα ?
Κυριολεκτική απάντηση. Πήγαινε αγόρι μου να ρυθμίσεις βαλβίδες  naaa 


lol! lol! lol! lol! lol! 

Μ@λακα εγραψες Worthy 
Μιλας(γραφεις), σπανια πια, αλλα τι να λεμε Laughing 
:_hi: cheers 
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 12:11 pm
gasoil wrote:......Κυριολεκτική απάντηση. Έλα αγόρι μου να σου ρυθμίσω τις βαλβίδες  naaa 
Ευχαρίστως Razz 


tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 1:47 pm
gasoil wrote:
Απάντηση με γρίφο. Το στυλό γράφει στο διάστημα ? 
Όχι, μόνο το μολύβι Very Happy 
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 5:51 pm
tomakos wrote:
gasoil wrote:
Απάντηση με γρίφο. Το στυλό γράφει στο διάστημα ? 
Όχι, μόνο το μολύβι Very Happy 










Ξεφεύγουμε από το θέμα όμως... Whistle 
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

16/11/2013, 6:20 pm
Νίκος wrote:
tomakos wrote:
gasoil wrote:
Απάντηση με γρίφο. Το στυλό γράφει στο διάστημα ? 
Όχι, μόνο το μολύβι Very Happy 
 
Αυτό που σου μένει απ'όλες αυτές τις ''παπάτζες'' του Λιακόπουλου,είναι το εξώφυλλο με τον Πούτιν και ο τρόπος που κρατάει τον πύραυλο...!
(Πάλι εκτός θέματος)
Verbal Kint
Verbal Kint
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 414
Ηλικία : 51
Μοντέλο : XRV 750 RD07A / VFR 800A3 Vtec
Κράνος : Arai Tour X-3 / Arai Chaser

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

17/11/2013, 1:32 am
anastasis wrote:Λοιπόν, έψαξα λίγο στο δίκτυο.... και βρήκα ότι......
Τέλος πάντων, ούτως ή άλλως με βάλατε σε σκέψεις  , ο καιρός θα δείξει.
Εχω βαλει στην γρια οταν ηταν γυρω στα 45 της. Τωρα εχει φτασει αισιως στα 85 και δεν εχω αλλαξει ουτε δισκους ουτε τιποτα, αν και ειναι το μηχανακι-χαμαλης που ποτε δεν απολαμβανε της περιποιησης και της προσεγμενης χρησης που απολαμβανει η βεφα.Το μονο που παρατηρησα ηταν οτι εμπαιναν οι ταχυτητες λιγο πιο ευκολα και το βασικοτερο ηταν οτι κρατουσε ρελαντι σε πολυ πιο κρυες καταστασεις κινητηρα. Αν ηθελε δηλαδη 2 λεπτα choke για να κρατησει ρελαντι, μετα το kote ηθελε 1 λεπτο. Δεν ειδα κατι παντως που να με κανει να κατηγορησω το συγκεκριμενο προιον.

Θα το ξαναεβαζα ανετα και στο VFR και στα υπολοιπα εργαλεια της αυλης,... (αλλα ας οψεται το οικονομικο)
Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Motorkote; Empty Re: Motorkote;

9/12/2013, 12:50 am
Όσοι γνωστοί μου το έβαλαν, ορκίζονται ότι δουλεύει καλύτερα ο κινητήρας.
Δεν το πιστεύω. Θεωρώ ότι κατά μεγάλο ποσοστό θέλουν να πιστέψουν ότι δουλεύει καλύτερα. Αλλιώς γιατί να μην έχουν ενσωματώσει αυτήν την καταπληκτική ιδέα και οι βιομηχανίες λαδιού, ώστε ο κόσμος να προτιμάει τα λάδια με πρόσθετο motokote και όχι τα απλά; Έτσι κι αλλιώς 5% προϊόν θα έβαζαν μέσα για ανάμιξη.
Γιατί να μην το προτείνουν οι κατασκευαστές κινητήρων σαν προϊόν για την μακροζωία του κινητήρα τους. Λάδια (όποιας μάρκας έχουν συνεργασία) ξέρουν να προτείνουν!

Κρατάω μικρό καλάθι. Δεν το απορρίπτω πλήρως, αλλά θα το δοκίμαζα μόνο σε "τελειωμένο" μηχανάκι 25ετίας για να του δώσω παράταση ζωής. Εκεί ίσως να φαινόταν ξεκάθαρα αν κάνει αυτό που λέει.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum