Go down
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

7/1/2014, 9:53 pm
Σκεφτόμαστε μια παρέα 4 ατόμων να πάμε τέλη Απριλίου-αρχές Μαίου ένα ταξίδι Ιταλία με τις μηχανές μας.

Η περιοχή (στο περίπου) είναι αυτή: http://goo.gl/maps/HU26R


Αυτό που μας ενδιαφέρει πρωτίστως είναι καλές διαδρομές για μοτοσικλέτα, αλλά να δούμε και 5 αξιοθέατα. Σαν Μαρίνο και Φλωρεντία είναι μέρη που θέλουμε να επισκεφτούμε οπωσδήποτε και ίσως και Ρώμη, αν προλάβουμε.
Έχετε να προτείνετε κάποιες καλές διαδρομές και άλλα μέρη που αξίζει να επισκεφτούμε;
Η Μπολόνια π.χ. αξίζει σαν πόλη; (εννοώ, πέρα από τα μουσεία της Ducatti και της Ferrari)



Και άλλη μια ερώτηση: τι μπορώ να κάνω και πώς να προετοιμάσω το VFR μου για το ταξίδι έξω, ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να με... αφήσει κάπου;  afraid Να ανησυχώ π.χ. για τον μαμά ανορθωτή που έχω; Μήπως να τον αλλάξω προληπτικά; Και γενικότερα, τι άλλο να προσέξω στην καλή μου;
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

7/1/2014, 10:15 pm
Για διαδρομές και λοιπά αξιοθέατα δεν θα εκφέρω άποψη γιατί όσα αρέσουν σε μένα μπορεί να μην αρέσουν σε κάποιον άλλον, πόσο μάλλον σε μια παρέα 4 ατόμων.  Smile 

Πριν φύγεις για το ταξίδι είναι καλό να βεβαιωθείς ότι όλα στη μηχανή σου δουλεύουν όπως θα έπρεπε.
Άλλαξε λάστιχα, τακάκια και αλυσιδογράναζα αν δεν έχουν πολύ (πολύ!) ψωμί. Είναι κρίμα να χάσεις μια μέρα από το ταξίδι σου ψάχνοντας για τέτοια χαζά. Λάδια, φίλτρα, μπουζί επίσης μπορεί να θέλουν αλλαγή.
Μια πλήρης μέτρηση του κυκλώματος φόρτισης θα σε ηρεμήσει ως προς αυτό το θέμα. Μην αλλάξεις ανορθωτή προληπτικά, νομίζω είναι υπερβολή.
Πέρα από καλά αδιάβροχα, είναι απαραίτητο να έχεις ένα πλήρες σετ καλών εργαλείων (πλήρες για τη μηχανή σου, όχι για συνεργείο φορτηγών!), ένα μικρό πολύμετρο και ένα ζευγάρι μανέτες για να μην κάνεις 200 χιλιόμετρα μόνο με το πίσω φρένο... Whistle  Whistle  Whistle 

Καλό ταξίδι!
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

8/1/2014, 12:05 am
Συμφωνω απολυτα με τον φιλτατο Φυσικο , απλα παραθετω το παρακατω λινκ που ευχομαι να σε  βοηθησει με την επιλογη των διαδρομων , καλο ταξιδι και καλη επιστροφη  Bye 


http://www.bestbikingroads.com/motorcycle-roads/motorbike-rides-in-italy-/italy-__1608.html
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

8/1/2014, 12:38 am
Νίκος wrote:
Η Μπολόνια π.χ. αξίζει σαν πόλη; (εννοώ, πέρα από τα μουσεία της Ducatti και της Ferrari)


Και άλλη μια ερώτηση: τι μπορώ να κάνω και πώς να προετοιμάσω το VFR μου για το ταξίδι έξω, ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να με... αφήσει κάπου;  afraid Να ανησυχώ π.χ. για τον μαμά ανορθωτή που έχω; Μήπως να τον αλλάξω προληπτικά; Και γενικότερα, τι άλλο να προσέξω στην καλή μου;

Η Μπολωνια αξιζει πολυ σαν πολη κατα τη γνωμη μου και επισης η Ιταλικη κουζινα ειναι εκει στα καλύτερά της.


Σχετικα με το VFR VTEC που εχεις, ο ανορθωτης ειναι σχετικα σπανιο προβλημα σε σχεση με τα προηγουμενα γραναζωτα λογω του οτι εχει ερθει μπροστα και αεριζεται αρκετα καλα. Αλλα αν εχεις πανω απο 50Κ χμ θα σε συμβουλευα να κοιταξεις τα πηνια που ειναι κλασικο προβλημα σε VFR δουλεμενα σε μεσογειακες θερμοκρασιες. Εγω θα επαιρνα προσθετα πηνια μαζι μου.

Κατι αλλο που ειναι θεμα στα VTEC 2002-2005 ειναι το starter battery cable που πρεπει να μπει πιο χοντρο γιατι ζεσταινεται πολυ και "καιγεται". Επισης καλο θα ητανε να γινει bypass η γειωση στην αριστερη μπλε φισα. Κοιταξε τα σχετικα θεματα.

Κατα τα αλλα οτι ειπε ο Τακης και σιγουρα προσθετες μανετες, ενα χαζο πεσιμο σε παρκαρισμα/ξεπαρκαρισμα μπορει να εξελιχθει σε μεγαλη ζημια. Καλο ταξιδι και ..njoy Cool 
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

8/1/2014, 1:27 am
Αυτά που σου είπε και ο Φυσικός.

Να είναι όλα σε καλή κατάσταση, όπως πρέπει να είναι. Πρόσφατο σέρβις, να μην έρθει στα όρια στο ταξίδι κανένα αναλώσιμο. Λάστιχα με πολύ ζωή ακόμα γιατί η Ιταλική άσφαλτος κρατάει αλλά και τα τρώει επίσης.

Επίσης, πάντα σε όλα τα πράγματα, το να έχεις μια καλή αντίληψη του μηχανήματος, βοηθάει να αντιλαμβάνεσαι και τι σου ζητάει το μηχάνημα, πριν πάρει μεγάλες διαστάσεις. Αυτό που με πιο απλά πράγματα λέμε, να το νιώθεις.

Για το θέμα ανόρθωσης, καλύτερο πράγμα από την συνεχή πρόληψη δεν υπάρχει >>> http://www.vfrh.net/t4648-topic και αυτό όχι μόνο όταν πας Ιταλία, από πολύ πιο πριν βάλτο, να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι γίνεται.

Εργαλεία πάρε τόσα, όσα να τεντώνεις αλυσίδα, να μπαλώσεις λάστιχο και να φτάνεις μέχρι το να βγάλεις τα μπουζί. Παραπάνω είναι υπερβολή.

Η πιο καλή πρόληψη όλων, σε μέρη που δεν υπάρχει βοήθεια, συγγενείς, γνωστοί, φίλοι κ.ο.κ. είναι μια οδική βοήθεια. Στην χειρότερη περίπτωση, να ξέρεις ότι δεν θα έχεις να σκάσεις πως να γυρίσεις το όχημα πίσω, είναι μεγάλο ψυχολογικό ξαλάφρωμα, ακόμα και τίποτα να μην γίνει πάλι θα έχεις ευχαριστηθεί το ταξίδι χωρίς καμία ανησυχία.
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

9/1/2014, 4:09 pm
Για την προετοιμασία της μοτο τα είπαν οι προλαλήσαντες.

Από διαδρομές θα σου έλεγα να μην χάσεις με τίποτα το κομμάτι που έχεις και στο χάρτη που παρέθεσες, τον SS67 απο Φορλι προς Φλωρεντια, είναι φανταστικό.
Και σαν χάραξη στροφών αλλά και σαν ομορφιά του τοπίου. Οταν είχα περασει εγώ είχε και πολύ καλή ασφαλτο, αλλα πριν κάμποσα χρόνια, οπότε αυτό μπορεί να μην ισχύει τώρα.( που δεν νομίζω οι Ιταλοί να αφησαν ασυντήρητο κάποιο κομμάτι του επαρχιακού τους δικτύου.)
Έχω ακούσει και διαβάσει οτι όλη η επαρχία της Τοσκάνης είναι φανταστική, μην ξεχάσετε το Montepulciano.
Πάντως, αν και δεν μας είπες τις ημέρες που διαθέτετε, είμαι της άποψης που λέει καλύτερα να αφιερώσεις χρόνο και χιλιόμετρα στην επαρχία του τόπου παρά να "μπλέξεις" στις μεγαλουπόλεις ,όταν κάνεις μοτοτουρισμό.
Αυτά , καλά να περάσετε να το ευχαριστηθείτε πολύ και όταν με το καλό έρθετε ρίξε και κανα στόρυ με καμιά φωτο να χαζέψουμε και εμείς.
 cheers cheers cheers cheers 
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

10/1/2014, 10:58 am
Στην περιοχή της Τοσκάνης να πάτε όπωσδηποτε
στον San Gimignano.Πανέμορφο χωριό με πύργους
και πολύ φτηνό και καλό κρασί.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

20/1/2014, 11:43 pm
Ο φυσικός wrote:
Άλλαξε λάστιχα, τακάκια και αλυσιδογράναζα αν δεν έχουν πολύ (πολύ!) ψωμί. Είναι κρίμα να χάσεις μια μέρα από το ταξίδι σου ψάχνοντας για τέτοια χαζά. Λάδια, φίλτρα, μπουζί επίσης μπορεί να θέλουν αλλαγή.

Λάστιχα θα βάλω σύντομα, για τα υπόλοιπα (νομίζω ότι) είμαι εντάξει... αλλά τα μπουζί πώς μπορώ να ξέρω ότι θέλουν αλλαγή; Τα αλλάζουμε κάθε Χ χιλιάδες χλμ. όπως λάδια και φίλτρα;  confused2  confused2  confused2 


Ο φυσικός wrote:
Μια πλήρης μέτρηση του κυκλώματος φόρτισης θα σε ηρεμήσει ως προς αυτό το θέμα. Μην αλλάξεις ανορθωτή προληπτικά, νομίζω είναι υπερβολή.

Και η πλήρης μέτρηση πώς γίνεται; Μήπως χρησιμοποιώ αυτές τις οδηγίες;  confused2 


(sorry αν οι απορίες μου είναι "χαζές"... είμαι σχετικά νέος στο αντικείμενο!)  Embarassed 

AGGEVI wrote:Συμφωνω απολυτα με τον φιλτατο Φυσικο , απλα παραθετω το παρακατω λινκ που ευχομαι να σε  βοηθησει με την επιλογη των διαδρομων , καλο ταξιδι και καλη επιστροφη  Bye 


http://www.bestbikingroads.com/motorcycle-roads/motorbike-rides-in-italy-/italy-__1608.html

Thanks, τα κοιτάω!  Very Happy 



Caracal wrote:
Για το θέμα ανόρθωσης, καλύτερο πράγμα από την συνεχή πρόληψη δεν υπάρχει >>> http://www.vfrh.net/t4648-topic και αυτό όχι μόνο όταν πας Ιταλία, από πολύ πιο πριν βάλτο, να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι γίνεται.

Παρέλαβα βολτόμετρο (και ένα πριζάκι USB)... κάποιος τρόπος θα υπάρχει να τα τοποθετήσω!  Stupid2 


Caracal wrote:
Η πιο καλή πρόληψη όλων, σε μέρη που δεν υπάρχει βοήθεια, συγγενείς, γνωστοί, φίλοι κ.ο.κ. είναι μια οδική βοήθεια. Στην χειρότερη περίπτωση, να ξέρεις ότι δεν θα έχεις να σκάσεις πως να γυρίσεις το όχημα πίσω, είναι μεγάλο ψυχολογικό ξαλάφρωμα, ακόμα και τίποτα να μην γίνει πάλι θα έχεις ευχαριστηθεί το ταξίδι χωρίς καμία ανησυχία.

Οδική βοήθεια σίγουρα!  Thumbsup 


Απλά, αχρείαστη να είναι!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

21/1/2014, 9:12 am
Στο manual λέει τα μπουζί τα αλλάζουμε κάθε 48.000 χλμ..
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

22/1/2014, 9:29 pm
SCORPIOS wrote:Στο manual λέει τα μπουζί τα αλλάζουμε κάθε 48.000 χλμ..


Μια (ακόμη) λεπτομέρεια που μου ξέφυγε...  Stupid2 Stupid2 Stupid2 




Και κάτι ακόμα: χρειάζεται κάποιος να έχει αυτή την καινούρια πινακίδα κυκλοφορίας με το GR σε μπλε φόντο ή δεν παίζει ρόλο;  confused2
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

23/1/2014, 9:46 am
Κάποτε είχε ειπωθεί ότι είναι υποχρεωτικό το GR στη πινακίδα στο εξωτερικό.
Πριν μερικά χρόνια όταν προετοιμαζόμουν για ταξίδι, όπως εσύ, για να είμαι σίγουρος…προμηθεύτηκα ένα αυτοκόλλητο GR.
Το αγόρασα από ένα μαγαζί κάτω και αριστερά από την τροχαία Αθηνών που εμπορεύεται πινακίδες και αυτοκόλλητα.
Είναι πολύ καλής ποιότητας και τόσα χρόνια, ούτε φθορά ούτε αλλοίωση ή θάμπωμα…
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

24/1/2014, 10:24 am
Binzis wrote:Κάποτε είχε ειπωθεί ότι είναι υποχρεωτικό το GR στη πινακίδα στο εξωτερικό.
Πριν μερικά χρόνια όταν προετοιμαζόμουν για ταξίδι, όπως εσύ, για να είμαι σίγουρος…προμηθεύτηκα ένα αυτοκόλλητο GR.
Το αγόρασα από ένα μαγαζί κάτω και αριστερά από την τροχαία Αθηνών που εμπορεύεται πινακίδες και αυτοκόλλητα.
Είναι πολύ καλής ποιότητας και τόσα χρόνια, ούτε φθορά ούτε αλλοίωση ή θάμπωμα…




Το ίδιο ακριβώς είχα κανει και εγω μέχρι που πήγα για ΚΤΕΟ και το ξεκόλλησαν γιατι έκρυβε την σφραγίδα της πινακίδας. Crying or Very sad 
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία Empty Re: Προετοιμασία (δική μου και του VFR) για ταξίδι στην Ιταλία

24/1/2014, 12:15 pm
vagelis78 wrote:
Binzis wrote:Κάποτε είχε ειπωθεί ότι είναι υποχρεωτικό το GR στη πινακίδα στο εξωτερικό.
Πριν μερικά χρόνια όταν προετοιμαζόμουν για ταξίδι, όπως εσύ, για να είμαι σίγουρος…προμηθεύτηκα ένα αυτοκόλλητο GR.
Το αγόρασα από ένα μαγαζί κάτω και αριστερά από την τροχαία Αθηνών που εμπορεύεται πινακίδες και αυτοκόλλητα.
Είναι πολύ καλής ποιότητας και τόσα χρόνια, ούτε φθορά ούτε αλλοίωση ή θάμπωμα…




Το ίδιο ακριβώς είχα κανει και εγω μέχρι που πήγα για ΚΤΕΟ και το ξεκόλλησαν γιατι έκρυβε την σφραγίδα της πινακίδας. Crying or Very sad 

Εγώ ευτυχώς το είχα βάλει σε σημείο που δεν εμπόδιζε και δεν το έβγαλαν…
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum