Go down
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

20/1/2014, 11:26 pm
Ψάχνω για εσωτερικά σακίδια για τις πλαϊνές μου βαλίτσες.

Τα πιο ωραία που έχω βρει είναι αυτά: http://www.ebay.com/itm/GIVI-T443-PAIR-OF-CARRY-INNERBAGS-for-V35-and-V35NT-TECH-MONOKEY-SIDE-CASES-/201007792678?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2eccff8226

... αλλά ακριβά μου φαίνονται! Και οτιδήποτε άλλο που έχω βρει μέχρι τώρα, άντε να κοστίζει 10 ευρώ φθηνότερα.



Υπάρχουν άλλες λύσεις για να βάλω τα ρούχα μου στις πλαϊνές σε ένα ταξίδι; Κάποιος κάποτε μου πρότεινε σακούλες συμπίεσης... άλλες ιδέες;  Smile 
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 12:17 am
Νίκος wrote: Κάποιος κάποτε μου πρότεινε σακούλες συμπίεσης... άλλες ιδέες;  Smile 

καλή ιδέα ....αλλά κατα τη διάρκεια του ταξιδιού (βάζω - βγάζω ρούχα κτλ) θα μπορείς να την "συμπιέζεις"?
πόσο πρακτικό μπορεί να είναι?

αν το ζητούμενο είναι η αδιαβροχοποίηση, βάζεις σακκούλες για τα ρούχα ή ακόμη κ του Σ/Μάρκετ....
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 6:52 am
Νίκος wrote:Ψάχνω για εσωτερικά σακίδια για τις πλαϊνές μου βαλίτσες.

Τα πιο ωραία που έχω βρει είναι αυτά: http://www.ebay.com/itm/GIVI-T443-PAIR-OF-CARRY-INNERBAGS-for-V35-and-V35NT-TECH-MONOKEY-SIDE-CASES-/201007792678?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2eccff8226
... αλλά ακριβά μου φαίνονται! Και οτιδήποτε άλλο που έχω βρει μέχρι τώρα, άντε να κοστίζει 10 ευρώ φθηνότερα.
Υπάρχουν άλλες λύσεις για να βάλω τα ρούχα μου στις πλαϊνές σε ένα ταξίδι; Κάποιος κάποτε μου πρότεινε σακούλες συμπίεσης... άλλες ιδέες;  Smile 

Γιατί όχι της Honda...που είναι και φθηνότερες
http://www.cmsnl.com/honda-vfr800-2005-european-direct-sales_model5717/08l56-mcw-802-pannier_08l56mcw800/
avatar
Vag990
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-09
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 87
Μοντέλο : ΚΤΜ Αντβέντορας 990
Κράνος : Shoei XR 1100

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 9:41 am
το μοναδικό πλεονέκτημα που προσφέρουν αυτές οι βαλίτσες είναι στην μεταφορά των πραγμάτων από την μηχανή στο δωμάτιο του ξενοδοχείου. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
1. Πιάνουν χώρο. Όσο κι αν δεν το πιστεύεις θα χάσεις παραπάνω χώρο απ`όσο φαντάζεσαι όταν θα τις έχεις αυτές τις τσάντες μέσα στις βαλίτσες.
2. Εάν δεν είναι τέρμα γεμάτες για να σφηνώνουν τα πράγματα μέσα στην τσάντα και συνεπώς και στη βαλίτσα τότε θα υπάρχει ένα ελαφρύ παίξιμο από κραδασμούς με αποτέλεσμα σε κάποιες γωνίες της τσάντας που θα έχεις κάτι σκληρό (π.χ κάτι μεταλλικό) η τσάντα θα φθαρεί και πολύ γρήγορα θα τρυπήσει. Είχα πάρει μια τέτοια τσάντα για το top-case μου και τζάμπα πέταξα τα λεφτά μου...
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 10:05 am
Vag990 wrote:το μοναδικό πλεονέκτημα που προσφέρουν αυτές οι βαλίτσες είναι στην μεταφορά των πραγμάτων από την μηχανή στο δωμάτιο του ξενοδοχείου. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
1. Πιάνουν χώρο. Όσο κι αν δεν το πιστεύεις θα χάσεις παραπάνω χώρο απ`όσο φαντάζεσαι όταν θα τις έχεις αυτές τις τσάντες μέσα στις βαλίτσες.
2. Εάν δεν είναι τέρμα γεμάτες για να σφηνώνουν τα πράγματα μέσα στην τσάντα και συνεπώς και στη βαλίτσα τότε θα υπάρχει ένα ελαφρύ παίξιμο από κραδασμούς με αποτέλεσμα σε κάποιες γωνίες της τσάντας που θα έχεις κάτι σκληρό (π.χ κάτι μεταλλικό) η τσάντα θα φθαρεί και πολύ γρήγορα θα τρυπήσει. Είχα πάρει μια τέτοια τσάντα για το top-case μου και τζάμπα πέταξα τα λεφτά μου...

Ρε Βαγγέλη είναι διαφορετικό όμως στις πλαινές...
Στο topcase η τσάντα με το κενό πηγαίνει πάνω-κάτω και γι' αυτό είχες παίξιμο, στις πλαινές δεν είναι έτσι...
avatar
Vag990
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-09
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 87
Μοντέλο : ΚΤΜ Αντβέντορας 990
Κράνος : Shoei XR 1100

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 10:32 am
οκ... δεν έχω δοκιμάσει τις πλαϊνές και δέχομαι πως πιθανόν να έχεις δίκιο.  Smile 
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 12:43 pm
Vag990 wrote:οκ... δεν έχω δοκιμάσει τις πλαϊνές και δέχομαι πως πιθανόν να έχεις δίκιο.  Smile 

‘Η άδικο…θα φανεί… Smile 

Επειδή και εγώ σαν τον Νίκο ετοιμάζω κάτι για το καλοκαιράκι, είχα τον ίδιο προβληματισμό στο να πάρω ή όχι εσωτερικές τσάντες.
Τελικά τις παρήγγειλα πριν καμιά δεκαριά ημέρες και περιμένω την παράδοση.
Θα σας πω την γνώμη μου…
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 4:40 pm
Sorry ρε παιδιά αλλά σας έχουν πάρει νερά οι πλαστικές βαλίτσες και αγοράζεται αυτές τις εσωτερικές ?

Ρωτάω γιατί έχω φάει κανα δυο βροχές με τις Καπα βαλίτσες που φοράω και δεν έχει περάσει μέσα σταγόνα.
Μάλιστα μια φορά οδηγούσα σε πολύ δυνατή βροχή για ώρες.
Το λέω αυτό προσπαθώντας να σας "γλιτώσω" κάποια χρήματα εφόσον είσαστε σε ετοιμασίες για ταξίδι.
Και εξηγούμαι, αν όντως σας μπάζουν νερά καλά κάνετε και τις κοιτάτε αλλα αν όχι και τις κοιτάτε μόνο στα πλαίσια του "ας τις πάρω να τις έχω μήπως και χρειαστούν" πάλι καλά κάνετε Smile αλλά αν δεν χρειαστούν καθόλου τότε εχετε πετάξει πολύτιμα λεφτά, αλλά και ταλαιπωρηθεί στο βάλε βγάλε ρούχα.
Αυτό που λέω είναι ότι εγώ αν δεν είχα μουσκεμένα ρούχα στο προηγούμενο μου ταξίδι δεν θα τις αγόραζα.

Πάντα Φιλικά  cheers cheers cheers cheers 
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 5:52 pm
Oι αυθεντικές βαλίτσες της Honda πάντως σε εμένα δεν έχουν πάρει ποτέ νερο και έχουν φάει ΑΠΕΙΡΕΣ βροχές εδώ πάνω! Και όντως οι εσωτερικές τσάντες πιάνουν πολύ χώρο. Η μόνη χρησιμότητα που βρήκα είναι οι "μισές" όπου μπορείς να κρατάς τα απαραίτητα για μια διανυκτέρευση σε καράβι ή κάτι άλλο, οπου δεν σκοπεύεις να αδειάσεις βαλίτσες ή να τις ξεφορτώσεις.
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 6:04 pm
Μια λυση η οποια σκεφτομαι να κανω εγω ειναι να παρω σακουλες σκουπιδιων και να βαλω τα ρουχα μεσα και μετα μεσα στην βαλιτσα.Που να πλημυρισει η βαλιτσα μεσα τα ρουχα μενουν αλωβητα
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 8:26 pm
Οι εσωτερικές τσάντες δεν είναι αδιάβροχες έτσι κι αλλιώς. Η χρησιμότητά τους είναι ότι μπορείς να αφήσεις τις βαλίτσες στη μηχανή ή στην αυλή του σπιτιού που μένεις ή στον προθάλαμο της σκηνής και να πάρεις εκεί που θα κοιμηθείς τα πράγματα με έναν πιο βολικό τρόπο. Δεν πιάνουν ιδιαίτερο χώρο και με έχουν βολέψει πολύ σε πολυήμερα ταξίδια. Βέβαια, δεν τις θεωρώ εκ των ουκ άνευ.
avatar
Επισκέπτης
Guest

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

21/1/2014, 8:43 pm
Γιατι δε κοιτας αυτες?
http://www.givi.it/m/soft-bags/Tail-Bags/WP402
Και εγω αυτες εχω βαλει στο ματι.
Και αδιαβροχες και μεταφερουν τα ρουχα και πιανουν ολο τον ογκο της πλαινης μπαγκαζιερας,συνηθως ειναι απο 25λιτρα και πανω ενω οι τσαντες πολυ μικρότερες σε ογκο.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

22/1/2014, 3:05 pm
vagelis78 wrote:
Sorry ρε παιδιά αλλά σας έχουν πάρει νερά οι πλαστικές βαλίτσες και αγοράζεται αυτές τις εσωτερικές ?

Ρωτάω γιατί έχω φάει  κανα δυο βροχές με τις Καπα βαλίτσες που φοράω και δεν έχει περάσει μέσα σταγόνα.
Μάλιστα μια φορά οδηγούσα σε πολύ δυνατή βροχή για ώρες.

Εχω ακριβως τις ιδιες βαλιτσες (45λιτρες Καπα) και δεν εχουνε παρει ποτε νερο, ακομη και σε παρατεταμενες βροχες οπως λεει ο Βαγγελης. Εψαχνα κι'εγω καποτε να παρω εσωτερικες σακουλες καθως ειχα διαβασει οτι πολλοι τις χρησιμοποιουνε αλλα αφου δεν ειδα ποτε ουτε καν υγρασια στα πραγματα, τοχω αφησει ετσι. Με σαμαρια ειναι αλλη ιστορια, εκει επιβαλεται και χρησιμοποιω μαυρες σακουλες σκουπιδιων που δεν πιανουν χωρο - για εσωτερικη "αδιαβροχοποιηση".
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

7/2/2014, 4:02 pm
Binzis wrote:
Vag990 wrote:οκ... δεν έχω δοκιμάσει τις πλαϊνές και δέχομαι πως πιθανόν να έχεις δίκιο.  Smile 

‘Η άδικο…θα φανεί… Smile 

Επειδή και εγώ σαν τον Νίκο ετοιμάζω κάτι για το καλοκαιράκι, είχα τον ίδιο προβληματισμό στο να πάρω ή όχι εσωτερικές τσάντες.
Τελικά τις παρήγγειλα πριν καμιά δεκαριά ημέρες και περιμένω την παράδοση.
Θα σας πω την γνώμη μου…

Ήρθαν... Smile 
Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Innerbags_1_zpsdcc3951a
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

7/2/2014, 4:03 pm
Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Innerbags_2_zps97bbc1f0

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Innerbags_4_zps8f188e5a

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Innerbags_3_zpse63e7aaa
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!  Empty Re: Εσωτερικά σακίδια για πλαϊνές βαλίτσες... ή άλλες λύσεις!

7/2/2014, 11:07 pm
Γιάννη καλορίζικες !!

Το πιο σημαντικό είναι τα πλάνα σου για το καλοκαίρι ! Εύχομαι να πας, να το καταχαρείς και αμέσως μετά να μας πεις τι κάνανε και οι εσωτερικές τσάντες!

Μια και όλο το θέμα αφορά στις εσωτερικές τσάντες, εγώ δε τις χρησιμοποιώ. Όταν φτάσω στον προορισμό μου απλά ξεκουμπώνω τις βαλίτσες μου που είναι τετράγωνες και στέκονται και όρθιες και καθαρίζω. Η θεωρία του γραμμάριου βάρους και του κυβικού όγκου είναι σημαντική για μένα ως μοτοσυκλετιστή. Και 100 γραμμάρια βάρους να γλιτώσω, ή ένα κυβικό εκατοστό όγκου νοιώθω κερδισμένος.

Αν ήθελα να μη μου βραχούν τα πράματα θα έβαζα σακούλα σκουπιδιών που είπε και ο αδελφός Dirty.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum