Go down
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

6/2/2014, 4:12 pm
Γεια σας
Πριν απο λιγο καιρο στο πλαισιο αναβαθμισης των φωτων μου αντικατεστησα τους λαμπτηρες στο fi μου με τους PHILLIPS EXTRA VISION.
Πραγματικα πολυ καλη επιλογη μιας τα φωτα μου βελτιωθηκαν απιστευτα αλλα.......!
Μολις 500 χιλιομετρα αργοτερα και ενω οδηγουσα νυκτα σε λεωφορο χανω εντελως τα φωτα πορειας και στις δυο λαμπες και αναγκαζωμαι να επιστρεψω οδηγωντας με την μεγαλη σκαλα εισπρατοντας ....... φιλοφρονησεις! Σημειωτεον οτι δεν επεσα σε καμια λακουβα και ο δρομος ηταν πολυ καλος.`
Ελεγχω τισ φισες καθως και την ταση και ολα ηταν καλα .Ετσι τοποθετησα τις παλιες απλες Η4 και συνεχιζω κανονικα.
Σας το καταθετω να μου πειτε αν εχει καποιος απο σας αναλογη εμπειρια, η εγω ειμαι..... γκαντεμοσαυρος!!

κριμα γιατι ηταν πραγματικα πολυ καλες!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

6/2/2014, 4:24 pm
VEEFARIOS wrote: Γεια σας
Πριν απο λιγο καιρο στο πλαισιο αναβαθμισης των φωτων μου αντικατεστησα τους λαμπτηρες στο fi μου με τους PHILLIPS EXTRA VISION.
Πραγματικα πολυ καλη επιλογη μιας τα φωτα μου βελτιωθηκαν απιστευτα αλλα.......!
Μολις 500 χιλιομετρα αργοτερα  και ενω οδηγουσα νυκτα σε λεωφορο χανω εντελως  τα φωτα πορειας και στις δυο λαμπες και αναγκαζωμαι να επιστρεψω οδηγωντας  με την μεγαλη σκαλα εισπρατοντας ....... φιλοφρονησεις! Σημειωτεον οτι δεν επεσα σε καμια λακουβα και ο δρομος ηταν πολυ καλος.`
Ελεγχω τισ φισες καθως και την ταση και ολα ηταν καλα .Ετσι τοποθετησα τις παλιες απλες  Η4 και συνεχιζω κανονικα.
Σας το καταθετω να μου πειτε αν εχει καποιος απο σας αναλογη εμπειρια, η εγω ειμαι..... γκαντεμοσαυρος!!

κριμα γιατι ηταν πραγματικα πολυ καλες!



Βάζω εδώ και χρόνια τις Philips MOTOvision H7. Καίγονται όντως πολύ πιο γρήγορα από τις μαμίσιες, αλλά όχι και μετά από 500χλμ...
Συνήθως μετά από 8 μήνες με ένα χρόνο καίγονται (ή τέλος πάντων μετά από καμιά 10.000χλμ περίπου).
Πάντως εγώ τις προτιμώ για το extra φως και πιο λευκό χρώμα που δίνουν, κι ας τις αλλάζω μια φορά το χρόνο...

 cheers 
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

6/2/2014, 5:31 pm
Philips Blue Vision Η7 έχω στο VFR μου εδώ και 5 ή 6.000 χλμ. (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε τις άλλαξα...)  Stupid2 



Είναι δυνατόν όμως να κάηκαν και οι δυο ταυτόχρονα; Πόσες είναι οι πιθανότητες;  Wacko 
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

6/2/2014, 6:09 pm
Vvag wrote:
Βάζω εδώ και χρόνια τις Philips MOTOvision H7. Καίγονται όντως πολύ πιο γρήγορα από τις μαμίσιες, αλλά όχι και μετά από 500χλμ...
Συνήθως μετά από 8 μήνες με ένα χρόνο καίγονται (ή τέλος πάντων μετά από καμιά 10.000χλμ περίπου).
Πάντως εγώ τις προτιμώ για το extra φως και πιο λευκό χρώμα που δίνουν, κι ας τις αλλάζω μια φορά το χρόνο...

Ετσι ακριβως, εβαζα παλια τις Philips xtreme power, πιο προσφατα βαζω τις Osram night breaker, η ζωη των τελευταιων μικροτερη απο 10Κ χιλιομετρα / 1 χρονο αλλα το φως περισοτερο και πολυ καλο - εγραφα επισης και εδω: http://www.vfrh.net/t3933p24-topic

Νίκος wrote:
Είναι δυνατόν όμως να κάηκαν και οι δυο ταυτόχρονα; Πόσες είναι οι πιθανότητες;  Wacko

Μουχει συμβει και μενα μια φορα και ψαχνομουνα νομιζοντας οτι ισως εχω κανενα ηλεκτρικο θεμα, και ομως ειναι δυνατον Neutral 
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

6/2/2014, 6:38 pm
βαζω τις Osram night breaker, η ζωη των τελευταιων μικροτερη απο 10Κ χιλιομετρα / 1 χρονο αλλα το φως περισοτερο και πολυ καλο 


Και εγώ αυτές χρησιμοποιώ τα τελευταία δύο χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος  Thumbsup
avatar
nickstonecity
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-06
Mηνύματα : 56
Ηλικία : 44
Μοντέλο : kymco jetix 125
Κράνος : Καμία επιλογή

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

6/2/2014, 7:20 pm
Philips blue vision. 3 χρονια, φοβερη απόδοση όλο το διάστημα, και κανένα πρόβλημα.Εννοείται μόνο τη μεσαία σκάλα Η4 ,το σινιάλο έχει της μάνας του ακόμα.
avatar
nickstonecity
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-08-06
Mηνύματα : 56
Ηλικία : 44
Μοντέλο : kymco jetix 125
Κράνος : Καμία επιλογή

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

6/2/2014, 7:25 pm
nickstonecity wrote:Philips blue vision. 3 χρονια, φοβερη απόδοση όλο το διάστημα, και κανένα πρόβλημα.Εννοείται μόνο τη μεσαία σκάλα Η4 ,το σινιάλο έχει της μάνας του ακόμα.
Τις ίδιες έχω και στο αυτοκίνητο.Πολύ καλές
Σημ: το ''Η4" ελέγχεται,μπορεί να είναι και λάθος,δεν το θυμάμαι καλά.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

7/2/2014, 2:18 pm
Κυριοι σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
Συμπεραινω λοιπον οτι απλως ημουν ατυχος για τα μολις 500χλμ αν και η διαρκεια ζωης τους ειναι οντως μικρη
Προσανατολιζομαι να δοκιμασω τις osram night breaker, στην πρωτη ευκαιρια  ελπιζοντας να ειμαι πιο τυχερος αυτη την φορα

Να ειστε ολοι καλα. cheers  cheers  cheers 
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

7/2/2014, 3:48 pm
nickstonecity wrote:
nickstonecity wrote:Philips blue vision. 3 χρονια, φοβερη απόδοση όλο το διάστημα, και κανένα πρόβλημα.Εννοείται μόνο τη μεσαία σκάλα Η4 ,το σινιάλο έχει της μάνας του ακόμα.
Τις ίδιες έχω και στο αυτοκίνητο.Πολύ καλές
Σημ: το ''Η4" ελέγχεται,μπορεί να είναι και λάθος,δεν το θυμάμαι καλά.

Για το vfr Η7  Smile  η H4 (για το FI) είναι μεσαία και μεγάλη σκάλα σε μία λάμπα...


Last edited by Binzis on 7/2/2014, 4:22 pm; edited 1 time in total
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

7/2/2014, 3:58 pm
Αυτό που παρατήρησα πάντως είναι ότι μεταξύ λάμπας και του βύσματος που κουμπώνει υπάρχει ένας αντάπτορας πλαστικός...
Πριν κάνα μήνα μου έκανε κάτι διακοπούλες η μία λάμπα και όταν την έβγαλα και είδα τον αντάπτορα ήταν πάρα πολύ βρώμικος, δεν έκανε πάντα επαφή και παράλληλα είχε ξεχειλώσει και ο σύνδεσμός του - ακροδέκτης...
Τον έβγαλα, τον καθάρισα, έσφιξα τα λαμάκια και όλα οκ καμία διακοπή.

Μήπως λοιπόν σου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα από κακή επαφή...? confused2 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

7/2/2014, 8:08 pm
Παρήγγειλα τις night braker (26 δολάρια οι 2) και τις αναμένω.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

8/2/2014, 8:07 pm
Binzis wrote:Αυτό που παρατήρησα πάντως είναι ότι μεταξύ λάμπας και του βύσματος που κουμπώνει υπάρχει ένας αντάπτορας πλαστικός...
Πριν κάνα μήνα μου έκανε κάτι διακοπούλες η μία λάμπα και όταν την έβγαλα και είδα τον αντάπτορα ήταν πάρα πολύ βρώμικος, δεν έκανε πάντα επαφή και παράλληλα είχε ξεχειλώσει και ο σύνδεσμός του - ακροδέκτης...
Τον έβγαλα, τον καθάρισα, έσφιξα τα λαμάκια και όλα οκ καμία διακοπή.

Μήπως λοιπόν σου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα από κακή επαφή...? confused2 
 


Τις ειχα τσεκαρει κατα την αλαγη, ηταν σε πολυ καλη κατασταση και τις ειχα καθαρισει με σπρευ επαφων
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4 Empty Re: ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ Η4

8/2/2014, 8:14 pm
VEEFARIOS wrote:
Binzis wrote:Αυτό που παρατήρησα πάντως είναι ότι μεταξύ λάμπας και του βύσματος που κουμπώνει υπάρχει ένας αντάπτορας πλαστικός...
Πριν κάνα μήνα μου έκανε κάτι διακοπούλες η μία λάμπα και όταν την έβγαλα και είδα τον αντάπτορα ήταν πάρα πολύ βρώμικος, δεν έκανε πάντα επαφή και παράλληλα είχε ξεχειλώσει και ο σύνδεσμός του - ακροδέκτης...
Τον έβγαλα, τον καθάρισα, έσφιξα τα λαμάκια και όλα οκ καμία διακοπή.

Μήπως λοιπόν σου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα από κακή επαφή...? confused2 
 


Τις ειχα τσεκαρει κατα την αλαγη, ηταν σε πολυ καλη κατασταση  και τις ειχα καθαρισει με σπρευ επαφων

 cheers   Wink 
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum