Go down
babispd
babispd
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-02-04
Mηνύματα : 8
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 Vtec 2003
Κράνος : Καμία επιλογή

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

28/8/2014, 7:28 pm
Το δεκαπενταύγουστο έκανα το γύρο της Σαρδηνίας με μοτοσυκλέτα (VFR 800 Vtec) σύνολο 2000 χλμ σε μια βδομάδα. (300+300 autostrada και 1400 στο νησί).

Απίστευτοι δρόμοι και όμορφα τοπία και η καλύτερη θάλασσα της ιταλίας αν και η Κορσική είναι κατά τη γνώμη μου πιο καλός προορισμός για μοτοσυκλέτα. Έχει μια πιο άγρια ομορφιά με δρόμους στο χείλος του γκρεμού και απίστευτη θεα...η Σαρδηνία είναι πολύ πιο τουριστική και πολυσύχναστη ειδικά τώρα τον Αύγουστο.
Το καλύτερο είναι να την επισκεφτείς άνοιξη ή φθινόπωρο.

Εδώ ένα μικρό video με τοπία και δρόμους.




Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ: https://picasaweb.google.com/babispd/MotogiroDellaSardegnaAgosto2014?authkey=Gv1sRgCPOO_Na_8d7ZtgE#

Έγραψα και ένα μικρό ημερολόγιο στα ιταλικά για του φίλους ιταλούς (μένω ιταλία τα τελευταία 15 χρόνια): http://motogirosardegna.wordpress.com/

Μόλις βρώ χρόνο θα το μεταφράσω και ελληνικά αλλά και με google translate πιστεύω βγαίνει άκρη.
oσονοuπω
oσονοuπω
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 1709
Ηλικία : 67
Μοντέλο : γραναζι και desmo
Κράνος : το τσουκαλι τηs γιαγιαs

http://www.tzakiart.gr

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

28/8/2014, 7:45 pm
babispd wrote:Το δεκαπενταύγουστο έκανα το γύρο της Σαρδηνίας με μοτοσυκλέτα (VFR 800 Vtec) σύνολο 2000 χλμ σε μια βδομάδα. (300+300 autostrada και 1400 στο νησί).

Απίστευτοι δρόμοι και όμορφα τοπία και η καλύτερη θάλασσα της ιταλίας αν και η Κορσική είναι κατά τη γνώμη μου πιο καλός προορισμός για μοτοσυκλέτα. Έχει μια πιο άγρια ομορφιά με δρόμους στο χείλος του γκρεμού και απίστευτη θεα...η Σαρδηνία είναι πολύ πιο τουριστική και πολυσύχναστη ειδικά τώρα τον Αύγουστο.
Το καλύτερο είναι να την επισκεφτείς άνοιξη ή φθινόπωρο.

Εδώ ένα μικρό video με τοπία και δρόμους.




Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ: https://picasaweb.google.com/babispd/MotogiroDellaSardegnaAgosto2014?authkey=Gv1sRgCPOO_Na_8d7ZtgE#

Έγραψα και ένα μικρό ημερολόγιο στα ιταλικά για του φίλους ιταλούς (μένω ιταλία τα τελευταία 15 χρόνια): http://motogirosardegna.wordpress.com/

Μόλις βρώ χρόνο θα το μεταφράσω και ελληνικά αλλά και με google translate πιστεύω βγαίνει άκρη.

Φιλτατε babispd ,τωρα προσεξα ότι μενειs στην Ιταλια -Padova.Στην γειτονια σου --Montagnana--εχω φιλουs που τουs επισκέπτομαι όταν προκυπτει βολτα Ευρωπηs. Whistle
Oσο για Σαρδηνια -Κορσικη ,οντωs τα δυο νησια εχουν μεγαλη διαφορα στο υφοs .Tα γυρισα και τα δυο καπου το 90 και θαρθει η ωρα γιαυτο το εκδρομικο.  old timer
Στην επομενη βολτα ( γμτ σφιξανε πολύ τα πραγματα)  Crying or Very sad ,θα σεπισκευθω saluti:cheers: cheers
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

28/8/2014, 7:49 pm
Ωραίος Μπάμπη (αν εξαιρέσεις το μούσι). Πάντα τέτοια.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

28/8/2014, 9:21 pm
Ωραίος!! Πανέμορφες εικόνες!!
Και καλώς ήρθες στο φόρουμ! cheers cheers cheers
babispd
babispd
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-02-04
Mηνύματα : 8
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 Vtec 2003
Κράνος : Καμία επιλογή

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

29/8/2014, 12:08 am
Το σημαντικό είναι ότι δεν έχει θυμώσει ο ξάδερφος που πήρα το "λάθος" vfr☺☺
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

29/8/2014, 12:19 am
babispd wrote:Το σημαντικό είναι ότι δεν έχει θυμώσει ο ξάδερφος που πήρα το "λάθος" vfr☺☺

To σφάλειν ανθρώπινον εστί ξάδελφε. Έχεις το σωστό Άφρικα και κάπως το σώζεις.
babispd
babispd
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-02-04
Mηνύματα : 8
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 Vtec 2003
Κράνος : Καμία επιλογή

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

29/8/2014, 3:01 am
oσονοuπω wrote:
Φιλτατε babispd ,τωρα προσεξα ότι μενειs στην Ιταλια -Padova.Στην γειτονια σου --Montagnana--εχω φιλουs που τουs επισκέπτομαι όταν προκυπτει βολτα Ευρωπηs. Whistle
Oσο για Σαρδηνια -Κορσικη ,οντωs τα δυο νησια εχουν μεγαλη διαφορα στο υφοs .Tα γυρισα και τα δυο καπου το 90 και θαρθει η ωρα γιαυτο το εκδρομικο.  old timer
Στην επομενη βολτα ( γμτ σφιξανε πολύ τα πραγματα)  Crying or Very sad ,θα σεπισκευθω saluti:cheers: cheers

Οι φίλοι σου μένουν 50 χλμ από μένα. Όποτε ανέβεις είσαι ευπρόσδεκτος! Αν και μέχρι τότε μπορεί να έχω κατέβει εγώ ποιός ξέρει;; Cool


Παναγιώτης Κ. wrote:
To σφάλειν ανθρώπινον εστί ξάδελφε. Έχεις το σωστό Άφρικα και κάπως το σώζεις.

Παναγιώτη άμα σου δίνουν το μπιφτέκι με 200 ευρώ παραπάνω απο το FI και με 13000 χλμ δεν το πολυσκέφτεσαι.
Εγώ ξέρω ότι σε ενάμισι μήνα έκανα 3000 χλμ που με άλλη μηχανή δεν το έχω ξανακάνει, οπότε ο γάμος ξεκίνησε καλά!
Θέλω να δοκιμάσω και το 800FI και ελπίζω να μη μου μπουν τίποτα περίεργες ιδέες confused
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

29/8/2014, 10:00 am
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες.Καλώς ηρθες στην παρέα μας.
Μου άρεσαν τα πολλά χρώματα στα γκράφιτι στους τοίχους
αλλά και στα λαχταριστά πιάτα με τις τόσες νοστιμιές. Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) 979951
babispd
babispd
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-02-04
Mηνύματα : 8
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 Vtec 2003
Κράνος : Καμία επιλογή

Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) Empty Re: Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014)

29/8/2014, 1:04 pm
SCORPIOS wrote:Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες.Καλώς ηρθες στην παρέα μας.
Μου άρεσαν τα πολλά χρώματα στα γκράφιτι στους τοίχους
αλλά και στα λαχταριστά πιάτα με τις τόσες νοστιμιές. Ο γύρος της Σαρδηνίας σε 6 μέρες (Αύγουστος 2014) 979951


Ευχαριστώ, τα γκραφίτι που είδες λέγονται "murales" και είναι το σήμα κατατεθέν του χωριού Orgosolo στην κεντρική Σαρδηνία. Σε όλο το χωριό υπάρχουν κάπου 200 και ξεκίνησαν το '70 απο ένα γκρουπ Μιλανέζων αναρχικών και το συνέχισε ένας καθηγητής του σχολείου του χωριού. Δεν είναι απλά ζωγραφιές αλλά έργα τέχνης με μηνύματα για τα ανθρώπινα δικαιώματα, την καταπίεση,αναφορές σε ιστορικά γεγονότα κλπ.
Το χωριό χάρη σε αυτά τα "murales" έχει γίνει πόλος έλξης τουριστών. Οι δε κάτοικοι τελείως διαφορετικοί. Σε αντίθεση με την υπερ-εμπορευματοποιημένη ακτή όπου πληρώνεις 1,5 ευρώ το μικρό μπουκαλάκι νερό και σε βλέπουν σαν πενηντάευρο, στο χωριό αυτό άμα σε δουν ξένο, σε κάθε καφενείο σε τραβάνε μέσα να σε κεράσουν καφέ και τοπικό τσίπουρο. Αν αρνηθείς στραβώνουν αλλά άμα οδηγείς πρέπει να αρνηθείς γιατί μπορεί να φύγεις από κει τρεκλίζοντας τελικά μετά το τρίτο τέταρτο... Drinking
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum