Go down
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

προτασεις για καλη compact με manual settings  Empty προτασεις για καλη compact με manual settings

4/3/2015, 9:24 pm
Αν και καποτε χρησιμοποιουσα μια Nikon FM2 με Nikkor φακους 24, 35 και 105mm (εχω κανα δυο χιλιαδες slides που πρεπει καποτε να ψηφιακοποιησω), στην ψηφιακη εποχη εχω αποφυγει τις DSLR. Μετα απο δυο πολυ απλες point-and-shoot, oι δυο τελευταιες που ειχα/εχω τα τελευταια χρονια ειναι η σχετικα ογκωδης για compact Canon G7 και αρκετα πιο compact Canon S95 (αλλα εχει χαλασει πια το auto-focus). Το κακο ειναι οτι και στην G7 εχω πια ενα αχνο μαυρο σημαδι στη μεση και ψηλα σε καθε φωτο και δεν ειναι κατι στο φακο οπως νομισα, δεστε πχ τις 4 φωτο στο επομενο ποστ:
http://www.vfrh.net/t5282p36-topic#110685

Αρχικα αν εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι και αν μπορει να επισκευαστει, πεστε. Αλλα ψαχνω για καποια παρομοια, σχετικα compact, συγχρονη καμερα που επιτρεπει manual settings για μουχει μεινει το χουϊ απο παλια. Μια προφανης επιλογη ειναι η τελευταια Canon της σειρας G δηλ. η G16 αλλα θα ηθελα ν'ακουσω προτασεις απ'αυτους που ασχολουνται και παρακολουθουν τα σχετικα.

ΥΓ Αν και Νικονικος, εχω γινει Κανονικος στις compact ψηφιακες αλλα οι ποιοτητα κατασκευης τους δεν εχει καμια σχεση με τις Nikon SLR που ειχα (την F3 που ητανε σχετικα ογκωδης και την FM2 που εχω ακομη και που ητανε φανταστικη και τερας αξιοπιστιας). Δεν θα με χαλαγε να δω κατι προς Sony πχ αν υπαρχει.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

προτασεις για καλη compact με manual settings  Empty Re: προτασεις για καλη compact με manual settings

5/3/2015, 11:24 pm
Γιώργο ρίξε μια ματιά και στη LUMIX LX7.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum