Go down
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

4/6/2015, 10:43 pm
Οποιος κανει και μακρινο enduro ή adventure riding με αλλο μηχανακι, εχει πιθανα και αλλο κρανος με ζελατινα που βγαινει για να μπει μασκα και γεισο, εγω πχ εχω δυο, ενα αρχαιο πλεον Laser και ενα Arai Tour X4 που το πηρα πριν ακριβως ενα χρονο. Τετοιου ειδους κρανη δημιουργουν συνηθως κραδασμους απο τον αερα στο γεισο σε σχετικα ψηλες ταχυτητες πχ με το Tour X4 στο Transalp οι κραδασμοι αρχιζουν περιπου στα 150χμω.

Φυσικα και δεν ειχα διανοηθει να φορεσω τετοιο κρανος στο VFR στο οποιο χρησιμοποιω συνηθως ενα Shoei XR1100. Αλλα την περασμενη Δευτερα εκανα το Τρικαλα - Αθηνα με το VFR και το Tour X4, o λογος ειναι οτι βρεθηκα στα Τρικαλα στο τελος 3ημερης αντβεντσουραδας και αποφασισα να γυρισω με το VFR χωρις να τοχω προγραμματισει, οποτε ειχα μονο το Tour X4 μαζι μου (και εντουραδικες μποτες). Ειπα ουσιαστικα να βγαλω το VFR απο τη χειμερια του ναρκη καθως ειχα να το κινησω απο τα Χριστουγεννα.

Ξεκινησα πηγαινοντας μεχρι 140χμω για τον φοβο των κραδασμων αλλα επειδη γρηγορα βαρεθηκα ειπα να το ανοιξω λιγο να δω τι παιζει. Πηγα λοιπον 160χμω, 180χμω, 190χμω αλλα κραδασμοι μηδεν λογω της σχετικα σκυφτης θεσης οδηγησης και της καλης αεροδυναμικης Cool Μετα το Σχηματαρι που βαρεθηκα και ηθελα να φτασω, ειδα μεχρι και 210χμω χωρις κανενα προβλημα!  Και κατι αλλο: το μπροστινο μεταλλο των εντουραδικων μποτων εβρισκε για πλακα κατω στο Δομοκο, κανοντας ενοχλητικο θορυβο.

Οσοι εχετε τετοιο κρανος, δοκιμαστε το στο VFR και πιθανα θα εκπλαγειτε.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

4/6/2015, 10:53 pm
Μέσα στην Αθήνα κυκλοφορώ πάντα με το Shoei Hornet. Έχει τύχει να είμαι με το VFR στη Συγγρού ή στην Ποσειδώνος και να πάω -για λίγο- με παρόμοιες ταχύτητες. Δεν είδα και εγώ κάποιο σοβαρό πρόβλημα, μάλιστα οδηγούσα σε κανονική και όχι σκυφτή θέση. Βέβαια δεν θα επέλεγα το Hornet για ταξίδι με το VFR αν είχα άλλη επιλογή αλλά αν δεν είχα no problem.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

4/6/2015, 11:09 pm
Στην Πρέβεζα το τριήμερο είδα τον Κώστα με το καινούριο 800 που είχε το Tour X3 και μου' κανε εντύπωση γι αυτό το λόγο.

Προσωπικά, είχα οδηγήσει για λίγες μέρες δανεικό CBF, τον πρώτο καιρό που είχα ανέβει Θεσσαλονίκη, με το Tour X3 μου και μου' χε κάνει εντύπωση το πόσο σταθερό ήταν το κράνος για street μηχανή.

Δεν ξέρω πάντως αν είμαι περίεργος, αλλά το βασικό θέμα μου με το συνδιασμό εντουράδικου κράνους και VFR είναι... αισθητικό!! Αντίστοιχα, για τον ίδιο λόγο δε φοράω ποτέ το δερμάτινο με την καμπούρα στο DRZ...!! Razz Razz Razz
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

4/6/2015, 11:15 pm
Συμφωνώ για το αισθητικό θέμα. Αν δεν ήταν τόσο δροσερό το Hornet δεν θα το χρησιμοποιούσα ούτε μέσα στην Αθήνα όποτε είμαι με το VFR. Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, με τέτοια μούτρα που έχω το κράνος είναι το μικρότερο αισθητικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Razz
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

4/6/2015, 11:17 pm
Ο φυσικός wrote:Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, με τέτοια μούτρα που έχω το κράνος είναι το μικρότερο αισθητικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Razz

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Έεεεελα αφού είσαι γλυκούυυλης!!!!! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

ΓΟΥΦ!!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

4/6/2015, 11:25 pm
Το κράνος είναι tour x4 το χρησιμοποιώ ενώ έχω ενα astro R, γιατί έχει πολύ καλή αίσθηση και ορατότητα, τώρα στα 220km/h αρχίζει να σηκώνεται!
Πάντως στο εξωτερικό τα φοράνε σε naked touring και street γιατί δεν σε τυφλώνει ο ήλιος και βοηθάει πολύ...
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

4/6/2015, 11:30 pm
Ο φυσικός wrote:Συμφωνώ για το αισθητικό θέμα. Αν δεν ήταν τόσο δροσερό το Hornet δεν θα το χρησιμοποιούσα ούτε μέσα στην Αθήνα όποτε είμαι με το VFR. Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, με τέτοια μούτρα που έχω το κράνος είναι το μικρότερο αισθητικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Razz
Τι έχουν τα μούτρα σου μήπως είναι Αφύσικα !
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

5/6/2015, 12:52 am
kostas VFR800F wrote:
Ο φυσικός wrote:Συμφωνώ για το αισθητικό θέμα. Αν δεν ήταν τόσο δροσερό το Hornet δεν θα το χρησιμοποιούσα ούτε μέσα στην Αθήνα όποτε είμαι με το VFR. Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, με τέτοια μούτρα που έχω το κράνος είναι το μικρότερο αισθητικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Razz
Τι έχουν τα μούτρα σου μήπως είναι Αφύσικα !

Ωχ! Κόλλησε και ο Κώστας από τις φυσικάδες!!! cheers
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

5/6/2015, 10:47 am
Eγώ σκέπτομαι σοβαρά να χρησιμοποιήσω από δω και μετά τέτοιο κράνος με το μηχανάκι που έχω.
Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι όταν ταξιδεύω απόγευμα κόντρα σστο σούρουπο. Στραβώνομαι σε βαθμό κακουργήματος.
Αισθητικό πρόβλημα δεν έχω (μια και η μούρη μου κρύβεται μέσα στο κράνος) οπότε Laughing

Καλά έκανες και το έβαλες το θέμα Γιώργο.

Κρίμα που Δευτέρα γυρίζαμε και μεις από Καρδίτσα αλλά δε συναντηθήκαμε.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

17/6/2015, 1:02 pm
DoctorAbo wrote:
Κρίμα που Δευτέρα γυρίζαμε και μεις από Καρδίτσα αλλά δε συναντηθήκαμε.

Τελικα γυρισατε απο Αργιθεα?? Ωραια διαδρομη, μαλιστα απο καπου εκει ξεκινησε η δευτερη μερα της δικιας μας αντβεντσουραδας την Κυριακη, καθως οι χωματινες διαδρομες ητανε στα Αγραφα.

Την Δευτερα ταξιδεψα για Αθηνα σχετικα νωρις (11:30-3:00μμ) καθως ειχα ενα δειπνο συνεδριου το βραδυ και ηθελα εκαι να τελειωσω μια παρουσιαση για την επομενη. Πετυχα αρκετο γνωστο κοσμο στα Καμμενα Βουρλα καθως πολλες λεσχες ειχανε συγκεντρωσεις βορεια και πολλοι επιστρεφανε Αθηνα.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR Empty Re: αντβεντσουραδικα κρανη με ζελατινα/γεισο και VFR

17/6/2015, 5:56 pm
VFGeorge wrote:
DoctorAbo wrote:
Κρίμα που Δευτέρα γυρίζαμε και μεις από Καρδίτσα αλλά δε συναντηθήκαμε.

Τελικα γυρισατε απο Αργιθεα?? Ωραια διαδρομη, μαλιστα απο καπου εκει ξεκινησε η δευτερη μερα της δικιας μας αντβεντσουραδας την Κυριακη, καθως οι χωματινες διαδρομες ητανε στα Αγραφα.

Την Δευτερα ταξιδεψα για Αθηνα σχετικα νωρις (11:30-3:00μμ) καθως ειχα ενα δειπνο συνεδριου το βραδυ και ηθελα εκαι να τελειωσω μια παρουσιαση για την επομενη. Πετυχα αρκετο γνωστο κοσμο στα Καμμενα Βουρλα καθως πολλες λεσχες ειχανε συγκεντρωσεις βορεια και πολλοι επιστρεφανε Αθηνα.

Μάλιστα περάσαμε από την Αργιθέα, φάγαμε στο ποτάμι και ήταν πολύ όμορφα.

Επίσης, εμείς είχαμε γεύμα εργασίας σε ένα ταβερνάκι στο καινούργιο (πριν τα καμένα βούρλα στο χωριό του Τάκη) από όπου καταφέραμε να σηκώσουμε τα κορμιά μας απ τις καρέκλες στις 23:00 για να επιστρέψουμε Αθήνα.

Να λοιπόν γιατί δε συναντηθήκαμε. Δε ταιριάξαν οι ώρες μας.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum