Πρόβλημα με Dunlop

+8
S.W.
Don John
georgevfr
gabadoo
Armenis
karapialis
Ταξιδευτής
apostat
12 posters
Go down
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Πρόβλημα με Dunlop Empty Πρόβλημα με Dunlop

13/7/2009, 1:34 pm
Πέρυσι την άνοιξη, μετά από ένα track day στα Σιέρρας όπου αποτελείωσα τα Metzeler M3, έβαλα ένα ζευγάρι Dunlop Roadsmart στην Βέφα.
Τα λάστιχα έκατσαν πολύ καλά και μου έβγαλαν 17.000 ευχάριστα χιλιόμετρα με πολύ καλή συμπεριφορά, καλό κράτημα και ελάχιστη φθορά, βγάζοντας και δύο καλοκαίρια σχεδόν.
Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι δεν μου γέμιζαν το μάτι από ποιότητα κατασκευής, μιας και ήταν λίγο στραβά από την μάνα τους. Αυτό αποδείχτηκε και το σοβαρότερο πρόβλημά τους.
Γυρίζοντας χθες από το Ναύπλιο, είχα ένα έντονο τρέμουλο στο τιμόνι. Έκανα διάφορες ενέργειες, μέχρι που ήμουν σίγουρος ότι προέρχεται από κάποια δυσμορφία του μπροστινού.
Σταμάτησα στην Νεμέα για βενζίνη και το έλεγξα: Σε ένα κομμάτι περίπου 10 πόντους, είχε προφανώς ξεκολλήσει το πλέγμα του κεντρικού λινού, δημιουργόντας ένα καρούμπαλο ύψους μισού πόντου!
Γύρισα πίσω σαν κότα, αφήνοντας μεγάλα περιθώρια μπροστά μου σε περίπτωση που έσκαζε το λάστιχο, πράγμα αρκετά κουραστικό μέσα στην Κυριακάτικη κίνηση.

Σήμερα μου έστειλε ο NikosCB και ένα λίνκ από το VFRdiscussion.com που δείχνει ότι είναι γενικό πρόβλημα των Dunlop: http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php?showtopic=42528#
Κρίμα, γιατί από άποψη γόμας, κρατήματος και αντοχής, ήταν πολύ καλά.

Πάμε τώρα για τα ΒΤ021, και βλέπουμε...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

13/7/2009, 3:21 pm
apostat wrote:
Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι δεν μου γέμιζαν το μάτι από ποιότητα κατασκευής, μιας και ήταν λίγο στραβά από την μάνα τους. Αυτό αποδείχτηκε και το σοβαρότερο πρόβλημά τους.

Αυτο ρε συ Σταθη μου δεν το καταλαβα... Ηταν στραβα τα λαστιχα εξ αρχης; Αν ναι, πως δηλαδη; Παντως εχοντας ηδη 17,000 χλμ στην πλατη τους νομιζω πως οτι και αν βγαζανε στη συνεχεια θα ηταν σχετικα λογικο...

Βεβαια σιγουρα το να ξεκολλησει το πελμα δεν ειναι απο αυτα που θα ελεγες λογικα, αλλα και παλι με τοσα χιλιομετρα ηδη... Παντως αν κοιτας για BT κοιτα και τα 016 για τα οποια εχω ακουσει τα καλυτερα λογια...

Thumbsup
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

13/7/2009, 4:04 pm
Τα είχα πάρει από Γερμανία, και όταν τα φόρεσα μου είπε ο Περιστεράς ότι είναι λίγο στραβά. Το είδα και εγώ καθώς γυρίζανε, αλλά δεν ήταν τραγικό.
Παρά τα 17.000 χιλιόμετρα, το να σου ξεκολλήσει το πέλμα είναι τραγικό. Ξέρω μάλιστα και ακριβώς που το έπαθα: Σε ένα πολύ δυνατό φρενάρισμα δικάβαλος, όταν τα λάστιχα ήταν αρκετά ζεστά. Αυτό όμως σημαίνει ότι οι ανοχές τους είναι ελάχιστες. Σημαίνει επίσης, ότι η Βέφα έχει πολύ δυνατά φρένα. Very Happy
karapialis
karapialis
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-15
Mηνύματα : 189
Ηλικία : 45
Μοντέλο : 2008
Κράνος : Arai rx7,shoei diabolic

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

13/7/2009, 5:17 pm
Ριξε μια ματια και στα bt16,παρα πολυ καλο λαστιχο.Οταν αλλαξω παλι το ιδιο θα βαλω.
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

13/7/2009, 5:38 pm
karapialis wrote:Ριξε μια ματια και στα bt16,παρα πολυ καλο λαστιχο.Οταν αλλαξω παλι το ιδιο θα βαλω.

Είχα παλιά το ΒΤ014. Πολύ καλό, αλλά έδειξε λινά (κυριολεκτικά) στις 6.000 χλμ! Μετά βρήκα μια ανακοίνωση τύπου της Bridgestone, που έλεγε ότι δεν προτείνουν ΒΤ014 για την Βέφα, επειδή τρώγεται γρήγορα και κάνει ασταθή την μηχανή!
Δεν ξέρω βέβαια για τα ΒΤ016, αλλά επειδή είναι κατά κάποιον τρόπο ο διάδοχος του ΒΤ014, σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να ισχύει και για αυτά.

Εκτός αυτού, έχω ακούσει ότι το ΒΤ016 είναι για πιο ελαφριές μηχανές από την Βέφα. Για αυτήν, προτείνεται και από την Bridgestone το ΒΤ021.
Εσένα πόσο σου κρατήσανε τα ΒΤ016;
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 8:27 am
μηπως ξερετε αν διορθωθηκε το θεμα των Roadsmart; γτ ειμαι αναμεσα σ αυτα τωρα και στα BT21 η ΒΤ23 αν εχουν ερθει (ειναι η νεα γενια των 21) Wink
παντως τωρα εξηγειται κι η χαμηλοτερη τιμη που δινουν τα Dunlop! Cool
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 8:49 am
Μαλλον η Dunlop εχει ενα προβλημα με την ποιοτητα κατασκευης γενικοτερα...
Οσα παιδια απο το V-Strom club φορεσαν -δεν θυμαμαι τον τυπο τους- ειχαν τετοια προβληματα....

Παντως να παρατηρησω εδω οτι -γενικοτερα μιλωντας-εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την
Metzeler...Τωρα δεν ξερω αν καποιο λαστιχο της ειναι για το VFR και αν εχει καποιος συνφορουμιτης...
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 9:21 am
Armenis wrote:μηπως ξερετε αν διορθωθηκε το θεμα των Roadsmart; γτ ειμαι αναμεσα σ αυτα τωρα και στα BT21 η ΒΤ23 αν εχουν ερθει (ειναι η νεα γενια των 21) Wink
παντως τωρα εξηγειται κι η χαμηλοτερη τιμη που δινουν τα Dunlop! Cool


Πολυ καλα λαστιχα ακουγεται οτι ειναι τα Pireli Angel τα εχουν βαλει καμποσα παιδια απο το φορουμ και εχουν μεινει πολυ ευχαριστημενοι . Σαν δευτερη λυση σου προτοινω ΒΤ 21 ή 23 , τα εχω περιπου 15.000 χλμ και χτες στην εκδρομη κραταγανε αρκετα καλα
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 10:00 am
Εγω παντως φοραω (με αυτα το πηρα το μηχανακι) τα Dunlop QUALIFIER RR .
Η αληθεια ειναι πως εβγαλε το πισω τα λινα στην τελευταια μου εξοδο :( αλλα το κρατημα τους ηταν (και ειναι) απιστευτο!!!!

Οταν το πηρα ειχε καμμια χιλιαδα χιλιομετρα (να ηταν περισσοτερα Suspect Suspect ?) και εγω εκανα αλλα 7.000 Neutral

Φαγωθηκε γρηγορα θα πουν καποιοι? Suspect Μπορει confused

Αλλα το γρηγορα ειναι σχετικο δεν νομιζετε?

Το βεβαιο ειναι πως παω ΠΑΛΙ ολοταχως για τα ιδια Wink
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 10:12 am
Armenis wrote:μηπως ξερετε αν διορθωθηκε το θεμα των Roadsmart;
Εγώ τα ξαναέβαλα πρόσφατα. Από άποψη κρατήματος είναι άψογα, από ποιότητα κατασκευής όμως έχουν τα χάλια τους.
Άμα δεις πόσα βαρύδια χρειάστηκαν για να ζυγοσταθμιστούν... Neutral
S.W.
S.W.
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-04
Mηνύματα : 203
Ηλικία : 104
Μοντέλο : vfr800 abs
Κράνος : HJC

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 12:23 pm
Παιδια παντος εγω το εχω το vfr απο το Σεπτεμβρη καινουριο και φοραει τα Dunlop sportmax 2 ,ειναι τα πιο απαραδεκτα λαστιχα που εχω φορεσει ποτε σε μηχανακι αμα δεν ηταν η μηχανη αυτο που ειναι δεν νομιζω να στεκοτανε σε στροφη!
surveyor
surveyor
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-11
Mηνύματα : 65
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 1998 VFR 800 fI , Sym HD2 200i
Κράνος : Shoei XR 1100 TC5 & Arai Astro J

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 5:19 pm
Φορούσα 014 2 αλλαγές και ημουν πολύ ευχαριστιμένος.

Εβαλα προχθες το 016 μπρος πισω και ισα που τα εστρωσα, περίπου 150ΚΜ.

Πρώτες εντιπώσεις: ΦΟΒΕΡΑ!!!!!!!

Δες τα!
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 7:55 pm
αφου ακουω τοσο κακα λογια για Dunlop λεω να παω στα ΒΤ23... κατι πιρελι κλπ τα σιχαινομαι κ σαν μαρκα! μονο που τα ειχε ο σουμαχερ τρελαινομαι! lol!
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 8:15 pm
Armenis wrote:αφου ακουω τοσο κακα λογια για Dunlop λεω να παω στα ΒΤ23... κατι πιρελι κλπ τα σιχαινομαι κ σαν μαρκα! μονο που τα ειχε ο σουμαχερ τρελαινομαι! lol!

ΔΕΝ ακουσες μονο κακα Smile .......
ΜΗΝ διαβαζεις μονο για τα sportmax........κοιτα λιγο κριτικες για τα QUALIFIER RR και μετα αποφασιζεις Wink
icex
icex
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 277
Ηλικία : 49
Μοντέλο : vfr 800 rc46 vfr 750 rc36
Κράνος : AGV TI TECH

http://www.icecubes.gr

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 9:55 pm
Don John wrote:
Armenis wrote:αφου ακουω τοσο κακα λογια για Dunlop λεω να παω στα ΒΤ23... κατι πιρελι κλπ τα σιχαινομαι κ σαν μαρκα! μονο που τα ειχε ο σουμαχερ τρελαινομαι! lol!

ΔΕΝ ακουσες μονο κακα Smile .......
ΜΗΝ διαβαζεις μονο για τα sportmax........κοιτα λιγο κριτικες για τα QUALIFIER RR και μετα αποφασιζεις Wink


Μιας και απο αυριο θα κοιταξω για λαστιχα μαλλον θα παω παλι για τα ιδια,metzeler m3,αλλα δεν θα ελεγα οχι και σε μια αλλαγη.
Απο τα Μ3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος εχουν 12500 χιλ. και ακομα κρατανε,θελω να τα αλλαξω ομως
διωτη το πισω χανει αερα, και εχει φαει και μια επισκευει.
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

28/2/2010, 10:21 pm
Εχω οδηγησει και τα Qualifier αλλα και τα Qualifier RR.

Για τα πρωτα εχω μια πιο σφαιρικη αποψη καθως τα οδιγησα 10.000 χλμ.
Για 600αρακι (και ασφαλτο ελλαδας) το λαστιχο ειναι υπερβολικα σκληρο,δεν ξερω πως συμπεριφερεται σε πιο βαρια μηχανη και με μεγαλυτερη ροπη.
Στα θετικα ειναι οτι βγαζει αρκετα χιλιομετρα. Δηλαδη εβγαλα 10.000 χλμ με 5 track day. Στον δρομο η συμπεριφορα του ειναι λιγο κατω του ικανοποιητικου. Ποτε δεν μου εδωσε εμπιστοσυνη ουτε σε στροφες ουτε σε βροχη. Πραγματικα ειναι οπως το πουλαει ι ντανλοπ. Το μετριο τους λαστιχο. Για εναν οδηγο χωρις τεραστιες απαιτησεις σε στροφιλικια θα του ελεγα να το παρει. Ειναι λιγο απροηδοποιητο λαστιχο για τους δικους μας δρομους αφου μια πιανει κατω μια οχι. Δεν το νοιωθεις στεθερο ωστε να κινηθεις αναλογα. Αν θες κατι παραπανω τοτε αυτο το λαστιχο ΔΕΝ κανει.

Τα Qualifier RR τα εχω οδηγησει μερικες δεκαδες χιλιομετρα αλλα εχω δει ολο τον κυκλο ζωης του απο κοντα σε μηχανη φιλου. Απο την ημερα που τα εβαλε , μεχρι την ημερα που τα εβγαλε και παρακολουθωντας το οδηγικο του στυλ. Το λαστιχο ειναι ειναι απιστευτα ιδανικο για πιστα και πολλα μα πολλα στροφιλικια. Ζεστενεται αρκετα ευκολα και οταν πιασει καλη ασφαλτο ειναι βεντουζα. Το αρνιτικο του ειναι πως λιγο πριν φαει τα ψωμια του η αποδοση του πεφτει αποτομα και τα γλυστριματα ερχονται το ενα μετα το αλλο. Ενα δευτερο αρνιτικο ειναι πως το λαστιχο αν εισαι "επιθετικος" οδηγος με ενα βαρη μηχανακι το τελειωνεις σε πολυ γρηγορο χρονο. Θα ελεγα πως με ενα τετοιο ιδους οδηγησης η ζωη του δεν παει πανω απο 6.000 χλμ.

Μετζελερ Μ3 αν και τα εβαλα σε ενα CBR600 F δεν τα οδηγησα ποτε οποτε δεν ξερω να πω κατι. Ακουγεται ομως να ειναι ενα παρα πολυ καλο λαστιχο.
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

1/3/2010, 12:10 am
σκεφτομουν πιο ενδιαμεσα λαστιχα... σπορ-τουρινγκ... γτ ειμαι νεος οδηγος της βεφας κ δεν ειναι σκοπος μου το απολυτο! Wink γι αυτο ειχα προσανατολιστει σε roadsmart k BT21-23 οπως και 2CT.. αλλα απο ο,τι βλεπω τα bridgestone εχουν κερδισει την εμπιστοσυνη πολλων οποτε παμε γι αυτα κ ας εχουν την πιο ασχημη χαραξη! lol! τα 23 εχουν πιο ομορφη!

πως φαινεται ο καγκουρας.............................. Razz
macrozan
macrozan
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-05
Mηνύματα : 543
Ηλικία : 68
Μοντέλο : R1150GS
Κράνος : ARAI RX7 GP-SCHUBERTH S3

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

1/3/2010, 12:53 am
Τα 2CT τα εχει ο Βασιλακος, ο Ρέησερ ΒιΠι (και εγώ) και είμαστε ΠΟΛΥ ευχαριστημένοι Smile
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

1/3/2010, 1:16 am
στα 2CT με προβληματιζει λιγο η διαρκεια ζωης... μιας κ ειναι στην κατηγορια του ΒΤ016 κ του Μ3... πιο racing λαστιχο... καποιοι μου ειπαν οτι βγαζει 10χιλιαρο μαξ...
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Πρόβλημα με Dunlop Empty Re: Πρόβλημα με Dunlop

1/3/2010, 9:09 am
Καπου εκει και πιο κατω. Το θεμα ομως δεν ειναι ποσο θα σου πει ο καθενας αλλα το πως οδηγας εσυ και σε τι δρομους οδηγας.
Ενα λαστιχο που μπορει να το κρατησω εγω για 10.000 χλμ στο δρομο, εσυ μπορει να το βγαλεις εκτος σε 6.000 χλμ.

Το 2ct απο οσο διαβαζω ειναι σχετικα μαλακο λαστιχακι με το θετικο του οτι ειναι δυγωμο. Ενα τιμιο λαστιχο που βλεπω να φωριεται πολυ ειναι το Diablo Corsa III και βεβαια τα Qualifier RR σε τετοιες μηχανες. ΔΕΝ νομιζω πως οι δρομοι της ελλαδας θα στα καταστρεψουν τοσο γρηγορα. Αλλα να μην περιμενεις να βγαλεις και 15.000 χλμ. Τοτε μαλλον κοιτας στην λαθος κατηγορια .

Το κλειδι ομως στην ζωη ενος ελαστικου περα απο την σκληροτητα του, οπως σου ειπα ειναι ο τροπος οδηγας. Ταχυτητες, επιταχυνσεις, φρεναρισματα, στροφες κλπ.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum