Go down
ionized
ionized
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-03
Mηνύματα : 28
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800A
Κράνος : AGV horizon

Ολα ειναι δρομος τελικα..

κρυφη καταναλωση μπαταριας Empty κρυφη καταναλωση μπαταριας

19/6/2016, 7:34 am
Καλημερα σας!
υστερα απο 6 μηνες συμβιωσης με την βεφα και κοντα στα 8.000 χλμ αντιμετωπισα το πρωτο μου προβλημα..βεβαια δεν φταιει η μηχανη αλλα ο αρχιμαστορας ηλεκτρολογος του πρωην ιδιοκτητη...ας εξηγησω
την μηχανη την πηρα με διακοπτη για τα φωτα τοποθετημενο στην εσωτερικη πλευρα του φερινγκ κατω απο το τιμονι μεχρι εδω ολα καλα..προσφατα αποφασισα να δοκιμασω κατι ξενον που ειχα στην ακρη
Ρωτωντας φιλους και γνωστους που να παω αποφασισα τελικα να παω σε καποιον γνωστο γνωστου ξερετε πως πανε αυτα κτλ κτλ
φτανοντας εκει και βλεπωντας την μηχανη ο τυπος θυμηθηκε οτι εχει ξαναδουλεψει στην βεφα μου για τον διακοπτη και τον συναγερμο ποτε λεω και εγω ξερει τι κανει..
να μην πολυλογω...απο οταν παρελαβα την μηχανη 15 μερες τωρα εχω μεινει απο μπαταρια 3 φορες!! φορτιζω την μια αδειαζω την αλλη..ξαναπαω μετραει μπαταρια μετραει φορτιση βλεπει 15.5 με το δικο του
πολυμετρο ενω με το δικο μου βλεπω 14.5  .του εξηγω μου λεει φιλε πας για ανορθωση..ριχνω απο μεσα μου κατι καλα και φευγω.παω μετραω και αλλου 14.3 με 14.8 με αλλα 3 πολυμετρα αποριπτω το θεμα ανορθωτη και παω και στο συνεργειο μου μια βολτα χρονια φιλος και εμπιστος μαστορας του εξηγω και μου λεει χοντρικα οτι ισως και να παιζει ο ανορθωτης σιγα σιγα..εκαψε και 2-3 λαμπες κοντα κοντα..
αλλαξω λοιπον προληπτικα γιατι εχω καβατζα τρεις (τους βρηκα ξεφτιλα και τους πηρα,ναι ειχα τρομοκρατηθει για αυτα που διαβαζα πριν παρω την βεφα  Crying or Very sad ) αλλα @@ το αποτελεσμα το ιδιο..
απογοητευμενος λεω να αρχισω να το ψαχνω μονος..
γυρναω στα μιλιαμπερ λοιπον το πολυμετρο και μετραω και τι βλεπω! 0.57 μιλιαμπερ καταναλωση χωρις καν το κλειδι στον διακοπτη!   Wall  Wall
αφου λοιπον κοπαναω το κεφαλι στον τοιχο γιατι μπηκα σε ολη την διαδικασια και δεν το εκανα εξαρχης αρχιζω ξεκουμπωνω
μπριζα 12β?τιποτα
συναγερμος? ακομα η καταναλωση
ακουμποντας τον πολο στην μπαταρια ακουω κατι ρελεδακια να οπλιζουν στην μασκα μπροστα..λεω κοιτα να δεις πλακα
κλεινω τον διακοπτη απο τα φωτα και τσουυυπ επεσε στα φυσιολογικα επιπεδα γ@μω το φελεκι μου λεω καποια μαλακια εκανε αυτος  Mad
απο τοτε οταν σβηνω την μηχανη κλεινω και το διακοπτακι μεχρι να βρω ακρη
και ρωταω εσας τους πιο ψαγμενους στην βεφα..
το προφανες να ξηλωσω/αλλαξω τον διακοπτη?
εχει καποιος παρομοια εμπειρια?
καποια αλλη προταση-ιδεα?
δεν ξαναπαω εκει για αμα παω θα τον τουφεκισω  Very Happy

ευχαριστω και συγνωμη για το σεντονι που εγραψα  Worship
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

κρυφη καταναλωση μπαταριας Empty Re: κρυφη καταναλωση μπαταριας

19/6/2016, 12:47 pm
Υπάρχει, αν κατάλαβα καλά, ένα ρελέ που αναβει τα φώτα το οποιό παίρνει ρεύμα κατευθείαν από την μπαταρία. Γιαυτό υπάρχει συνεχής κατανάλωση.

Θα πρότεινα να πετάξεις τον διακόπτη και το ρελέ και τα φώτα να ανάβουν συνέχεια όπως τα είχε το εργοστάσιο. Οπως έχει εξηγηθεί και στο παρελθόν, το να είναι τα φώτα αναμμένα είναι ευεργετικό για την υγεία του σταθεροποιητή.
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

κρυφη καταναλωση μπαταριας Empty Re: κρυφη καταναλωση μπαταριας

19/6/2016, 2:54 pm
Και του αναβάτη επίσης!
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

κρυφη καταναλωση μπαταριας Empty Re: κρυφη καταναλωση μπαταριας

19/6/2016, 9:38 pm
ionized wrote:


γυρναω στα μιλιαμπερ λοιπον το πολυμετρο και μετραω και τι βλεπω! 0.57 μιλιαμπερ καταναλωση χωρις καν το κλειδι στον διακοπτη!   Wall  Wall
θα τον τουφεκισω  Very Happy



Σχόλιο....

με 0.57mA απώλειες, για να αδειάσει μια μπαταρία 12 Ah χρειάζονται 21.000 ώρες ή 2 χρόνια και 5 μήνες. Αρα δεν φταίει η διαρροή.

Η τάση της μπαταρίας δεν είναι ένδειξη υγείας. Εχει τάση μεν αλλά χωρητικότητα ελάχιστη για διάφορους λόγους.

Αλλωστε το εγχειρίδιο έχει όριο τα 20mA αν θυμάμαι καλά.

Επίσης συμφωνώ ότι τα αναμμένα φώτα συμβάλλουν και στην υγεία του αναβάτη.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

κρυφη καταναλωση μπαταριας Empty Re: κρυφη καταναλωση μπαταριας

29/6/2016, 12:43 am
Μπας και εννοεί 0.57Α;
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

κρυφη καταναλωση μπαταριας Empty Re: κρυφη καταναλωση μπαταριας

29/6/2016, 11:01 am
Caracal wrote:Μπας και εννοεί 0.57Α;

Αυτό θα ήταν λογικότερο.
Εν αναμονή απαντήσεως.....

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum