Go down
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Η πόλη σας... Empty Η πόλη σας...

16/7/2009, 4:55 pm
Την Αθήνα την άφησα 3 χρόνια πριν μια πόλη οριακά κυκλοφορήσιμη την μέρα και υπέροχη την νύχτα.
Τρία χρόνια μετά, την βρίσκω οριακά κλυκλοφορήσιμη την νύχτα και αφόρητη την μέρα. Δεν είναι ότι τρία χρόνια δεν πάτησα το πόδι μου, αλλά Ιούλη μήνα σε καύσωνα πρώτη φορά οδηγούσα από τότε.

Πάμε στην οδηγική συμπεριφορά των δίτροχων:

Καταρχήν στην Αθήνα νομίζω είμαι ο μετριοπαθέστερος οδηγός μηχανής. Όλοι πάνε σαν τρελοί, αγνοώντας ότι με το τζινάκι και κοντομάνικο μόλις σου βγει ο μάγκας θα ξύσεις δέρμα... Με συγχωρείτε αλλά οι σφήνες στην εθνική με 60+ όταν ο άλλος πάει με 5+ ΔΕΝ είναι ασφαλείς. Ένας να αποφασίσει να αλλάξει λωρίδα, την .....σες. Σε σημεία νόμιζα πως ήμουν και εμπόδιο για τους γρήγορους από πίσω. Και για να μην παρεξηγούμαι, δεν αναφέρομαι μόνο σε παπιά, αλλά και 1000άρες παντός τύπου.
Πιθανόν να τα έκανα και εγώ όσο έμενα εδώ. Επίσης ΚΑΙ εγώ κάνω τις σφήνες μου, αλλά σε λογικά(πιστεύω) και ακίνδυνα (ελπίζω) πλαίσια. Αφήνω και την γιαγιά να περάσει στην Κηφισίας και ας κόψω την σφήνα μου (άσχετα αν δεν το πολυπιστεύει και περιμένει να ακινητοποιηθώ για να περάσει). Και δεν τρελαίνομαι που θα πάω 5 λεπτά μετά στον προορισμό. Γιατί τρέμω τον θολωμένο οδηγό που από την ταλαιπωρία θα με αγνοήσει ή την κακοτεχνία που θα με ρίξει κάτω.

Βγήκα και εξωτερικό πρόσφατα. Ναι, έχουν και κει κίνηση. Η Ζυρίχη είναι πηγμένη και αυτή. Αλλά όχι όλες τις ώρες και όχι σε όλους τους δρόμους. Και επίσης υπάρχει κίνηση, αλλά όχι αταξία. Και για να προλάβω μερικούς, δεν είδα ούτε ένα μπάτσο. Απλά οι άνθρωποι δεν οδηγούν επιθετικά. Και ας πήζουν.
Και στην Ιταλία είχε τρελή κίνηση autostrada πρωί Σαββάτου. Δεν είδα κανέναν μάγκα να πιάνει την λωρίδα εκτάκτου ανάγκης. Ούτε και εκεί είδα αστυνόμευση.

Και για να μην γκρινιάζω μόνο, θα προτείνω κάτι. Η κίνηση δεν αποφεύγεται, το χάος ναι. Από εμάς μπορεί να ξεκινήσει. Την επόμενη φορά που θα βγούμε, ας είμαστε μετριοπαθείς στην οδήγηση με παπί-σκουτερ-μηχανή. Δεν θα αλλάξει κάτι, το ξέρω, αλλά θα έχουμε κάνει την προσπάθειά μας.

Και μια άλλη πρόταση. Όσοι μπορούν, ας αλλάξουν πόλη. Ας γυρίσουν επαρχία. Το ξέρω λέμε δουλειές δεν υπάρχουν, αλλά είναι και λίγο μύθος αυτό. Τι 1200 στη Αθήνα με 1200 έξοδα, τι 800 στην επαρχία με 800 έξοδα. Το ίδιο σου περισσεύει.

Άντε, τι σας λέω. Τα ζείτε καθημερινά, εγώ μια μέρα τα έζησα και τρελάθηκα.
Φυσαλίδα
Φυσαλίδα
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-18
Mηνύματα : 942
Ηλικία : 43
Μοντέλο : nexxon 72cc
Κράνος : x-spirit shoei

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

16/7/2009, 9:13 pm
Clapping2 Clapping2 Worship Worship
συμφωνώ απόλυτα!! cheerleader
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

16/7/2009, 9:41 pm
Συμφωνώ απόλυτα αδερφέ.
Η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως. Όλοι κυκλοφορούν σαν υπνωτισμένοι ή σαν μανιασμένοι στην Αθήνα. Μέση υγιής κατάσταση δεν υπάρχει. Για το λόγο αυτό βιώνουμε κάθε ημέρα ατυχήματα και δυστυχήματα. Τα ασθενοφόρα βαράνε υπερωρίες.
Απορώ και εγώ πως γίνεται να πηγαίνεις με 80χλμ. ανάμεσα στα αυτοκίνητα στο Κιφησσό...και δεν το κάνουν μόνο πιτσιρίκια με πάπιες αλλά και μεγάλοι ώριμοι αναβάτες.
Αν θέλεις να παίζεις με την τύχη σου, φίλε μου, με το super-sport και το "κομμένο φτερό", να το κάνεις αλλά μην βάζεις εμένα σε κίνδυνο. Σε προσπερνούν στην τρίχα μόλις βρουν ελάχιστο κενό μέσα στο πήξιμο της εθνικής.
Το άλλο που κάνουν οι "Ελληνες Valentino Rossi" είναι να σε γλύφουν σε προσπέραση στην εθνική, όταν εσύ πηγαίνεις με 150 και αυτοί με 250. Έτσι πηγαίνω εγώ ρε μεγάλε, είμαι "κουλομαρίας" και δεν τρέχω. Κάνε μου σήμα με τα φωτάκια σου ή περίμενε να ανοίξει ο δρόμος όπως κάνουν όλοι οι normal άνθρωποι.
Αυτά σαν σχόλιο.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

16/7/2009, 10:45 pm
+ όσα... Worthy Worthy Worthy Worthy :( :( :( :(

Τι να πούμε κι εμείς που το ζούμε κάθε μέρα το δράμα...
Υπ' όψιν, αυτό το "ξύνω δέρμα" το ανακαλύψαμε πρόσφατα... και να φανταστείς βγάλαμε το μπουφάν για μία βόλτα ΜΕΣΑ στην πόλη... εθνική ΟΥΤΕ που το διανοούμαι να βγω κοντομάνικος... πόσο μάλλον που βλέπω και κόσμο ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ...

Έννοια σου και θέλω να πιστεύω οτι ΕΜΕΙΣ και όλοι οι αναβάτες που σκέφτονται σαν εμάς, το κάνουμε το κομμάτι μας για να κάνουμε το χάος αυτό, λίγο πιο υποφερτό... απλά είμαστε πολύ λίγοι ρε γαμώτο... :(
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 12:03 pm
Έχω επισκεφτεί πολλές φορές την Αθήνα με αυτοκίνητο αλλά τώρα που θα κατέβω με μηχανή πραγματικά αγχώνομαι.
Αγχώνομαι να μη φτάσω μεσημέρι που γυρνάνε όλοι απ' τις δουλειές και θα είναι πίχτρα η είσοδος. Τριβάλιτσος, δικάβαλος όπως θα είμαι κι όλας, καρότσα πίσω απ' τα αμάξια θα κολήσω με ντάλα ήλιο.
Με φοβίζει το ότι επειδή δεν γνωρίζω καλά τους δρόμους θα κινούμαι με μικρές ταχύτητες και θα μαζέψω τις μούτζες της χρονιάς μου στην καλύτερη ή κανέναν προφυλακτήρα κάποιου Βιαστικίδη από πίσω στη χειρότερη. Χώρια που δεν μ' αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ να πηγαίνω με πάνω από 30km/h εντός της πόλης (και αυτό κάνω εδώ που μένω) για να μην ακούω το "δε σε είδα ρε μεγάλε". Τουλάχιστον έτσι τους βλέπω εγώ.
Με αγχώνει επίσης πολύ η μία και μοναδική διανυκτέρευση της μηχανής. Δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσω μάτι όλη νύχτα, ακόμη κι αν την προστατεύω με γαλαξιακή ασπίδα.
Πραγματικά σας θαυμάζω....
Worthy
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 12:24 pm
Προσπάθησε να κινηθείς όσο το δυνατό σε αρτηρίες, όπως η Αττική Οδός.
Με βαλίτσες είσαι ουσιαστικά αυτοκίνητο, οπότε μην κάνεις το λάθος να αρχίσεις τους ελιγμούς μέσα στα αυτοκίνητα.

Μην πανικοβάλεσαι. Πολύ προσοχή και αμυντική οδήγηση και όλα θα πάνε καλά. Thumbsup
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 1:29 pm
εχω ζησει 9 χρονια στην Αθηνα πιστευω οτι ειναι μια απο τις ομορφοτερες πολεις στην Ελλαδα τον Αυγουστο απο εκει και περα πιστευω οτι οποιος ζει εκει περα πρεπει προτα να επισκεπτεται τον ψυχιατρο και μετα να βγαινει με το οχημα του και να παει στην δουλεια του
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 1:50 pm
dirty wrote:οποιος ζει εκει περα πρεπει προτα να επισκεπτεται τον ψυχιατρο και μετα να βγαινει με το οχημα του και να παει στην δουλεια του

Ναι, ενώ η Σαλονίκη είναι παιδότοπος. Very Happy
Ειδικά τώρα, με τα έργα του μετρό. lol!
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 4:30 pm
Οντως η Αθηνα εχει γινει αφορητη παιδια,αλλα εμεις οι κατοικοι της ειμαστε κυριως υπευθυνοι για αυτο.crrazy


Πρωτιστως οι νεοεληνες με την παντελη ελλειψη παιδειας και ευγενειας που μας διακρινει,και βεβαια βοηθουμενοι απ τους χιλιαδες μεταναστες καθε προελευσης, που κατα τεκμηριο προερχονται απο χωρες υποδεεστερες σε παιδεια, πολιτισμο και γενικοτερη κουλτουρα. Thumbdown


Αυτοι οι ανθρωποι οταν αποκτησουν τα πρωτα τους χρηματα, κυριως οι νεοι, παιρνουν το πρωτο τους οχημα ΙΧ η μοτ/τα. Οδηγουν αθλεια, συχνα ανασφαλιστα, και βεβαια με πλημελη συντηρηση. Παιρνουν ως παραδειγμα εμας, τους νεοελληνες, αλλα στο ακομα χειροτερο.. Doh!


Παντως οποιος εχει καταφερει να οργανωσει σωστα την ζωη του γενικότερα, με επιλεκτικες μετακινησεις στις ωρες αιχμης, και με οχημα πολης (παπι, μικρο αυτοκινητο)καταφερνει να επιβιωσει και να αποφυγει την παρανοια.

Καλο κουραγιο σ ολους τους φιλους Αθηναιους... Το χουμε ιδιαιτερα αναγκη αυτο το καλοκαιρι.
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 4:40 pm
παντως τις καλυτερες διακοπες τις εχω κανει Αυγουστο στην Αθηνα
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 7:24 pm
Μερικές ''ακριβολογικές'' παρατηρησούλες σε όλα αυτά που λέτε. Χωρίς διάθεση παρεξήγησης με κανέναν, απλά μαρέσει να λέω το σωστό και ας μην ακούγεται αρχικά ευγενικό. Διευρύνω λίγο το αρχικό θέμα, αλλά νομίζω αξίζει, μια και το ξεκινήσατε.

1.Κάτοικος Αθηνών, δεν σημαίνει Αθηναίος. Αθηναίος είναι αυτός που ΞΕΡΕΙ που ζει και ΑΓΑΠΑΕΙ τον τόπο της Αθήνας που ζει. Πρέπει να είναι το 1% του πληθυσμού.

2.Όποιου δεν του αρέσει, μπορεί κάλιστα να γυρίσει ΜΟΝΙΜΑ στο χωριό του, αυτό που σαν ''Αθηναίος'' που δηλώνει με περηφάνεια, πάει κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα. Στην άνω Λαψίστα Ιωαννίνων, στο Κρυονέρι Αιτωλοακαρνανίας, στα Πιστάματα Λακωνίας και από όπου αλλού ήρθε τέλος πάντων, για να γίνει άνθρωπος και αντί να πει ευχαριστώ, υβρίζει και από πάνω την ευλογημένη Αττική γη.

3.Όποιου δεν του αρέσει και πάραυτα συμβιβάζεται και μένει, μεγειά του με χαρά του, ΑΛΛΑ να βγάλει το σκασμό στην γκρίνια, και να κοιτάξει να το πάρει απόφαση αφού ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, και από εδώ και στο εξής να αρχίσει να αγαπάει το μέρος που ζει. Να μάθει πράγματα για αυτό, να μην ενοχλεί τους άλλους με την δράση του, να ξέρει τις υποχρεώσεις του σαν πολίτη, να αποφεύγει στο μέτρο του δυνατού να φορτίζει τα ζητήματα της πόλης κ.ο.κ. ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΔΛΔ.

Ο γνωστός Michael Doohan δεν είχε ποτέ χρησιμοποιήσει στους αγώνες σαν δικαιολογία τα σωματικά το προβλήματα όταν δεν κέρδιζε. Όταν κάποτε τον ρώτησαν γιατί, είπε ''το ξέρω και πριν τον αγώνα ότι έχω σωματικά προβλήματα, επομένως αφού το ήξερα και αποφάσισα και μπήκα στον αγώνα με αυτά, δεν έχει νόημα να τα χρησιμοποιώ ως δικαιολογία μετά''. Ε, ανάλογα και στο (3) παραπάνω.

4.Προσωπικά δεν μένω ούτε ζω στην Αθήνα. Δεν θα μπορούσα να ζήσω πάνω από 24 ώρες. Και πράγματι, δεν έχω κλείσει 24 ώρες στην ζωή μου εντός Αθηνών. Απορώ εντούτοις τι κάθεστε και κάνετε όλοι εσείς που ΔΕΝ σας αρέσει η Αθήνα. Ο ρυθμός ζωής της επαρχίας είναι πολύ πιο ανθρώπινος, πολύ πιο χαλαρωτικός, πολύ πιο καλός για παιδιά, πολύ πιο καλός για όλους. Και με 800 ευρώ στα Γιάννενα ακόμα και με μια δουλειά του ποδαριού, που έχω ζήσει 8 χρόνια και ξέρω από πρώτο χέρι, ζεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ότι με 1500 στην Αθήνα ως σούπερ ντούπερ στέλεχος. Σταματήστε να κοιτάτε τα λεφτά και τα νούμερα, τις καρριέρες και όλες αυτές τις ανοησίες, διότι ούτε τρώγονται, ούτε λένε την απόλυτη αλήθεια. Τολμήστε. Αξίζει.

Αυτά...
konstantinosv4
konstantinosv4
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-14
Mηνύματα : 315
Ηλικία : 46
Μοντέλο : honda v-tec
Κράνος : x-lite 801

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 10:04 pm
θα συμφωνησω κ εγω με τον velociraptor.σε μεγαλο βαθμο εμεις φταιμε που ειμαστε συνεχεια στην τσιτα..
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Η πόλη σας... Empty Re: Η πόλη σας...

17/7/2009, 10:39 pm
Εγώ θα ήθελα να συμφωνήσω με τον γρήγορο Ράπτορα, αλλά η εμπειρία μου μου λέει άλλα:

Το να πεις γιατί δεν πας στην επαρχεία αν δεν σ'αρέσει εδώ, είναι πολλές φορές άτοπο. Προϋποθέτει ότι έχεις έστω κάποιες ρίζες, που μπορείς να πατήσεις για την αρχή.
Αυτό μπορεί να ισχύει για κάποιους που έρχονται από μεγάλες πόλεις, αλλά δεν βοηθάει σχεδόν κανέναν που έρχεται από την Άνω Στραβοραχούλα Βαρδουσίων, όπου η άσφαλτος δεν έχει κάνει ακόμα την εμφάνισή της. Όσο όμορφα και να είναι τέτοια μέρη, όσο ήρεμη και να είναι η ζωή εκεί, δεν είναι μέρος που μπορεί να προσφέρει στους νέους κατοίκους μια προοπτική, στα παιδιά τους μια σωστή εκπαίδευση και σε όλους ένα σύστημα υγείας πέρα από την Ασπιρίνη.

Η μεγάλη μάζα των κατοίκων της Αθήνας είναι εγκλωβισμένοι στην πόλη. Αν πάνε κάπου αλλού, θα είναι μετανάστες, και μάλιστα πολλές φορές μετανάστες χωρίς προοπτική. Η επαρχεία φυτοζωεί στην Αθηνοκεντρική Ελλάδα, και θάβει τα παιδιά της σε δουλίτσες που μπορεί να προσφέρουν τα προς του ζειν, αλλά δεν προσφέρουν καμία επαγγελματική καταξίωση. Είμαι από την Νάουσα, και ξέρω για τι μιλάω.

Κανένας δεν είναι μαζοχιστής, να κάθεται σε μια σκατοκατάσταση, όταν έχει την εναλλακτική μιας καλύτερης. Ξέρω πολλούς που έφυγαν με την πρώτη ευκαιρία, και άλλους τόσους που το σκέφτονται.

Παρ' όλα αυτά, για αυτούς που μένουν, τίθεται το απλό ερώτημα: Έχουν δικαίωμα οι κάτοικοι Αθηνών να γκρινιάζουν; Ναι, το έχουν. Επειδή πληρώνουν περιουσίες σε διάφορους φορείς σε Αθηναϊκές τιμές, και αυτό που παίρνουν πίσω από την πολιτεία είναι αναλογικά πολύ λίγο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum