Go down
alexandros
alexandros
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-24
Mηνύματα : 712
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-Tec '08
Κράνος : Shoei XR-1100,Marushin 777,Uvex wing III

Αμαν!! Ο Καζαμπουμπου!

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

4/8/2016, 10:26 pm
Γεια σας παιδες,λιγο πριν παω στη πανελληνια ειχα παει τη μηχανη στον μαστορα να δει τι γινεται με το ABS(ειχα αναφερει σε αλλο νημα το προβλημα που ειχα) ο τυπος αργησε πολυ να δει τη μηχανη με αποτελεσμα να τη πιασει τη παρασκευη πριν την συναντηση,κοιταξε το προβλημα αλλα δεν μπορεσε να βγαλει ακρη,μου λεει δεν ξερω τι ακριβως εχει πρεπει να μου το αφησεις περισσοτερες μερες να δω τι γινεται,δεν γινοταν ομως γιατι επρεπε να παω στη συναντηση το σαββατο.Με τα πολλα πηρα τη μηχανη και την επομενη μερα ξεκινησα με τα παιδια για καλαρρυτες.Κατα τη διαρκεια της διαδρομης παρατηρησα οτι η μηχανη δουλευε σε θερμοκρασιες υψηλοτερες απο αυτες που εχω συνηθησει δηλαδη ενω η μηχανη του Σωτηρη ειχε 90C εμενα ειχε 108-110C.

Στην επιστροφη ειχε απιστευτη ζεστη 36-37C και ξαφνικα βλεπω το λαμπακι της θερμοκρασιας να αναβοσβηνει και να γραφει 122C,υγρα ειχα το βερντιλατερ το ακουγα δουλευε,τεσπα το παω στον μαστορα και μου λεει οτι δεν ευτυχως δεν ειναι θερμοστατης και 90% ειναι ενας αισθητηρας που ενεργοποιει το βερντιλατερ σε μια θερμοκρασια.Τωρα αυτο το 90% δεν μου αρεσε,το ανταλλακτικο δεν υπηρχε ελλαδα οποτε το περιμενουμε απο εξωτερικο(εδω και εναν μηνα).Το θεμα οτι δεν μπορει να μου πει με σιγουρια τι ειναι και με ενοχλει αυτο,ειχε κανενας απο εδω παρομοιο θεμα ετσι ωστε να μοιραστει την εμπειρια του;

Το αλλο θεμα ειναι οτι τα αλυσιδογρανζα τα φτυσανε και μου λεει πρεπει να τα αλλαξω,του ρωταω ποσο;και μου λεει 250 μαμα 200 after market αλλα μαμα δεν υπαρχουν και πρεπει να τα παραγγειλουμε απ εξω.Σε μια μικρη ερευνα αγορας απο ebay ειδα τιμες απο 140-170 για after market,μηπως ειναι λιγο ακριβος;Τα τακακια που αλλαξε μπρος-πισω κοστισαν 150... Δεν ξερω μου φαινονται λιγο ακριβα ολα

Να σημειωθει οτι πηγα σε αυτον πρωτη φορα γιατι ειναι εξουσιοδοτημενος απο honda και ειπα το θεμα του ABS να το δει καποιος που να γνωριζει απο honda.
Verbal Kint
Verbal Kint
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 414
Ηλικία : 51
Μοντέλο : XRV 750 RD07A / VFR 800A3 Vtec
Κράνος : Arai Tour X-3 / Arai Chaser

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

4/8/2016, 11:51 pm
Με 108-110 που με λες επρεπε ηδη να ψυλιαστεις οτι κατι συμβαινει και να σταματησεις και να δεις υγρα-ξυδια-μυδια. Το 122C που με λες με φαινεται παραξενο γιατι "συμφωνα με τους θρυλους" στους 120 πρεπει να σου σβησει το μοτερ. Ετσι εχω ακουσει, ας με επιβεβαιωσει/διαψευσει καποιος. Οταν γυρισες...τσεκαρες υγρα να δεις τι εχει στο μπουκαλακι μεσα στο fairing αριστερα και στα ψυγεια? Ειχε ή συμπληρωσες?

Αλυσιδογραναζα μπορεις να βρεις αξιολογα στην ελληνικη αγορα με 150-180 ευρω. Μπροστινο γραναζι βαλε Hondισιο για να μην εχεις προβλημα με θορυβο και κραδασμους. Αφτερμαρκετ πισινο +1 δοντι (λαθος μου που δεν το εκανα) και αλυσιδα. (Κωδικος γραναζι μπροστα=23801-MCW-D00 γυρω στα 50€)

Το ακριβο και το φτηνο διαφερουν απο το ποσο εχεις την τρελα και τα χερια να κανεις μερικα πραγματα μονος σου ή κατα ποσο αφηνεις στα χερια του μαστορα να τα κανει. Μια καλη μεθοδος για να ξερεις τι σου γινεται (και δεν εχεις τα χερια να τα κανεις) ειναι να ψωνιζεις ο ιδιος τα ανταλλακτικα σου και να ρωτας τον μαστορ μονο για την εργασια ωστε να εχεις μια καθαρη εικονα για το ποσο σε χρεωνει και να βαζεις και οτι καλυτερο.

Π.χ. στα τακακια που ειπες 150 ευρω, τα γνησια κανουν γυρω στο 45ρι εκαστο οποτε παμε στα 135 + 15(υποθετικα!) μαστορικα = λογικη τιμη. Εαν ειχες "ζορια" μπορουσες να πας να βρεις Ferodo ή ΕΒC κορυφαιας ποιοτητας που κοστιζουν γυρω στο 30-33 ευρω και να πεσεις ενα 45ρι κατω χαλαρα και να δεις αν και ποσο σε δαγκωνει ο μαστορ.
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

5/8/2016, 12:55 am
Στους 120 βαθμους το μοτερ δεν σβηνει. Αν θυμαμαι καλα ειχα δει και εγω 122 οταν δεν ειχα βεντιλατερ.

Αν το παθαινα, θα ελεγα οτι ο θερμοστατης μου εχει κολλησει. Αλλα αφου σου ειπε ετσι ο μαστορας, κατι παραπανω ξερει. Υπαρχει οντως μια βαλβιδα, σενσορας, κτλ που ελεγχει ποτε ανοιγει το βεντιλατερ. Ειναι σπανια η αστοχια του.

Αν ο θερμοστατης λειτουργει σωστα, τοτε στους 78 βαθμους θα πρεπει να ακουσεις ενα ελαφρυ τακ, που σημαινει οτι δουλεψε. Τοτε το νερο θα ψυξει το μοτερ και η θερμοκρασια θα πεσει 2-3 βαθμους, μεχρι να αρχισει να ανεβαινει παλι. Θυμασαι να το εκανε αυτο;

Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση ο θερμοστατης να κολλησει μονιμα ανοικτος, οποτε το μοτερ δεν θα σηκωσει θερμοκρασια αφου θα ψυχεται συνεχεια.

Καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις οταν μαθεις με σιγουρια τι εφταιξε.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

5/8/2016, 1:54 pm
Αλέξανδρε θερμοστάτης ειναι,το έχω παθει και εγώ πρόσφατα,ο θερμοστ'ατης μας ειναι διπλός που σημαινει ότι αν κολήσει περναει νερό από δευτερεύον κύκλωμα για να συνεχίσει να ψυχεται το μοτερ,το κακό είναι ότι εκει που ειναι θελουν βγάλσιμο όλα,φιλτροκούτια ψεκασμ'ος κτλ.βρίσκεται στην βαση του V το μοτερ.
Η θερμοκρασία σου ανέβηκε στο όργανο γιατι δεν κινειται το νερό στην θεση του σενσορα και ζεσταινεται και εξαρωνεται απο την θερμοκρασία.

[img]Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα 2415d6t[/img]


στη φωτο ο παλιός θερμοστατης μου

Verbal Kint
Verbal Kint
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 414
Ηλικία : 51
Μοντέλο : XRV 750 RD07A / VFR 800A3 Vtec
Κράνος : Arai Tour X-3 / Arai Chaser

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

5/8/2016, 2:58 pm
vtecpatra wrote:Αλέξανδρε θερμοστάτης ειναι,το έχω παθει και εγώ πρόσφατα,ο θερμοστ'ατης μας ειναι διπλός που σημαινει ότι αν κολήσει περναει νερό από δευτερεύον κύκλωμα για να συνεχίσει να ψυχεται το μοτερ,το κακό είναι ότι εκει που ειναι θελουν βγάλσιμο όλα,φιλτροκούτια ψεκασμ'ος κτλ.βρίσκεται στην βαση του V το μοτερ.
Η θερμοκρασία σου ανέβηκε στο όργανο γιατι δεν κινειται το νερό στην θεση του σενσορα και ζεσταινεται και εξαρωνεται απο την θερμοκρασία.

Σαν να εννοεις δηλαδη οτι και ακομα και να κολλησει, 1 ψυγειο θα το εχεις...ή κανω λαθος?
Μηπως δουλευει 1 ψυγειο στην συγκεκριμενη περιπτωση τοτε, ψυχει μεν, αλλα δεν προλαβαινει δε?
Seems legit!

Προσωπικα, αν ο θερμοστατης ηταν ευκολος σαν του Africa που ειναι στο πλαϊ π.χ. θα τον ειχα ξυλωμενο για τα καλοκαιρια ΧΑΛΑΡΑ. Μη σε πω οτι το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για το επομενο καλοκαιρι.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

5/8/2016, 6:42 pm
Και τα δυο δουλευαν Κώστα αλλά με το bypass κύκλωμα δηλαδή.

Η μαμά χόντα έχει μεριμνησει και γιαυτό

SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

5/8/2016, 10:26 pm
Με τόση θερμοκρασία που ανέβασε ο ανορθωτής σου δεν είχε κάνα πρόβλημα?
Εμένα είχε καεί απο την πολύ ζέστη..Μπορεί και να ήταν σύμπτωση βέβαια..
alexandros
alexandros
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-24
Mηνύματα : 712
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-Tec '08
Κράνος : Shoei XR-1100,Marushin 777,Uvex wing III

Αμαν!! Ο Καζαμπουμπου!

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

5/8/2016, 10:50 pm
SCORPIOS wrote:Με τόση θερμοκρασία που ανέβασε ο ανορθωτής σου δεν είχε κάνα πρόβλημα?
Εμένα είχε καεί απο την πολύ ζέστη..Μπορεί και να ήταν σύμπτωση βέβαια..

Οχι τα ηλεκτρολογικα δεν είχαν κανενα προβλημα,περιμενω τωρα απο 22 του μηνα και μετα τι θα γινει γιατι κλενει το συνεργειο για διακοπες και το ανταλλακτικό ακομα δεν εχει ερθει :( οποτε μολις εχω νεα θα σας ενημερωσω
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

5/8/2016, 11:57 pm
Πάντως και εγω τα ιδια ακριβως συμπτωματα ειχα.Αλλαξα τον σενσορα του ψυγειου γιατι ολα αυτο εδειχναν αλλα εντέλει ηταν θερμοστατης.
Σε μπερδευει λιγο μεχρι να το καταλαβεις και ο λόγος ειναι αυτος που ειπε ο βιτεκπατρα.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

6/8/2016, 9:52 am
Verbal Kint wrote:
Αλυσιδογραναζα μπορεις να βρεις αξιολογα στην ελληνικη αγορα με 150-180 ευρω. Μπροστινο γραναζι βαλε Hondισιο για να μην εχεις προβλημα με θορυβο και κραδασμους. Αφτερμαρκετ πισινο +1 δοντι (λαθος μου που δεν το εκανα) και αλυσιδα. (Κωδικος γραναζι μπροστα=23801-MCW-D00 γυρω στα 50€)

Ετσι ακριβως. Σχετικα με το πισω γραναζι 1 δοντι μεγαλυτερο (δηλ 44αρι), ειναι η καλυτερη και πολυ απλη μετατροπη που μπορει να κανει καποιος και σχεδον μεταμορφωνει το μηχανακι - η 6η του VTEC ειναι πολυ μακρια (overdrive) οπως επισης και η 2α/3η στις εξοδους στροφων. Και ριχνει αισθητα και την καταναλωση.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 10:25 am
vagelis78 wrote:Πάντως και εγω τα ιδια ακριβως συμπτωματα ειχα.Αλλαξα τον σενσορα του ψυγειου γιατι ολα αυτο εδειχναν αλλα εντέλει ηταν θερμοστατης.
Σε μπερδευει λιγο μεχρι να το καταλαβεις και ο λόγος ειναι αυτος που ειπε ο βιτεκπατρα.

Βαγγελη για τι συμπτωματα μιλας? Και τι θερμοκρασιες βλεπεις τωρα το καλοκαιρι με τον καινουργιο θερμοστατη?
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 10:29 am
vtecpatra wrote:Αλέξανδρε θερμοστάτης ειναι,το έχω παθει και εγώ πρόσφατα,ο θερμοστ'ατης μας ειναι διπλός που σημαινει ότι αν κολήσει περναει νερό από δευτερεύον κύκλωμα για να συνεχίσει να ψυχεται το μοτερ,το κακό είναι ότι εκει που ειναι θελουν βγάλσιμο όλα,φιλτροκούτια ψεκασμ'ος κτλ.βρίσκεται στην βαση του V το μοτερ.
Η θερμοκρασία σου ανέβηκε στο όργανο γιατι δεν κινειται το νερό στην θεση του σενσορα και ζεσταινεται και εξαρωνεται απο την θερμοκρασία.

Συνονοματε, πρεπει να αδειαστει το ψυκτικο για να βγει/μπει ο θερμοστατης? Και ποσο κανει μια και τον πηρες/αλλαξες?

Σε καποια φαση θα βγαλω τα σωματα ψεκασμου να τα δωσω για καθαρισμο καθως το μηχανακι εχει σχεδον 90000χμ και τοτε θα βγαλω και τον θερμοστατη να δω τι παιζει με θερμοκρασιες, αλλα μαλλον θα αφησω αυτη τη δουλεια για το επομενο καλοκαιρι.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 12:46 pm
VFGeorge wrote:
vtecpatra wrote:Αλέξανδρε θερμοστάτης ειναι,το έχω παθει και εγώ πρόσφατα,ο θερμοστ'ατης μας ειναι διπλός που σημαινει ότι αν κολήσει περναει νερό από δευτερεύον κύκλωμα για να συνεχίσει να ψυχεται το μοτερ,το κακό είναι ότι εκει που ειναι θελουν βγάλσιμο όλα,φιλτροκούτια ψεκασμ'ος κτλ.βρίσκεται στην βαση του V το μοτερ.
Η θερμοκρασία σου ανέβηκε στο όργανο γιατι δεν κινειται το νερό στην θεση του σενσορα και ζεσταινεται και εξαρωνεται απο την θερμοκρασία.

Συνονοματε, πρεπει να αδειαστει το ψυκτικο για να βγει/μπει ο θερμοστατης? Και ποσο κανει μια και τον πηρες/αλλαξες?

Σε καποια φαση θα βγαλω τα σωματα ψεκασμου να τα δωσω για καθαρισμο καθως το μηχανακι εχει σχεδον 90000χμ και τοτε θα βγαλω και τον θερμοστατη να δω τι παιζει με θερμοκρασιες, αλλα μαλλον θα αφησω αυτη τη δουλεια για το επομενο καλοκαιρι.

Γιώργο καλημέρα,

Τα υγρα του ψυγειου πρέπει να βγου πριν κανεις το οτιδηποτε,τα σωματα του ψεκασμου βγαινουν λίγο δύσκολα,εγώ τουλάχιστον δυσκολευθηκα ,τα έβγαλα ως εξης: ριξε λιγο λιπαντικο σπρευ στις βασεις των λάστιχων του ψεκασμου,αφησέ το λίγο να δράσει .

Μετα πηρα δυο σφυριά και τα γυρισα απο την ανάποδη του ξυλου μεριά και τα έβαλα χιαστι μεταξυ τους .Μια δυνατή σπρωξιά προς τα κάτω θα βγουν αμέσως.

΄Το κόλπο το πήρα από το vfrdiscussion και δούλεψε

Ο θερμοστάτης κοστίζει 50 ευρώ και δεν υπάρχει στοκ στην αντιπροσωπεια ,παραγγελία μόνο με παράδοση 10-15 ημέρες.



vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 1:15 pm
Σε περιπτωση αντικατάστασης, προληπτικά αλλαξε και το oring/φλαντζα του θερμοστατη
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 3:33 pm
vtecpatra wrote:Σε περιπτωση αντικατάστασης, προληπτικά αλλαξε και το oring/φλαντζα του θερμοστατη

Ευχαριστω Γεωργιε Βιτεκιε εκ Πατρων για τις πληροφοριες, ευπροσδεκτα και τα tips για την εξαγωγη των σωματων ψεκασμου Thumbsup
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 8:02 pm
[quote="VFGeorge"]
vtecpatra wrote:Σε περιπτωση αντικατάστασης, προληπτικά αλλαξε και το oring/φλαντζα του θερμοστατη

Ευχαριστω Γεωργιε Βιτεκιε εκ Πατρων για τις πληροφοριες, ευπροσδεκτα και τα tips για την εξαγωγη των σωματων ψεκασμου Thumbsup [/quote

Βοήθειά μας τέκνον μου!!!
Verbal Kint
Verbal Kint
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 414
Ηλικία : 51
Μοντέλο : XRV 750 RD07A / VFR 800A3 Vtec
Κράνος : Arai Tour X-3 / Arai Chaser

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 9:14 pm
Ετσι μια απορια...
Το νουμερο που βλεπουμε στο καντραν...ποιος αισθητηρας μας το δινει?
Του βεδιλατερ που πανω στο αριστερο ψυγειο ή κανενας αλλος?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

1/9/2016, 9:47 pm
Κωστα ειναι ενας αισθητηρσς πισω απο το μπλοκ των κυλινδρων.
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

2/9/2016, 10:58 pm
VFGeorge wrote:
vagelis78 wrote:Πάντως και εγω τα ιδια ακριβως συμπτωματα ειχα.Αλλαξα τον σενσορα του ψυγειου γιατι ολα αυτο εδειχναν αλλα εντέλει ηταν θερμοστατης.
Σε μπερδευει λιγο μεχρι να το καταλαβεις και ο λόγος ειναι αυτος που ειπε ο βιτεκπατρα.

Βαγγελη για τι συμπτωματα μιλας? Και τι θερμοκρασιες βλεπεις τωρα το καλοκαιρι με τον καινουργιο θερμοστατη?



Ανεβαζε θερμοκρασία .Μολις εφτανε στους 105 βαθμους κελσίου που τοτε άναβε το βεντιλατερ αυτο πλεον τιποτα.
Λεω θα ελεγξω το διακοπτη-σενσορα που ειναι βιδωμενος πανω στο αριστερό ψυγείο. Ενω κανω ολα οσα λέει το μανουαλ του χεινς τον βγαζω προβληματικό.
Κατι εκανα λάθος οπως αποδείχτηκε αργότερα.
Παιρνω δανεικο αλλον απο τον Ανασταση τον βαζω επανω πσλι τα ιδια.
Ελεγχω το βεντιλατερ μηπως εχει καει και ειναι οκ.
Το παιρνω απόφαση και λεω θα παω για θερμοστατη.
Ξερωντας απο περιγραφές συντροχων αλλα και απο το μανουαλ οτι ειναι ψιλομανουρα.
Εντέλει τον έφτασα καο διαπίστωσα οτι ειχε κολλήσει κλειστός.
Τον αλλαξα και ολα καλα οπως πριν.
Να πω οτι ποτε δεν ειχα προβλημα θερμοκρασιων.
Παντα μπαίνει το βεντιλατερ στους 105 και σταματα στους 96.
Σε βολτα-ταξίδι ποτε δεν ειχα πρόβλημα να μπαίνει βεντιλατερ και να μη σταματά.
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα Empty Re: Διαφορα θεματακια με μοτορι και μαστορα

2/9/2016, 11:03 pm
vtecpatra wrote:Κωστα ειναι ενας αισθητηρσς πισω απο το μπλοκ των κυλινδρων.

Σωστα.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum