VFR Vs KTM

+12
vtecpatra
nikos-ex victor
Vvag
SCORPIOS
ΠΑΝΕΑΣ
Ο φυσικός
kostas VFR800F
dirty
Νίκος
Them1s xXx
VEEFARIOS
Mak-mak
16 posters
Go down
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty VFR Vs KTM

17/10/2016, 4:19 pm
Το σκέφτομαι πολύ τώρα τελευταία να δόσω την Βεφα και να παρω τον βασιλιά των χωμάτων.
Ολες οι βόλτες που παω τα τελευταία χρόνια περιλαμβανουν χωμα.

Την Κυριακή ξεχείλησε το ποτήρι,μα να μην μπορώ να κανω τις διαδρομάρες και τις μονοπατάρες ? Swear Swear Ημαρτον

ΚΤΜ ρεεεε T Punk Punk

PS μην πει κανενας οτι χαλανε Knupp Knupp

vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 4:21 pm
Α ! θα αλλαξω και Nickname KTM Patra
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 4:23 pm
Έχει καμια καλή γραμματέα στο ΚΤΜοσυνεργείο ε? Γι αυτό? T
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 4:32 pm
Καλα βρε Γιωργο απο ολα τα χωματερα στον κατιμα κολησες. Δεν σου ειπαν οτι δεν ειναι ο βασιλιας των χωματων αλλα ο βασιλιας της ....οδικης Razz
Παραδειγματα δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε Very Happy
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 5:08 pm
Οι σχεσεις δυναμωνουν στα δυσκολα κ ειμαι προθυμος να προσπαθησω.το πετυχα με την βρφα γιατι οχι και στο κτμ?
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 7:50 pm
Με το καλό φίλε ένα 990 adv. ή ένα 1290 adv. ή ένα σούπερ δούκα. δεν ξέρω.
πάρε κάτι.
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 7:57 pm
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!


Να τος και αλλος!!! χαχχαχαχαχααχχαχαχαχχαχαχχαχαχαα

παραθέτω βιντεο οταν το πηρε ο Βαγγος !!




κανονισε να σε κανω και σενα ενα !!!! χααχαχαχαχαχαχα
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 8:30 pm
Them1s xXx wrote:Με το καλό φίλε ένα 990 adv. ή ένα 1290 adv. ή ένα σούπερ δούκα. δεν ξέρω.
πάρε κάτι.
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Βρώμικο ΚΤΜ 950 ή 990 μόνο φίλε και με την προυπόθεση ότι θα πουληθεί η Βέφα Thumbsup
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 8:32 pm
Postman wrote:lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!


Να τος και αλλος!!! χαχχαχαχαχααχχαχαχαχχαχαχχαχαχαα

παραθέτω βιντεο οταν το πηρε ο Βαγγος !!




κανονισε να σε κανω και σενα ενα !!!! χααχαχαχαχαχαχα


Γιώργο ας το πάρω και κανε ότι γουστάρεις cheers

SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 8:46 pm
Βασιλιάς των χωμάτων?Έλεος.. Razz Evil or Very Mad


VFR Vs KTM  Ktm%20f_zpscqwkkcr8
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 8:53 pm
vtecpatra wrote:
Them1s xXx wrote:Με το καλό φίλε ένα 990 adv. ή ένα 1290 adv. ή ένα σούπερ δούκα. δεν ξέρω.
πάρε κάτι.
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Βρώμικο ΚΤΜ 950 ή 990 μόνο φίλε και με την προυπόθεση ότι θα πουληθεί η Βέφα Thumbsup

Nα κρατησεις και τα δυο δεν παιζει? Cool
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 9:04 pm
VEEFARIOS wrote:
vtecpatra wrote:
Them1s xXx wrote:Με το καλό φίλε ένα 990 adv. ή ένα 1290 adv. ή ένα σούπερ δούκα. δεν ξέρω.
πάρε κάτι.
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Βρώμικο ΚΤΜ 950 ή 990 μόνο φίλε και με την προυπόθεση ότι θα πουληθεί η Βέφα Thumbsup

Nα κρατησεις και τα δυο δεν παιζει? Cool

Αργυρη ,το ειχα κανει στο παρελθον με το KLX και το ZZR που ειχα και το ΖΖR εβγαζε ζημιες απο ακινησια,το ίδιο θα παθει και η βεφα,εξ άλλων 2 μοτο + 2 αμαξια = υπερβολή την σημερον ημέρα.

Κατσε να πουληθεί η βέφα πρωτα ,να παρω τα λ7 που θέλω και τοτενες το κατέμι cheers
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 9:07 pm
SCORPIOS wrote:Βασιλιάς των χωμάτων?Έλεος.. Razz Evil or Very Mad


VFR Vs KTM  Ktm%20f_zpscqwkkcr8

Αυτό είναι το όχημα υποστήριξης για δυσπρόσιτες περιοχές χωρίς βενζινάδικα και με χαμηλό κόστος συντήρησης ,παγκόσμια πρωτιά της ΚΤΜ.
Το ειδικα εκπευδευμένο άλογο δεν κωλώνει πουθενά και τραβαει στην ανηφόρα.

Παλιά έκανα εντούρο,λόγω ατυχήματος σταμάτησα.

Αν κάνεις μια βόλτα ευρωπαικό στο  χώμα θα δείς τι εστί  ευροπαίος .

Μαγικό χαλί cheers καταπίνει τα πάντα Thumbsup
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 11:35 pm
Ευρωπαίο θέλω κι εγώ αλλά λίγο πιο δυτικά. Wink
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

17/10/2016, 11:49 pm
Λαβράκι βγάλαμε,πολλοί κρυφοευρωπαίοι εδώ μέσα Cool
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 12:30 am
Η Ελλαδα ειναι κυριως για on-off (απο διαδρομες) και πολυ λιγοτερο για κλιπονατο sport tourer. Το ΚαΤεΜι 990 (καλυτερα να αποφυγεις το 950) ειναι απο τα καλυτερα και φοβερα καλοστημενο Thumbsup  Cool  Θελει ομως "φροντιδα και προδερμ", περισοτερο απο τη Βεφα, και καταναλωνει και πολυ βενζινη.

Αν μπορουσες να ταχεις και τα δυο, ακομα καλυτερα Wink
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 12:36 am
VFGeorge wrote:Η Ελλαδα ειναι κυριως για on-off (απο διαδρομες) και πολυ λιγοτερο για κλιπονατο sport tourer. Το ΚαΤεΜι 990 (καλυτερα να αποφυγεις το 950) ειναι απο τα καλυτερα και φοβερα καλοστημενο Thumbsup  Cool  Θελει ομως "φροντιδα και προδερμ", περισοτερο απο τη Βεφα, και καταναλωνει και πολυ βενζινη.

Αν μπορουσες να ταχεις και τα δυο, ακομα καλυτερα Wink

Το θεμα καταναλωση Γιώργο ειναι φλέγον

Το διαβαζα πριν λιγο σε αλλο φορουμ

Το να εχω και τα δυο μηχανακια ιδανικό αλλά δεν ειναι πραγματοποιήσιμο τετοιες εποχές

Ασε που πρεπει να φυγει και η βεφα πρωτα

Μην παρω κανενα στρωμα και τελειώσει το πανηγηρι ή κατσω στα αυγά μου,γιατι την βεφα την γουσταρω με χιλια αλλα θελω χωμα ρε γμτ

Μην πεσει και κανενα εντουρακι μικρο και ξεκα@λώνω με αυτο εν τέλει,δεν ξερω θα δειξει....... προβληματισμός μεγάλος .... Think
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 8:51 am
vtecpatra wrote:

Μην παρω κανενα στρωμα και τελειώσει το πανηγηρι .... Think

VFR Vs KTM  Fbc43c04859fd41e13d7921652f4eb1b


Ενα στρώματακι καααααποτε... :p (τα λαστιχα τα εχω ακομα.. :p )
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 11:02 am
vtecpatra wrote:
Μην παρω κανενα στρωμα και τελειώσει το πανηγηρι ή κατσω στα αυγά μου,γιατι την βεφα την γουσταρω με χιλια αλλα θελω χωμα ρε γμτ

Μην πεσει και κανενα εντουρακι μικρο και ξεκα@λώνω με αυτο εν τέλει,δεν ξερω θα δειξει....... προβληματισμός μεγάλος .... Think

Γιωργο το στρωμα ειναι πολυ ωραιο ταξιδιαρικο μηχανακι και περναει και χωμα αλλα δεν ειναι για σοβαρες καταστασεις δηλ. εντουραδες/αντβεντσουραδες. Βεβαια μετα τα γκαζια του VFR θα σου φανει ανοστο, γι'αυτο και το 990 ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Αν τα θεματα α. γκαζι για γουστα και β. σοβαρο χωμα δεν σε απασχολουν (και δεν σε χαλαει και η - σαφως αμφιλεγομενη - αισθητικη του μετα απο μια κουκλα σαν την Βεφα) τοτε ειναι εξαιρετικη λυση Thumbsup Και δεν θελει και σχεδον τιποτα, πολυ αξιοπιστο.

Απο την αλλη ενα μικρο εντουρακι ή πιο χωματινο μεσαιο on-off για πιο μακρινες καταστασεις, αν μπορεις να εχεις δυο μηχανακια, ειναι νομιζω καλυτερη λυση συνολικα. Decisions, decisions.. που λενε και στο μεγαλο χωριο μου.
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 1:16 pm
VFGeorge wrote:Απο την αλλη ενα μικρο εντουρακι ή πιο χωματινο μεσαιο on-off για πιο μακρινες καταστασεις, αν μπορεις να εχεις δυο μηχανακια, ειναι νομιζω καλυτερη λυση συνολικα. Decisions, decisions.. που λενε και στο μεγαλο χωριο μου.

Thumbsup
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 1:42 pm
VFR Vs KTM  2013-Husaberg-FE450c
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 1:47 pm
Αγαπητοί φίλοι ,σημερα δέχθηκα απειλές για την σωματική μου ακεραιότητα ,καψιμο μαγαζιού κτλ αν πάρω κατεμά.

Στενοί φίλοι και γνωστοι θα μου κόψουν την καλημέρα.

Θέλουν να με προστατεύσουν ή όχι ? ιδού η απορία ......

Κουφάλες με βαλατε σε σκέψεις Think

Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 4:25 pm
VEEFARIOS wrote:Δεν σου ειπαν οτι δεν ειναι ο βασιλιας των χωματων αλλα ο βασιλιας της ....οδικης Razz
Παραδειγματα δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε Very Happy


Ε, ε, άλλο το' να, άλλο τ' άλλο. Το να είναι (αν είναι) ο βασιλιάς της οδικής δε σημαίνει πως δεν είναι κι ο βασιλιάς των χωμάτων!  Razz  Razz  Razz


Postman wrote:παραθέτω βιντεο οταν το πηρε ο Βαγγος !!




Μλκ μου το' χα ξεχάσει αυτό....  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!


SCORPIOS wrote:Βασιλιάς των χωμάτων?Έλεος.. Razz Evil or Very Mad


Κι όμως αγαπητέ, στην κατηγορία του, τόσο καλά στο χώμα δεν παίζει ΤΙΠΟΤΕ άλλο. Ίσως πλέον το καινούριο Africa, αλλά σίγουρα πιο πολιτισμένο (το οποίο καθόλου δε με πειράζει βέβαια) και ΚΥΡΙΩΣ, πολύ μα ΠΟΛΥ πιο ακριβό.


Στο δια ταύτα, επειδή έχομε και μία... εμπειρία επί του θέματος  Razz  Razz  Razz :

Αγαπητέ Γεώργιε εκ Πατρών, έλα πες, μη ντρέπεσαι, σου το έδωσε ο φίλος σου να το οδηγήσεις και εσύ έκανες το λάθος και το πήρες ε;
Γιατί το λάθος φίλε μου, όπως ισχύει και για το τσιγάρο ή την πρέζα, δεν είναι που το κάνεις, αλλά που το ξεκίνησες!!! lol! lol! lol! lol! lol!

Μην ανησυχείς φίλε μου, είμαστε δώ για σένα, θα σε στηρίξουμε (όχι οικονομικά φυσικά Laughing ), θα κάνουμε γκρουπ θέραπυ άμα θες, με αβέβαια αποτελέσματα όμως, αλλά θα κάνουμε. Razz Razz Razz


Το λοιπόν, τι κερδίζεις, τι χάνεις.

- Δύναμη, γκ@Βλ@, στήσιμο, παιχνίδι, σε ΑΛΛΟ επίπεδο. Μετά απ' αυτό η Βέφα έχει αίσθηση νταλίκας.
- Είναι ΙΔΑΝΙΚΟ για το Ελλάντα. Στους ελληνικούς γαμώδρομους δεν καταλαβαίνει τίποτα, περνάς πάνω από τρύπες, κοτρώνια και υπέροχη ελληνική άσφαλτο κι εσύ χασμουριέσαι. Εγώ τουλάχιστον με τη Βέφα έτρωγα τρελό κοπάνημα, ακόμα και με τις νέες αναρτήσεις. Πως να το κάνουμε, άλλο street, άλλο on-OFF.
- Πάει ΠΑΝΤΟΥ. Στην κατηγορία του είναι το μόνο (πλην του νέου Africa) που έχει 18-21 τροχούς και δεν έχει αντίπαλο στο χώμα. Το καλοκαίρι που κάναμε on-off εκδρομάρα με το Φυσικό, με δυσκόλεψε μεν το βάρος (όντας και φορτωμένη με βαλίτσες) μιας και όπως και να το κάνεις δεν είναι εντουράκι, αλλά υπήρξαν στιγμές που ένιωσα λες και οδηγούσα το DRZ. Το 990 είναι ένα νταβραντισμένο ΚΑΤΣΙΚΙ, κι ειδικά αν έχεις χέρια το πας όπου θες.
- Δε σε περιορίζει. Κι εκεί που πας ωραία και καλά, βλέπεις ένα χωματόδρομο, ή ακόμα καλύτερα, για να πας από το Α στο Β είναι χώμα κι η επόμενη επιλογή είναι να κάνεις τα τριπλάσια χιλιόμετρα κύκλο από άσφαλτο. Απλά μπαίνεις και δεν το σκέφτεσαι (εκτός αν ο χωματόδρομος είναι με βράχια ξερωγω Razz ).

- Καίει τον κώλο του. Σε νορμάλ οδήγηση, σε αντιστοιχία με τη Βέφα είναι 1 με 1.5 λίτρο επάνω. Ενδεικτικά, σε ταξίδι με τη βέφα έκαιγα 6-6.5 λίτρα, ενώ με το ΚΤΜ δύσκολα πέφτω κάτω από 7. Εντός πόλης δε, είμαι για πλάκα στα 8.5. Αν στίβεις δε και το γκάζι (και σε μπριζώνει είναι η αλήθεια)... άστο.
- Έχει πολύ ακριβή συντήρηση. Ενδεικτικά κάθε 7.500 θέλει μικρό service (λαδόξυδα, και διάφορους ελέγχους) και κάθε 15.000 το μεγάλο (τσεκάρισμα/ρύθμιση βαλβίδων και ΤΑΠΑΝΤΑΟΛΑ). Αυτό σημαίνει περί τα 150 ευρώ στο μικρό και 350-400 το μεγάλο. Έχω πληρώσει και πολύ παραπάνω απ' αυτά, αλλά μάλλον με πιάσανε κώτσο. Επίσης πανάκριβα ανταλλακτικά.
- Το θέμα αξιοπιστίας... ακόμα δεν έχω πειστεί πλήρως ΝΑΙ ΡΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ σε κάθε περίπτωση όμως τη ΣΙΓΟΥΡΙΑ που είχα με τη Βέφα κάθε φορά που βάζω μπροστά ή όταν φεύγω μακρινό ταξίδι, δεν την έχω... Whistle

Κάτα τ' άλλα... όπως λένε κι όλοι οι Κατεμάδες που θα συναντήσεις... όταν ανέβεις πάνω και ανοίξεις το γκάζι, τα ξεχνάς ΟΛΑ. Yahoo
Με το καλό εύχομαι και... κουράγιο. Laughing Laughing Laughing


Last edited by Vvag on 18/10/2016, 4:49 pm; edited 1 time in total
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 4:46 pm
Α και για να μη λέτε, θα προσθέσω δυο-τρία πράγματα ακόμα στα ΑΡΝΗΤΙΚΑ... Cool

- Ξέχνα τις φρενάρες του VFR. Έχεις ABS μεν, αλλά τα φρένα θεωρώ πως είναι πολύ αδύναμα και η αίσθηση που έχουν θέλει συνήθεια. Το επιχείρημα για την (α)δύναμή τους είναι ότι έχει χωμάτινο προσανατολισμό και στο χώμα δε θέλεις να πατήσεις και να κοκκαλώσει το μηχανάκι... αλλά και πάλι, μου λείπουν τα φρένα της Βέφας... Crying or Very sad
- Ξέχνα τις ΦΩΤΑΡΕΣ του VFR. Το φανάρι του 990 είναι καντήλι για μεγάλη μηχανή. Η κατάσταση ψιλοδιορθώνεται με προβολάκια, και κατά τη γνώμη μου είναι και όμορφο αισθητικά. Κάποια στιγμή θα γίνει (όταν θα' χουμε λεφτά χοχοχο)... Wink
- Στον αυτοκινητόδρομο, οδηγείς ένα ψηλό εντούρο και το καταλαβαίνεις. Πάει αρκετά καλά με ±150 αλλά για περισσότερα δεν είναι για πολλή ώρα... ειδικά φορτωμένο, είναι σχετικά ασταθές και το καταλαβαίνεις. Τη βέφα που με βαλίτσες και συνεπιβάτη πήγαινε με 200 βράχος, την ξεχνάς...


Αλλα κατά τ' άλλα, καβαλάς και τα ξεχνάς ΟΛΑ. Laughing Laughing Laughing Laughing Thumbsup
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 6:38 pm
Vvag wrote:Α και για να μη λέτε, θα προσθέσω δυο-τρία πράγματα ακόμα στα ΑΡΝΗΤΙΚΑ... Cool

- Ξέχνα τις φρενάρες του VFR. Έχεις ABS μεν, αλλά τα φρένα θεωρώ πως είναι πολύ αδύναμα και η αίσθηση που έχουν θέλει συνήθεια. Το επιχείρημα για την (α)δύναμή τους είναι ότι έχει χωμάτινο προσανατολισμό και στο χώμα δε θέλεις να πατήσεις και να κοκκαλώσει το μηχανάκι... αλλά και πάλι, μου λείπουν τα φρένα της Βέφας... Crying or Very sad
- Ξέχνα τις ΦΩΤΑΡΕΣ του VFR. Το φανάρι του 990 είναι καντήλι για μεγάλη μηχανή. Η κατάσταση ψιλοδιορθώνεται με προβολάκια, και κατά τη γνώμη μου είναι και όμορφο αισθητικά. Κάποια στιγμή θα γίνει (όταν θα' χουμε λεφτά χοχοχο)... Wink
- Στον αυτοκινητόδρομο, οδηγείς ένα ψηλό εντούρο και το καταλαβαίνεις. Πάει αρκετά καλά με ±150 αλλά για περισσότερα δεν είναι για πολλή ώρα... ειδικά φορτωμένο, είναι σχετικά ασταθές και το καταλαβαίνεις. Τη βέφα που με βαλίτσες και συνεπιβάτη πήγαινε με 200 βράχος, την ξεχνάς...


Αλλα κατά τ' άλλα, καβαλάς και τα ξεχνάς ΟΛΑ. Laughing Laughing Laughing Laughing Thumbsup


Βαγγέλη σε ευχαριστώ φίλε και να σου πω την αλήθεια εσενα περιμενα να απαντήσεις καθ'οτι ο ποιό κατάληλος για την περιπτωσή μου.

Αυτη η πίκρα που μου μένει είναι να βλέπεις τον χωματόδρομο και να μην μπορείς να μπείς να διασκεδάσεις .

Κατά τα αλλα δεν εχω κανενα παράπονο από την βεφα για τα κριτηρια τα δικά μου πάντα.

Στα μείον η ακριβή τακτική συντήρηση.

Με την κατανάλωση με τρόμαξαν φίλοι και γνωστοί οι οποίοι θα ξεμπροστιαστουν καθώς τους αρμόζει επωνύμως στη φετινή πανελλήνια,θα με αποζημιωσουν για μπούλινγκ , απειλές και τις γιούχες που μου έκαναν.

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΒΑΛΗΣΑ για να μην χασω και τον ύπνο μου!!

Αυτά

 Rolling Eyes
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 6:53 pm
Επειδή και εμένα μου ψιλολείπει το χώμα απο όταν πήρα τη βέφα, ψήνομαι να τσιμπήσω μεσαίο ον-οφ και κλείνω προς το gs650 x-country.. (το x-chalenge δεν το φτάνω λογω υψους...) καλά σχόλια έχω διαβάσει και με αστεία κατανάλωση.. Τη βέφα πάντως δεν τη δίνω.. Rock
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 7:27 pm
Mak-mak wrote:Επειδή και εμένα μου ψιλολείπει το χώμα απο όταν πήρα τη βέφα, ψήνομαι να τσιμπήσω μεσαίο ον-οφ και κλείνω προς το gs650 x-country.. (το x-chalenge δεν το φτάνω λογω υψους...) καλά σχόλια έχω διαβάσει και με αστεία κατανάλωση.. Τη βέφα πάντως δεν τη δίνω.. Rock

Την καλύτερη θα την κανει ο κολλητός μου που θα παρει το καινουργιο Africa 1000 ο ρουφιανος ο ξετσιπωτος Rock Punk Shoot (σσσστ ,ονοματα δεν λέμε)
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

18/10/2016, 9:26 pm
Για όλους εσάς που κοιτάτε πορτοκαλί χωμάτινα μηχανάκια, άκουσα τελευταία καλά λόγια και για τα 640 (τα μοντέλα μετά το 2004).


Πιθανότατα θα κοιτούσα ένα τέτοιο, καθώς είναι πιο ελαφριά και λογικά θα επιβάρυναν λιγότερο την τσέπη μου. Wink
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

19/10/2016, 7:15 pm
Vvag wrote:Α και για να μη λέτε, θα προσθέσω δυο-τρία πράγματα ακόμα στα ΑΡΝΗΤΙΚΑ... Cool

- Ξέχνα τις φρενάρες του VFR. Έχεις ABS μεν, αλλά τα φρένα θεωρώ πως είναι πολύ αδύναμα και η αίσθηση που έχουν θέλει συνήθεια. Το επιχείρημα για την (α)δύναμή τους είναι ότι έχει χωμάτινο προσανατολισμό και στο χώμα δε θέλεις να πατήσεις και να κοκκαλώσει το μηχανάκι... αλλά και πάλι, μου λείπουν τα φρένα της Βέφας... Crying or Very sad
- Ξέχνα τις ΦΩΤΑΡΕΣ του VFR. Το φανάρι του 990 είναι καντήλι για μεγάλη μηχανή. Η κατάσταση ψιλοδιορθώνεται με προβολάκια, και κατά τη γνώμη μου είναι και όμορφο αισθητικά. Κάποια στιγμή θα γίνει (όταν θα' χουμε λεφτά χοχοχο)... Wink
- Στον αυτοκινητόδρομο, οδηγείς ένα ψηλό εντούρο και το καταλαβαίνεις. Πάει αρκετά καλά με ±150 αλλά για περισσότερα δεν είναι για πολλή ώρα... ειδικά φορτωμένο, είναι σχετικά ασταθές και το καταλαβαίνεις. Τη βέφα που με βαλίτσες και συνεπιβάτη πήγαινε με 200 βράχος, την ξεχνάς...


Αλλα κατά τ' άλλα, καβαλάς και τα ξεχνάς ΟΛΑ. Laughing Laughing Laughing Laughing Thumbsup

Αυτα ακριβως που λεει ο Βαγγελης ταχω συζητησει μαζι του με πμ αφου πηρε το ΚΤΜ, καθως περσι ολο το χειμωνα εψαχνα κι'εγω για 990 ασπρο του 2010 ή 2011 με σχετικα λιγα χιλιομετρα (πχ 20-25000) - ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει και ενα-δυο που εμφανιστηκανε τα αρπαξανε αμεσως.

Γυρνωντας στα απο πανω, τα φρενα του ειναι για μενα μεγαλο μειονεκτημα στην ασφαλτο για μηχανακι που 200ριζει για πλακα - στο χωμα ειναι μια χαρα βεβαια! Επισης στις μεγαλες ταχυτητες δικαβαλος ή με φορτιο δεν ειναι με τιποτα οσο surefooted ειναι η Βεφα που ειναι απλα ..βραχος, πηγα να το στριψω με μια 200αρα στο ποταμι οταν τουκανα συντομο τεστ ενα βραδυ και ψιλο-λαχταρησα  Surprised  Και επισης τα φωτα του ειναι πολυ λιγα σε σχεση με τις απαιχτες φωταρες του VFR VTEC που νομιζω οτι δεν υπαρχουν σε πολλα μηχανακια.

Κατα τα αλλα οπως τα λεει ο Βαγγελης, το μηχανακι ειναι αστερι  Thumbsup  Αν ητανε παντως να παω ευρωπαϊκο ταξιδι και ταχα και τα δυο, θαπαιρνα τη Βεφα (και δεν μιλαω για αξιοπιστια). Για την Ελλαδα (και τα Βαλκανια) ομως και ιδιως για καποιον που τιμαει το χωμα ειναι φανταστικο και οτι καλυτερο υπαρχει  Rock (μειον παντα την ακριβη συντηρηση, καταναλωση και αξιοπιστια).

Βεβαια απο περσι το Μαρτη που εκανα εκτεταμενο τεστ το καινουργιο Αφρικα (ταχω γραψει στο advride) και δεδομενης της χαμηλης τιμης του στο Νησι, ειναι no brainer για μενα. Ημουνα ετοιμος να δωσω €9000-9500 για 990 του 2010 ή 2011, δηλ. μηχανακι 5-6 ετων, και μπορω να παρω το Αφρικα καινουργιο με €11500, το οποιο οπως ειπε ο Ββαγγελης πιο πανω ειναι ενα πιο πολιτισμενο 990, με πολυ χαμηλοτερη καταναλωση και τζαπανεζικη αξιοπιστια/συντηρηση.


Last edited by VFGeorge on 19/10/2016, 7:26 pm; edited 2 times in total
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

VFR Vs KTM  Empty Re: VFR Vs KTM

19/10/2016, 7:21 pm
Νίκος wrote:Για όλους εσάς που κοιτάτε πορτοκαλί χωμάτινα μηχανάκια, άκουσα τελευταία καλά λόγια και για τα 640 (τα μοντέλα μετά το 2004).

Πιθανότατα θα κοιτούσα ένα τέτοιο, καθώς είναι πιο ελαφριά και λογικά θα επιβάρυναν λιγότερο την τσέπη μου. Wink

Υπαρχει πολυς κοσμος που μιλαει με υπερθετικα γι'αυτο το μηχανακι. Δεν τοχα οδηγησει ποτε και το πηρα για πρωτη φορα περσι τον Μαρτη στο March Madness στην Ευβοια. Πολυ καλοστημενο κι'αυτο αλλα πασχει απο ανεση και, το κυριοτερο εχει ΤΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ! Mad Mad Ειχα 600αρι μονοκυλιδρο και εχω οδηγησει πολλα αλλα το 640 απλα δεν παιζεται!! Δεν ειναι για αποστασεις στην ασφαλτο με την καμια για μενα (και για πολλους αλλους που τοχουν δοκιμασει). Για χωμα μονο μια χαρα, αλλα τοτε παιρνει κανεις και ενα 450EXC ή κατι τετοιο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum