Το νεο Shoei XR 1100!

+9
easy rider
kostasdirt
Armenis
Tinder
finrod
padelis
DoctorAbo
georgevfr
Ταξιδευτής
13 posters
Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Το νεο Shoei XR 1100!

19/7/2009, 10:36 pm
Η Shoei εβγαλε επιτελους τον αντικαταστατη του εξαιρετικα δημοφιλους XR1000 και απο τις πρωτες εικονες δειχνει οτι θα γινει μεγαλη επιτυχια!

Το νεο Shoei XR 1100! Headimage_start_xr1100

Η μεγαλυτερη και πιο αμεσα αντιληπτη διαφορα ειναι στο σχημα του, που προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ! Οι 4 αεραγωγοι στο πισω μερος και το επιμηκυμενο σχημα του περα απο τα προφανη αεροδυναμικα οφελη που εχουν δινουν και στο κρανος ενα πολυ δυναμικο image.

Μεταξυ αλλων αλλαγων -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ- η επενδυση θα ειναι πληρως αφαιρουμενη, κατι που το τωρινο ΧR1000 δεν ειχε και το θεωρω απαραδεκτο απο κρανος 400+ ευρω!

Οι αλλαγες ειναι παρα πολλες και σε καιρια σημεια, οπως εξαερισμος, επενδυσεις, αεραγωγοι, ασφαλεια, ζελατινα... Νομιζω οτι θα γινει το υπερτατο κρανος τουρισμου!

Απο οτι λεει το site της εταιριας θα ειναι διαθεσιμο απο το Σεπτεμβρη και πρεπει να ομολογησω οτι το περιμενω με ανυπομονησια! Smile

Η συνεχεια επι της οθονης...

http://media7.big7.net/shoei-europe/xr1100/
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

19/7/2009, 10:52 pm
Κια εγω εχω πωρωθει ταμαλα Νικο , το μεγαλο ψαρωμα παντος ειναι το κολπο με τη ζελατινα .
ΟΚ τι να κανω εχω ενα φετιχ με τα κρανη What
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

20/7/2009, 12:22 pm
Ωραία, φοράμε (πολλοί από εμάς) Shoei XR 1000 και το Σεπτέμβρη θα αποκτήσουμε Shoei XR 1100. Πόσο νακάνει ? Κανα 500 άρικο ? Λιγότερα ? Περισσότερα ?
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

20/7/2009, 3:33 pm
Γυναικααα........ακυρες οι διακοπες........εχουμε εξοδα να κανουμε Very Happy Razz
Οντως ειναι απαραδεκτο αυτο το πραγμα με την επενδυση...κατα τ'αλλα ειναι κορυφαιο κρανος!
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

20/7/2009, 3:45 pm
Πάλι σε έξοδα μας έβαλες...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

20/7/2009, 5:37 pm
Μα κακα τα ψεμματα. Ειδικα για τουρισμο, νομιζω οτι το συγκεκριμενο κρανος θα ειναι η κορυφη. Αεροδυναμικο, ελαφρυ, ποιοτικο, με την σφραγιδα της Shoei και ενα μοντελο που εξελισσεται τοσα χρονια τωρα (XR900, 1000, 1100)...
Νομιζω οτι ειναι κουτι για τους βιεφαραδες.... Smile
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

20/7/2009, 7:35 pm
Ταξιδευτής wrote:Μα κακα τα ψεμματα. Ειδικα για τουρισμο, νομιζω οτι το συγκεκριμενο κρανος θα ειναι η κορυφη. Αεροδυναμικο, ελαφρυ, ποιοτικο, με την σφραγιδα της Shoei και ενα μοντελο που εξελισσεται τοσα χρονια τωρα (XR900, 1000, 1100)...
Νομιζω οτι ειναι κουτι για τους βιεφαραδες.... Smile

και για τους Τζι Εσ Ακιδες και για τους Τζι Εσ Ακιδες
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

20/7/2009, 11:27 pm
DoctorAbo wrote:Ωραία, φοράμε (πολλοί από εμάς) Shoei XR 1000 και το Σεπτέμβρη θα αποκτήσουμε Shoei XR 1100. Πόσο νακάνει ? Κανα 500 άρικο ? Λιγότερα ? Περισσότερα ?

Τί λέτε γι'αυτό ?
Θα έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή ?

http://lidsdirect.co.uk/epages/eshop193014.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/eshop193014/Categories/Shoei_Helmets/Shoei_XR-1100_Helmets
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

10/8/2009, 4:13 pm
ΜΜΜΜμμμμ!!! Να και μερικα πολυ ενδιαφεροντα σχεδιακια! Thumbsup (παντως το γκρι συνεχιζει να μου αρεσει πολυ! Να ηταν και 2 τονους πιο σκουρο μονο.... confused )

Οσο για το κοστος, τα 330 ευρω που θα κανουν τα μονοχρωμα στο Ινγκλαντ ειναι πολυ καλη τιμη, αλλα στο Ελλαντα ποιος ξερει.... Αβυσσος η ψυχη του Τζορτζοπουλου! silent Suspect
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

28/1/2010, 9:37 pm
το εχει δοκιμασει κανεις στο VFR; για εδω μας βλεπω οποτε μην παρουμε κατι που δε θα δενει με την αεροδυναμικη της συγκεκριμενης μηχανης... γτ παιζει κι αυτο τον ρολο του! θορυβο, σταθεροτητα στα πολλα τι λεει;
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

28/1/2010, 9:47 pm
Το φόρεσα στατικά στην EICMA και μπορώ να πω ότι είχε πολύ καλύτερη εφαρμογή από το XR1000 που έχω τώρα, φοβερή αίσθηση..
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

28/1/2010, 10:05 pm

Άπαιχτο το κοκκινάκι !!!!!!!!!!! Όντως φαίνετε πολύ καλό αρκετά εργονομικό και πιστεύω πως δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα με τον θόρυβο !!! Δεν είχα ποτέ μου Shoei οπότε δεν μπαίνω παραπάνω στο θέμα . Γενικά όμως μια εταιρία όπως η Shoei δεν νομίζω ότι ρισκάρει σε θέματα αεροδυναμικής – θορύβου –και ας το πούμε έτσι σε άσχημα τινάγματα από τον αέρα
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

28/1/2010, 10:13 pm
οντοσ ειναι πανεμορφο και αγριουλι. Thumbsup
με προβλιματιζει λογο το κολπο με την ζελατινα. Think μιποσ τα πεξει γριγορα απο το ανιξε κλισε.
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

28/1/2010, 10:32 pm
africaman wrote:μιποσ τα πεξει γριγορα απο το ανιξε κλισε.


Μπα δεν νομίζω ελατήριο είναι όσο για το εξωτερικό κούμπωμα ας το πούμε λογικά θα είναι αρκετά σκληρό για να μην φθείρετε

Λέω εγώ τώρα Think
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

28/1/2010, 11:58 pm
κατοχος εδω και 3 μηνες...δεν ειχα ξανα ςοει..απο εντυπωσεις παρα πολυ καλο

αυτα που βλεπω (εγω)...λοιπον εχουμε και λεμε

απο θορυβο..σε συγκριση με το σουμπερθ που ειχα..εχει περισσοτερο...
απο το σαλονι μεσα...μαμαει
η ζελατινα..σφαγιζει ..τελεια
η κενοτομια ειναι οτι εχει ιδικο χωρο για ακουστικα.(τησ μιντλαντ τησ δικιασ μου..πεσαν κουτι)
απο εξαερισμο..τρομερο ανοιχτα,,παγωνη το κεφαλι
και απο αεροντινανικη..μεχρι τα 110 που παω στο στρωσιμο που κανω στο εργαλειο μου..ειναι κορυφη...
στο βφρ με χλμ πιο πολλα...και με ζελατινα ηταν οκ..

οσο για το μαρουλι 500 εχει στον τζορτζο..δεν γουσταρα απ εξω...(εγω)
μιασ για τα μονα λεφτα που δεν λοιπαμε ειναι ο εξωπλισμος..και ιδιετερα για ΚΡΑΝΟΣ

ΑΥΤΑ... cheers







Το νεο Shoei XR 1100! Img0202un
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

29/1/2010, 12:12 am
SOL-VFR-VTEC wrote:κατοχος εδω και 3 μηνες...δεν ειχα ξανα ςοει..απο εντυπωσεις παρα πολυ καλο

αυτα που βλεπω (εγω)...λοιπον εχουμε και λεμε

απο θορυβο..σε συγκριση με το σουμπερθ που ειχα..εχει περισσοτερο...
απο το σαλονι μεσα...μαμαει
η ζελατινα..σφαγιζει ..τελεια
η κενοτομια ειναι οτι εχει ιδικο χωρο για ακουστικα.(τησ μιντλαντ τησ δικιασ μου..πεσαν κουτι)
απο εξαερισμο..τρομερο ανοιχτα,,παγωνη το κεφαλι
και απο αεροντινανικη..μεχρι τα 110 που παω στο στρωσιμο που κανω στο εργαλειο μου..ειναι κορυφη...
στο βφρ με χλμ πιο πολλα...και με ζελατινα ηταν οκ..

οσο για το μαρουλι 500 εχει στον τζορτζο..δεν γουσταρα απ εξω...(εγω)
μιασ για τα μονα λεφτα που δεν λοιπαμε ειναι ο εξωπλισμος..και ιδιετερα για ΚΡΑΝΟΣ

ΑΥΤΑ... cheers







Το νεο Shoei XR 1100! Img0202un

Μεγιες και το GSR
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

29/1/2010, 12:35 am
SOL-VFR-VTEC wrote:οσο για το μαρουλι 500 εχει στον τζορτζο..δεν γουσταρα απ εξω...(εγω)
μιασ για τα μονα λεφτα που δεν λοιπαμε ειναι ο εξωπλισμος..και ιδιετερα για ΚΡΑΝΟΣ

Τάκη με γεια σου με χαρά σου... αλλά ρε φίλε, για ποιο λόγο δε γουστάρεις απ' έξω; Εφόσον ψωνίζεις από μαγαζιά, το ΙΔΙΟ ακριβώς πράγμα παίρνεις σε απίστευτη διαφορά τιμής, εδώ μας κλέβουν για ποιό λόγο να τους τα δίνουμε; Ενδεικτικά, εγώ πήρα το Arai 430 μαζί με μεταφορικά και φιμέ ζελατίνα, όταν κράνος και φιμέ εδώ έχουν 760!!!! Κρίμα δεν είναι;

Απλά μου' κανε εντύπωση που το' πες, για αυτό στο λέω! Wink Wink
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

29/1/2010, 12:59 am
φανη να σαι καλα...αν πανε ολα καλα..θα την κανω για σαββατο για την τσαρκα.. cheers

βαγγο το θεμα κλεψιματος..ειναι σε ολα τα αξεσουαρ..και σε ολα τα αγαθα..
σε αυτα που λες..εχεισ δικιο...
το θεμα προδιαγραφες σε καθε χωρα...ισως και να ειναι λαλακια που το λεω..
προτιμαω ομωσ το θεμα κρανουσ να ειναι απο εδω...γιατι αν παθει κατι
να του το βαλω...ξερεισ που?
τωρα για ενα αξεσουαρ για τα μοτο μασ...οκ και εγω μεσα να το παρω απ εξω..με συμαντικη διαφορα ομως..απο 100 και πανω
δεν το παιζω λαρτζ.....εχω παει πολλα πραγματα απο το ελλαδα..και του τα εδωσα να τα φανε
και πιστεψεμε...με μια καρτουλα δικηγορου στο τσεπακι...τουσ φευγουν τα ουρα
απλα...το ξερουν και αυτοι...οτι απο τα 20 ατομα..υπαρχει και ενασ τρελος που τα παει πισω..και του δινουν καινουργια ninja2
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

29/1/2010, 1:16 am
SOL-VFR-VTEC wrote:φανη να σαι καλα...αν πανε ολα καλα..θα την κανω για σαββατο για την τσαρκα.. cheers

βαγγο το θεμα κλεψιματος..ειναι σε ολα τα αξεσουαρ..και σε ολα τα αγαθα..
σε αυτα που λες..εχεισ δικιο...
το θεμα προδιαγραφες σε καθε χωρα...ισως και να ειναι λαλακια που το λεω..
προτιμαω ομωσ το θεμα κρανουσ να ειναι απο εδω...γιατι αν παθει κατι
να του το βαλω...ξερεισ που?
τωρα για ενα αξεσουαρ για τα μοτο μασ...οκ και εγω μεσα να το παρω απ εξω..με συμαντικη διαφορα ομως..απο 100 και πανω
δεν το παιζω λαρτζ.....εχω παει πολλα πραγματα απο το ελλαδα..και του τα εδωσα να τα φανε
και πιστεψεμε...με μια καρτουλα δικηγορου στο τσεπακι...τουσ φευγουν τα ουρα
απλα...το ξερουν και αυτοι...οτι απο τα 20 ατομα..υπαρχει και ενασ τρελος που τα παει πισω..και του δινουν καινουργια ninja2

Μαζί σου. Πάντως με μια άλφα ταλαιπωρία παραπάνω, εφόσον είναι σωστοί επαγγελματίες (θα μου πεις αυτό δεν το ξέρεις πριν δοκιμάσεις), κάνουν το ίδιο και απ' έξω. Μαζί με εμένα πήρε κράνος και ο Μάκης (Mak) όπου ήρθε με σπασμένη αεροτομή. Έστειλα mail στον Άγγλο, μου απάντησε πως είναι προτεραιότητά τους να μένει ευχαριστημένος ο πελάτης και φυσικά και θα αντικαθιστούσαν την αεροτομή χωρίς κόστος, όπως και έγινε. Ρισκάρεις σίγουρα σε ένα σημείο... Εγώ πάντως σε πολυδοκιμασμένα από συμφορουμίτες και φίλους, μαγαζιά και για διαφορές τέτοιες (μιλάμε για >300 ευρώ!!!) το ρισκάρω... νομίζω πως η πιθανότητες στραβής είναι σχετικά μικρές... ή απλά είμαι αισιόδοξος!!! Wink

Για το Σάββατο για τη δική μας τσάρκα λες; Άντε άντε, να μαζευόμαστε!! cheers
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

29/1/2010, 8:27 am
Vvag wrote:
SOL-VFR-VTEC wrote:φανη να σαι καλα...αν πανε ολα καλα..θα την κανω για σαββατο για την τσαρκα.. cheers

βαγγο το θεμα κλεψιματος..ειναι σε ολα τα αξεσουαρ..και σε ολα τα αγαθα..
σε αυτα που λες..εχεισ δικιο...
το θεμα προδιαγραφες σε καθε χωρα...ισως και να ειναι λαλακια που το λεω..
προτιμαω ομωσ το θεμα κρανουσ να ειναι απο εδω...γιατι αν παθει κατι
να του το βαλω...ξερεισ που?
τωρα για ενα αξεσουαρ για τα μοτο μασ...οκ και εγω μεσα να το παρω απ εξω..με συμαντικη διαφορα ομως..απο 100 και πανω
δεν το παιζω λαρτζ.....εχω παει πολλα πραγματα απο το ελλαδα..και του τα εδωσα να τα φανε
και πιστεψεμε...με μια καρτουλα δικηγορου στο τσεπακι...τουσ φευγουν τα ουρα
απλα...το ξερουν και αυτοι...οτι απο τα 20 ατομα..υπαρχει και ενασ τρελος που τα παει πισω..και του δινουν καινουργια ninja2

Μαζί σου. Πάντως με μια άλφα ταλαιπωρία παραπάνω, εφόσον είναι σωστοί επαγγελματίες (θα μου πεις αυτό δεν το ξέρεις πριν δοκιμάσεις), κάνουν το ίδιο και απ' έξω. Μαζί με εμένα πήρε κράνος και ο Μάκης (Mak) όπου ήρθε με σπασμένη αεροτομή. Έστειλα mail στον Άγγλο, μου απάντησε πως είναι προτεραιότητά τους να μένει ευχαριστημένος ο πελάτης και φυσικά και θα αντικαθιστούσαν την αεροτομή χωρίς κόστος, όπως και έγινε. Ρισκάρεις σίγουρα σε ένα σημείο... Εγώ πάντως σε πολυδοκιμασμένα από συμφορουμίτες και φίλους, μαγαζιά και για διαφορές τέτοιες (μιλάμε για >300 ευρώ!!!) το ρισκάρω... νομίζω πως η πιθανότητες στραβής είναι σχετικά μικρές... ή απλά είμαι αισιόδοξος!!! Wink

Για το Σάββατο για τη δική μας τσάρκα λες; Άντε άντε, να μαζευόμαστε!! cheers


ναι..για σαββατο...αν πανε ολα καλα...αλλαζοντας φυσικα και λαδακια στα 1000 χλμ..σημερα Thumbsup

παντος για το σοει το 1100..να βγει ο αναστασησ(τασουλης)..να πει
γιατι το εχει παρει απ εξω..με δωρο και μια ζελατινα...σε καλη τιμη
αντε ρε τασο..φτιαξε τουσ ενδιαφερομενουσ cheers
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

29/1/2010, 8:33 am
παιζει να λες αυτο... κρανος+μαυρη ζελατινα+θηκη μεταφορας (οχι την κλασικη που εχουν τα Shoei) του μαγαζιου με πολυ καλυτερη προστασια.. δοκιμασμενο το πηρε φιλαρακι μου!
340 ευρω με μεταφορικα 370-380... εγω θα το παρω χωρις μεταφορικα... εχω φιλο στην αγγλια! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το νεο Shoei XR 1100! Empty Re: Το νεο Shoei XR 1100!

29/1/2010, 11:38 am
Εγω ημουν αποφασισμενος να παρω το Shoei 1100 αλλα αφου το φορεσα, τελικα -οσο και αν δεν ηθελα- αλλαξα γνωμη. :(

Να σημειωσω εδω οτι λογω ...κεφαλας, το 99% των κρανων της αγορας μου ειναι ειτε υπερβολικα στενα, ειτε υπερβολικα χαλαρα, η θα ειναι οκ στο μετωπο και χαλαρα στα μαγουλα, η σφιχτα στα μαγουλα και ανυποφορα στο μετωπο κλπ.

Γενικα εδω και χρονια το να βρω κρανος που να μου κατσει κουτι ηταν ονειρο θερινης νυκτος. Οσα κρανη εχω παρει ουσιαστικα γινονται custom (με αλλα μαξιλαρια η πολυ προσεκτικες αλλαγες στο εσωτερικο αφρωδες) για να μπορεσω να τα φορεσω σωστα!

Κοινως δεν υπαρχει πιο δυσκολος ανθρωπος αναφορικα με τα κρανη απο εμενα!

Απο το XR1100 ειχα ομως μεγαλες προσδοκιες, ισως γιατι με ξετρελλαινε το σχημα του κ τα γραφικα του, ισως γιατι το XR1000 ηταν απο τα λιγα που ειχαν κατσει αρκετα σωστα στο κεφαλι μου χωρις καμια μετατροπη...

Ετσι πηγα να το δω και να το δοκιμασω...

Το κρανος στην βαφη και την γενικη εικονα δειχνει ποιοτικοτατο. Οι επενδυσεις ειναι βελουδινες και μαλλον θα κρατησουν για καιρο. Η ζελατινα κλεινει ερμητικα και το συστημα με το ελατηριο ειναι πολυ εξυπνο.

Ομως οταν το εβαλα ομολογω οτι απογοητευτηκα.

Καταρχας ειναι ΚΟΝΤΟ! Δεν θεωρω οτι εχω πολυ μακροστενη μουρη, αλλα οι κατω γωνιες της επενδυσης πατουσαν στο σαγονι μου και με ενοχλουσαν.
Επισης το μπροστα κατω μερος του κρανους δεν καλυπτε το κατω μερος του προσωπου μου κατι που θεωρησα παραξενο οταν με πολυ φτηνοτερα κρανη δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα.

Ολα αυτα με το κρανος φορεμενο οσο καλυτερα γινοταν (το πανω μερος του κεφαλιου ακουμπουσε την πανω επενδυση καλα κλπ).

Ο εμπορος ομολογησε οτι η γραμμη του νεου XR ειναι αρκετα κοντη αλλα δεν ειχε γενικοτερα θεματα απο αλλους πελατες.

Επισης το αλλο που με απογοητευσε ηταν η πληρης ελλειψη επενδυσης στο υψος των αυτιων.
Η επενδυση ειναι ουσιαστικα 2 τμηματα: το πισω που παει μεχρι πισω απο τα αυτια και μια αλλη επενδυση που πιανει τα μαγουλα. Στο ενδιαμεσο δεν υπαρχει απολυτως τιποτα, παρα μονο το σκληρο αφρωδες του κελυφους.
Προφανως αυτο το κανανε για να βαλει κανεις ακουστικα η κατι αναλογο, αλλα εμενα ομολογω με δυσαρεστησε πολυ!
Οταν φορουσα το κρανος ενοιωθα να λειπει επενδυση στα πλαινα, κατι που με ξενιζε. Δεν μου εδινε την αισθηση της "εφαρμογης γαντι", κατι που θελω απο ενα κρανος των 500 ευρω.

Βεβαια αυτη την τελεια εφαρμογη ουτως η αλλως δεν μου την εδινε γενικοτερα. Στο μετωπο με πιεζε αλλα σε ανεκτα επιπεδα, ενω για να κατσει στο πανω μερος του κεφαλιου επρεπε να μετακινησω ολο το κρανος προς τα μπρος ελαφρα. Με αλλα λογια, ναι μεν αλλα...

Συνολικα -για εμενα- ενα εξαιρετικο κρανος που χανει λογω κοντης γραμμης, περιεργης εφαρμογης και πολυ μετριας εσωτερικης επενδυσης...
Προφανως αυτο θα διαφερει για τον καθενα ομως....
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum