Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

21/12/2016, 10:25 pm
Έχω χαθεί, είναι αλήθεια.

Μία από τις αιτίες είναι το CANSAT, σε άπταιστα ελληνικά το κονσερβοδορυφόρι!

Πρόκειται για σχολικό διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Διαστημικής Εταιρείας (ESA). Περισσότερα στο www.cansat.gr.

Φέτος, για πρώτη φορά θα γίνει ένας προκριματικός διαγωνισμός στη χώρα μας για την επιλογή του σχολείου που θα μας εκπροσωπήσει στην τελική φάση. Μέχρι φέτος η επιλογή γινόταν με απευθείας αιτήσεις στην ESA και πολλά ελληνικά σχολεία είχαν διακριθεί (πχ το 3ο ΓΕΛ Μυτλιήνης, δείτε το).

Από τα 26 σχολεία που έκαναν αίτηση φέτος, επιλέχθηκαν 10 και ανάμεσά τους είμαστε και εμείς! Yahoo Yahoo

Έχουμε εκτόξευση τον Απρίλη και οι προετοιμασίες είναι πυρετώδεις. Δεν θα πάει πολύ ψηλα το κονσερβάκι μας, θα ανέβει μέχρι το ένα χιλιόμετρο και από εκεί πέφτοντας με αλεξίπτωτο θα πάρει μετρήσεις και φωτογραφίες του εδάφους στο υπέρυθρο. Για αυτό και το όνομα της ομάδας είναι CANIS (Can Infrared Satellite).

Για να δείτε την ιδέα και την πορεία της μέχρι τον Απρίλη μπορείτε να επισκεφθείτε το:

https://www.facebook.com/cansatcanis26/

και το:

https://26canis.wordpress.com

Ευχαριστώ τον Vvag για το όμορφο logo της ομάδας! cheers cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

21/12/2016, 10:26 pm
CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. 2a7zfpj
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

21/12/2016, 10:54 pm
Καλη επιτυχία και αν μπορώ κάπως να βοηθήσω με τις αερομοντελίστικες ασχολίες μου, με μεγάλη μου ευχαρίστηση!!! Καλοτάξιδο το κανις!!! Η αλήθεια ειναι οτι με το που είδα το κανις με το αλεξίπτωτο, μου βγήκε ο καφές απ τη μύτη!!!.. lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

21/12/2016, 11:22 pm
Σε ευχαριστώ Πάνο (μην πίνεις καφέ όταν σερφάρεις στο φόρουμ).

Επειδή, ουσιαστικά θα είναι ένας κύλινδρος με αλεξίπτωτο μάλλον δεν χρειάζεται ιδιαίτερη αεροδυναμική ανάλυση. Μόνο αν έχεις καμία καλή ιδέα για την κατασκευή του αλεξίπτωτου.
alexandros
alexandros
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-24
Mηνύματα : 712
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-Tec '08
Κράνος : Shoei XR-1100,Marushin 777,Uvex wing III

Αμαν!! Ο Καζαμπουμπου!

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

23/12/2016, 12:04 am
Ωραιο project!Μπραβο στα παιδια,θα ανεβασετε φωτογραφικο υλικο απο την αποστολη στο site σας να δουμε και εμεις που δεν εχουμε facebook?
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

28/12/2016, 1:01 pm
Very Happy καλή επιτυχία! Worthy
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

28/12/2016, 4:24 pm
alexandros wrote:Ωραιο project!Μπραβο στα παιδια,θα ανεβασετε φωτογραφικο υλικο απο την αποστολη στο site σας να δουμε και εμεις που δεν εχουμε facebook?


Έχουμε και blog καρντιά μου!

https://26canis.wordpress.com/

cheers cheers
sotosvfr
sotosvfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-09-06
Mηνύματα : 481
Ηλικία : 54
Μοντέλο : vfr800 vtec 2003 silver
Κράνος : arai & shoei x spirit II

"Θαρσείν χρή ταχ' αύριον έσετ΄ άμεινον",

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

29/12/2016, 7:10 pm
Τακη συγχαρητήρια. Μακάρι όλοι οι καθηγητές να ήταν τόσο παθιασμένοι με την δουλειά τους. Είμαι σίγουρος ότι θα σκίσετε.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

29/12/2016, 8:02 pm
sotosvfr wrote:Τακη συγχαρητήρια. Μακάρι όλοι οι καθηγητές να ήταν τόσο παθιασμένοι με την δουλειά τους. Είμαι σίγουρος ότι θα σκίσετε.

Σωτήρη σε ευχαριστώ. Το να είμαστε στην εκτόξευση έτοιμοι και σωστοί θα είναι ήδη ένα μεγάλο κατόρθωμα και μία σπουδαία εμπειρία. Επειδή ξέρω το επίπεδο κάποιων από τα άλλα σχολεία, το πάθος τους και την προηγούμενη εμπειρία που έχουν, πιστεύω πως αποκλείεται να βγούμε πρώτοι, αλλά ειλικρινά ούτε που με νοιάζει. breakdance
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

2/1/2017, 10:20 pm
Πως και δεν έγραψε κάνα Μπάοκ πάνω στο αλεξίπτωτο ο vag? Razz
Καλή επιτυχία Τάκη. Thumbsup
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

3/1/2017, 9:38 pm
SCORPIOS wrote:Πως και δεν έγραψε κάνα Μπάοκ πάνω στο αλεξίπτωτο ο vag? Razz
Καλή επιτυχία Τάκη. Thumbsup

Αν ήταν ο Αλέξανδρος, μπορεί! Razz


Τακ, μπράβο για ακόμη μια φορά για τα υπέροχα πράγματα που κάνεις (και) για/με τους μαθητές σου! cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο. Empty Re: CANSAT. Όταν οι μαθητές προσπαθούν να κατασκευάσουν (κάτι σαν) δορυφόρο.

4/1/2017, 1:38 am
Vvag wrote:
SCORPIOS wrote:Πως και δεν έγραψε κάνα Μπάοκ πάνω στο αλεξίπτωτο ο vag? Razz
Καλή επιτυχία Τάκη. Thumbsup

Αν ήταν ο Αλέξανδρος, μπορεί! Razz


Τακ, μπράβο για ακόμη μια φορά για τα υπέροχα πράγματα που κάνεις (και) για/με τους μαθητές σου! cheers

Βοηθάς και εσύ ατιμούτσικο! Σλουρπ, σλουρπ, σλουρπ φφφφφανταστικέ μου γραφίστα! lol! lol! lol!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum