Ποιό κράνος...

+7
TAKIS-SOL
neops
sotosvfr
Mak-mak
Ο φυσικός
nikos-ex victor
Drake
11 posters
Go down
neops
neops
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-06
Mηνύματα : 52
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR1200F
Κράνος : Kabuto RT33

Ποιό κράνος... Empty Ποιό κράνος...

27/12/2016, 4:05 pm
Χρόνια καλά με υγεία για όλους! cheers


Ήρθε η ώρα να αλλάξω το παλιό multitech μου με κάτι καλό (σε αστέρια SHARP), άνετο και πρακτικό (modular και πλενόμενη εσωτερική επένδυση), κατά το δυνατόν ήσυχο (στα 180+ χαω) και κυρίως value-for-money, καθώς είδα ότι και κάποια πανάκριβα arai δεν απολαμβάνουν τα 5 αστέρια SHARP...

Θα εκτιμούσα την όποια (τεκμηριωμένη) άποψη των αξιότιμων συν-φορουμιτών πάνω στο θέμα fullface κράνος...  :_hi:
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

27/12/2016, 5:14 pm
Τα αστέρια της sharp, ειναι για αρκετούς αμφιλεγόμενα... Δεν θα σταθώ ομως σε αυτό γιατι θα γράψω σεντόνι και δεν είναι αυτό το ζητούμενο..

Έχω τα shoei xspirit II και HJC RPHA 10+...
Με διαφορά το πιο ήσυχο απο τα 2 το xspirit. Εκτός αυτού και απο άποψη ποιότητας υλικών δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το rpha, που είναι αντίστοιχα κορυφαίο κράνος της hjc.
Η άποψη μου, δοκιμάζεις όσο περισσότερα κράνη μπορείς. Σπορ κράνη όμως όχι τουριστικά, και παίρνεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα απ όλα. Μην κολλήσεις στα νούμερα (βάρος, αστέρια κλπ) αλλά μονο στην αίσθηση που σου δίνει φορεμένο. Τι να το κάνεις αν ειναι το πιο ελαφρύ έχει 12332432423 αστέρια και δεν το αντέχεις μετά απο μια ώρα?..
Επιπλέον, ειμαι της άποψης να μην τσιγκουνεύομαι για την ασφάλεια.. Υπάρχουν και κράνη με 50-70€ που παίρνουν 5 αστεράκια.. Το κεφάλι μου ομως δεν το κοστολογώ 50-70€ και δεν θα ήθελα να φοράω αυτό αν πέσω.. Κοινώς, φόρα αυτά που θα ήθελες να φοράς αν τυχόν (μακρυά απ όλους) πέσεις..
Μια άλλη χρυσή τομή κατ εμέ, που πήρα πρόσφατα στην συνεπιβάτηδα μου, ειναι το shoei nxr. Δεν έχουμε ακόμα όμως πλήρες "review" μιας και έχει κάνει μονο μια βόλτα με αυτό το κράνος. Πρώτα σχόλια όμως θετικά!
Υ.Γ. Ησυχία υπόσχονται τα scuberth αλλά δεν έχω άποψη μιας και δεν μου κάθονται στο κεφάλι μου..
neops
neops
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-06
Mηνύματα : 52
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR1200F
Κράνος : Kabuto RT33

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

27/12/2016, 11:26 pm
Πάνο σε ευχαριστώ που επανέλαβες κι εδώ αυτά που, εν πολλοίς, μου έχεις πει σε προσωπικές μας συζητήσεις, δίνοντας έτσι την ευκαιρία και σε άλλους φίλους να γνωρίσουν την άποψή σου... Thumbsup

Η αναφορά σου σε "αμφιλεγόμενα" αστέρια SHARP με τσιγκλάει Spite να σου ζητήσω σχετικές αναφορές ή παραπομπές, καθότι νομίζω ότι κάποιοι μοτοσυκλετιστές έχουμε σαν κριτήριο ΚΑΙ τα αστέρια αυτά, οπότε νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να είχαμε (εμείς οι άσχετοι) κάποια ελάχιστη τεκμηρίωση επί του θέματος...(με τη μορφή άλλων links ίσως;)

Επίσης ενδιαφέρουσα αλλά ελλειπής είναι η αναφορά σου σε πεντάστερα κράνη των 50 ευρώ...Whistle
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

28/12/2016, 12:09 am
neops wrote:Πάνο σε ευχαριστώ που επανέλαβες κι εδώ αυτά που, εν πολλοίς, μου έχεις πει σε προσωπικές μας συζητήσεις, δίνοντας έτσι την ευκαιρία και σε άλλους φίλους να γνωρίσουν την άποψή σου... Thumbsup

Η αναφορά σου σε "αμφιλεγόμενα" αστέρια SHARP με τσιγκλάει Spite να σου ζητήσω σχετικές αναφορές ή παραπομπές, καθότι νομίζω ότι κάποιοι μοτοσυκλετιστές έχουμε σαν κριτήριο ΚΑΙ τα αστέρια αυτά, οπότε νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να είχαμε (εμείς οι άσχετοι) κάποια ελάχιστη τεκμηρίωση επί του θέματος...(με τη μορφή άλλων links ίσως;)

Επίσης ενδιαφέρουσα αλλά ελλειπής είναι η αναφορά σου σε πεντάστερα κράνη των 50 ευρώ...Whistle

Εσκεμμένα δεν ανέφερα μάρκες απο κρανη του 50-100€ με 5αστερια, για ενδεχόμενη διαφήμιση/δυσφήμιση... Αλλα μιας κ ειναι πολυ εύκολο να τα βρει καποιος... Μπορεις να δεις στην γκάμα της mt για παράδειγμα κρανο που παίρνει 5 αστέρια και εχει κόστος κτήσης κατω απο 70€.
Οσο για τα αμφιλεγόμενα αστέρια, καλυτερα να ανοιχτεί καινούργιο θεμα γιατι θεωρω πως δεν αυτη η ουσία στο θεμα που ζητάς. ;) (με ενα googlάριστα θα βρεις αρκετά συζητήσεις σε ξένα φορα!! )
neops
neops
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-06
Mηνύματα : 52
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR1200F
Κράνος : Kabuto RT33

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

28/12/2016, 11:49 am
Πάνο, η παραπομπή σου στο τρεχαγυρευόπουλο (google-fora) δε κάνει σαφή τη δική σου θέση-άποψη απέναντι στα SHARP... confused

Τελικά, υπονοείς ότι η διαδικασία απόδοσης των αστεριών είναι διαβλητή ή απλά εννοείς ότι τα αστέρια αυτά ΔΕΝ είναι το παν για την επιλογή του σωστού κράνους;;

Αν εννοείς το δεύτερο, τότε δεν τίθεται ζήτημα καθώς και το SHARP αναφέρει ότι: "The  most important thing to consider when choosing your helmet isn’t the brand name or how it looks. The secret to providing yourself better head protection is in getting the right fit."
https://sharp.dft.gov.uk/content/get-right-fit


Επίσης, κάποιοι φαίνονται πολύ ευχαριστημένοι με τα πολύ οικονομικά τετράστερα κράνη της MT...

http://www.skroutz.gr/s/1750201/MT-Thunder-Butterfly-Lady.html

https://sharp.dft.gov.uk/testsratings/mt-thunder

...και γιατί να μην είναι άλλωστε;; Rolling Eyes


Mήπως τελικά θα πρέπει να αποβάλλουμε κάποιες προκαταλήψεις μας και να ερευνήσουμε το ζήτημα "κράνος" αντικειμενικότερα;; Think
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

28/12/2016, 12:36 pm
Το πιο σημαντικό στο κράνος είναι το σχέδιο του κελύφους να ταιριάζει στο κρανίο σου....
Εμένα για παράδειγμα με το σκατοκεφαλι μου μου κάνουν μόνο τα arai που είναι και τα κράνη με το πιο wide range fit....στάνταρ κάνουν σε όλα τα κεφάλια....αλλά ειναινπανακριβα και έχουν και πολύ θόρυβο.ψάξε πιο σου κάνει καλύτερα όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα....
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

28/12/2016, 12:37 pm
Neutral καμιά φορά,απλά η προσθήκη ενός αξεσουάρ (μπαλακλάβα), μπορεί να κάνει ένα θορυβώδες κράνος ήσυχο!

κ εξηγούμαι, έχω σε χρήση 2 HJC, ένα των 100€ 3*κ ένα των 200€ 4*. χωρίς μπαλακλάβα το φτηνό είναι σαφώς πιο άνετο στα πάντα,ακόμη κ σε ταχύτητες των 150+.
με την μπαλακλάβα τα πράγματα απλώς αντιστρέφονται μέχρι κ με ταχύτητες 200+.
κ το σημαντικότερο, μετά από αρκετά κράνη, η συγκεκριμένη μάρκα είναι φτιαγμένη για το κεφάλι μου!
cheers υποκειμενικά είναι όλα!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

28/12/2016, 4:26 pm
Ένα αντικειμενικό θέμα, το οποίο σχολίασε και o mak-mak, είναι η ποιότητα των υλικών στα SHOEI. Όσο και αν έχω φορέσει ένα SHOEI δεν με έχει απασχολήσει η φθορά του λόγω χρήσης.


Last edited by Ο φυσικός on 28/12/2016, 11:53 pm; edited 1 time in total
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

28/12/2016, 6:41 pm
neops wrote:Πάνο, η παραπομπή σου στο τρεχαγυρευόπουλο (google-fora) δε κάνει σαφή τη δική σου θέση-άποψη απέναντι στα SHARP... confused

Τελικά, υπονοείς ότι η διαδικασία απόδοσης των αστεριών είναι διαβλητή ή απλά εννοείς ότι τα αστέρια αυτά ΔΕΝ είναι το παν για την επιλογή του σωστού κράνους;;

Αν εννοείς το δεύτερο, τότε δεν τίθεται ζήτημα καθώς και το SHARP αναφέρει ότι: "The  most important thing to consider when choosing your helmet isn’t the brand name or how it looks. The secret to providing yourself better head protection is in getting the right fit."
https://sharp.dft.gov.uk/content/get-right-fit


Επίσης, κάποιοι φαίνονται πολύ ευχαριστημένοι με τα πολύ οικονομικά τετράστερα κράνη της MT...

http://www.skroutz.gr/s/1750201/MT-Thunder-Butterfly-Lady.html

https://sharp.dft.gov.uk/testsratings/mt-thunder

...και γιατί να μην είναι άλλωστε;; Rolling Eyes


Mήπως τελικά θα πρέπει να αποβάλλουμε κάποιες προκαταλήψεις μας και να ερευνήσουμε το ζήτημα "κράνος" αντικειμενικότερα;; Think


Επαναλαμβάνω πως, δεν αναφέρω συγκεκριμένες πηγές γιατι υπάρχει υπερπληθώρα πληροφορίας στο internet (forum και μη γι αυτο σου λέω να κάνεις μια απλή αναζήτηση στο google και ειλικρινά στην πρώτη και μονο σελίδα θα βρεις αρκετό υλικό) και δεν νομίζω πως ήταν αυτός ο σκοπός της δημοσίευσης σου, εκτός και αν κατάλαβα λάθος. Ζητάς γνώμη για κράνος, για τη sharp ή για γενική συζήτηση περι τιμολογιακή πολιτικής των εταιριών που φτιάχνουν κράνη? Άνοιξε καινούργιο θέμα αν θες να σχολιάσουμε κατι απο τα 2 ή 3, και πολύ ευχαρίστως να αναφερθώ σε πηγές σε προσωπική γνώμη, σε άλλες εταιρίες πιστοποίησης (με ακόμη πιο μπακάλικους τρόπους ελέγχου, βλ. ncbi κλπ κλπ κλπ κλπ).

Προσωπικά, δεν λαμβάνω υπόψιν τα αστέρια της sharp (να το συζητήσουμε και στη συμοφέ ενα βράδυ το γιατί), με ενδιαφέρει να έχει τις ευρωπαϊκές πιστοποιήσεις (που έχουν όολα τα επώνυμα κράνη), και επαναλάβω το σημαντικότερο όλων: να ταιριάζει απόλυτα στην κεφάλα μου. Προσωπικά με βολεύει το καλούπι της shoei και της hjc. Arai, agv, shark xlite, scuberth δεν μου κάθονται όπως θα ήθελα. Στο πόσα λεφτά αξίζει να δώσεις για ενα κράνος? εξαρτάται απο τι μπορείς εσυ πρώτα απ όλα, και τι θεωρείς εσυ ασφάλεια. Δεν ενστερνίζομαι την άποψη του "όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό". Π.χ. τo xspirit ΙΙ που έχω (είχα και το 1), δεν ειναι το ιδανικό για το δικό μας μηχανάκι, ταιριάζει πιο σωστά σε πιο σκυφτά μηχανάκια. Προσωπικά το πήρα όταν είχα το vstrom ακόμα, αλλά μου είχε κάτσει τοσο καλά στο κεφάλι που τα έσταξα τα λεφτά του χωρίς να το μετανιώσω. Αν έπαιρνα τώρα κράνος θα ήμουν ανάμεσα σε nxr και xspirit III πάντως..

Όσο για τα ΜΤ, καλά χρυσά και άγια αλλά δεν τα βάζω στο κεφάλι μου. Ειναι πολύ τίμια για τα λεφτά τους, αλλά αν τα δεις απο κοντά και τα συγκρίνεις με ένα ανώτερης κατηγορίας κράνος θα καταλάβεις γιατι έχουν αυτή την τιμή. Τέλος, δεν μου κάθεται καλά ρε γμτ, το μηχανάκι μου να καίει το κράνος που φοράω, σε λεφτά σε μια ημερήσια βόλτα lol! ...
neops
neops
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-06
Mηνύματα : 52
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR1200F
Κράνος : Kabuto RT33

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

29/12/2016, 9:50 am
Σας ευχαριστώ όλους για τη κατάθεση των απόψεών σας και προσωπικά τον Mak-mak... Very Happy


Για τα νεοαφιχθέντα Kabuto τι γνώμη έχετε;
sotosvfr
sotosvfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-09-06
Mηνύματα : 481
Ηλικία : 54
Μοντέλο : vfr800 vtec 2003 silver
Κράνος : arai & shoei x spirit II

"Θαρσείν χρή ταχ' αύριον έσετ΄ άμεινον",

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

29/12/2016, 7:09 pm
Mak-mak wrote:Τα αστέρια της sharp, ειναι για αρκετούς αμφιλεγόμενα... Δεν θα σταθώ ομως σε αυτό γιατι θα γράψω σεντόνι και δεν είναι αυτό το ζητούμενο..

Έχω τα shoei xspirit II και HJC RPHA 10+...
Με διαφορά το πιο ήσυχο απο τα 2 το xspirit. Εκτός αυτού και απο άποψη ποιότητας υλικών δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το rpha, που είναι αντίστοιχα κορυφαίο κράνος της hjc.
Η άποψη μου, δοκιμάζεις όσο περισσότερα κράνη μπορείς. Σπορ κράνη όμως όχι τουριστικά, και παίρνεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα απ όλα. Μην κολλήσεις στα νούμερα (βάρος, αστέρια κλπ) αλλά μονο στην αίσθηση που σου δίνει φορεμένο. Τι να το κάνεις αν ειναι το πιο ελαφρύ έχει 12332432423 αστέρια και δεν το αντέχεις μετά απο μια ώρα?..
Επιπλέον, ειμαι της άποψης να μην τσιγκουνεύομαι για την ασφάλεια.. Υπάρχουν και κράνη με 50-70€ που παίρνουν 5 αστεράκια.. Το κεφάλι μου ομως δεν το κοστολογώ 50-70€ και δεν θα ήθελα να φοράω αυτό αν πέσω.. Κοινώς, φόρα αυτά που θα ήθελες να φοράς αν τυχόν (μακρυά απ όλους) πέσεις..
Μια άλλη χρυσή τομή κατ εμέ, που πήρα πρόσφατα στην συνεπιβάτηδα μου, ειναι το shoei nxr. Δεν έχουμε ακόμα όμως πλήρες "review" μιας και έχει κάνει μονο μια βόλτα με αυτό το κράνος. Πρώτα σχόλια όμως θετικά!
Υ.Γ. Ησυχία υπόσχονται τα scuberth αλλά δεν έχω άποψη μιας και δεν μου κάθονται στο κεφάλι μου..


Να πω και εγώ την παπα...ριά μου, ως ιδιοκτήτης xspirit II. Δεν νομίζω ότι θα βρεις πιο σταθερό κράνος στα 200+ απλα διότι το κράνος δεν παίζεται. Και να εξηγούμαι μιλάω για την σταθερότητα στα πολλά και όχι στην φασαρία. Προσωπικά δεν βρήκα διαφορά στο arai μου από το xspirit στο θέμα του θορύβου. Λένε πολλά καλά λόγια για τα schubert αλλά σε αυτό το θέμα αν δεν το φορέσεις που να ξέρεις. Αντιθέτως επειδή έχω εύκολο κεφάλι (φοράω small με λίγο ζόρι) μου ταιριάζει σχεδόν σε όλες τις εταιρίες. Μου πετάγονται έξω τα μάγουλα στην αρχή αλλά μετά κολλάει στο κεφάλι σαν καλοφορεμένο παπούτσι. Πιστεύω ότι όποιο επώνυμο κράνος και να πάρεις λίγο τσιμπημένης τιμής είναι καλό. Όπως γράφει και ο Πάνος μετά παίζει ρόλο στο τι σου κάθεται στο κεφάλι και τι θέλεις (ησυχία; σταθερότητα;καφέ;μουσική;...κ.τ.λ.) Καλή εκλογή-επιλογή.
neops
neops
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-06
Mηνύματα : 52
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR1200F
Κράνος : Kabuto RT33

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

29/12/2016, 7:51 pm
Σε ευχαριστώ φίλε Σώτο! Τέτοιες "παπα...ριές" είναι εξαιρετικά χρήσιμες κ διαφωτιστικές... Respect

Καλή Χρονιά να έχεις! cheers
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

29/12/2016, 9:28 pm
Εχοντας 6 χρονια  schubert μπορω να πω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο κρανος και με τον πιο λιγο θορυβο..
Αλλα φιλος μεχρι και τωρα με το δευτερο xr 1100 shoei που εχω(το πρωτο μου το φαγαν)
δεν το αλλαζω με τιποτα, γιατι πληρωνης την μαρκα αλλα ειναι τελειο (για μενα) σε ολα
Μεχρι και τωρα εχω παθει πλακα με την αεροδυναμικη και την ποιοτητα του
Και τα θεματα ποθ κανει ειναι για μενα οτι ηθελα απο ενα κρανος
1.επενδυση με πολυ καλη ποιοτητα..και βγενει ολη για πλυσιμο
2.θηκη εσωτερικη για ακουστικα μπλουτουθ(μονο το xr 1100)
3.αλλαγη ζελατινας σε δευτερολεπτα
4.κλειδωμα και μικρο ανοιγμα ζελατινας.
5.pinlock  αντιθαμβωτική τελεια..
6.με ολα τα ανταλλακτικα απο τον τζωρτζω(οχι φτηνα)..αλλα το κρανος γινεται παλι καινουργιο
7.αεραγωγους παραπολυ καλους

Δεν κανω διαφημιση στην shoei..
Αλλα και με γυμνο μηχανακη που το δοκιμασα εμεινα αφωνος
Πιστευω να βοηθησα....καλες τσαρκες cheers cheers cheers
neops
neops
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-06
Mηνύματα : 52
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR1200F
Κράνος : Kabuto RT33

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

29/12/2016, 10:03 pm
Σ' ευχαριστώ φίλε Τάκη και σου εύχομαι καλή χρονιά να έχεις και γρήγορη επάνοδο για σένα και τη κούκλα σου μετά την ατυχία που είχες... cheers

Αν δε κάνω λάθος, το XR-1100 αντικαταστάθηκε από το NXR...πιστεύετε ότι είναι ΑΞΙΟΣ συνεχιστής του ή έχει κάποια ελαττώματα σε σχέση με το XR-1100;;
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

1/1/2017, 10:30 pm
neops wrote:Σ' ευχαριστώ φίλε Τάκη και σου εύχομαι καλή χρονιά να έχεις και γρήγορη επάνοδο για σένα και τη κούκλα σου μετά την ατυχία που είχες... cheers

Αν δε κάνω λάθος, το XR-1100 αντικαταστάθηκε από το NXR...πιστεύετε ότι είναι ΑΞΙΟΣ συνεχιστής του ή έχει κάποια ελαττώματα σε σχέση με το XR-1100;;



ευχαριστω φιλαρακι για της ευχες σου.

ναι το xr 1100 ειναι παλιο πλεον...το nxr ειναι το νιου
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

2/1/2017, 10:26 pm
Κι εγώ με το xr 1100 εχω μείνει σούπερ ευχριστημένος.
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

3/1/2017, 11:37 pm
Πρόσφατα πήρα το Arai RX7V έχει θόρυβο όπως όλα τα arai αλλά κατά τα άλλα είναι τέλειο καμιά σχέση με ότι έχω δοκιμάσει και δει από φίλους
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

5/1/2017, 10:51 am
Και εγω ευχαριστημενος αρκετα απο XR1100.
Το επελεξα υστερα απο μακροχρονια συμβιωση με X Spirit και με καλες εντυπωσεις απο αυτην.
Τα Shoei ταιριαζουν καλα στο κρανιο μου και αυτο ειναι το σημαντικοτερο πιστευω στην επιλογη κρανους.
Το μονο παραπονο που εχω απο το XR1100 ειναι οτι σε ταχυτητες ανω των 130 περιπου μπαζει υπερβολικα αερα
απο κατω , στο σαγονι.
Το εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα.
Εγω το λυνω γεμιζοντας το κενο αυτο με ενα λαιμο .
Καποιοι αλλοι με το υποσιαγωνο του κρανους.
Ειναι ομως πολυ εκνευριστικο για κρανος τετοιας κατηγοριας.
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

5/1/2017, 11:26 am
vagelis78 wrote:
Το μονο παραπονο που εχω απο το XR1100 ειναι οτι σε ταχυτητες ανω των 130 περιπου μπαζει υπερβολικα αερα
απο κατω , στο σαγονι.
Το εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα.
Εγω το λυνω γεμιζοντας το κενο αυτο με ενα λαιμο .
Καποιοι αλλοι με το υποσιαγωνο του κρανους.
Ειναι ομως πολυ εκνευριστικο για κρανος τετοιας κατηγοριας.

Άσε μούσια για να μην κρυώνεις!.. lol! lol! lol!
Με το υποσιαγωνο λύνεται σε εμενα αυτο θεμα, αν φοράς κ μπαλακλάβα δεν καταλαβαίνεις ντιπ... Και με το hjc το αντιμετωπίζω παντως, αλλα το καλοκαίρι βολεύει! old timer
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

5/1/2017, 8:50 pm
Δοκιμασα και μουσια αλλα δεν.
Περα απο την πλακα παντως και το καλοκαιρι ειναι εκνευριστικο.
Η ροη του αερα ειναι εντονη.
Φαντασου οτι χτυπαει τις βλεφαριδες μου.
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

5/1/2017, 11:34 pm
vagelis78 wrote:Δοκιμασα και μουσια αλλα δεν.
Περα απο την πλακα παντως και το καλοκαιρι ειναι εκνευριστικο.
Η ροη του αερα ειναι εντονη.
Φαντασου οτι  χτυπαει τις βλεφαριδες μου.

Ποσο μεγάλες βλεφαρίδες εχεις;;;; naaa naaa
macedonas
macedonas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-25
Mηνύματα : 34
Ηλικία : 56
Μοντέλο : vfr μπιφτεκ
Κράνος : Καμία επιλογή

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

6/1/2017, 1:10 pm
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

7/1/2017, 2:29 am
Καλες τιμες.
Βεβαια τα νουμερα ειναι σπασμενα.
Αν βρεις νουμερο ειναι καλη αγορα.
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

8/1/2017, 2:28 pm
Από helmet city υπολόγισε 50ευρω μεταφορικα το tour x4 το πήρα από κει το rx7v από Ελλάδα φθηνότερο
macedonas
macedonas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-25
Mηνύματα : 34
Ηλικία : 56
Μοντέλο : vfr μπιφτεκ
Κράνος : Καμία επιλογή

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

8/1/2017, 9:01 pm
Για τα συγκεκριμένα ....
All with FREE UK and FREE European Delivery
neops
neops
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-06
Mηνύματα : 52
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR1200F
Κράνος : Kabuto RT33

Ποιό κράνος... Empty Re: Ποιό κράνος...

17/4/2017, 12:22 pm
Για να "κλείσει ο κύκλος" του θέματος, να αναφέρω ότι τελικά αγόρασα το Kabuto RT33 στα 330 ευρώ (μαύρο ματ) πριν από τρεις περίπου μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μαζί του σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα.

Βάζω στα "συν" τη ποιότητα της εσωτερικής επένδυσης (πλήρως αφαιρούμενη coolmax), την άνεση και την εφαρμογή του στο κεφάλι μου και στα "μείον" στο μηχανισμό της ζελατίνας που δεν έχει διαβαθμίσεις (κλικ) ικανές να κρατούν τη ζελατίνα αρκετά σταθερά, με αποτέλεσμα να κλείνει μόνη της όταν είναι ανοικτή και αναπτύξω ταχύτητα ή όταν φυσά δυνατός αέρας.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum