Go down
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

ένταση φώτων Empty ένταση φώτων

28/12/2016, 12:51 pm
Πρίν από ένα μήνα έκανα ένα ταξίδι προς Πτολεμαίδα κ στα Σέρβια κοντά ήρθα αντιμέτωπος με ομίχλη κ το σκοτάδι....

Στη διαδρομή αντιλήφθηκα το εξής, πατώντας το φρένο η δέσμη γινόταν πιο φωτεινή, πιο άσπρη! Σημειωτέον ότι φοράω τις απλές λάμπες.

Ελέγχοντας αργότερα τα ρεύματα κ όλα τα παρελκόμενα ηλέκτρικά, ήταν σε φυσιολογικές τιμές.
Δεν συγκράτησα τα νούμερα πάντως!

Καμιά ιδέα τις πταίει?

pektis
pektis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-06-24
Mηνύματα : 95
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 RC46 ABS(2006)

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

5/1/2017, 10:23 am
Εγω υστερα απο αλλαγη που εκανα απο τις ''μαμα'' λαμπες σε philips 5000k (αν θυμαμαι καλα), εχω βρει την υγεια μου! Πολυ καλυτερος φωτισμος και καιγονται πολυ σπανια, αντιθετα με τις απλες... Wink
Mak-mak
Mak-mak
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-05-19
Mηνύματα : 140
Ηλικία : 38
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shoei x-spirit 2

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

5/1/2017, 11:23 am
nikos-ex victor wrote:

Στη διαδρομή αντιλήφθηκα το εξής, πατώντας το φρένο η δέσμη γινόταν πιο φωτεινή, πιο άσπρη!


Υπάρχει περιπτωση να σε "ξεγελασε" η ομιχλη και να σου έδινε την αίσθηση πιο έντονου φωτός;;
Όντως ειναι λιγο "τρελό" να πατάς φρένο (άρα εχει μεγαλύτερη καταναλωση ρεύματος και θα πέφτει και η τάση μαζι, οσο μπορει να πεσει), και να δυναμώνει το φως σου!.. Εναλλακτικά μηπως οι λάμπες σου "ζορίζονται" στα 13κατι βολτ που δινει το μηχανακι και με την πτώση της τάσης πανε πιο κοντα στην βέλτιστη απόδοση τους;; (μπορει να λεω και αρλούμπες τωρα)...
Σπαζοκεφαλιά οπως και να 'χει!.. Δεν μου εχει τύχει κατι αντίστοιχο!..
macedonas
macedonas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-25
Mηνύματα : 34
Ηλικία : 56
Μοντέλο : vfr μπιφτεκ
Κράνος : Καμία επιλογή

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

5/1/2017, 4:05 pm
Στην ομίχλη χαμηλότερη σκάλα = καλύτερη ορατότητα .....
Δοκίμασες να ταξιδέψεις με ομίχλη και μεγάλη σκάλα αναμένη ?
Η βέφα έχει δυνατά φώτα απο μόνη της. με το που έπεφτε η τάση λίγο και χαμήλωναν τα φώτα έβλεπες καλύτερα !!!!!
Μπορεί να λέω και παπάτζες ...... lol!
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

6/1/2017, 1:06 am
Χωρις να ειμαι και εγω ηλεκτρολογος
Εμαθα οτι στο vetec μου οταν εκανε τρελα πραγματα ηταν απο σωμα
την μια φορα εμεινα στην τσεχια...παταγα σινιαλο και εσβηνε ,και αναβα φωτα και αναβε το φλας
και στην επομενη φαση,εμεινα απο φωτα τελιως ,και το μηχανακη δουλευε κανονικα....και ηταν βραδυ Mad
ολα αυτα μπορει να ειναι παπατζα που λεω,αλλα το πρασινο καλωδιο στην φισα ηταν πληγη
και με εκανε αρκετα βραδια να μην κοιμηθω..
Τα εκανα ολα μπαι μπας(εγω)..και ησυχασα
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

6/1/2017, 4:40 pm
Μου εχει συμβει και μου συμβαινει κατα καιρους. ξαφνικα η δεσμη ανεβαζει ενταση και μετα επανερχεται στο φυσιολογικο,...το αντιλαμβανομαι περισσοτερο στον φωτισμο του καντραν
συμβαινει συνηθως οταν η μπαταρια δεν ειναι πληρως φορτισμενη η...στα τελευταια της. Εκτιμηση μου οτι εχει να κανει με την λειτουργια του ανορθωτη, και τον φορτο των πηνιων.
οντως οι μετρησεις τασεων δειχνουν απολυτα φυσιολογικες...οποτε δεν ψαχνομαι ιδιατερα
συνηθως κανω μια προληπτικη φορτιση στην μπαταρια η προγραματιζω αλλαγη αν ειναι πανω απο δυο χρονια ( χρησιμοποιω απλες φτηνες μπαταριες)
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

6/1/2017, 8:22 pm
VEEFARIOS wrote:Μου εχει συμβει και μου συμβαινει κατα καιρους. ξαφνικα η δεσμη ανεβαζει ενταση  και μετα επανερχεται στο φυσιολογικο,...το αντιλαμβανομαι περισσοτερο στον φωτισμο του καντραν
συμβαινει συνηθως οταν η μπαταρια δεν ειναι πληρως φορτισμενη η...στα τελευταια της. Εκτιμηση μου οτι εχει να κανει με την λειτουργια του ανορθωτη, και τον φορτο των πηνιων.
οντως οι μετρησεις τασεων δειχνουν απολυτα φυσιολογικες...οποτε δεν ψαχνομαι ιδιατερα
συνηθως κανω μια προληπτικη φορτιση στην μπαταρια η   προγραματιζω αλλαγη αν ειναι πανω απο δυο χρονια ( χρησιμοποιω απλες φτηνες μπαταριες)


Το βολτομετρακι που εβαλα πριν καιρο..,εκανε την δουλεια του,ωστε να μου δειχνει τασεις κουλες
Πηγα σε ηλεκτρολογο μετρησε πηνεια οκ(ευτηχως)..και ανορθωτη κουκουρουκου..

Αλλαξα ανορθωτη και μπαταρια και ειναι ολα σουπερ ,οι τασεις ειναι πολυ καλες..
Παντως η αυξομείωση στο καντραν και γενικα...μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο...οταν ειναι ολα οκ φυσικα στα ρευματα
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

8/1/2017, 8:51 pm
nikos-ex victor wrote:Πρίν από ένα μήνα έκανα ένα ταξίδι προς Πτολεμαίδα κ στα Σέρβια κοντά ήρθα αντιμέτωπος με ομίχλη κ το σκοτάδι....

Στη διαδρομή αντιλήφθηκα το εξής, πατώντας το φρένο η δέσμη γινόταν πιο φωτεινή, πιο άσπρη! Σημειωτέον ότι φοράω τις απλές λάμπες.

Ελέγχοντας αργότερα τα ρεύματα κ όλα τα παρελκόμενα ηλέκτρικά, ήταν σε φυσιολογικές τιμές.
Δεν συγκράτησα τα νούμερα πάντως!

Καμιά ιδέα τις πταίει?


Οι λυχνίες εκπέμπουν σε ένα φάσμα συχνοτήτων η οποία εμφανίζει ένα μέγιστο, μια κορυφή. Αυτό είναι το σημείο που λέμε τόσοι βαθμοί Κέλβιν. Σε αυτές τις λάμπες που έχεις εσύ είναι κάπου μεταξύ 3500 και 4000.
Οσο πιο υψηλή τάση δίνουμε στο νήμα τόσο πιο πολύ πυρακτώνεται και μετατοπίζεται αυτή η κορυφή προς υψηλότερες συχνότητες, δηλαδή πάει προς το μπλέ. Οταν υπάρχει λιγότερη τάση πάει προς το κόκκινο.
Με το που πατάς φρένο έχεις ελαφρά λιγότερη τάση λόγω του ότι ανάβουν τα φώτα του φρένου αλλά και ότι αφήνεις τις στροφές να πέσουν. Αρα όταν πας κανονικά είσαι προς το μπλε και όταν πατάς φρένο προςτο κόκκινο.
Αυτοί οι βαθμοί κέλβιν στην ουσία είναι συχνότητα ακτινοβολίας. Η ορατή ακτινοβολία διαχέεται και απορροφάται από την ατμόσφαιρα. Όταν είναι μπλέ περισσότερο από όταν είναι κόκκινη.
Αρα όταν κινήσαι χωρίς φρένο απορροφάται περισσότερο από ότι όταν πατάς φρένο.
Η ομίχλη αντανακλά υψηλό ποσοστό από την ακτινοβολία των φώτων. Φαίνεται λοιπόν να υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό ανακλασης όταν είσαι προς το κόκκινο παρά προς το μπλε. Ετσι λοιπόν αισθανόσουν ότι τα φώτα στο φρενάρισμα ήταν πιο δυνατά.
Αν βάζαμε έναν αισθητήρα στην έξοδο των φώτων και ένα δίπλα στα μάτια σου θα είχαν αντίστροφες ενδείξεις.

Τα συμπεράσματα είναι δύο
Πρώτον ότι είναι καλύτερο να οδηγούμε με ξένον στην ομίχλη και με κανονικά στις κανονικές συνθήκες. Αυτό είναι και προσωπικά επιβεβαιωμένο.
Δεύτερον ότι έχεις εξαιρετική όραση και παρατηρητικότητα.

Και σίγουρα δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ούτε για την ορθότητα ούτε για την σαφήνεια των ανωτέρω.


nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

ένταση φώτων Empty Re: ένταση φώτων

10/1/2017, 11:48 am
Shocked  Shocked με κάλυψες.... Very Happy ο Άλκης κατάλαβε πιο πολλά μια κ τα έχει σπουδάσει!

anastasis wrote:
Δεύτερον ότι έχεις εξαιρετική όραση και παρατηρητικότητα.
Blush  ναι το έχω καταλάβει!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum