Go down
galinos1012
galinos1012
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-08-03
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shark

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Ταξιδεύοντας με την βεφα

24/5/2017, 6:27 pm
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μου δώστε τις γνώσεις σας.

Τον Ιούλιο θα κάνω με την VFR μου την διαδρομή Stuttgart -> Ancona -> Ηγουμενίτσα και επιστροφή. Υπάρχουν δύο πιθανές διαδρομές που θα ακολουθήσω γιαυτό θα ήθελα αν κάποιος έχει κάνει αυτήν ή παρόμοια διαδρομή και έχει το χρονο να μου δώσει τα φώτα του.

Η απόσταση είναι 950 χλμ. και δυστυχώς θα πρέπει να την κάνω χωρίς διανυκτερευση.  

Η πρώτη διαδρομή είναι από Ελβετία και η δεύτερη από Αυστρία.  

Σαν απόσταση είναι ελάχιστη η διαφορά τους. Αλλά σαν διαδρομή δεν ξέρω ποια είναι ποιο "εύκολη". Δυστυχώς δεν θα έχω χρόνο για να χαζεύω δεξιά και αριστερά την άγρια ομορφιά των Άλπεων. Ίσως στην επιστροφή.  Γιαυτό αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι να πάω όσο τον δυνατόν ποιο "ξεκουραστα" γίνεται για να αντέξω της 10+ ώρες ταξιδιού.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθεια.  

Ταξιδεύοντας με την βεφα Screen10
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

24/5/2017, 11:11 pm
Αφού θα πας μέσα από αυτοκινητόδρομους, δεν νομίζω να έχει διαφορά αν κάνεις την μία διαδρομή ή την άλλη στην κούραση.


Στην θέση σου θα πήγαινα από Αυστρία, μόνο και μόνο για να αποφύγω την ελβετική βινιέτα.
Κοστίζει πάνω από 40 € και έχει ισχύ για ένα χρόνο (αλλά τι να το κάνεις; ) Rolling Eyes
galinos1012
galinos1012
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-08-03
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shark

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

1/6/2017, 12:41 am
Νίκος wrote:Αφού θα πας μέσα από αυτοκινητόδρομους, δεν νομίζω να έχει διαφορά αν κάνεις την μία διαδρομή ή την άλλη στην κούραση.


Στην θέση σου θα πήγαινα από Αυστρία, μόνο και μόνο για να αποφύγω την ελβετική βινιέτα.
Κοστίζει πάνω από 40 € και έχει ισχύ για ένα χρόνο (αλλά τι να το κάνεις; ) Rolling Eyes


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Όντος από θέμα "ποιοτητας" δρόμου είναι παρόμοια.  Και τα 40 ευρώ που χρειάζεται για την βινιετα, είναι ένα αξιόλογο πόσο, καθώς είναι σχεδόν δύο γέμισματα . Σε ευχαριστώ και πάλι. Thumbsup
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

1/6/2017, 8:11 am

galinos1012 wrote:
Νίκος wrote:Αφού θα πας μέσα από αυτοκινητόδρομους, δεν νομίζω να έχει διαφορά αν κάνεις την μία διαδρομή ή την άλλη στην κούραση.


Στην θέση σου θα πήγαινα από Αυστρία, μόνο και μόνο για να αποφύγω την ελβετική βινιέτα.
Κοστίζει πάνω από 40 € και έχει ισχύ για ένα χρόνο (αλλά τι να το κάνεις; ) Rolling Eyes


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Όντος από θέμα "ποιοτητας" δρόμου είναι παρόμοια.  Και τα 40 ευρώ που χρειάζεται για την βινιετα, είναι ένα αξιόλογο πόσο, καθώς είναι σχεδόν δύο γέμισματα . Σε ευχαριστώ και πάλι. Thumbsup

Και η Αυστρία δεν έχει; Τουλαχιστον το 09 που πηγα είχε
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

1/6/2017, 11:55 pm
anastasis wrote: Και η Αυστρία δεν έχει; Τουλαχιστον  το  09 που πηγα είχε

Και το '16 που πηγα ειχε, απλα μπορεις να παρεις την 10ημερη που ειναι φθηνοτερη απο την ετησια της Ελβετιας.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

6/6/2017, 5:49 pm
Νίκος wrote:
Στην θέση σου θα πήγαινα από Αυστρία, μόνο και μόνο για να αποφύγω την ελβετική βινιέτα.
Κοστίζει πάνω από 40 € και έχει ισχύ για ένα χρόνο (αλλά τι να το κάνεις; ) Rolling Eyes

Οχι μονο αυτο, τα ορια ταχυτητας ειναι μικρα και θελει πολυ προσοχη. Επισης τα πασα γυρω απο το Boltzano ειναι καλυτερα. Εχω κανει και τις δυο διαδρομες και προτιμω σαφως αυτη απο Αυστρια. Απο την αλλη, η λιμνη Como λεει πολυ περισοτερο απο τη λιμνη Garda αλλα ετσι κι'αλλιως δεν θαχει καιρο να δει καμια απο τις δυο.
galinos1012
galinos1012
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-08-03
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shark

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

8/6/2017, 7:40 pm
Roberto wrote:
anastasis wrote: Και η Αυστρία δεν έχει; Τουλαχιστον  το  09 που πηγα είχε

Και το '16 που πηγα ειχε, απλα μπορεις να παρεις την 10ημερη που ειναι φθηνοτερη απο την ετησια της Ελβετιας.

Ναι όντως έχετε απόλυτο δίκιο. Ταξιδεύοντας με την βεφα Screen12


Εγώ νομίζα οτι δεν είχε Thumbsup  Very Happy

Οποτέ 5.10€ και 5.10€ μετά από από 22 μερες που θα επιστρέψω, είναι 10.20€ , σε σχέση με την ελβετική βινιέτα που έχει 38€. Η διαφορά είναι 27.80€, ένα γέμισμα Yahoo Razz

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
galinos1012
galinos1012
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-08-03
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shark

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

8/6/2017, 7:44 pm
VFGeorge wrote:
Νίκος wrote:
Στην θέση σου θα πήγαινα από Αυστρία, μόνο και μόνο για να αποφύγω την ελβετική βινιέτα.
Κοστίζει πάνω από 40 € και έχει ισχύ για ένα χρόνο (αλλά τι να το κάνεις; ) Rolling Eyes

Οχι μονο αυτο, τα ορια ταχυτητας ειναι μικρα και θελει πολυ προσοχη. Επισης τα πασα γυρω απο το Boltzano ειναι καλυτερα. Εχω κανει και τις δυο διαδρομες και προτιμω σαφως αυτη απο Αυστρια. Απο την αλλη, η λιμνη Como λεει πολυ περισοτερο απο τη λιμνη Garda αλλα ετσι κι'αλλιως δεν θαχει καιρο να δει καμια απο τις δυο.

Και εγώ της Αυστρίας θα προτιμήσω.  Όταν όμως λες ότι τα "πάσα" γύρο από το Boltzano είναι καλύτερα, τη ακριβώς εννοείς? T  Έχει ποιο καλά περάσματα??
steven_04
steven_04
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-17
Mηνύματα : 7
Ηλικία : 35
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : HJC RPHA 10+

χαμμενος

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

13/6/2017, 11:41 am
Νίκος wrote:Αφού θα πας μέσα από αυτοκινητόδρομους, δεν νομίζω να έχει διαφορά αν κάνεις την μία διαδρομή ή την άλλη στην κούραση.


Στην θέση σου θα πήγαινα από Αυστρία, μόνο και μόνο για να αποφύγω την ελβετική βινιέτα.
Κοστίζει πάνω από 40 € και έχει ισχύ για ένα χρόνο (αλλά τι να το κάνεις; ) Rolling Eyes

Επειδη σκοπευω να κανω μια παρομοια διαδρομη τον Ιουλιο, αν αποφυγω τους αυτοκινητοδρομους της Ελβετιας φανταζομαι δεν ειμαι υποχρεωμενος να αγορασω τη Βινιετα.
galinos1012
galinos1012
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-08-03
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shark

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

13/6/2017, 5:06 pm
steven_04 wrote:
Νίκος wrote:Αφού θα πας μέσα από αυτοκινητόδρομους, δεν νομίζω να έχει διαφορά αν κάνεις την μία διαδρομή ή την άλλη στην κούραση.


Στην θέση σου θα πήγαινα από Αυστρία, μόνο και μόνο για να αποφύγω την ελβετική βινιέτα.
Κοστίζει πάνω από 40 € και έχει ισχύ για ένα χρόνο (αλλά τι να το κάνεις; ) Rolling Eyes

Επειδη σκοπευω να κανω μια παρομοια διαδρομη τον Ιουλιο, αν αποφυγω τους αυτοκινητοδρομους της Ελβετιας φανταζομαι δεν ειμαι υποχρεωμενος να αγορασω τη Βινιετα.

Όχι δεν την χρειάζεσαι. Ήμουν πριν τρεις εβδομάδες στην Ελβετία, Ζυρίχη, λίμνη Λουκέρνης και Τσουγκ, μόνο από επαρχιακους δρόμους (φυσικά) χωρίς να αγοράσω την βινιετα. Η βινιετα είναι αποκλειστικά για την χρήση των αυτοκινητοδρόμων. Επίσης πρόσεξε τα ραντάρ.Εμένα με εβγαλε φωτογραφία για ένα χιλιόμετρο και πλήρωσα 38.50 €


Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να έρθει το πρόστιμο γιατι η κάμερα με εβγαλε μόνο από μπροστά. Σε πολλές ομως, υπάρχει και βιντεοκάμερα μαζί και από κει βλέπουν την πινακίδα της μηχανής. Το όριο ήταν 50χλμ, εγώ πήγαινα με 56χλμ και ευτηχώς υπάρχει μια "ανοχή" -5χλμ. Με γραψανε λοιπόν γιατί πήγαινα με 51χλμ. Και έχω ακουσει κάτι τρελά, ότι το όριο ήταν 50χλμ κάποιος πήγαινε με 65χλμ και πλήρωσε 1300€ Thumbsup γιαυτό προσοχή rules
steven_04
steven_04
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-10-17
Mηνύματα : 7
Ηλικία : 35
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : HJC RPHA 10+

χαμμενος

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

13/6/2017, 10:01 pm
galinos1012 wrote:

Όχι δεν την χρειάζεσαι. Ήμουν πριν τρεις εβδομάδες στην Ελβετία, Ζυρίχη, λίμνη Λουκέρνης και Τσουγκ, μόνο από επαρχιακους δρόμους (φυσικά) χωρίς να αγοράσω την βινιετα.  Η βινιετα είναι αποκλειστικά για την χρήση των αυτοκινητοδρόμων. Επίσης πρόσεξε τα ραντάρ.Εμένα με εβγαλε φωτογραφία για ένα χιλιόμετρο και πλήρωσα 38.50 €


Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να έρθει το πρόστιμο γιατι η κάμερα με εβγαλε μόνο από μπροστά. Σε πολλές ομως, υπάρχει και βιντεοκάμερα μαζί και από κει βλέπουν την πινακίδα της μηχανής. Το όριο ήταν 50χλμ, εγώ πήγαινα με 56χλμ και ευτηχώς υπάρχει μια "ανοχή" -5χλμ. Με γραψανε λοιπόν γιατί πήγαινα με 51χλμ. Και έχω  ακουσει κάτι τρελά, ότι το όριο ήταν 50χλμ κάποιος πήγαινε με 65χλμ και πλήρωσε 1300€ Thumbsup  γιαυτό προσοχή rules

Thanks my friend για την ενημερωση, εισουν κατατοπιστικοτατος.

Επειδη μενω Ολλανδια εχω συνηθισει τις πολλες καμερες, βεβαια τα ποσα στα προστιμα δεν ειναι τοσο αυξημενα οσο στην Ελβετια. Οπως και να εχει θα παμε ταξιδι και θα ειμαστε με το αγχος στο μυαλο ολη την ωρα...
galinos1012
galinos1012
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2016-08-03
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Vfr1200 f
Κράνος : Shark

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

14/6/2017, 10:41 am
steven_04 wrote:
galinos1012 wrote:

Όχι δεν την χρειάζεσαι. Ήμουν πριν τρεις εβδομάδες στην Ελβετία, Ζυρίχη, λίμνη Λουκέρνης και Τσουγκ, μόνο από επαρχιακους δρόμους (φυσικά) χωρίς να αγοράσω την βινιετα.  Η βινιετα είναι αποκλειστικά για την χρήση των αυτοκινητοδρόμων. Επίσης πρόσεξε τα ραντάρ.Εμένα με εβγαλε φωτογραφία για ένα χιλιόμετρο και πλήρωσα 38.50 €


Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να έρθει το πρόστιμο γιατι η κάμερα με εβγαλε μόνο από μπροστά. Σε πολλές ομως, υπάρχει και βιντεοκάμερα μαζί και από κει βλέπουν την πινακίδα της μηχανής. Το όριο ήταν 50χλμ, εγώ πήγαινα με 56χλμ και ευτηχώς υπάρχει μια "ανοχή" -5χλμ. Με γραψανε λοιπόν γιατί πήγαινα με 51χλμ. Και έχω  ακουσει κάτι τρελά, ότι το όριο ήταν 50χλμ κάποιος πήγαινε με 65χλμ και πλήρωσε 1300€ Thumbsup  γιαυτό προσοχή rules

Thanks my friend για την ενημερωση, εισουν κατατοπιστικοτατος.

Επειδη μενω Ολλανδια εχω συνηθισει τις πολλες καμερες, βεβαια τα ποσα στα προστιμα δεν ειναι τοσο αυξημενα οσο στην Ελβετια. Οπως και να εχει θα παμε ταξιδι και θα ειμαστε με το αγχος στο μυαλο ολη την ωρα...


Παρακαλώ Smile

Δυστιχως σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να έχεις το ένα μάτι σου στο δρόμο και το άλλο στο κοντέρ Knupp

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλά να περάσεις Thumbsup
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Ταξιδεύοντας με την βεφα Empty Re: Ταξιδεύοντας με την βεφα

29/8/2017, 12:52 am
Τι λεει παιδιά το κάνατε το ταξίδι τελικά?
Βάλτε καμιά φωτό να έχουμε να ονειρευόμαστε..
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum