Go down
eyeway
eyeway
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-02-05
Mηνύματα : 4
Ηλικία : 55
Μοντέλο : VFR800 Fi '98
Κράνος : Καμία επιλογή

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; Empty Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ;

5/2/2018, 8:36 pm
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Πρώτη φορά στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη Βεφα μου.

Ελέγχοντας το ψυκτικό υγρό μέσα στο δοχείο παρατήρησα ότι αφ' ενός ήταν αρκετά χαμηλά, αφ' εταίρου ήταν σχεδόν μαύρο.
Είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ ή όχι;
Σκοπεύω έτσι κι αλλιώς να αδειάσω το ψυκτικό και να πλύνω τον κινητήρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; Empty Re: Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ;

6/2/2018, 2:21 am
Άλλαξέ το πλήρως με καινούριο, και σε 1000 περίπου χιλιόμετρα, ξαναδέστο αν έχει μαυρίσει.

Αν έχει πάλι μαυρίσει, μάλλον έχει έρθει η ώρα κάποιας φλάντζας κεφαλής.

Αν δεν έχει μαυρίσει και τα υγρά είναι καθαρά, μάλλον τα προηγούμενα υγρά ήταν κακής ποιότητας και είχαν κάποιο πρόσθετο ή χρωστική που ακριβώς λόγω κακής ποιότητας κάηκε και μαύρισε.

Τσεκάρεις εννοείται το υγρό στο ψυγείο, όχι το υγρό στο δοχειάκι, δεν λέει κάτι το υγρό στο δοχειάκι.
eyeway
eyeway
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-02-05
Mηνύματα : 4
Ηλικία : 55
Μοντέλο : VFR800 Fi '98
Κράνος : Καμία επιλογή

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; Empty Re: Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ;

6/2/2018, 8:43 am
Caracal wrote:Άλλαξέ το πλήρως με καινούριο, και σε 1000 περίπου χιλιόμετρα, ξαναδέστο αν έχει μαυρίσει.

Αν έχει πάλι μαυρίσει, μάλλον έχει έρθει η ώρα κάποιας φλάντζας κεφαλής.

Αν δεν έχει μαυρίσει και τα υγρά είναι καθαρά, μάλλον τα προηγούμενα υγρά ήταν κακής ποιότητας και είχαν κάποιο πρόσθετο ή χρωστική που ακριβώς λόγω κακής ποιότητας κάηκε και μαύρισε.

Τσεκάρεις εννοείται το υγρό στο ψυγείο, όχι το υγρό στο δοχειάκι, δεν λέει κάτι το υγρό στο δοχειάκι.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε περίπτωση που είναι φλάτζα κεφαλής, τι άλλα συμπτώματα θα είχα; Πως ελέγχουμε ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο;
makis66
makis66
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-11-17
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 FI 99
Κράνος : Καμία επιλογή

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; Empty Re: Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ;

24/2/2018, 12:19 pm

Αν έχει κάψει φλάντζα κεφαλής θα πρέπει όταν ζεσταθεί ο κινητήρας να σου βράζει - χοχλάζει το ψυκτικό υγρό.

Συνήθως τα υδρόψυκτα μοτέρ με καμένη φλάντζα κεφαλής χάνουν σιγά σιγά το υγρό από το ψυγείο, οπότε θέλει προσοχή.

Μπορείς να το ελέγξεις αυτό αν αφαιρέσεις την τάπα του ψυγείου όταν είναι κρύο το μοτέρ και βάλεις μπροστά τον κινητήρα.

Αν όταν φθάσει σε θερμοκρασία κανονικής λειτουργίας και αρχίσουν να κυκλοφορούν τα υγρά παρατηρήσεις ότι βράζουν - χοχλάζουν τότε αυτό είναι ένα σύμπτωμα ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι μέσα στα υδροχιτώνια μπαίνουν τα καυσαέρια από τους θαλάμους καύσεως.

Παρακάτω στην φωτό το μπλοκ (κορμός) ενός τετρακύλινδρου κινητήρα σε σειρά

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; E_zoi10
eyeway
eyeway
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2018-02-05
Mηνύματα : 4
Ηλικία : 55
Μοντέλο : VFR800 Fi '98
Κράνος : Καμία επιλογή

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; Empty Re: Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ;

24/2/2018, 12:44 pm
Τελικά μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα με φλάτζα κεφαλής γιατί άδειασα το ψυκτικό υγρό και ήταν καθαρό, πράσινου χρώματος και όχι μαύρο όπως στο δοχείο διαστολής. Μάλλον τον πρόβλημα ήταν μόνο στο δοχείο το οποίο είχε μια μαυρίλα εσωτερικά. Έπλυνα το μοτέρ και το γέμισα με καινούριο ψυκτικό. Θεωρητικά είμαι εντάξει. Δεν έχω κάνει ακόμα καμιά βόλτα βέβαια για να το παρακολουθήσω. Τώρα, γιατί είχε αυτή τη μαυρίλα το δοχείο είναι ένα μυστήριο!
makis66
makis66
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-11-17
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 FI 99
Κράνος : Καμία επιλογή

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; Empty Re: Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ;

24/2/2018, 12:46 pm
Τέλεια τότε. Μάλλον είχε πιάσει μάκα από την πολυκαιρία.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ; Empty Re: Ψυκτικό υγρό μαυρου χρώματος. Να ανησυχώ;

25/2/2018, 12:45 pm
eyeway wrote:Τελικά μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα με φλάτζα κεφαλής γιατί άδειασα το ψυκτικό υγρό και ήταν καθαρό, πράσινου χρώματος και όχι μαύρο όπως στο δοχείο διαστολής. Μάλλον τον πρόβλημα ήταν μόνο στο δοχείο το οποίο είχε μια μαυρίλα εσωτερικά. Έπλυνα το μοτέρ και το γέμισα με καινούριο ψυκτικό. Θεωρητικά είμαι εντάξει. Δεν έχω κάνει ακόμα καμιά βόλτα βέβαια για να το παρακολουθήσω. Τώρα, γιατί είχε αυτή τη μαυρίλα το δοχείο είναι ένα μυστήριο!

Καλό καθαρισμα και εισαι οκ,το παθαινει λογο πολυκαιριας του ψυκτικου .

Υπαρχει και σχετικό τοπικ

Εγω το δικο μου που ειχε παθει το ιδιο τι καθαρισα με πλυστικο μηχανημα ,αν δεν εχεις βαλε ενα καθαριστικο υγρο και γεμισε το με βιδες και παξιμαδια καλο κουνημα και καθαρισες

cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum