Go down
Meles21cbr
Meles21cbr
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-09-10
Mηνύματα : 37
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 vtec
Κράνος : shoei xr 1000

Βελτιωση αναρτήσεων  VFR 800 vtec  Empty Βελτιωση αναρτήσεων VFR 800 vtec

11/5/2018, 11:55 am
Καλημέρα παιδιά.Υπάρχει κάποιος να προτείνει λύση για την βελτίωση των αναρτήσεων του vfr μου
Θέλω τσιμούχες στα καλάμια και θα τα βάψω επί τις ευκαιρίας.
Υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί?
Σε κάποιο κατάστημα (wolf,k-shok πχ)?
Τι ελατήρια έχει χρησημοποιήσει (ohlins.wp,hyperpro,άλλα?)
Εχω διαβάσει κάποια άρθρα εδώ από κάποια παιδιά αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Βελτιωση αναρτήσεων  VFR 800 vtec  Empty Re: Βελτιωση αναρτήσεων VFR 800 vtec

12/5/2018, 11:43 am
Αν εχεις ξαναλυσει πηρουνι για να αλλαξεις τσιμουχες/ελατηρια/λαδια, η δουλεια δεν ειναι δυσκολη να την κανεις μονος σου. Αλλιως ενα απο τα μαγαζια που ειπες.

Σχετικα με το πηρουνι, να αποφυγεις οπωσδηποτε τα Ohlins ελατηρια/λαδια γιατι το κανουν πολυ απολυτο και κουραστικο, οσοι τα βαλανε ψαχτηκανε πολυ με σταθμη και ιξωδες λαδιων για να κανουν το μπροστινο αποδεκτο. (Το ιδιο συμβαινει και σε καποια αλλα μηχανακια βαζοντας μπροστα Ohlins, για παραδειγμα σε Τρανσαλπ 650.) Εγω εχω μπροστα ελατηρια/λαδια Wilbers και ειναι πολυ καλο αν και θα το ηθελα λιιιγο σκληροτερο απο ελατηριο, ο Βαγγελης 78 εχει Hyperpro οποτε μπορει να πει πως το βρισκει, ειχα ακουσει οτι καποιοι εχουν βαλει WP αλλα δεν ξερω ποιοι.

Το κυριο θεμα στο VFR, οπως και στα περισοτερα Χονδα, ειναι η σκληροτητα των ελατηριων που ειναι προορισμενη για αναβατη 75 κιλων. Κατα τα αλλα, το δουλεμα της αναρτησης στο VFR (πηρουνι HMAS και αμορτισερ με ρυθμιση αποσβεσης) ειναι πολυ καλο. Απλα με βαρυ αναβατη/συνεπιβατιδα και αποσκευες το μηχανακι δυσκολευεται να ανταπεξελθει ακομη και με φουλ προφορτιση.
ermis
ermis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-04-06
Mηνύματα : 127
Ηλικία : 58
Μοντέλο : vfr vtec 2004 abs blue, xciting 500 ABS, RX8 COSMO, Clio 3 tce
Κράνος : shoei xr 1100, nolan n90

Ο Φτερωτός, οικονομικός σας σύμβουλος!!

Βελτιωση αναρτήσεων  VFR 800 vtec  Empty Re: Βελτιωση αναρτήσεων VFR 800 vtec

12/5/2018, 5:50 pm
WP τα φοράω για 45χιλιαδες χιλιόμετρα, με 73 κιλά που είμαι δουλεύουν άψογα, και με δικαβαλο δεν έχω παρατηρήσει σημαντικες διάφορες, ίσως να  πηγαίνω και πιο γρήγορα.... Very Happy Blush
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Βελτιωση αναρτήσεων  VFR 800 vtec  Empty Re: Βελτιωση αναρτήσεων VFR 800 vtec

16/5/2018, 10:12 am
Εμένα έχει Ohlins μπροστά με κομμένους αποστάτες για να μπορεί να δουλεύει.
Διαφορετικά θα ήταν πολύ σκληρό.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Βελτιωση αναρτήσεων  VFR 800 vtec  Empty Re: Βελτιωση αναρτήσεων VFR 800 vtec

24/5/2018, 10:45 pm
Θα έλεγα να πας σε ελατήρια ΓΡΑΜΜΙΚΆ 0,9 με 0,95Kgr το πολύ. Λάδια να βάλεις HONDA SS-8. Αυτά έχουν κινηματικό ιξώδες 36,5 Cst@30 C. Κανείς δεν ξέρει με σιγουριά. Κανονικά όταν βάζει κανείς σκληρότερο ελατήριο πρέπει ανάλογα να βάλει πιο λεπτόρευστο λάδι και να σκληρύνειτην βαλβίδα επαναφοράς. Αλλά πρέπει να ξέρεις να το κάνεις. Οπότε αν βάλεις 0,9Kgr τότε η διαφορά είναι μικρή και θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τα κανονικά λάδια.
Αν δεν βρεις SS-8 στο νησί δες στα site των εταιριών ποιο είναι το κινηματικό ιξώδες. Το motul 10 είναι κοντά, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Το βασικό είναι να αλλάζει το λάδι κάθε 15.000 χλμ. Και το πίσω κάθε 35.000.
Και κάτι τελευταίο. Η ανάρτηση του VFR μπροστά έχει διαδρομή 110mm. Αν βάλεις ενα strap στο καλάμι θα καταλάβεις πόση διαδρομή χρησιμοποιείς. Αν δεις ότι έχεις περιθώριο μπορείς αφαιρώντας ένα εκατοστό λάδι κα κερδίσεις διαδρομή. Το λάδι κατά την Χόντα πρέπει να απέχει 10cm. Εγώ το έχω στα 12, με το ρίσκο βέβαια να τερματίσει σε κάτι άγριο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum