Τεχνικες σουζας

+9
DoctorAbo
Don John
demon
finrod
Vvag
Mythos
nikos-ex victor
'AGGEVI'
Fanrider
13 posters
Go down
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Τεχνικες σουζας Empty Τεχνικες σουζας

15/8/2009, 2:11 pm
Καταρχή να αναφέρουμε τα αρνητικά της σούζας..
Καταπονείται η μοτό, ιδιαίτερα τα αλυσιδογράναζα, και αναλόγως το πόσο σωστά - ομαλά κάνουμε σούζα τα αμορτισέρ, η τιμονόπλακα, η μπροστά ζάντα

Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση πτώσης και ειδικά το γνωστό καπάκι, τα οποία μπορούν να τραυματίσουν σοβαρά τον οδηγό και να καταστρέψουν την μοτοσυκλέτα μας!

Όπως καταλαβαίνετε η σούζα είναι ένα επικίνδυνο θέμα, και αν το καλοσκεφτείς δεν υπάρχει κάποια ανάγκη να γίνει

Έχοντας τα παραπάνω κατά νου, αυτό που χρειάζεται είναι ΠΕΙΡΑ! Θα πρέπει να έχουμε αφιερώσει χρόνο στην μοτό μας... να την κατέχουμε όπως λέμε. Να έχουμε κάνει πολλά χιλιόμετρα και να έχουμε γίνει ένα. Σίγουρα μπορεί κάποιος να πει ότι δεν ειναι απαραίτητα. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι!

Για να "απογειωθούμε" θα πρέπει ήδη να ξέρουμε να πηγαίνουμε στο έδαφος... δεν είναι αυτοσκοπός η σούζα αλλά το να χειριζόμαστε καλά την μοτό, να ξέρουμε να οδηγούμε και κυρίως να οδηγούμε με ασφάλεια.

Τέλος εννοείται ότι πάντα μα πάντα φοράμε ειδικό εξοπλισμό για μοτό με ενισχύσεις για να είμαστε έτοιμοι και σωστοί!

Να θυμάστε πάντα ότι το να κάνεις σούζα ΔΕΝ είναι μαγκιά ούτε σε κάνει "Άντρα"...Μην προσπαθείτε να εντυπωσιάσετε, κάντε το ΜΟΝΟ όταν το νιώθετε εσείς και όχι να πιεστείτε για τίποτα και για κανέναν! Θυμηθείτε ότι πρέπει να φοράτε ΠΑΝΤΑ εξοπλισμό (κράνος,μπουφάν,μπότες,γάντια) όπως κάθε φορά που οδηγάμε μοτό και επίσης να προσπαθείτε σε ελεγχόμενα μέρη ΚΑΙ ΜΟΝΟ! Δεν σας φταίνε οι άλλοι οδηγοί να τους φοβίζετε ή να τους θέτετε σε κίνδυνο!

Ξανατονίζω ότι η σούζα κρύβει πολλούς κινδύνους και για εσάς και για την μοτό σας και επίσης ότι δεν σημαίνει τίποτα και φυσικά δεν είναι απαραίτητη!

Μετά από όλα τα παραπάνω ελπίζωντας ότι τα έχετε ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ και εφόσον ακόμα θέλετε να μάθετε πως γίνεται σούζα πάμε παρακάτω.
Εδώ να τονίσω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ καθηγητής ή κάποιος ειδικός και αυτά που θα πω τα κάνω εγώ με δική μου ευθύνη! Δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό! Για αυτό όσοι προσπαθήσετε τα κάνετε, τα κάνετε με δική σας ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν συνέπεια σε εσάς ή την μοτό σας!





Υπάρχουν 3 τρόποι να κάνετε σούζα.. πάντα να θυμάστε ότι ανάλογα με την μοτό που έχετε διαφέρει η σούζα.. αλλιώς κάνει ένα αδύναμο 400άρι, ένα 600 ή ένα 1000 και θέλει πάρα πολύ προσοχή!

Ο 1ος τρόπος είναι απλά να κάνετε σούζα χρησιμοποιώντας την δύναμη της μοτό! Αυτό κυρίως το κάνουν τα 1000άρια! Σε άδειο δρόμο με καλή άσφαλτο ξεκινάμε την μοτό και με 1η μέσα "τερματίζουμε" το γκάζι.. Θα δείτε ότι ο μπροστινός τροχός μετά από κάποιες στροφές θα σηκωθεί..
Αυτός είναι και ο πιο εύκολος τρόπος!

Ο 2ος τρόπος είναι το στιγμιαίο ανοιγόκλειμα γκαζιού. Έχοντας 1η σε δρόμο με καλή άσφαλτο, ξεκινάμε και γύρω στις 5000-6000 στροφές κλείνουμε και ανοίγουμε το γκάζι στιγμιαία! Αυτόματα ο μπροστινός τροχός θα σηκωθεί! ΠΡΟΣΟΧΗ ομως! επειδή τις πρώτες φορές θα σας φοβήσει ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΤΕ! ΘΑ δείτε ότι θα κλείνετε το γκάζι και ο τροχός θα πέφτει! Αν κρατήσετε το γκάζι και τα έχετε κάνει όλα σωστά θα συνεχίσετε την σούζα! Θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΞΑΣΚΗΣΗ!

Ο 3ος τρόπος είναι η χρησιμοποίηση του συμπλέκτη! Συνήθως το κάνουν με 2α στο κιβώτιο.Φτάνωντας κοντά στις 5000 στροφές, τσιμπάμε τον συμπλέκτη και δίνουμε γκάζι.. πάλι ο μπροστινός τροχός θα απογειωθεί, ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ γιατί αυτή την φορά θα απογειωθεί ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΑ!

Σε κάθε περίπτωση το πίσω φρένο αν το πατήσουμε θα "κατεβάσει" την μοτό μας. Όσο ανοίγουμε γκάζι τόσο θα "ανεβαίνει" η μοτό μας. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην προσπαθήσετε σούζα με αέρα! Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και έχετε πολλές πιθανότητες να πέσετε! Πάντα η μοτό μας θα πρέπει να είναι σε τέλεια κατάσταση με καινούργια ελαστικά και πλήρως συντηρημένη παντού!


Εγώ προσωπικά προτιμώ τον 2ο τρόπο..

Υπενθυμίζω για άλλη μια φορά την επικινδυνότητα της σούζας και ότι δεν προσφέρει τίποτα ουσιώδες! Επίσης υπενθυμίζω για άλλη μια φορά να φοράμε πάντα full εξοπλισμό μοτοσυκλέτας και ό,τι κάνουμε να το κάνουμε σε έρημους δρόμους μακρυά από άλλους οδηγούς! Δεν μας φταίνε πουθενά οι άλλοι!
Επίσης να μην το κάνετε για μαγκιά ή εντυπωσιασμό και να είστε πάντα χαλαροί και ήρεμοι!Και φυσικά θέλει πολύ προσοχή και πολύ προπόνηση.

.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

15/8/2009, 8:18 pm
<P>α ρε φιλαρακο Φανη, το μυαλο σου στις σουζες ε ????</P>
<P> </P>
<P>...πολυ καλο και διαφωτιστικο το αρθρο σου, ευγε μακρυμαλλη μουafro </P>


* (που θα παει δεν θα βγαλω και εγω μαλλια, Knupp )
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

23/8/2009, 11:51 pm
me ton 3 tropo to eixa kanei katala8os me suzuki dt 50!!!!!!!! poly kalo alla den to 3anakanw Thumbsup
Mythos
Mythos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-29
Mηνύματα : 59
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Non VFR
Κράνος : Καμία επιλογή

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 1:02 am
με τον 3ο τρόπο στην αυλή του σπιτιου του 17 χρονών ο ξαδερφος μου στην Αμερική σηκωσε καπάκι χτυπησε κεφάλι και εμεινε στον τόπο.....
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 2:03 am
Mythos wrote:με τον 3ο τρόπο στην αυλή του σπιτιου του 17 χρονών ο ξαδερφος μου στην Αμερική σηκωσε καπάκι χτυπησε κεφάλι και εμεινε στον τόπο.....

afraid afraid afraid Επικίνδυνα πράγματα...

Ωστόσο δε θα αρνηθώ πως έχω σηκώσει (λίιιιιγο) τη μηχανή 2 φορές καταλάθος (το fazer που είχα πριν)... και τις 2 με τον 1ο τρόπο και 2ο άτομο πίσω (γι αυτό και σηκώθηκε). Ομολογουμένως γκ@βλωσ@.... Blush Blush Blush

Κατά τα άλλα προτιμώ να πηγαίνω στις 2 ρόδες... δεν έχω μάθει σούζα ούτε καν με παπί, δε διακινδυνεύω να εξασκηθώ στο VFR μου..!!

Υ.Γ. Όταν είδα τον τίτλο του thread, γιατί ήμουν σίγουρος για το ποιος το έβαλε;!;! Razz Razz Razz
Άγγελε πολλά post για την οδική ασφάλεια μας έχεις κάνει και ήρθε ο Φάνης να "εξισορροπίσει" την κατάσταση...!! Razz Razz Razz

(Μπράβο και στους 2 που μοιράζετε απλόχερα γνώση...) Thumbsup
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 7:57 am
Vvag wrote:
Υ.Γ. Όταν είδα τον τίτλο του thread, γιατί ήμουν σίγουρος για το ποιος το έβαλε;!;! Razz Razz Razz
Άγγελε πολλά post για την οδική ασφάλεια μας έχεις κάνει και ήρθε ο Φάνης να "εξισορροπίσει" την κατάσταση...!! Razz Razz Razz

(Μπράβο και στους 2 που μοιράζετε απλόχερα γνώση...) Thumbsup


Τhanks,....μονο ' afro' μην ζητησετε να μοιρασουμε γιατι ξερετε ποσο θα περιμενετε.... T T T
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 11:49 am
Ρε τον κάγκουρα!!! Shoot
Σε θυμάμαι και Λευκάδα που ήθελες να κατέβεις ακράνωτος... Shoot

Η μόνη σούζα που δοκιμάζω είναι η power willie, αυτή που σηκώνεται με το γκάζι της πρώτης (και δεύτέρας ίσως).
Και φυσικά χωρίς να την κρατήσω όρθια αλλά να πέσει αμέσως.

Κατά τα άλλα, η πόρωση που σου δίνει μια σούζα είναι λιγότερη από τον πόνο αν πέσεις (και τα χρήματα που θα δώσεις).
Ειδικά όταν βλέπω σούζες από κάτι πάπιες μέσα σε κίνηση εκνευρίζομαι.

(ρε μήπως και γερνάω??? old timer )
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 12:32 pm
είναι κανένας για καμιά σουζοκόντρα??? director




....με ποδήλατο όμως... Tomato
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 3:30 pm
demon wrote:είναι κανένας για καμιά σουζοκόντρα??? director




....με ποδήλατο όμως... Tomato


Μπαα!!!! ασε Very Happy
Καποτε το εκανα και το εκανα καλα!! εκατονταδες μετρα στην μια ροδα, χωρις καμια υπερβολη Cool .
Πριν δυο τρια χρονια ομως "μπολιαζα" τον μικρο μου ανηψιο: Αντε βρε κανε μια σουζα......πως θειε?? κατσε να σου δειξει ο θειος που σε αυτο εχει αφησει ονομα (η εξυπνη μαμα του και αδελφη μου Mad Mad ).

Να μαι λοιπον στο ΒΜΧ του μικρου να θελω να κανω επιδειξη Blush Blush .

Προσπαθεια......... καπακι....... (μπροστα στον μικρο, την κορη μου και κανα-δυο πιτσιρικια ακομα της γειτονιας που φυσικα ειχαν σκασει στο γελιο Mad Mad ) και........ ενα γ@μημενο γδαρσιμο στον αγκωνα, αλλο ενα στην αριστερη παλαμη και καμια εβδομαδα δυσκολια να καθησω (ο κ....ς μου την ακουσε καλα)

Αστο.........δεν θα αποδεχτω την προσκληση lol! lol!
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 4:29 pm
Don John wrote:
demon wrote:είναι κανένας για καμιά σουζοκόντρα??? director




....με ποδήλατο όμως... Tomato


Μπαα!!!! ασε Very Happy
Καποτε το εκανα και το εκανα καλα!! εκατονταδες μετρα στην μια ροδα, χωρις καμια υπερβολη Cool .
Πριν δυο τρια χρονια ομως "μπολιαζα" τον μικρο μου ανηψιο: Αντε βρε κανε μια σουζα......πως θειε?? κατσε να σου δειξει ο θειος που σε αυτο εχει αφησει ονομα (η εξυπνη μαμα του και αδελφη μου Mad Mad ).

Να μαι λοιπον στο ΒΜΧ του μικρου να θελω να κανω επιδειξη Blush Blush .

Προσπαθεια......... καπακι....... (μπροστα στον μικρο, την κορη μου και κανα-δυο πιτσιρικια ακομα της γειτονιας που φυσικα ειχαν σκασει στο γελιο Mad Mad ) και........ ενα γ@μημενο γδαρσιμο στον αγκωνα, αλλο ενα στην αριστερη παλαμη και καμια εβδομαδα δυσκολια να καθησω (ο κ....ς μου την ακουσε καλα)

Αστο.........δεν θα αποδεχτω την προσκληση lol! lol!


lol! lol! lol! lol! lol!
Φοβερή περιγραφή!!!

Κι εγώ ήμουνα καλός -φανταστείτε ότι άλλαζα μόνο το πίσω λάστιχο από φθορά Tsopa - αλλά το περίεργο είναι ότι μετά από x χρόνια δεν έχει ξεχαστεί καθόλου η τεχνική.. bicycle τόσο ώστε ο γιός μου -όταν με βλέπει- φοβάται να βγάλει τις βοηθητικές απ' το δικό του.. T
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 10:56 pm
Don John wrote:
demon wrote:είναι κανένας για καμιά σουζοκόντρα??? director

....με ποδήλατο όμως... Tomato

Μπαα!!!! ασε Very Happy
Να μαι λοιπον στο ΒΜΧ του μικρου να θελω να κανω επιδειξη Blush Blush .
Προσπαθεια......... καπακι....... (μπροστα στον μικρο, την κορη μου και κανα-δυο πιτσιρικια ακομα της γειτονιας που φυσικα ειχαν σκασει στο γελιο Mad Mad ) και........ ενα γ@μημενο γδαρσιμο στον αγκωνα, αλλο ενα στην αριστερη παλαμη και καμια εβδομαδα δυσκολια να καθησω (ο κ....ς μου την ακουσε καλα)

:

xixixixixi σα βιντεάκι στο youtube τα λες !!!! Thumbsup
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 11:00 pm
Σύντροφε μακρυμάλλη Φάνη σου υπόχομαι πως αμέσως μόλις μάθω να στρίβω, θα δοκιμάσω σούζα.

Και καλά να πούμε, γιατί κανείς από σας που ξέρετε να στρίβετε δε μας γραφετε κάνα πόνημα πάνω στο θέμα ? Διότι όπως και να το κάνεις, πιο συχνά στρίβεις παρά κάνεις σούζα.

Α !!!!! και τίποτα tips για το φρενάρισμα δε θα με χάλαγαν....
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

13/9/2009, 11:52 pm
Αντί για σουζοκόντρα, είστε αύριο στο ΣΥΜΟΦΕ για ουζοκόντρα;;; Drinking
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 12:00 am
Ο φυσικός wrote:Αντί για σουζοκόντρα, είστε αύριο στο ΣΥΜΟΦΕ για ουζοκόντρα;;; Drinking

Μέσα. Cool Drinking bicycle

Θα είναι και ο old timer (ΧΑΧΑ ταιριάζει απίστευτα αυτό το εικονίδιο!!!!) Razz Razz Razz Razz
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 10:11 am
οντως η σουζα ειναι παρα πολυ επικυνδυνη σε δημοσιο δρομο ,εγω επειδη εχω ενα HUSABERG FE 501E ΤΟΥ 2000 και ασχολουμε πολυ με το εντουρο οι σουζες που κανω ειναι κατα τη διαρκεια της βολτας και οπου χρειαστει,ποτε σε δημοσιο δρομο και ειδικα με κοσμο εκει κοντα γιατι αμα γινει τιποτα στραβο εκτος του οτι θα χτυπησεις θα γινεις και ρομπα ξεκουμπωτη.Υποψην οταν πηγαινω στο βουνο φοραω πληρη εξοπλισμο γιατι με αυτα τα πραγματα δεν πρεπει να παιζουμε
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 2:08 pm
CB1-FAN wrote:Ο 1ος τρόπος είναι απλά να κάνετε σούζα χρησιμοποιώντας την δύναμη της μοτό! Αυτό κυρίως το κάνουν τα 1000άρια! Σε άδειο δρόμο με καλή άσφαλτο ξεκινάμε την μοτό και με 1η μέσα "τερματίζουμε" το γκάζι.. Θα δείτε ότι ο μπροστινός τροχός μετά από κάποιες στροφές θα σηκωθεί..
Αυτός είναι και ο πιο εύκολος τρόπος!

Ο 2ος τρόπος είναι το στιγμιαίο ανοιγόκλειμα γκαζιού. Έχοντας 1η σε δρόμο με καλή άσφαλτο, ξεκινάμε και γύρω στις 5000-6000 στροφές κλείνουμε και ανοίγουμε το γκάζι στιγμιαία! Αυτόματα ο μπροστινός τροχός θα σηκωθεί! ΠΡΟΣΟΧΗ ομως! επειδή τις πρώτες φορές θα σας φοβήσει ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΤΕ! ΘΑ δείτε ότι θα κλείνετε το γκάζι και ο τροχός θα πέφτει! Αν κρατήσετε το γκάζι και τα έχετε κάνει όλα σωστά θα συνεχίσετε την σούζα! Θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΞΑΣΚΗΣΗ!

Ο 3ος τρόπος είναι η χρησιμοποίηση του συμπλέκτη! Συνήθως το κάνουν με 2α στο κιβώτιο.Φτάνωντας κοντά στις 5000 στροφές, τσιμπάμε τον συμπλέκτη και δίνουμε γκάζι.. πάλι ο μπροστινός τροχός θα απογειωθεί, ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ γιατί αυτή την φορά θα απογειωθεί ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΑ!

Εγώ φίλε μου Φάνη που είμαι παντελός αδαής με το συγκεκριμένο θέμα,
ποιόν τρόπο λες να προτιμήσω ? (Κατά προτίμηση όποιον πονάει λιγότερο) Think Razz



DoctorAbo wrote:Και καλά να πούμε, γιατί κανείς από σας που ξέρετε να στρίβετε δε μας γραφετε κάνα πόνημα πάνω στο θέμα ? Διότι όπως και να το κάνεις, πιο συχνά στρίβεις παρά κάνεις σούζα.

Α !!!!! και τίποτα tips για το φρενάρισμα δε θα με χάλαγαν....

Σωστός ο Doctor Thumbsup
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 3:15 pm
VFR2004 wrote:
CB1-FAN wrote:Ο 1ος τρόπος είναι απλά να κάνετε σούζα χρησιμοποιώντας την δύναμη της μοτό! Αυτό κυρίως το κάνουν τα 1000άρια! Σε άδειο δρόμο με καλή άσφαλτο ξεκινάμε την μοτό και με 1η μέσα "τερματίζουμε" το γκάζι.. Θα δείτε ότι ο μπροστινός τροχός μετά από κάποιες στροφές θα σηκωθεί..
Αυτός είναι και ο πιο εύκολος τρόπος!

Ο 2ος τρόπος είναι το στιγμιαίο ανοιγόκλειμα γκαζιού. Έχοντας 1η σε δρόμο με καλή άσφαλτο, ξεκινάμε και γύρω στις 5000-6000 στροφές κλείνουμε και ανοίγουμε το γκάζι στιγμιαία! Αυτόματα ο μπροστινός τροχός θα σηκωθεί! ΠΡΟΣΟΧΗ ομως! επειδή τις πρώτες φορές θα σας φοβήσει ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΤΕ! ΘΑ δείτε ότι θα κλείνετε το γκάζι και ο τροχός θα πέφτει! Αν κρατήσετε το γκάζι και τα έχετε κάνει όλα σωστά θα συνεχίσετε την σούζα! Θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΞΑΣΚΗΣΗ!

Ο 3ος τρόπος είναι η χρησιμοποίηση του συμπλέκτη! Συνήθως το κάνουν με 2α στο κιβώτιο.Φτάνωντας κοντά στις 5000 στροφές, τσιμπάμε τον συμπλέκτη και δίνουμε γκάζι.. πάλι ο μπροστινός τροχός θα απογειωθεί, ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ γιατί αυτή την φορά θα απογειωθεί ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΑ!

Εγώ φίλε μου Φάνη που είμαι παντελός αδαής με το συγκεκριμένο θέμα,
ποιόν τρόπο λες να προτιμήσω ? (Κατά προτίμηση όποιον πονάει λιγότερο) Think Razz


Αστα τωρα αυτα ρε Χαρη ,αυτα τα καναμε παλια τωρα μονο καμια υσχιος και για λιγο.

Τωρα για κανενα τσιπουρακι απο τα μερη σου νομιζω μας παει καλητερα cheers

Στην επομενη ετσι ? μη μας ξεχασειςThumbsup



DoctorAbo wrote:Και καλά να πούμε, γιατί κανείς από σας που ξέρετε να στρίβετε δε μας γραφετε κάνα πόνημα πάνω στο θέμα ? Διότι όπως και να το κάνεις, πιο συχνά στρίβεις παρά κάνεις σούζα.

Α !!!!! και τίποτα tips για το φρενάρισμα δε θα με χάλαγαν....

Σωστός ο Doctor Thumbsup


Βρε γιατρε μια χαρα εισαι γιατι το παιδαιεις το θεμα , μαλλον δεν εχεις δει αλους γιαυτο το λες Wink
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 3:20 pm
Δον τζονη η περιγραφη σου super


Το βραδυ ολοι για ουζοκοντρα με το Φυσικο lol! εγω δε θα πιω.


.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 5:23 pm
Vvag wrote:
Ο φυσικός wrote:Αντί για σουζοκόντρα, είστε αύριο στο ΣΥΜΟΦΕ για ουζοκόντρα;;; Drinking

Μέσα. Cool Drinking bicycle

Θα είναι και ο old timer (ΧΑΧΑ ταιριάζει απίστευτα αυτό το εικονίδιο!!!!) Razz Razz Razz Razz

Α ναι, ο old timer δε με director για να πάω να τον πάρω. Αν δε με πάρει θα έρθω με τη scooter
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 5:41 pm
DoctorAbo wrote:
Α ναι, ο old timer δε με director για να πάω να τον πάρω. Αν δε με πάρει θα έρθω με τη scooter
Τον old timer θα τον φέρω εγώ. Thumbsup
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τεχνικες σουζας Empty Re: Τεχνικες σουζας

14/9/2009, 5:54 pm
DoctorAbo wrote:Α ναι, ο old timer δε με director για να πάω να τον πάρω. Αν δε με πάρει θα έρθω με τη scooter

DoctorAbo wrote:Αμάν Μήτσο μου έμπλεξες με μουρλούς λέμεεεεεε

Δε με λέτε ? Το βράδυ θα παίξει ΣΥΜΟΦΕ ???? Έχω κάτι θέματα στο κεφάλιμου γι το επόμενο Σ/Κ και θέλω τη γνώμη μερικών εδώ .... confused

Μήτσε μου σε βρίσκω αδιάβαστο και ο καθηγητής μας θα σε κόψει:

https://vfrh.forumgreek.com/forum-f15/topic-t732.htm#9230
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum