Θέση οδήγησης... συνεπιβάτη!

+16
Seelenheil
'AGGEVI'
finrod
padelis
kostasdirt
dirty
Fanrider
gabadoo
xapos_kil
Arxiereas
Vvag
Ο φυσικός
Viking
georgevfr
xristos280
KiloMeater
20 posters
Go down
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Θέση οδήγησης... συνεπιβάτη! - Page 2 Empty Re: Θέση οδήγησης... συνεπιβάτη!

2/5/2010, 11:53 am
Seelenheil wrote:
Πάντως είχε βγάλει ένα φεγγάρι η Αττική Οδός ένα φυλλάδιο με οδηγίες ασφαλούς οδήγησης για μοτοσυκλετιστές το οποίο ήταν πολύ ρεαλιστικό -κατά την γνώμη μου- το οποίο έπεσε για πολύ λίγο στα χέρια μου και είχε μέσα αναφορές και στον συναναβάτη (όπως πολύ σοφά αναφέρει τον συνοδηγό) αν μπορέσω να το βρώ πάλι θα σας μεταφέρω οτι λέει.
Κ.

Νομίζω πως είναι αυτό το βιβλίο: Μοτοσυκλέτα Οδηγήστε έξυπνα και με ασφάλεια
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Θέση οδήγησης... συνεπιβάτη! - Page 2 Empty Re: Θέση οδήγησης... συνεπιβάτη!

10/4/2011, 12:45 pm
Ανακινω αυτο το θεμα μετα απο καιρο καθως τωρα το ειδα. Εχω Transalp (το προηγουμενο του Ηλια) και VFR και το ετερο ..ολοκληρο προτιμαει σαφως το VFR απο πλευρας ανεσης για ταξιδια. Στις ευθειες που ταξιδευω συνηθως με 160-170χμω πιανεται απο τα χερουλια για τον συνεπιβατη ενω στα γρηγορα στροφιλικια γινομαστε "ενα", βαζοντας τα χερια της στη μεση μου. Δεν ειχε ποτε προβλημα με τον πωπο ή με τα γονατα, το πρωτο βοηθιεται απο την πιο σκυφτη θεση του σωματος και το δευτερο απο την σωστη θεση των μαρσπιε συνεπιβατη (τουλαχιστον για υψη μεχρι 1.70, η γυναικα μου ειναι 1.68). Με το Transalp απο ενα σημειο και μετα την ακουνε οι πωποι λογω της ορθιας θεσης που ριχνει ολο το βαρος εκει, παρα την πιο "πλουσια" σελα.

Αλλα βλεπω Ηλια βρηκες ακρη τελικα με το top case (μειον το βαλε-βγαλε), σιγα-σιγα θα αισθανθει το ιδιο ανετα και χωρις αυτο Wink Οπως εγραφα προσφατα και εδω https://vfrh.forumgreek.com/t3095-topic το VFR ειναι απαιχτο για γρηγορουτσικα δικαβαλα ταξιδια. Και δεν καταλαβαινει και τιποτα η συμπεριφορα του με δυο φορτωμενες βαλιτσες, respect και παλι Cool
kortomalteze
kortomalteze
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-06
Mηνύματα : 537
Ηλικία : 47
Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!
http://alex-politis.blogspot.com

Θέση οδήγησης... συνεπιβάτη! - Page 2 Empty Re: Θέση οδήγησης... συνεπιβάτη!

11/4/2011, 10:09 am
Τώρα είδα κι εγώ το θέμα...αν και λίγο αργά (2 χρόνια μόνο) να σας πω ότι η βαλίτσα (top case) βοηθά πολύ (όχι μόνο ψυχολογικά) τον συνεπιβάτη. Στις ευθείες κρατιέται από τα χερούλια του συνοδηγού, και αν η top case έχει και μαξιλαράκι νομίζω ότι υπό προϋποθέσεις σε ευθεία μπορεί να λύσει και σταυρόλεξο!!!

Το πρόβλημα είναι ότι χάνεις την αίσθηση του συνεπιβάτη μετά από πολύωρη οδήγηση, κι ενώ ο οδηγός είναι ξύπνιος, μπορεί ξαφνικά να νιώσεις το κέντρο βάρους της μηχανής να φεύγει δεξιά ή αριστερά (την πήρε ο ύπνος)...και τότε δυσκολεύουν πολύ τα πράματα...Ευτυχώς δε μου χει τύχει, αλλά έχω ακούσει ιστορίες με ευτυχές τέλος!!! Γι αυτό όμως υπάρχουν και τα tire up!!! την δένεις και ησυχάζεις...

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι ο καλύτερος τρόπος σε στροφές είναι να πιαστεί ο/η συνοδηγός από το ντεπόζιτο, κάτι που του είναι κουραστικό με συνεχές στροφιλίκι...μία καλή λύση είναι να αδειάσετε τις τσέπες του μπουφάν σας...και να βάλει τα χέρια του/της (προτιμάμε το "της") στις τσέπες του οδηγού...επίσης καλή στάση όπου οι 2 γίνονται σχεδόν 1, ελαφρώς μπροστά σκυμένη (είπαμε προτιμούμε "της"), γλιτώνει και τον αέρα και επιτρέπεται και το 1 κλικ πιο γρήγορα!

Όσο για την ταχύτητα ταξιδίου, να υπενθυμίσω ότι καλά τα 160-170 +++ αλλά για τους κατόχους τριπλέτας η GIVI (που φοράω εγώ) δίνει max speed 150 km/h (αν θυμάμαι καλά)...και συνήθως δεν το υπερβαίνω κατά πολύ διπλός!!!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum