Go down
kokomilko
kokomilko
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-22
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 53
Μοντέλο : funduro
Κράνος : Καμία επιλογή

http://kokomilko.com

Εχω μια αναρωτηση Empty Εχω μια αναρωτηση

23/1/2009, 4:31 am
Έχω μια αναρώτηση.

Αν (ας πούμε) έβγαινε αύριο ένας νόμος, (υποθέσεις κάνουμε), που όριζε ότι για να οδηγήσει κανείς αυτοκίνητο, υποχρεούται να έχει και δίπλωμα μηχανής. Εννοείτε και το αντίστροφο.

Και ότι για να μην υπάρχουν προβλήματα, (δεν γνωρίζουμε όλοι ισορροπία), μπαίνει στα σχολεία του δημοτικού έστω μια ώρα την εβδομάδα μάθημα οδηγικής αγωγής που προβλέπει βασικούς κανόνες, όπως σήματα, προτεραιότητες, ποδήλατο.

Πως θα διαμορφωνόντουσαν οι δείκτες ατυχημάτων όταν η πρώτη γενιά οδηγών με πλήρη σχολική παιδεία θα έβγαινε στον δρόμο;

Πόσο δύσκολο είναι να διαμορφώσει κανείς τις συνθήκες για να εφαρμόσει έναν τέτοιο νόμο;

Που κατά την γνώμη σας θα σκόνταφτε;;;



Edit: Μετακινηθηκε στις Σκεψεις/προβληματισμους.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Εχω μια αναρωτηση Empty Re: Εχω μια αναρωτηση

23/1/2009, 10:48 am
Η ιδέα σου αποτελείται από δύο μέρη και στο ένα τουλάχιστον θα συμφωνήσω απόλυτα.
Η οδική αγωγή θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική σε κάποια βαθμίδα της εκπαίδευσης, δημοτικό ή γυμνάσιο, (προς το παρόν μπορεί να γίνει προαιρετικά σαν πρόγραμμα αγωγής υγείας, αν βρεθούν καθηγητές με όρεξη αλλά και πάλι όχι για όλα τα παιδιά αλλά για μια ομάδα. Σε αυτό συνεισφέρουν και τα πάρκα οδικής αγωγής που ξεφυτρώνουν σιγά σιγά). Θα ωφελούσε πέρα από κάθε αμφιβολία, θα έλυνε απόρίες και θα κατέρριπτε μύθους από αυτούς που ο ένας μαθητής μεταφέρει στον άλλο. Το πρόβλημα, βέβαια, είναι ότι για κάτι τέτοιο θα έπρεπε να βρεθούν (=εκπαιδευθούν και προσληφθούν) ειδικοί δάσκαλοι γιατί άλλο το θέλω να δείξω το σωστό στα παιδιά και άλλο το μπορώ. Επίσης, θα ήταν νομίζω εύκολο (=φτηνό) να αγοραστούν εξομοιωτές οδήγησης και να εγκατασταθούν σε όλα εργαστήρια πληροφορικής των σχολείων (παντού υπάρχουν πλέον τέτοια) ώστε να γίνεται γρήγορα, διασκεδαστικά και με ασφάλεια η σχετική εκπαίδευση.
Για το θέμα των διπλωμάτων αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας δεν είμαι σίγουρος αν θα βοηθούσε σε κάτι (αναλογικά με την επιπλέον φασαρία τουλάχιστον). Υποθέτω πως εννοείς ότι έτσι ο καθένας θα είχε γνώση των αναγκών και ικανοτήτων κάθε οχήματος και θα ρύθμιζε ανάλογα την οδική του συμπεριφορά. Σωστό αυτό, αλλά κάτι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί με πιο απλούς τρόπους, ως κομμάτι της εκπαίδευσης στο σχολείο.
Πολύ ενδιαφέρουσα η αναρώτησή σου!
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Εχω μια αναρωτηση Empty Re: Εχω μια αναρωτηση

20/2/2009, 1:30 am
kokomilko wrote:Έχω μια αναρώτηση

Πως θα διαμορφωνόντουσαν οι δείκτες ατυχημάτων όταν η πρώτη γενιά οδηγών με πλήρη σχολική παιδεία θα έβγαινε στον δρόμο

Edit: Μετακινηθηκε στις Σκεψεις/προβληματισμους.

Το πιθανοτερο ειναι δεν θα αλλαζε τιποτα!
Γιατι ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη.
Μια γενεια οδηγων με διαθεση και ορεξη να οδηγησουν και σεβαστουν τους αλλους οδηγους στους δρομους θα ηταν σαν μια σταγονα στον ωκεανο.
Οσο και καλη διαθεση να εχεις,οταν βλεπεις την πλειοψηφια να καταπατα τον ΚΟΚ και συμπεριφερεται οπως γουσταρει χωρις επιπτωσεις,τοτε πιστευω οτι δεν υπαρχει ελπιδα για καλυτερευση.Αναγκαστικα θα προσαρμοστεις στον ρυθμο.Η πλειοψηφια θα σε αφομειωσει ...
Καλυτερευση θα υπαρξει μονον οταν η πλειοψηφια των οδηγων αρχισει να συμπεριφερεται σωστα στους δρομους.Και αυτο θα γινει οταν υπαρξει σωστη παιδια,συχνος αστυνομικος ελεγχος και κοινωνικη κριτικη!
Αυτη ειναι η πετυχημενη συνταγη που κανει την πλειοψηφια των οδηγων της βορειας ευρωπης να συμπεριφερονται σωστα και με σεβασμο στους δρομους.
kokomilko
kokomilko
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-22
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 53
Μοντέλο : funduro
Κράνος : Καμία επιλογή

http://kokomilko.com

Εχω μια αναρωτηση Empty Re: Εχω μια αναρωτηση

20/2/2009, 3:57 am
Αν εβγαινε μονο μια γενια, μαλλον οπως λες θα γινοταν. Αν ομως η εκπαιδευση εμπαινε συστηματικα στα σχολεια,............
........ Στην Ιταλια για παραδειγμα, (που πηγα προσφατα) δεν ειδα ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ οδηγο να κινειτε αριστερα. Η να προσπερναει χωρις φλας. Η να βριζει γιατι σταματησαμε στην μεση του δρομου να δουμε προς τα που θα παμε (οι καφροι). Κυριως ομως, δεν ειδα πεζο να προσπαθει να περασει απεναντι και να μην μπορει. Η διαβαση ατομων με ειδικες αναγκες κλειστη απο παρκαρισμενο.

Και αν και απ την φυση μου ειμαι αντιδραστικο και παραβατικο στοιχειο, νομιζω οτι εχεις δικιο χρειαζεται παδεια και αστυνομευση. Αυτη ομως δεν πρεπει να εχει εισπρακτικο χαρακτηρα. αλλα εκπαιδευτικο.

Αφαιρουμε το διπλωμα και ξαναπερνας απο εξετασεις. Μονο την βαβουρα και το τρεξιμο να το ξαναβγαλεις μπορει να σε κανει να προσεχεις πως οδηγας. Καταστελωντας το περιφημο Ελληνικο "ΕΓΩ".

Κι αν σε πιασουμε να οδηγας ενω στο εχουμε αφαιρεσει, Μεσα εγκληματια. Στην ψειρου.

Με την προυποθεση παντα, οτι ως κρατος παρεχεις εκπαιδευση και υποδομη. σωστη σημανση θεσεις παρκιν κλπ.

Ειναι η ωρα να ξυπνησω ομως τωρα. ξεσκεπαστηκα.
Τα λεμε σε αλλο ονειρο παιδια Razz
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Εχω μια αναρωτηση Empty Re: Εχω μια αναρωτηση

25/2/2009, 3:47 pm
Παντως ρε παιδια εγω πιστευω το εξης:
Δεν ειναι θεμα παιδειας οπως πολλες φορες λεμε ολοι μας. Η τελος παντων δεν ειναι μονο θεμα παιδιας!
Εγω νομιζω ειναι πολυ περισσοτερο θεμα αστυνομευσης, καταστολης, φοβου!

Και το λεω αυτο γιατι απλουστατα ο "με παιδεια" γερμανος πολιτης οταν ερθει Ελλαδα και δει το πως συμπεριφερομαστε εμεις και καταλαβει το που βρισκεται, γραφει στα @@ του τα παντα και γινεται χειροτερος απο εμας. Αλλιως πως δικαιολογηται το οτι φευγει απο την παραλια αφηνοντας πισω του μπουκαλια μπυρας, σκουπιδια και οτι αλλο?
Απο την αλλη παει ο Ελληνας στην Γερμανια και δεν τολμαει οχι τσιγαρο αλλα ουτε σταχτη να ριξει στον δρομο!
Γιατι?? Μα γιατι φοβαταιWink. Ξερει πως αν το κανει θα του κοψουν τον πισινο και δεν θα εχει την γνωστη ατιμωρησια.
ΑΝ λοιπον υπαρξει και εδω ο φοβος της ποινης, ΔΕΝ υπαρξει το παραθυρακι του γνωστου βουλευτη, πολιτευτη, μπαρμπα στην Κορωνη να σβησει την κληση, και ξερουμε πως θα πληρωσουμε ΤΟΤΕ πολλα θα διορθωθουν.
Αν δε αρχισει επιτελους παραλληλα, εστω και σε μια γενια οδηγων (και μετα σε αλλη......σε αλλη.......σε αλλη) να δινεται μια σωστη εκπαιδευση, τοτε πολλα θα διορθωθουν.

Τωρα για να παω στο αρχικο ερωτημα "ταυτοχρονη εκπαιδευση και αποκτηση διπλωματος αυτοκινητου και μοτο" πιστευω πως οποιος εχει οδηγησει και τα δυο, μπορει και διαισθανεται- κατανοει καλυτερα αφου εχει γνωρισει και τις δυο πλευρες των καταστασεων.

Και θα παω και ακομα πιο μακρια! Ελεγε γνωστος οδηγος αγωνων F1 (συγνωμη δε θυμαμαι ποιος ηταν) : Ξερει να οδηγει καλυτερα και ασφαλεστερα αυτοκινητο ΜΟΝΟ αυτος που οδηγει και μηχανη! Γιατι αυτος εχει μαθει να διαβαζει τον δρομο, να εκτιμα την ολισθηροτητα, να διαβαζει την στροφη, να επικεντρωνεται στην οδηγηση και μονο κ.λ.π.
Για τον λογο αυτο και μονο νομιζω πως ναι, θα ηταν χρησιμο ολοι οι οδηγοι να εχουν την "διπλη" εκπαιδευση και εμπειρια εστω και αν ξερουμε πως ειναι μαλλον ανεφικτο!:(
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Εχω μια αναρωτηση Empty Re: Εχω μια αναρωτηση

25/2/2009, 6:36 pm
pirat Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου γιατί ομολογώ ότι το είχα σκεφτεί το θέμα.
Εχει δύο σκέλη. Της οδηγικής ικανότητας και του σεβασμού.
Αυτό του σεβασμού νομίζω ότι το αντιλαμβανόμαστε όλοι. Μόνο και μόνο από το ότι αποκαλούμε τα αυτοκίνητα επικίνδυνα κουτιά τα λέει όλα.
Και τι να πείς για τον ηλίθιο που στην κίνηση αλλάζει ρεύμα χωρίς να ελέγξει ή που κολλάει πίσω σου στην εθνική με +100 και παρακαλάς μην χρειαστεί και φρενάρεις.
Προσωπικά όταν δώ σωστή συμπεριφορά οδηγού αυτοκινήτου προς εμένα όταν οδηγώ την μηχανή σκέφτομαι αυτός πρέπει να οδηγάει και μηχανή.
Οσον αφορά την οδηγική ικανότητα. Οι περισσότεροι από εμάς έμαθαν πρώτα να οδηγάνε μηχανή και μετά αυτοκίνητο και θεωρούν πολλά πράγματα δεδομένα.
Εγώ αντιστρόφως έμαθα να οδηγώ μηχανή στα 24 οδηγώντας αυτοκίνητο από τα 18. Νόμιζα ότι ήμουν καλός οδηγός αυτοκινήτου.
@@ρια ήμουνα. Το κατάλαβα όταν οδηγώντας μηχανή έμαθα να διαβάζω στροφές από πρίν και όχι μέσα στην στροφή. Γιατί με την μηχανή συνήθως τίποτα δεν συγχωρείται.
Εμαθα να μην αφαιρούμαι και αναγκάστηκα να μυρίζομαι την ολισθηρότητα του δρόμου. Κατάλαβα τι σημαίνει προσπέραση αντί για παράλληλη πορεία. Τι σημαίνει φρένο, ανάρτηση, φραρμένο λάστιχο, ζυγοστάθμιση τροχού, χαλαρό τιμόνι, καμένη πίσω λάμπα, νερά στον δρόμο και πάνω από όλα ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.
Δυστυχώς όμως όλα αυτά είναι σαν την 'ζεστή τυρόπιττα'. Δεν μπορείς να περιγράψεις την αίσθηση σε κάποιον που δεν έχει δοκιμάσει.
Ας το πούμε έλλειψη παιδείας. Αυτά.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Εχω μια αναρωτηση Empty Re: Εχω μια αναρωτηση

26/2/2009, 10:57 am
Very Happy Την "ζεστη τυροπιττα" Very Happy
Τι μου θυμισες τωρα ρε κουμπαρε με την "ζεστη τυροπιττα" και την απαντηση που εδινε σε σχετικη ερωτηση καποιος γραφικος τυπος της περιοχης μας.lol! lol!
Αλλα αυτα στην εκδρομηSmile .
Μην βγω και εκτος θεματος και αναγκαστει να με επαναφερει στην ταξη ο administrator;-)
VFR
VFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR1000
Κράνος : Καμία επιλογή

Εχω μια αναρωτηση Empty Re: Εχω μια αναρωτηση

14/3/2009, 9:49 pm
Don John wrote:
ΑΝ λοιπον υπαρξει και εδω ο φοβος της ποινης, ΔΕΝ υπαρξει το παραθυρακι του γνωστου βουλευτη, πολιτευτη, μπαρμπα στην Κορωνη να σβησει την κληση, και ξερουμε πως θα πληρωσουμε ΤΟΤΕ πολλα θα διορθωθουν.

Αν δε αρχισει επιτελους παραλληλα, εστω και σε μια γενια οδηγων (και μετα σε αλλη......σε αλλη.......σε αλλη) να δινεται μια σωστη εκπαιδευση, τοτε πολλα θα διορθωθουν.


Συμφωνώ!

Και μη ξεχνάμε πως τα παιδιά αντιγράφουν τους γονείς!

και όταν ο μπαμπάς είναι κάφρος... αναπαράγει το είδος του.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum