Go down
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 6:04 pm
«ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΤΙ ΜΑΜΑ»

Πήγα σ’ ένα πάρτι,
και θυμήθηκα τι μου είχες πει.
Μου είχες πει να μην πιω, μαμά
Γι’ αυτό και εγώ ήπια αναψυκτικό.

Ένοιωσα περήφανη για τον εαυτό μου,
που άκουσα την συμβουλή σου,
και δεν ήπια ενώ οδηγούσα,
αν και μερικοί φίλοι μου έλεγαν πως πρέπει να πιω.

Πήρα μια σωστή απόφαση
και η συμβουλή σου ήταν σωστή.
Όταν το πάρτι τελείωσε,
τα παιδιά όλα οδηγούσαν εκτός ορίων.

Πήγα στο αυτοκίνητό μου,
σίγουρη ότι θα φτάσω σπίτι χωρίς πρόβλημα,
δεν ήξερα τι θα συμβεί, μαμά.
Κάτι αναπάντεχο.

Τώρα είμαι ξαπλωμένη στην άσφαλτο,
και ακούω τον αστυνομικό να λέει:
«Το παιδί που προκάλεσε το ατύχημα ήταν μεθυσμένο».
Μαμά, η φωνή του ακούγεται απόμακρη.

Έχω περικυκλωθεί από το αίμα μου,
καθώς προσπαθώ να μην κλάψω,
ακούω τον τραυματιοφορέα να λέει:
«Αυτή η κοπέλα θα πεθάνει».

Είμαι σίγουρη ότι το παιδί δεν μπορούσε να φανταστεί
τι θα προκαλούσε, όταν οδηγούσε έτσι.
Επέλεξε να πιει αλκοόλ και να οδηγήσει.
Τώρα εγώ πρέπει να πεθάνω
εξαιτίας αυτής της επιλογής.

Γιατί; Γιατί το κάνουν οι άνθρωποι αυτό μαμά;
Ξέρουν ότι καταστρέφουν ζωές;
Ξέρουν τον πόνο που νιώθω;
Σαν να με καρφώνουν εκατό μαχαίρια.

Πες στην αδερφή μου να μην φοβάται μαμά.
Πες στον μπαμπά να είναι γενναίος.
Και όταν πάω στον παράδεισο,
να βάλετε στο μνήμα μου την ταμπέλα:
«Το κοριτσάκι του μπαμπά».

Κάποιος θα έπρεπε να τον είχε διδάξει,
ότι είναι τεράστιο λάθος να πίνεις και να οδηγεί.
Αν το είχαν κάνει οι γονείς του,
θα ήμουν τώρα ζωντανή.

Η ανάσα μου γίνεται όλο και πιο δύσκολη μαμά.
Έχω αρχίσει να φοβάμαι.
Είναι οι τελευταίες μου στιγμές,
και είμαι τόσο απροετοίμαστη.

Μακάρι να μπορούσες να με κρατήσεις αγκαλιά μαμά
έτσι που είμαι ξαπλωμένη και πεθαίνω.
Μακάρι να μπορούσα να σου πω ότι σ’ αγαπώ μαμά.
Σ’ αγαπώ… Αντίο.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 6:08 pm
Αλκοόλ και Οδήγηση: Δεν συμβαδίζουν...

Μεγάλο ποσοστό των ατυχημάτων στην άσφαλτο στην Ελλάδα οφείλονταιστην κατανάλωση μεγάλης ποσότητας αλκοόλ. Κι ενώ τα τελευταία πέντε χρόνια παρατηρείται μια ουσιαστική αύξηση του αριθμού των αλκοτέστ, η αντίστοιχη μείωση του ποσοστού παραβατών κατανάλωσης αλκοόλ δεν είναι ισοδύναμη. Ακόμα και σήμερα, έπειτα από εντατικοποίηση της αστυνόμευσης αλλά και της ενημέρωσης του κοινού για τις δραματικές επιπτώσεις της οδήγησης υπό την επήρεια αλκοόλ, το 90% του πληθυσμού εξακολουθεί να θεωρεί ότι το αλκοόλ δεν επηρεάζει την φυσική κατάσταση και τη συμπεριφορά ενός οδηγού, ενώ μόλις το 13% του πληθυσμού γνωρίζει τα ακριβή νόμιμα όρια κατανάλωσης αλκοόλ. Τα ατυχήματα που προξενούν οι οδηγοί υπό την επήρεια αλκοόλ είναι συνήθως θανατηφόρα και συγχρόνως ευθύνονται για άνω του 70% των ατυχημάτων. Άλλωστε όχι μόνο οι μεθυσμένοι οδηγοί, αλλά και αυτοί που έχουν καταναλώσει μικρές ποσότητες μπορούν να προκαλέσουν ατύχημα ή δεν μπορούν να αντιδράσουν άμεσα αν χρειαστεί, καθώς το αλκοόλ, ακόμα και σε μικρές ποσότητες προκαλεί κόπωση, υπνηλία, κενά προσοχής, μείωση της περιφερειακής και μακρινής όρασης, μείωση του συντονισμού των κινήσεων και του χρόνου αντίδρασης του οδηγού, ενώ αυξάνει την αυτοπεποίθηση του οδηγού αναφορικά με τις ικανότητες του.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 6:13 pm
Όλοι έχουμε ακούσει πολλές φορές τις γνωστές δικαιολογίες:
«Εμένα δεν με πιάνει το ποτό» -
Υφίστανται, φυσικά, βιολογικές διαφορές, όμως είναι μικρές, χωρίς πρακτική σημασία και μεταβαλλόμενες και για το ίδιο άτομο.

«Θα πιω καφέ μετά και θα συνέλθω» -
Καμία ουσία δεν μπορεί να αναστείλει ή να μειώσει την αρνητική δράση του αλκοόλ.

«Θα κοιμηθώ δύο ωρίτσες για να μπορώ να οδηγήσω» -
Εάν πιει κανείς αρκετά, μπορεί να χρειάζονται και πάνω από 12 ώρες για να μειωθούν τα επίπεδα αλκοόλ σε βαθμό που να μπορεί να οδηγήσει.

«Τους καλούς οδηγούς δεν τους επηρεάζει το ποτό» -
Δοκιμασίες που έγιναν ακόμα και με οδηγούς ράλι απέδειξαν ότι και αυτοί επηρεάζονται το ίδιο όσο και «κοινοί οδηγοί».


Είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό το γεγονός ότι ενώ η αυτοκινητοβιομηχανία και η έρευνα, προκειμένου να βοηθήσουν στη μείωση αυτού του φαινομένου, ρίσκονται στη διαδικασία εξέλιξης μοναδικών συσκευών - όπως το alcokey της Saab ή το λεγόμενο μαύρο κουτί των αυτοκινήτων - εμείς οι ίδιοι ως οδηγοί δεν φροντίζουμε γι' αυτό! Το alcokey της Saab θα περιλαμβάνει ένα μικρό πιστόμιο στη θήκη του κλειδιού του αυτοκινήτου. Ο οδηγός θα φυσάει στο μικρό επιστόμιο και αν το δείγμα της εκπνοής του βρεθεί να περιέχει ποσότητα αλκοόλ μεγαλύτερη των επιτρεπτών ορίων, ένας αναμεταδότης στο κλειδί θα επικοινωνεί με την ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου του αυτοκινήτου κρατώντας τον κινητήρα ακινητοποιημένο. Ερευνητές στο Πανεπιστήμιο του Bristol διαμόρφωσαν συσκευή που αναλύει το οπτικό πεδίο του οδηγού και ελέγχει το κατά πόσο συντονίζονται οι κινήσεις των χεριών με αυτές των ματιών του με στόχο είτε να προειδοποιεί τον ίδιο τον οδηγό ότι δεν είναι σε θέση να οδηγήσει, είτε να αποτελέσει το μαύρο κουτί των αυτοκινήτων. Θα μπορεί επίσης να επιβραδύνει το αυτοκίνητο όταν αντιλαμβάνεται πως ο οδηγός είναι μεθυσμένος ή να ειδοποιεί την αστυνομία. Εντέλει, η ουσία είναι μία: άσχετα με την ύπαρξη συσκευών που μπορούν να μας ειδοποιήσουν αν είμαστε σε θέση να οδηγήσουμε, άσχετα με το εάν «θα έχει αλκοτέστ απόψε από εκεί που θα περάσουμε», το θέμα είναι να μην πίνουμε αν πρόκειται να οδηγήσουμε ή αν πρόκειται να πιούμε να μην παίρνουμε το οχημά μας.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 6:19 pm
Πως Επιδρά το Αλκοόλ στον Ανθρώπινο Οργανισμό;


Τα ποσοστά οινοπνεύματος που εισέρχονται στο σώμα μας με την κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών κυρίως κατά τη διάρκεια γευμάτων, εάν φυσικά δεν είναι υπερβολικά, δε μας θέτουν σε κίνδυνο, εκτός βέβαια εάν υπάρχουν λόγοι υγείας που απαγορεύουν την κατανάλωση αλκοολούχων ποτών.
Όμως η χρήση αλκοόλ κατά τη διάρκεια της εργασίας μπορεί να αποβεί ιδιαίτερα επικίνδυνη για το χρήστη άλλα και για τους συνανθρώπους του, π.χ. για κάποιον άνθρωπο που χειρίζεται μηχανήματα ή οδηγεί κάποιο όχημα.
Οι επιδράσεις και τα συμπτώματα που επιφέρει το αλκοόλ στον ανθρώπινο οργανισμό, διαφέρουν ανάλογα με το ποσοστό οινοπνεύματος (χιλιοστά γραμμαρίου) που υπάρχει στο σώμα ανά λίτρο εμπνεόμενου αέρα. Ο τρόπος που επιδρά το αλκοόλ μετά την χρήση οινοπνευματωδών ποτών στον ανθρώπινο οργανισμό αρχίζει με την απορρόφηση της αιθυλικής αλκοόλης από το στομάχι και το έντερο. Οι αρτηρίες γύρω από το στομάχι και το έντερο καταλήγουν στην κύρια αρτηρία που μεταφέρει στο συκώτι το εμπλουτισμένο σε αλκοόλ αίμα. Στη συνέχεια, το αίμα από το συκώτι εισέρχεται στη δεξιά πλευρά της καρδιάς και οδεύει προς τους πνεύμονες, όπου απορροφά οξυγόνο. Μετά κατευθύνεται και στην αριστερή πλευρά της καρδιάς, από όπου κυκλοφορεί σε όλο το σώμα. Εξαιτίας αυτής της λειτουργίας του ανθρώπινου οργανισμού η ύπαρξη αλκοόλ στο αίμα εμφανίζεται και στον εμπνεόμενο αέρα, την οποία οι αρχές μπορούν να μετρήσουν με τα γνωστά μας αλκοολόμετρα.

Με ποσοστό από 0 mg έως 0,20 mg ανά λίτρο εμπνεόμενου αέρος ο άνθρωπος είναι νηφάλιος, αισθάνεται ευδιαθεσία και γίνεται πιο ομιλητικός.

Με ποσοστό από 0,15 mg έως 0,50 mg γίνεται απρόσεκτος, χάνει τον έλεγχο συγκέντρωσης της σκέψης του και το συντονισμό των ενεργειών του. Επίσης, μειώνεται η απόδοση των αισθητήριων οργάνων του και αυξάνεται η αυτοπεποίθηση του.


Όταν το ποσοστό οινοπνεύματος φτάνει από 0,40 mg έως 1,00 mg παρατηρείται αστάθεια μνήμης, απώλεια λογικής, ελάττωση αντίληψης και αίσθησης συντονισμού ενεργειών στις κινήσεις καθώς και αστάθεια στο περπάτημα. Επίσης, μπορεί να παρατηρηθεί τάση προς εμετό και υπνηλία.


Με ποσοστό από 0,70 mg έως 1,20 mg παρατηρείται σύγχυση μνήμης, ζαλάδα, απώλεια προσανατολισμού του, υπερδιόγκωση συναισθημάτων φόβου, λύπης, θυμού και βίας. Ελαττώνεται η αίσθηση του πόνου, χάνεται η ικανότητα να αρθρώσει σωστά λέξεις και η ισορροπία στο βάδισμα. Επίσης,χάνεται η ικανότητα του να διαχωρίζει χρώματα και σχήματα.


Αν κάποιος έχει στο σώμα του ποσοστό οινοπνεύματος από 1,10 mg έως 1,60 mg παρουσιάζει μηδενική αντίδραση σε ερεθίσματα ενώ πλησιάζει σε κατάσταση παράλυσης. Μπορεί να παρατηρηθεί αδράνεια, απάθεια, εμετός, απώλεια συγκράτησης ούρων και περιττωμάτων, ανικανότητα να περπατήσει ή να σταθεί όρθιος, ύπνος, αναισθησία και κώμα.


Από 1,50 mg έως 1,60mg παρουσιάζεται πλήρης απώλεια των ανακλαστικών ενεργειών ενός ανθρώπου. Η θερμοκρασία του σώματος είναι χαμηλή, ο ρυθμός της αναπνοής και της κυκλοφορίας αίματος ελαττώνεται ενώ μπορεί να μείνει αναίσθητος, σε κώμα και πολύ πιθανόν να επέλθει και



θάνατος. Από 1,90 mg και άνω επέρχεται θάνατος από αδράνεια του αναπνευστικού συστήματος.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 6:21 pm
ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ 1376im


ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ 'ΠΑΡΩ' ΑΥΤΟΝ...
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 7:45 pm
silent Χωρις πολλα λογια...........απλα Respect
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 8:03 pm
Μπράβο βρε Άγγελε.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 8:21 pm
Γεια σου ρε Άγγελε με τα θέματά σου!!! Respect Respect Respect Respect
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 8:51 pm
ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ 73163s

Και επικαιρο ετσι Αγγελε?


.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ Empty Re: ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ

12/9/2009, 9:20 pm
CB1-FAN wrote:ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ 73163s

Και επικαιρο ετσι Αγγελε?


.

...δε λες τιποτα Φανη , φτηνα την γλιτωσα ..ουφ... afraid

δοξασει τω θεω.. pray
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum