Go down
CAPO1305
CAPO1305
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-03
Mηνύματα : 16
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 V-TEC ABS 2003
Κράνος : ARAI RX-7 GP DANY REPLICA

ΕΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER Empty ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER

3/2/2009, 11:58 pm
ειδα κατι καθως κανω περιηγηση μεσα στο site που δεν με αρεσε καθολου και θελω να το πω και δημοσια. εκει στο router planer ρε παιδια ειδα το ονομα Μακεδονια στα σκοπια ρε παιδια... μπορει να γινομαι γραφικος μα σας παρακαλω παρα [πολυ αν μπορειτε να κανετε κατι θα το ηθελα παρα πολυ...
σας ευχαριστω εκ των προτερων. Respect Respect Respect
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER Empty Re: ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER

4/2/2009, 9:10 am
Δυστυχώς το Route Planner είναι το google maps, στο οποίο φυσικά δε μπορείς να επέμβεις... Κρίμα... Mad Mad Mad
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER Empty Re: ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER

4/2/2009, 4:35 pm
CAPO1305 wrote:ειδα κατι καθως κανω περιηγηση μεσα στο site που δεν με αρεσε καθολου και θελω να το πω και δημοσια. εκει στο router planer ρε παιδια ειδα το ονομα Μακεδονια στα σκοπια ρε παιδια... μπορει να γινομαι γραφικος μα σας παρακαλω παρα [πολυ αν μπορειτε να κανετε κατι θα το ηθελα παρα πολυ...
σας ευχαριστω εκ των προτερων. Respect Respect Respect

Φιλε Capo, οπως ειπε και ο Βαγγελης, το προγραμμα πισω απο το Route planner ειναι το Google Maps, και προφανως καταλαβαινεις οτι δεν εχουμε τη δυνατοτητα να αλλαξουμε την ονομασια της χωρας.
Πιστευω οτι θα ηταν καλο να ειχαν ονομασει επισημως τη χωρα FYROM αλλα ας μην κοροιδευομαστε. Καλως η κακως ΟΛΕΣ οι χωρες αναφερονται στα Σκοπια με το ονομα "Μακεδονια". Neutral

Οι μονοι που επιμενουμε στο να λεγονται FYROM η Σκοπια κλπ ειμαστε εμεις, αλλα τωρα πια ειναι αργα...
Δυστυχως αυτο ειναι ακομα ενα στοιχημα που εχασαν οι ανικανες, αχρηστες και ελλεινες κυβερνησεις μας!

Παντως για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, η περιοχη στην οποια βρισκονται τα Σκοπια ηταν οντως μερος της Αρχαιας Μακεδονιας, οποτε θεωρητικα πιστευω οτι οι ανθρωποι αυτοι εχουν δικαιωμα να ονομαζονται Μακεδονες... Αυτο ειναι μια τελειως προσωπικη αποψη και δεν χρειαζεται να συμφωνησει κανεις μαζι μου, ετσι; Bye

Και κατι ακομα... Οσοι λενε για επεκτατικες τασεις κλπ των Σκοπιανων, εγω πραγματικα τους θεωρω τελειως ακυρους! Αν μη τι αλλο τα Σκοπια ειναι μια χουφτα ανθρωποι και τουλαχιστον απο πλευρας οικονομιας τους εχουμε "κατακτησει" εδω και χρονια... Τηλεφωνια; Ελληνικη. Ρευμα; Ελληνικο. Τραπεζες; Ελληνικες. Μαγαζια και επιχειρησεις ολων των μεγεθων; Ελληνικες.
Για να μην πω οτι πριν το ολο θεμα με την ονομασια, πολλοι Σκοπιανοι κατεβαιναν Β. Ελλαδα οπου ειχαν κ εχουν πολλες φιλιες...

Ξεφυγα, αλλα ηθελα να τα πω αυτα... :_hi:
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER Empty Re: ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΤΟ ROUTER PLANER

5/2/2009, 2:54 am
Φίλε Capo καλώς ήρθες στο φόρουμ μας

Θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό με τον ταξιδευτή για το συγκεκριμένο θέμα.
Βέβαια, αν δούμε το θέμα τυπικά η επίσημη ονομασία του γειτονικού μας κράτους είναι FYROM και έτσι πρέπει να αναγράφεται σε χάρτες κλπ κλπ μέχρι να βρεθεί μια λύση.
Όμως, ας δούμε το θέμα και ουσιαστικά. Όλοι λένε τα Σκόπια Μακεδονία (άλλωστε και το FYROM έχει ένα Μ...Neutral ) και μόνο εμείς προσποιούμαστε ότι αυτό δεν συμβαίνει. Το μόνο που με εξοργίζει (και όχι επειδή με νοιάζει αν είμαι ή δεν είμαι απόγονος του Μεγάλου Αλεξάνδρου, μου είναι εντελώς αδιάφορο, δεν τον συμπαθώ και ιδιαίτερα) είναι ότι ισχυρίζονται πως είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Με εξοργίζει όπως με εξοργίζει καθετί το παράλογο και κατά συνέπεια ηλίθιο. Δεν νομίζω να χρειάζεται να εξηγήσω γιατί είναι παράλογο να λες ότι είσαι απόγονος κάποιου που έζησε τον 3ο αιώνα πΧ ενώ εσύ ήρθες στην γειτονιά του περίπου 1000 χρόνια μετά. Βέβαια, τα Σκόπια ζουν την εποχή της δημιουργίας εθνών 200 χρόνια αργότερα από τα υπόλοιπα Βαλκάνια και χρειάζονται μια "δική τους" ιστορία. Και εμείς το κάναμε σε κάποιο βαθμό και οι Σέρβοι και οι Βούλγαροι και οι Αλβανοί. Αλλά στην περίπτωσή τους φαντάζει ιδιαίτερα γελοίο (ως κάτι ετεροχρονισμένο). Αν εξαιρέσουμε αυτά τα περί Μ.Αλεξάνδρου νομίζω και εγώ ότι γεωγραφικά δικαιούνται να λέγονται Μακεδόνες αλλά αυτό είναι απλά η γνώμη μου και από όσο γνωρίζω η πλειονότητα των Ελλήνων δε συμφωνεί μαζί της! Very Happy
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum