Go down
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

14/7/2009, 6:34 pm
Eχω μια BenQ στα 6 ΜΡ κομπακτ μικρη (της πλακας...) για να την εχω παντα πανω μου
Μια SONY F 828 (η προηγουμενη απο την R1 ...) κομπακτ μεν,αλλα με κορυφαιο φακο του χερ
Τσαις...

Και την βασιλλισα Nikon F4 με οληηηηη την προικα της...

Την Νικον μου την εκανε δωρο ενας φιλος επαγγελματιας φωτογραφος ,οταν μπηκε για τα καλα στην ψηφιακη εποχη.Αυτην χρησιμοποιω με τα slides οταν σουταρω σε καμμια γιορτη στο σπιτι (που τα σκαναρω με ενα κορυφαιο σκανερ της Canon που εχω....)με ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

Την Σονυ,σαν βαρια κομπακτ που ειναι ,εχω μεινει ευχαριστημενος γενικοτερα,με κορυφαια αποτελεσματα λογω του φακου της ,σαφεστατα ομως συγχρονη DSLR δεν ειναι....

Προσανατολιζομαι να αγορασω μια DSLR γυρω στο χιλιαρικο,ωστε να μπορω να τραβαω και να δουλευω τις φωτο μου πιο ευκολα απ'οτι με τα σλαιντ της Νικον....

Αν και για να ειμαι ειλικρινης,ειδικα σε οτι αφορα στην ποιοτητα της φωτογραφιας,αμφιβαλλω αν υπαρχει ακομα και σημερα ψηφιακη DSLR που να φτανει τα στανταρντ των slides μιας μηχανης του επιπεδου Nikon F4....

Μην ξεχναμε οτι ακομα και σημερα εν ετη 2009,ορισμενες επεγγελματικες φωτογραφισεις "σουταρονται" ακομα με slides....Τυχαιο;
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

14/7/2009, 7:38 pm
gabadoo wrote:Αν και για να ειμαι ειλικρινης,ειδικα σε οτι αφορα στην ποιοτητα της φωτογραφιας,αμφιβαλλω αν υπαρχει ακομα και σημερα ψηφιακη DSLR που να φτανει τα στανταρντ των slides μιας μηχανης του επιπεδου Nikon F4....

Μην ξεχναμε οτι ακομα και σημερα εν ετη 2009,ορισμενες επεγγελματικες φωτογραφισεις "σουταρονται" ακομα με slides....Τυχαιο;

Καθόλου τυχαίο, αλλά αν δεις και πόσο κοστίζουν τα scanner που έχουν θα πάθεις μεγάλη πλάκα... Wink
Το home-scanner μπορεί να κάνει πολύ καλή δουλειά όταν βλέπεις τις φωτογραφίες στην οθόνη σου, αλλά αν θέλεις να τυπώσεις σε μέγεθος πάνω από Α4, η ποιότητα της εικόνας αρχίζει και πέφτει αισθητά... Πιστεύω (χωρίς να έχω δει το scanner σου) πως με μια ψηφιακή DSLR του 1000ρικου έχοντας μεγάλο σχετικά αισθητήρα και 10+ μεγκαπιξέλια που βγάζουν πλέον όλες, θα δεις μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από το scanner... Για μένα τσίμπα την χααααλλλαρά. Και δες για Nikon, λογικά θα μπαίνουν και οι φακοί της F4. Wink
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

14/7/2009, 11:39 pm
Εγώ έχω έναν scanner της Canon καθαρά για φίλμ και slides, τον Canoscan 2700. Το αποτέλεσμα το ζηλεύει οποιαδήποτε επαγγελματική dSLR.
Παρόλα αυτά, έχω παροπλίσει την F1 μου, γιατί απλά ζούμε σε άλλες εποχές, που ακόμα και τα VFR έχουν καδένα. Very Happy
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

14/7/2009, 11:46 pm
apostat wrote:Εγώ έχω έναν scanner της Canon καθαρά για φίλμ και slides, τον Canoscan 2700.

Kαι εγω απο την σειρα Canonscan εχω και συγκεκριμενα το 4200F...
Εξαιρετικοτατο,ειδικα σε συνδυασμο με τον εκτυπωτη Canon Pixma iP 6600D με 8 κεφαλες χρωματων....
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 9:23 am
apostat wrote:Παρόλα αυτά, έχω παροπλίσει την F1 μου...

F1;;; Νikon ή Canon??
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 11:51 am
Vvag wrote:
F1;;; Νikon ή Canon??

Canon φυσικά. Αν ήταν Nikon, θα δούλευε με ατμό. lol!
Έχω και μια Α1 (Canon, όχι την εφημερίδα του Καρατζαφέρη) Very Happy
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 12:04 pm
apostat wrote:Canon φυσικά. Αν ήταν Nikon, θα δούλευε με ατμό. lol!
Έχω και μια Α1 (Canon, όχι την εφημερίδα του Καρατζαφέρη) Very Happy

Έχεις την F1;!;!;! Worthy Worthy Worthy Worthy
Ξέρω ότι είναι συλλεκτική μηχανή. Σ' αυτήν έμαθα να τραβάω φωτογραφίες. Την είχα καβατζάρει από τον πατέρα μου Razz Razz την κράτησα κάποια χρόνια και του την επέστρεψα όταν πήρα DSLR. ΦΟΒΕΡΗ μηχανή!!! Thumbsup
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 12:28 pm
Vvag wrote:Την είχα καβατζάρει από τον πατέρα μου Razz Razz

Θέλεις κάτι να μου πεις; Knupp
Razz

Ναι, ήμουνα πάντα Canon, από τότε που οι Nikon ήταν αδιαφιλονίκητες. Η πρώτη μου ήταν μια ΑΤ1, μηχανική με φωτόμετρο μόνο. Άψογη και πολύ ανθεκτική. Μετά πήρα και μια AV1 (αυτόματη ταχύτητα) για γρήγορα πλάνα.

Και οι δύο μου χάλασαν σε μια πλημμύρα. :(

Μετά πήρα την Α1, την ναυαρχίδα των ερασιτεχνικών της Canon πριν την σειρά EOS.
Την F1 την πήρα από νοσταλγία, σχεδόν στο τέλος της εποχής του φίλμ. I love you
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 12:32 pm
[quote="apostat"]
Vvag wrote:Την F1 την πήρα από νοσταλγία, σχεδόν στο τέλος της εποχής του φίλμ. I love you

Πόσο αν επιτρέπεται; Γιατί ήξερα ότι κοστίζει τρελά λεφτά... Εκτός αν μου τα' χαν πει λάθος.
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 12:45 pm
Την πήρα από ένα μαγαζί στο Βέλγιο το 2001 για 400€. Είχε ένα προβληματάκι με ένα κουμπί, το οποίο όμως διορθώθηκε εύκολα.

Μην ελπίζεις πάντως να πάρεις καινούριο VFR πουλώντας την F1. Υπάρχουν συλλέκτες, αλλά είναι λίγοι.
Το Πάσχα είχα πάει σε έναν φίλο φωτογράφο και θαύμαζα μια Nikon F3 με μοτέρ κλπ. και έμεινα σύξυλος όταν μου είπε: Την θέλεις πάρ'την δώρο!

Τζάμπα! Μια F3! O tempora! O mores! :(
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 2:15 pm
apostat wrote:Την πήρα από ένα μαγαζί στο Βέλγιο το 2001 για 400€. Είχε ένα προβληματάκι με ένα κουμπί, το οποίο όμως διορθώθηκε εύκολα.

Μην ελπίζεις πάντως να πάρεις καινούριο VFR πουλώντας την F1. Υπάρχουν συλλέκτες, αλλά είναι λίγοι.
Το Πάσχα είχα πάει σε έναν φίλο φωτογράφο και θαύμαζα μια Nikon F3 με μοτέρ κλπ. και έμεινα σύξυλος όταν μου είπε: Την θέλεις πάρ'την δώρο!

Τζάμπα! Μια F3! O tempora! O mores! :(

Εδω ο αλλος μου χαρισε ολοκληρη F4 μαζι με την προικα....
Και καποτε ηθελαν (οι επαγγελματιες φυσικα...) ενα σκασμο λεφτα
Πως ξεφτιλιστηκανε ετσι.....
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

15/7/2009, 2:38 pm
gabadoo wrote:Πως ξεφτιλιστηκανε ετσι.....

Έτσι είναι, αλλά από την άλλη πέρασε η εποχή τους ανεπιστρεπτί. Είναι σαν να τελειώσει κάποτε το πετρέλαιο και να σου χαρίζει κάποιος ένα Hummer. Το μόνο που μπορείς να το κάνεις, είναι κοτέτσι στον κήπο σου. Very Happy
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

16/7/2009, 12:28 pm
apostat wrote:
gabadoo wrote:Πως ξεφτιλιστηκανε ετσι.....

Έτσι είναι, αλλά από την άλλη πέρασε η εποχή τους ανεπιστρεπτί. Είναι σαν να τελειώσει κάποτε το πετρέλαιο και να σου χαρίζει κάποιος ένα Hummer. Το μόνο που μπορείς να το κάνεις, είναι κοτέτσι στον κήπο σου. Very Happy


δυστυχως στην εποχη μας αυτο επικρατει για ολα τα προιοντα, αγοραζεις κατι

προτωεμφανιζομενο στην αγορα και το πολυ σε κανα 6μηνο θεωρειται παλιο !!!

ευτυχως απο τα λιγα που παραμενουν διαχρονικα ειναι τα VFR !!! Wink Wink Wink
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

16/7/2009, 12:36 pm
Στο θέμα με τις μηχανές (μοτοσικλέτες) παίζει πολύ έντονο ρόλο η αλαζονεία και η φιγούρα. Σε τι υστερεί ας πούμε ένα TDM 850 του 1992 από ένα TDM 900 του 2009; Τα 17 χρόνια ανάμεσα, ελάχιστα έφεραν σαν βελτίωση.
Αν έχεις ένα καλοσυντηρημένο μηχανάκι 20ετίας, μπορείς το ίδιο αξιοπρεπώς να κάνεις τις βόλτες σου και τα ταξίδια σου, όπως και με ένα καινούριο.

Στις φωτογραφικές μηχανές όμως, μιλάμε για συστημική αλλαγή. Η απίστευτη F4, ή η F1 είναι πια άχρηστες. Όχι γιατί παλιώσανε, αλλά επειδή είναι πάρα πολλά τα οφέλη της ψηφιακής τεχνολογίας, και οικονομικά, και πρακτικά, αλλά κυρίως ποιοτικά. (Εδώ βλέπω καφάσια με ντομάτες να έρχονται, αλλά υποστηρίζω την άποψή μου)
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

23/7/2009, 11:14 am
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

8/11/2009, 9:35 am
'AGGEVI' wrote:
δυστυχως στην εποχη μας αυτο επικρατει για ολα τα προιοντα, αγοραζεις κατι

προτωεμφανιζομενο στην αγορα και το πολυ σε κανα 6μηνο θεωρειται παλιο !!!

ευτυχως απο τα λιγα που παραμενουν διαχρονικα ειναι τα VFR !!! Wink Wink Wink

Με τις φωτογραφικες μηχανες δεν ειναι ετσι ακριβως. Ναι, μετα το 6μηνο/χρονο το οτι καινουργιο θεωρειται παλιο και πεφτει η τιμη του, αλλα στην συγκεκριμενη περιπρωση η μεγαλη απαξιωση ηρθε για αλλο λογο πολυ πιο θεμελιωδη: η αλλαγη του μεσου καταγραφης.

Το ψηφιακο φορμα ηρθε και κυριολεκτικα εσβησε απο το χαρτη τελειως το φιλμ! Ειναι σαν να εχω το καλυτερο κασσετοφωνο του κοσμου -τι να το κανω οταν το μεσον που παιζει ειναι πλεον νεκρο και προ πολλου ξεπερασμενο απο κατι καλυτερο;

Θυμαμαι οταν ειχαν πρωτοβγει οι ψηφιακοι σενσορες τις παθιασμενες διαμαχες στυλ "film vs digital" κλπ. Αυτο ομως που δεν μπορουσε να χτυπησει με τιποτα το φιλμ ηταν το γεγονος οτι με την ψηφιακη ειχες αμεση "εκτυπωση" της φωτογραφιας σου επι τοπου καθως και ουσιαστικα απειρα ρολλα φιλμ για να βγαζεις οτι και οσο θες.
Αυτα ηταν ονειρικες καταστασεις για τους φωτογραφους μιλαμε! Με τον καιρο οι σενσορες εφτασαν (και ξεπερασαν το φιλμ) σε ποιοτητα, οποτε παπαλα....

Ετσι φτασαμε εδω και βλεπουμε φιλματα θηρια να χαριζονται ουσιαστικα...

apostat wrote:Στο θέμα με τις μηχανές (μοτοσικλέτες) παίζει πολύ έντονο ρόλο η αλαζονεία και η φιγούρα. Σε τι υστερεί ας πούμε ένα TDM 850 του 1992 από ένα TDM 900 του 2009; Τα 17 χρόνια ανάμεσα, ελάχιστα έφεραν σαν βελτίωση.
Αν έχεις ένα καλοσυντηρημένο μηχανάκι 20ετίας, μπορείς το ίδιο αξιοπρεπώς να κάνεις τις βόλτες σου και τα ταξίδια σου, όπως και με ένα καινούριο.

Στις φωτογραφικές μηχανές όμως, μιλάμε για συστημική αλλαγή. Η απίστευτη F4, ή η F1 είναι πια άχρηστες. Όχι γιατί παλιώσανε, αλλά επειδή είναι πάρα πολλά τα οφέλη της ψηφιακής τεχνολογίας, και οικονομικά, και πρακτικά, αλλά κυρίως ποιοτικά. (Εδώ βλέπω καφάσια με ντομάτες να έρχονται, αλλά υποστηρίζω την άποψή μου)


Καθολου ντοματες απο την μερια μου Σταθη! Η αποψη σου με βρισκει απολυτα συμφωνο. Ειχαμε την τυχη να ζησουμε μια πραγματικη επανασταση σε ενα μεσον που ειχε μεινει ουσιαστικα στασιμο εδω και 100 χρονια....
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

8/11/2009, 10:09 am
gabadoo wrote: Αν και για να ειμαι ειλικρινης,ειδικα σε οτι αφορα στην ποιοτητα της φωτογραφιας,αμφιβαλλω αν υπαρχει ακομα και σημερα ψηφιακη DSLR που να φτανει τα στανταρντ των slides μιας μηχανης του επιπεδου Nikon F4....

Μην βαζεις και στοιχημα Θοδωρα γιατι θα το χασεις... Laughing

Θες να σου δειξω κατι ψηφιακες πλατες των 22-60MP της MegaVision η της Phase One, για μηχανες μεσαιου φορμα Mamiya η Ηasselblad, να σου φυγει ο τακος;;; Punk

Και αν μου πεις οτι ειναι ανιση η μαχη θα σου πω για την Canon 1DS Mark IV και αντε γειαααααα!

Χωρια που το ψηφιακο φορμα εχει ξεπερασει το φιλμ στα υψηλοτερα ISO εδω και χρονια. Ακομα και μια κομπακτ των 250 ευρω στο ISO 400-800 σβηνει οποιοδηποτε φιλμ απο πλευρας κοκκου κλπ.

Απο εκει και περα, στη φωτογραφια φιλμ δεν φτανει να εχεις ενα κορυφαιο σωμα/φακους. Πρεπει να εχεις και το αναλογα κορυφαιο μεσον καταγραφης (βλεπε φιλμ), και εδω πλεον τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα....
Καποτε που το φιλμ μεσουρανουσε, οι κατασκευαστριες εταιριες φιλμ ειχαν λογο και δυνατοτητα να βγαζουν κορυφαια φιλμ (κυριως slides). Το κοστος κατασκευης ενος τετοιου ρολου φιλμ ηταν εξαιρετικα υψηλο, αλλα απο τις πωλησεις των πιο καθημερινων φιλμ μπορουσαν να χρηματοδοτουν και τις επαγγελματικες σειρες.

Τωρα πια που το φιλμ πεθανε, ουσιαστικα κανεις δεν βγαζει πλεον φιλμ με εξαιρεση 1-2 εταιριες. Ακομα και αυτες λοιπον δυσκολευονται να δικαιολογησουν το πολυ υψηλο κοστος κατασκευης των slide film πλεον...
Ετσι δυστυχως η ποιοτητα του Velvia του 1995 πχ δεν εχει μεγαλη σχεση με το Velvia του σημερα..

gabadoo wrote:
apostat wrote:Την πήρα από ένα μαγαζί στο Βέλγιο το 2001 για 400€. Είχε ένα προβληματάκι με ένα κουμπί, το οποίο όμως διορθώθηκε εύκολα.

Μην ελπίζεις πάντως να πάρεις καινούριο VFR πουλώντας την F1. Υπάρχουν συλλέκτες, αλλά είναι λίγοι.
Το Πάσχα είχα πάει σε έναν φίλο φωτογράφο και θαύμαζα μια Nikon F3 με μοτέρ κλπ. και έμεινα σύξυλος όταν μου είπε: Την θέλεις πάρ'την δώρο!

Τζάμπα! Μια F3! O tempora! O mores! :(

Εδω ο αλλος μου χαρισε ολοκληρη F4 μαζι με την προικα....
Και καποτε ηθελαν (οι επαγγελματιες φυσικα...) ενα σκασμο λεφτα
Πως ξεφτιλιστηκανε ετσι.....

Παιδια, μην εκπλησσεστε. Θοδωρη, ο επαγγελματιας φιλος σου που σου χαρισε την F4 την ειχε προ πολλου αποσβεσει -ισως και δεκαδες φορες!

Η επαγγελματικη φωτογραφια ειναι απο τα ελαχιστα επαγγελματα οπου με ενα capital investment των 20,000 ευρω μπορεις να κανεις εξαιρετικη δουλεια και να το εχεις αποσβεσει σε ελαχιστο χρονικο διαστημα.
Μπορει ενα επαγγελματικο σωμα να κοστιζει 5,000 ευρω και ενας φωτεινος f/2.8 300αρης να κανει αλλα 2,000, αλλα αν βγεις σε 10 αποστολες τα εχεις βγαλει. Εδω για ενα γαμο παει ο αλλος και χρεωνει 3 χιλιαρικα! Τι να λεμε τωρα....

Οποτε το να χαρισει μια F3 η F4 δεν το βρισκω και ιδιαιτερο κατορθωμα. Αν απο την αλλη μαζι με την μηχανη σου χαριζε και εναν 70-200 f/2.8 τοτε μαλιστα!
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

8/11/2009, 11:24 am
Αν θυμάμαι καλά η αναλογία της κλασικής φωτογραφίας με ψηφιακή είναι στα 32 Μpixel.

Bye
oσονοuπω
oσονοuπω
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 1709
Ηλικία : 67
Μοντέλο : γραναζι και desmo
Κράνος : το τσουκαλι τηs γιαγιαs

http://www.tzakiart.gr

Φιλμ και απαξιωση Empty Re: Φιλμ και απαξιωση

11/3/2012, 11:48 am
'AGGEVI' wrote:
apostat wrote:
gabadoo wrote:Πως ξεφτιλιστηκανε ετσι.....

Έτσι είναι, αλλά από την άλλη πέρασε η εποχή τους ανεπιστρεπτί. Είναι σαν να τελειώσει κάποτε το πετρέλαιο και να σου χαρίζει κάποιος ένα Hummer. Το μόνο που μπορείς να το κάνεις, είναι κοτέτσι στον κήπο σου. Very Happy


δυστυχως στην εποχη μας αυτο επικρατει για ολα τα προιοντα, αγοραζεις κατι

προτωεμφανιζομενο στην αγορα και το πολυ σε κανα 6μηνο θεωρειται παλιο !!!

ευτυχως απο τα λιγα που παραμενουν διαχρονικα ειναι τα VFR !!! Wink Wink Wink

To γραναζι εννοειται!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum