Go down
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 8:33 pm
Έχοντας στο μυαλό μου την "εικόνα μας" από τις τελευταίες μας εξορμήσεις προς Πελοπόννησο, και ενώ θυμόμουν τον κάπως "άναρχο" τρόπο με τον όποιο κινούμασταν καμία 20αρια μοτοσικλέτες στην Αθηνών Κορίνθου, έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό

Το είχα ξαναδεί στο παρελθόν σε άλλο φόρουμ και μια και το βρήκα στους "συναδέλφους" vstromαδες είπα να σας το δείξω.

Ίσως σε κάποιους (ελπίζω σε πολλούς) φανεί ενδιαφέρον!

Αναδημοσίευση από το http://vstromhellas.forumotion.com/
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 8:56 pm
Πολυ ωραιο,τα παιδια στο εκει κλαμπ εχουν κανει σημαντικη δουλεια σε τομεις ασφαλειας
ομαδικων μετακινησεων
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 9:48 pm
"The Pace" by Nick Ienatsch
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 10:10 pm
Καλά όλα αυτά, αλλά προσωπικά ποτέ δε μ' αρέσουν οι αυστηροί κανόνες...
Θέλω να πω, ότι αν κρατήσουμε μερικά πράγματα από αυτά, και λίγο απ' τον αυθορμητισμό μας, τουλάχιστον Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ παρέα νομίζω πως ταξιδεύει και βολτάρει με απόλυτη ασφάλεια, άνεση, διασκέδαση και χωρίς προβλήματα...

Δηλαδή, προτιμώ να μετακινούμαι μία μπροστά μία πίσω και να φχαριστιέμαι όλη την παρέα, ή να την κάνω μπροστά αν θέλω να ξεκ@βλώσω λίγο και να περιμένω μετά από λίγο, παρά να πηγαίνω όλη τη διαδρομή σταθερά σε μία θέση... Το βασικό είναι να κρατιέται απ' όλους μια μέση ταχύτητα, άσχετα αν κάποιος φύγει για λίγο μπροστά ή αν κάποιος ξεμείνει για λίγο πίσω (θεωρώ δεδομένο πως κάποιος θα περιμένει στην επόμενη διασταύρωση). Και απ' όσο έχω δει μέχρι τώρα μπορούμε και ταξιδεύουμε αρκετά αρμονικά, ακόμα και χωρίς να είμαστε αυστηρά ο ένας πίσω απ' τον άλλο και πάντα κρατώντας τις θέσεις μας... δεν ξέρω... λίγο καλούπι μου φαίνεται αυτό και δε μου πολυαρέσει...

Κάνω λάθος; Neutral
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 10:31 pm
Η αληθεια ειναι πως και σε εμενα Βαγγο μου φαινεται λιγο καλουπι . Suspect
Και το καλουπι αυτο ΟΥΤΕ σε εμενα αρεσει Wink

Εκτιμω οτι το "σωστο" ειναι καπου στη μεση Cool
Και λεω στην μεση γιατι ΟΥΤΕ ο τροπος που πηγαιναμε χτες μου αρεσε :( .

Προσεξε ομως! Μιλαω για τον τροπο με τον οποιο πηγαιναμε στην Εθνικη.
Οχι δεν κανω καμια αναφορα για το μετα! Στην συνεχεια σαφως και εχει ο καθενας και το δικαιωμα και τον τροπο να οδηγησει με τον δικο του ρυθμο και καλα κανει.
Μιλαω για τοτε που 20 μηχανες ειχαμε ξεχυθει στον δρομο αναμεσα σε κουτια που εβγαιναν για την εκδρομη τους και αυτοι, πιανοντας καποιες (πολλες) φορες ΚΑΙ τις 4 λωριδες.

Και λεω 4 γιατι αλλος ηταν τερμα αριστερη, αλλοι στην μεσαια, αλλοι στην δεξια και αλλοι ΤΕΡΜΑ δεξια στην ΛΕΑ (και πρωτο πρωτο βαζω τον εαυτο μου confused ).

Sorry αλλα δεν νομιζω πως ειχαμε και την καλυτερη εικονα (και συμπεριφορα).

Και να εξηγησω τι εννοω Neutral

Οταν οδηγω το αυτοκινητο, εχω πραγματικα (οπως νομιζω και το μεγαλυτερο ποσοστο τον οδηγων και αναβατων) την προσοχη που ΠΟΛΥ στις μοτο που ερχονται, φροντιζοντας οσο μπορω να τους διευκολυνω να περασουν.

Αν ομως κοιταξω καθρεφτη και δω 20 μοτο να ερχονται πισω απο παντου, αριστερα - δεξια - και ακομα δεξιοτερα, νομιζω δεν θα μου αρεσει και τοσο Neutral .

Συγνωμη αν γινομαι σπαστικος η και δυσαρεστος αλλα νομιζω πως πρεπει να πω την αποψη μου.

ΟΥΤΕ φυσικα μου αρεσει και η "στρατιωτικη παραταξη" που παραπεμπει το συγκεκριμενο φορουμ .

Καπου στην μεση λοιπον φιλε μου Smile ....................καπου στην μεση...... Wink Thumbsup
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 11:01 pm
πω πω φρίκη... καραβανάς ήτο αυτός που τό γραψε ή του χει μείνει απ' τους προσκόπους? Shocked

αφού έχουμε κι εμείς ωραιότατες οδηγίες απλές και κατανοητές!

https://vfrh.forumgreek.com/forum-f15/topic-t132.htm
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 11:09 pm
demon wrote:αφού έχουμε κι εμείς ωραιότατες οδηγίες απλές και κατανοητές!

https://vfrh.forumgreek.com/forum-f15/topic-t132.htm

εχεις δικιο........
ηξερα πως υπαρχει ηδη αυτο το θεμα αλλα δεν καταφερα να το βρω :( ...............εκει ειχα σκοπο να γραψω οσα εγραψα :( .

Και το ΞΑΝΑλεω..........εγραψα οσα εγραψα χωρις διαθεση να γινω δυσαρεστος και φυσικα ΧΩΡΙΣ να υιοθετω 100% οσα γραφει......

Απλα εκανα μια "παρατηρηση" σε οτι αφορα την οδηγηση σε Εθν. Οδους και ΟΧΙ σε κομματια αλλων δρομων στα οποια ο τροπος που κινουμαστε ως τωρα ειναι για εμενα υποδειγματικος Cool
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 11:28 pm
καλά, δε σε παρεξήγησε κανένας, άλλωστε απ' όσα γράφει το άρθρο τα περισσότερα είναι μάλλον σωστά.
απλά πρέπει να κάνεις διατριβή για να διαβάσεις, κατανοήσεις και τέλος εφαρμόσεις όλα αυτά!
Ίσως σε άλλες χώρες (άν κρίνω κι απ' τις χάρλευ στη φωτό) να είναι και αναγκαία όπου υπάρχει μεγάλη συμμετοχή και άλλες συνθήκες δρόμων και μάλλον για μετάφραση και μεταφορά από ξένο φόρουμ πρόκειται...


Last edited by demon on 16/11/2009, 7:40 am; edited 1 time in total
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 11:30 pm
Don John wrote:Προσεξε ομως! Μιλαω για τον τροπο με τον οποιο πηγαιναμε στην Εθνικη.
Οχι δεν κανω καμια αναφορα για το μετα! Στην συνεχεια σαφως και εχει ο καθενας και το δικαιωμα και τον τροπο να οδηγησει με τον δικο του ρυθμο και καλα κανει.
Μιλαω για τοτε που 20 μηχανες ειχαμε ξεχυθει στον δρομο αναμεσα σε κουτια που εβγαιναν για την εκδρομη τους και αυτοι, πιανοντας καποιες (πολλες) φορες ΚΑΙ τις 4 λωριδες.

Και λεω 4 γιατι αλλος ηταν τερμα αριστερη, αλλοι στην μεσαια, αλλοι στην δεξια και αλλοι ΤΕΡΜΑ δεξια στην ΛΕΑ (και πρωτο πρωτο βαζω τον εαυτο μου confused ).

Sorry αλλα δεν νομιζω πως ειχαμε και την καλυτερη εικονα (και συμπεριφορα).

Και να εξηγησω τι εννοω Neutral

Οταν οδηγω το αυτοκινητο, εχω πραγματικα (οπως νομιζω και το μεγαλυτερο ποσοστο τον οδηγων και αναβατων) την προσοχη που ΠΟΛΥ στις μοτο που ερχονται, φροντιζοντας οσο μπορω να τους διευκολυνω να περασουν.

Αν ομως κοιταξω καθρεφτη και δω 20 μοτο να ερχονται πισω απο παντου, αριστερα - δεξια - και ακομα δεξιοτερα, νομιζω δεν θα μου αρεσει και τοσο Neutral .

Κατανοώ σαφέστατα αυτό που λες και συμφωνώ μαζί σου!! Smile

Don John wrote:Καπου στην μεση λοιπον φιλε μου Smile ....................καπου στην μεση...... Wink Thumbsup

+800!!! cheers
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

15/11/2009, 11:48 pm
Μπράβο Γιάννη. Πολύ χρήσιμο.

Κατά πρώτον η ελάχιστη χρονική απόσταση των δύο δευτερολέπτων που στα 150χλμ/ω είναι 80+ μέτρα. Αυτή λέει ότι είναι η απόσταση του πρώτου από τον τρίτο, άρα πρώτος από δεύτερος 40μ κλπ.
Σωστό γιατί ο μέσος άνθρωπος χρειάζεται ένα δευτερόλεπτο για να αντιδράσει σε κάποιο ερέθισμα.

Κατά δεύτερον το σπάσιμο της ομάδας σε μικρότερες. Όσες περισσότερες ομάδες τόσο πιο ευέλικτη η κίνηση. Νομίζω ότι η καλύτερη είναι η τετράδα όπου υπάρχει οπτική επαφή με όλους.

Δυστυχώς ότι είναι αδύνατον να συνδυαστούν τα όλα πλεονεκτήματα της solo οδήγησης (πχ πλήρης ελευθερία) με την ομαδική (παρέα, ασφάλεια).

Αυτό βέβαια κυρίως για την οδήγηση στον Αυτοκινητόδρομο.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Empty Re: ΟΔΗΓΟΣ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

23/11/2009, 12:14 pm
Αφορμή για αυτή την προσθήκη πήρα απο σχόλιο που διάβασα σε κοντινό εκδρομικό στο οποίο όμως δεν συμμετείχα.

Μια πολύ σημαντική παράμετρος είναι η.. συνέπεια στην ώρα εκκίνησης!
Πρέπει να ορίζεται σαφώς η ώρα αναχώρησης, και όποιος πρόλαβε-πρόλαβε.
Υπάρχουνε και τα κινητά για να βρεθούνε αργότερα όσοι καθυστέρησαν.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum