Νέα Γρίπη

+10
Roberto
gabadoo
Al_Bandy
KiloMeater
dirty
Φυσαλίδα
Postman
Vvag
DoctorAbo
Fanrider
14 posters
Go down
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Νέα Γρίπη Empty Νέα Γρίπη

22/11/2009, 9:16 pm
Αρχίζει τη Δευτέρα, 23 Νοεμβρίου, ο εμβολιασμός των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού με το πανδημικό εμβόλιο κατά της νέας γρίπης. Το εμβόλιο θα χορηγείται σε Νοσοκομεία, Κέντρα Υγείας και ιατρεία του ΙΚΑ. Παράλληλα, συνεχίζεται ο εμβολιασμός ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού - την προηγούμενη εβδομάδα εμβολιάστηκαν 12.057 ατομα.

Από τη Δευτέρα εμβολιάζονται: άτομα κάθε ηλικίας με χρόνια νοσήματα, αιμοδότες και όσοι φροντίζουν βρεφη μικρότερα των 6 μηνώ


Και παραμενει το ερωτημα, ειναι τελικα ασφαλες ? Οι αποψεις διιστανται http://www.eoniosiniohos.gr/dialogos/index.php?topic=1282.0

http://www.eoniosiniohos.gr/dialogos/index.php?topic=1167.0


Τι γνωμη εχετε θα εμβολιαστητε ?Η μεχρι στιγμης γνωμη μου και αποφαση μου ειναι οχι πιστευωντας πως καλυτερα ειναι να περιμενω να δω τι τελικα θα γινει με τους γιατρους σε πρωτο σταδιο και αν τελικα θα υπαρξουν ανεπιθημητες παρενεργιες .....γενικα ειμαι κατα.
Drinking Drinking
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

22/11/2009, 9:35 pm
Kαι εγώ κατά είμαι.

Όμως δυστυχώς είναι πραγματικά δύσκοο να μάθουμε αν τελικά υπάρχουν άλατα υδραργύρου μέσα στο εμβόλιο και αν όντως είναι καλύτερα να μη γίνει παρά να γίνει.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

22/11/2009, 9:36 pm
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! sick
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

22/11/2009, 10:11 pm
NO WAY!!!!
Φυσαλίδα
Φυσαλίδα
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-18
Mηνύματα : 942
Ηλικία : 43
Μοντέλο : nexxon 72cc
Κράνος : x-spirit shoei

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

22/11/2009, 10:18 pm
καλά, μετά μην πέρνεται τηλέφωνα για να σας βρώ εμβόλια.. Whistle Whistle
κανονίστε πιά δευτέρα μπορείτε να σας κάνω μαζικό εμβολιασμό στη ΣΥΜΟΦΕ!!! nurse
fish cheerleader
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

22/11/2009, 10:20 pm
Ορεξη εχεις με φαίνεται…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 10:41 am
Κανονικα πρεπει να εμβολιαστουνε ατομα τα οποια ερχονται σε επαφη με πολυ κοσμο (λεοφωρεια,σχολεια,πωλητες και τα σχετικα)οι υπολοιποι που δεν εχουν πολυ παρε δωσε με τον υπολοιπο κοσμο καλυτερα να μην το κανουν,οντως δεν εχει δοκιμαστει το συγκεκριμενο εμβολιο και δεν ξερουμε τις παρενεργειες αλλα μας βλεπω καποια στιγμη να πηγαινουμε να το κανουμε.Το μονο που με τρομαζει ειναι οτι ακουσα στην Ουκρανια εχουν προσβληθει 750000 κοσμος και εχει πεθανει 500 τωρα αυτο δεν ξερω αμα ειναι αληθεια αλλα σε κανει να τρομαζεις
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 11:51 am
Εγώ θε θελω να το κάνω με τίποτα αλλα έλα που έχουμε μωρό στο σπίτι και θεωρούμαι ομάδα υψηλού κινδύνου.. Σκέφτομαι να πάω να κάνω για πρώτη φορά μου ενα εμβόλιο της απλής γρίππης
Al_Bandy
Al_Bandy
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 259
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda cb1300 xr 250
Κράνος : Shoei xr1100

πιγκουινοπαιδο

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 12:11 pm
λογο δουλειας κυκλοφωρω πολυ σε νοσοκομεια (καθε μερα παω σε 2-3) και το ποσοστο αυτων που εχουν κανει το εμβολιο εναι πολυ λιγοι... μου προτειναν και μενα να το κανω την προιγουμενη δευτερα αλλα δε ψηθηκα.
γενικοτερα το εμβολιο και η χρησιμοτητα του ειναι μια περιεργη στατιστικη που λεει πως τοσο τις εκατο εχει πιθανοτητα να παθεις κατι απο το εμβολιο και ποσο της εκατο να εχεις σοβαρες παρενεργιες απο τι γρηπη κοινως να το κανει καποιος απλα μειωνει τις πιθανοτητες να παθεις κατι κακο.
εμενα πανος η ιατρικη που ασκειτε πανω μου δε θελω να εχει στατιστικες αλλα σιγουρα αποτελεσματα πιραματοζωο (εστω και με μικρο ρισκο) για φαρμακευτικη δε γινομαι

υγ τωρα που τα ειπα ολα αυτα μπορειτε να ψαχνετε δικαιολογιες να μην ερχομαι στις βολτες και σας κολισω
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 12:16 pm
Εγω δεν παω,δεν τρελλαινομαι κιολας
Δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ΜΙΑ ακομα γριππη
Απλα στις εποχες που ζουμε δεν μας δινεται η δυνατοτητα να πουμε το κλασικοελληνικο :"Ελα μωρε...μια γριπουλα
ειναι,σε δυο τρεις μερες θα ειμαι ενταξει.."
Τωρα με το πρωτο γκουχ θα τρεξω στον γιατρο (ειδικα την μικρη..) και να σας πω την αληθεια...μακαρι να κολλησω,να
μεινω στο σπιτι και με την προβλεπομενη αντιβιοτικη αγωγη θα ειμαι οκ με τα αντισωματα που θα δημιουργησει ο
οργανισμος
Βλεπω στην δουλεια κατι συναδελφους-αρρωστοφοβους- που κυκλοφορουν με μασκες και απορω....Τοσο πολυ τα
μυαλα μας εχουν γινει σουπα;
Οσοι δεν εχουν βεβαρυμενα ιατρικα ιστορικα δεν εχουν φοβο περισσοτερο απο την κοινη γριππη,η οποια μαλιστα ,ετησιως σκοτωνει περισσοετρους ανθρωπους απο οτι η νεα Η1Ν1,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 1:58 pm
Photoula wrote:καλά, μετά μην πέρνεται τηλέφωνα για να σας βρώ εμβόλια.. Whistle Whistle
κανονίστε πιά δευτέρα μπορείτε να σας κάνω μαζικό εμβολιασμό στη ΣΥΜΟΦΕ!!! nurse
fish cheerleader

Ένα εμβολιάκι απλής θα το έκανα πάντως. Μιας και έχω περάσει δύο φορές πνευμονία με ένα ιστορικό άσθματος.
Μήπως μπορείς να το κανονίσεις για να μην τρέχω?
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 7:38 pm
gabadoo wrote:Εγω δεν παω,δεν τρελλαινομαι κιολας
Δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ΜΙΑ ακομα γριππη
Απλα στις εποχες που ζουμε δεν μας δινεται η δυνατοτητα να πουμε το κλασικοελληνικο :"Ελα μωρε...μια γριπουλα
ειναι,σε δυο τρεις μερες θα ειμαι ενταξει.."
Τωρα με το πρωτο γκουχ θα τρεξω στον γιατρο (ειδικα την μικρη..) και να σας πω την αληθεια...μακαρι να κολλησω,να
μεινω στο σπιτι και με την προβλεπομενη αντιβιοτικη αγωγη θα ειμαι οκ με τα αντισωματα που θα δημιουργησει ο
οργανισμος
Βλεπω στην δουλεια κατι συναδελφους-αρρωστοφοβους- που κυκλοφορουν με μασκες και απορω....Τοσο πολυ τα
μυαλα μας εχουν γινει σουπα;
Οσοι δεν εχουν βεβαρυμενα ιατρικα ιστορικα δεν εχουν φοβο περισσοτερο απο την κοινη γριππη,η οποια μαλιστα ,ετησιως σκοτωνει περισσοετρους ανθρωπους απο οτι η νεα Η1Ν1,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ

+800!!!!!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 9:07 pm
Ούτε και εγώ θα κάνω Thumbdown
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

23/11/2009, 10:53 pm
Αν θελετε εμβολιο τοτε:

κλειδωστε την πορτα του γκαραζ, καθιστε διπλα στην "καλη" σας, ανοιξτε την συσκευασια της συριγγας, γεμιστε την με 0,025mg απο υγρο φρενων , 0,015mg απο υγρο συμπλεκτη, 0,075mg λαδακι απο το μοτερ, και 0,010mg paraflu . Ανακινειστε με προσοχη, με τον γνωστο τροπο αφαιρεστε τον αερα και καρφωστε την στην αριστερη αρτηρια του λαιμου κατω απο το αυτι (για να μην αργησει το φαρμακο να παει στον εγκεφαλο) , κατοπιν καβαλιστε την "καλη" σας και κτυπηστε κανα 200km. Να ειστε σιγουροι οτι πλεον δεν θα σας προσβαλει κανενας ιος και καμια πανδημια..... Razz Razz Razz



περα απο την πλακα προσωπικα δεν εχω πεισθει για την αναγκη του εμβολιου και τα αποτελεσματα του αλλα ουτε μου εχει εγγυηθει καποιος για τις πιθανες παρενεργειες του, οποτε προς το παρον δεν δυναμαι να μπω σε αυτην την διαδικασια.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

24/11/2009, 9:14 am
Εμείς κάναμε μόλις το εμβόλιο για την 'κοινή' γρίπη και βάλαμε και τους παππούδες να το κάνουνε.
(χάρην του μπέμπη)
Μεχρι εκεί , για Η1Ν1 δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

27/11/2009, 10:13 pm
Για να κάνουμε καμιά γαργάρα... δεν ξέρω προέλευση αλλά φαίνεται ενδιαφέρον

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΗΣΙΜΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΙΠΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ

Απλές συμβουλές για την αποτροπή μετάδοσης/προσβολής από τη "γρίππη των χοίρων" :
Τα μόνα σημεία εισόδου του ιού είναι τα ρουθούνια και το στόμα/λαιμός. Σε μια παγκόσμια επιδημία γρίππης όπως η τρέχουσα, όσες προφυλάξεις κι αν πάρεις είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγεις την επαφή με τον ιό Η1Ν1. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η επαφή με τον ιό, όσο ο πολλαπλασιασμός του.
Όσο είναι κανείς ακόμα υγιής και δεν δείχνει κάποιο σύμπτωμα μόλυνσης από τον ιό Η1Ν1, μπορεί να πάρει μερικά πολύ απλά μέτρα για να αποτρέψει τον πολλαπλασιασμό του ιού και την ανάπτυξη δευτερογενών μολύνσεων, αντί να αποθηκεύει αντιιικά φάρμακα όπως το Ν95 ή το Tamiflu.
1. Συχνό πλύσιμο των χεριών.
2. Κρατήστε τα χέρια μακριά από το πρόσωπο. Αντισταθείτε σε όποιο "πειρασμό" να ακουμπήσετε το πρόσωπο, εκτός από το φαγητό ή το πλύσιμο.
3. Κάντε γαργάρα με αλατόνερο δυο φορές τη μέρα. Αν δεν σας αρέσει το αλατόνερο χρησιμοποιείστε αντιβακτηριακό στοματικό διάλυμα. Ο ιός Η1Ν1 κάνει 2-3 μέρες μετά την αρχική μόλυνση για να πολλαπλασιαστεί στη στοματική/ρινική κοιλότητα και να εμφανίσει τα χαρακτηριστικά συμπτώματα. Η γαργάρα με το αλατόνερο, κατά κάποιο τρόπο, έχει την ίδια επίδραση σε ένα υγιή άνθρωπο με αυτή που έχει το Tamiflu σε έναν ασθενή. Μην υποτιμάτε αυτή την απλή, φθηνή και ισχυρή μέθοδο πρόληψης.
4. Όμοια προς το παραπάνω, καθαρίστε τα ρουθούνια σας μια φορά τη μέρα με ζεστό (όχι καυτό !) αλατόνερο. Το δυνατό φύσηγμα της μύτης και ο καθαρισμός των ρουθουνιών με μπατονέτα βουτηγμένη σε αλατόνερο είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος για τη μείωση του πληθυσμού του ιού.
5. Ενισχύστε το ανοσοποιητικό σας σύστημα με τροφές πλούσιες σε βιταμίνη C (π.χ. ακτινίδια, πορτοκάλια, μανταρίνια). Αν χρειάζεστε συμπλήρωμα με ταμπλέτες βιταμίνης C βεβαιωθείτε ότι περιέχουν και ψευδάργυρο που επιταχύνει την απορρόφηση της βιταμίνης από τον οργανισμό.
6. Πιείτε όσα περισσότερα ζεστά ροφήματα (π.χ. τσάι, καφέ, κλπ) μπορείτε. Ξεπλένουν τον ιό από το στόμα/λαιμό όπου πολλαπλασιάζεται και τον οδηγούν στο στομάχι, όπου δεν μπορεί να επιβιώσει ή να πολλαπλασιαστεί.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

27/11/2009, 10:25 pm
Πολύ σωστός ο Δαίμων !!!!!!
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

27/11/2009, 10:40 pm
demon
Ενισχύστε το ανοσοποιητικό σας σύστημα με τροφές πλούσιες σε βιταμίνη C (π.χ. ακτινίδια, πορτοκάλια, μανταρίνια). Αν χρειάζεστε συμπλήρωμα με ταμπλέτες βιταμίνης C βεβαιωθείτε ότι περιέχουν και ψευδάργυρο που επιταχύνει την απορρόφηση της βιταμίνης από τον οργανισμό.



Γιατρε μου Δαιμονα ..... εντελει τι ειδικοτητα εχεις . χαχαχα

εμενα με λενε γιατρο της πεινας ...εσυ?

.
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

28/11/2009, 2:02 am
demon wrote:Για να κάνουμε καμιά γαργάρα... δεν ξέρω προέλευση αλλά φαίνεται ενδιαφέρον

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΧΡΗΣΙΜΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΙΠΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ

Απλές συμβουλές για την αποτροπή μετάδοσης/προσβολής από τη "γρίππη των χοίρων" :
Τα μόνα σημεία εισόδου του ιού είναι τα ρουθούνια και το στόμα/λαιμός. Σε μια παγκόσμια επιδημία γρίππης όπως η τρέχουσα, όσες προφυλάξεις κι αν πάρεις είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγεις την επαφή με τον ιό Η1Ν1. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η επαφή με τον ιό, όσο ο πολλαπλασιασμός του.
Όσο είναι κανείς ακόμα υγιής και δεν δείχνει κάποιο σύμπτωμα μόλυνσης από τον ιό Η1Ν1, μπορεί να πάρει μερικά πολύ απλά μέτρα για να αποτρέψει τον πολλαπλασιασμό του ιού και την ανάπτυξη δευτερογενών μολύνσεων, αντί να αποθηκεύει αντιιικά φάρμακα όπως το Ν95 ή το Tamiflu.
1. Συχνό πλύσιμο των χεριών.
2. Κρατήστε τα χέρια μακριά από το πρόσωπο. Αντισταθείτε σε όποιο "πειρασμό" να ακουμπήσετε το πρόσωπο, εκτός από το φαγητό ή το πλύσιμο.
3. Κάντε γαργάρα με αλατόνερο δυο φορές τη μέρα. Αν δεν σας αρέσει το αλατόνερο χρησιμοποιείστε αντιβακτηριακό στοματικό διάλυμα. Ο ιός Η1Ν1 κάνει 2-3 μέρες μετά την αρχική μόλυνση για να πολλαπλασιαστεί στη στοματική/ρινική κοιλότητα και να εμφανίσει τα χαρακτηριστικά συμπτώματα. Η γαργάρα με το αλατόνερο, κατά κάποιο τρόπο, έχει την ίδια επίδραση σε ένα υγιή άνθρωπο με αυτή που έχει το Tamiflu σε έναν ασθενή. Μην υποτιμάτε αυτή την απλή, φθηνή και ισχυρή μέθοδο πρόληψης.
4. Όμοια προς το παραπάνω, καθαρίστε τα ρουθούνια σας μια φορά τη μέρα με ζεστό (όχι καυτό !) αλατόνερο. Το δυνατό φύσηγμα της μύτης και ο καθαρισμός των ρουθουνιών με μπατονέτα βουτηγμένη σε αλατόνερο είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος για τη μείωση του πληθυσμού του ιού.
5. Ενισχύστε το ανοσοποιητικό σας σύστημα με τροφές πλούσιες σε βιταμίνη C (π.χ. ακτινίδια, πορτοκάλια, μανταρίνια). Αν χρειάζεστε συμπλήρωμα με ταμπλέτες βιταμίνης C βεβαιωθείτε ότι περιέχουν και ψευδάργυρο που επιταχύνει την απορρόφηση της βιταμίνης από τον οργανισμό.
6. Πιείτε όσα περισσότερα ζεστά ροφήματα (π.χ. τσάι, καφέ, κλπ) μπορείτε. Ξεπλένουν τον ιό από το στόμα/λαιμό όπου πολλαπλασιάζεται και τον οδηγούν στο στομάχι, όπου δεν μπορεί να επιβιώσει ή να πολλαπλασιαστεί.


Βρε παιδιά...
Και με την κοινή γριπούλα κάθε χρόνο πεθαίνει ένας αρκετά σεβαστός αριθμός ατόμων. (όσοι είναι στις ομάδες υψηλού κινδύνου).
Πιστεύω ότι είναι απλά μια ακόμη μετάλαξη της κοινής γρίπης (που έχει ξαναπεράσει προ 30ετίας).
Οτι κάνουμε με την απλή, τα ίδια μπορούμε να κάνουμε και με την V-Power Drinking

Υ.Γ. Με τα εμβόλια ποιος θα μας πει σίγουρα τι παίζει ? Neutral
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

5/12/2009, 3:51 pm
Τα πρωτα σημαδια του ακινδυνου εμβολιου.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83324&cid=4
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

5/12/2009, 4:02 pm
:( ...δυστυχως εχω την αισθηση οτι θα ακολουθησουν και αλλα συμβαντα..... sad3
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Νέα Γρίπη Empty Re: Νέα Γρίπη

6/12/2009, 1:36 am
Μου έστειλε σήμερα email ένας φίλος με αυτό το video και τίτλο
''ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΟΚ !ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΗΣ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ......!!!!''



https://www.youtube.com/watch?v=SWaV39N3Cfs&feature=player_embedded
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum