Μπαταρία

+27
horrorshow_gr
da_beazt
KiloMeater
Ο φυσικός
Athanor
Dimitrisk12
dirty
chr1s_86
ΠΑΝΕΑΣ
hornet
Tinder
tomakos
Vvag
kortomalteze
SCORPIOS
Postman
nikos-ex victor
grigoris
Ταξιδευτής
glystras
Caracal
Sieche
DoctorAbo
Fanrider
Don John
demon
apostat
31 posters
Go down
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

18/12/2010, 12:59 pm
Vvag wrote:
victor wrote:τώρα θυμήθηκα ότι, όταν την πήρα απο την αντιπροσωπεία περίμενα κ λίγη ώρα γιατί "τελείωνε" η φόρτιση οπως μου είπαν!
confused2

Μα όταν παίρνεις μια καινούρια μπαταρία τη φορτίζουν πάντα!!! Κι εγώ όταν πήρα μπαταρία για το DR γιατί αυτή που είχε πάνω ήταν παιγμένη, την άφησα να μου τη φορτίσουν πριν την πάρω... Δε λέει κάτι αυτό νομίζω. Πόσα χρόνια την έχεις;

θέλω να πώ ότι μάλλον δεν την φορτίσανε πλήρως.......
βέβαια είναι 1,5 χρόνια που την έχω Blush

τεσπα.......την φόρτισα κ όλα είναι εντάξει Yahoo


thanx all of you cheers cheers cheers
hornet
hornet
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-08
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR800ABS4
Κράνος : Καμία επιλογή

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

8/1/2011, 9:01 am
Caracal wrote:
Vvag wrote:Έλεγχος μπαταρίας:

- Βάζουμε μπροστά και ζεσταίνουμε τον κινητήρα μέχρι να έρθει σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας.
- Σβήνουμε και συνδέουμε το πολύμετρο, στην κλίμακα τάσης, στους πόλους της μπαταρίας.
- Βάζουμε και πάλι μπροστά, ανάβοντας και τους προβολείς. Η μέτρηση θα πρέπει να γίνει ανεβάζοντας τις στροφές του κινητήρα στις 5000rpm.

- Η μπαταρία πρέπει να δίνει 13.0V - 13.2V. Αν δίνει κάτω από 12.3V θέλει φόρτισμα ή πέταμα.
- Η τάση που δίνει θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 13.2V και μικρότερη από 15,5V στις 5000 στροφές για να βεβαιωθούμε πως φορτίζει και σωστά.

Επιπλέον, τα παραπάνω πρέπει να ισχύουν ΚΑΙ με φώτα αναμένα.

Πηγή: VFR 800 Vtec Service Manual.

Στο διόρθωσα λίγο. Άλλο ρεύμα (μετριέται σε Ah, μετράει πόση ποσότητα ηλεκτρικού φορτίου περνάει από ένα αγωγό σε πόσο χρόνο) και άλλο τάση (μετριέται σε Volt και δείχνει πόσο ''θέλει'' να περάσει το ηλεκτρικό φορτίο από ένα σημείο σε ένα ΑΛΛΟ σημείο).

Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλες έννοιες.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση προφανώς είναι τάση.


Εγω απλα θα ήθελα να διορθωσω κάποιες ηλεκτρικες ανακριβειες

Το ρεύμα (Ι) μετριέται σε Ampere , to Ah ειναι ενα μέγεθος που προσδιορίζει ποσο ρευμα καταναλωνεται σε μια ωρα.
Η τάση προσδιορίζει την διαφορα δυναμικου απο το ακρο Α (+) στο ακρο Β (-) και μετριεται σε Volt

Για να υπάρξει ρευμα πρεπει να υπάρχει κατανάλωση οπου η κατανάλωση λεγεται και ηλεκτρικο φορτιο όπου αυτο μπορει να ειναι Ωμικο (αντισταση) (R) και μετριεται σε ohm επαγωγικο(πηνιο) (L) μετριεται σε Henry και χωρητικό (πυκνωτης) (C) μετριεται σε Farad στην πραγματικη ζωη το φορτιο ειναι ενας συνδυασμός των τριων η των δυο κλπ.

Για να μετρηθεί η τάση βαζουμε πολύμετρο στην κλιμακα dc Volt και μετραμε τους πόλους της μπαταριας μας κρυα!!!!! εκει θα μας δείξει που βρισκεται πραγματικα (το vfr 6ης γενιας φοραει VRLA μπαταρια η οποια καλη ειναι μεχρι τα 12,7 volt).

Για να μετρησουμε ρευμα πρεπει να βαλουμε το πολυμετρο (το οποιο πρεπει να ειναι σε dc A κλιμακα) και να μπουμε σε σειρα με το φορτιο (κοινως να βγαλουμε τον + πολο και με το + του πολυμετρο να ακουμπησουμε το καλωδιο και το - τον πολο της μπαταριας) ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να το κανουμε, δεν βγαζουμε συμπερασματα εκτος εαν συντρεχει ειδικος λογος και επισης πρεπει να εχουμε πινακα καταναλωσεων και ρευματων που πρεπει να τραβαει το κυκλωμα.

H vrla μπαταρια εχει καλύτερη καμπύλη εκφορτισης σε σχεση με μια συμβατικη οταν καθεται για καιρο χωρις φορτιση (το πολυ δυο με τρεις εβδομαδες μετα θελέι φορτισμα, και αυτο χωρις οπλισμενους συναγερμους κλπ)


Υπαρχουν και αλλα μεγεθη και σημεια που πρεπει καποιος να προσεχει σε ενα ηλεκτρικο κυκλωμα αλλα δεν ειναι της παρουσης.


Χοντρικα η γρηγορη μετρηση που δειχνει βλαμμενο ανορθωτη ειναι η μετρηση τασης και δεν πρεπει να ξεπερναει την τιμη που ανεφεραν οι προηγουμενοι συγγραφεις εαν δεν φτανει τα 12 και κατι volt στις 5000 η μετρηση που κανετε τοτε εχουμε αλλα γλεντια ...!!!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

8/1/2011, 12:58 pm
Δεν βλέπω να διορθώνεις καμία απολύτως ανακρίβεια στα δικά μου. Αντίθετα δίνεις και παραπλανητικό ορισμό.

Το Ah είναι μονάδα ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΦΟΡΤΙΟΥ, σύνθετη, δλδ προκύπτει από συνδυασμό άλλων μονάδων. 1Ah σημαίνει ότι έτρεχε ρεύμα 1A για μία ώρα (1Η). Αν σκεφτείς ότι το ρεύμα ορίζεται ως φορτίο (μετριέται σε Coulomb, Cb) που πέρασε από μια διατομή αγωγού διά τον χρόνο που χρειάστηκε για να γίνει αυτό (μετριέται σε sec), άρα 1Ah = 1Α * 1Η = 1Α *3600 sec= (1Cb/sec)*3600sec=3600Cb

Η μονάδα φορτίου Ah χρησιμοποιείται αντί της ''επίσημης'' μονάδας Cb, αφενός για πρακτικούς λόγους στις μπαταρίες οχημάτων (για να βγαίνουν πιο μικρά τα νούμερα) κι αφετέρου γιατί έτσι επικράτησε στο εμπόριο.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

8/1/2011, 2:49 pm
Iiiiiiiiii, τώρα το είδα.

Απαράδεκτον για πράκτορες! Wall

Όντως γράφω Ah αντί του σωστού A, στο πρώτο ποστ. Eκ παραδρομής λάθος, αλλά λάθος.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ HORNET, ΒΙΑΣΤΗΚΑ, ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ.
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

8/1/2011, 3:22 pm
Tinder wrote:
Vvag wrote:
Μα όταν παίρνεις μια καινούρια μπαταρία τη φορτίζουν πάντα!!! Κι εγώ όταν πήρα μπαταρία για το DR γιατί αυτή που είχε πάνω ήταν παιγμένη, την άφησα να μου τη φορτίσουν πριν την πάρω... Δε λέει κάτι αυτό νομίζω. Πόσα χρόνια την έχεις;

Εχω την εντύπωση ότι είναι θέμα του τι είδους μπαταρία είναι. Κάποιος που ξέρει περισσότερα ας μας λύσει την απορία. Think

Από ότι ξέρω για τις μπαταρίες, χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, οι μπαταρίες που υπάρχουν στα αυτοκίνητα και στις μοτό, είναι υγρών στοιχείων, και αυτές, είναι κλειστού τύπου (συνήθως σε μοτό) και ανοικτού τύπο που μπορείς να βάλεις "υγρά" αν πέσουν. Οι μπαταρίες που υπάρχουν στα ράφια, ΔΕΝ έχουν υγρά μέσα. Έχουν μόνο μόλυβδο, για αυτό έχουν και μεγάλο βάρος, ο οποίος ΔΕΝ οξειδώνεται. Όταν πας να πάρεις μία μπαταρία, την κατεβάζουν από το ράφι, βάζουν μέσα τα υγρά και την βάζουν κάποιες ώρες για να φορτίσει και μπορεί να δείτε και ανοιχτά τα καπάκια, για να μην βράσουν τα υγρά. Μπορείς να την βάλεις και απ ευθείας στο όποιο όχημα έχεις, αλλά μπορεί να μην φτάσει στην πλήρη φόρτιση.
Στα κινητά, δεν βάζουμε συνήθως την πρώτη φόρτιση 8~12 ώρες;;; Wink
hornet
hornet
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-08
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR800ABS4
Κράνος : Καμία επιλογή

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

8/1/2011, 6:12 pm
Caracal wrote:Iiiiiiiiii, τώρα το είδα.

Απαράδεκτον για πράκτορες! Wall

Όντως γράφω Ah αντί του σωστού A, στο πρώτο ποστ. Eκ παραδρομής λάθος, αλλά λάθος.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ HORNET, ΒΙΑΣΤΗΚΑ, ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ.


κανενα προβλημα Wink
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

15/2/2011, 1:03 am
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
Στα κινητά, δεν βάζουμε συνήθως την πρώτη φόρτιση 8~12 ώρες;;; Wink

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, κατευθείαν από το κουτί στο τηλέφωνο και όταν αδειάσει, φόρτιση όσο χρειάζεται για να πάει 100% (πχ 2 ώρες).


Και κάτι για μπαταρίες μοτο: Σε μηχανάκι φίλου (όχι vfr) παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: Με φορτισμένη κανονικά μπαταρία παίρνει μπρος χωρίς πρόβλημα αλλά αν το σβήσει, όσο είναι ζεστό η μίζα ίσα που γυρνάει 1 φορά και δεν παίρνει μπρος. Αν περιμένει και κρυώσει λίγο τότε γυρνάει πάλι με ζωντάνια και φυσικά παίρνει μπρος. Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο;; Φυσικά μόλις μπορέσω θα πάω με το πολύμετρο να δω τι γίνεται αν και από τα λεγόμενα φαίνεται ότι φορτίζει κανονικά(;).

Blink
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

15/2/2011, 2:53 pm
Ναι, έχει θέμα το κύκλωμα φόρτισης και δεν φορτίζει σωστά την μπαταρία. Από τις πιο παλιές ιστορίες του μηχανοκίνητου κόσμου το σύμπτωμα που περιγράφεις.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

15/2/2011, 2:59 pm
chr1s_86 wrote:

Και κάτι για μπαταρίες μοτο: Σε μηχανάκι φίλου (όχι vfr) παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: .....................................................

ε και VFR να ηταν, κανενα παλιοFI θα ηταν Beeee Beeee Beeee Beeee



καλα κοιταξτε τωρα τι θα γινει εδω Razz , της πο@τανας λεμε lol! lol! lol! lol!
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

15/2/2011, 3:11 pm
chr1s_86 wrote:
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
Στα κινητά, δεν βάζουμε συνήθως την πρώτη φόρτιση 8~12 ώρες;;; Wink

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, κατευθείαν από το κουτί στο τηλέφωνο και όταν αδειάσει, φόρτιση όσο χρειάζεται για να πάει 100% (πχ 2 ώρες).


Και κάτι για μπαταρίες μοτο: Σε μηχανάκι φίλου (όχι vfr) παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: Με φορτισμένη κανονικά μπαταρία παίρνει μπρος χωρίς πρόβλημα αλλά αν το σβήσει, όσο είναι ζεστό η μίζα ίσα που γυρνάει 1 φορά και δεν παίρνει μπρος. Αν περιμένει και κρυώσει λίγο τότε γυρνάει πάλι με ζωντάνια και φυσικά παίρνει μπρος. Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο;; Φυσικά μόλις μπορέσω θα πάω με το πολύμετρο να δω τι γίνεται αν και από τα λεγόμενα φαίνεται ότι φορτίζει κανονικά(;).

Blink
Υπαρχει περιπτωση να ειναι και η μιζα ,ειχα τετοιο προβλημα στο κλαρκ της εταιρειας δεν ειχε δυναμη η μπαταρια να βαλει μπρος το κλαρκ και νομιζαμε οτι ηταν το δυναμο,τελικα ηρθε ηλεκτρολογος και μας ειπε οτι φορτιζει κανονικα την μπαταρια και δεν ειναι το δυναμο,τελικα ηταν η μιζα ειχε βαγωθει μια ροδελα μεσα και ειχε στραβωσει ο μαγνητης μεσα,το ανοιξε ηλεκτρολογος αλλαξε τη ροδελα και μετα φυσεκι το κλαρκ
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

19/2/2011, 9:18 pm
Να επανέλθω στο κομμάτι των μπαταριών να ακούσω γνώμες πάνω σε κάτι που άκουσα για τις μπαταρίες.

Οι μπαταρίες gel που είναι στα ράφια, είναι προφορτισμένες από το εργοστάσιο και το πόσο θα σου κρατήσει είναι άγνωστο μιας και η ζωή της έχει ξεκινήσει πολύ πιο πριν και όχι από τότε που την έβαλες στο μηχανάκι.
Γι' αυτό και είναι καλύτερο να βάζουμε με υγρά κλειστού τύπου, οι οποίες φορτίζονται πριν μπουν στο μηχανάκι και η ζωή τους μετράει από κείνη τη στιγμή.
Βέβαια απ' ό,τι λέγεται, πλέον δύσκολα να βρεις μπαταρία που να κρατάει πάνω από 1,5 - 2 χρόνια, είτε αυτή είναι φτηνή είτε ακριβή. Επίσης λέγεται ότι σπάνια βρίσκεις YUASA ιαπωνίας και η πλειοψηφία είναι ινδονησίας οι οποίες κάνουν γύρω στα 115 ευρώ και είναι το next best thing....

Ξέρει κανείς τι ισχύει απ'όλα αυτά;
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/2/2011, 12:01 am
Ναι. Τίποτα.
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/2/2011, 1:05 am
Εγώ έχω μπαταρία gel που δεν είναι Yuasa για σχεδόν τρία χρόνια. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα παρόλο που χρησιμοποιώ τη μηχανή περιστασιακά, χωρίς μάλιστα να φροντίζω να την βάζω μπρος συχνά το διάστημα που μένει ακίνητη. Η ίδια μπαταρία όμως έλιωσε στο VFR ενός φίλου που είχε πρόβλημα με τον ανορθωτή.
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/2/2011, 3:45 pm
Caracal wrote:Ναι. Τίποτα.


Μπαταρία - Page 2 64254 Μπαταρία - Page 2 64254 Μπαταρία - Page 2 64254 Μπαταρία - Page 2 64254
Γαμώ τις ατάκες....
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

26/3/2011, 1:03 pm
dirty wrote:
chr1s_86 wrote:
Και κάτι για μπαταρίες μοτο: Σε μηχανάκι φίλου (όχι vfr) παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: Με φορτισμένη κανονικά μπαταρία παίρνει μπρος χωρίς πρόβλημα αλλά αν το σβήσει, όσο είναι ζεστό η μίζα ίσα που γυρνάει 1 φορά και δεν παίρνει μπρος. Αν περιμένει και κρυώσει λίγο τότε γυρνάει πάλι με ζωντάνια και φυσικά παίρνει μπρος. Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο;; Φυσικά μόλις μπορέσω θα πάω με το πολύμετρο να δω τι γίνεται αν και από τα λεγόμενα φαίνεται ότι φορτίζει κανονικά(;).

Blink
Υπαρχει περιπτωση να ειναι και η μιζα ,ειχα τετοιο προβλημα στο κλαρκ της εταιρειας δεν ειχε δυναμη η μπαταρια να βαλει μπρος το κλαρκ και νομιζαμε οτι ηταν το δυναμο,τελικα ηρθε ηλεκτρολογος και μας ειπε οτι φορτιζει κανονικα την μπαταρια και δεν ειναι το δυναμο,τελικα ηταν η μιζα ειχε βαγωθει μια ροδελα μεσα και ειχε στραβωσει ο μαγνητης μεσα,το ανοιξε ηλεκτρολογος αλλαξε τη ροδελα και μετα φυσεκι το κλαρκ


Το μέτρησα λοιπόν και πιστεύω ότι από φόρτιση είναι ΟΚ (14.4 V στις ~3000σαλ). Όταν είναι κρύο είναι ΟΚ αλλά αν δουλέψει και ζεσταθεί, η μίζα ίσα που γυρνάει μια φορά και η τάση της μπαταρίας πέφτει εκείνη τη στιγμή κάτω από 9V. Μετά από λίγο που ξανακρυώνει φαίνεται να έχει αρκετή δύναμη να γυρίσει τη μίζα (δεν μέτρησα V). Συμπεραίνω ότι η μπαταρία τα έχει φτύσει...
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

26/3/2011, 3:56 pm
chr1s_86 wrote:
Το μέτρησα λοιπόν και πιστεύω ότι από φόρτιση είναι ΟΚ (14.4 V στις ~3000σαλ). Όταν είναι κρύο είναι ΟΚ αλλά αν δουλέψει και ζεσταθεί, η μίζα ίσα που γυρνάει μια φορά και η τάση της μπαταρίας πέφτει εκείνη τη στιγμή κάτω από 9V. Μετά από λίγο που ξανακρυώνει φαίνεται να έχει αρκετή δύναμη να γυρίσει τη μίζα (δεν μέτρησα V). Συμπεραίνω ότι η μπαταρία τα έχει φτύσει...

Βάλτης silent έναν ΑΛΑΠΗ να της κάνει αέρα. Από ότι διαβάζω έχεις την γιαγιά, πάντα είχε ένα θεματάκι με το όμορφο μέρος που έχουν τοποθετήση την μπαταρία οι κίτρινοι, βράζει ο τόπος εκεί μέσα, λάθος μέτρηση για τη γιαγιά, στις 2.500 με τα φώτα αναμένα και ένδειξη από 13,5v εως 14,5v και μέτρηση ζεστή και να καίει, όχι κρύα.Αυτά Smile
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

26/3/2011, 4:06 pm
^ Δεν είναι το δικό μου μηχανάκι, τα vfr δεν παθαίνουν τέτοια πράματα (λέμε τώρα... Razz )
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

26/3/2011, 4:20 pm
Άμα είναι το γείτονα τότε καλώς Rolling Eyes
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

26/3/2011, 8:22 pm
tomakos wrote:Άμα είναι το γείτονα τότε καλώς Rolling Eyes

μωρε και της γειτονισσας να ειναι, ακομα καλυτερα Razz
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

10/5/2011, 10:51 pm
Λεπόν περί μπαταρίας το ανάγνωσμα, είπα να βάλω την γιαγιά μπρος μετά από καιρό (3 μήνες) Blush σιγά μη φας. Άντε να τη φορτίσουμε έιναι και υάσα. Φορτιστής τέλος, παρέδωσε το πνεύμα μετά από χρόνια και σκεφτόμουν κάποτε να τον ενσωματώσω στη γιαγιά, η οποία είχε μια όρεξη να τρώει μπαταρίες, τρελό γούστο η χάρη της. Αφού φορτιστής τέλος, κοιτάω την μπαταρία, κουνάω αριστερά, δεξία, κέντρο, κοδησο, πουθενά υγρά μέσα της. Μπα, θα τρύπησε η μαλακιασμένη, ουχί όμως, Ωρε που πήγε ο ηλεκτρολύτης, άγνωστο, εξατμίστηκε λέει ο αδερφός μου, σιγά μην έκανε παρέα με τις αναθυμιάσεις του τεπόζιτου. Έβαλα άλλο ηλεκτρολύτη θα τη φορτίσω όλο το βράδυ και βλέπουμε. Έχει 2,5 χρονάκια ζωής και μετά από τόσο μεγάλη ακινησία (προηγόυμενο φθινόπωρο) καλά έφτασε ως εδώ και αν πετύχει και η φόρτηση ακόμα καλύτερα Rolling Eyes
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

10/5/2011, 10:53 pm
Tomako δεν φοράς πια μπαταρία κλειστού τύπου;
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

10/5/2011, 10:57 pm
Ναι, την ανόιγεις και την ξανακλείνεις, απλά πράμματα Smile
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

24/4/2012, 10:40 am
apostat wrote:Την παρήγγειλα πριν 1 ώρα.
Πήρα αυθεντική Yuasa και μάλιστα όχι την YTZ12-S αλλά την YTZ14-S με μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Έτσουξε λίγο, 117,50€, αλλά μάλλον υπάρχει λόγος.
Κοίτα λίγο τι βρήκα, που εξηγεί ακριβώς τα θέματα που είχα με μπαταριές.

http://www.vfrh.net/forum-f24/topic-t1005.htm#13684

Η μπαταρια μου 'γερασε' και ειναι ωρα για αλλαγη, πριν με αφησει τελειως....
Υπαρχουνε καπου τα full specs της; αν δεν τα βρω η εναλλακτικη ειναι να τη βγαλω και να την παω μαζι στο μαγαζι
αλλα επειδη εχω μια 'ακρη' σε φτηνες (αλλα καλες) μπαταριες, αν μπορουσα να τα βρω θα κοιταγα αν υπαρχει καμια διαθεσιμη στα μετρα μου

Διαστασεις, χωρητικοτητα, τυπος;
Με βαση το λινκ, να κοιταω για τυπου gel ή AGM (Absorbed Glass Mat) ή θα εχω πρόβλημα;
kortomalteze
kortomalteze
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-06
Mηνύματα : 537
Ηλικία : 47
Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!
http://alex-politis.blogspot.com

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/7/2012, 7:50 pm
Caracal wrote:
Vvag wrote:Έλεγχος μπαταρίας:

- Βάζουμε μπροστά και ζεσταίνουμε τον κινητήρα μέχρι να έρθει σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας.
- Σβήνουμε και συνδέουμε το πολύμετρο, στην κλίμακα τάσης, στους πόλους της μπαταρίας.
- Βάζουμε και πάλι μπροστά, ανάβοντας και τους προβολείς. Η μέτρηση θα πρέπει να γίνει ανεβάζοντας τις στροφές του κινητήρα στις 5000rpm.

- Η μπαταρία πρέπει να δίνει 13.0V - 13.2V. Αν δίνει κάτω από 12.3V θέλει φόρτισμα ή πέταμα.
- Η τάση που δίνει θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 13.2V και μικρότερη από 15,5V στις 5000 στροφές για να βεβαιωθούμε πως φορτίζει και σωστά.

Επιπλέον, τα παραπάνω πρέπει να ισχύουν ΚΑΙ με φώτα αναμένα.

Πηγή: VFR 800 Vtec Service Manual.

Στο διόρθωσα λίγο. Άλλο ρεύμα (μετριέται σε Ah, μετράει πόση ποσότητα ηλεκτρικού φορτίου περνάει από ένα αγωγό σε πόσο χρόνο) και άλλο τάση (μετριέται σε Volt και δείχνει πόσο ''θέλει'' να περάσει το ηλεκτρικό φορτίο από ένα σημείο σε ένα ΑΛΛΟ σημείο).

Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλες έννοιες.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση προφανώς είναι τάση.

πάμε λίγο στη δική μου περίπτωση παιδάκια και θα χρειαστώ τη βοήθειιά σας...

εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα εκκίνησης της μηχανής μου...και χρησιμοποιώ καλώδια...

λοιπόν τα δεδομένα είναι τα εξής :

η μηχανή είχε να κουνηθεί από τον Νοέμβριο του 2011 και πήρε μπροστά ξανά τον Ιούνιο...την έβγαλε έξω όλο το χειμώνα σε σκεπαστή πυλωτή (όχι κλειστή) και οι θερμοκρασίες που αντιμετώπισε ήταν έως -15 βαθμούς C...

Τον Ιούνιο φόρτισα τη μπαταρία, και κελάηδισε ξανά...έκανα 1-2 μικρές βόλτες, και ένα σκ στην Καβάλα..μέχρις εδώ όλα καλά...μετά μετακινήσεις εντός πόλης...

μέχρι προχθές είχε 4 μέρες χωρίς να την κουνήσω και προχθές λοιπόν δεν μου έκανε τη χάρη να πάρει μπρος...έτσι ξανά καλώδιο και βρουμ βρουμ για το γραφείο...

για το θέμα αυτό τσέκαρα το θέμα αυτό ξανά...είδα για τις ενδείξεις του βολτομέτρου (αν ήταν βολτόμετρου, θαρρώ πως μιλάμε για τα χλμ που έχουμε κάνει για να δούμε φίλους, να χαλαρώσουμε και να περάσουμε καλά)...

Μίλησα με τον Τάκη (και τον ευχαριστώ για την online βοήθεια) και βρήκα βολτόμετρο έβαλα μπροστά τη μηχανή μου φάνηκε όμως στις 4000 στροφές ότι είδα 15.7 ένδειξη και επειδή τα έκανα κάπως βιαστικά και δεν καταλήξαμε σε ασφαλή συμπέρασμα (χθες η προσπάθεια) είπα να το ξαναδοκιμάσω σήμερα το πρωί...

Το πρωί πάλι δεν πήρε μπροστά η μηχανή (μόνη της) και έπρεπε να τη φέρω τετ α τετ με το αμάξι (αν δεν μπάει ο Μωάμεθ στο βουνό...) όπερ και εγένετω το μεσημέρι...

και φτάνουμε στα γεγονότα...

με καλώδια πήρε ξανά μπρος το μεσημέρι, την άφησα να ζεσταθεί (έπιασε 40+ βαθμούς στον κινητήρα), σβήνω...
1. συνδέω το βολτόμετρο βλέπω με κλειστό διακόπτη την ένδιεξη 13.49-13.50
2. ανοίγω διακόπτη μηχανής, ένδειξη βολτομέτρου 12.50 με τάσεις μείωσεις μόλις άνοιξα και τα φώτα
3. μπροστά δεν ξαναπήρε ούτε με τα καλώδια κι ας άκουγα το αμάξι να ζορίζεται και το ρελέ της μηχανής να κάνει σαν τζιτζίκι, το καντράν να αναβοσβήνει...

μιλώντας ξανά το απόγευμα με τον Τάκη (μα τι έρωτας) είπε ότι πιθανώς να έχω θέμα με τα καρβουνάκια της μίζας...κατεβαίνω κάτω μόνη της δεν παίρνει μπρος, ξανά καλώδια ακι δοκιμάζω μόλις η θερμοκρασία έπιασε τους 45+ να συνδέσω το βολτόμετρο ξανά...

στο ρελαντί είχα ένδειξη 15.25 (1100 στροφές περίπου) και στις 5000 στροφές είχα ένδειξη 15.75 (για την ακρίβεια από τις 3.500 και πάνω είχα αυτή την ένδειξη)...σβήνω τη μηχανή πάλι μόνη της δεν πήρε μπρος...

τη μετακινώ ελάχιστα και κελάηδισε μόνη της...χωρίς τα καλώδια...

οι απορίες είναι οι εξής λοιπόν...

1. έχουν πρόβλημα τα καρβουνάκια?
2. έχει πρόβλημα η μπαταρία?
3. μήπως είναι κάτι άλλο στα ηλεκτρολογικά που πρέπει να κοιτάξω?

συγγνώμη για την φλυαρία μου αλλά ίσως η αναλυτική περιγραφή να βοηθήσει στη διάγνωση εξ αποστάσεως...

ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/7/2012, 8:46 pm
Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος και μόνο με την εμπειρία του DRZ μου (που όπως θυμάστε είχε μείνει ουκ ολίγες φορές από ηλεκτρικά στα χέρια μου) λέω τα εξής:

το κύκλωμα φόρτισης αν έχω καταλάβει καλά αποτελείται από τα πηνία, τον ανορθωτή και την μπαταρία. Σε εμένα που η μπαταρία είχε πρόβλημα τα συμπτώματα ήταν:
1. την έβαζα στον φορτιστή όλο το βράδυ και το πρωί μετά από 3 μιζιές πέθαινε (το ότι ξέχναγα το σωληνάκι βενζίνης στο οφφ δεν βοηθούσε την ιστορία).
2. Όταν ξεκίναγα (με καλώδια ή κατηφόρα) η μηχανή πήγαινε και μετά αν έσβηνα δεν ξαναέπαιρνε μπροστά.
3. Σε μια φάση όταν ήταν τα φώτα αναμμένα δεν δούλευε το μοτέρ.

Μόλις άλλαξε μπαταρία ο αδερφός όλα λειτούργησαν κανονικά.

Κώστα θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την μπαταρία (που είναι και φθηνότερη). Αν μπορείς να βρεις μια δανεική (που να δουλεύει) βάλτην στην μηχανή να δεις αν δουλεύουν τα υπόλοιπα. Αν είναι μόνο θέμα μπαταρίας λογικά η μηχανή θα δουλεύει κανονικά. Αν έχεις τα ίδια συμπτώματα τότε δεν φταίει η μπαταρία.

Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/7/2012, 9:21 pm
...λογικα η μπαταρια σου ειναι Off..... ο ανορθωτης φαινεται οκ !!!!!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/7/2012, 9:48 pm
ΠΑΝΕ πάρε μια μπαταρία ρε!!!
Τα βιτέκια δεν έχουν ηλεκτρολογικά προβλήματα... Whistle Whistle Whistle Whistle
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/7/2012, 10:01 pm
Τα ίδια προβλήματα είχα όταν γυρνούσα από Αγία Άννα. Την Κυριακή βράδυ μπήκε ο φορτιστής. Δευτέρα πάω να βάλω μπρος... ακούγονταν τζιτζίκια! Πάω να βάλω ρεύμα με καλώδια από άλλο αυτοκίνητο, το ίδιο... Παίρνει μπρος σπρωχτά... Μου λέει ο φίλος μου που είχαμε κατέβει μαζί ότι μάλλον είναι καρβουνάκια..
Φτάνουμε Αιδηψό. Με είδε ένας τύπος που παιδευόμουνα και μου λέει κάτσε να φωνάξω τον μηχανικό μου... έρχεται ο μηχανικός με πολύμετρο, μετράει, μια χαρά ο ανορθωτής. Βάζει καλώδια, μαρσάρει το αυτοκίνητο,δοκιμάζουμε να βάλουμε μπρος... τίποτα. Το αφήνει λίγη ώρα με το αυτοκίνητο αναμένο... μετά από λίγη ώρα πήρε...

Συμπέρασμα. Μπαταρία dead, όλα τα άλλα τέλεια. Άλλαξα μπταρία και πλέον είναι τσακμάκι!

Μπορεί να σε μπερδεύουν κάποια συμπτώματα, αλλά είναι σχεδόν σίγουρα μπαταρία...
kortomalteze
kortomalteze
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-06
Mηνύματα : 537
Ηλικία : 47
Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!
http://alex-politis.blogspot.com

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

20/7/2012, 10:07 pm
κι εγώ εκεί κλίνω παίδες στην αλλαγή μπαταρίας...αλλά με ψιλόπροβλημάτισε η ένδειξη άνω του 15.5 στο βολτόμετρο...βάση εγχειριδίου πάντα...
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Μπαταρία - Page 2 Empty Re: Μπαταρία

21/7/2012, 1:40 am
kortomalteze wrote:κι εγώ εκεί κλίνω παίδες στην αλλαγή μπαταρίας...αλλά με ψιλόπροβλημάτισε η ένδειξη άνω του 15.5 στο βολτόμετρο...βάση εγχειριδίου πάντα...

...κοιτα λιγο πολυ υπάρχουν διαφορες στις μετρήσεις, 15,7 δεν με φαίνονται τραγικα αφου χρειάζονται για να φορτίσει η μπαταρια σου, τωρα αν με ελεγες 17,18 θα ειχες θεμα!!! Παντως πολλα παιζουν ρολο σε μια σωστη μέτρηση, πχ. το οργανο μέτρησης που εχεις να μην ειναι πολυ καλο!!!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum