Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

+8
Alarm
Roberto
Vvag
gabadoo
SCORPIOS
Παναγιώτης Κ.
Postman
Ταξιδευτής
12 posters
Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 1:41 pm
gabadoo wrote:
Ωραια,αξιζε η αναμονη
1. Τωρα που αποδειχτηκε οτι "αερολογουσες" (λογω κεκτημενης ταχυτητας πανω στην ροη της
κουβεντας...) περι "ξεσκισιματος" πωλησεων μιας ειδικης
μοτοσυκλετας...
2. Επειδη αναγαγεις την ανταλλαγη αποψεων μεταξυ δυο μελων ενος φορουμ(που σημειωτεον ο ενας
εχει ΔΙΑΒΑΣΕΙ τα δημοσιευματα-ο αλλος διαβαζει ΜΥΘΕΥΜΑΤΑ του Ιντερνετ...)σε προσωπικη
κοντρα περι γαργαρας και λοιπων

...θα σου απαντησω μεχρι το μεσημερι σημειο προς σημειο και τα αποδελοιπα στην ΣΥΜΟΦΕ


η εαν δεν θελεις να το συνεχισω(για τους γνωστους λογους..),σου φερνω το τευχος ΜΟΤΟ στην ΣΥΜΟΦΕ (ειναι οτι ποιο
προσφατο εχουμε ολοι μας στα χερια,γραμμενο στην ελληνικη γλωσσα απο ελληνα συντακτη,μεχρι να το δουμε απο κοντα...)
το διαβαζεις,ενημερωνεσαι και μας λες μετα ολες τις εκ νεου αποψεις σου-εαν υπαρξουν..

ΟΚ;

Αν καποιος επιτιθεται στον αλλον εισαι εσυ Θοδωρη. Δεν νομιζω να ειπα οτι αερολογεις, οτι εκτιθεσαι, οτι μου κανεις προσωπικη κοντρα κλπ...

Απο τη μερια μου κουβεντα κανουμε και μεχρι εκει! Επειδη ομως τα παιδια εχουν απολυτο δικιο οτι αρχιζει και υπαρχει ενταση, απο την μερια μου σταματαω εδω το θεμα και λεω μονο τα εξης:

Αναφερθηκα σε μια μηχανη που στην Ελλαδα εχει πουλησει πολυ. Εσυ μου ειπες οτι εξω δεν πουλησε τοσο. Οκ. Να το δεχτω.
Τοσο ομως οσο ποιο; Οσο το Vstrom; Οσο το Transalp;
Γιατι την ΚΤΜ ειναι η μηχανη που την ξελασπωσε και ειναι το πιο εμπορικο της μοντελο μαζι με το Δουκα.

Οποτε τι παει να πει; Θες να δεις ποσο θα πουλησει το νεο VFR; Εδω ειμαστε και θα τα λεμε.

Οσο για το αλλο μεγαλο επιχειρημα σου, περι μυθευματων...

Θα μου φερεις το ΜΟΤΟ που λεει το ποσο γ@μ@τη μηχανη ειναι το νεο VFR, και...;

Το ΜΟΤΟ (οπως ο περισσοτερος ειδικος τυπος) ολοι ξερουμε ΠΟΣΟ εγκυρο περιοδικο ειναι εδω και χρονια ετσι;

Πως να πιστεψω απο τον Χ συντακτη του περιοδικου που το βγαζει φοβερο, τρομερο, απαυγασμα τεχνολογιας κλπ, οταν το αρθρο ειναι copy paste οι μπροσουρες της εταιριας;

Τι διαφορα εχει αυτο το "δημοσιευμα" με ενα αλλο που οπως λες ειναι μυθευμα; Το ενα ειναι απλα δημοσιευμενο στο internet και το αλλο στον τυπο.

Απο εμενα τελος! cheers
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 1:52 pm
.και απο μενα τελος εδω
το βραδυ ΣΥΜΟΦΕ,με το περιοδικο ανα χειρας να ζεστανουμε και εκει την ατμοσφαιρα



Γιαυτο γουσταρω τις μοτοπαρεες και τους μηχανοβιους
Εχουμε την τρελλα μας,εχουμε την αρρωστεια μας ρε παιδι μου,πως το λενε
Ο αλλος αγαπαει το Ροσσι (Βασιλακοοοοοοοοοοοοο) και του κανει αγαλμα
Παλιοι μηχανοβιοι μαζευουν του κοσμου τα μοτοσουργελα,τωρα τελευται ενα motoskoyzi
Ο παραλλος του την εχει δωσει τα 17 λιτρα και η αυτονομια του νεου VFR 1200

Ο αλλος ειναι wannbe φωτογραφος και κιθαριστας χααχαχαχαχαχαχα

Ο αλλος ειναι πρωην Χαρλεας μπουαχαχαχαχχαχαχαχα


Γαμω την αφασια μας μεσα ρε σεις

Γιαυτο μας γουσταρω!!!!!!!!!!

Ποια αλλη παρεα ατομων εχουν ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ για το αντικειμενο του ποθου τους;

Μονο εμεις οι εχοντες μοτοσυκλετα
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 2:21 pm
gabadoo wrote:.και απο μενα τελος εδω
το βραδυ ΣΥΜΟΦΕ,με το περιοδικο ανα χειρας να ζεστανουμε και εκει την ατμοσφαιρα

Γιαυτο γουσταρω τις μοτοπαρεες και τους μηχανοβιους
Εχουμε την τρελλα μας,εχουμε την αρρωστεια μας ρε παιδι μου,πως το λενε
Ο αλλος αγαπαει το Ροσσι (Βασιλακοοοοοοοοοοοοο) και του κανει αγαλμα
Παλιοι μηχανοβιοι μαζευουν του κοσμου τα μοτοσουργελα,τωρα τελευται ενα motoskoyzi
Ο παραλλος του την εχει δωσει τα 17 λιτρα και η αυτονομια του νεου VFR 1200

Ο αλλος ειναι wannbe φωτογραφος και κιθαριστας χααχαχαχαχαχαχα

Ο αλλος ειναι πρωην Χαρλεας μπουαχαχαχαχχαχαχαχα


Γαμω την αφασια μας μεσα ρε σεις

Γιαυτο μας γουσταρω!!!!!!!!!!

Ποια αλλη παρεα ατομων εχουν ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ για το αντικειμενο του ποθου τους;

Μονο εμεις οι εχοντες μοτοσυκλετα

Εντελως Joe Bar λεμε!!! lol! Laughing

Αντε το βραδυ cheers cheers cheers και μετα κοντρες στην Αυρα!! T

Τρελοκομεια! Stupid2 breakdance snif bicycle Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 713909
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 3:45 pm
Ρε παιδιά, μην επικαλείσθε και το τι λέει το κάθε ΜΟΤΟ ως θέσφατο, όλοι ξέρουμε και την "κλίση αναλόγως της διαφήμισης" που έχουν, αλλά και τις μεγάλες τους "επιτυχίες" όταν προσπαθούν να προβλέψουν..........
Ακόμα γελάω όταν μου έρχεται στο μυαλό το παρακάτω σχόλιο (που το βρήκα και το μεταφέρω αυτούσιο):

Η ....... είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά "χωρίς τύχη" στην αγορά...........


ΜΟΤΟ #24 Δεκέμβριος 1987

Μπορείτε να διανοηθείτε σε ποιά μηχανή αναφερόταν;
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 4:15 pm
Δεν ειμαι κανενας ειδικος ουτε το εχω ψαξει τοσο πολυ.
Νομιζω οτι η αυτονομια ειναι συμαντικο πραγμα γιατι δεν λεει να βγαινεις απο την εθνικη καθε 100-150 χλμ για να βρεις πρατηριο.
Τεχνολογια νομιζω οτι εχει γιατι παντα η honda εβαζε οτι καλυτερο στα vfr.
Θα το προτιμουσα ελαφρυτερο και φθηνοτερο.
Τελος δεν θα με χαλουσε να το παρω αν ειναι αξιοπιστο.και αυτο θα το μαθω απο αυτη τη σελιδα και συζητησεις σαν αυτη
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 5:55 pm
τσαμπα μαλωνετε μην εμπιστευεστε περιοδικα μοτοσυκλετας και το τι γραφει ο καθενας οποιος και να ειναι αυτος ,απο την στιγμη που δεν εχετε ο δηγησει το συγκεκριμενο μηχανακι κακως μιλατε αμα δεν εχετε προσωπικη εμπειρια κατσε να το βαλουμε αναμεσα απο τα σκελια μας και τοτε λεμε τι μας αρεσε και τι οχι
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 6:55 pm
dirty wrote:τσαμπα μαλωνετε μην εμπιστευεστε περιοδικα μοτοσυκλετας και το τι γραφει ο καθενας οποιος και να ειναι αυτος ,απο την στιγμη που δεν εχετε ο δηγησει το συγκεκριμενο μηχανακι κακως μιλατε αμα δεν εχετε προσωπικη εμπειρια κατσε να το βαλουμε αναμεσα απο τα σκελια μας και τοτε λεμε τι μας αρεσε και τι οχι

Ναι μεν αλλά........ Έχεις δίκιο σε πολλά που λές, όπως το αν και πόση εμπιστοσύνη πρεπει να δείχνουμε στα γραφόμενα των περιοδικών, υπάρχουν όμως και μερικές σταθερές που δύσκολα ανατρέπονται, υπάρχουν και οι Νόμοι της Φυσικής που δεν ανατρέπονται. Πχ Βάρος=Αδράνεια και αδράνεια με σπορ συμπεριφορά δεν συνάδουν. Επίσης: Τουρισμός=Αυτονομία . Και αυτονομία με 1200 κυβικά, 260+ κιλά στεγνή, και 19 λίτρα ρεζερβουάρ δεν γίνεται, τέλος.


Παναγιώτης Κ. wrote:Ρε παιδιά, μην επικαλείσθε και το τι λέει το
κάθε ΜΟΤΟ ως θέσφατο, όλοι ξέρουμε και την "κλίση αναλόγως της
διαφήμισης" που έχουν, αλλά και τις μεγάλες τους "επιτυχίες" όταν
προσπαθούν να προβλέψουν..........
Ακόμα γελάω όταν μου έρχεται στο μυαλό το παρακάτω σχόλιο (που το βρήκα και το μεταφέρω αυτούσιο):

Η ....... είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά "χωρίς τύχη" στην αγορά...........


ΜΟΤΟ #24 Δεκέμβριος 1987

Μπορείτε να διανοηθείτε σε ποιά μηχανή αναφερόταν;

Κανείς;
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 7:30 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:[

Η ....... είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά "χωρίς τύχη" στην αγορά...........


ΜΟΤΟ #24 Δεκέμβριος 1987

Μπορείτε να διανοηθείτε σε ποιά μηχανή αναφερόταν;

Κανείς;
[/quote]


TRANSALP?
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 8:04 pm
Παιδια....μισο λεπτο..
Ειδατε πουθενα να αναφερω ΕΓΩ τις κρισεις και τις εκτιμησεις των συντακτων του ΜΟΤΟ
για την VFR 1200F;

ΠΟΤΕ δεν ειπα η ανεφερα η εδειξα οτι λαμβανω υποψιν μου τις εκτιμησεις τους...

Εγω αναφερα ΑΚΡΙΒΩΣ εκεινα που τους εδειξαν,δηλαδη ΜΟΝΟ τα ΤΕΧΝΙΚΑ χαρακτηριστικα
Τα οποια τεχνικα δεν τα εβγαλαν οι ιδιοι απο την κοιλια τους αλλα αναφερονταν απο τα χειλη
εκεινων που την σχεδιασαν

Φυσικα οι συντακτες δεν ειδαν ιδιοις ομμασοι την τοποθετηση των κομβιων των μπιελων "παρακεντρα" κατα 20 μοιρες ωστε να εξαλειφθουν οι κραδασμοι πρωτης ταξης που δημιουργουν το κλειστο V 65 μοιρων ,αλλα διαπιστωσαν ΟΝΤΩΣ οτι ο κινητηρας δεν παραγει κραδασμους τουλαχιστον αντιληπτους....

Και φυσικα δεν ειδαν με τα ματια τους την τεχνολογια του κινητηρα (με την εννοια οτι δεν ειδαν καποιο μοτερι λυμενο...) αλλα διαπιστωσαν τι σημαινει να εισαι με 3η και 80 χιλιομετρα και να εχεις ΗΔΗ 12 ΧΙΛΙΟΓΡΑΜΜΟΜΕΤΡΑ ΡΟΠΗΣ......!!!!!!!!!!!!

Εχετε δει εσεις καμμια αλλη μοτοσυκλετα να εχει ΤΟΣΗ ροπη ΣΕ ΑΥΤΕΣ τις στροφες;

Ποιο Μπουσα και λοιπες κοφες;

Ποια κιλα της μοτοσυκλετας ;

Ο κινητηρας τα εχει για μπρεκφαστ.....η κανω λαθος;


Βεβαια το ΜΟΤΟ κανει και την συνηθισμενη του καταθεση αποψης
Η οποια δεν με ενδιεφερε ποτε ΜΑ ΠΟΤΕ
Εγω κοιτω τα στοιχεια μιας μοτοσυκλετας,την βλεπω σε καμμια εκθεση απο κοντα και αγοραζω ,εαν εχω την οικονομικη δυνατοτητα.....
Και εν πασει περιπτωσει ρε μαγκες,αφου αμφισβητειτε τοσο πολυ το ΜΟΤΟ αλλα και το καθε αντιστοιχο περιοδικο του χωρου,γιατι το διαβαζετε;
Γιατι το εμπιστευεστε σε θεματα...π.χ. συγκριτικα η δοκιμες ελαστικων και ολοι λετε
"Μα σε ολες τις δοκιμες τα ΒΤ16 σκιζουν,εγω αυτα θα παρω;"

Τελος παντων....ελπιζω να καταλαβατε γιατι πραμα μιλουσα και γιατι ελεγα οτι τα τεχνικα χαρακτηριστικα που μας παρουσιασε το ΜΟΤΟ ειναι απο την ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ που εκανε η ιδια η Χοντα στην Ισπανια,ειναι τα μονα επισημα που εχουμε σε ελληνικη γλωσσα απο ελληνικο περιοδικο,και θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι τις 13-14 Φλεβαρη οποτε η μηχανη θα δοθει στις χωρες και στα περιοδικα τους για δοκιμη ΕΝΤΟΣ....


Γιατι to MCN (αν αληθευει που δεν το πιστευω..) ηθελε να υποσκελισει το προγραμμα του εργοστασιου και να δοκιμασει μονο του αυτο σε πανευρωπαικη εκδοση μαλιστα μια τοσο σημαντικη μοτοσυκλετα,σε αμεση συγκριση ΜΑΛΙΣΤΑ με την περασμενη εκδοση δεν το καταλαβαινω......Χατηρακια;

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι τα λιτρα του ρεζερβουαρ σας φαινονται λιγα απο την στιγμη που στο τεστ εβγαλε ανετα 300 ΧΛΜ σε συνθηκες τεστ,με οτι αυτο συνεπαγεται....
Εγω πιστευω οτι χαλαρα θα περναει τα 33ο σε συνθηκες ταξιδιου κινουμενος με 140-160....

Δηλαδη το V-tec η το Fi η ακομα ακομα η RC 36 Νικου αμα την πλακωσεις διακοσαρες θα γραψει παραπανω απο 200;

Πως οριζεται η αυτονομια;
Με ποιον οδηγο;

Αλλα τεσπα....αυτα ειναι θεματα που θα τα δουμε απο κοντα οταν με το καλο ερθει Ελλαδα...

Εκεινο που δεν αμφισβητειτε ειναι η τεχνολογικη πρωτοπορια της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

1/2/2010, 10:59 pm
demon wrote:
Παναγιώτης Κ. wrote:
Παναγιώτης Κ. wrote:

Η ....... είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά "χωρίς τύχη" στην αγορά...........


ΜΟΤΟ #24 Δεκέμβριος 1987

Μπορείτε να διανοηθείτε σε ποιά μηχανή αναφερόταν;

Κανείς;


TRANSALP?

Aκριβώς........
Διορατικότητα όμως τα σαΐνια...............

Διάνα πέσανε............ Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 64254
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides! - Page 2 Empty Re: Η Ηonda απαγορευσε σε κατοχους VFR test rides!

2/2/2010, 1:01 am
Ότι και να λέτε πάντος.. είναι εργαλείο !!
Ποια GS1200 Αερόψυκτη τώρα κ κουραφέξαλα.. Η αυτονομία αν είναι στα ίδια πλαίσια με τις 800 Vtec κ βγάζει τουλαχιστον 280χλμ Είμαι μ#@#ας αν δεν την αλλάξω..
Το βάρος απότι μου έχει δείξει η honda ξερει να το κρύβει . . εν κινήση τουλάχιστον.. Δεν με νοιάζει τόσο για τα unicam που έχει κ η RCV.. όσο η απόσοση με ίση κατανάλωση περισσότερη ροπή , άξονας για να σταματάς να γρασάρεις κάθε 800-1000χλμ σε ταξίδι.. το ride by wire γκάζι χωρίς ρύμισμα τα μπόσικα..
τα ακόμα ποιο εξελιγμένα φρένα.. η καλύτερη αεροδυναμική.. το χωρίς αντικραδασμικό άξονα μοτέρ.. λόγου των offset κομβίων κε 3 σημεία έδρασης στροφάλου..
Και κάτι τελευταίο . . μην λέτε οτι ειναι ο αντικαταστάτης την VFR800 Vtec κ του XX όταν η ίδια εταιρία λέει ότι δεν αντικαταστάμε αλλα καλοσορίζουμε την πρώτη φουρνιά καινούργιας γενιάς μοτοσυκλετών..με το νέο on-off με ίδιο κινητήρα να ειναι καθ'οδον.. κ για το 2010 βγαίνει η 6 γενιά 800..


Αρνητικό : Δεν μπήκε πάλι ενα ανεθαματισμένο trip computer..αλλα τουλαχιστον ενδειξη σχεσης..
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum