VFRH & κάπνισμα

+16
icex
ELENA
easy rider
Seelenheil
Passenger
SCORPIOS
Postman
Fanrider
laume
apostat
Don John
gabadoo
Παναγιώτης Κ.
Ταξιδευτής
Vvag
KiloMeater
20 posters
Go down
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFRH & κάπνισμα Empty VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 7:52 am
Μέτα το θέμα περι spam, ήρθε η ώρα για το κλασσικο flame thread περι καπνίσματος...
(εμπειρικά, καθε νεοσύστατο forum χρειάζεται να φτάσει ενα επίπεδο ωριμότητας πρώτα πριν ανοίξει το συγκεκριμένο )

Το θέμα καπνίσματος σε κλειστούς χώρους πως το χειριζόμαστε;
case studies: κοπή πιτας 2010, ΣΥΜΟΦΕ
(αλλά και γενικότερα, πχ κοπή πίτας απο moto.gr κτλ..)
Τελικά είναι τόσο θεριακλής και 'βαρύς' ο μοτοσυκλετιστής;
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 9:21 am
KiloMeater wrote:Μέτα το θέμα περι spam, ήρθε η ώρα για το κλασσικο flame thread περι καπνίσματος...
(εμπειρικά, καθε νεοσύστατο forum χρειάζεται να φτάσει ενα επίπεδο ωριμότητας πρώτα πριν ανοίξει το συγκεκριμένο )

Το θέμα καπνίσματος σε κλειστούς χώρους πως το χειριζόμαστε;
case studies: κοπή πιτας 2010, ΣΥΜΟΦΕ
(αλλά και γενικότερα, πχ κοπή πίτας απο moto.gr κτλ..)
Τελικά είναι τόσο θεριακλής και 'βαρύς' ο μοτοσυκλετιστής;

Ντεν καπνίζω καρντιά μου...

Αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως δεν έχει να κάνει με το μοτοσυκλετιστή. Έχει να κάνει με τον ΕΛΛΗΝΑ. Κι ο ΕΛΛΗΝΑΣ δεν πρόκειται ποτέ να βγει το βράδυ και να μην καπνίσει. Και επειδή ακριβώς το θεωρούν δεδομένο ΟΛΟΙ αυτό (καπνίζοντες, μη καπνίζοντες και μαγαζάτορες) δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση (όσο δεν πέφτουν πρόστιμα)...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 10:45 am
To θεμα δεν αφορα τη Γενικη συζητηση για μοτο οποτε και μεταφερεται στην καταλληλη κατηγορια!

Παρακαλω συνεχιστε... Smile
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 10:54 am
Είδα τον τίτλο και φοβήθηκα, VFR και να καπνίζει;
Δυστυχώς έχουμε καταντήσει η χώρα της ασυδοσίας, του "ξέρεις ρε ποιός είμαι εγώ", και της διαπλοκής. Ποιός θα το εφαρμόσει ρε παιδιά το μέτρο; Ποιός θα βάλει λουκέτο στα μαγαζιά των παραβατών; Άσε που στη χώρα μας, πρίν ακόμη ψηφιστεί και δημοσιευθεί ο κάθε Νομος, έχουν ήδη φροντίσει για τα "παράθυρα".
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 11:42 am
Αν και καπνιστης,ενοχλουμαι οταν υπαρχει εν ισχυ νομος και δεν εφαρμοζεται απο τους υπευθυνους,ειτε αυτοι ειναι
μαγαζατορες ειτε ελεγχοντες....
Εαν εφαρμοζοταν αυστηρα,που ξερεις...μπορειν ηταν και μια καλη αρχη(περα απο την προσωπικη θεληση..) για νο κοψουμε η να το ελλατωσουμε πολλοι απο
εμας τους καπνιστες....
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 11:48 am
Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου;
Ο Ηλίας άνοιξε το θέμα όχι για να πούμε τη γνώμη μας, αλλά για να πείτε ΕΣΕΙΣ οι καπνιστές τι κάνετε γι αυτό...

(Εγώ δεν καπνίζω, άρα μόνο άποψη επί του θέματος μπορώ να εκφέρω) Bye
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 12:12 pm
Καλό το ερώτημα και σωστά το τοποθετεί και ο Ηλίας........και εσύ Βαγγέλη και ακόμα καλύτερα οφείλω να πω ο Θοδωρής Respect που όσα λέει τα λέει από την πλευρά του καπνιστή!
Ας πω και εγώ σαν καπνιστής επίσης, την άποψη μου!
Όταν άρχισε "να ισχύει" , τις πρώτες ημέρες, σεβάστηκα και εγώ όντας "ψαρωμενος" την "απαγόρευση"
Στον ευρύτερο χώρο της δουλειάς μου, στον οποίο εγώ ήμουν και αυτός που έπρεπε και μπορούσα να την επιβάλω, πέταξα όλα τα σταχτοδοχεία, έβγαλα βαρύγδουπη ανακοίνωση, και όρισα υπαίθριους συγκεκριμένους χώρους για τους καπνιστές.
Τις πρώτες ημέρες έβγαινα και εγώ φυσικά έξω με αποτέλεσμα να μειώσω δραματικά το κάπνισμα και να είμαι ευτυχής πως σύντομα θα απαλλαγω από αυτό.

Στα μαγαζιά που έμπαινα σαφώς και δεν παραπονέθηκα αν τηρούσαν την απαγόρευση (αν και ΔΕΝ κρύβω πως ήθελα λυσσασμένα να καπνίσω) και ήμουν έτοιμος να το αποδεχτώ με τον χρόνο.

Τώρα? μα φυσικά και αν μπω σε μαγαζί και βρω το σταχτοδοχείο πάνω στο τραπεζάκι ΔΕΝ θα ρωτήσω αν ενοχλείται ο αντικαπνιστής δίπλα μου.
Φυσικά και αν έχω επισκέπτη στο γραφείο μου (που δε θα μείνει όλη ημέρα το τονίζω) θα τον ρωτήσω πριν ανάψω και αν είναι μη καπνιστής ΔΕΝ θα ανάψω.
Φυσικά όμως όταν είμαι μόνος στον χώρο ΜΟΥ θα το ντουμανιάσω και δεν θα βγω έξω όπως έκανα στις αρχές αφού ξέρω πως δεν έχω καμιά συνέπεια.

Εν κατακλείδι όσο και αν με ενόχλησε η απαγόρευση θα την σεβόμουν αν ίσχυε πραγματικά και την καταπατώ όσο είναι απλά μια ακόμα μούφα.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 12:21 pm
Don John wrote:Εν κατακλείδι όσο και αν με ενόχλησε η απαγόρευση θα την σεβόμουν αν ίσχυε πραγματικά και την καταπατώ όσο είναι απλά μια ακόμα μούφα.

Αυτό δε λέω και εγώ; Λένε όλοι "ναι καλά, σιγά μην ισχύσει αυτό στην Ελλάδα", τελικά δεν ισχύει επειδή το παίρνουμε όλοι στο ψιλό και με τη σειρά τους οι καπνιστές, αφού βλέπετε πως δεν ισχύει, συνεχίζετε και καπνίζετε ανενόχλητοι όπως πριν!! Φαύλος κύκλος... και ποτέ δεν αλλάζει τίποτα, δυστυχώς. :(

Υ.Γ. Δε σε κατηγορώ Γιάννη, μου φαίνεται εντελώς φυσιολογικό. Απλά είναι αυτή η νοοτροπία που έχουμε ΟΛΟΙ μας, καπνιστές και μη...
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 12:43 pm
Δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύσει μία απαγόρευση πουθενά στον κόσμο, αν δεν υφίσταται τιμωρία για την αγνόησή της.

Μην πιπιλάμε λοιπόν την παλιά καραμέλα με τους κακούς Έλληνες που αγνοούν τους νόμους. Από εμένα ένα μπράβο στους Έλληνες, επειδή δεν υπακούν σε τίποτα, μόνο επειδή έτσι το είπε κάποιος.
Θα σταματήσουν να καπνίζουν δημόσια (εγώ το έχω κόψει προ πολλού) όταν αρχίσουν να τιμωρούνται.
Γι'αυτό θεσπίζεται νομικά μια απαγόρευση: Επειδή υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων, και κάποιες ομάδες πρέπει να αναγκαστούν να υπακούσουν υπό την απειλή προστίμου.
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:09 pm
Don John wrote:Καλό το ερώτημα και σωστά το τοποθετεί και ο Ηλίας........και εσύ Βαγγέλη και ακόμα καλύτερα οφείλω να πω ο Θοδωρής Respect που όσα λέει τα λέει από την πλευρά του καπνιστή!
Ας πω και εγώ σαν καπνιστής επίσης, την άποψη μου!
Όταν άρχισε "να ισχύει" , τις πρώτες ημέρες, σεβάστηκα και εγώ όντας "ψαρωμενος" την "απαγόρευση"
Στον ευρύτερο χώρο της δουλειάς μου, στον οποίο εγώ ήμουν και αυτός που έπρεπε και μπορούσα να την επιβάλω, πέταξα όλα τα σταχτοδοχεία, έβγαλα βαρύγδουπη ανακοίνωση, και όρισα υπαίθριους συγκεκριμένους χώρους για τους καπνιστές.
Τις πρώτες ημέρες έβγαινα και εγώ φυσικά έξω με αποτέλεσμα να μειώσω δραματικά το κάπνισμα και να είμαι ευτυχής πως σύντομα θα απαλλαγω από αυτό.

Στα μαγαζιά που έμπαινα σαφώς και δεν παραπονέθηκα αν τηρούσαν την απαγόρευση (αν και ΔΕΝ κρύβω πως ήθελα λυσσασμένα να καπνίσω) και ήμουν έτοιμος να το αποδεχτώ με τον χρόνο.

Τώρα? μα φυσικά και αν μπω σε μαγαζί και βρω το σταχτοδοχείο πάνω στο τραπεζάκι ΔΕΝ θα ρωτήσω αν ενοχλείται ο αντικαπνιστής δίπλα μου.
Φυσικά και αν έχω επισκέπτη στο γραφείο μου (που δε θα μείνει όλη ημέρα το τονίζω) θα τον ρωτήσω πριν ανάψω και αν είναι μη καπνιστής ΔΕΝ θα ανάψω.
Φυσικά όμως όταν είμαι μόνος στον χώρο ΜΟΥ θα το ντουμανιάσω και δεν θα βγω έξω όπως έκανα στις αρχές αφού ξέρω πως δεν έχω καμιά συνέπεια.

Εν κατακλείδι όσο και αν με ενόχλησε η απαγόρευση θα την σεβόμουν αν ίσχυε πραγματικά και την καταπατώ όσο είναι απλά μια ακόμα μούφα.


Γιαννηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ μαζι σου σε ολα

και τουφα τα ντουμανια που λεει και ο νταλικιερης ο γλωσσολογος

χαχαχαχαχαχαχαχ
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:14 pm
Vvag wrote:]

Αυτό δε λέω και εγώ; Λένε όλοι "ναι καλά, σιγά μην ισχύσει αυτό στην Ελλάδα", τελικά δεν ισχύει επειδή το παίρνουμε όλοι στο ψιλό και με τη σειρά τους οι καπνιστές, αφού βλέπετε πως δεν ισχύει, συνεχίζετε και καπνίζετε ανενόχλητοι όπως πριν!! Φαύλος κύκλος... και ποτέ δεν αλλάζει τίποτα, δυστυχώς. :(


ο λόγος που δεν ισχύει δεν είναι γιατί "λένε όλοι……." αλλά γιατί κανείς δεν έχει την βούληση να το επιβάλει.
να είσαι βέβαιος πως και στην "πολιτισμένη" Ευρώπη ο μοναδικός λόγος που ισχύει είναι ο φόβος της ποινής απο την μη εφαρμογή και ΟΧΙ ο "σεβασμός" των πολιτών.

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ακούω αυτή την καραμέλα που πιπιλάνε πολλοί:
Στην Ευρώπη κανείς δεν καπνιζει.........στην Γερμανία κανείς δεν πεταει κάτω χαρτάκι..........στην Γαλλία κανείς δεν βήχει.......στην Αμερική κανείς δεν πηδ@ει.......... κλπ....κλπ


ΝΑΙ κανείς δεν το κάνει γιατί απλούστατα ξέρει πως αν το κάνει θα του κόψουν τον κ@λο.
ΜΟΝΟ για αυτό!! ούτε γιατί έχει παιδεία ούτε για κάτι άλλο.

Απο φόβο ΔΕΝ πετάει και ο Ελληνας χαρτιά οταν βρεθεί εκεί, απο φοβο και ο πλέον θεριακλής συμπατριώτης μας ΔΕΝ καπνίζει εκει και απο έλλειψη φόβου (και παιδείας επίσης) ο Γερμανός όταν έρθει στην Ελλάδα είναι πιο γύφτος απο εμάς τους παρακατιανούς!

Αυτό που λέω λοιπόν είναι, ας το εφαρμόσουν ρητά και εδώ, ας κόψουν κάποια πρόστιμα σε καταστηματάρχες και καπνιστές γιατί όχι (οσο και αν δέν μου αρέσει) και τότε ναι ΔΕΝ θα καπνίσω ούτε εγώ.
Αυτό που επίσης λέω ειναι πως εσύ ο μη καπνιστής είναι άδικο να ¨θυμώνεις" με εμένα που καπνίζω σε ενα καφέ που υπάρχει σταχροδοχείο, άδικο με τον καταστηματάρχη που το βάζει εκεί και θα έπρεπε να θυμώσεις ΜΟΝΟ με αυτόν που έβγαλε ενα Νόμο χωρίς την βούληση και τήν πυγμή να τον επιβάλει.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:15 pm
apostat wrote:Δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύσει μία απαγόρευση πουθενά στον κόσμο, αν δεν υφίσταται τιμωρία για την αγνόησή της.

Μην πιπιλάμε λοιπόν την παλιά καραμέλα με τους κακούς Έλληνες που αγνοούν τους νόμους. Από εμένα ένα μπράβο στους Έλληνες, επειδή δεν υπακούν σε τίποτα, μόνο επειδή έτσι το είπε κάποιος.
Θα σταματήσουν να καπνίζουν δημόσια (εγώ το έχω κόψει προ πολλού) όταν αρχίσουν να τιμωρούνται.
Γι'αυτό θεσπίζεται νομικά μια απαγόρευση: Επειδή υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων, και κάποιες ομάδες πρέπει να αναγκαστούν να υπακούσουν υπό την απειλή προστίμου.

+1000000 Σταθη και αν ειχα δει τι εγραψες δεν θα ειχα προχωρησει............μα καλυψες απολυτα :_hi:
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:15 pm
Don John wrote:
ο λόγος που δεν ισχύει δεν είναι γιατί "λένε όλοι……." αλλά γιατί κανείς δεν έχει την βούληση να το επιβάλει.
να είσαι βέβαιος πως και στην "πολιτισμένη" Ευρώπη ο μοναδικός λόγος που ισχύει είναι ο φόβος της ποινής απο την μη εφαρμογή και ΟΧΙ ο "σεβασμός" των πολιτών.

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ακούω αυτή την καραμέλα που πιπιλάνε πολλοί:
Στην Ευρώπη κανείς δεν καπνιζει.........στην Γερμανία κανείς δεν πεταει κάτω χαρτάκι..........στην Γαλλία κανείς δεν βήχει.......στην Αμερική κανείς δεν πηδ@ει.......... κλπ....κλπ


ΝΑΙ κανείς δεν το κάνει γιατί απλούστατα ξέρει πως αν το κάνει θα του κόψουν τον κ@λο.
ΜΟΝΟ για αυτό!! ούτε γιατί έχει παιδεία ούτε για κάτι άλλο.

Απο φόβο ΔΕΝ πετάει και ο Ελληνας χαρτιά οταν βρεθεί εκεί, απο φοβο και ο πλέον θεριακλής συμπατριώτης μας ΔΕΝ καπνίζει εκει και απο έλλειψη φόβου (και παιδείας επίσης) ο Γερμανός όταν έρθει στην Ελλάδα είναι πιο γύφτος απο εμάς τους παρακατιανούς!

Αυτό που λέω λοιπόν είναι, ας το εφαρμόσουν ρητά και εδώ, ας κόψουν κάποια πρόστιμα σε καταστηματάρχες και καπνιστές γιατί όχι (οσο και αν δέν μου αρέσει) και τότε ναι ΔΕΝ θα καπνίσω ούτε εγώ.
Αυτό που επίσης λέω ειναι πως εσύ ο μη καπνιστής είναι άδικο να ¨θυμώνεις" με εμένα που καπνίζω σε ενα καφέ που υπάρχει σταχροδοχείο, άδικο με τον καταστηματάρχη που το βάζει εκεί και θα έπρεπε να θυμώσεις ΜΟΝΟ με αυτόν που έβγαλε ενα Νόμο χωρίς την βούληση και τήν πυγμή να τον επιβάλει.

ΟΚ, πάσο... συμφωνώ!!
Wink
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:34 pm
Don John wrote:
Vvag wrote:]

Αυτό δε λέω και εγώ; Λένε όλοι "ναι καλά, σιγά μην ισχύσει αυτό στην Ελλάδα", τελικά δεν ισχύει επειδή το παίρνουμε όλοι στο ψιλό και με τη σειρά τους οι καπνιστές, αφού βλέπετε πως δεν ισχύει, συνεχίζετε και καπνίζετε ανενόχλητοι όπως πριν!! Φαύλος κύκλος... και ποτέ δεν αλλάζει τίποτα, δυστυχώς. :(


ο λόγος που δεν ισχύει δεν είναι γιατί "λένε όλοι……." αλλά γιατί κανείς δεν έχει την βούληση να το επιβάλει.
να είσαι βέβαιος πως και στην "πολιτισμένη" Ευρώπη ο μοναδικός λόγος που ισχύει είναι ο φόβος της ποινής απο την μη εφαρμογή και ΟΧΙ ο "σεβασμός" των πολιτών.

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ακούω αυτή την καραμέλα που πιπιλάνε πολλοί:
Στην Ευρώπη κανείς δεν καπνιζει.........στην Γερμανία κανείς δεν πεταει κάτω χαρτάκι..........στην Γαλλία κανείς δεν βήχει.......στην Αμερική κανείς δεν πηδ@ει.......... κλπ....κλπ


ΝΑΙ κανείς δεν το κάνει γιατί απλούστατα ξέρει πως αν το κάνει θα του κόψουν τον κ@λο.
ΜΟΝΟ για αυτό!! ούτε γιατί έχει παιδεία ούτε για κάτι άλλο.

Απο φόβο ΔΕΝ πετάει και ο Ελληνας χαρτιά οταν βρεθεί εκεί, απο φοβο και ο πλέον θεριακλής συμπατριώτης μας ΔΕΝ καπνίζει εκει και απο έλλειψη φόβου (και παιδείας επίσης) ο Γερμανός όταν έρθει στην Ελλάδα είναι πιο γύφτος απο εμάς τους παρακατιανούς!

Αυτό που λέω λοιπόν είναι, ας το εφαρμόσουν ρητά και εδώ, ας κόψουν κάποια πρόστιμα σε καταστηματάρχες και καπνιστές γιατί όχι (οσο και αν δέν μου αρέσει) και τότε ναι ΔΕΝ θα καπνίσω ούτε εγώ.
Αυτό που επίσης λέω ειναι πως εσύ ο μη καπνιστής είναι άδικο να ¨θυμώνεις" με εμένα που καπνίζω σε ενα καφέ που υπάρχει σταχροδοχείο, άδικο με τον καταστηματάρχη που το βάζει εκεί και θα έπρεπε να θυμώσεις ΜΟΝΟ με αυτόν που έβγαλε ενα Νόμο χωρίς την βούληση και τήν πυγμή να τον επιβάλει.


Συμφωνω μεχρι κεραιας λεμε

+ απειρο
laume
laume
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-31
Mηνύματα : 713
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda CBF 250!!!
Κράνος : HJC Samurai MC1

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:38 pm
Πάντως μην ξεχνάμε και κάτι άλλο... Προσωπικά καπνίζω και δεν σκέφτηκα ποτέ να το κόψω λόγω απαγόρευσης... όταν κάπου απαγορεύεται απλά βγαίνω έξω...

Οπώς και νά'χει είναι και λίγο θεμα προσαρμογής!

Εδώ από εκεί που καπνίζαμε ΠΑΝΤΟΥ (ακόμα και σε κάποια νοσοκομεία!!! Blink) ξαφνικά λένε "Δεν θα καπνίζετε ΠΟΥΘΕΝΑ!!! Doh!

Ποιες ήταν οι πιθανότητες???

Σε χώρες όπως η Αμερική το δουλεύανε σταδιακά και πήρε κάπου 10 χρόνια μέχρι την ολική απαγόρευση...
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:41 pm
Εγώ δεν έγραψα πουθενα για νόμιμο ή μη, σας ανέφερα όμως πραγματικά περιστατικά (cases)

Δηλαδή πως να το κάνουμε, οταν στην κοπή είχε φέρει ο Βασίλης το παιδί του και ανάβανε τα τσιγαρα το ένα μετά το άλλο, μου φάνηκε κάπως.. θα μπορούσε να ήταν το δικό μου το παιδί

Και αυτή η συμπεριφορά, δεν καθορίζεται απο κανένα νόμο.
laume
laume
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-31
Mηνύματα : 713
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda CBF 250!!!
Κράνος : HJC Samurai MC1

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:49 pm
Σε αυτό πάσο!!!
Έχεις απλά δίκιο, Δεν έχω κάτι να πω...
Είναι καθαρά θέμα σεβασμού από εκεί και πέρα!
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 1:57 pm
Το να καπνιζει η να μην καπνιζει κανεις ειναι δικαιωμα του και κανεις δεν μπορει να του το απαγορευση .
Τωρα για τους χωρους , δεν εχω δει κανεναν να καπνιζει σε νοσοκομειο σε λεωφορειο σε καταστηματα μεσα
ακομα και σε καποιες δουλειες απο παλια δεν καπνιζαν παρα την ωρα του διαλειματος .


Οποτε προς τι ο νομος , για να εξορισουμε τον καπνιστη ως μιασμα ;
Ρατσιστικο περα για περα

Ας φτιαξουνε μαγαζια για καπνιστες και μαγαζια για μη καπνιστες εφοσον ενοχλουνται η μη καπνιστες , αλλα δε συμφερη γιατι τα μαγαζια των μη καπνιστων θα ητανε αδεια.

Εγω παντος οπου κιαν εχω παει δεν μου εχουν πει οτι απαγορευευτε εκτος απο μια φορα στις αρχες του μετρου
και φυσικα εφυγα.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 3:00 pm
Μετάλλαξη χρόνιου καπνιστή !!!!



lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!


Last edited by hornetkav on 1/2/2010, 3:17 pm; edited 1 time in total
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 3:10 pm
[quote="CB1-FAN"]

Οποτε προς τι ο νομος , για να εξορισουμε τον καπνιστη ως μιασμα ;
Ρατσιστικο περα για περα

Δεν καπνιζω αλλα νομιζω οτι η απαγορεψει ειναι ρατσισμος.το ιδανικο θα ηταν να υπηρχαν ειδικα διαμορφομενει χωροι μασα στα μαγαζια για να μην ενοχλειται κανεις.
επιστημονικη φαντασια?
Passenger
Passenger
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 573
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Romet Zetka 50
Κράνος : HJC IS 16

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 3:11 pm
VFRH & κάπνισμα Colombo
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 5:06 pm
Passenger wrote:VFRH & κάπνισμα Colombo
Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 5:44 pm
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 6:57 pm
SCORPIOS wrote:

CB1-FAN wrote:Οποτε προς τι ο νομος , για να εξορισουμε τον καπνιστη ως μιασμα ;
Ρατσιστικο περα για περα

Δεν καπνιζω αλλα νομιζω οτι η απαγορεψει ειναι ρατσισμος.το ιδανικο θα ηταν να υπηρχαν ειδικα διαμορφομενει χωροι μασα στα μαγαζια για να μην ενοχλειται κανεις.
επιστημονικη φαντασια?

Τι να λεμε τωρα πολυ μεγαλη .




easy rider wrote:

Απαιχτο , lol! lol! lol! lol!

lol! lol! lol! lol!

Rock Rock
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 9:25 pm
Παίδες !!! Καπνίζω το έχω κόψει γιατί έτσι ήθελα . Αφού είδα ότι μπορώ να το κόψω , το ξανάρχισα .Πιάνω τον εαυτό μου να κάνει κουλά πράγματα . Βλ. Ξεκινάω το πρωί , πηγαίνω στην δουλειά μου όπου το κάπνισμα έχει απαγορευτεί εδώ και χρόνια . Κάνω το πρώτο μου τσιγάρο στις 2:45 το μεσημέρι περίπου όταν έχει έχει φύγει ο κόσμος . Μετά αφού σχολάσω βλέπε 4-5-6 μ.μ. καταπίνω σχεδόν ένα πακέτο . Επίσης μ'ενοχλεί να είμαι σε μαγαζί όπου απαγορεύεται το κάπνισμα και ο κάγκουρας - ανάγωγος θ'ανάψει τσιγάρο . Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα των μη καπνιστών γιατί προέρχομαι από οικογένεια φανατικών αντικαπνιστών καθώς επίσης πρέπει να σεβόμαστε και το δικαίωμα των καπνιστών . Δεν ανέχομαι κανένα καραγκιόζη που μπαίνει σε μαγαζί καπνιστών να σηκώνεται όρθιος βγάζοντας λογο και κάνοντας κύρηγμα να επιβάλλει στον κόσμο που καπνίζει να σβήσει το τσιγάρο γιατί τα παιδιά της δεν μπορουν σε μαγαζί καπνιστών . Μα τον Θεό το έζησα τα Χριστούγεννα και θα την πλάκωνα στο ξύλο εαν δεν της έλεγε ο μαγαζάτορας στον οποιο και παραπονέθηκε οτι είναι σε μαγαζί καπνιστών . Μιλάμε έκανε παρατήρηση σε όποιον άναβε τσιγάρο !!!!! Σέβομαι απόλυτα τους χώρους στους οποίους υπάρχουν παιδιά . Άλλα έλεος !!!!!!!!! Wall
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 11:07 pm
Αυτό που αναφέρεις είναι σύνηθες φαινόμενο. Ενώ οι ίδιοι δεν σέβονται τα παιδιά τους πηγαίνοντας τα σε μπαράκια, απαιτούν απο όλους τους άλλους να προσαρμοστούν και να τα σεβαστούν. Για τους παιδότοπους δεν έχουν ακούσει;
icex
icex
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 277
Ηλικία : 49
Μοντέλο : vfr 800 rc46 vfr 750 rc36
Κράνος : AGV TI TECH

http://www.icecubes.gr

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 11:22 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Αυτό που αναφέρεις είναι σύνηθες φαινόμενο. Ενώ οι ίδιοι δεν σέβονται τα παιδιά τους πηγαίνοντας τα σε μπαράκια, απαιτούν απο όλους τους άλλους να προσαρμοστούν και να τα σεβαστούν. Για τους παιδότοπους δεν έχουν ακούσει;


Ετσι, εχεις δικιο Παναγιωτη.Η κουβεντα για τα παιδια νομιζω ειναι πολυ μεγαλη.

Οσον αφορα τα μαγαζια μαζικης εστιασης που ολοι παμε,εχω να πω οτι αυτος ο <Εγκεφαλος> που
εβγαλε αυτο τον νομο δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτιτα.
Δεν μπορεις να χωριζεις τα καταστηματα με τα τετραγωνικα, πανω απο 70 και κατω απο 70,ξαφνικα
να απαιτεις απο τον ιδιοκτητη να κανει το αστυνομο για το ποιος θα καπνιζει και ποιος οχι.
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 11:26 pm
Την μονη λυση που βλεπω εγω,για να μεινουν ολοι ευχαριστημενοι,ειναι να υποχρεωσουν ολα τα μαγαζια να εχουν πολυ καλο εξαερισμο!!
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

1/2/2010, 11:46 pm
cool2 cool2 cool2 cool2 cool2

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ θα προτιμούσα να ίσχυε κανονικά ο νόμος.
(μπας και το έκοβα)

Στα Τρίκαλα όλα τα μαγαζιά είναι για καπνιστές, μεγάλα και μικρά.
Στα μοναδικά που δεν καπνίζεις είναι στους παιδότοπους.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

VFRH & κάπνισμα Empty Re: VFRH & κάπνισμα

2/2/2010, 12:09 am
Προσωπικα ειμαι καπνιστης 18 χρονια και μολις φετος στα μεσα του πρωτου μηνα εβαλα σκοπο να μειωσω το καπνισμα απο 2 πακετα σε 4-5 τσιγαρα ανα ημερα. Μεχρι στιγμης το εχω καταφερει και το εχω περιορισει στον αριθμο που εγω θελω. Για να ειμαι ειλικρινης ολα αυτα τα χρονια ποτε δεν ηθελα να το κοψω γι'αυτο και δεν το εκανα προφανως, οπως επισης δεν θελω να καταπιεζω τον εαυτο μου ετσι αποφασισα να κανω οτι θεωρησα οτι ηταν καλυτερο για αυτον.
Γενικα ομως σεβομαι απεριοριστα τους μη καπνιστες δεν με πειραζει να μην καπνισω σε χωρο που απαγορευεται, ποτε δεν καπνισα μεσα στο σπιτι μου (πλην μικρων εξαιρεσεων) και απλα προσπαθω να μην ενοχλω τους αλλους πανω στο συγκεκριμενο θεμα.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum