Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

+23
Roberto
NIKOS 13
karapialis
kostasdirt
vasilakos
xristos280
Alarm
chr1s_86
Tinder
Fanrider
Ταξιδευτής
Ο φυσικός
Postman
sotokan
dinpas
nasos
Sir Eater
Vvag
gasoil
alextsouk
KiloMeater
glystras
Don John
27 posters
Go down
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day…………

20/4/2010, 1:06 pm
Προσπαθώντας να δώσω μια απάντηση στα όσα έχουν ειπωθεί για την πίστα των Μεγάρων και τις επιλογές που υπάρχουν για την ενοικίαση της και θέλοντας να διαπιστώσω αν τα "Ζαφειροπουλος….Π@π@ροπουλος….Φουφουτος η δεν έχουμε άλλη επιλογή" έχουν βάση, βρήκα και σας γνωστοποιώ τα εξής:

Επιλογή λοιπόν υπάρχει και αυτή λέγεται Παύλος Καπάλας! Neutral

Και γίνομαι πιο συγκεκριμένος.
Η πίστα των Μεγάρων ΔΕΝ ανήκει ούτε στον Ζαφειρόπουλο, ούτε στο 0-300 αλλά σε κάποια Εταιρεία διαχείρισης που ονομάζεται Athens circuit και η οποία την νοικιάζει σε όποιον γουστάρει .

Ο Ζαφειρόπουλος και όλοι οι άλλοι (ιδιόρρυθμοι η μη) απλά την επι-νοικιάζουν βγάζοντας σαφώς (και πολύ καλά κάνουν) το δικό τους επιχειρηματικό κέρδος.

Οι τιμές τώρα:

(Και όταν λέω τιμές για ΟΛΗ την πίστα, ΟΛΑ τα sessions, ΚΑΘΕ χρήση και "όπως γουστάρεις")

1. ΚΥΡΙΑΚΗ από 8.30 το πρωί έως την δύση του ηλίου 3.500 €
2. ΣΑΒΒΑΤΟ // 3.000 €
3. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ // 2.000 €
4. ΚΑΘ. ΜΙΣΗ (είτε 8.30 -13.00, είτε 13.00-δύση ηλίου) 1.000 €

Προαιρετική χρήση ασθενοφόρου (προαιρετική όχι η παρουσία αλλά η ενοικίαση από αυτούς, αφού μπορεί κάποιος να διαθέτει!!) 150 €.


Να το δούμε λίγο αναλυτικά? Ας πούμε λοιπόν ότι ξεκινάμε 9.00 και τελειώνουμε 18.00-18.30 (έχω ρίξει ήδη πολύ ψαλίδι δεν συμφωνείτε?) δηλαδή περίπου 30 sessions !!!!!
Κυριακη : 3650:30 = 121,5 €/session V 200€/session
Σαββατο : 3150:30 = 105 €/session V 200€/session
Καθημερινή: 2150:30 = 71,5 €/session V 200€/session
Καθ. μισή: 1150:15 = 76,5 €/session V 200€/session

ΝΑΙ πρέπει να πω ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν θα υπάρχουν διοργανωτές, εκπαιδευτές, κριτές κλπ όπως θα είχαμε με τον κύριο Χ να μας παίρνει το "εμπορικό του κέρδος"…………

Όμως αν μιλάμε για φιλική και σε καμιά περίπτωση ανταγωνιστική παρέα, πόσο απαραίτητα μας είναι?? Suspect
Εμείς δεν λέγαμε πως θα βάλουμε κάποια από τα δικά μας παιδιά με την εμπειρία τους και την γνώση τους να δείχνουν γραμμές………κάνουν "παρατηρήσεις"…..δίνουν υποδείξεις και όλα αυτά???

Φαντάζεστε μια "ιδεατή" καθημερινή απόγευμα, με 30 (λέω εγώ) συμμετοχές από εδώ μέσα, με 15 μηχανάκια ανά γκρουπ κα γυρίζουν με ότι ρυθμό γουστάρουν ανά 20λεπτο, με φιλικές συμβουλές και χαβαλέ, και έχοντας 8 !!!! sessions ο κάθε ένας στην διάθεση του σε ένα ΜΟΝΟ απόγευμα και πληρώνοντας ΜΟΝΟ 38 € έκαστος?? (τιμή ανά session ανά αναβάτη ΟΥΤΕ 5 €)

Η και σε 3 γκρουπ των 10 μοτοσικλετών (για να υπάρχει περισσότερος χρόνος ξεκούρασης / ανασυγκρότησης) με 5 sessions ανά γκρουπ/ αναβάτη και κόστος 7,5 € ?

ΞΕΡΩ πως είναι δύσκολο στην υλοποίηση του, αλλά απλά σας το ανακοινώνω μια και μίλησα ήδη με τους αρμόδιους θέλοντας να πω ότι ΝΑΙ υπάρχουν και άλλες επιλογές εκτός της « Ζαφειροπουλος η τίποτα!!»

Με το παρόν ΔΕΝ θέλω να μειώσω ούτε στο ελάχιστο τις όποιες προτάσεις και προσπάθειες έχουν γίνει στο παρελθόν ούτε φυσικά και να πω ότι αυτή είναι απαραίτητα η καλύτερη………. απλά δείτε την Wink
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 1:15 pm
δεν έχω λόγια Worship Worship Worship Worship

το θέμα είναι αν εμείς μπορούμε να την νοικιάσουμε και αν χρειάζεται κάποια μορφή εταιρείας για να νοικιαστεί

πάντως Σέρρες που την είχαμε νοικιάσει μόνοι μας παλιά δεν χρειαζόταν τίποτα απολύτως
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 1:20 pm
glystras wrote:δεν έχω λόγια Worship Worship Worship Worship

το θέμα είναι αν εμείς μπορούμε να την νοικιάσουμε και αν χρειάζεται κάποια μορφή εταιρείας για να νοικιαστεί

πάντως Σέρρες που την είχαμε νοικιάσει μόνοι μας παλιά δεν χρειαζόταν τίποτα απολύτως

ΔΕΝ χρειάζεται ΤΙΠΟΤΑ Βασίλη

Μόνοι μας ως ιδιώτες ΧΩΡΙΣ καμιά προϋπόθεση
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 1:35 pm
άλλο ένα set Worship Worship Worship Worship
επιτέλους έτσι ( χωρίς κομπλεξικούς γκαζοφωνίαδες ) μπορώ να αρχίσω να θεωρώ τα Μέγαρα σαν πίστα για προπόνηση
όποτε μου πείτε μέσαααααααα

1 Glystras
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 2:03 pm
Εξαιρετική πρόταση και out of the box thinking
Μπράβο!

Για μισή καθημερινή είμαι μέσα απο τώρα απλά πείτε μέρα
Για τα υπόλοιπα τα βλέπουμε αλλά ακούγεται καλό...
alextsouk
alextsouk
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 41
Μοντέλο : honda cbr 600rr
Κράνος : arai viper gt

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 2:06 pm
Worthy Worthy απλα δεν εχω λογια...
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 2:13 pm
Για να μην βιαζόμαστε τα Σαββατοκύριακα δεν βλέπω να υπάρχει διαθεσιμότητα.
Για καθημερινή μιλάμε για απόγευμα και οχι πρωί προφανώς.
Το ερώτημα είναι πόσοι μπορούν ? Με δεδομένο οτι η πίστα μένει ανοικτή μέχρι μισή ωρα πριν την δύση του ηλιου πιστεύω οτι και στις 5 να έρθει κάποιος έχει μπροστά του τουλάχιστον 2,5 ωρες (7 sessions)
Οσον αφορά το οικονομικό δεν το συζητάμε. Με την πίστα ολόδικιά μας στα 20 ατομα είναι 58 ευρώ ανά άτομο.
Ειμαι μέσα.

Ηλία ακούς ??? Knupp

Να προλάβω να δέσω την μηχανή ρε παιδιά μόνο Wall


Last edited by gasoil on 20/4/2010, 2:14 pm; edited 1 time in total
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 2:14 pm
Χωρίς ΙΧΝΟΣ αρνητικής σκέψης...
Το μόνο που με προβληματίζει (επειδή δεν ξέρω), είναι πως αν καταφέρουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο, θα πρέπει να είμαστε ΠΛΗΡΩΣ οργανωμένοι όσο αναφορά τους κανόνες της πίστας, τους συντονιστές και τους ανθρώπους που θα δουλέψουν "γύρω" από το trackday (STAFF), οι οποίοι θα πρέπει να γνωρίζουν καλά το θέμα "trackday" για να κυλίσουν όλα ομαλά, ακόμα κι αν υπάρξουν απρόοπτα. Δε συζητώ φυσικά το θέμα ασθενοφόρο που το θεωρώ κάτι παραπάνω από απαραίτητο...

Κατά τα άλλα, αν όλα αυτά κανονιστούν και το κόστος κινηθεί σε λογικά πλαίσια (για μισή καθημερινή το κόβω), θα είμαι από τους πρώτους που θα δηλώσω συμμετοχή με τα μπούνια!!!! Yahoo Yahoo Yahoo

Δον ένα τεράστιο Respect Respect Respect Respect Respect που το έψαξες!!!!
Ελπίζω να μπορέσει να υλοποιηθεί!!!! Θα είναι SUPEEEERRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rock Rock Rock Rock Rock Rock
Sir Eater
Sir Eater
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-16
Mηνύματα : 435
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda VFR 800 '05
Κράνος : Arai Viper GT Takahashi Replica

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 2:20 pm
Don ετσι ερχομαι κι εγω και φερνω και το παπι να ξεκαπνισω κι αυτο λιγο... μιλαμε για τοση ανεση με την αποχη τον υπολοιπων αγνωστων!!!! Rock Rock Rock Rock Rock

Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 2:45 pm
gasoil wrote:

Ηλία ακούς ??? Knupp


εεε μπορεί να εχω μια δουλειά εκείνη τη μέρα τελικά... θα δούμε αμα θά'ρθω κτλ κτλ...
Whistle Whistle Whistle

lol! lol! lol!

(για videaκι bolywood sequel μας βλέπω..)
nasos
nasos
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-20
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 46
Μοντέλο : vfr rc46
Κράνος : Καμία επιλογή

Στα μπαρ τα καις στη δουλεια ΛΑΚΕΣ

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 3:43 pm
Μπραβο Don παλι εκανες τα μαγικα σου!!!!!!!!!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup
dinpas
dinpas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-11
Mηνύματα : 47
Ηλικία : 57
Μοντέλο : cb1000r
Κράνος : Καμία επιλογή

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 5:08 pm
Ωραίος ο Don John cheers
sotokan
sotokan
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 72
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR VTEC
Κράνος : xr1000

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 5:17 pm
R E S P E C T


Αγαπητέ Γιάννη πάλι μας έφτιαξες..... cheers
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 5:23 pm
Τελικα δεν την γλιτωνω την 600αρα… χαχαχαχχα

Μπραβο Γιαννη για την πρωτοβουλία….Respect Respect Respect


Εδώ θα ηθελα να προσθεσω ότι θα ηταν καλη φαση να ριχναμε και κανενα σουβλακι στα καρβουνα….. εεε τοσους γυρους θα φαμε, να μην μασήσουμε και τιποτα???? Εεεεε????? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 5:32 pm
Μέσααααα!!! scooter scooter scooter
sotokan
sotokan
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 72
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR VTEC
Κράνος : xr1000

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 5:43 pm
Ο φυσικός wrote:Μέσααααα!!! scooter scooter scooter



Και εγώ........για τα σουβλάκια και τις μπύρες παρέα με Gasoil,Tάσο κλ
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 6:02 pm
Μπραβο Γιαννη για το ψαξιμο και την προσπαθεια.

Ομως, εγω προσωπικα φευγω 6.30 - 7.00 μμ απο το γραφειο καθε μερα. Κοινως δεν υπαρχει περιπτωση για εμενα.

Επισης χωρις ασθενοφορο στην πιστα δεν θελω να το σκεφτομαι ΚΑΝ οτι θα το προχωρησετε!

Εγω προσωπικα λυπαμαι δεν εχω καμια διαθεση να το αναλαβω. Οποιος θελει ας το κανει, αλλα ΔΕΝ θα γινει ως VFRH Forum. Το forum ειναι εγγεγραμενο σε καποιο φυσικο προσωπο και δεν εχω καμια διαθεση να τρεχω αν συμβει κατι σε καποιον συμμετεχοντα. Νομιζω με καταλαβαινετε.

Οποιος το αναλαβει θα πρεπει να αναλαβει και καθε ευθυνη για οτιδηποτε συμβει.
Στα Track Days ολοι υπογραφουν μια υπευθυνη δηλωση που αποδεσμευει τον οργανωτη σε περιπτωση που ο συμμετεχων παθει κατι (χτυπα ξυλο). Εδω τι αναληψη ευθυνων θα υπαρχει και απο ποιον;

Δεν λεω οτι θα συμβει κατι, ΑΛΛΑ οποιος / αν το αναλαβει να το στησει θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος στην ολη υποθεση.

Επισης ποιος θα αναλαβει τον τεχνικο ελεγχο των μηχανων;
Ποιος θα εμποδισει καποιον απο το να μπει μεσα με τζιν, χαμηλο μποτακι, η ελλειπη εξοπλισμο;
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 8:19 pm
Μερικές σκέψεις-απαντήσεις

1) αν ειναι ολοδική μας η πίστα για μιση μερα, τα 20λεπτα sessions που βγαίνουνε ειναι.. πολλάααα, πάρα πολλα.. για χόρταση και βάλε. Φοβάμαι μην το παρακάνουμε κιολας...
Για να επιμεριστεί το κόστος ακόμα παραπάνω, μπορούμε να φέρουμε επιπλέον κόσμο οι οποίοι θα μπούνε σε συγκεκριμένα sessions
Εγω πχ μπορώ να φέρω 3-4 φίλους με μηχανές οτι ναναι που υπο αλλες συνθήκες δεν θα τολμούσανε να μπουνε ποτέ πίστα (vstrom, hornet, bros400 κτλ) οποτε και για αυτούς θα έχει ενδιαφέρον.
Ετσι και ακομα πιο φτηνα θα μας ερθει, και τα ασθενοφορα μας θα εχουμε, και θα παρουμε μια ανασα (πχ να εχουμε 2 x 2λεπτα για εμας του forum και 1x20 για φιλους και γνωστούς με προσεκτική επιλογή αριθμού καλεσμένων πάντα)

2) Νίκο αν μιλάμε για καθημερινή , όλοι άδεια θα πάρουμε, εστω και για λίγες ώρες.
Δεν γίνεται μια μερούλα ;

3) Ναι οταν μπαίνουμε υπογράφουμε υπεύθυνη δηλωση. Δεν μπορούμε να συνυπογράψουμε κατι αντίστοιχο (αποποίηση ευθύνης κτλ) μέσω forum; Στο κάτω κάτω υπογράφουμε και κάτι εντυπο οταν είναι να μπούμε

4) Τεχνικό έλεγχο δεν θα έχουμε, αλλά μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και θελω να πιστεύω σοβαροί. Αν εχουμε υπογράψει και υπεύθυνη δήλωση τι να πώ, αν θέλει να μπεί ο άλλος να οδηγήσει χωρίς κράνος και με λάστιχα στα λινά ας μπεί.. όπως δεν μπορούμε να του απαγορεύσουμε και στο δρόμο παρα να πούμε μια συμβουλή, το ίδιο και εκεί.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 8:34 pm
Καλά τώρα μεταξύ μας, δε νομίζω ότι θα μπει κανείς με χρέπι και τζινάκι. Τώρα αν κάποιος φίλος κάποιου από εδώ το σκεφτεί, τι να πω, ο φίλος του (ο κάποιος από εμάς) θα τον αφήσει να μπει; Λίγο πολύ ξέρουμε ο ένας τον άλλον, δε νομίζω ότι θα έχουμε τέτοια προβλήματα.

Όσο για το θέμα του forum, αφού απ' όσο ξέρω δεν είναι εταιρία και δεν έχει νομική υπόσταση, ποιο το πρόβλημα; Γιατί να μπλέξει για οποιονδήποτε λόγο κάποιος ο οποίος δεν έχει καν ασχοληθεί με το θέμα; confused2 confused2 confused2
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 8:36 pm
Ακόμα μερικές.

1. Για το ασθενοφόρο δεν το συζητάμε, θα έχουμε. Θα το χρειαστούν τα VTEC όταν τους προσπερνάμε. Razz

2. Δεν μπορεί να μπαίνει κάποιος με τα λινά στα λάστιχα ή με άλλο πρόβλημα, γιατί όταν πέσει στη στροφή θα πάρει στο λαιμό του και άλλους.

3. Παρόλα αυτά, νομίζω ότι ανάμεσά μας έχουμε 2-3 άτομα που ξέρουν μπορούν να δώσουν ή να μη δώσουν το ΟΚ. Ακατάλληλα λάστιχα, αναρτήσεις με λάδι-νερό και ανύπαρκτα τακάκια είναι εύκολο να ανακαλυφθούν.

4. Προφανώς δεν θα γίνει η ενοικίαση στο όνομα του VFR forum. Ωστόσο αυτό δεν αποκλείει ότι εντελώς συμπτωματικά θα είμαστε όλοι εκεί! Δεν βλέπω γιατί θα προκύψει οποιαδήποτε ποινική ευθύνη επειδή μια παρέα από εδώ θα νοικιάσει την πίστα. Ίσως, πάλι,να χάνω κάτι. Think
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 8:48 pm
Ο φυσικός wrote:Προφανώς δεν θα γίνει η ενοικίαση στο όνομα του VFR forum. Ωστόσο αυτό δεν αποκλείει ότι εντελώς συμπτωματικά θα είμαστε όλοι εκεί! Δεν βλέπω γιατί θα προκύψει οποιαδήποτε ποινική ευθύνη επειδή μια παρέα από εδώ θα νοικιάσει την πίστα. Ίσως, πάλι,να χάνω κάτι. Think

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ κι αναρωτιέμαι που είναι το πρόβλημα (γιατί αναφέρθηκε). ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ να γίνει επίσημη ενοικίαση σ' αυτό το όνομα (ούτε κι οτιδήποτε άλλο) απ' τη στιγμή που νομικά δεν υφίσταται "VFR Forum". Στο όνομα κάποιου ή κάποιων θα γίνει προφανώς. Από εκεί κι ύστερα νομίζω δε μας εμποδίζει κανείς ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ αν το θέλαμε να βάλουμε μια σημαία με το σήμα μας στην πίστα (λέμε τώρα), δε νομίζω πως αυτό θα είχε αντίκτυπο σε κάτι. Κάνω λάθος;confused2

Όσο για το ασθενοφόρο, αν είναι να μας προσπεράσουν τα γρανάζια, μάλλον εσείς θα το χρειαστείτε. Από την υπερπροσπάθεια μπορεί να μας μείνετε....
naaa
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 9:28 pm
KiloMeater wrote:Μερικές σκέψεις-απαντήσεις

Εγω πχ μπορώ να φέρω 3-4 φίλους με μηχανές οτι ναναι που υπο αλλες συνθήκες δεν θα τολμούσανε να μπουνε ποτέ πίστα (vstrom, hornet, bros400 κτλ) οποτε και για αυτούς θα έχει ενδιαφέρον.

Εσενα σιγουρα ο Βαγγελης σε εβαλε να το πεις αυτό….. ξερω τη μουσιτσα είναι αυτος….

ΟΚ Βαγγελη… θα τα πουμε στην πιστα…!!!! cheers
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 9:33 pm
Προσωπικά ΑΔΥΝΑΤΩ να καταλάβω τα όσα διαβάζω Surprised confused confused (να το πω καλύτερα, μερικά από τα όσα διαβάζω Wink )

Κατ' αρχήν ΠΟΙΟΣ μίλησε για μη ύπαρξη ασθενοφόρου?????????

Όταν γράφω ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ, ότι οι τιμές είναι 3500, 3000, 2000 και 1000 € αντίστοιχα και ταυτόχρονα σας κάνω διαιρέσεις με 3650, 3150, 2150 και 1150 (λέγοντας μάλιστα ότι το ασθενοφόρο χρεώνεται 150 €) πραγματικά απορώ ΠΩΣ γίνονται τέτοιου είδους παρατηρήσεις......... Surprised

Μοιάζει σαν να θέλω και καλά να βρω με το ζόρι μελανά σημεία σε μια πρόταση (που ΤΟΝΙΣΑ ότι ίσως δεν είναι και η καλύτερη αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ εναλλακτική).

Τώρα για το ποιος θα έχει Νομικές ευθύνες και όλα τα άλλα που ακούστηκαν / γράφτηκαν, μοιάζουν μάλλον αστεία (και σαν μια ακόμα προσπάθεια εύρεσης μελανών σημείων) αφού ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε πως θα πάμε απαραιτήτως σαν VFRforum η σαν VFR club (που έτσι και αλλιώς ΔΕΝ ανήκει σε ΚΑΝΕΝΑΝ) αλλά σαν μια αγαπημένη (θέλω να πιστεύω) παρέα που πάει να κάνει το κέφι της.

Τόσα πολλά δεν γραφτήκαν ήδη για το πόσο χαβαλέ θα έχει αν οργανωθεί με φιλικό κλίμα και με το πνεύμα που έτσι και αλλιώς υπάρχει ήδη εδω? Δεν κατάλαβα τώρα γιατί μπορεί να άλλαξε?

Σαφώς και δεν θα αφήσουμε ΚΑΝΕΝΑΝ να μπει με βερμουδιτσα (δεν νομίζω να είναι τόσο μ@λ@κ@ς ο "athenscircui") ώστε να μην νοιαστεί και αυτός για τέτοιες παρατυπίες.

Τώρα για τις υπόλοιπες απόψεις που ακούστηκαν (όπως του Ηλία για συμμέτοχη και άλλων φίλων για παράδειγμα) σαφέστατα και είναι αποδεκτές και μάλιστα μπορούν μετά από φιλική συζήτηση να ακουστούν και άλλες.

ΑΛΛΩΣΤΕ πουθενά δεν είπα πως το αποφάσισα και πάω ούρο το πρωί να το κλείσω βρε παιδιά Smile

Μια παρουσίαση σας έκανα για έναν ακόμα τρόπο που υπάρχει vs στα 200€/ session του Ζαφειρόπουλου και ΜΟΝΟΝ αν σας φαίνεται λογικό, τότε και μόνο τότε, κάνουμε μια προσπάθεια να το υλοποιήσουμε.

κλείνοντας να κάνω και πάλι ένα copy paste και να πω:
Με το παρόν ΔΕΝ θέλω να μειώσω ούτε στο ελάχιστο τις όποιες προτάσεις και προσπάθειες έχουν γίνει στο παρελθόν ούτε φυσικά και να πω ότι αυτή είναι απαραίτητα η καλύτερη………. απλά δείτε την
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 9:38 pm
Don John wrote:Μια παρουσίαση σας έκανα για έναν ακόμα τρόπο που υπάρχει vs στα 200€/ session του Ζαφειρόπουλου και ΜΟΝΟΝ αν σας φαίνεται λογικό, τότε και μόνο τότε, κάνουμε μια προσπάθεια να το υλοποιήσουμε.

κλείνοντας να κάνω και πάλι ένα copy paste και να πω:
Με το παρόν ΔΕΝ θέλω να μειώσω ούτε στο ελάχιστο τις όποιες προτάσεις και προσπάθειες έχουν γίνει στο παρελθόν ούτε φυσικά και να πω ότι αυτή είναι απαραίτητα η καλύτερη………. απλά δείτε την

Wink Wink Wink Wink

postmankav wrote:ΟΚ Βαγγελη… θα τα πουμε στην πιστα…!!!! cheers

Ε άντε ντε!!!! Όλο υποσχέσεις είσαι!!! Razz Razz Razz Razz Razz
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 9:51 pm
όπως και όσο μπορεί κάποιος να ζητήσει νομικές ευθύνες σε μια εκδρομή του VFRH άλλο τόσο μπορεί και για την πίστα ... δυστυχώς ατυχές το σχόλιο Νικόλα

πάντως για να πούμε και κάτι σοβαρό θα πρέπει να δημιουργηθεί μια ομάδα με έμπειρα άτομα που θα αναλάβει την οργάνωση και θα έχει τον τσαμπουκα να αρνηθεί σε μέλος την πίστα

πχ έναν τεχνικό έλεγχο
τήρηση ωραρίου στα sessions
στην έξοδο από τα pits θα υπάρχει σημαία από κάποιον από την ομάδα και θα τηρείτε ευλαβικά από τα μέλη

αυτά τα άτομα θα έχουν τον πλήρη έλεγχο της πίστας και θα ενημερώσουν όλους, πριν την πίστα, τις διαδικασίες...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 10:14 pm
Don John wrote:......

Γιανναρε, cool αδερφε. Κουβεντα κανουμε και δεν μειωνει κανεις την προσπαθεια σου! Στο βεβαιωνω αυτο.

Γλυστρα, ισως και να ηταν ατυχο το σχολιο, αλλα το εβαλα γιατι εχουν δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τα ματια μου εδω και χρονια στο χωρο... Εσυ που εχεις κανει τις γυρες σου σε mybike, bikerspirit κλπ νομιζω με πιανεις... Wink
Επισης, ομολογω οτι βιαστηκα να πω οτι δεν θα το αναλαβω... Αν υπαρξει αρκετο ενδιαφερον ενννοειται οτι θα βοηθησω σε οτι μπορω.

Το θεμα με ενα trackday ειναι οτι θελει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ οργανωση και προηγουμενη εμπειρια απο τετοιες καταστασεις...

Τα πιο σημαντικα θεματα που βλεπω ειναι:

- πληρης τεχνικος ελεγχος *

- αναληψη/καταμερισμος ευθυνων για οτι τυχον συμβει -κατι που θεωρω πολυ σοβαρο ζητημα γιατι πριν το κακο ολοι ειναι φιλοι. Οταν ομως ο Χ πεσει πανω στον Ψ και αρχισουν τα μου σου του ειναι που στραβωνει το πραγμα...

- Αυστηρο moderation στο dress code. Πχ οχι κορντουρες, οχι ελαφρια μπουφαν/τζιν, οχι ασυνδετα ρουχα, οχι τσαντακια/"μπανανες" στη μεση κλπ

- Αυστηρο moderation στη συμπεριφορα μεσα στην πιστα και μαυρη σημαια σε οσους τυχει να βαλουν σε κινδυνο αλλους κλπ

- Σωστα groups ανα εμπειρια αναβατη

- Σχεδιο ΑΜΕΣΗΣ δρασης (δεν κανω καθολου πλακα) σε περιπτωση στραβης


* Αν τελικα προχωρησει το θεμα μπορω να μιλησω στον φιλο Δημητρη Μπουκη, ο οποιος εχει τεραστια εμπειρια απο track days, ειναι πιστοποιημενος να κανει τεχνικους ελεγχους και το πιο καλο απο ολα: ειναι εδω και χρονια εκπαιδευτης στα CSS οποτε οι συμβουλες του θα ηταν ανεκτιμητες!

Γιαννη (Don), παρε με ενα τηλεφωνο ρε αδερφε να τα πουμε σχετικα.

Για το θεμα της αδειας ομολογω οτι το βλεπω ΠΟΛΥ δυσκολο δυστυχως... :( Ομως θα το παλεψω αν τελικα προχωρησουμε...
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 10:22 pm
παιδιά και κάτι ακόμα Neutral

για να μην θεωρηθεί πως έγινε και η ανακάλυψη της Αμερικής Razz ΕΔΩ θα βρείτε και περισσότερες λεπτομέρειες (αν και είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι το έχετε κάνει ήδη Wink )

Αν κοιτάξετε το πρόγραμμα, το ερχόμενο Σάββατο για παράδειγμα, μια παρέα ducatisti κάνουν αυτό ακριβώς με δική τους πρωτοβουλία ΧΩΡΙΣ ενδιαμέσους


και μια και ο Βασίλης έκανε ήδη την αρχή αλλά και για να δούμε τελικά τι "νούμερο" συμμετοχών θα είχαμε ΑΝ τελικά αποφασιστεί ας κάνουμε μια πρώτη καταμέτρηση Thumbsup

1. Glystras
2. Don John
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 10:26 pm
Ταξιδευτής wrote:
Γιανναρε, cool αδερφε. Κουβεντα κανουμε και δεν μειωνει κανεις την προσπαθεια σου! Στο βεβαιωνω αυτο.


Surprised Surprised Surprised Surprised

cool είμαι Νίκο μου και φυσικά δεν ανησύχησα (εγω) για την "προσπάθεια μου" Cool σιγά την προσπάθεια Razz δεν είναι η ανακάλυψη της Αμερικής είπαμε Razz
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 10:33 pm
μπράβο ρε παιδιά τέλεια αντιμετώπιση Worthy


(Νίκο να ξέρεις θεωρείσαι βασικός και απαραίτητος ιδίως με την εμπειρία σου σε track days)
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day... Empty Re: Μια «εναλλακτική» ΠΡΟΤΑΣΗ για VFR+φίλοι track day...

20/4/2010, 10:36 pm
Ταξιδευτής wrote:
Για το θεμα της αδειας ομολογω οτι το βλεπω ΠΟΛΥ δυσκολο δυστυχως... :( Ομως θα το παλεψω αν τελικα προχωρησουμε...
Τα δύσκολα τα φτιάξαμε παλιά.
Τώρα παλεύουμε τα αδύνατα.

Αρα είσαι μέσα Smile

1. Glystras
2. Dohn John
3. Ταξιδευτής
4. Gasoil

cheers

Καλοβλέπω την πρόταση του Ηλία για ένα group επισκεπτών ετσι αν εμεις κάνουμε 2 groups να μπαίνουμε 1 κάθε 3.
Να τους πούμε και 200 ευρώ το session να βγάλουμε κιόλας. Καλυτεροι είναι οι άλλοι ???

lol! lol!


Last edited by gasoil on 20/4/2010, 10:37 pm; edited 1 time in total
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum