Λάδια στο πηρούνι....................

+8
glystras
Sieche
DoctorAbo
vasilakos
anastasis
gabadoo
Caracal
Παναγιώτης Κ.
12 posters
Go down
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Λάδια στο πηρούνι....................

16/5/2010, 10:23 pm
Το μοτόρι είναι στον μάστορη για γενικό σέρβις εν όψη Πανελλήνιας και Μουτζέλλο, και φυσικά περνιούνται και τα μπροστινά ελατήρια Bitubo, να κάνουν παρέα στήν πίσω ανάρτηση.
Και έρχομαι στο ζουμί: πόσα ml λέτε να βάλω;
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

16/5/2010, 10:25 pm
Όσα ορίζει το manual είναι μια καλή αρχή.
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

16/5/2010, 10:30 pm
...εξαλλου οπως λεει και το manual της Suzuki(και πολυ πολυ σωστα λεει..):

"The quantity of the fork oil is a SERIAL tuning element itself"

Oπως λεει και ο Μιχαλης,ειναι μια καλη αρχη η συσταση του κατασκευαστη
Γιατι περι συστασης προκειτε και οχι επι σαφεστατης οδηγιας,για λογους ρυθμισιμοτητας του μπροστινου
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

16/5/2010, 11:23 pm
Ο αέρας που βρίσκεται πάνω από το λάδι ενεργεί σαν προοδευτικό ελατήριο καθώς συμπιέζεται.

Αν βάλεις περισσότερο λάδι μειώνεις τον διαθέσιμο χώρο συμπίεσης του αέρα αυτού.
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

17/5/2010, 12:20 am
Eαν οι σπειρες του νεου ελατηριου,ειναι πιο παχες,και ισως και πιο πυκνες στο κατω μερος,αυτο το μετραμε με παχυμετρο Wink μαλλον πρεπει να μπει λιγοτερο λαδι,για να αφησει τον χωρο που οριζει ο κατασκευαστης για τον αερα κλπ
Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα με τα ohlins μετα απο λιγο ψαξιμο..
Με τα λαδια και ελατηρια της ohlins στη ποσοτητα και πυκνοτητα του κατασκευαστη το εμπρος μερος σηκωθηκε 3 με 4 εκ.στην πιο μαλακη ρυθμιση,και εγινε πολυ αργο σε βυθιση και επαναφορα.
Σταθερο αλλα δεν διαβαζε τον δρομο,και ισως και πιο αργο σε αλλαγες πορειας.
Με λιγο πιο λεπτο λαδι 7.5 απο 10 και 0.8 χιλ κοψιμο στους αποστατες των 13 εκ.που εχει εσωτερικα αποκτησε sag,σωστο υψος,και επιτελους διαβαζει τον δρομο,επιπλεον μπορω να το ρυθμισω απο πανω σε πιο ψηλο=σκληρο=γρηγορο,και αντιστροφα
Η διαφορα με τα νεα ελατηρια εχει προελθει απ το γεγονος οτι δεν εχει πια την αρχικη χαλαρη αισθηση και φλυαρια,εμενα τουλαχιστον,μου τερματιζε σε δυνατα φρενα..
Βεβαια εχει χαθει ενα μερος της ανεσης λογω γραμικης συμπεριφορας απ την αρχη,αλλα δεν γινεται να τα εχουμε ολα.
Αυτη ειναι η εμπειρια μου απο την βεφα,γιατι στα ss που ολα ρυθμιζονται,μου ηταν ευκολο να τα φερω στα μετρα μου.
Παναγιωτη ελπιζω να μην σε μπερδεψα.
Τα λεμε.
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

17/5/2010, 1:02 am
Το μανουάλι υποδεικνύει 457 +/- 2.5 ml.
Λεω να ξεκινήσω με 450 και βλέπουμε.............
Sieche, Doc, κάπου είχατε αναφέρει κάτι, αλλά δεν μπορώ να βρώ το θέμα γμτ.......... Τί λέτε;
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

17/5/2010, 2:20 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Το μανουάλι υποδεικνύει 457 +/- 2.5 ml.
Λεω να ξεκινήσω με 450 και βλέπουμε.............
Sieche, Doc, κάπου είχατε αναφέρει κάτι, αλλά δεν μπορώ να βρώ το θέμα γμτ.......... Τί λέτε;

Α ρε μπαγάσα, πήρα τηλέφωνο το μηχδανικό μου στο κινητό για πάρτη σου. 450 σωστός είσαι τόσα βάλαμε και στο δικό μου. Όμως, με τόσα ήταν νταμάρι.
Εγώ που ειχα πάρει λάδια bellray 15άρια ευχαρίστως την επόμενη θα έβαζ ίδια ποσότητα με 10άρια.
Από την άλλη εμένα το πίσω είναι (ήταν) μαμά οπότεήταν περίεργα τα πράματα.

Συμπέρασμα:

Αν δουλεύεις σκληρός πίσω βάλε 15άρια 450 ml
Αν δουλεύεις μαλακός δοκίμασε 10άρια 450 ml

Η ευθύνη δική σου ότι και αν κλάνεις Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

18/5/2010, 3:09 am
Παναγιωτη 457ml ειναι σωστα.Βαλε 450ml και μετρα την αποσταση απο το χειλος του καλαμιου μεχρι την επιφανια του λαδιου μεσα στην μποτα.
Την μετρηση την κανουμε χωρις να ειναι μεσα το ελατηριο και το καλαμι να ειναι τερμα μεσα βυθισμενο στην μποτα.130 χιλιοστα ακριβως ειναι ο θαλαμος αερα.Αυτο προτεινει η Honda.
Αυτη η αποσταση(πχ.130mm)πρεπει να ειναι ακριβως η ιδια και στις δυο τις μπουκαλες!!

Tα ελατηρια που εβαλα εγω(Wilbers)ειναι 2 εκατοστα πιο μακρια σε μηκος και αισθητα πιο χοντρο υλικο απο τα μαμα.
Λογικα με τα πιο χοντρα ελατηρια αφου εγω εβαλα ακριβως 457ml λαδι,μειωσα τον θαλαμο αερα.Κατα ποσο δεν ξερω και δεν σκεφτηκα εκεινη την ωρα που τα αλλαζα να μετρησω την διαφορα.

15αρια λαδια δεν θα στα συνιστουσα ,εκτος αν εισαι 150 κιλα βαρυς ή κυκλοφορεις παντα δικαβαλος και φορτωμενος!!
Τα 10ρια τα προτεινει η Honda για το vfr αλλα εμενα μου πεφτουν κομματι χοντρα για τα κιλα(65) μου και ετσι εβαλα 7,5αρια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το μπροστινο.
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

18/5/2010, 9:14 am
Παναγίωτη το αν θα είναι 130 χιλιοστά ή 100 ο αεροθάλαμος δεν κάνει πολύ μεγάλη διαφορά όσο διαφορά κάνει το ιξώδες του λαδιού.
καλός ή κακός θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο........ αν μπλέξεις με τον αεροθάλαμο θα γίνει πολύ πολύπλοκο πήγαινε με την Honda και πειραματίσου μόνο με το ιξώδες...ξεκίνα με 8 και πέσμας τι αίσθηση σου δίνει και τι θέλεις εσύ και θα την βρούμε την λύση Wink
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

19/5/2010, 12:53 am
7,5 10 15 κλπ SAE δεν λένε τίποτα για το πιρούνι. Σε αυτό μετρά μόνο το κινηματικό ιξώδες και όχι το στατικό. Το 10 SAE σε Belray δεν έχει καμία σχέση με το 10 SAE σε TORCO ή HONDA. Τα νούμερα (SS 8) που αναφέρονται στο εγχειρίδιο της VFR στην σελ 13-3 αφορούν ΜΟΝΟ λάδια PRO HONDA. 'Ότι άλλο μπει με το ίδιο στατικό ιξώδες είναι λάθος.

Έχουνε ξαναειπωθεί στο moto στο τέλος του ακόλουθου θέματος:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73922
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

19/5/2010, 1:03 am
anastasis wrote:7,5 10 15 κλπ SAE δεν λένε τίποτα για το πιρούνι. Σε αυτό μετρά μόνο το κινηματικό ιξώδες και όχι το στατικό. Το 10 SAE σε Belray δεν έχει καμία σχέση με το 10 SAE σε TORCO ή HONDA. Τα νούμερα (SS 8) που αναφέρονται στο εγχειρίδιο της VFR στην σελ 13-3 αφορούν ΜΟΝΟ λάδια PRO HONDA. 'Ότι άλλο μπει με το ίδιο στατικό ιξώδες είναι λάθος.

Έχουνε ξαναειπωθεί στο moto στο τέλος του ακόλουθου θέματος:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73922

Respect Respect
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

19/5/2010, 12:44 pm
anastasis wrote:7,5 10 15 κλπ SAE δεν λένε τίποτα για το πιρούνι. Σε αυτό μετρά μόνο το κινηματικό ιξώδες και όχι το στατικό. Το 10 SAE σε Belray δεν έχει καμία σχέση με το 10 SAE σε TORCO ή HONDA. Τα νούμερα (SS 8) που αναφέρονται στο εγχειρίδιο της VFR στην σελ 13-3 αφορούν ΜΟΝΟ λάδια PRO HONDA. 'Ότι άλλο μπει με το ίδιο στατικό ιξώδες είναι λάθος.

Έχουνε ξαναειπωθεί στο moto στο τέλος του ακόλουθου θέματος:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73922

Επειδή έχει πολύ ενδιαφέρον το σχόλιό σου, θέλω να σε ρωτήσω τα παρακάτω για να καταλάβω καλύτερα.

1. Όταν λες ότι είναι λάθος να βάλουμε άλλα υγρά με ίδιο στατικό ιξώδες, εννοείς πράγματι λάθος ή ότι μπορεί και να είμαστε λάθος επειδή δεν υπάρχει συσχέτιση;

2. Το κινηματικό ιξώδες αναγράφεται κάπου; Αν όχι, γιατί έβαλες το συγκεκριμένο TORCO;

Ευχαριστώ.
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

19/5/2010, 7:41 pm
Ο φυσικός wrote:
anastasis wrote:7,5 10 15 κλπ SAE δεν λένε τίποτα για το πιρούνι. Σε αυτό μετρά μόνο το κινηματικό ιξώδες και όχι το στατικό. Το 10 SAE σε Belray δεν έχει καμία σχέση με το 10 SAE σε TORCO ή HONDA. Τα νούμερα (SS 8) που αναφέρονται στο εγχειρίδιο της VFR στην σελ 13-3 αφορούν ΜΟΝΟ λάδια PRO HONDA. 'Ότι άλλο μπει με το ίδιο στατικό ιξώδες είναι λάθος.

Έχουνε ξαναειπωθεί στο moto στο τέλος του ακόλουθου θέματος:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73922

Επειδή έχει πολύ ενδιαφέρον το σχόλιό σου, θέλω να σε ρωτήσω τα παρακάτω για να καταλάβω καλύτερα.



2. Το κινηματικό ιξώδες αναγράφεται κάπου; Αν όχι, γιατί έβαλες το συγκεκριμένο TORCO;

Ευχαριστώ.

Ελα μου ντε, που αναγράφετε? έχω ένα 15w spectro και δεν αναγράφει τίποτα πάνω στην ετικέτα
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

19/5/2010, 7:58 pm
Ανστάση βρήκα αυτό στο site, αν δεν βαριέσαι κάνε μια εξήγηση

Typical Inspections 15W
SSU @ 100° F 220
SSU @ 210° F 48
cST @ 100° F(37.7°C) 47.2
cST @ 210° F(98.8°C) 6.6
Flash Point, °F 415
Pourpoint, °F -15
Viscosity Index 100
Gravity, API 30.5
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

20/5/2010, 12:47 am
Ο φυσικός wrote:
anastasis wrote:7,5 10 15 κλπ SAE δεν λένε τίποτα για το πιρούνι. Σε αυτό μετρά μόνο το κινηματικό ιξώδες και όχι το στατικό. Το 10 SAE σε Belray δεν έχει καμία σχέση με το 10 SAE σε TORCO ή HONDA. Τα νούμερα (SS 8) που αναφέρονται στο εγχειρίδιο της VFR στην σελ 13-3 αφορούν ΜΟΝΟ λάδια PRO HONDA. 'Ότι άλλο μπει με το ίδιο στατικό ιξώδες είναι λάθος.

Έχουνε ξαναειπωθεί στο moto στο τέλος του ακόλουθου θέματος:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73922

Επειδή έχει πολύ ενδιαφέρον το σχόλιό σου, θέλω να σε ρωτήσω τα παρακάτω για να καταλάβω καλύτερα.

1. Όταν λες ότι είναι λάθος να βάλουμε άλλα υγρά με ίδιο στατικό ιξώδες, εννοείς πράγματι λάθος ή ότι μπορεί και να είμαστε λάθος επειδή δεν υπάρχει συσχέτιση;

2. Το κινηματικό ιξώδες αναγράφεται κάπου; Αν όχι, γιατί έβαλες το συγκεκριμένο TORCO;

Ευχαριστώ.

1. Αν πάρουμε τρεις διαφορετικές μάρκες λαδιών με το ίδιο στατικό ιξώδες πχ SAE 10 τότε το κάθε ένα από αυτά έχει διαφορετικό κινητικό ιξώδες. Το κινητικό ιξώδες δηλώνει την ευκολία με την οποία διέρχεται το λάδι από μια τρύπα (δηλαδή όπως ακριβώς από τις βαλβίδες του πιρουνιού). Το στατικό ιξώδες αναφέρεται στην ιδιότητα του λαδιού να σχηματίζει σταγόνες.
Τα δύο μεγέθη είναι προφανώς εξαρτημένα αλλά με διαφορετική συνάρτηση σε κάθε μάρκα/τύπο λαδιού.

2. Το κινηματικό ιξώδες το αναφέρουν οι εταιρίες στα site τους αλλά όχι όλες. Μια εταιρία που δεν αναφέρει τα χαρακτηριστικά του προϊόντων της δεν θα την προτιμούσα ποτέ.
Το TORCO RFF 20 το έβαλα γιατί είναι μόλις 10% πυκνότερο από το μαμά στους 40 βαθμούς και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά σταθερότητας σε συνάρτηση με την θερμοκρασία VI=250.
Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι το ProHONDA SS 8 έχει 39,7cSt @ 40C.
Το TORCO RFF20 43,90cSt @ 40C και το TORCO RFF10 19,90cSt @ 40C.
Αν θέλεις από αυτά τα δύο να πάρεις κινηματικό ιξώδες ακριβώς 39,7cSt @ 40C θα πρέπει να ανακατέψεις 454CCs από το πρώτο και 96CCs από το δεύτερο.


Last edited by anastasis on 20/5/2010, 1:18 am; edited 1 time in total
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

20/5/2010, 1:13 am
tomakos wrote:Ανστάση βρήκα αυτό στο site, αν δεν βαριέσαι κάνε μια εξήγηση

Typical Inspections 15W
SSU @ 100° F 220
SSU @ 210° F 48
cST @ 100° F(37.7°C) 47.2
cST @ 210° F(98.8°C) 6.6
Flash Point, °F 415
Pourpoint, °F -15
Viscosity Index 100
Gravity, API 30.5

Θα σου πω για τρία νούμερα που μας ενδιαφέρουν για τα λάδια των αναρτήσεων.

Στατικό ιξώδες Typical Inspections 15W


Κινηματικό ιξώδες cST @ 100° F(37.7°C) 47.2
Κινηματικό ιξώδες cST @ 210° F(98.8°C) 6.6


Viscosity Index 100

Το VI δείχνει το πόσο σταθερό είναι το λάδι με την αλλαγή της θερμοκρασίας από 40°C στους 100°C
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

20/5/2010, 9:06 am
Ευχαριστώ Λάδια στο πηρούνι.................... 392135
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

20/5/2010, 5:06 pm
anastasis wrote:
1. Αν πάρουμε τρεις διαφορετικές μάρκες λαδιών με το ίδιο στατικό ιξώδες πχ SAE 10 τότε το κάθε ένα από αυτά έχει διαφορετικό κινητικό ιξώδες. Το κινητικό ιξώδες δηλώνει την ευκολία με την οποία διέρχεται το λάδι από μια τρύπα (δηλαδή όπως ακριβώς από τις βαλβίδες του πιρουνιού). Το στατικό ιξώδες αναφέρεται στην ιδιότητα του λαδιού να σχηματίζει σταγόνες.
Τα δύο μεγέθη είναι προφανώς εξαρτημένα αλλά με διαφορετική συνάρτηση σε κάθε μάρκα/τύπο λαδιού.

2. Το κινηματικό ιξώδες το αναφέρουν οι εταιρίες στα site τους αλλά όχι όλες. Μια εταιρία που δεν αναφέρει τα χαρακτηριστικά του προϊόντων της δεν θα την προτιμούσα ποτέ.
Το TORCO RFF 20 το έβαλα γιατί είναι μόλις 10% πυκνότερο από το μαμά στους 40 βαθμούς και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά σταθερότητας σε συνάρτηση με την θερμοκρασία VI=250.
Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι το ProHONDA SS 8 έχει 39,7cSt @ 40C.
Το TORCO RFF20 43,90cSt @ 40C και το TORCO RFF10 19,90cSt @ 40C.
Αν θέλεις από αυτά τα δύο να πάρεις κινηματικό ιξώδες ακριβώς 39,7cSt @ 40C θα πρέπει να ανακατέψεις 454CCs από το πρώτο και 96CCs από το δεύτερο.


Απλα Respect Respect
serafeim_rodos
serafeim_rodos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-13
Mηνύματα : 36
Ηλικία : 41
Μοντέλο : CBR-1000RR
Κράνος : OGK FF4 black / Shark S700 Johan Zarco replica

Ser

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Λάδια πιρουνιού cbr1000rr

22/8/2013, 1:42 pm
Παιδιά γεια σας, αφού μετά την βέφα πήγα σε ss ήρθε λοιπόν η ώρα της αλλαγής λαδιών στο πιρούνι, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα νούμερο πάνω απο το προτεινόμενο που έχει μές τώρα δλδ (δεν εχω δει ακομα το μανουαλ) αν έχει sae10 να βάλω το αμέσως πιο παχύ πχ sae 12 ή 15 δεν ξέρω αν υπάρχει sae12 στο εμπόριο δεν έχω ψαχτεί ακόμα.
Όπως και να έχει ο λόγος που σκέφτομαι να κάνω αυτή την κίνηση είναι για να παρατείνω τις αλλαγές λαδιού στο πιρούνι, με την λογική ότι το πιο παχύ θα χρειαστεί περισσότερο καιρό να σπάσει, συν οτι οι αναρτήσεις είναι φουλ ρυθμιζόμενες απλά θα χρειαστεί να πάω σε ρυθμίσεις προς την soft πλευρά των ρυθμίσεων..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

22/8/2013, 2:10 pm
Σωστό εν μέρη, και σε πολιτική χρήση.

Να ξέρεις όμως, από όσα μου έχουν πει και έχω διαβάσει, σε χρήση πίστας που το λάδι θα καταπονηθεί πιο πολύ, το πιο παχύ θα σπάσει και πιο γρήγορα. Στην περίπτωση αυτή για να βάλεις πιο παχύ ή και το ίδιο, πρέπει να επέμβεις και στις βαλβίδες του πηρουνιού για να έχεις αξιόπιστο αποτέλεσμα.

Τουλάχιστον αυτά λένε οι αναρτησάδες.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

23/8/2013, 1:05 am
serafeim_rodos wrote:....αφού μετά την βέφα πήγα σε ss ........συν οτι οι αναρτήσεις είναι φουλ ρυθμιζόμενες ...........

Δεν υπάρχουν φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

Τα καλάμια των SS έχουν αργή, μέση και γρήγορη απόσβεσή.

Ρυθμιζόμενη είναι μόνο η αργή. Απο κάτω για την βύθιση και από πάνω για την επαναφορά.
serafeim_rodos
serafeim_rodos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-13
Mηνύματα : 36
Ηλικία : 41
Μοντέλο : CBR-1000RR
Κράνος : OGK FF4 black / Shark S700 Johan Zarco replica

Ser

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

23/8/2013, 12:24 pm
anastasis wrote:
serafeim_rodos wrote:....αφού μετά την βέφα πήγα σε ss ........συν οτι οι αναρτήσεις είναι φουλ ρυθμιζόμενες ...........
Δεν υπάρχουν φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

Τα καλάμια των SS έχουν αργή, μέση και γρήγορη απόσβεσή.

Ρυθμιζόμενη είναι μόνο η αργή. Απο κάτω για την βύθιση και από πάνω για την επαναφορά.
Εεεεεεε; :0
Στα καλαμια των ss μπορεις να ρυθμίσεις ξεχωρστά πόσο αργά ή γρήγορα θέλεις κ την συμπίεση που είναι ο κάτω ρυθμιστής, αργά ή γρήγορα την επαναφορά που είναι στο πάνω μέρος του καλαμιού κ την προφόρτιση του ελατηρίου..αν δεν είναι αυτές φουλ ρυθμιζόμενες ποιες είναι του vfr που έχει μόνο προφόρτιση ελατηρίου...(το μόνο που δεν έχουν όλα τα ss είναι το low speed k high speed compression σαν έξτρα ρύθμιση)
Νομίζω κάτι άλλο ήθελες να πεις..
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

23/8/2013, 6:56 pm
serafeim_rodos wrote:
anastasis wrote:
serafeim_rodos wrote:....αφού μετά την βέφα πήγα σε ss ........συν οτι οι αναρτήσεις είναι φουλ ρυθμιζόμενες ...........
Δεν υπάρχουν φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

Τα καλάμια των SS έχουν αργή, μέση και γρήγορη απόσβεσή.

Ρυθμιζόμενη είναι μόνο η αργή. Απο κάτω για την βύθιση και από πάνω για την επαναφορά.
Εεεεεεε; :0
Στα καλαμια των ss μπορεις να ρυθμίσεις ξεχωρστά πόσο αργά ή γρήγορα θέλεις κ την συμπίεση που είναι ο κάτω ρυθμιστής, αργά ή γρήγορα την επαναφορά που είναι στο πάνω μέρος του καλαμιού κ την προφόρτιση του ελατηρίου..αν δεν είναι αυτές φουλ ρυθμιζόμενες ποιες είναι του vfr που έχει μόνο προφόρτιση ελατηρίου...(το μόνο που δεν έχουν όλα τα ss είναι το low speed k high speed compression σαν έξτρα ρύθμιση)
Νομίζω κάτι άλλο ήθελες να πεις..

Έχεις δίκιο να μπερδεύεσαι.

Αυτά τα δύο ρυθμιστήρια ελέγχουν την ροή του λαδιού μέσα από δύο τριχοειδή αγγεία. Επηρεάζουν λοιπόν την αργή απόσβεση.

Έχουν δε ελάχιστη έως μηδενική επίδραση στην απόσβεση μέσων ή γρήγορων μεταβολών της ανάρτησης.

Αυτές οι μεταβολές καθορίζονται μόνο από την ρευστότητα του λαδιού και τις στοιβάδες των βαλβίδων στο πιρούνι.

Καλό θα ήταν λοιπόν να προμηθευτείς λάδι HONDA και μόνο, αν δεν θες να χάσεις χρόνο σε πειραματισμούς. Το να βάλεις aftermarket θέλει γνώσεις για να κάνεις μίγματα καθώς κάθε μάρκα έχει διαφορετική ρευστότητα για το ίδιο SAE.
serafeim_rodos
serafeim_rodos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-13
Mηνύματα : 36
Ηλικία : 41
Μοντέλο : CBR-1000RR
Κράνος : OGK FF4 black / Shark S700 Johan Zarco replica

Ser

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

23/8/2013, 9:57 pm
Οκ έτσι όπως το διατύπωσες τώρα κατανοητό Smile αλλά δεν θέλω να προβώ σε μίγμα απλά σκέφτομαι να βάλω ένα πιο χοντρό λάδι για να κρατήσει περισσότερο η επόμενη αλλαγή..
Κ την διαφορά με το προηγούμενο θα την καθόριζα από τια αποσβέσεις..

Όσο αναφορά για το αν κάνει διαφορά στην αίσθηση ο κάθε ρυθμιστής πιστεύω ότι δεν είναι τόσο μηδαμινή σε πιο μεγάλες ταχύτητες γιατί σε συγκεκριμένα σημεία που δοκιμάζω στον δρόμο όταν αλλάζω μια ρύθμιση περνάω κ με λίγα χλμ κ με πολλά ακριβώς για να παρατηρήσω τις διαφορές..προσωπικά βλέπω διαφορές.. Σίγουρα μια εργοστασιακή ανάρτηση δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες με μια καλύτερη..

Από την απλλη σε ένα tdm που αλλάξαμε απο sae10 σε sae15 η διαφορά ήταν όντως μηδαμινή σαν λάδι κ ακόμα χειρότερα οι ρυθμιστές της επαναφοράς είχαν μόνο 4 κλικ σαν φάσμα ρύθμισης είτε το βάζαμε στο 1 είτε στο 4ο δεν υπήρχε η παραμικρή διαφορά στην επαναφορά..
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

23/8/2013, 10:30 pm
serafeim_rodos wrote:
Όσο αναφορά για το αν κάνει διαφορά στην αίσθηση ο κάθε ρυθμιστής πιστεύω ότι δεν είναι τόσο μηδαμινή σε πιο μεγάλες ταχύτητες γιατί σε συγκεκριμένα σημεία που δοκιμάζω στον δρόμο όταν αλλάζω μια ρύθμιση περνάω κ με λίγα χλμ κ με πολλά ακριβώς για να παρατηρήσω τις διαφορές..προσωπικά βλέπω διαφορές..
Κάποτε, που δεν γνώριζα τίποτα για αναρτήσεις, έσφιξα την προφόρτιση στην VFR μισή στροφή και είχα την εντύπωση ότι άλλαξε η συμπεριφορά της μηχανής αρκετά. Στην ουσία απλά την είχα σηκώσει 0,3 του χιλιοστού.... Blush 

Η επιφάνεια που ελέγχουν αυτές οι ρυθμιζόμενες οπές, στα δύο άκρα του καλαμιού, είναι περίπου 3 τχ (τετραγωνικά χιλιοστά).

Συγκριτικά η βαλβίδα βύθισης HMAS της VFR είναι 10 τχ και του CBR600RR (με cartridge 20mm) είναι 38τχ.

Χονδρικά λοιπόν θα μπορούσε αυτή η ρύθμιση να επηρεάσει κατά 8% την γρήγορη απόσβεση. Υπάρχουν όμως τόσοι μη γραμμικοί παράγοντες που επηρεάζουν τις τριβές των ρευστών που σίγουρα αυτό δεν είναι ένα χρησιμοποιήσιμο συμπέρασμα.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

24/8/2013, 12:41 am
serafeim_rodos wrote:

Όσο αναφορά για το αν κάνει διαφορά στην αίσθηση ο κάθε ρυθμιστής πιστεύω ότι δεν είναι τόσο μηδαμινή σε πιο μεγάλες ταχύτητες γιατί σε συγκεκριμένα σημεία που δοκιμάζω στον δρόμο όταν αλλάζω μια ρύθμιση περνάω κ με λίγα χλμ κ με πολλά ακριβώς για να παρατηρήσω τις διαφορές..προσωπικά βλέπω διαφορές..

Έχε υπόψη σου, ότι το αργή και γρήγορη ρύθμιση της τάδε απόσβεσης, δεν αναφέρεται σε αργή και γρήγορη ταχύτητα της μοτοσυκλέτας, αλλά σε ταχύτητα κίνησης της ανάρτησης.

Δλδ η γρήγορη ρύθμιση επαναφοράς επηρεάζει πως θα αντιδράσει η ανάρτηση σε μια απότομη κίνηση π.χ. κοφτή γούβα, ενώ αργή ρύθμιση είναι πως θα αντιδράσει σε αργή κίνηση π.χ. σε ένα προοδευτικό άνοιγμα του γκαζιού.
serafeim_rodos
serafeim_rodos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-13
Mηνύματα : 36
Ηλικία : 41
Μοντέλο : CBR-1000RR
Κράνος : OGK FF4 black / Shark S700 Johan Zarco replica

Ser

Λάδια στο πηρούνι.................... Empty Re: Λάδια στο πηρούνι....................

26/8/2013, 8:45 pm
Δεν συσχετίζω την αργή - γρήγορη ταχύτητα της ανάρτησης με την ταχύτητα κίνησης της μοτο.. Smile

Όπως και να έχει ισχύει οτι ένα sae15 θα κόψει πιο γρήγορα απο ένα sae10 λάδι για τα καλάμια ? αυτή έιναι η αρχική μου ερώτηση περίπου. Smile
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum