Πρόταση για scooter

+7
ΠΑΝΕΑΣ
Don John
Παναγιώτης Κ.
Armenis
KiloMeater
DrDeep
Arxiereas
11 posters
Go down
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Πρόταση για scooter

16/6/2010, 5:27 pm
Ενδιαφέρομαι για αγορά τάπερ... εεεεε... σκούτερ ήθελα να πω (με τόσα πλαστικά συνέχεια τα μπερδεύω γμτ) αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα. Επειδή σαν κάτοχοι vfr ξέρουμε από μηχανάκια και δεν παίρνουμε ό,τι κι ό,τι έχει κανείς να προτείνει κάποιο μοντέλο 250-300cc? Το θέλω τόσο για μέσα στην πόλη όσο και για ταξιδάκια (μην πεί κανείς ότι δεν κάνουν γιατί έχω κολλητό ινδιάνο που πήγε δικάβαλος Ξάνθη-Κρήτη με sym 250) Επιρρεασμένος από το προαναφερθέν γεγονός, μου γυάλισε ένα SYM GTS300 EVO αλλά θα' θελα να έχω γνώμες και για άλλες μάρκες.
Smile

Σημαντικές παράμετροι:
-Χαμηλή κατανάλωση
-Κόστος 3.000-3500max για μεταχειρισμένο


Last edited by Arxiereas on 17/6/2010, 10:08 am; edited 1 time in total
DrDeep
DrDeep
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 150
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR-800 02 V-TEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

16/6/2010, 7:49 pm
αυτό το οποίο εχω οδηγήσει και πηγα απο Αθηνα Πατρα (οχι και σπουδαία διαδρομη) ηταν το
BURGMAN 400
Θεωρώ οτι για μέσα στην πολη δεν ειναι και οτι καλύτερο αλλα στην εθνικη νομιζα οτι ημουν στο αυτοκινητο μεσα.
Πολυθρονατο με αρκετα καλη θεση οδήγησις(αραχτος και light).
Ειχα για ενα μικρο διαστημα το Honda SH 300 δυνατο στην πολη αλλα οχι εκτος...

Δεν βοηθησα εε??? Shocked Shocked Shocked
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

17/6/2010, 8:45 am
Αν σε ενδιαφέρει κάτι περισσότερο πόλης, μπορώ να σου πώ την (πολύ θετική) εμπειρία μου μετά απο 10.000χλμχ
με το SYM HD 200i evo.
Αν θές ταξίδια και εθνικές, δε σου κάνει.
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

17/6/2010, 10:05 am
DrDeep wrote:αυτό το οποίο εχω οδηγήσει και πηγα απο Αθηνα Πατρα (οχι και σπουδαία διαδρομη) ηταν το
BURGMAN 400
Θεωρώ οτι για μέσα στην πολη δεν ειναι και οτι καλύτερο αλλα στην εθνικη νομιζα οτι ημουν στο αυτοκινητο μεσα.
Πολυθρονατο με αρκετα καλη θεση οδήγησις(αραχτος και light).
Ειχα για ενα μικρο διαστημα το Honda SH 300 δυνατο στην πολη αλλα οχι εκτος...

Δεν βοηθησα εε??? Shocked Shocked Shocked
Μια χαρά βοήθησες. Το είχα ξεχάσει το χαμπουργκερ. Αλλά το 400 μήπως ξεφεύγει σε κατανάλωση? Ξέχασα να αναφέρω ότι εξίσου σημαντικό κριτήριο είναι η κατανάλωση αλλά και η τιμή (βλ. edit αρχικού post). Η πόλη δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί οι αποστάσεις εδώ είναι μικρές, αλλά το ανέφερα για μην πέσει πρόταση για κανένα σκουτερ-άρμα.

KiloMeater wrote:Αν σε ενδιαφέρει κάτι περισσότερο πόλης, μπορώ να σου πώ την (πολύ θετική) εμπειρία μου μετά απο 10.000χλμχ
με το SYM HD 200i evo.
Αν θές ταξίδια και εθνικές, δε σου κάνει.
Tο κοίταξα και όντως για εκτός πόλης δεν συστήνεται
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

17/6/2010, 1:56 pm
επειδη το θεμα το κατεχω... ειναι εξαρταται τι ζητας... πες μας τι ζητας κ κατι θα γινει! επισης μπορεις να ψαχτεις στο scooterclubhellas.gr! εγω με νεξους 300 εκανα θεσσαλονικη-πατρα-αθηνα κ μετα καραβι για κρητη! ;) δεν μασανε...

απλα το θεμα ειναι επειδη εχεις ηδη το VFR προφανως θες κατι για την πολη.. κατι ασφαλες κ οικονομικο... σε honda sh150-300 αναλογα το μεγεθος της πολης κ τη χρηση! ;) σκυλι κ εχει ABS! σημαντικοτατο εντος πολης...
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

17/6/2010, 2:16 pm
Ο κολλητός μου πέρη την περασμένη εβδομάδα το Derbi Rambla 300i. Αρχική τιμή καινούργιο 3.700Ευρώ, αλλά του πήραν ανταλλαγή ένα αρχαίο Σουτζούκι 125άρι για πολύ καλά λεφτά.
Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, στην πόλη άπαιχτο, έχει να καβαλήσει το Ντέρο απο τότε.......
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

17/6/2010, 2:26 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Ο κολλητός μου πέρη την περασμένη εβδομάδα το Derbi Rambla 300i. Αρχική τιμή καινούργιο 3.700Ευρώ, αλλά του πήραν ανταλλαγή ένα αρχαίο Σουτζούκι 125άρι για πολύ καλά λεφτά.
Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, στην πόλη άπαιχτο, έχει να καβαλήσει το Ντέρο απο τότε.......

Το έχει πάρει συνάδελφος εδώ και μερικούς μήνες, έχοντας αποχωριστεί ένα SYM 300 που είχε (και το είχε πάρει δεύτερο χέρι) Neutral

από ότι λέει, το έχει σκυλομετανιώσει Suspect

οπότε απλά συνυπολόγισε το Cool
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

17/6/2010, 3:49 pm
Φίλος, πήρε πρόσφατα, το Beverly 500. Έχει δύναμη για ταξιδάκι και καλή άνεση. Από κατανάλωση, γύρω στα 5 με 6 l/100km. Φυσικά, αλλάζει, με το πόσο ανοίγεις το γκάζι.
Το πήρε μεταχειρισμένο, 2.700,00 € και σε πολύ καλή κατάσταση.
DrDeep
DrDeep
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 150
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR-800 02 V-TEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

17/6/2010, 4:23 pm
[/quote]Μια χαρά βοήθησες. Το είχα ξεχάσει το χαμπουργκερ. Αλλά το 400 μήπως ξεφεύγει σε κατανάλωση? Ξέχασα να αναφέρω ότι εξίσου σημαντικό κριτήριο είναι η κατανάλωση αλλά και η τιμή[/quote]

Σαν κατανάλωση δεν ειχα θεμα αφου με ενα ντεποζιτο εκανα 340χιλ
Αλλα οπως ειπες ειναι ΑΡΜΑ!!!
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 1:21 am
Όπως έγραψαν και οι παραπάνω εξαρτάται τι το θες. Εγώ θα σου πω την εμπειρία μου με το YAMAHA.

Εγώ είχα το YAMAHA X-MAX 250 το οποίο μέσα στην πόλη ήταν φανταστικό. Είχε καλό γκάζι για την πόλη και στην εθνική έφτανε άνετα τα 120-130 και με ζόρισμα τα 140 (βέβαια το φρενάρισμα πανικού από τέτοιες ταχύτητες είναι τρομακτικό). Χωράει 2 full face κράνη και 2 ζευγάρια γάντια και κανά 2-6 μικροπράγματα κάτω από την σέλα. Έβαζα στην σχάρα πλαϊνή βαλίτσα από τριπλέτα GIVI και πήγαινα στο rockwave μαζί με τον αδερφό posnightmist. Τα 2 full face κράνη, τα 2 ανοιξιάτικα μπουφάν COLORI, τα 2 ζευγάρια γάντια και το bagster του VFR όλα έμπαιναν στη σέλα και στο top case με άνεση. Εννοείται ότι σε βόλτες για ψώνια, super market χωράει τα πάντα σαν αυτοκίνητο. Για καφέ καλοκαίρι βάζεις κράνος, μπουφάν, γάντια από κάτω και εμφανίζεσαι λιτός και απέριττος στην καφετέρια. Επειδή όμως συναρμολογείται στην Ισπανία αν πέσεις σε λακούβα κοπανάνε τα πλαστικά. Εγώ το είχα πάει μέχρι Μέγαρα και Μαλακάσα από Εθνική όπου πήγα σχετικά χαλαρά.

Τώρα έχω το YAMAHA T-MAX 500 το οποίο έχει περίπου τον ίδιο όγκο και κατά τα άλλα καμμία σχέση. Έχω πάει εκδρομή Αθήνα - Ασπροβάλτα και πίσω, στην φετινή πανελλήνια του VFRH (όπου πέρασε 10 χλμ χωματόδρομου και 2 χειμάρρους μικρούς) και σε 2 εκδρομές του VFRH. Σε σχέση με τα VFR ναι φτάνω αφού έχουν βγάλει τα κράνη, τα γάντια και κάνουν το πρώτο τσιγάρο. Σε κοντινές αποστάσεις (Αθήνα - Θήβα, Αθήνα - Χαλκίδα) πάς πολύ άνετα με ταχύτητες στην Εθνική 140-160. Επίσης το T-MAX έχει combined ABS οπότε το φρενάρισμα πανικού σου αφήνει κάπως λιγότερες άσπρες τρίχες. Στην πόλη κινείται πολύ άνετα και σβέλτα (καλύτερα από το X-MAX γιατί έχει καλύτερο κόψιμο τιμονιού, λιγότερο ογκώδη εξάτμιση και καλύτερο ζύγισμα). Η σέλα χωράει 1 full face κράνος, 1 αδιάβροχο (2 τεμαχίων), 1 σετ επισκευής ελαστικών, 1 πανί και μερικά μικροπράγματα ακόμα.

Και τα 2 έχουν πολύ καλή προστασία από βροχή, ειδικά στο T-MAX αν σε πιάσει εν κινήσει βρέχεται μόνο το κράνος.

Το μειονέκτημα τους είναι η τιμή τους, οπότε σου προτείνω να τα ψάξεις σε μεταχειρισμένα. Να ξέρεις ότι το T-MAX από το 2009 και μετά άλλαξε πλαίσιο (το νέο είναι αλουμινίου) οπότε τα προγενέστερα θα είναι φθηνότερα. Επίσης το X-MAX χρονολογίας 2005 - 2006 έχει κάποια θεματάκια με ανακλήσεις και δωρεάν επισκευές από την YAMAHA οπότε αν βρεις κάτι τέτοιο βεβαιώσου ότι τα έχει φτιαγμένα (ένα συνεργείο της ΥΑΜΑΗΑ θα στο πει εύκολα).

Επίσης επειδή η θέση οδήγησης είναι διαφορετική σε κάθε σκούτερ θα σου έλεγα σίγουρα να τα κάνεις μια βόλτα για να τα δεις.
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 4:38 am
Armenis wrote:επειδη το θεμα το κατεχω... ειναι εξαρταται τι ζητας... πες μας τι ζητας κ κατι θα γινει! επισης μπορεις να ψαχτεις στο scooterclubhellas.gr! εγω με νεξους 300 εκανα θεσσαλονικη-πατρα-αθηνα κ μετα καραβι για κρητη! ;) δεν μασανε...

Τα είπα στο 1ο ποστ αλλά ας τα αναλύσω...
Οικονομία καυσίμου (όχι πάνω από 5l/100), αξιόπιστο με καλή συμπεριφορά εκτός πόλης και λιγότερο για μέσα (χωρίς να είναι θηρίο), όχι πάνω από 3.500 για μεταχειρισμένο και να πηγαίνει 110-120 με την παπαδιά επάνω. Τώρα 250cc θα είναι, 300, 400 δεν ξέρω αρκεί να μπορεί βασικά να ταξιδέψει 2 άτομα χωρίς την απαίτηση να κάνει και το γύρο της Ευρώπης.. Συμπαθητικό το νέξους, πώς τα πάει στο δρόμο?

Armenis wrote:απλα το θεμα ειναι επειδη εχεις ηδη το VFR προφανως θες κατι για την πολη.. κατι ασφαλες κ οικονομικο... σε honda sh150-300 αναλογα το μεγεθος της πολης κ τη χρηση! ;) σκυλι κ εχει ABS! σημαντικοτατο εντος πολης...
Το θέμα είναι ότι προφανώς το vfr θα αντικατασταθεί με κάτι οικονομικότερο-φθηνότερο-χειρότερο-άστα να πάνε μην τα σκέφτομαι πάλι....
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 4:49 am
Da_beazt wrote:Όπως έγραψαν και οι παραπάνω εξαρτάται τι το θες. Εγώ θα σου πω την εμπειρία μου με το YAMAHA.

Εγώ είχα το YAMAHA X-MAX 250 το οποίο μέσα στην πόλη ήταν φανταστικό. Είχε καλό γκάζι για την πόλη και στην εθνική έφτανε άνετα τα 120-130 και με ζόρισμα τα 140 (βέβαια το φρενάρισμα πανικού από τέτοιες ταχύτητες είναι τρομακτικό). Χωράει 2 full face κράνη και 2 ζευγάρια γάντια και κανά 2-6 μικροπράγματα κάτω από την σέλα. Έβαζα στην σχάρα πλαϊνή βαλίτσα από τριπλέτα GIVI και πήγαινα στο rockwave μαζί με τον αδερφό posnightmist. Τα 2 full face κράνη, τα 2 ανοιξιάτικα μπουφάν COLORI, τα 2 ζευγάρια γάντια και το bagster του VFR όλα έμπαιναν στη σέλα και στο top case με άνεση. Εννοείται ότι σε βόλτες για ψώνια, super market χωράει τα πάντα σαν αυτοκίνητο. Για καφέ καλοκαίρι βάζεις κράνος, μπουφάν, γάντια από κάτω και εμφανίζεσαι λιτός και απέριττος στην καφετέρια. Επειδή όμως συναρμολογείται στην Ισπανία αν πέσεις σε λακούβα κοπανάνε τα πλαστικά. Εγώ το είχα πάει μέχρι Μέγαρα και Μαλακάσα από Εθνική όπου πήγα σχετικά χαλαρά.

Τώρα έχω το YAMAHA T-MAX 500 το οποίο έχει περίπου τον ίδιο όγκο και κατά τα άλλα καμμία σχέση. Έχω πάει εκδρομή Αθήνα - Ασπροβάλτα και πίσω, στην φετινή πανελλήνια του VFRH (όπου πέρασε 10 χλμ χωματόδρομου και 2 χειμάρρους μικρούς) και σε 2 εκδρομές του VFRH. Σε σχέση με τα VFR ναι φτάνω αφού έχουν βγάλει τα κράνη, τα γάντια και κάνουν το πρώτο τσιγάρο. Σε κοντινές αποστάσεις (Αθήνα - Θήβα, Αθήνα - Χαλκίδα) πάς πολύ άνετα με ταχύτητες στην Εθνική 140-160. Επίσης το T-MAX έχει combined ABS οπότε το φρενάρισμα πανικού σου αφήνει κάπως λιγότερες άσπρες τρίχες. Στην πόλη κινείται πολύ άνετα και σβέλτα (καλύτερα από το X-MAX γιατί έχει καλύτερο κόψιμο τιμονιού, λιγότερο ογκώδη εξάτμιση και καλύτερο ζύγισμα). Η σέλα χωράει 1 full face κράνος, 1 αδιάβροχο (2 τεμαχίων), 1 σετ επισκευής ελαστικών, 1 πανί και μερικά μικροπράγματα ακόμα.

Και τα 2 έχουν πολύ καλή προστασία από βροχή, ειδικά στο T-MAX αν σε πιάσει εν κινήσει βρέχεται μόνο το κράνος.

Το μειονέκτημα τους είναι η τιμή τους, οπότε σου προτείνω να τα ψάξεις σε μεταχειρισμένα. Να ξέρεις ότι το T-MAX από το 2009 και μετά άλλαξε πλαίσιο (το νέο είναι αλουμινίου) οπότε τα προγενέστερα θα είναι φθηνότερα. Επίσης το X-MAX χρονολογίας 2005 - 2006 έχει κάποια θεματάκια με ανακλήσεις και δωρεάν επισκευές από την YAMAHA οπότε αν βρεις κάτι τέτοιο βεβαιώσου ότι τα έχει φτιαγμένα (ένα συνεργείο της ΥΑΜΑΗΑ θα στο πει εύκολα).

Επίσης επειδή η θέση οδήγησης είναι διαφορετική σε κάθε σκούτερ θα σου έλεγα σίγουρα να τα κάνεις μια βόλτα για να τα δεις.
Το tmax απορρίπτεται λόγο τιμής. Το 250 μ' αρέσει από μούρη. Το έχουν και 2 συνάδελφοι οπότε θα το τσιμπήσω για δοκιμή κάποια μέρα.
Thank you!
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 9:45 am
τωρα μαλιστα.. εγινες πιο σαφης...

τα 250-300 κυβικα θα σε κουρασουνε πολυ εκτος πολης.. ειδικα δικαβαλος... ειναι μονο για επαρχιακο δρομο.. οτι πανε 120-130 δικαβαλα πανε αλλα πανε τερμα.. κ αυτο θα σε κουραζει... ασε που σ αυτη την περιπτωση θα καιει πιο πολυ απο το VFR... ;)

εγω θα προτεινα κατι σε 400 κυβικα τουλαχιστον αν οχι 500! το τμαξ ειναι οντως το καλυτερο σκουτερ απ ολα απο καθε αποψη... θυμιζει μοτοσυκλετα... αλλα οντως τα χρηματα ειναι πολλα... τωρα κοιτα τα σκουτερ δεν ενδεικνυνται για εκτος πολης... ειναι επικινδυνα για πολλους λογους.. φρενα, μικροι τροχοι, πισω βαρος, λιγο γκαζι.. αλλα παρ' ολα αυτα με προσοχη θα κινηθεις αξιοπρεπως και δε θα σε αφησουν αν αυτο φοβασαι...

θα σου ελεγα να μην σκεφτεις καθολου το μπεβερλυ γιατι ειναι ενα σκουτερ που το χαρακτηριζει το στυλ κι η ομορφια του.. απο πρακτικοτητα, οδικη συμπεριφορα στο ταξιδι και προστασια-ανεση στο ταξιδι επισης θα σε προβληματισει..

το νεξους 300 ειναι παρα πολυ καλο, σπορ και παιχνιδιαρικο... αλλα ειναι για ανθρωπους με πολυ γυμνασμενη μεση.. κοπαναει αρκετα και εχει μικρες ροδες... οποτε σε φρεναρισμα πανικου θα κανεις το σταυρο σου.. ειδικα στην πολη θελει προσοχη οπως ολα τα σκουτερ..
το 500αρι ειναι καπως βελτιωμενο με καλυτερη αναρτηση για ανεση κ σπορ χαρακτηρα (μονή κατω απο τη σελα), φαρδυτερο τροχο πισω και διπλα δισκοφρενα μπροστα.. αλλα κ παλι καλυτερα να οδηγησεις ενα γτ η θεση οδηγησης ειναι καπως περιεργη... ειναι πιο σπορ σε σχεση με αλλες πολυθρονες οπως το xmax, burgman, xciting, sym gts...

το xciting ειναι ενα πολυ καλο κ φθηνο σχετικα σκουτερ κ νομιζω εχει κ ABS... ΑΝΕΤΟ με χωρους μεγαλους.. απλα μην παρεις κανενα μεταχειρισμενο 250-500 προηγουμενης γενιας... η νεα εκδοση ειναι αξιοπιστη κ ενδιαφερουσα... τα αλλα ειναι φιδια με χαλια μεταδοση κ υπερβολικο ογκο..

το burgman βγαινει και 400 αλλα εχει καποια προβληματακια με τη μεταδοση (τα οποια λυνονται ευκολα κ οικονομικα σχετικα απ ο,τι εχω ακουσει) ειναι ομορφο, ανετο κ στο ταξιδι θα σε αποζημιωσει πληρως... στην πολη δε θα ειναι τοσο ευκινητο αλλα δε θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα...

το xmax πολυ καλο αλλα αυτο με το 2005-2006 προσεξε το... ειχε πολλα προβληματα εκεινη η φουρνια... κατα τα αλλα οπως τα λεει ο Da_beazt..

για το sym εχω ακουσει πολυ καλα λογια αν κ δεν το εχω ψαξει πολυ... αλλα εχω ακουσει καλα λογια κ φαινεται ανετο κ με μεγαλους χωρους..

το sh το ξεχνας μιας κ ειναι κατηγοριας beverly και δε θα σου κανει ανετα ταξιδια... ειναι μηχανακια για πολη (λογω αεροδυναμικης κ ανεσης)

συνοψιζοντας, αν εχεις σκοπο να κανεις ταξιδια της ταξης των 200 χλμ πηγαινε-ελα μεσω επαρχιακων το 250-300 θα σε καλυψει και δικαβαλο αλλα αργοτερα θα θες σιγουρα κατι παραπανω... η καταναλωση θα ειναι στα πλαισια που ζητας... 4 εντος πολης εκτος πολης αναλογα ποσο το ζοριζεις μπορει να ειναι 3 μεχρι 6...
για ταξιδακια που θα μπαινεις κ εθνικη μην σκεφτεις κατι που θα ειναι λιγοτερο απο 400 κυβικα... η καταναλωση στα ιδια επιπεδα (λιγο παραπανω εντος πολης-λιγο παρακατω εκτος πολης)

τιμες ενδεικτικα:
beverly 250-300 2500-3500
beverly 400 3000-3500
beverly 500 3500-4000
nexus 300 3000-3500
nexus 500 4000-4500
xciting ειναι σχετικα καινουργιο αλλα υπαρχουνε μτχ με 3500 περιπου για 300αρι κ 4000-4500 για 500αρι
burgman 400 4000-4500
xmax 3000
tmax 5000 για 3-4 ετων μηχανακι
sh 300 3500-4000
sym δεν ξερω αλλα στο 3χιλιαρο θα ειναι
αυτα πανω κατω...

μπορεις να δεις μηχανακια στο scooterclubhellas.gr και στο car.gr... αν εχεις μια αποψη για ποιο θες μπορω να σε βοηθησω... Wink

ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα του τι παιζει! και να μην εγραφα τζαμπα.... confused Very Happy
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 10:53 am
Δν χρειαζετε να αλλαξεις το vfr σου απλως οταν το οδηγας προσπαθησε να πηγαινεις κατω απο 110 χλμ και πιστευω θα ειναι οικονομικοτερο απο σκουτερ
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 1:45 pm
Armenis wrote:τωρα μαλιστα.. εγινες πιο σαφης...
συνοψιζοντας, αν εχεις σκοπο να κανεις ταξιδια της ταξης των 200 χλμ πηγαινε-ελα μεσω επαρχιακων το 250-300 θα σε καλυψει και δικαβαλο αλλα αργοτερα θα θες σιγουρα κατι παραπανω... η καταναλωση θα ειναι στα πλαισια που ζητας... 4 εντος πολης εκτος πολης αναλογα ποσο το ζοριζεις μπορει να ειναι 3 μεχρι 6...
για ταξιδακια που θα μπαινεις κ εθνικη μην σκεφτεις κατι που θα ειναι λιγοτερο απο 400 κυβικα... η καταναλωση στα ιδια επιπεδα (λιγο παραπανω εντος πολης-λιγο παρακατω εκτος πολης)


ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα του τι παιζει! και να μην εγραφα τζαμπα.... confused Very Happy
Όσα ευχαριστώ και αν σε πω για την ανάλυση και το χρόνο που διέθεσες θα είναι λίγα.
Worthy

Συνοψίζοντας λοιπόν έχουμε:
SYM 300 (όμορφο και αξιόπιστο) και
Χαμπουργκερ 400 (καλύτερο στο δρόμο)

έχοντας πάντα στην άκρη του μυαλού και κάποια ακριβότερα που ίσως βρεθούν σε τιμή-χώμα.
Με μπούσουλα τα παραπάνω, δεκτές και άλλες προτάσεις

dirty wrote:Δν χρειαζετε να αλλαξεις το vfr σου απλως οταν το οδηγας προσπαθησε να πηγαίνεις κατω απο 110 χλμ και πιστευω θα ειναι οικονομικοτερο απο σκουτερ
Δημήτρη το μηχανάκι θα κλείσει φέτος 4 χρόνια ζωής και δεν έχει ούτε 15.000km. Βλέπεις κιόλας, όποτε λέμε για meeting ή θα δουλεύω ή δεν θα μπορώ να πάρω άδεια. Έφτασα να μπαίνω εδώ μέσα και να μην έχω τίποτα να πω για βόλτες ή για το μηχανάκι.. Αν συνυπολογίσω και την κατακρεούργηση του μισθού μου, δεν βρίσκω το λόγο να συντηρώ ένα μηχανάκι μόνο για μια φορά το χρόνο που θα πάω διακοπές. Σταματάω γιατί θα βάλω τα κλάματα στο τέλος.
Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι η παπαδιά δίνει καθημερινή μάχη να μου αλλάξει γνώμη επειδή ξέρει ότι προσπαθώ να σκεφτώ με το μυαλό και όχι με την καρδιά..
Crying or Very sad

Πι.Ες. Ας μη συνεχίσουμε άλλο την κουβέντα για το πούλημα του vfr, please
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 3:04 pm
θεμα αξιοπιστιας δεν εχουν τα ΣΥΜ μεχρι τωρα αλλα ειναι νωρις... ενω το χαμπουργκερ Razz ειναι χρονια στην παραγωγη... αν θες μπορω να ρωτησω πιο συγκεκριμενα για το προβλημα τους... νομιζω με μια αλλαγη στο βαριατορ (γυρω στα 150 ευρω) λυνεται το προβλημα... χωρις να ειμαι τελειως σιγουρος... ειναι ανετο κ στυλατο... μια κλαση επανω απο το SYM... στη θεση σου δε θα κοιτουσα 300αρια... εκτος αν δε σε παιρνει οικονομικα... σε κοστος χρησης-συντηρησης ειναι 10% επανω τα 500αρια... αμελητεες διαφορες..
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 5:11 pm
Armenis wrote:θεμα αξιοπιστιας δεν εχουν τα ΣΥΜ μεχρι τωρα αλλα ειναι νωρις... ενω το χαμπουργκερ Razz ειναι χρονια στην παραγωγη... αν θες μπορω να ρωτησω πιο συγκεκριμενα για το προβλημα τους... νομιζω με μια αλλαγη στο βαριατορ (γυρω στα 150 ευρω) λυνεται το προβλημα... χωρις να ειμαι τελειως σιγουρος... ειναι ανετο κ στυλατο... μια κλαση επανω απο το SYM... στη θεση σου δε θα κοιτουσα 300αρια... εκτος αν δε σε παιρνει οικονομικα... σε κοστος χρησης-συντηρησης ειναι 10% επανω τα 500αρια... αμελητεες διαφορες..
Φιλαράκι μου με κάλυψες με 1000 (κι ας έχεις 800 Razz ) και μου έλυσες τις απορίες για το πιο κάνει και για τί! Thumbsup
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, όπως ευχαριστώ και όλα τα παιδιά που βοηθήσατε να μπω σε ένα χώρο παντελώς άγνωστο σ' εμένα. Από δω και πέρα θα συλλέξω τις πληροφορίες που χρειάζονται αλλά αν πάρει τίποτα το αυτί σου για άλλα προβλήματα κτλ ή για ποιας συγκεκριμένης χρονιάς burger να κοιτάξω, ρίξε ένα σύρμα.
Για την αξιοπιστία των SYM έχω ακουστά από πρώτο χέρι για το προηγούμενο GTS 250. Χθες μάλιστα διάβαζα ότι στο τελευταίο μοντέλο (250 & 300) εφαρμόστηκαν κεραμικές επιστρώσεις μέσα στον κινητήρα για ακόμη μεγαλύτερη αξιοπιστία. Βασικά όμως θα κοιτάζω για χαμπουργκερ. Γιαμ γιαμ!
Very Happy
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

18/6/2010, 7:06 pm
AAAAA ριξε και μια ματια στο Yamaha Majesty 400! ιδιο στυλ με το μπεργκμαν αλλα χωρις προβληματα! εχει βγει νεο μοντελο εδω κ 1 χρονο κ δεν ξερω τι παιζει με τις τιμες του αλλα και το παλιο τσεκαρισμενο κ πολυ καλο... το ειχε φιλος και μετα πηρε τμαξ! lol! ολοι οι σκουτεραδες εκει καταληγουν η στο μπεργκμαν το 650...
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

19/6/2010, 12:48 am
Armenis wrote:AAAAA ριξε και μια ματια στο Yamaha Majesty 400! ιδιο στυλ με το μπεργκμαν αλλα χωρις προβληματα! εχει βγει νεο μοντελο εδω κ 1 χρονο κ δεν ξερω τι παιζει με τις τιμες του αλλα και το παλιο τσεκαρισμενο κ πολυ καλο... το ειχε φιλος και μετα πηρε τμαξ! lol! ολοι οι σκουτεραδες εκει καταληγουν η στο μπεργκμαν το 650...
Πιο πιθανό βλέπω να γίνω κοσμοναύτης στον MIR παρά φανατικός σκουτεράς. Ελπίζω να περάσει η μπόρα και να επανέλθω στις μοτοσυκλέτες. Ψάχνω για τάπερ εγώ που μέχρι χθες τα φοβόμουν και τα σνόμπαρα γιατί ούτε φρένα έχουν, ούτε αναρτήσεις, ούτε πλαίσιο... Ε ρε νταρντάνα κοινωνία....Mad

Και το xmax 250 είχα υπ όψην μετά το post του Da_beazt αλλά ξέχασα να το βάλω πριν στη λίστα. Το είδα πάλι σήμερα (είναι πανέμορφο το μπορντώ και μοιάζει ποιοτικότερο απ' όλα αν και παλιότερο), μίλησα με τον συνάδελφο που το έχει και όπως μου τα 'πε έμεινα χαζός. 150+ τελική, άνετα δικάβαλος με 120, προβλήματα μηδέν και από άνεση μέχρι που σε παίρνει ο ύπνος λέει. Μένει να το δοκιμάσω με τη γυναίκα πάνω. Μέσα στο παιχνίδι λοιπόν και τα αρμόν... εεεε τα γιαμάχια (ε του φούστη, κι αν έχω πλέον επιλογές!) Very Happy
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

19/6/2010, 4:25 pm
εγω μιλησα μη το δινεις το vfr κρατα το πιο φτηνο θα σου βγαινει στη συντηρηση απο οτι το σκουτερ και ασε τις δικαιολογιες οτι ειναι ακριβο στη συντηρηση και κατι αλλα που λες,η ζωη μας ειναι μικρη και προσπαθησε να την απολαυσεις με τα πραγματα που γουσταρεις και οχι με αυτα που εχεις αναγκη .
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

19/6/2010, 7:10 pm
dirty wrote:εγω μιλησα μη το δινεις το vfr κρατα το πιο φτηνο θα σου βγαινει στη συντηρηση απο οτι το σκουτερ και ασε τις δικαιολογιες οτι ειναι ακριβο στη συντηρηση και κατι αλλα που λες,η ζωη μας ειναι μικρη και προσπαθησε να την απολαυσεις με τα πραγματα που γουσταρεις και οχι με αυτα που εχεις αναγκη .

Θα συμφωνησω Smile
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 9:13 am
αν δεν χρειαζεσαι μηχανακι για μεσα στην πολη κρατα τη βεφα! Wink
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 9:50 am
dirty wrote:εγω μιλησα μη το δινεις το vfr κρατα το πιο φτηνο θα σου βγαινει στη συντηρηση απο οτι το σκουτερ και ασε τις δικαιολογιες οτι ειναι ακριβο στη συντηρηση και κατι αλλα που λες,η ζωη μας ειναι μικρη και προσπαθησε να την απολαυσεις με τα πραγματα που γουσταρεις και οχι με αυτα που εχεις αναγκη .
ΕΕΕΕ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΜΗΤΣΟΣ ΡΕ και εγώ δεν τα παω καλ οικονομικά και με 3 παιδιά σκεψου χρωσταω ακομη 500 ευρώ. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΡΕ. και εμενα η γυναίκα εξ κομοτηνής δεν με αφηνει ουτε να το σκεφτό να την δώσω...
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 5:24 pm
dirty wrote:εγω μιλησα μη το δινεις το vfr κρατα το πιο φτηνο θα σου βγαινει στη συντηρηση απο οτι το σκουτερ και ασε τις δικαιολογιες οτι ειναι ακριβο στη συντηρηση και κατι αλλα που λες,η ζωη μας ειναι μικρη και προσπαθησε να την απολαυσεις με τα πραγματα που γουσταρεις και οχι με αυτα που εχεις αναγκη .
Το να πηγαίνω με 120 (που με κουράζει) γνωρίζοντας ότι η μηχανή μπορεί να πάει με περισσότερα αλλά να μην το κάνω για λόγους οικονομίας μου μοιάζει με Κινέζικο βασανιστήριο. Θεωρείς πιο λογικό να έχει κάποιος τέτοια μηχανή και να την χρησιμοποιεί σαν σκούτερ, από το να έχει σκούτερ και σαν σκούτερ να το χρησιμοποιεί? Εγώ πάντως όχι! Wink
Μακάρι να είναι όπως τα λες αλλά θα αφήσω τον Armeni και όποιον άλλο είχε τάπερ πριν (ή ταυτόχρονα) να μας πει καλύτερα τη διαφορά σκούτερ-800vtec τόσο σε πάγια έξοδα όσο και σε έξοδα χρήσης. Όπως τα υπολόγισα εγώ σε βάθος διετίας είναι σχεδόν διπλάσια για τη βέφα που θέλει κατά μέσο όρο 500Ε το χρόνο μόνο για είναι έτοιμη για χρήση.
"Τα άλλα που λέω" άστα καλύτερα γιατί θα ξεφύγει η κουβέντα.
cheers

ΗΛΙΑΣ wrote:ΕΕΕΕ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΜΗΤΣΟΣ ΡΕ και εγώ δεν τα παω καλ οικονομικά και με 3 παιδιά σκεψου χρωσταω ακομη 500 ευρώ. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΡΕ. και εμενα η γυναίκα εξ κομοτηνής δεν με αφηνει ουτε να το σκεφτό να την δώσω...
Κουκλάκια και τα τρία! Να σου ζήσουνε φιλαράκι! Smile
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 5:35 pm
Ξερεις οτι σε εκτιμω παρα πολυ φιλαρακι εχω διαβασει καποτε οτι το tmax 500 εχει σερβις το οποιο στοιχιζει περισσοτερο απο οτι ενα rav4 γι αυτο σου λεω κρατα ,και να σου πω και κατι θα σου λειψει το γκαζι παρα πολυ ,υπαρχουν κατι πραγματα πανω στο vfr που θα σου λειψουν παρα πολυ και κατι ακομα το σκουτερ μεσα σε εξι μηνες θα το δωσεις ενα κλοτσω και θα το πεταξεις στη θαλασσα .Επειδη ομως σε βλεπω αμετανοητο δωσε να μιλησω στη γυναικα σου γιατι εσυ δεν περνεις απο λογια,αντε και η επομενη εκδρομη θα ειναι Ξανθη.
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 5:58 pm
dirty wrote:Ξερεις οτι σε εκτιμω παρα πολυ φιλαρακι εχω διαβασει καποτε οτι το tmax 500 εχει σερβις το οποιο στοιχιζει περισσοτερο απο οτι ενα rav4 γι αυτο σου λεω κρατα ,και να σου πω και κατι θα σου λειψει το γκαζι παρα πολυ ,υπαρχουν κατι πραγματα πανω στο vfr που θα σου λειψουν παρα πολυ και κατι ακομα το σκουτερ μεσα σε εξι μηνες θα το δωσεις ενα κλοτσω και θα το πεταξεις στη θαλασσα .Επειδη ομως σε βλεπω αμετανοητο δωσε να μιλησω στη γυναικα σου γιατι εσυ δεν περνεις απο λογια,αντε και η επομενη εκδρομη θα ειναι Ξανθη.
lol!
Άμα τακιμιάσει η γυναίκα ποιος την ακούει μετά! Swear
50-50 είμαι ακόμα, δεν το κυνηγάω ιδιαίτερα.

Σήμερα ρεπάρω και έλεγα να σε πάρω τηλ. να κάναμε ντου Ασπροβάλτα. Χαλάζι και καταρρακτώδης βροχή. Πριν λίγο σταμάτησε.

Το tmax δεν το συζητάω καν, ποιο ακριβό και από το vfr το πουλάνε! Thumbdown
Μικρότερα και κατά πολύ φθηνότερα κοιτάζω ακριβώς για την περίπτωση που θα το μετανοιώσω.
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 7:04 pm
Arxiereas wrote:
dirty wrote:Ξερεις οτι σε εκτιμω παρα πολυ φιλαρακι εχω διαβασει καποτε οτι το tmax 500 εχει σερβις το οποιο στοιχιζει περισσοτερο απο οτι ενα rav4 γι αυτο σου λεω κρατα ,και να σου πω και κατι θα σου λειψει το γκαζι παρα πολυ ,υπαρχουν κατι πραγματα πανω στο vfr που θα σου λειψουν παρα πολυ και κατι ακομα το σκουτερ μεσα σε εξι μηνες θα το δωσεις ενα κλοτσω και θα το πεταξεις στη θαλασσα .Επειδη ομως σε βλεπω αμετανοητο δωσε να μιλησω στη γυναικα σου γιατι εσυ δεν περνεις απο λογια,αντε και η επομενη εκδρομη θα ειναι Ξανθη.
Πρόταση για scooter 64254
Άμα τακιμιάσει η γυναίκα ποιος την ακούει μετά! Πρόταση για scooter 6393
50-50 είμαι ακόμα, δεν το κυνηγάω ιδιαίτερα.

Σήμερα ρεπάρω και έλεγα να σε πάρω τηλ. να κάναμε ντου Ασπροβάλτα. Χαλάζι και καταρρακτώδης βροχή. Πριν λίγο σταμάτησε.

Το tmax δεν το συζητάω καν, ποιο ακριβό και από το vfr το πουλάνε! Πρόταση για scooter 654203
Μικρότερα και κατά πολύ φθηνότερα κοιτάζω ακριβώς για την περίπτωση που θα το μετανοιώσω.
να παρεις παπακι που για εμενα ειναι καλα και οικονομικα .εγω εχω χρονια το ΗΟΝDA 125 INNOBA.H KANA 135 ΑΛΛΟ ΠΑΠΙ.O Aδερφος μου εχει το SYM 200. μαλακιες ,ασε που καταναλ.καυσιμο σαν μηχανη .και ετσι να εχεισ και το VFR,
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 7:08 pm
εγω θα το παω αλλιως οπως το σκεφτηκα κι εγω οταν εδωσα το νεξους και πηρα το VFR...
στη θεσσαλονικη μενω κεντρο κ ολα ειναι σχετικα κοντα μου.. οσο ειχα το νεξους το επαιρνα για να παω οπουδηποτε σε αποσταση μεγαλυτερη απο τα 500μ απο το σπιτι μου... παραλληλα εβγαινα ΣΚ εκδρομες κ μου αρεσε πιο πολυ το να ξεφευγεις μια φορα τη βδομαδα απο την πολη κ την ρουτινα της...
γι αυτο εκανα τη θυσια στις εντος πολης μετακινησεις για να ειμαι πιο ανετος στις εκτος πολης μετακινησεις... παιρνω παλι το λεωφορειο οποτε χρειαζεται κ σπανια μετακινουμαι με το VFR.. εχω γινει παλι φιτ (δεν ημουν κ χοντρος αλλα οσο να ναι το περπατημα ειναι καλη ασκηση) Very Happy κ εχω ενα ωραιο μηχανημα που μου προσφερει μεγιστη χρησιμοτητα οταν το χρησιμοποιω...! κ δεν ειναι εργαλειο αλλα ενα μεσο να ξεφευγω κ να απολαμβανω καλυτερα κ ασφαλεστερα καποια πραγματα που ομορφαινουν τη ζωη.. (το γ@μ#σ@ ε; Razz Very Happy )
επισης τα εξοδα εχουν μειωθει παρα πολυ κ το VFR μου βγαινει φθηνοτερο απο το σκουτερ.. γτ με το σκουτερ εκανα ασκοπες μετακινησεις εντος πολης (εξυπηρετουσα φιλαρακια, το επαιρνα για προορισμους που τωρα παω με τα ποδια κλπ..)
οποτε σκεψου κ αυτο οσον αφορα το κοστος χρησης... το σκουτερ ειναι πιο φθηνο αλλα πιο συχνο οποτε θα σου βγαινει ακριβοτερο... τα σερβις ειναι οντως φθηνοτερα απο τη μηχανη δεν τιθεται θεμα αλλα δεν ειναι πανω απο 40% μειωμενα..
ζυγισε τα και δες τι χρειαζεσαι πραγματικα... αν το θες για εργαλειο κ σου χρειαζεται πραγματικα παρε το σκουτερ αλλιως κρατα τη μηχανη... θα χασεις πολυ περισσοτερα απ οσα θα κερδισεις με το σκουτερ κ ειδικα αν μιλαμε για 250αρι σκουτερ... ο,τι αλλο θες εδω ειμαστε! Cool
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 8:19 pm
Θελεις να μετακινησε μεσα στην πολη παρε ποδηλατο το σκουτερ ξεχνα το,και μην ξεχνιομαστε θελω να μιλησω στη γυναικα σου
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter Empty Re: Πρόταση για scooter

20/6/2010, 9:48 pm
Armenis wrote:εγω θα το παω αλλιως οπως το σκεφτηκα κι εγω οταν εδωσα το νεξους και πηρα το VFR...
στη θεσσαλονικη μενω κεντρο κ ολα ειναι σχετικα κοντα μου.. οσο ειχα το νεξους το επαιρνα για να παω οπουδηποτε σε αποσταση μεγαλυτερη απο τα 500μ απο το σπιτι μου... παραλληλα εβγαινα ΣΚ εκδρομες κ μου αρεσε πιο πολυ το να ξεφευγεις μια φορα τη βδομαδα απο την πολη κ την ρουτινα της...
γι αυτο εκανα τη θυσια στις εντος πολης μετακινησεις για να ειμαι πιο ανετος στις εκτος πολης μετακινησεις... παιρνω παλι το λεωφορειο οποτε χρειαζεται κ σπανια μετακινουμαι με το VFR.. εχω γινει παλι φιτ (δεν ημουν κ χοντρος αλλα οσο να ναι το περπατημα ειναι καλη ασκηση) Very Happy κ εχω ενα ωραιο μηχανημα που μου προσφερει μεγιστη χρησιμοτητα οταν το χρησιμοποιω...! κ δεν ειναι εργαλειο αλλα ενα μεσο να ξεφευγω κ να απολαμβανω καλυτερα κ ασφαλεστερα καποια πραγματα που ομορφαινουν τη ζωη.. (το γ@μ#σ@ ε; Razz Very Happy )
επισης τα εξοδα εχουν μειωθει παρα πολυ κ το VFR μου βγαινει φθηνοτερο απο το σκουτερ.. γτ με το σκουτερ εκανα ασκοπες μετακινησεις εντος πολης (εξυπηρετουσα φιλαρακια, το επαιρνα για προορισμους που τωρα παω με τα ποδια κλπ..)
οποτε σκεψου κ αυτο οσον αφορα το κοστος χρησης... το σκουτερ ειναι πιο φθηνο αλλα πιο συχνο οποτε θα σου βγαινει ακριβοτερο... τα σερβις ειναι οντως φθηνοτερα απο τη μηχανη δεν τιθεται θεμα αλλα δεν ειναι πανω απο 40% μειωμενα..
ζυγισε τα και δες τι χρειαζεσαι πραγματικα... αν το θες για εργαλειο κ σου χρειαζεται πραγματικα παρε το σκουτερ αλλιως κρατα τη μηχανη... θα χασεις πολυ περισσοτερα απ οσα θα κερδισεις με το σκουτερ κ ειδικα αν μιλαμε για 250αρι σκουτερ... ο,τι αλλο θες εδω ειμαστε! Cool

Άλλο να μετακινείσαι και να πληρώνεις ανάλογα (όπως έκανες με το σκούτερ) και άλλο να πληρώνεις κάτι που δεν χρησιμοποιείς για το σκοπό που υπάρχει (όπως συμβαίνει μ' εμένα). Έτσι το βλέπω. Υπ 'όψιν ζω στην Ξάνθη (no astiko), το κέντρο είναι στα 2km και λυπάμαι να βάζω μπρος-ζεσταίνω-πηγαίνω με το τέρας. Επίσης δεν πρόκειται να αλλάξουν οι ρυθμοί αν αλλάξω μηχανάκι.

Αν λοιπόν δεν είχα μηχανή, ήθελα να αγοράσω τώρα και έλεγα ότι το θέλω (όπως το 99% των ιδιοκτητών) για κίνηση στην πόλη αλλά να μπορώ να κάνω καμιά βόλτα 50-100km δικάβαλος (10 φορές το χρόνο) και γιατί όχι διακοπές το καλοκαίρι, τι θα με παρότρυνες να πάρω? Ζυγίζοντάς τα, θα έδινες βάση μόνο στο τελευταίο?
Εγώ πάντως (δεδομένης και της γενικότερης οικονομικής κατάστασης) δεν θα πρότεινα μηχανάκι sport-touring για 3000km μικτής χρήσης το χρόνο.

(κοίτα να δεις που από αναζήτηση τάπερ μεταλλάσεται σε κρίση ταυτότητας το thread) Doh!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum