Πρόταση για scooter

+7
ΠΑΝΕΑΣ
Don John
Παναγιώτης Κ.
Armenis
KiloMeater
DrDeep
Arxiereas
11 posters
Go down
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter - Page 2 Empty Re: Πρόταση για scooter

21/6/2010, 7:34 am
τοτε εχεις δικιο που σκεφτεσαι το σκουτερ! Crying or Very sad Very Happy παρε ομως κατι μεγαλυτερο οχι 250αρι...
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Πρόταση για scooter - Page 2 Empty Re: Πρόταση για scooter

21/6/2010, 8:37 am
Οσον αφορά στα θέματα κόστους χρήσης, και ιδιαίτερα τη σύγκριση σκούτερ με βέφα , τι να λέμε.. δεν τίθεται θέμα....

Απο πού να ξεκινήσω
1) Κατανάλωση
SYM <3lt/100 χλμ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ (οδήγηση στον κιφησό σταθερά με 90)
Βέφα >7lt/100 χλμ (σε τρώει και το χέρι σου...)
Αναλογία 2:5 περίπου

2) Ελαστικά
SYM ~120 ευρώ
VFR ~ 300
να σημειώσω οτι του VFR κρατάνε μόνο ενα κλάσμα απο οτι του SYM σε διάρκεια λόγω άλλης χρήσης, 4-5 TD και 1-2 εκδρομές και θές άλλαγμα στα 5.000 χλμ.
Αρα μιλάμε για αναλογία κόστους ~1:5 χαλαρά

3) Ασφάλεια / τέλη
SYM = VFR/2

4)Service
Εδώ και αν γελάμε... το service του SYM παίζει απο 10 εως 50 ευρώ
Στη Βέφα το 200άρι το εχεις με το καλημέρα, τα 350 δεν μας ειναι άγνωστα
Αναλογία. 1:10 και βάλε

Πέρα απο τον οικονομικό παράγοντα, αλλα benefits
-ανεση & ξεκούραση. ΜΕτά απο μισή ωρίτσα οδήγησης στην πόλη με κίνηση θα το εχεις καταλάβει αμέσως, δε χρειάζονται πολλές εξηγήσεις
-χώροι και convenience. μεταφέρεις οτι θες χωρις να το σκέφτεσαι
Στη βεφα δεν βάζω top case με τίποτα γιατι μου χαλάει το σουλούπι της, οτι χωρέει στο tankbag
Στο σκουτερ βάζεις, βάζεις, βάζεις....
-Κάλυψη απο βροχή. Για όσους δεν μπορούν να πάνε στη δουλειά με φορμα και αθλητικό παπουτσάκι, η απόλυτη προστασία απο λάσπες και βρεγμένους δρόμους. Ξεχνάς γκέτες και τέτοια πράγμματα. Με την κουβερτούλα 'on' το χειμώνα, ξεχνάς και το αδιάβροχο παντελόνι.
-Αναλώσιμα. δεν εχει χρειαστεί αλλα σε περιπτωση χαζοπτώσης στην πόλη, η σύγκριση στα ανταλλακτικά είναι χαώδης
-ψυχική ηρεμία & σχετική ασφάλεια
(note: αυτό μπορεί να ισχύει μόνο σε μένα)
Κατακαλόκαιρο με τη βέφα να εχει βρα΄σει ολα τα ζουμια της στον κιφησο πιγμένο, εμενα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Αρχιζω να κανω ταρζανιες, προσπερασεις στο τσακ, και μολις ανοιξει ο δρομος λιγο (πχ ανεβαινωντας, μετα το ηρακλειο) τις 200αρες τις ειχα με βεβαιοτητα σε μια προσπαθεια να της κρυωσω τα σωθικα.
Με το μικρό, δεν χαλιεμαι για τιποτα, παω πιο σιγα (80-90) δεν παρασυρομαι και δεν προβληματιζομαι για τιποτα.

Τελος, επειδη συχνά τυχαίνει να περάσοει και μια εβδομάδα - 10 μέρες να πάρω τη βέφα, οταν θα έρθει η ώρα για τη βολτίτσα μας, η αίσθηση είναι κάθε φορά υπέροχη, σαν να ανεβαίνω μετά απο πολύυυ καιρό Wink
(μόνο που στα πρώτα χιλιόμετρα παω να φρενάρω με το συμπλέκτη!!)


Κάνω 1200 χλμ το μήνα μόνο για τη δουλειά μου, all year round, το αυτοκίνητο το έκανα δωρεά στον πεθερό.
Μετά απο 8 μήνες χρήσης και περίπου 10.000 χλμ στο κοντέρ του SYM,
δεν μπορώ να φανταστώ (πλέον) να τα ξαναέκανα αυτά ποτέ με τη Βεφα.
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Πρόταση για scooter - Page 2 Empty Re: Πρόταση για scooter

21/6/2010, 4:03 pm
Να σαι καλά Ηλία. Ορισμένα καλόπαιδα πάνε να μου βγάλουν τη βέφα νοικοκυρά....
Rolling Eyes

Βλέπω τα μαγιονέζ (μάτζεστι) και χάμπουργκερ 400. Αρμένη θέλω λεπτομέρειες για το προβληματάκι που έλεγες στα χάμπο.

Αλήθεια, το "δικό" μας silverwing τι λέει? Ή δε λέει?
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Πρόταση για scooter - Page 2 Empty Re: Πρόταση για scooter

21/6/2010, 4:58 pm
το silver δεν το πολυακουω.... κ το βλεπω κ πολυ σπανια... καλα κ το μπεργκμαν δεν ειναι κ αυτο best seller... δεν εχω ακουσει κατι γενικα για το σιλβερ...
οσο για το προβλημα του μπεργκμαν ειναι στον συμπλεκτη... με εναν αφτερμαρκετ (μαλοσι κλπ) εισαι κυριλε... νομιζω μαλιστα οτι το εχουν διορθωσει στο νεο μοντελο κ εχεις κ τη λυση του μαμα συμπλεκτη... ενα κοστος υπολογιζε απο 150-200 ευρω..
το σιλβερ παντως δες το.. ειναι χοντα κ ειναι κ στο ιδιο στυλ με τα μπεργκμαν κ ματζεστυ... απλα ενα μονο σου προτεινω: ο,τι παρεις να εχει ABS... Wink
σημαντικο υπερ του σιλβερ οτι ειναι 2κυλινδρο... καλο ακουγεται... πολυ καλο αλλα δεν ξερω τι θα παιζει απο τιμες μιας κ κυκλοφορουν λιγα... ψαξε το... Wink
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum