Κατι υπαρχει στα σκαρια........

+25
georgevfr
vasilakos
ducpilot
vagelis78
vtecpatra
Ο φυσικός
SCORPIOS
ΗΛΙΑΣ
icex
nikos-ex victor
Fanrider
Caracal
Vvag
dirty
Παναγιώτης Κ.
grigoris
teacher
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Don John
apostat
ΠΑΝΕΑΣ
NIKOS 13
DENTOCOP
DoctorAbo
gabadoo
29 posters
Go down
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

18/2/2011, 10:27 pm
Πάω στοίχημα ότι το μοτέρ αυτό έκαιγε μια ποσότητα λάδι, και ο ιδιοκτήτης συμπλήρωνε κάθε τόσο.

Επειδή συμπλήρωνε, θεωρούσε ότι έχει καινούριο, και ψιλοαργούσε τις αλλαγές λαδιού.

(Όλα αυτά φαίνονται από τις εντονότατες σκούρες επικαθίσεις σε όλες τις εσωτερικές επιφάνειες του μοτέρ.)
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

18/2/2011, 10:39 pm
Caracal wrote:Πάω στοίχημα ότι το μοτέρ αυτό έκαιγε μια ποσότητα λάδι, και ο ιδιοκτήτης συμπλήρωνε κάθε τόσο.

Επειδή συμπλήρωνε, θεωρούσε ότι έχει καινούριο, και ψιλοαργούσε τις αλλαγές λαδιού.

(Όλα αυτά φαίνονται από τις εντονότατες σκούρες επικαθίσεις σε όλες τις εσωτερικές επιφάνειες του μοτέρ.)

Χμμμμμ...καποια στιγμη πανω στην κουβεντα,το ειπα οτι δεν μου αρεσουνε αυτες οι επικαθισεις...
Πολυ μαυριλα,ρε παιδι μου,ειδικα ανα λαβουμε υπ'οψιν τον συγκεκριμενο κινητηρα και τα χιλιομετρα που εδειχνε οτι εχει κανει..

Τα λαδιου ελατηρια ηταν παντως σε καλη κατασταση,οτου κολληματα ουτε τιποτα...
Εκτος του πισω κυλινδρου,το εμβολο του οποιου εχει ενδειξεις οτι "σφαλιαριζε" μεσα στον κυλινδρο....Αυτο το λεω γιατι ειδαμε
στην επιφανεια του εμβολου αναμεσα στα ελατηρια συμπιεσης επικαθησεις λαδιου,αλλα οχι σε ολη την περιμετρο,παρα μονο
στα σημεια ΑΚΡΙΒΩΣ που η κορωνα δεν ειναι καπνισμενη (αν "πιανεις" την περιγραφη μου Μιχαλη σορρυ ..)

Στην υπολοιπη περιμετρο ηταν σωστα και ουτε ειχε κολλημενα ελατηρια λαδιου (στον πισω κυλινδρο..)

Εκ πρωτης οψεως παντα...μαλλον για σκιτζή και γυφτο ιδιοκτητη μιαλαμε....

Φτηνα λαδια της ανακυκλωσης,καθυστερημενες αλλαγες και "πλακωματα" με κρυο κινητηρα....
Ειδικα το τελευταιο ειναι β-α-σ-ι-κ-ο-τ-α-τ-η παραμετρος για την μακροζωια ενος κινητηρα,ποσω μαλλον για εναν V του οποιου
ο πισω κυλινδρος δεν ανταλλασει θερμοκρασια (αλληλεπιδρα το ιδιο με τον μπροστα)με το περιβαλλον,σε συνθηκες κρυας εκκινησης

Οταν κυκλοφορησουν τα νερα και ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας δεν υπαρχει προβλημα

Τεσπα...αυτα θα τα δουμε εν πορεια
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

18/2/2011, 11:15 pm
Ναι τα φθηνά λάδια είναι επίσης μια εξήγηση για την μαυρίλα.

Που θα πάτε για μετρήσεις τους κυλίνδρους; Υποψιάζομαι θα βρείτε τον πίσω να έχει αποκτήσει λίγο οβάλ (για αυτό και η κατανομή επικαθίσεων στο πιστόνι).

Αναμένουμε συνέχεια, τελικά τα ταξιδιωτικά και τα τεχνικά στο VFRh είναι σε υψηλό επίπεδο.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

18/2/2011, 11:27 pm
Που θα πάει να μετρηθεί ? Μα που αλλού ? Ένας είναι ο καλός !!!!!! Ο Δ_____ς με τ'όνομα
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

18/2/2011, 11:43 pm
DoctorAbo wrote:Που θα πάει να μετρηθεί ? Μα που αλλού ? Ένας είναι ο καλός !!!!!! Ο Δ_____ς με τ'όνομα

Δεν εχω κανενα προβλημα με ονοματα επαγγελματιων,ειδικα στην συγχρονη εποχη που ζουμε...
Ο Μπαμπουλας εχει πεθανει (ο Δρακουμελ-Μητσοτακης εχει μεινει αλλα αυτος ειπαμε...θα μας κλεισει το καπακι ολωνονε ο
γκαντεμοσαυρος) και δεν εχουμε αναγκη κανεναν....Κοινωνια της πληροφοριας λεμε

Ο καλος να μαθαινεται και ο κακος ΠΑΛΙ να μαθαινεται...

Για τον Δρακο δεν χρειαζονται ιδιαιτερες συστασεις...Με τον Τακη εχουμε επανελλημενως στο παρελθον
συνεργαστει (http://www.xo.gr/profile/profile-805648671/el/ ) και εχουμε μεινει ευχαριστημενοι απο την ποιοτητα δουλειας
τον επαγγελματισμο του,τις γνωσεις του και το μερακι του...

Προσωπικα δεν θα ηθελα ενας μαστορας-οσο καλος και αν ειναι- να ακουμπαει δικα μου μηχανηματα,εαν δεν ειναι "ψωνισμενος"
με την δουλεια του,να την αγαπαει,να την εχει μερακι ρε παιδι μου.....

Διαδικαστικους μαστορες της τυποποιησης εχουμε και αλλου...Μερακληδες μας λοιπουν

Δρακος λοιπον....
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

18/2/2011, 11:54 pm
Caracal wrote:
Υποψιάζομαι θα βρείτε τον πίσω να έχει αποκτήσει λίγο οβάλ (για αυτό και η κατανομή επικαθίσεων στο πιστόνι).


Τωρα που το λες,ξερεις τι δεν κοιταξαμε;

Τα μπουζι.....Εχω την αισθηση οτι αυτη η κατανομη των επικαθισεων στην κορωνα του εμβολου μπορει (μπορει λεω...δεν ειμαι σιγουρος)
να εχει μια σχεση με το μετωπο της φλογας.....

Ο κινητηρας αυτος ειναι διμπουζος και ισως κατι πηγαινε στραβα με την αναφλεξη...Τα σημεια του ακαπνιστου εμβολου δινουν μια
εντυπωση κακης αναφλεξης με νεκρα σημεια του μετωπου της φλογας....Σαν να "πλένοταν" τα σημεια απο ακαυστο μειγμα ή πλουσιο
μειγμα-δεδομενου οτι οι επικαθισεις στο υπολοιπο εμβολο εχουν σημαντικα περισσοτερο παχος απο οτι του εμπρος κυλινδρου...

Κατι σαν τον δολοφονικο συνδυασμο πλουσιου μειγματος φτωχου ρευματος......Θα δουμε
Την Δευτερα που θα συνεχισουμε θα φωτογραφισω το εμβολο (για να "τσουλησει" και το κουβεντολοι εδω μεσα...αυτα ειναι
τα καλυτερα για μενα σε μια επισκευη...Δια των ενδειξεων να προσπαθεις να μαντεψεις τι συνεβει..ψοφαω για τετοια λεμεεεεε)
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

19/2/2011, 9:58 am
Θόδωρα, όταν τελειώσεις με τα V-2 και Ι-4, να φέρω ένα V-4 να παίξουμε; Μαζί όμως, εντάξει;
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

19/2/2011, 10:22 am
Παναγιώτης Κ. wrote:Θόδωρα, όταν τελειώσεις με τα V-2 και Ι-4, να φέρω ένα V-4 να παίξουμε; Μαζί όμως, εντάξει;


Φερε,φερε,φερεεεεεεεεεεεε!!!!!!!
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

19/2/2011, 11:04 am
παντως μου εκανε εντυπωση οτι η φλαντζα που ειναι απο την μερια των πηνιων φαινετε καινουρια ,δεν σας κανει εντυπωση αυτο;
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

19/2/2011, 11:25 am
Μου φαίνεται ότι όταν φτάσω στα χλμ θα έρθω και εγώ για ρύθμιση-αλλαγή στις βαλβίδες
τεντωτήρες κτλ κτλ. Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 978343
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

19/2/2011, 2:41 pm
dirty wrote:παντως μου εκανε εντυπωση οτι η φλαντζα που ειναι απο την μερια των πηνιων φαινετε καινουρια ,δεν σας κανει εντυπωση αυτο;

Φαινεται καινουργια αλλα δεν ειναι.Απλα δεν ειχε ξανανοιχτει ποτε απο την πλευρα των πηνιων.Γι αυτο και δεν εχει
καθολου φλαντζοκολλες αν προσεξες..
Απο την πλευρα του συγκροτηματος δισκων
του συμπλεκτη αντιθετως,εχει ανοιχτει καθως εχουν αλλαχτει (τουλαχιστον) μια φορα οι δισκοι...Εκει να δεις πως φαινονταν οι
κολλες που κρεμονταν σαν τσιχλα και το παξιμαδι το κεντρικο πως εχει κακοποιηθει γυρω απο την ασφαλεια του

Μαζι με την καδενα ενα ακομα γεγονος που καταμαρτυρα οτι τα χιλιομερα του κινητηρα δεν ειναι αυτα που γραφει
στον πινακα οργανων...



SCORPIOS wrote:Μου φαίνεται ότι όταν φτάσω στα χλμ θα έρθω και εγώ για ρύθμιση-αλλαγή στις βαλβίδες
τεντωτήρες κτλ κτλ. Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 978343

Ναι ρε...μην μασας....Αμα εχεις manual και πιανουν τα χερια σου μην φοβασαι τιποτα...Καλα τα ελεγε ο Ραπτορας που εχει σπασει τα
δακτυλα του στα κολομηχανακια να τα μαστορευει...

SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

20/2/2011, 11:55 am
manual έχω αλλά είναι στα Εγγλέζικα.
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

20/2/2011, 11:56 am
SCORPIOS wrote:manual έχω αλλά είναι στα Εγγλέζικα.

Γιατι τα δικα μας που ειναι;
Στα ελληνικα; Razz

Ολα θα γινουν,μην αγχεσαι...
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

20/2/2011, 11:52 pm
gabadoo wrote: Η μονάς παραγωγης ηλεκτρικου ρευματος

Μπιφτεκιδες μην κλαιτε ρε!!!!Αυτο ειναι Africa δεν χαλανε τα πηνια (Παναγιωτη μην βριζεις ρε συ) Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 903277 Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 903277
Γιατί να βρίσω φιλαράκι...τώρα πλέον έχω καινούριο και μαμάτο! Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 598572
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

21/2/2011, 11:36 pm
Λυσιμο κινητηρα Africa,συνεχεια....


Το εμβολο του πισω κυλινδρου,με την ανομοιομορφη καπνια....

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22588_AfricaTwin46_122_79lo


και το ιχνος των κολλημενων λαδιων στην νησιδα του πιστονιου,αναμεσα στα ελατηρια συμπιεσεως

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22545_AfricaTwin45_122_25lo Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_21859_AfricaTwin48_122_1148lo


Ο πειρος του εν λογω πιστονιου με τα εμφανη σημαδια "γρανιαρισματος"....

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22456_AfricaTwin42_122_341lo

Εδω χωρις το συγκροτημα των δισκων του συμπλεκτη

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_21902_AfricaTwin25_122_80lo

και ο συμπλεκτης με τους δισκους σε καλη κατασταση

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_21955_AfricaTwin26_122_1075lo

Το μοτερ εις τα εξ ων συνετεθη

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22416_AfricaTwin40_122_50loΚατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22369_AfricaTwin38_122_813lo

Ολα ηταν μια χαρα στο κατω μερος,αν εξαιρεσεις τις εντονες μαυριλες απο τα κωλο-λαδα που χρησιμοποιουσε και
την συχνοτητα με την οποια τα αλλαζε ο τρισ-μεγιστος μαλακοπιτουρας....Ημαρτον ρε σεις,τι κατσικια υπαρχουν εκει εξω;;
Ηθελε και Africa ο τσομπανης....

Μπιελοστροφαλα σε αριστη κατασταση,τιποτα παραπανω απο τις φυσιολογικες φθορες...

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22328_AfricaTwin37_122_431lo


Μπιελιτσες καθαροτατες στα μεταλλα τους (εκτος της φυσιολογικης φθορας αλλα οχι κατι τραγικο-αν δεν ειχε τον
πειρο θα δουλευε για πολλλλλαααααααα χρονια ακομα...)

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22285_AfricaTwin35_122_166loΚατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22245_AfricaTwin34_122_48lo

Κιβωτιο ταχυτητων απλοτατο και σε αριστη κατασταση,χωρις φθορες..

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22160_AfricaTwin31_122_1023lo



Εδω σε αυτη φωτο φαινεται η προσοχη που εδινε ο προηγουμενος ιδιοκτητης στα λαδια που εβαζε μεσα
Μια ματια στο σιτακι της τρομπας ειναι αρκετη...

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22114_AfricaTwin30_122_412lo


Απο την αξονικη μετατοπιση του πειρου του εμβολου και κατα τους δυο αξονες (ως προς την διαδρομη του εμβολου εννοω
διαμηκης ακουγοτανε σαν μπιελα-εγκαρσια μετατοπιση,χαραζε τα πλαινα των αντιβαρων του στροφαλοφορου.....)

Ελπιζω να φαινεται η χαρακιά

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22063_AfricaTwin29_122_156loΚατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_22028_AfricaTwin28_122_490lo


Ο εν λογω πειρος με την εμφανεστατη φθορα....

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_21989_AfricaTwin27_122_215lo


gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

21/2/2011, 11:53 pm
Συμπερασμα-εκτιμηση προσωπικη μας,και χωρις το μοτερ να εχει μετρηθει για ανοχες και λοιπες μετρησεις...

Αυτο που χτυπαγε "σαν" μπιελα οταν ζεσταινοταν,δεν ηταν μπιελα αλλα ο πειρος του εμβολου του πισω κυλινδρου....
Αυτο δημιουργησε καποια "φαινομενα" στα υπολοιπα συμπαρομαρτουντα...
Απο την διαμηκη μετατοπιση λογω μεταφορας του κεντρου του πειρου,η κορωνα εβγαινε λιγο επανω απο το
Α.Ν.Σ (ανω νεκρο σημειο)και "ετρωγε" καθαρη φλογα απο τα δυο μπουζι,αφου πρωτα πλενοταν απο το καυσιμο...
Γιαυτο και η ανομοιομορφη κατανομη καπνιας στην κορωνα του εμβολου,καθως και η καθαροτητα στην ακρη,εκει που
χτυπαγε ο σπινθηρας...Μας ειχε ξανατυχει αυτο οταν φτιαχναμε εναν κινητηρα για ενα ΜΑΝΤΑ που "σκαλιζαμε" καποτε..

Βεβαια θα ελεγχουν και η ποιοτητα του σπινθηρα,η ποιοτητα της αναφλεξης και τα καρμπιρατερ,αλλα μαλλον αυτο ειναι....
Το εμβολο ανεβαινε ψηλα,μεσα στον χωρο καυσης,γιαυτο και "καπνιστηκε" ετσι,γιαυτο και χτυπουσε στην καθοδο....

Η εγκαρσια μετατοπιση στο κατω μερος της μπιελας,στο κομβιο δηλαδη,εκανε τα πλαινα της να "τριβονται" στα πλαινα
του στροφαλοφορου,στο εσωτερικο των αντιβαρων...

Μαλλον στο ρεκτιφιε θα παμε για καινουργιο πειρο,και πουκαμισο στην μπιελα(εαν δεν αλλαχθει,μετα τον ελγχο της για τυχον
στρεβλωσεις..)

Εννοειται οτι θα αλλαχτουν τα παντα,απο ρουλεμαν παντου,τσιμουχες,φλαντζες.τα παντα ολα....
Εχει ηδη παραγγελθει και ενα σετ γενικης ανακατασκευης των καρμπιρατερ


Τωρα τι μπορει να το προκαλεσεαυτο το προβλημα με τον πειρο;
Μαλλον τα "πλακωματα" με κρυο κινητηρα....Βοηθησε και η κακη ποιοτητα των λαδιων καθως και η συχνοτητα της αλλαγης τους..

Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 3:19 pm
Εκτός από αυτά, υποψιάζομαι επιπλέον και υπερβολικά πλούσιο μίγμα στον πίσω κύλινδρο ή κακή λειτουργία ανάφλεξης.

Θα δείξει πιο σίγουρα ακόμα, όταν πάρουμε τις μετρήσεις.

Ερώτηση: Το πιστόνι στην φωτό, στα πλαινά του φαίνεται καθαρό, έχει γράψει και ένα Π. Το καθαρίσατε ή έτσι καθαρό βγήκε;
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 4:25 pm
Caracal wrote:
Ερώτηση: Το πιστόνι στην φωτό, στα πλαινά του φαίνεται καθαρό, έχει γράψει και ένα Π. Το καθαρίσατε ή έτσι καθαρό βγήκε;

Στο πιστονι που το σημαδεψαμε με "Π" (με γαλαζιο μαρκαδορο) ειναι του πισω κυλινδρου
με το προβλημα στον πειρο...

Το σκουπισαμε απλως,οχι κατι ιδιαιτερο...Τα καταλοιπα καμμενου λαδιου ηθελα να τονισω
που υπαρχουν αναμεσα στα ελατηρια συμπιεσεως.Αφου το ελατηριο λαδιου δεν
ειναι κολλημενο (ωστε να ανεβαινουν λαδια απο τα στροφαλα..) μαλλον λογω του
χτυπημενου πειρου θα πρεπει να εχει γινει καποιου τυπου "οβαλ" παραμορφωση
του κυλινδρου,απο την αξονικη μετατοπιση..Μαλλον (εικαζω...)

Περισσοτερα θα ξερουμε οταν μετρησουμε τους κυλινδρους..


Κατι αλλο τωρα Μιχαλη,μπορει να γνωριζεις περισσοτερο


Επειδη ουτε εγω ουτε ο Τακης μπορεσαμε να παμε αυτοπροσωπως για να ρωτησουμε
τιμες ανταλλακτικων,στειλαμε ενα φιλαρακο και ρωτησε στον Τογελο καποια πραματα...

Κρατιεσαι;;;;;;;

Οι φλαντζες ΜΟΝΟΝ κοστιζουν 198 ευρα
Τα ελατηρια των δυο πιστονιων,75 ευρα εκαστο.....
Για μεταλλα και τσιμουχακια βαλβιδων,διαφορα ο-rings και λοιπα ψιλολογια δεν τολμησε
να ρωτησει...

....Shocked Shocked Shocked Shocked

Μου πεσαν τα τσαουλια,ρε ντιαλεθ...

Τοσο ακριβα ειναι οντως,εχει κανενας αποψη τι περιπου παιζει;
Εδω σε 24v 6κυλινδρο της BMW (με ενα σκασμο τσιμουχες-τσιμουχακια
διαολακια, ελατηρια,μεταλλα ολο το σετ γενκης επισκευης δηλαδη..) εκαναν
150 ευρα...και μιλαμε ειναι 3 σακκουλες πραματα...

Να αρχισω ψαχτηρι σε ελληνικα και ξενα φορα;;; Shocked Shocked Shocked Shocked
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 4:55 pm
gabadoo wrote:.....και ρωτησε στον Τογελο καποια πραματα...

Κρατιεσαι;;;;;;;

Οι φλαντζες ΜΟΝΟΝ κοστιζουν 198 ευρα
Τα ελατηρια των δυο πιστονιων,75 ευρα εκαστο.....
Για μεταλλα και τσιμουχακια βαλβιδων,διαφορα ο-rings και λοιπα ψιλολογια δεν τολμησε
να ρωτησει...

....Shocked Shocked Shocked Shocked

Μου πεσαν τα τσαουλια,ρε ντιαλεθ...

Τοσο ακριβα ειναι οντως,εχει κανενας αποψη τι περιπου παιζει;



wellcome in honda !!!

T
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 5:04 pm
demon wrote:
gabadoo wrote:.....και ρωτησε στον Τογελο καποια πραματα...

Κρατιεσαι;;;;;;;

Οι φλαντζες ΜΟΝΟΝ κοστιζουν 198 ευρα
Τα ελατηρια των δυο πιστονιων,75 ευρα εκαστο.....
Για μεταλλα και τσιμουχακια βαλβιδων,διαφορα ο-rings και λοιπα ψιλολογια δεν τολμησε
να ρωτησει...

....Shocked Shocked Shocked Shocked

Μου πεσαν τα τσαουλια,ρε ντιαλεθ...

Τοσο ακριβα ειναι οντως,εχει κανενας αποψη τι περιπου παιζει;



wellcome in honda !!!

T


Σαρακακη φακ you ρε,and take Marinakis with you!!!!!!!! Razz

Ελαβα λινκ απο αδελφο εδω μεσα και το ψαχνω εξω....

Ενδεικτικα???

Ολες οι φλαντζες δεν θα κοστισουν παραπανω απο 40 ευρα,απο οτι υπολογιζω......

Να κλεισουν ολοι τους ρε,ολοι τους
γ@@μω τα μονοπωλια τους.....
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 7:57 pm
Είναι πραγματικά να απορείς πώς, την εποχή του διαδυκτίου και του e-bay, περιμένουν να πουλήσουν, για καμπόβοδα ψάχνουν;
Κατά David Silver μεριά είδες αδελφέ; http://www.davidsilverspares.co.uk/XRV750T-AFRICA-TWIN-1996/ Αν δεν τα έχουν στον κατάλογο, πάνε στις μικροφίσες και στείλε λίστα του τί θές, σε μιά μέρα θα έχεις απάντηση.
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 8:13 pm
Ρίξε και μια ματιά στο τί υπάρχει στο e-bay για τα αφρικούλια. 1,811 results found for HONDA AFRICA TWIN
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 9:53 pm
Παλλικαροι συγχαρητηρια για το μερακι και την αψογα συγκροτημενη (μηχανολογικη-φωτογραφικη) δουλεια. Παρα το κοστος σ' εργατοωρες ανταλλακτικα και θυλυκογρινειες, η διασκεδαση και η ηδονη του αποτελεσματος δεν εχουν τιμη σε κανενα δεικτη αξιων . . . Μενω συντονισμενος και θα χαρω να τα πουμε απο κοντα οταν οι συνθηκες μου το επιτρεψουν (ελπιζω πριν το ΜUJELLO)
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 10:14 pm
Πανάκριβες οι τιμές που έδωσε ο Τόγελος, εντάξει μην περιμένεις να συγκρίνονται με τιμές αυτοκινητάδικων πραγμάτων, αλλά όχι και 200 ευρώ οι φλάντζες (φαντάζομαι, 2 κεφαλών, 2 κυλίνδρων, 1 δεξιό καπάκι, 1 αριστερό καπάκι)

Δεν νομίζω να είναι πράγματι τόόόσο ακριβές, μπας και τα φουσκώνει λίγο ο Τόγελος στον φίλο; Μπας και να ρωτάγατε και αλλού, π.χ. στου Σαρακάκη απευθείας; Στο VFR που είχα αλλάξει πράγματα εγώ ΔΕΝ είχε τέτοιες τιμές, και μιλάμε και για μηχανάκι παραεισαγωγής σαφώς πιο σπάνιο και εκτός παραγωγής από το 94 όχι Africa που είναι πασίγνωστο... Π.χ. φλάντζα κεφαλής παρακάτι 40 ευρώ, σετ ελατήρια 35 ανά πιστόνι, κανά 40ρι το κάθε πιστόνι, θα μου πεις του Africa είναι διπλάσια στο μέγεθος, αλλά όχι κι έτσι οι τιμές.

Τσιμουχάκια βαλβίδων, δεν ξέρω για το Africa αλλά Bros και Transalp έχουν κοινά που μπαίνουν σε πολλά μοντέλα, υπολόγιζε 3-4 ευρώ τιμή από διεθνή ιντερνετομάγαζα, και γύρω στα 8-9 από Σαρακάκη.

Αν δεις ότι δεν βρήσκεις κάποια πράγματα στα ιντερνετομάγαζα, διαβίβασε part numbers με ένα PM, να σου πω πόσο τα παίρνω εγώ.
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 11:51 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Ρίξε και μια ματιά στο τί υπάρχει στο e-bay για τα αφρικούλια. 1,811 results found for HONDA AFRICA TWIN


Καλως ηρθες φιλαρακι
Αν μενεις Ιλιον εισαι διπλα στο Κωσταλεξι

Κερναμε καφε αμα λαχει....
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

22/2/2011, 11:59 pm
Caracal wrote:
Αν δεις ότι δεν βρήσκεις κάποια πράγματα στα ιντερνετομάγαζα, διαβίβασε part numbers με ένα PM, να σου πω πόσο τα παίρνω εγώ.


Μιχαλη ευχαριστω,οπως ευχαριστω και τον Παναη (απο την Καβαλα και οχι απο τα Μεγαρα) και
τον Ντον για το αμεσο ενδιαφερον....

Ειναι αληθεια οτι βρηκα αρκετα πραματα σε ιντερνετομαγαζα,αλλα αυριο λογω απεργιας θα
καβαλικω το σκλαβακι και θα κατεβω ο ιδιος Σπ.Πατση-Καβαλας,σε κατι ακρες τυπου "Ρασκος"
και θα παω φυσικα και απο τον Σαρακακη....

Αυριο θα ενημερωσω για να ειναι πιο πληρης ο οδηγος ετουτος...
Επισης αυριο θα παω τον στροφαλο,τις μπιελες,τα πιστονια και τους κυλινδρους στον Δρακο
για μετρημα οποτε θα του κανω μια ερωτηση και του ιδιου του Δρακου...

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει τουλαχιστον ελατηρια εμβολων
Το θεμα ειναι-θα μου πεις-να ειναι η σωστη σκληροτητα ωστε να μην πληγωνει τον κυλινδρο
αλλα και να μην φθειρεται ευκολα...Θα δω...
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

23/2/2011, 7:52 am
Καλως σας βρηκα. Γεννημα-θρεμα Ιλιον (Πολυτεκνων-San Fanouris-Aγ. Νικολαος) Βοηθεια μας . . . Δωσε μου στιγμα με ΠΜ και θα λαχει ο καφες. Καλη επιτυχια στην ερευνα σημερα. Δημητρης.
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

23/2/2011, 7:21 pm
Ένα site για να παίρνεις ιδέα από τιμές είναι το παρακάτω, όπου παλαιότερα είχε και partslist αλλά τώρα τα έχει βγάλει δυστυχώς

http://zsf-motorrad.de/product/135744

Στην κεντρική σελίδα βάζεις τον αριθμό πλαισίου και σου βγάζει το μηχανάκι σου

Οι τιμές του βέβαια είναι φωτιά και λαύρα... ο Σαρακάκης είναι φθηνότερος!!

Υπολόγιζε ότι ο Σαρακάκης τα δίνει όσο αυτός χωρίς τον ΦΠΑ περίπου,
οπότε αν συνυπολογίσεις και τα μεταφορικά είναι τελείως ασύμφορος, απλά μπορείς να ξέρεις τι κοστίζουν τα ανταλλακτικά χωρίς να τρέχεις στους αντιπροσώπους...
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

28/2/2011, 12:55 pm



Xριστος και Παναγια και ολοι οι Αγιοι!!!!!!!!!!!

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Knife Knife Knife Swear Swear Swear Swear Stupid2 Stupid2 Stupid2 Stupid2 pray pray pray pray pray pray fight3 fight3 fight3 fight3

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Th_890380646_1298890380_122_400lo


gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Κατι υπαρχει στα σκαρια........ - Page 4 Empty Re: Κατι υπαρχει στα σκαρια........

28/2/2011, 12:58 pm
Σαν να μου εριξε φαπα ο Παπαγιαννοπουλος και βλεπω "πεταλουδες"

Ναυσικαααααααααααααααα,πνιγηκααααααααααααααααααα

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum