VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

+18
antoineBiscione
Them1s xXx
XLGeorge
karapialis
gabadoo
Vvag
Postman
kortomalteze
ΗΛΙΑΣ
Fanrider
Don John
gasoil
Ταξιδευτής
Viking
glystras
KiloMeater
Caracal
mak
22 posters
Go down
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 12:37 am
Οι περισσότεροι, επιλέξαμε την συγκεκριμένη μοτοσικλέτα για τον πολύπλευρο χαρακτήρα της. Μπορεί να κινηθεί χωρίς ιδιαίτερους συμβιβασμούς στην πόλη, να κάνει εκατοντάδες "γρήγορα" χιλιόμετρα στην εθνική χωρίς να κουράσει τον οδηγό της, να "στρίψει" με αξιώσεις σε μία επαρχιακή διαδρομή, αλλά και να μπει στην πίστα όπου θα κινηθεί ανταγωνιστικά, βοηθώντας τον αναβάτη της να βελτιωθεί και ανταμείβοντας τον με ένα αξιοπρεπές γυρολόγιο για μοτοσικλέτα του είδους.

Έχω μπει αρκετές φορές σε πίστα με αυτοκίνητο αλλά ουδέποτε με μηχανή, και όταν με το καλό παραλάβω την Βέφα έχω σκοπό να ακολουθήσω σε κάποιο trackday. Θα ήθελα λοιπόν εδώ οι πιο έμπειροι, να κατατοπίσουν και εμάς τους νέους όσον αφορά το τι θα πρέπει να περιμένουμε από τον εαυτό μας, αλλά και από την VFR. Επίσης οποιοδήποτε βίντεο (ή ακόμα και φωτό) θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Παρακάτω ακολουθεί ένα πολύ ωραίο βιντεάκι από τις Σέρρες του φίλου Viking.


Αφορμή να ξεκινήσω αυτό το topic, στάθηκε μια πρόσφατη δοκιμή από το MotorCyclesNews όπου γίνεται αντιπαράθεση τεσσάρων μοτοσικλετών από διαφορετικές κατηγορίες (KTM SMT - Honda VFR800 - BMW GS Adventure - Suzuki GSX-R750), με σκοπό να αναδειχθεί το καλύτερο all-rounder. Στο τέλος τις δοκιμής μπαίνουν και στην πίστα του Brands Hatch και οι χρόνοι έχουν ως εξής:

1) GSX-R 750: 51.9sec
2) KTM SMT: 54.4sec
3) BMW GS: 1.00.7sec
4) Honda VFR: 1.02.0sec Wall Knife

Είναι δυνατόν να τα πηγαίνει τόσο χάλια η VFR?? Εντάξει, δεν περίμενα να είναι κοντά στο GSX-R αλλά όχι και πίσω από την GS και τόσο πίσω από το ΚΤΜ... Think

Η εν λόγω δοκιμή:
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 5:31 am
Καλά τώρα, άμα βγάζει το ΚΤΜ σαν ''best practicality'' καταλαβαίνει κανείς πόσο σοβαρό είναι στο σύνολό του το τεστ. Για την ιστορία το ΚΤΜ έχει π.χ. τόσο πολλούς κραδασμούς, που ειδικά με δεύτερο άτομο δεν πας ούτε μέχρι την Πάτρα. Πας δλδ αλλά καταστρέφεσαι... Τα άλλα τρία, μόνο σε αυτό το θέμα, είναι βιλλλλούδο μπροστά του, οπότε αμέσως-αμέσως από αυτό το θέμα και μόνο τα practicality και best all rounder πάνε περίπατο.


Όσο για το best all rounder. Στην πίστα των Σερρών, έχω δει Vtec, που μέσω χειμώνα ταξίδεψε από Αθήνα δικάβαλο και φορτωμένο φτάνοντας νύχτα στις Σέρρες, την επομένη μπήκε όλη μέρα στην πίστα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ, έκανε και την βραδυνή του βόλτα στις Σέρρες , και την μεθεπόμενη ξαναμπήκε μέχρι το μεσημέρι πίστα, οποτε και ξαναφορτώθηκε και γύρισε πάλι δικάβαλο Αθήνα.


Ε αν αυτό δεν είναι best all rounder και μπορεί το ΚΤΜ ή το GS ή το GSXR να είναι καλύτερο συνολικά σύμφωνα με το MCN, τι να πω, μάλλον ζούμε σε κάποιο άλλο περίεργο σύμπαν Blink


Γενικά το MCN και σχεδόν πάντα τους άγγλους δημοσιογράφους μην τους παίρνετε και πολύ στα σοβαρά. Διαβάστε τους, κρατήστε σε μια άκρη του μυαλού σας τι λένε, αλλά με εμπιστοσύνη ποντικιού σε γάτα ότι δεν θα το φάει... Μόνο να σκεφτείτε ότι κάθε Σεπτέμβρη αναγγέλουν ''σιγουρα_αυτήν_την_φορά_όμως'' το καινούριο V5 της Honda, εδώ και 5 χρόνια....

Στην πίστα τώρα.

Καλό χρυσό και άγιο το ΒιΤεΚ, ΑΛΛΑ:

1-Είναι βαρύ (βάρος και πίστα...έννοιες αντικρουόμενες)
2-Είναι αδύναμο (σχετικά για το βάρος και τα κυβικά του)
3-Έχει ΑΘΛΙΟ μπροστινό (κακά τα ψέματα παίδες....)
4-Έχει πλαίσιο αδύναμο, σχεδιασμένο για οδηγική άνεση, όχι για ακαμψία και χρήση πίστας.

Παρόλαυτά είναι αξιοπρεπέστατο στην πίστα, φιλικό, εύκολο, συγχωρεί λάθη. Ε, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...

Χωρίς να έχω αριθμητικά δεδομένα, ΟΧΙ οι χρόνοι του MCN δεν μου φαίνονται σωστοί.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 8:09 am
Μια ενσταση
Για έναν άνθρωπο χωρίς εμπειρία απο πίστες , μια χαρά είναι το VFR.
Είναι ενας τρόπος να μπορέσεις να μπείς μέσα (πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να πάει με GS...) και να αρχίσεις να ψάχνεις τις ικανότητές σου.
Εντάξει, αναγνωρίζω οτι μπορεί να είμαι εγώ κουλάδι, αλλά την τελευταία φορά που πήγα έμεινα με την αίσθηση οτι αυτός που θέλει upgrade είμαι εγώ και οι ικανότητές μου, και σήμερα (καιρού επιτρέποντως) αν καταφέρω να ξαναπάω στο TD πάλι με αυτό το στόχο πάω..

Μπορέι πάλι αν έμπαινα με κανα SS μέσα (σημ. δεν εχω οδηγήσει ποτέ) όλα να μου φαινότανε πολύ πιο εύκολα και να άλλαζα γνώμη.

Και εν πάσει περιπτώσει, αν κατάλαβα καλά τι ψάχνει το πλλικάρι, που δεν είναι οι χρόνοι αλλά απλά μια διασκεδαστική και διδακτική εμπειρία στην πίστα, σίγουρα το VFR μπορεί να το δώσει αυτό.
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 11:33 am
Καταρχήν το MCN είναι μια βλακεία και μίση. Δεν υπάρχει περίπτωση on-off να πηγαίνει καλύτερα από το vtec σε πίστα με ίδιους σε ικανότητες οδηγούς. Το έχω δει πολλές φορές το έργο στις Σέρρες αλλά και στα Μέγαρα.

Θα διαφωνήσω με τον Velociraptor στο ότι έχει άθλιο μπροστινό …αν εννοεί μαμά ναι, αλλά ευτυχώς με λίγα λεφτά αλλάζει και γίνετε αρκετά αξιόλογο. Αλλά και το πλαίσιο το όποιο δεν παραμορφώνει όσο και να το ζορίσεις και έχει την ελαστικότητα που πρέπει ακόμα και για πίστα και χάρης αυτή την ελαστικότητα έχω γλυτώσει 2 φόρες να αγοράσω οικόπεδο.

αν πηγαίνεις συχνά Σέρρες και κάνεις σταθερή μυαλωμένη πρόοδο σαν οδηγός τουλάχιστον για 10 track-days το vtec είναι μια χαρά μετά οι ικανότητες του οδηγού αυξανουν και ξεμένει το vfr και εκεί αποφασίζεις ή κυνηγάς χρονόμετρα ( και αλλάζεις μηχανή ) ή πηγαίνεις για διασκέδαση όπως πολύ σωστά λέει ο KiloMeater και αρχίζεις και συμβιβάζεις ορισμένες στροφές.

Έξαλλου έχει και μερικά στοιχειά πίστας που μερικά SS δεν έχουν όπως μονόδρομο, στενό ντεπόζιτο ώστε να το χρησιμοποιείς σαν μοχλό και καλή πρόσφυση στην έξοδο στροφής λόγο V4.

Παρτε και ένα δικο μου video Rolling Eyes
Viking
Viking
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 230
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Aprilia RSV Tuono
Κράνος : Suomy Spec1R

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 1:27 pm
Το βίντεο του glystra είναι πολύ καλύτερο γιατί απλά ο άνθρωπος είναι τάπας Rock

Τώρα για το VFR..
-το μόνο που με πείραξε ήταν το βάρος του στο τριπλό S των Σερρών και στο S πριν την ευθεία (εκεί λιγότερο).Απλά ήθελε αρκετή προσπάθεια και δύναμη τη στιγμή που έβλεπες τα πανάλαφρα SS να το κάνουν για πλάκα.

Για τον αναβάτη..
-βάζεις μια ταχύτητα μέσα και αποφεύγεις απότομες επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις.Αν δεις στο βίντεό μου, γυρίζω αρκετά αργά. Αλλά περνάω πολύ καλά! Με βολεύει η θέση οδήγησης, δεν αλλάζω ποτέ ταχύτητα (3η συνεχώς στις Σέρρες), με εξυπηρετεί το φρένο του κινητήρα, δε πατάω ποτέ δυνατά φρένο ούτε ανοίγω δυνατά γκάζι προτιμώντας να οδηγώ με ροή (ανοιγοκλείνοντας το γκάζι).

Αυτό που θα πρέπει να περιμένεις από τη βέφα είναι αρκετή ευχαρίστηση με ασφάλεια και προβλέψιμη συμπεριφορά.
Εσύ απλά φρόντισε να μην κυνηγάς χρόνους και λοιπά γρήγορα μηχανάκια και θα περάσεις μια χαρά!

Όταν γυρίσω σπίτι θα βάλω και καμιά φωτό από την τρελοπαρέα που πήγα Σέρρες Drinking
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 2:23 pm
Velociraptor wrote:Καλά τώρα, άμα βγάζει το ΚΤΜ σαν ''best practicality'' καταλαβαίνει κανείς πόσο σοβαρό είναι στο σύνολό του το τεστ. Για την ιστορία το ΚΤΜ έχει π.χ. τόσο πολλούς κραδασμούς, που ειδικά με δεύτερο άτομο δεν πας ούτε μέχρι την Πάτρα. Πας δλδ αλλά καταστρέφεσαι... Τα άλλα τρία, μόνο σε αυτό το θέμα, είναι βιλλλλούδο μπροστά του, οπότε αμέσως-αμέσως από αυτό το θέμα και μόνο τα practicality και best all rounder πάνε περίπατο.


Όσο για το best all rounder. Στην πίστα των Σερρών, έχω δει Vtec, που μέσω χειμώνα ταξίδεψε από Αθήνα δικάβαλο και φορτωμένο φτάνοντας νύχτα στις Σέρρες, την επομένη μπήκε όλη μέρα στην πίστα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ, έκανε και την βραδυνή του βόλτα στις Σέρρες , και την μεθεπόμενη ξαναμπήκε μέχρι το μεσημέρι πίστα, οποτε και ξαναφορτώθηκε και γύρισε πάλι δικάβαλο Αθήνα.


Ε αν αυτό δεν είναι best all rounder και μπορεί το ΚΤΜ ή το GS ή το GSXR να είναι καλύτερο συνολικά σύμφωνα με το MCN, τι να πω, μάλλον ζούμε σε κάποιο άλλο περίεργο σύμπαν Blink


Γενικά το MCN και σχεδόν πάντα τους άγγλους δημοσιογράφους μην τους παίρνετε και πολύ στα σοβαρά. Διαβάστε τους, κρατήστε σε μια άκρη του μυαλού σας τι λένε, αλλά με εμπιστοσύνη ποντικιού σε γάτα ότι δεν θα το φάει... Μόνο να σκεφτείτε ότι κάθε Σεπτέμβρη αναγγέλουν ''σιγουρα_αυτήν_την_φορά_όμως'' το καινούριο V5 της Honda, εδώ και 5 χρόνια....

Στην πίστα τώρα.

Καλό χρυσό και άγιο το ΒιΤεΚ, ΑΛΛΑ:

1-Είναι βαρύ (βάρος και πίστα...έννοιες αντικρουόμενες)
2-Είναι αδύναμο (σχετικά για το βάρος και τα κυβικά του)
3-Έχει ΑΘΛΙΟ μπροστινό (κακά τα ψέματα παίδες....)
4-Έχει πλαίσιο αδύναμο, σχεδιασμένο για οδηγική άνεση, όχι για ακαμψία και χρήση πίστας.

Παρόλαυτά είναι αξιοπρεπέστατο στην πίστα, φιλικό, εύκολο, συγχωρεί λάθη. Ε, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...

Χωρίς να έχω αριθμητικά δεδομένα, ΟΧΙ οι χρόνοι του MCN δεν μου φαίνονται σωστοί.

+1000

Δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα!
Η VFR ειναι ΜΑΚΡΑΝ η καλυτερη all round μηχανη για χρηση τουρισμου, βολτας ΚΑΙ πιστας. Δεν εβγαινε αδικα η καλυτερη all round μοτο στον κοσμο τοσα χρονια! Με τετοιες περγαμηνες θα μπορουσε κανεις να πει οτι καποιο απο τα αλλα 3 μηχανακια του τεστ ειναι καλυτερα;

Σιγουρα ΔΕΝ ειναι εργαλειο πιστας, αλλα μπαινει στην πιστα, στριβει, διασκεδαζει τον αναβατη του, συγχωρει, βοηθαει και στο τελος της ημερας φορτωνει και τα μπαγκαζια και φευγει. Τι αλλο να πουμε;

Υπο αυτο το πρισμα οι χρονοι που μπορει η δεν μπορει να γραψει σε μια πιστα ειναι αδιαφορο. Στο κατω κατω αν καποιος θελει να κυνηγησει τα χρονομετρα υπαρχουν ενα σωρο μηχανες καλυτερες.
Οπως κατα την ιδια εννοια ειναι αδικο να κατακρινουμε το βαρος, στησιμο και δυναμη μιας μηχανης που εχει φτιαχτει με γνωμονα ταξιδια.

Εγω θα ελεγα απλα να μην ασχολειστε και να ΜΗΝ νοιωθετε ασχημα που η VFR στην πιστα δεν γραφει χρονους η υπαρχουν αλλες που γραφουν καλυτερους. Και λοιπον; Δεν ειναι αυτος ο ρολος της. Οποιος θελει να κυνηγησει τα χρονομετρα, τοτε περαστε απο δω κυριε για τα GSXCBR1024RRRRR μας. Wink

Εμενα προσωπικα αν η μηχανη μου δινει ευχαριστηση στην οδηγηση και με ταξιδευει ομορφα, ανετα και γρηγορα ολα τα αλλα περισσευουν.
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 4:19 pm
Viking χερας δεν είμαι, απλά έχω πάει πιο πολλές Σέρρες από σένα. Smile

Ταξιδευτής wrote:
Εγω θα ελεγα απλα να μην ασχολειστε και να ΜΗΝ νοιωθετε ασχημα που η VFR στην πιστα δεν γραφει χρονους η υπαρχουν αλλες που γραφουν καλυτερους. Και λοιπον; Δεν ειναι αυτος ο ρολος της. Οποιος θελει να κυνηγησει τα χρονομετρα, τοτε περαστε απο δω κυριε για τα GSXCBR1024RRRRR μας. Wink


το vfr μπαίνει πίστα και κινείτε αξιοπρεπέστατα και εκτός αν μιλάμε επίπεδο αγωνιζομένων κυνηγάει SS Evil or Very Mad

και που να δείτε που είχαν έρθει 25 βούλγαροι αγωνιζόμενοι για προπόνηση με ανάλογα αγωνιστικά μηχανάκια και μετά από άπειρες προσπεράσεις και 2 secions μετά, όποτε έμπαινε το vfr έβγαιναν αυτοί αφού δεν άντεχε η ψυχολογία τους να τους περνάει Thumbsup Thumbsup Thumbsup

μου βγήκε μια καφρίλα αλλά τα είπα και ησύχασα lol! lol! lol!
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 5:04 pm
glystras wrote:
και που να δείτε που είχαν έρθει 25 βούλγαροι αγωνιζόμενοι για προπόνηση με ανάλογα αγωνιστικά μηχανάκια και μετά από άπειρες προσπεράσεις και 2 secions μετά, όποτε έμπαινε το vfr έβγαιναν αυτοί αφού δεν άντεχε η ψυχολογία τους να τους περνάει Thumbsup Thumbsup Thumbsup

μου βγήκε μια καφρίλα αλλά τα είπα και ησύχασα lol! lol! lol!

ΟΟΟΥΥΥΥΥΦΦΦΦΦΦ
Πες τα ρε glystra. ΕΕΕΤΣΙΙΙΙ. Να τα λέμε αυτά γιατί μου είχε πέσει η ψυχολογία Thumbsup Thumbsup
Νοιώθω σαν να βάλαμε γκολ. cheerleader
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 7:34 pm
Ταξιδευτής wrote:Υπο αυτο το πρισμα οι χρονοι που μπορει η δεν μπορει να γραψει σε μια πιστα ειναι αδιαφορο. Στο κατω κατω αν καποιος θελει να κυνηγησει τα χρονομετρα υπαρχουν ενα σωρο μηχανες καλυτερες.
Οπως κατα την ιδια εννοια ειναι αδικο να κατακρινουμε το βαρος, στησιμο και δυναμη μιας μηχανης που εχει φτιαχτει με γνωμονα ταξιδια.

Εγω θα ελεγα απλα να μην ασχολειστε και να ΜΗΝ νοιωθετε ασχημα που η VFR στην πιστα δεν γραφει χρονους η υπαρχουν αλλες που γραφουν καλυτερους. Και λοιπον; Δεν ειναι αυτος ο ρολος της. Οποιος θελει να κυνηγησει τα χρονομετρα, τοτε περαστε απο δω κυριε για τα GSXCBR1024RRRRR μας. Wink

Θα ήθελα εδώ να επαναλάβω πως δεν έχω την απαίτηση η VFR να κάνει χρόνους παρόμοιους ούτε καν κοντινούς με SS, αλλά περιμένω πως θα μπορεί να κινηθεί ανταγωνιστικά σε σχέση με μοτοσικλέτες παρόμοιας φιλοσοφίας και αναλογίας kg/hp. Ο προβληματισμός αυτός, μου δημιουργήθηκε βλέποντας τους χρόνους που αναφέρονται στο αρχικό post από το Brands Hatch. Βλέποντας λοιπόν το +1,3sec από το GS και το +7,6sec από το ΚΤΜ, έμεινα έκπληκτος. Και αυτό γιατί δεν είναι δυνατόν μια μοτοσικλέτα on-off, με αντίστοιχα on-off ελαστικά και παρόμοια αναλογία kg/hp να ρίχνει 1+sec στην VFR. Ακόμα και τα ~8sec διαφοράς από την ΚΤΜ μου φαίνονται πολλά (αν και όχι αδύνατα). Παρατήρησα εκ των υστέρων πως το VFR της δοκιμής είναι "παλιό" μοντέλο με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει σε φθορές, καταπόνηση, κατάσταση ελαστικών κλπ. Υποθέτω λοιπόν πως η δοκιμή έγινε κάπως πρόχειρα και ίσως η VFR "αδικήθηκε" κατά κάποιο τρόπο.

Όσον αφορά τώρα τους "χρόνους" γενικότερα. Ο λόγος που με κάνει να "στέκομαι" στην ανταγωνιστικότητα της VFR στη πίστα, είναι το γεγονός ότι θεωρώ πως αν οι επισκέψεις στην πίστα ανήκουν στο τακτικό πρόγραμμα (δλδ τουλάχιστον 1 φορά στους 3-4 μήνες), και η οδηγική εξέλιξη είναι ένας από τους πρωτεύοντες στόχους μας, είναι απαραίτητο κάποια στιγμή να στραφούμε στο χρονόμετρο. Και αυτό όχι για λόγους ματαιοδοξίας αλλά για λόγους βελτίωσης. Μετά από κάποιες επισκέψεις και αφού αποκτήσουμε την απαιτούμενη οικειότητα με την μοτοσικλέτα και την πίστα (γραμμές, σημεία φρεναρίσματος κλπ.), ο χρόνος και η ανάλυση του είναι αυτός που θα μας δείξει αν βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο ή όχι, από άποψη οδηγικής εξέλιξης. Ο χρόνος αλλά και η ανταγωνιστικότητα μας σε σχέση με άλλους αναβάτες παρόμοιας εμπειρίας και δυνατοτήτων μοτοσικλέτας.

Smile
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 8:19 pm
Εγώ σήμερα στα Μέγαρα πάντως πέρασα μια χαρά!
VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Get-4-2009-upload2world_com_ujcuoi

Είδα μερικά video που με τράβηξε σήμερα ενας φίλος... Παρόλο που μπαίνουμε με το ίδιο πλάγιασμα με 1-2 SS που συνέκρινα, εγώ πάω πιο .. αργά!! Πραγματικά πάει κάπως πιο αργά το VFR αλλά όταν είσαι μέσα και το ζείς αυτό δεν έχει μετράει καθόλου! Μόνο αμα κοιτάς μετά ρολόγια και video
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 8:22 pm
mak wrote:

Όσον αφορά τώρα τους "χρόνους" γενικότερα. Ο λόγος που με κάνει να "στέκομαι" στην ανταγωνιστικότητα της VFR στη πίστα, είναι το γεγονός ότι θεωρώ πως αν οι επισκέψεις στην πίστα ανήκουν στο τακτικό πρόγραμμα (δλδ τουλάχιστον 1 φορά στους 3-4 μήνες), και η οδηγική εξέλιξη είναι ένας από τους πρωτεύοντες στόχους μας, είναι απαραίτητο κάποια στιγμή να στραφούμε στο χρονόμετρο. Και αυτό όχι για λόγους ματαιοδοξίας αλλά για λόγους βελτίωσης. Μετά από κάποιες επισκέψεις και αφού αποκτήσουμε την απαιτούμενη οικειότητα με την μοτοσικλέτα και την πίστα (γραμμές, σημεία φρεναρίσματος κλπ.), ο χρόνος και η ανάλυση του είναι αυτός που θα μας δείξει αν βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο ή όχι, από άποψη οδηγικής εξέλιξης. Ο χρόνος αλλά και η ανταγωνιστικότητα μας σε σχέση με άλλους αναβάτες παρόμοιας εμπειρίας και δυνατοτήτων μοτοσικλέτας.

Smile

Αν μου επιτρέπεις, επειδή είμαι σε αυτή τη φάση, που σχετικά πρόσφατα ξεκίνησα να ψάχνομαι, το να κοιτάς το χρονόμετρο για να βελτιωθείς σαν οδηγός είναι ποοοολυυυυυυ μακρυά..... υπάρχουνε 1002 πράγματα στο ενδιάμεσω... πράγματα που μάλον θα ξέρεις στη θεωρία αλλά για να τα κάνεις κτήμα σου θέλει ποοοολές γύρες...
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 8:42 pm
KiloMeater wrote:Αν μου επιτρέπεις, επειδή είμαι σε αυτή τη φάση, που σχετικά πρόσφατα ξεκίνησα να ψάχνομαι, το να κοιτάς το χρονόμετρο για να βελτιωθείς σαν οδηγός είναι ποοοολυυυυυυ μακρυά..... υπάρχουνε 1002 πράγματα στο ενδιάμεσω... πράγματα που μάλον θα ξέρεις στη θεωρία αλλά για να τα κάνεις κτήμα σου θέλει ποοοολές γύρες...

Πολύ σωστά, συμφωνώ! Αν προσέξεις το έχω γράψει και εγώ. Smile

mak wrote:...Μετά από κάποιες επισκέψεις και αφού αποκτήσουμε την απαιτούμενη οικειότητα με την μοτοσικλέτα και την πίστα (γραμμές, σημεία φρεναρίσματος κλπ.)...

Είμαι σίγουρος πως θέλει πολύ δουλειά για να κατεφέρεις να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικο επίπεδο και ο μόνος τρόπος είναι η συχνή προπόνηση. Μακάρι να έχουμε την δυνατότητα να μπαίνουμε πίστα όσο το δυνατόν συχνότερα.

(Offtopic):το απόγευμα(~19.30) της Δευτέρας του Πάσχα είδα ένα ολόιδιο VFR με το δικό σου στην παραλιακή αμέσως μετά το VIVE MAR. Εσύ ήσουν? Smile
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 8:46 pm
mak wrote:

(Offtopic):το απόγευμα(~19.30) της Δευτέρας του Πάσχα είδα ένα ολόιδιο VFR με το δικό σου στην παραλιακή αμέσως μετά το VIVE MAR. Εσύ ήσουν? Smile

yeap! ξεκίνησα μια βολτίτσα προς Πειραιά και τελικά πήρα ολη την παραλιακή μεχρι κάτω !
Ήθελα να φάω τη βενζίνη να αδειάσει το τεπόζιτο για να βάλω Vpower σήμερα στο TD Very Happy Very Happy
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 8:53 pm
KiloMeater wrote:yeap! ξεκίνησα μια βολτίτσα προς Πειραιά και τελικά πήρα ολη την παραλιακή μεχρι κάτω !
Ήθελα να φάω τη βενζίνη να αδειάσει το τεπόζιτο για να βάλω Vpower σήμερα στο TD Very Happy Very Happy
Εγώ ήμουν με αυτοκίνητο σταματημένος στο φανάρι για να κάνω αριστερά, εις το επανιδείν! Very Happy
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/4/2009, 8:56 pm
glystras wrote:

και που να δείτε που είχαν έρθει 25 βούλγαροι αγωνιζόμενοι για προπόνηση με ανάλογα αγωνιστικά μηχανάκια και μετά από άπειρες προσπεράσεις και 2 secions μετά, όποτε έμπαινε το vfr έβγαιναν αυτοί αφού δεν άντεχε η ψυχολογία τους να τους περνάει Thumbsup Thumbsup Thumbsup

μου βγήκε μια καφρίλα αλλά τα είπα και ησύχασα lol! lol! lol!

Αντε ρε φιλε γλύστρα!!! Worship
Τι καφριλα μου λες??? Ετσι να τα λες αυτα να φτιαχνομαστε Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Και στην τελικη ας μας πουνε και καφρους Wink
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

23/4/2009, 12:05 am
glystras έγραψε:

και που να δείτε που είχαν έρθει 25 βούλγαροι αγωνιζόμενοι για
προπόνηση με ανάλογα αγωνιστικά μηχανάκια και μετά από άπειρες
προσπεράσεις και 2 secions μετά, όποτε έμπαινε το vfr έβγαιναν αυτοί
αφού δεν άντεχε η ψυχολογία τους να τους περνάει

Πολυ γουσταρω εεετσι μπραβο Wink
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

11/4/2010, 8:40 pm



mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

11/4/2010, 8:43 pm





*Το τελευταίο το έχω ξαναποστάρει στο "youtube corner", το βάζω και εδώ γιατί είναι κρίμα να χαθεί μέσα στα πολλά και διάφορα άλλα ποστ.
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

26/5/2010, 5:57 pm


Πρόκειται για την VFR 1200 με το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη. Πέρα από την ομαλή και ταχύτατη λειτουργία του κιβωτίου προσέξτε τα κατεβάσματα από 5η σε 2α στον κόφτη. Shocked Shocked ότι και να πω είναι λίγο, απίστευτο κιβώτιο... Worthy Worthy
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

26/5/2010, 6:22 pm
tromeroΕ .MOY ARESEI
kortomalteze
kortomalteze
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-06
Mηνύματα : 537
Ηλικία : 47
Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!
http://alex-politis.blogspot.com

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 3:24 am
Πρόκειται για την VFR 1200 με το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη. Πέρα από την ομαλή και ταχύτατη λειτουργία του κιβωτίου προσέξτε τα κατεβάσματα από 5η σε 2α στον κόφτη. Shocked Shocked ότι και να πω είναι λίγο, απίστευτο κιβώτιο... Worthy Worthy

απίθανα κατεβάσματα...αλλά και στα ανεβάσματα καταπίνει τα χλμ για πλάκα...λες και από κραδασμούς στο μπροστινό, χάνει επαφή ο τροχός και δείχνει λάθος το κοντέρ!!!!

τρομερό....

τώρα επί του θέματος...αν και έχω (ίσως) τη μικρότερη εμπειρία επί της πιστας και του all rounder bike...γυρίζοντας στην πίστα (τη μία και μοναδική φορά που πήγα) σαν τουρίστας στο 1ο session (μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο), αισθάνθηκα όπως τα στρουμφάκια στο στρουμφοχωριό(λαλαλλαλαλαλαλα) στο 2ο που με έβαλε ουρά ο εκπαιδευτής έξυσα μαρσπιέ (χωρίς Vtec), στο 3ο έπαιζα μεταξύ 8-16 βαλβίδων και στο 4ο δεν έπεσα κάτω από τις 7000 ποτέ...το vtec δούλευε ασταμάτητα για 16-17 λεπτά...νομίζω ότι είχα άλλη μηχανή, μου φώναζε στις στροφές να στίψω το γκάζι...

πλέον αυτή την αίσθηση του vtec την θέλω και στο δρόμο (πάντα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) και νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια στην στροφή (μιλάμε για παρατεταμένο στροφιλίκι)...ειδικά αν βγω τσάρκα με φίλους, νομίζω ότι στην touring μορφή του κρεμάει το μηχανάκι (παντα σε παρατεταμένες στροφές) και βλέπω να με αφήνουν πίσω οι υπόλοιποι της παρέας, οπότε βαζω Mikro στο mp3, καιω κάτι παραπάνω και να μαι κι εγώ...το σπαστικότερο δε είναι να πηγαίνει το καραβάνι με 160 χλμ...που στα vtec μία μπαίνει, μία βγαίνει...και εκεί μου τη δίνει τελείως, οπότε χουφτώνεις το γκάζι, βλέπεις και το τριψήφιο στο κοντέρ με το 2++ μπροστά, δαγκώνουν τα τιμονια τους κάτι tuono, κάτι gsr (που έχω για συντροφιά) και συνεχίζει ομαλά πλέον το μινι ταξίδι μας...

στο δια ταύτα παίδες και παίδαροι ήξερα τι πήρα...αν ήθελα πολύ πίστα θα πήγαινα σε R6 ή ένα daytona 675 (δε θα με χαλούσε καθόλου), αν ήθελα super motard θα αγόραζα ΚαΤεΜη, αν ήθελα να λύνω σταυρόλεξα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου θα αγόραζα τη Μπέμπα...

καμία από τις παραπάνω όμως δεν μπορεί να τα κάνει όλα τα παραπάνω (σε οδηγικό επίπεδο ελεύθερου χρόνου και όχι επαγγελματικά) με βαθμολογία άνω του 8/10 (πάντα για οδηγικό επίπεδο ελεύθερου χρόνου μιλάμε)...

για αυτό λοιπόν VeFa και ξερό ψωμί...
Respect
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 2:27 pm
kortomalteze wrote:
Πρόκειται για την VFR 1200 με το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη. Πέρα από την ομαλή και ταχύτατη λειτουργία του κιβωτίου προσέξτε τα κατεβάσματα από 5η σε 2α στον κόφτη. Shocked Shocked ότι και να πω είναι λίγο, απίστευτο κιβώτιο... Worthy Worthy

απίθανα κατεβάσματα...αλλά και στα ανεβάσματα καταπίνει τα χλμ για πλάκα...λες και από κραδασμούς στο μπροστινό, χάνει επαφή ο τροχός και δείχνει λάθος το κοντέρ!!!!

τρομερό....

τώρα επί του θέματος...αν και έχω (ίσως) τη μικρότερη εμπειρία επί της πιστας και του all rounder bike...γυρίζοντας στην πίστα (τη μία και μοναδική φορά που πήγα) σαν τουρίστας στο 1ο session (μεγάλες σχέσεις στο κιβώτιο), αισθάνθηκα όπως τα στρουμφάκια στο στρουμφοχωριό(λαλαλλαλαλαλαλα) στο 2ο που με έβαλε ουρά ο εκπαιδευτής έξυσα μαρσπιέ (χωρίς Vtec), στο 3ο έπαιζα μεταξύ 8-16 βαλβίδων και στο 4ο δεν έπεσα κάτω από τις 7000 ποτέ...το vtec δούλευε ασταμάτητα για 16-17 λεπτά...νομίζω ότι είχα άλλη μηχανή, μου φώναζε στις στροφές να στίψω το γκάζι...

πλέον αυτή την αίσθηση του vtec την θέλω και στο δρόμο (πάντα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) και νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια στην στροφή (μιλάμε για παρατεταμένο στροφιλίκι)...ειδικά αν βγω τσάρκα με φίλους, νομίζω ότι στην touring μορφή του κρεμάει το μηχανάκι (παντα σε παρατεταμένες στροφές) και βλέπω να με αφήνουν πίσω οι υπόλοιποι της παρέας, οπότε βαζω Mikro στο mp3, καιω κάτι παραπάνω και να μαι κι εγώ...το σπαστικότερο δε είναι να πηγαίνει το καραβάνι με 160 χλμ...που στα vtec μία μπαίνει, μία βγαίνει...και εκεί μου τη δίνει τελείως, οπότε χουφτώνεις το γκάζι, βλέπεις και το τριψήφιο στο κοντέρ με το 2++ μπροστά, δαγκώνουν τα τιμονια τους κάτι tuono, κάτι gsr (που έχω για συντροφιά) και συνεχίζει ομαλά πλέον το μινι ταξίδι μας...

στο δια ταύτα παίδες και παίδαροι ήξερα τι πήρα...αν ήθελα πολύ πίστα θα πήγαινα σε R6 ή ένα daytona 675 (δε θα με χαλούσε καθόλου), αν ήθελα super motard θα αγόραζα ΚαΤεΜη, αν ήθελα να λύνω σταυρόλεξα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου θα αγόραζα τη Μπέμπα...

καμία από τις παραπάνω όμως δεν μπορεί να τα κάνει όλα τα παραπάνω (σε οδηγικό επίπεδο ελεύθερου χρόνου και όχι επαγγελματικά) με βαθμολογία άνω του 8/10 (πάντα για οδηγικό επίπεδο ελεύθερου χρόνου μιλάμε)...

για αυτό λοιπόν VeFa και ξερό ψωμί...
Respect
Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 2:32 pm
Λιγο ακομα και θα με πείσετε να παρω ένα…. Αλλα πως φορτώνεσαι 50-60 κιλα παραπανω….???? Ιδωμεν..!!

Think Think
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 6:26 pm
postmankav wrote:Λιγο ακομα και θα με πείσετε να παρω ένα…. Αλλα πως φορτώνεσαι 50-60 κιλα παραπανω….???? Ιδωμεν..!!

Think Think

Τα' χουμε πει... Με μια βόλτα μέχρι την Επίδαυρο π.χ. θα προσπαθείς να βρεις που σκατά είναι τα 50-60 κιλά παραπάνω. Wink Wink Wink
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 10:29 pm
Vvag wrote:
postmankav wrote:Λιγο ακομα και θα με πείσετε να παρω ένα…. Αλλα πως φορτώνεσαι 50-60 κιλα παραπανω….???? Ιδωμεν..!!

Think Think

Τα' χουμε πει... Με μια βόλτα μέχρι την Επίδαυρο π.χ. θα προσπαθείς να βρεις που σκατά είναι τα 50-60 κιλά παραπάνω. Wink Wink Wink

Ή καναν ψυχωμενο με GS 1200 που θα σας κερασει τσαγακι...ειδικα Επιδαυρο!!!!

Cool
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 10:37 pm
Velociraptor wrote:


Όσο για το best all rounder. Στην πίστα των Σερρών, έχω δει Vtec, που μέσω χειμώνα ταξίδεψε από Αθήνα δικάβαλο και φορτωμένο φτάνοντας νύχτα στις Σέρρες, την επομένη μπήκε όλη μέρα στην πίστα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ, έκανε και την βραδυνή του βόλτα στις Σέρρες , και την μεθεπόμενη ξαναμπήκε μέχρι το μεσημέρι πίστα, οποτε και ξαναφορτώθηκε και γύρισε πάλι δικάβαλο Αθήνα.


Ε αν αυτό δεν είναι best all rounder και μπορεί το ΚΤΜ ή το GS ή το GSXR να είναι καλύτερο συνολικά σύμφωνα με το MCN, τι να πω, μάλλον ζούμε σε κάποιο άλλο περίεργο σύμπαν Blink



Τι απο αυτα που υπογραμμιζω δεν μπορει να κανει το GS ;;(το 1200 ετσι;;;)
Και να φτασει ατσαλακωτος στον προορισμο του;
Παντα σε σχεση με ενα V tec μιλαω....
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 10:43 pm
glystras wrote: Δεν υπάρχει περίπτωση on-off να πηγαίνει καλύτερα από το vtec σε πίστα με ίδιους σε ικανότητες οδηγούς. Το έχω δει πολλές φορές το έργο στις Σέρρες αλλά και στα Μέγαρα.


Μην παιρνεις ορκο
Οσο δεν μετραει η γνωμη του MCN,θα μπορουσα να πω οτι δεν μετραει και η δικη σου ως
δηλωμενου-πορωμενου V-Tec ακια.....

Εγω εχω δει αλλα πραματα σε παααρρρρραααα πολλες περιπτωσεις
Και δεν μιλαμε για ολα τα on-off αλλα μονο για το 1200 GS...

Razz
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 10:55 pm
Ειναι θεμα κατα ποσο βαρια τα εχεις Laughing Laughing.

Για δειτε εδω τον τυπο τι κανει , συγουρα θα θελει ενα μηχανακι τη βδομαδα χαλαρα !!! Worthy

ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 11:02 pm
Fanrider wrote: Ειναι θεμα κατα ποσο βαρια τα εχεις Laughing Laughing.

Για δειτε εδω τον τυπο τι κανει , συγουρα θα θελει ενα μηχανακι τη βδομαδα χαλαρα !!! Worthy

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ afraid afraid afraid afraid afraid Thumbsup Worthy
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 11:06 pm
Οκ με πείσατε Gs θα παρω…… Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum