VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

+18
antoineBiscione
Them1s xXx
XLGeorge
karapialis
gabadoo
Vvag
Postman
kortomalteze
ΗΛΙΑΣ
Fanrider
Don John
gasoil
Ταξιδευτής
Viking
glystras
KiloMeater
Caracal
mak
22 posters
Go down
karapialis
karapialis
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-15
Mηνύματα : 189
Ηλικία : 45
Μοντέλο : 2008
Κράνος : Arai rx7,shoei diabolic

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 11:12 pm
Velociraptor έγραψε:


Όσο για το best all rounder. Στην πίστα των Σερρών, έχω δει Vtec, που μέσω χειμώνα ταξίδεψε από Αθήνα δικάβαλο και φορτωμένο φτάνοντας νύχτα στις Σέρρες, την επομένη μπήκε όλη μέρα στην πίστα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ, έκανε και την βραδυνή του βόλτα στις Σέρρες , και την μεθεπόμενη ξαναμπήκε μέχρι το μεσημέρι πίστα, οποτε και ξαναφορτώθηκε και γύρισε πάλι δικάβαλο Αθήνα.


Ε αν αυτό δεν είναι best all rounder και μπορεί το ΚΤΜ ή το GS ή το GSXR να είναι καλύτερο συνολικά σύμφωνα με το MCN, τι να πω, μάλλον ζούμε σε κάποιο άλλο περίεργο σύμπαν Blink




Τι απο αυτα που υπογραμμιζω δεν μπορει να κανει το GS ;;(το 1200 ετσι;;;)
Και να φτασει ατσαλακωτος στον προορισμο του;
Παντα σε σχεση με ενα V tec μιλαω....


Αφενος δεν μππορει να ταξιδεψει με την ιδια (μεση) ταχυτητα με το vtec καθως ειναι ψηλοτερη μηχανη και θα ζοριστει απο τον αερα.

Δεν εχει την ιδια καλυψει ο οδηγος απο τα Fairing πιστεψε με εκεινο το ταξιδι στις Σερρες περιελαμβανε και χαλαζι,βροχη, με αποτελεσμα να εχουμε γινει ολοι ενα με τις μηχανες,(σφιχταγκαλιασμα το τεποζιτο οσο δεν παει).

Οσον αφορα το τι θα γινει μεσα στην πιστα....Ειναι κατι το οποιο οποιος μπαινει στην πιστα δεν θα σου απαντησει ποτε.Απλα μπαινεις στην πιστα και ολα τα υπολοιπα ειναι για την καφετερια και για αρθρα με σκοπο την πωληση (MCN) λες και ειμαστε εντελως ηλιθιοι και δεν ξερουμε απο μηχανες

Κολλημενος δεν θελω να ειμαι,το GS μπορει να βγει απο την ασφαλτο ενω το vtec δεν μπορει.Πιστεψε με στην Ελλαδα που δεν εχουμε δρομους ειναι πολυ σημαντικο κριτηριο.
Γενικα το ενα ειναι touring kai to αλλο on -off kai τις αδικουμε με την συγκριση.

cheers
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 11:38 pm
karapialis wrote:

Αφενος δεν μππορει να ταξιδεψει με την ιδια (μεση) ταχυτητα με το vtec καθως ειναι ψηλοτερη μηχανη και θα ζοριστει απο τον αερα.

Στο μοτοταξιδι στην Ιταλια φετος,ειδα (καθοτι ηταν πολυ φιλος ο Βασιλης ο Καμπερης με το GS 1200)το πως μπορει να ταξιδεψει ενα τετοιο μηχανακι....Οταν λες μεση ωριαια ταχυτητα ταξιδιου,ποσο λες;;;;Εσυ ποσο εχεις μεση ωριαια στα ταξιδια σου; Το Τζι Ες ανετα εχει 160-180 μεση ωριαια...δεν φτανει για ταξιδι (σε σχεση με ενα V-tec παντα μιλαμε;;;)

karapialis wrote:Δεν εχει την ιδια καλυψει ο οδηγος απο τα Fairing πιστεψε με εκεινο το ταξιδι στις Σερρες περιελαμβανε και χαλαζι,βροχη, με αποτελεσμα να εχουμε γινει ολοι ενα με τις μηχανες,(σφιχταγκαλιασμα το τεποζιτο οσο δεν παει).

Ειναι φανερο οτι δεν εχεις κανει ταξιδι με ΤζιΕς..Ρωτα τον Βασιλακο που εχει ερθει απο Γερμανια με -12 κελσιου συνεχως και ακαταπαυστη χιονοπτωση με Τζιες......Ρωτα τον επισης τι καλυψη εχει,ειδικα με τις μεγαλες ζελατινες.....Πολυθρονα λεμε

karapialis wrote:Οσον αφορα το τι θα γινει μεσα στην πιστα....Ειναι κατι το οποιο οποιος μπαινει στην πιστα δεν θα σου απαντησει ποτε.Απλα μπαινεις στην πιστα και ολα τα υπολοιπα ειναι για την καφετερια και για αρθρα με σκοπο την πωληση (MCN) λες και ειμαστε εντελως ηλιθιοι και δεν ξερουμε απο μηχανες


Δεν τιθεται θεμα ποιο ειναι πιο γρηγορο σε απολυτους χρονους....Στα χερια διαφορετικων
οδηγων και τα δυο μπορουν να κανουν ανταγωνιστικους χρονους ΜΕΤΑΞΥ τους,οσο και αν αυτο
σας φαινεται παραξενο....

Ειναι και τα δυο υπεροχα all around αλλα εχουν διαφορες οσο και ομοιοτητες
Το ενα φορτωνεται σαν γαιδουρι ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ την δυναμικη κινηση λογω αναρτησεων
Και το Βιτεκι φορτωνεται...αλλα ως εκει Ρωτα τον Ατζεβι τι τραβηξε δικαβαλος και
τριβαλιτσος στην Ιταλια,και ξανα-ματαρωτα και τον Δοκτορα Αμπο εαν αισθανεται τιποτα
τριβαλιτσος και δικαβαλος (ρωτα και την Μαρια επισης αν κουραζεται σε αυτες τις
συνθηκες...)
Δεν τα συγκρινω ως υποκειμενα στην ιδια κατηγορια,αλλα ως προς την ιδια χρηστικοτητα...
Απλα μου φανηκε παραξενο που ο Μακ στο αρχικο ποστ απορουσε τοσο πολυ για τα GS...


Το μονο που με ενοχλει στις ελικες ειναι αυτη η ντεμι-αξιοπιστια τους
Αλλα δεν εχουμε δει και λιγα με τα Βιτεκια,ειδικα στην Ιταλια....
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

19/9/2010, 11:58 pm
πραγματικά δεν καταλαβίνω που το πάς συγκρίνοντας το GS με το VFR....

apples 'n oranges... Think
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

20/9/2010, 1:14 pm
KiloMeater wrote:πραγματικά δεν καταλαβίνω που το πάς συγκρίνοντας το GS με το VFR....

apples 'n oranges... Think


Πουθενα δεν θελω να το παω....
Το παρον θρεντ εχει να κανει με το θεμα all around bike οπως το ειδαν οι συντακτες
του MCN και σε αυτο πανω απαντησα (και υποστηριξα..)στην απορια του ΜΑΚ αλλα και των αλλων
φιλων (Γλυστρας και Βελοσι) σε σχεση με το GS και το VFR...

Τα δυο μηχανακια ειναι δυο διαφορετικες εκδοχες πανω στο ιδιο θεμα,τουλαχιστον απο την
δικια
μου σκοπια...Απλα και εγω δεν μπορεσα να καταλαβω την οποια απορια του ΜΑΚ εν αρχη,και την
δυσαρεσκεια των αλλων σε σχεση με το ον οφ της BMW...

Τιποτα λιγοτερο-τιποτα περισσοτερο


XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

20/9/2010, 2:10 pm
Το MCN ειναι γνωστο στην Αγγλια σαν ...More Crap Newz Laughing

Εχοντας VFR και Transalp και εχοντας οδηγησει ολα τα μεγαλα on-off (και το GS), θα πηγαινα ταξιδι στην Ευρωπη με το VFR και στην Ελλαδα σε βουνισιους δρομους με το Transalp. Για βορειοευρωπαϊκες χωρες με υποδομη δρομων και οπου δεν μπορεις να πας ευκολα off-road, το VFR ειναι το best all rounder. Για την Ελλαδα με τις λακουβες-κρατηρες αλλα και τους χιλιαδες χωματοδρομους, (κατι σαν) το GS ειναι ισως το best all rounder (αν και χαλαει του κερατα...)

Παντως ειναι θεμελιακα διαφορετικες μηχανες.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

20/9/2010, 2:40 pm
Και κατι αλλο: επειδη εχω κανει το Brands Hatch με ...αυτοκινητο (με formula 3000 και με το προηγουμενο Golf GTI που ειχα), ειναι πολυ κλειστη πιστα που ευνοει το GS απο πλευρας χρονου.
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

20/9/2010, 4:20 pm
gabadoo wrote:Απλα μου φανηκε παραξενο που ο Μακ στο αρχικο ποστ απορουσε τοσο πολυ για τα GS...

Το ζήτημα-απορία που έθεσα στο αρχικό post δεν αφορά το σύνολο της δοκιμής. Ανατρέχοντας στις πιο πίσω σελίδες θα δεις ότι δεν στάθηκα καθόλου στο πιο είναι "best all rounder bike". Το ζήτημα που έθεσα αφορούσε αποκλειστικά τους χρόνους που έκανε το περιοδικό στην πίστα. Μίλησα αποκλειστικά για απόλυτους χρόνους σε απόλυτο περιβάλλον (πίστα) με διαπιστωμένης αξίας αναβάτες.

gabadoo wrote:Δεν τιθεται θεμα ποιο ειναι πιο γρηγορο σε απολυτους χρονους

**Και σύμφωνα με το παραπάνω δεν βλέπω να διαφωνούμε! Smile

**edit:Υποθέτω ότι εννοείς το VFR (έστω και για λίγο αναλόγως την πίστα)

mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

24/9/2010, 5:10 pm
Άπιαστο το παλικάρι με το Fi, πολύ ωραίες γραμμές!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

24/9/2010, 5:50 pm
mak wrote:Άπιαστο το παλικάρι με το Fi, πολύ ωραίες γραμμές!

Ο τύπος που τραβάει το βίντεο φαίνεται να πασχίζει και ο VFRάς νομίζεις ότι κάνει βόλτα..!!!! Πολύ στρωτή οδήγηση!!! Thumbsup
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

30/9/2010, 12:34 am
Η δράση αρχίζει μετά το 2' 50'' και όσο περνάνε οι γύροι ο ρυθμός εντυπωσιάζει... άπειρα Respect



mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

24/1/2011, 6:24 pm
Πρόκειται για τον ίδιο αναβάτη που είδαμε στα 2 παραπάνω βίντεο. Αυτή τη φορά όμως η on board κάμερα δεν βρίσκεται στη Βέφα αλλά στο RR? που βρίσκεται πίσω του. Τα σχόλια παραμένουν ίδια.. Respect

mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

4/2/2011, 4:27 pm
Στη Monza με V-tec Rock
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

4/2/2011, 4:31 pm
mak wrote:Στη Monza με V-tec Rock

ταπαααααααααα Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

5/2/2011, 12:39 pm
Them1s xXx wrote:
mak wrote:Στη Monza με V-tec Rock

ταπαααααααααα Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

ταπα 235 !!! χοχοχο !!!!

.

.

.
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

5/2/2011, 4:09 pm
Fanrider wrote:
Them1s xXx wrote:
mak wrote:Στη Monza με V-tec Rock

ταπαααααααααα Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

ταπα 235 !!! χοχοχο !!!!

.

.

.
...... Blush Blush Blush ΦΑΝΗ ΝΤΡΟΠΗ ΧΟΧΟΧΟΧΟ ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 235 ΑΛΛΑ καποια πανε ποιοοοο πανωωωω, κατι ωραια μαυρα με μπουρια εξατμισεις ....ντροπη φανη κακο αγορι. Knupp Knupp Knupp
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

6/12/2011, 1:51 pm
Επ' ευκαιρίας της λειτουργίας της πρώτης πίστα ταχύτητας στην Κύπρο είπα να δημοσιεύσω σ' αυτό το νήμα κι εγώ την εμπειρία μου, και να μοιραστώ τις απόψεις μου μαζί σας, μιας και συμπασχουμε Very Happy. Το πλοίο μίλησε και έδειξε τον σπορ χαρακτήρα του θα έλεγα. Πήγαμε 5 άτομα, στην πίστα ήμασταν μόνοι μας και ομολογώ το καταφχαριστήθηκαμε. Από λάστιχα φόρεσα εδώ κι ένα μήνα τα Angel κι ομολογώ έμεινα έκπληκτος. Υποδειγματική λειτουργία ακόμα και στην πίστα .Στα της οδήγησης τώρα... Μπορεί το γόνατο να μην είναι αυτοσκοπός και να μην σημαίνει ότι πας και γρήγορα, δε μπορώ να παραβλέψω όμως το γεγονός ότι το έξυσα αρκετές φορές και από τις 2 πλευρές. Πρώτη φορά μου είχε τύχει κι ομολογώ ενθουσιάστηκα. Σίγουρα θα πρέπει να παίξω ακόμα λίγο με τις αναρτήσεις μου ούτως ώστε να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις και σιγά σιγά να βελτιωθώ και σαν οδηγός. Ένα θέμα που είχα να είμαι ειλικρινής και με προβληματίζει, είναι το γεγονός ότι ενώ οι μπότες πατούσαν στις μύτες, ακούμπησαν πάρα πολλές φορές στην άσφαλτο. Αυτό σημαίνει ότι η κλίση μάλλον ήταν περισσότερο από το κανονικό, οπότε ίσως είμαι και τυχερός που δεν έγινε καμμιά στραβή. Προσπαθώ να καταλάβω τι έφταιγε. Το μυαλό μου ήταν συνεχώς απασχολημένο εκεί κι αυτό δε με άφηνε να συγκεντωθώ. Πάντως τα μαρσπιέ της βέφας είναι πολύ χαμηλά θέσης λόγω τουρισμού αλλά ίσως κάνω κι εγώ κάτι λάθος...;

Και μερικές φωτό...

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Td5nd

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Td4a

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Td3c

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Td2d

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 58203039

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 37454930

Στο τέλος και πάντα με χαμόγελο...

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 12473583

Και μία για τους λάτρεις της φωτογραφίας μιας και το έχω χόμπυ...

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 69531508
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

6/12/2011, 6:39 pm
Με γεια την πιστα, φαινεται λουκουμι Wink
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

6/12/2011, 6:58 pm
antoineBiscione wrote:Μπορεί το γόνατο να μην είναι αυτοσκοπός και να μην σημαίνει ότι πας και γρήγορα, δε μπορώ να παραβλέψω όμως το γεγονός ότι το έξυσα αρκετές φορές και από τις 2 πλευρές. Πρώτη φορά μου είχε τύχει κι ομολογώ ενθουσιάστηκα. Σίγουρα θα πρέπει να παίξω ακόμα λίγο με τις αναρτήσεις μου ούτως ώστε να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις και σιγά σιγά να βελτιωθώ και σαν οδηγός. Ένα θέμα που είχα να είμαι ειλικρινής και με προβληματίζει, είναι το γεγονός ότι ενώ οι μπότες πατούσαν στις μύτες, ακούμπησαν πάρα πολλές φορές στην άσφαλτο. Αυτό σημαίνει ότι η κλίση μάλλον ήταν περισσότερο από το κανονικό, οπότε ίσως είμαι και τυχερός που δεν έγινε καμμιά στραβή. Προσπαθώ να καταλάβω τι έφταιγε. Το μυαλό μου ήταν συνεχώς απασχολημένο εκεί κι αυτό δε με άφηνε να συγκεντρωθώ. Πάντως τα μαρσπιέ της βέφας είναι πολύ χαμηλά θέσης λόγω τουρισμού αλλά ίσως κάνω κι εγώ κάτι λάθος...;

Εμένα πάντως η θέση σου πάνω στην μηχανή κρίνοντας από τις φωτό, μου φαίνεται πολύ σωστή για πίστα και δεν βλέπω να κάνεις κάτι λάθος αλλά ίσως οι φωτό να είναι μικρό δείγμα και να μην λένε όλη την αλήθεια.

Δες στο link εδώ πως πατάει το μέσα πόδι ο τύπος, ουσιαστικά το πέλμα σημαδεύει ανάμεσα σε πλαίσιο και πατάκι, λοξά δλδ, και η άκρη της μπότας κρατιέται μέσα με αυτόν τον τρόπο.

http://gstwins.com/gsboard/index.php?topic=49243.0

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 18vn7

Αν γίνεις μόνιμος θαμώνας της πίστας, άρχισε να σκέπτεσαι μια αναβάθμιση στις αναρτήσεις σου και οπωσδήποτε άλλα σετ μαρσπιέ γιατί τα μαμά είναι πολύ χαμηλά και σε χρήση πίστας βρήσκουν. Σε αυτό συντελεί και η μαμά ανάρτηση που ''βυθίζεται'' από την φυγοκέντριση στις στροφές, με αποτέλεσμα η μοτοσυκλέτα να πλησιάζει πολύ στο έδαφος και να βρήσκουν τα μαρσπιέ. Δεν φτάνει που οι μαμά αναρτήσεις έχουν υπερβολικά πλαδαρά ελατήρια, έχουν και ανύπαρκτες αποσβέσεις, με αποτέλεσμα η μοτοσυκλέτα να αλλάζει υπερβολικά θέση στο γκάζι-φρένο.

(προσωπικά απορώ πως πιέζετε τις βέφες με ΑΥΤΕΣ τις Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΕΣ μαμά αναρτήσεις, αλλά τέσπα, αυτό είναι δικό μου ζόρυ...)

Επίσης αναφέρεις υπερβολικό πλάγιασμα. Δεν ξέρω αν κάνεις αυτό που θα περιγράψω, αλλά πολλοί αναβάτες πέφτουν στην παγίδα του ''κρατάω μεγάλη ταχύτητα εισόδου στην στροφή'' με αποτέλεσμα ο χρόνος και η κλίση στο πλάγιασμα να διαρκούν υπερβολικά πολύ, με αποτέλεσμα τελικά να ΧΑΝΟΥΝ σε χρόνο και να ζορίζουν άδικα την μοτό και τα λάστιχα. Προτίμησε μια πιο αργή ταχύτητα εισόδου, η οποία θα σου επιτρέψει να στρίψεις πιο ΣΥΝΤΟΜΑ την στροφή, και να ισιώσεις-ανοίξεις γκάζι πιο γρήγορα.

Μεγειά την πίστα.

antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

6/12/2011, 8:19 pm
Όχι αυτό που λες δεν το κάνω με την μεγάλη ταχύτητα στην στροφή. Οι φωτογραφίες είναι από το 3ο 20λεπτο όπου και είχα τραβήξει την μπότα ακριβώς στο σημείο που την έχει ο τύπος της φωτό. Στα πρώτα 2 κτυπούσε. Σίγουρα τα μαρσπιέ δεν βολεύουν, σίγουρα θέλει κι αναρτήσεις αλλά θα δω μελλοντικά διότι θαμώνας της πίστα δεν νομίζω να γίνω...! Άσε που σε τέτοια περίπτωση ένα cbr ή κάποιο άλλο SS θα είναι μια πολύ καλύτερη επιλογή...
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

6/12/2011, 8:20 pm
Πολύ όμορφα!! Η πίστα είναι καινούργια από ότι φαίνεται ε? Έχουμε φωτό της χάραξης? Πόσα μέτρα μήκος έχει? Το στυλ σου φαίνεται μια χαρά, σίγουρα θα σηκώνει μικροβελτιώσεις αλλά βρίσκεσαι σε καλό δρόμο! Σίγουρα η Βέφα μας δεν είναι trackday bıke και είναι αναμενόμενο αν την πιέσεις αρκετά να διαπιστώσεις ελλείψεις (βλ. χαμηλά μαρσπιέ, ενδοτική ανάρτηση κ.α) αλλά όλα αυτά διορθώνονται εύκολα. Μια χαρά λοιπόν! Wink
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

6/12/2011, 11:06 pm
Αντωνη ΑΨΟΓΟΣ :_hi:

Μπραβο σου ρε φιλε και καλες "στροφες", στην πιστα και παντου Thumbsup
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

7/12/2011, 10:39 am
Καποια στιγμή που ειχα μπει και εγω στο τριπάκι τις πίστας, ειχα αρχισει να ψαχνομαι πως θα αλλαξω το ενα, το αλλο, για να γινει καπως πιο 'πισταδορικη' η μηχανη.. Τελικα δεν εκανα τιποτα, μιας και ετσι που τα εφερε η ζωη, δεν καταφερα να συνεχισω να ασχολουμαι
Παρολαυτα, η αναμνηση της απολαυσης οσες φορες ειχα παει εχει μεινει, που μου λεει ενα πραμα:
αν σε ενδιαφερει η περιστασιακη μοναχα χρηση της πιστας (που τελικα ταιριαζει και με το χαρακτηρα της μηχανης αλλιως θα παιρναμε SS) απολαυσε τη οπως εκανες προσφατα και μη σκας με τα υπολοιπα

antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

7/12/2011, 2:16 pm
Ευχαριστώ παίδες. Περιστασιακά θα μπαίνω ναι για το κέφι μου. Δεν είναι για να γίνω θαμώνας. Καλά στριψίματα να 'χουμε..! Smile
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

7/12/2011, 8:46 pm
Ωραια..πολυ ωραια Αντωνη.
Αν ξερει κανεις τι οδηγει και τι να περιμενει,τοτε περνα καλα και το διασκεδαζει,αν οχι τον ενοχλουν ολα και εντελει αδικει εαυτον και μοτο.
Δεν θα μπω σε περισσοτερη αναλυση για την αναρτηση,θεση οδηγησης,εισοδο εξοδο στροφων κλπ, εσυ φαινεται να το απολαμβανεις Αντωνη κι αυτο ειναι το κυριοτερο.
Παντα να περνας καλα φιλε Smile Smile
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

7/12/2011, 8:47 pm
Clapping2
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

8/12/2011, 12:30 pm
mak wrote:Πολύ όμορφα!! Η πίστα είναι καινούργια από ότι φαίνεται ε? Έχουμε φωτό της χάραξης? Πόσα μέτρα μήκος έχει? Το στυλ σου φαίνεται μια χαρά, σίγουρα θα σηκώνει μικροβελτιώσεις αλλά βρίσκεσαι σε καλό δρόμο! Σίγουρα η Βέφα μας δεν είναι trackday bıke και είναι αναμενόμενο αν την πιέσεις αρκετά να διαπιστώσεις ελλείψεις (βλ. χαμηλά μαρσπιέ, ενδοτική ανάρτηση κ.α) αλλά όλα αυτά διορθώνονται εύκολα. Μια χαρά λοιπόν! Wink

Κάποιες πληροφορίες σχετικές στην ιστοσελίδα του, αν και δεν είναι διαφωτιστική.

http://www.achnaspeedway.com/

Καινούργια είναι ναι, έγιναν εγκαίνια πριν 2 βδομάδες. Το μήκος της το κόβω για 2 χιλιόμετρα, δεν το μέτρησα να είμαι ειλικρινής. Ελλείψεις σαφώς υπάρχουν στην μηχανή αλλά και πάλι το κέφι σου το κάνεις. Μη ξεχνάμε ότι το μηχανάκι είναι για τουριστική χρήση και παρόλα ταύτα στάθηκε αξιοπρεπέστατα ακόμα και με τα τουριστικά λάστιχα. Το μόνο πράγμα που έκανα έριξα τις πιέσεις και έσφιξα λίγο τις αναρτήσεις, μπρος και απόσβεση πίσω. Έχω ένα θέμα με την πίσω ανάρτηση μιας και δεν γυρνάει για να ρυθμίσω το ελατήριο είναι πολύ σφικτό. Λέτε να την ψεκάσω με WD-40? Όπως και να 'χει όλα αυτά όταν με το καλό αναρρώσω γιατί έκανα εγχείριση την Δευτέρα (κύστη κόκκικος) και καταλαβαίνεται... Ούτε να κάτσω δε μπορώ...!
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/2/2012, 6:54 pm
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

22/2/2012, 7:07 pm
Άτσα ο daytonaΣ!
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

30/4/2012, 3:19 pm
polecat81
polecat81
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-12-29
Mηνύματα : 25
Ηλικία : 43
Μοντέλο : CBR1100XX 00
Κράνος : AGV Longbow

VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc) - Page 2 Empty Re: VFR και πίστα (photos, videos, reviews etc)

30/4/2012, 5:31 pm
Ωραιος ο παικτης.Περα απο την οδηγηση το σωστο χρωμα και το σωστο μηχανακι Rock Rock Whistle Whistle Whistle Whistle
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum