Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

+16
Them1s xXx
apostat
Fanrider
Παναγιώτης Κ.
padelis
SCORPIOS
chr1s_86
ΠΑΝΕΑΣ
da_beazt
Roberto
XLGeorge
Don John
xristos280
dirty
Seelenheil
Ledbyzeppelin
20 posters
Go down
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 1:23 am
Καλησπερα παιδια,
χθες μετα απο μια βολτα στην ηλιολουστη Θεσσαλονικη πατησα μια βιδα η οποια καρφωθηκε στο κεντρο του μπροστινου λαστιχου μου. Το κακο ειναι οτι το λαστιχο ειναι ενα Pirelli Diablo μολις 2 εβδομαδων Crying or Very sad Δεν προλαβα ουτε καν να το στρωσω (εκανε μολις 150 χλμ).
Πηγα αμεσα σε εναν μαστορα , βαλαμε κορδονακι προσωρινα (απο αυτα που καιμε πρωτα και μπηγουμε μετα), και το χω σπιτι και σκεφτομαι τι να του κανω!!! Ο μαστορας μου ειπε να περασω ξανα και να κανουμε επισκευη με μανιταρι.
Απο την αλλη απο οσα διαβαζω και απο γνωμες , μου προτεινουν καλυτερα να το αλλαξω για να χω το κεφαλι μου ησυχο...μα την τσεπη μου αδεια!!!! Wall
Και λεω εγω , ωραια αλλαζω παλι λαστιχο και σε μια βδομαδα ξαναπαταω βιδα, και παει λεγοντας με τους πανεμορφους, πεντακαθαρους ευρωπαικων προδιαγραφων δρομους της Θεσσαλονικης μας . Θα αλλαζω παντοτε λαστιχο? Worthy
Αν βαλω μανιταρι ειναι επιφοβο? Και οπως εγραψε ο Παναγιωτης Κ. σε αλλο θεμα , η επισκευη με ΜΑΣΟΝΙ ειναι ενδεδειγμενη και σιγουρη ασφαλης λυση? Και αν ναι γνωριζουμε κανεναν καλο μαστορα στην Θεσσαλονικη να μου την κανει???
Σκεφτομαι να παρω τηλ τον μαστορα που μου περασε τα λαστιχα (εκει πισω απο το Ιπποκρατειο) να δουμε αν μπορουμε να βρουμε καποια αλλη λυση.
Τα φωτα σας παιδια γιατι με οσα διαβασα βλεπω ως μονοδρομο την αλλαγη ελαστικου....
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 2:20 am
Εδώ στους ευρωπαικών προδιαγραφών δρόμους της Ολλανδίας, όταν πάτησα μια βίδα η αλλαγή ήταν μονόδρομος... Αν η χρήση που κάνεις στη μηχανή είναι νορμάλ, τότε ίσως αξίζει η επισκευή. Αλλά για να βάζεις Diablo, μάλλον αλλού το πας το εργαλείο, οπότε θα σου πρότεινα να το αλλάξεις, για να στρίβεις χωρίς πολλές ανησυχίες!
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 8:14 am
Μην ακους τι λενε για αλλαγη ελαστικων και τα σχετικα λες και εχουμε τα εκατομυρια στην τσεπη μας ,αυτο που θα κανεις ειναι να πας να βαλεις το συντομοτερο δυνατον ενα εςωτερικο μπαλωμα στο λαστιχο και θα εισαι ενταξει μεχρι να τα αλλαξεις μετα απο 3 χρονια,θα σου στοιοχισει γυρω στα 7 ε
xristos280
xristos280
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-08-08
Mηνύματα : 489
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 2009
Κράνος : SHOEI XR 1000 crest

Χρήστος

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 10:39 am
dirty wrote:Μην ακους τι λενε για αλλαγη ελαστικων και τα σχετικα λες και εχουμε τα εκατομυρια στην τσεπη μας ,αυτο που θα κανεις ειναι να πας να βαλεις το συντομοτερο δυνατον ενα εςωτερικο μπαλωμα στο λαστιχο και θα εισαι ενταξει μεχρι να τα αλλαξεις μετα απο 3 χρονια,θα σου στοιοχισει γυρω στα 7 ε



Συμφωνώ απόλυτα με τον dirty φίλο μου .

Πάτησα καρφί την 2η μέρα αγοράς του VFR μου και δεν ξανά ασχολήθηκα μέχρι τα 14.000χλμ που τα άλλαξα κανένα πρόβλημα, ούτε καν έξτρα πίεση δεν χρειάστηκε ποτέ
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 10:52 am
Συμφωνω με τον "βρωμικο" Δημητρη Razz Thumbsup

Μια επισκευη (οπωσδηποτε με εσωτερικο μπαλωμα) σε ενα βουλκανιζατερ εμπιστοσυνης, θα την τολμουσα Wink
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 10:56 am
Κοιταξε και αυτο το θεμα που ειχα ανοιξει οταν μου ειχε συμβει και εμενα:
https://vfrh.forumgreek.com/t2084-topic

Εγω παντως τοτε το αλλαξα 1. επειδη δεν εβρισκα μαγαζι να μου βαλει μανιταρι στο μπροστινο καθως εδω (Αγγλια) απαγορευεται δια ροπαλου και 2. επειδη ειμουνα ετοιμος να φυγω για πανευρωπαϊκες διακοπες και δεν ηθελα να ειμαι συγκρατημενος σχετικα με τις ταχυτητες.

cheers
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 3:01 pm
Κι εγώ σου προτείνω να βάλεις μπάλωμα.

Κυκλοφορούσα 1 χρόνο με μπαλώμενο ελαστικό και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

26/3/2011, 9:29 pm
Φίλε με το μπλε Fi εγώ πάτησα βίδα (σε σπείρες δηλαδή) ένα μήνα μετά την αγορά των ελαστικών στο tmax που είχα.Έκανα επισκευή με μανιτάρι και μέχρι που έδωσα το μηχανάκι (περίπου 8000 χλμ μετά) δεν είχα ποτέ θέμα με το λάστιχο. Σημειώνω απλώς ότι με αυτό το ελαστικό έκανα και μια εντουροβόλτα 10 χλμ όταν πήγσινα στην Πάργα (πανελλήνια 2010 ναι με το tmax) και ούτε εκεί είχα κάποιο θέμα.\

Επίσης για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλό είναι να πάρεις ένα ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ μανόμετρο χειρός. Από αυτά που κρατάνε τον αέρα μέσα και μετά πρέπει να τα εκτονώσεις. Το να μπορείς να ελέγχεις την πίεση με το δικό σου αξιόπιστο εργαλείο και να μην επαφίεσαι στα συχνά κακοσυντηρημένα μανόμετρα των βενζινάδικων θα σε γλιτώσει από πολλές ανησυχίες. Τιμή να υπολογίζεις από 25-35€ (το δικό μου το michelin το πήρα 30€ και το κουβαλώ πάντα μαζί μου).
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

27/3/2011, 11:13 am
xristos280 wrote:
dirty wrote:Μην ακους τι λενε για αλλαγη ελαστικων και τα σχετικα λες και εχουμε τα εκατομυρια στην τσεπη μας ,αυτο που θα κανεις ειναι να πας να βαλεις το συντομοτερο δυνατον ενα εςωτερικο μπαλωμα στο λαστιχο και θα εισαι ενταξει μεχρι να τα αλλαξεις μετα απο 3 χρονια,θα σου στοιοχισει γυρω στα 7 ε



Συμφωνώ απόλυτα με τον dirty φίλο μου .

Πάτησα καρφί την 2η μέρα αγοράς του VFR μου και δεν ξανά ασχολήθηκα μέχρι τα 14.000χλμ που τα άλλαξα κανένα πρόβλημα, ούτε καν έξτρα πίεση δεν χρειάστηκε ποτέ

Κώστα, συμφωνώ με τα παιδιά. Κάνε ένα εσωτερικό μπάλωμα και θα είσαι εντάξει. Το κόστος μικρό και είναι πολύ καλύτερο από το απλό κορδονάκι το οποίο, μπορεί να χάνει αέρα μετά από λίγο καιρό.
Το έχω πάθει στο CB. Kι εμένα λάστιχα δύο εβδομάδων, πρόκα σε διακοπές, κορδονάκι και μετά από μισό χρόνο, έχανε αέρα από εκεί. Βγάλαμε το λάστιχο και βάλαμε εσωτερικό μπάλωμα και όλα εντάξει!!
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

27/3/2011, 1:38 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
xristos280 wrote:
dirty wrote:Μην ακους τι λενε για αλλαγη ελαστικων και τα σχετικα λες και εχουμε τα εκατομυρια στην τσεπη μας ,αυτο που θα κανεις ειναι να πας να βαλεις το συντομοτερο δυνατον ενα εςωτερικο μπαλωμα στο λαστιχο και θα εισαι ενταξει μεχρι να τα αλλαξεις μετα απο 3 χρονια,θα σου στοιοχισει γυρω στα 7 ε



Συμφωνώ απόλυτα με τον dirty φίλο μου .

Πάτησα καρφί την 2η μέρα αγοράς του VFR μου και δεν ξανά ασχολήθηκα μέχρι τα 14.000χλμ που τα άλλαξα κανένα πρόβλημα, ούτε καν έξτρα πίεση δεν χρειάστηκε ποτέ

Κώστα, συμφωνώ με τα παιδιά. Κάνε ένα εσωτερικό μπάλωμα και θα είσαι εντάξει. Το κόστος μικρό και είναι πολύ καλύτερο από το απλό κορδονάκι το οποίο, μπορεί να χάνει αέρα μετά από λίγο καιρό.
Το έχω πάθει στο CB. Kι εμένα λάστιχα δύο εβδομάδων, πρόκα σε διακοπές, κορδονάκι και μετά από μισό χρόνο, έχανε αέρα από εκεί. Βγάλαμε το λάστιχο και βάλαμε εσωτερικό μπάλωμα και όλα εντάξει!!


Kαλημερα παιδια,
ευχαριστω για τις συμβουλες σας, τελικα αποφασισα να μην αλλαξω λαστιχο (κριμα ειναι σε τοσο καινουριο ελαστικο), προς το παρον το οδηγω κανονικα , με το κορδονακι μεσα.Εχω ηδη οργανο ελεγχου πιεσης ελαστικων , οποτε ελεγχω τις πιεσεις, και δειχνει οτι δεν χανει τιποτα!!!!!
Η επομενη κινηση θα ειναι να βρω καποιον καλο μαστορα να κανουμε εσωτερικο μπαλωμα (με μασονι ενδεικνυται απ οτι καταλαβα) , αληθεια εχετε να προτεινετε κανεναν σε Θεσσαλονικη και περιξ??? Να παω καλυτερα σε συνεργειο μοτοσυκλετων ή σε οποιοδηποτε βουλκανιζατερ?
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

27/3/2011, 2:49 pm
Καλύτερα όχι σε οποιοδήποτε βουλκανιζατερ αν δεν θες να ρισκάρεις σχετικά με το πως θα δέσουν-λύσουν τον τροχό (+δαγκάνα(ες)). Προτείνω να πας σε κατάστημα που ειδικεύεται σε ελαστικά μοτοσυκλετών... cheers
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

27/3/2011, 10:38 pm
Θα σου πρότεινα ένα μαγαζί πίσω απο την agio στην Καραμανλή.
Δεν θυμάμαι πως το λένε.
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

27/3/2011, 10:40 pm
SCORPIOS wrote:Θα σου πρότεινα ένα μαγαζί πίσω απο την agio στην Καραμανλή.
Δεν θυμάμαι πως το λένε.

ok wheel
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

28/3/2011, 12:49 am
Φίλε, αυτά που σού λένε οι απο πάνω. Πάνε βάλε ένα μασσόνι σε άθρωπο που ξέρει την δουλειά και είσαι τζέτ.
Το ίδιο έπαθα και εγώ την πρώτη μέρα που πήρα την μηχανή (απο Αθήνα) με λάστιχα ημέρας. Κορδόνι και ταξίδι μέχρι Καβάλα, σωστή επισκευή την επομένη και έκτοτε είμαι με το ίδιο λάστιχο (και όπως ξέρουν όσοι έχουμε βολτάρει μαζί, δεν είμαι και κάνα φρόνιμο παιδάκι).
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

28/3/2011, 3:18 pm
Φιλε Παναγιώτη αυτο ακριβώς θέλω να κάνω. . . Βέβαια οι μάστορες που μιλησα ως τωρα κανουν επιδιορθωση μόνο με μανιτάρι ,και κανείς μασονι.
Ειναι πολυ προτιμοτερο να γινει η επιδιορθωση με μασονι?γιατι προς το παρον δε βρισκω μάστορα.
Ειναι μεγάλη η διαφορα τους?
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

28/3/2011, 5:56 pm
Όχι, δεν είναι μεγάλη, πάνε για μαιταράκι (ή αλλιώς ομπρελλίτσα) και είσαι τζετ. Βγάλε όμως το κορδόνι ΑΜΕΣΑ
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

28/3/2011, 8:16 pm
Πηγαινε στον Αδαμογλου Βεργο τον γεοτονα σου στον Α Αθανασιο
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 7:39 pm
Λες φιλε Dirty να προτιμησω παπουτσι απο τον τοπο μου???? Razz
Thanks φιλε μου, θα τον εχω υποψιν
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 8:36 pm
Ειναι δυνατον καθε φορα που παταμε προκα να αλλαζουμε και λαστιχο Doh!
και αμα οταν φυγεις απο τον λαστιχα και μεχρι να ξαναπας σπιτι ξαναπατησεις ; ..... ε !! παλι λαστιχο ;


Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 8:43 pm
Sorry που θα σας απογοητεύσω, αλλά με παρόμοιες πατέντες έχουν πειραματιστεί κατά καιρούς ΟΛΕΣ οι μεγάλες εταιρείες και παντού το πρόβλημα ήταν ΕΝΑ. Η πρόκα που την πατάς και ΜΕΝΕΙ πάνω στο λάστιχο.

Ας το κάνουμε λοιπόν πιο κατανοητό: Σήμερα, πατάς ένα καρφί και (είτε το πάρεις το καρφί μαζί σου, είτε το αφήσεις), το λάστιχο σου, ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ, χάνει τον αέρα του, είτε αργά αν έχεις tubeless, είτε πιο γρήγορα αν έχεις σαμπρέλα, πάντα όμως προοδευτικά, δίνοντας σου τον χρόνο, αν έχεις μια στοιχειώδη γνώση της συμπεριφοράς του οχήματος σου, να αντιληφθείς τι συμβαίνει και να πράξεις αναλόγως. Με άλλα λόγια, ακόμη και να μείνει μέσα το καρφί, την παίρνεις χαμπάρι, και κάποια στιγμή το βγάζεις και φτιάχνεις το λαστιχο.
ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ, αυτό είναι το θέμα.

Πάμε τώρα στα διάφορα ¨μαγικά ζουμιά¨: Αν η πρόκα βγει από το λάστιχο, στην καλύτερη το ζουμί ¨δουλεύει¨, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά, στη χειρότερη είναι άχρηστο, οπότε γαμωσταυρίζεις τον αγύρτη που σου το πούλησε και κάνεις ό,τι θα έκανες, δηλαδή πάς και το φτιάχνεις. Αν όμως το καρφί μείνει πάνω στο λαστιχο; Δεν παίρνεις χαμπάρι τίποτα, μέχρι……….

Ας πούμε πως πατάς ένα καρφί σήμερα. Πότε θα κάνεις οπτικό έλεγχο τα λάστιχα σου; Μάλλον όχι σύντομα, έτσι; Και αύριο το πρωί πας στη δουλειά σου, μετά για καφέ (Πέμπτη γαρ) κλπ κλπ. Και κάνεις και μια κοντινή εκδρομή το Σαββατοκύριακο, και περνάνε οι βδομάδες και όλο αυτό το διάστημα το καρφί δουλεύει. Αργά και σταθερά, με κάθε επιτάχυνση και επιβράδυνση, σε κάθε λακκούβα και στροφή, όλο και τρίβεται μέσα στη γόμα, κόβει και από κανένα λινό, ώσπου……. Αύγουστος, δικάβαλος και φουλ μπαγκάζια, εθνική, δεν είσαι και κάνας κουλός να πηγαίνει με το όριο των 130, περισσότερες καταπονήσεις στο λάστιχο, παραπάνω θερμοκρασία και πιέσεις, και:
………ΜΠΑΜ…………


Τρομάξατε, έτσι δεν είναι;

Που να δείτε πόσο τρόμαξε ο δοκιμαστής της Michelin όταν του έτυχε…….
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 8:50 pm
Στην Ευρώπη απαγορεύεται ρητά να επιδιορθώνεις λάστιχο μηχανής. Αν το κάνει λαστιχάς, χάνει την άδειά του.
Στην Ευρώπη όμως έχουν και σοβαρούς μισθούς, με τους οποίους σου κοστίζει το λάστιχο 1/20τό του μηνιάτικου. Εδώ παίρνεις έναν φραπέ με αυτά. Very Happy

Όπως λένε και οι σύντροχοι, και ειδικά ο Παναγιώτης που είναι γνώστης, βάλε ένα μανιτάρι και είσαι ΟΚ. Εμένα μου έχει τύχει 4(!) φορές τα τελευταία 5 χρόνια, πάντα με ολοκαίνουρια λάστιχα, πάντα το πισινό, και πάντα στην είσοδο της Αττικής οδού ξεκινώντας για μεγάλο ταξίδι. Mad

Για να είσαι όμως εντελώς σίγουρος έχε στο νου σου το εξής: Αν είναι χοντρή ξυλόβιδα ας πούμε, υπάρχει περίπτωση να σου έκοψε λινά. Σε αυτήν την περίπτωση, θα το άλλαζα καλύτερα. Αν είναι καρφί, είναι μάλλον απίθανο, επειδή δεν σκαλώνει μπαίνοντας.

Αν όμως νιώσεις κάτι σαν καρούμπαλο που χοροπηδάει, δεν έχει άλλη επιλογή από την αλλαγή.
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 9:01 pm
Εγώ πάντως θα άλλαζα λάστιχο.
Δέν ρισκάρεις με το μοναδικό μέρος της μηχανής που πατάει στην άσφαλτο.
Δική μου άποψη πάντα Smile
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 9:24 pm
apostat wrote:Στην Ευρώπη απαγορεύεται ρητά να επιδιορθώνεις λάστιχο μηχανής. Αν το κάνει λαστιχάς, χάνει την άδειά του.
Στην Ευρώπη όμως έχουν και σοβαρούς μισθούς, με τους οποίους σου κοστίζει το λάστιχο 1/20τό του μηνιάτικου. Εδώ παίρνεις έναν φραπέ με αυτά. Very Happy

Όπως λένε και οι σύντροχοι, και ειδικά ο Παναγιώτης που είναι γνώστης, βάλε ένα μανιτάρι και είσαι ΟΚ. Εμένα μου έχει τύχει 4(!) φορές τα τελευταία 5 χρόνια, πάντα με ολοκαίνουρια λάστιχα, πάντα το πισινό, και πάντα στην είσοδο της Αττικής οδού ξεκινώντας για μεγάλο ταξίδι. Mad

Για να είσαι όμως εντελώς σίγουρος έχε στο νου σου το εξής: Αν είναι χοντρή ξυλόβιδα ας πούμε, υπάρχει περίπτωση να σου έκοψε λινά. Σε αυτήν την περίπτωση, θα το άλλαζα καλύτερα. Αν είναι καρφί, είναι μάλλον απίθανο, επειδή δεν σκαλώνει μπαίνοντας.

Αν όμως νιώσεις κάτι σαν καρούμπαλο που χοροπηδάει, δεν έχει άλλη επιλογή από την αλλαγή.

Thumbsup Thumbsup Σωστος .
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 9:31 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Sorry που θα σας απογοητεύσω, αλλά με παρόμοιες πατέντες έχουν πειραματιστεί κατά καιρούς ΟΛΕΣ οι μεγάλες εταιρείες και παντού το πρόβλημα ήταν ΕΝΑ. Η πρόκα που την πατάς και ΜΕΝΕΙ πάνω στο λάστιχο.

Ας το κάνουμε λοιπόν πιο κατανοητό: Σήμερα, πατάς ένα καρφί και (είτε το πάρεις το καρφί μαζί σου, είτε το αφήσεις), το λάστιχο σου, ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ, χάνει τον αέρα του, είτε αργά αν έχεις tubeless, είτε πιο γρήγορα αν έχεις σαμπρέλα, πάντα όμως προοδευτικά, δίνοντας σου τον χρόνο, αν έχεις μια στοιχειώδη γνώση της συμπεριφοράς του οχήματος σου, να αντιληφθείς τι συμβαίνει και να πράξεις αναλόγως. Με άλλα λόγια, ακόμη και να μείνει μέσα το καρφί, την παίρνεις χαμπάρι, και κάποια στιγμή το βγάζεις και φτιάχνεις το λαστιχο.
ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ, αυτό είναι το θέμα.

Πάμε τώρα στα διάφορα ¨μαγικά ζουμιά¨: Αν η πρόκα βγει από το λάστιχο, στην καλύτερη το ζουμί ¨δουλεύει¨, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά, στη χειρότερη είναι άχρηστο, οπότε γαμωσταυρίζεις τον αγύρτη που σου το πούλησε και κάνεις ό,τι θα έκανες, δηλαδή πάς και το φτιάχνεις. Αν όμως το καρφί μείνει πάνω στο λαστιχο; Δεν παίρνεις χαμπάρι τίποτα, μέχρι……….

Ας πούμε πως πατάς ένα καρφί σήμερα. Πότε θα κάνεις οπτικό έλεγχο τα λάστιχα σου; Μάλλον όχι σύντομα, έτσι; Και αύριο το πρωί πας στη δουλειά σου, μετά για καφέ (Πέμπτη γαρ) κλπ κλπ. Και κάνεις και μια κοντινή εκδρομή το Σαββατοκύριακο, και περνάνε οι βδομάδες και όλο αυτό το διάστημα το καρφί δουλεύει. Αργά και σταθερά, με κάθε επιτάχυνση και επιβράδυνση, σε κάθε λακκούβα και στροφή, όλο και τρίβεται μέσα στη γόμα, κόβει και από κανένα λινό, ώσπου……. Αύγουστος, δικάβαλος και φουλ μπαγκάζια, εθνική, δεν είσαι και κάνας κουλός να πηγαίνει με το όριο των 130, περισσότερες καταπονήσεις στο λάστιχο, παραπάνω θερμοκρασία και πιέσεις, και:
………ΜΠΑΜ…………


Τρομάξατε, έτσι δεν είναι;

Που να δείτε πόσο τρόμαξε ο δοκιμαστής της Michelin όταν του έτυχε…….


Δεν θα διαφωνησω μαζι σου ,αλλα ομως αυτο που λες δεν ειναι ουτε το απολυτο ουτε και συνηθες ,να μην τρομοκρατουμαστε , δεν ειναι ολοι οι οδηγοι καβαλαμε φυγαμε και δεν κοιταμε τιποτα , οχι πως δεν μπορει να γινει .

Εχει γινει ομως και ΜΠΑΜ ξαφνικο σε φιλο μου χωρις καμια επισκευη στο λαστιχο ,κατι πατησε στο επιτοπου και τη γλητωσε ευτηχως με λιγα .Το μπαμ μπορει να γινει και χωρις τη χρηση του jel αν δεν παρεις χαμπαρι τον εισβολεα για καιρο και σε αυτη την περιπτωσητο ιδιο μπορει να συμβει . Στις δυο ροδες που ειμαστε ολα μπορουν να συμβουν , αλλα και πολλα μπορουμε να γλυτωσουμε ελενχοντας τακτικα.

Και ακριβως επειδη αφηνουμε την τυχη μας πανω σε σε δυο ροδες και αμα εισαι και λιγο γρηγορουλης και το κυνηγας το εργαλειο σου οφειλεις να ελενχεις τα λαστιχα σου αρκετα τακτικα , σχεδον πριν απο καθε διαδρομη .

Εγω παντως το κανω αρκετα συχνα πριν ξεκινησω για καπου , και οντος μια φορα ηταν μια βιδα στο πισω και της ειχα κανει τι κεφαλι γουλι σαν το δικο μου , ε την αλλη μερα .....

Ειναι πολυ σημαντικος ο ελενχος πριν τη διαδρομη , μπορει να σε γλυτωσει ......
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

29/3/2011, 9:33 pm
Fanrider wrote:Ειναι πολυ σημαντικος ο ελεγχος πριν τη διαδρομη, μπορει να σε γλυτωσει ......

Με μεγάλα γράμματα, να το εμπεδώσουμε όλοι........
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

30/3/2011, 12:59 am
Το σημαντικοτερο που αποκομισα πλεον ειναι ακριβως αυτο, παντα ελεγχος πριν την διαδρομη !!!
Ελεγχω πιεσεις με δικο μου μηχανημα. Η βιδα παιδια ηταν μικρη, ισα που μπηκε θα λεγα και τρυπησε το λαστιχο, και την πηρα χαμπαρι την ιδια μερα, οποτε δεν εκανε πολλες βολτες με το λαστιχο. Βεβαια οταν θα το παω για μπαλωμα θα ελεγξω με τον μαστορα αν εχει κανει ζημια στα λινα (ελπιζω πως οχι). Αν δουμε οτι εκανε μεγαλη ζημια , η αλλαγη μονοδρομος, αν οχι τοτε ενα καλο μπαλωμα ειναι αρκετο. Cool
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

4/4/2011, 1:16 pm
Γεια χαρα παιδες,
τελικα δεν το γλυτωσαμε το νεο λαστιχο .... Πηγα σημερα στον ΟΚ wheel , ελεγξαμε το λαστιχο , και η τρυπα που ειχε ηταν αρκετα μεγαλυτερη απο μαυρη τρυπα, και η αλλαγη ηταν μονοδρομος. Το κακο μου το εκανε ο πρωτος μαστορας που περασε το κορδονακι, ο οποιος μου ανοιξε πολυ μεγαλη τρυπα τελικα (το σκισε το λαστιχο) .
Απο δω και περα η λυση μια, μου μπαινει καρφι? Η οδικη (που εχω) , η ακινησια και απευθειας στον μαστορα για μπαλωμα, και οχι κορδονι και τρυπημα στο λαστιχο απο οποιονδηποτε, που στο τελος μπορει να καταστρεψει και να αχρηστεψει το λαστιχο. Mad

Να μου ζησει το νεο μου λαστιχο , στη θεση του νεου μου λαστιχου!!!! Drinking
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

4/4/2011, 1:53 pm
Και να προσέχεις τα καρφιά! Μάλε έναν μαγνήτη να σέρνεται μπροστά από τις ρόδες. Very Happy
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

4/4/2011, 2:15 pm
Χαχαχα, πολυ καλη ιδεα φιλε apostat !!! Θα προσπαθησω να σχεδιασω και την πατεντα, καιρος βεβαια να πεταξω και τον μαλακο... μαγνητη που εχω βαλει στην πισω ροδα Razz
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω??? Empty Re: Tην πατησα.... την προκα , και τωρα τι κανω???

19/5/2011, 10:52 pm
Tελικα ουτε ο μαγνητης επιασε!!! Μολις πατησα δευτερη βιδα στο πισω λαστιχο!!!!! Εσπασε η παρθενια του κι αυτου!!!! Τελικα ο δημαρχος μας μαλλον εχει αραδιασει παντου προκες στους δρομους σε συνεργασια με τους λαστιχαδες της πολης!!!! Ζητω ο Μπουταρης!!!
Τωρα αφηνω τη βιδα πανω στη μηχανη και αυριο πρωι πρωι για μπαλωμα στο πισω λαστιχο ή για αλλαγη παλι!!!! Να δουμε αν καταφερω να βγαλω πανω απο 2 μηνες χωρις να πατησω βιδα!!!! Wall
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum