Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

+8
Drake Ramore
ΠΑΝΕΑΣ
Them1s xXx
georgevfr
SCORPIOS
gabadoo
Παναγιώτης Κ.
da_beazt
12 posters
Go down
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 6:32 pm
Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Img089j

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Img086

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Img087h

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Img088v

Λοιπόν μια που τελευταία έχω πάρει σβάρνα και δοκιμάζω μηχανές (on- πολύ off - DRZ, πολύ ον - λίγο off - Pegaso, street) πήγα να δω και το παραπάνω. Επεισή βλέπω πολύ american chopper είχα απορία πως είναι αυτές οι μηχανές στον δρόμο. Στην επιστροφή από την βόλτα θα γράψω αναλυτικές εντυπώσεις.
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 6:48 pm
Doh!

Tomato Tomato Tomato
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 7:58 pm
Πρεπει να ηταν τραυματικη εμπειρια να εχεις μια πομονα κατω απο τα ποδια σου....

ααααααααααααχαχχαχαχαχαχχαχαχχα
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 9:59 pm
Έλα ρε θηρίο.Μπόρεσες να το κουμαντάρεις?
Να μας πεις πως σου φάνηκε τόσος όγκος.
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 10:07 pm
SCORPIOS wrote:Έλα ρε θηρίο.Μπόρεσες να το κουμαντάρεις?
Να μας πεις πως σου φάνηκε τόσος όγκος.

Δεν ειναι ο ογκος που σε προβληματιζει αγορινα μου ,

ειναι η μονιμη αισθηση που εχεις καθ' ολη την διαρκεια της βολτας , οτι κατι θα χαλασει ή θα ξεβιδωθει

και θα μεινεις στη μεση του πουθενα .
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 10:15 pm
Δεν πειράζει αν ξεβιδωθεί κάτι γιατί έχουμε tyre ups. lol!
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 10:17 pm
georgevfr wrote:
SCORPIOS wrote:Έλα ρε θηρίο.Μπόρεσες να το κουμαντάρεις?
Να μας πεις πως σου φάνηκε τόσος όγκος.

Δεν ειναι ο ογκος που σε προβληματιζει αγορινα μου ,

ειναι η μονιμη αισθηση που εχεις καθ' ολη την διαρκεια της βολτας , οτι κατι θα χαλασει ή θα ξεβιδωθει

και θα μεινεις στη μεση του πουθενα .

Σωστός ο Γιώργος....οι μηχανικοί των Harley έχουν......blackbird..! Wink




(κατάλαβες πιστεύω!)
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 10:36 pm
georgevfr wrote:
SCORPIOS wrote:Έλα ρε θηρίο.Μπόρεσες να το κουμαντάρεις?
Να μας πεις πως σου φάνηκε τόσος όγκος.

Δεν ειναι ο ογκος που σε προβληματιζει αγορινα μου ,

ειναι η μονιμη αισθηση που εχεις καθ' ολη την διαρκεια της βολτας , οτι κατι θα χαλασει ή θα ξεβιδωθει

και θα μεινεις στη μεση του πουθενα .

Θεωρώ, ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα συμβεί αυτό στον Da_beazt!!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 10:51 pm
Μια χαρά είναι το μοτόρι. Άλλη φάση...αργάααααααάααα. Πως λέει η διαφήμιση "φεεεεεεέτα".
Κακα τα ψέματα, αν δεν είσαι στην φιλοσοφία μια κατηγορίας μηχανών δεν μπορείς να την κρίνεις. Βλεπω αυτούς στα σουπερσπορτ που είναι διπλωμένοι σαν ς και αναρωτιέμαι πως καβαλάνε μηχανές σαν κατσαρίδες που ήπιαν TEZA. Με βλέπουν το καλοκαιρι με το Ον Οφ και αναρωτιούνται γιατί βάζω πάνω σε μια μηχανη το ψυγείο, την ντουλάπα και το καναρίνι του παππού (μαζί με τον παππού) και πως γίνεται με αυτά να απολαμβάνω οδήγηση.Ορισμένοι βλεπουν τους εντουράδες που ντύνονται σαν ρόμποκοπ, ανεβαίνουν στο βουνό καθαροί και γυρνάνε ζυγίζοντας +10 κιλά απο την λάσπηκαι κουνάν το κεφάλι τους...

Μια χαρούλα είναι το χαρλεόνι για όσους τους κάνει. Οι υπόλοιποι απλά δεν ξέρουμε.


georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 11:08 pm
Drake Ramore wrote:Μια χαρά είναι το μοτόρι. Άλλη φάση...αργάααααααάααα. Πως λέει η διαφήμιση "φεεεεεεέτα".
Κακα τα ψέματα, αν δεν είσαι στην φιλοσοφία μια κατηγορίας μηχανών δεν μπορείς να την κρίνεις. Βλεπω αυτούς στα σουπερσπορτ που είναι διπλωμένοι σαν ς και αναρωτιέμαι πως καβαλάνε μηχανές σαν κατσαρίδες που ήπιαν TEZA. Με βλέπουν το καλοκαιρι με το Ον Οφ και αναρωτιούνται γιατί βάζω πάνω σε μια μηχανη το ψυγείο, την ντουλάπα και το καναρίνι του παππού (μαζί με τον παππού) και πως γίνεται με αυτά να απολαμβάνω οδήγηση.Ορισμένοι βλεπουν τους εντουράδες που ντύνονται σαν ρόμποκοπ, ανεβαίνουν στο βουνό καθαροί και γυρνάνε ζυγίζοντας +10 κιλά απο την λάσπηκαι κουνάν το κεφάλι τους...

Μια χαρούλα είναι το χαρλεόνι για όσους τους κάνει. Οι υπόλοιποι απλά δεν ξέρουμε.





Δυστηχως καποιοι απο τους υπολοιπους το ξερουμε.
Εγω το ξερω και απο την καλη και απο την αναποδη καθοτι παλαιος κατοχος , ενταξει κανεις δεν ειναι '' ασφαλτος '' , και οτι γραφω παραπανω ισχυει και με το παραπανω .
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

9/4/2011, 11:52 pm
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

10/4/2011, 12:22 am
Να σημειώσω καταρχάς ότι στον χώρο του test ride πήγα με το cbf. Μετά από μια σύντομη φόρμα στοιχείων μας στείλανε στον χώρο που ήταν παρκαρισμένες οι μηχανές. Να σημειώσω ότι δεν ήξερα ποια είχα διαλέξει και αναγκάστηκα να ψάχνω τα φτερά για να βρω την μηχανή υπ'αριθμ 14.

Την στιγμή που έπιασα το αριστερό γκριπ για να ανέβω έφαγα μια τρομάρα γιατί κουνήθηκε ο ογκόλιθος, κουνήθηκε και το stand και φοβήθηκα ότι θα κλείσει το stand και θα πέσει και θα γίνω ρεζίλι. Κάθισα λοιπόν και ευτυχώς τα πόδια μου έφταναν κάτω. Μετά από σύντομες οδηγίες (δεν προσπερνάμε, δεν τρέχουμε, δεν κολλάμε στον μπροστινό) ξεκινήσαμε. Επιτόπιοι ελιγμοί χωρίς γκάζι δεν γίνονται εκτός και αν έχεις πολύ γυμνασμένους τετρακέφαλους και αντιολησθητικά υποδήματα. Σημειώνω απλώς βάρος με υγρά 333 κιλά και κινητήρας 1600 κ.ε.

Βγήκαμε λοιπόν στον δρόμο. Η διαδρομή που κάναμε ήταν κυρίως αστική, δηλαδή είχε πολλές στάσεις λόγω στοπ και φαναριών. Η πρώτη παρατήρηση αφορά στην ροπή. Ναι οι κινητήρες έχουν ροπή και αποδίδεται (τουλάχιστον στο φάσμα που το δούλεψα) χωρίς σκαλοπάτια. Στην χαλαρή οδήγηση πόλης (30-40 χλμ/ώρα) πήγαινε πολύ ωραία. Κάποια στιγμή άνοιξε λίγο ο δρόμος και άνοιξα το γκάζι. Μετά τα 70 χλμ/ώρα είχα ζήτημα. Γιατί?

Κατά την γνώμη μου η λέξη εργονομία μάλλον δεν υπάρχει στο λεξικό του Milwaukee. Διαφορετικά πως να εξηγήσω τα παρακάτω;
1. Για να κλείσω το πλαϊνό σταντ έπρεπε να τεντώσω όσο περισσότερο μπορούσα το αριστερό πόδι και με την άκρη να το τσιμπήσω ελαφρά.
2. Όταν είχα το αριστερό πόδι κάτω ακουμπούσε σε αυτή την γκουμούτσα που βλέπετε στα αριστερά και που μου φαίνεται να είναι το κάλυμμα του συστήματος μετάδοσης. Η γκουμούτσα ανέβαζε θερμοκρασία και το πόδι μου καιγόταν.
3. Ταχύτητες άλλαζα όχι με την άκρη του δαχτύλου αλλά με ολόκληρη την πατούσα σχεδόν. Το πίσω φρένο δεν τόλμησα να το πατήσω γιατί δεν το έφτανα.
4. Όταν είχα το δεξί πόδι πάνω στο ποδωστήριο ακουμπούσε τον ένα από τους 2 λαιμούς της εξάτμισης. Επίσης το δεξί γόνατο ακουμπούσε ένα χρωμιωμένο καπάκι που εικάζω ότι ήταν το φίλτρο αέρα (και αυτό ζεσταινόταν).
5.Λόγω των παραπάνω τα πόδια ήταν ανοικτά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στηριχθώ. Σε ταχύτητες πάνω από 70 χλμ το βάρος έπαιφτε στα χέρια καθώς η θέση οδήγησης είναι ξαπλωτή και τα πόδια δεν μπορούν να βοηθήσουν με στήριξη.
6. Επίσης μου πήρε περίπου 10 λεπτά να βρω την νεκρά.

Συμπερασματικά μου φαίνεται ότι η εν λόγω μηχανή προσφέρεται για να κάνεις πολύ μικρές διαδρομές όπως το να πηγαίνεις για καφέ, για να σε κοιτάει ο κόσμος (ναι μας κοίταγαν όλοι) και κυρίως για να περνάς την ώρα σου το σ/κ γυαλίζοντας και επιδιορθώνοντας. Δεν την βρήκα φιλική στην χρήση, δεν με ενέπνευσε να θέλω να πάω βόλτα (και έχω πάει Θεσσαλονίκη - Καστοριά - Θεσσαλονίκη με το DRZ) και κυρίως δεν μου δημιούργησε την λαχτάρα να την ξαναπάω βόλτα. Όσο κρατάς χαμηλές ταχύτητες (<50χλμ/ώρα και τρίτη σχέση) είναι σχεδόν διασκεδαστική αλλά το πριν και μετά όχι. Εννοείται ότι αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη που βασίζεται στο ότι από την μηχανή μου θέλω να με βοηθάει να πηγαίνω καθημερινά στην δουλειά, για ψώνια, για καφέ και τα σ/κ να πηγαίνω μονοήμερες ή διήμερες με μόνη ανησυχία το τι βενζίνη θα κάψω.

Τέλος επειδή ένα μέρος μου απολαμβάνει τις αργές και χαλαρές βόλτες νομίζω ότι οι παρακάτω μηχανές θα είναι πολύ καλύτερες σε αυτό και πολύ πιο διασκεδαστικές (βέβαια θα σε κοιτάνε λιγότεροι)
Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα 0110092

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα C5military

Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

10/4/2011, 12:46 am
αν οδηγήσεις Enfield θα πάθεις πλάκα. Εχει τα θεματάκια της βέβαια, αλλά το τελευταίο μοντέλο έχει την ευκολία ενός παπιού! Αλλά για βολτίτσες των 80-90 χλμ την ώρα και να θαυμάζεις το τοπίο δεν παίζεται!
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

10/4/2011, 10:22 pm
Α ρε Γιάννη τίποτα δεν σου ξεφεύγει τελικά ! Ακόμη δεν λές να το καταλάβεις ότι σαν το cbf εν έχει!Πάρε άλλο ένα για την Σαλονίκη και λύθηκε το πρόβλημα! Razz Τι παιδεύεσαι ?
Verbal Kint
Verbal Kint
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 414
Ηλικία : 51
Μοντέλο : XRV 750 RD07A / VFR 800A3 Vtec
Κράνος : Arai Tour X-3 / Arai Chaser

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

10/4/2011, 10:37 pm
ELENA wrote:Α ρε Γιάννη τίποτα δεν σου ξεφεύγει τελικά ! Ακόμη δεν λές να το καταλάβεις ότι σαν το cbf εν έχει! Πάρε άλλο ένα για την Σαλονίκη και λύθηκε το πρόβλημα! Razz Τι παιδεύεσαι ?

Αυτο λεω και γω...
Ασε που αυτο το πραμα που καβαλησε δεν εχει και μπαγαζιερα για τις Mars και πως θα γλυκαινει ο οισοφαγος στις βολτες lol!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

11/4/2011, 7:35 pm
Τώρα και στην Θεσσαλονίκη....

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/84594.asp
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα Empty Re: Όχι δεν το πήρα, όχι δεν θα το πάρω, απλώς το καβάλησα

15/4/2011, 9:57 pm
Α ρε Γιάννη, γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Κόψε τα ναρκωτικά παιδάκι μου και σταμάτα να καβαλάς κατσαρόλες!!! Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz


georgevfr wrote:
SCORPIOS wrote:Έλα ρε θηρίο.Μπόρεσες να το κουμαντάρεις?
Να μας πεις πως σου φάνηκε τόσος όγκος.

Δεν ειναι ο ογκος που σε προβληματιζει αγορινα μου ,

ειναι η μονιμη αισθηση που εχεις καθ' ολη την διαρκεια της βολτας , οτι κατι θα χαλασει ή θα ξεβιδωθει

και θα μεινεις στη μεση του πουθενα .

Το περίμενα ότι θα έγραφες εσύ. T T T T
Που' σαι ρε Γιώργαρε;!;! cheers cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum