Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

+76
vagelis78
VEEFARIOS
chiliplayer
Binzis
oσονοuπω
Νίκος
Drake
Dimitrisk12
VEFALIFT
mil32
GIORGOS VFR
ermis
vfrostos
Wtower
Arachovitis
VFR800
horrorshow_gr
xristos280
Roberto
Ο φυσικός
transporter
ΗΛΙΑΣ
nikos-ex victor
stef64
kostasVFR
anastasis
Verbal Kint
teacher
vtecpatra
vfr samos
grigoris
SCORPIOS
XLGeorge
DENTOCOP
ΠΑΝΕΑΣ
kortomalteze
Them1s xXx
chr1s_86
tomakos
S.W.
georgevfr
Seelenheil
xapos_kil
Armenis
alextsouk
mak
Postman
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παναγιώτης Κ.
surveyor
Semiaz
Tinder
'AGGEVI'
Fanrider
KiloMeater
Al_Bandy
apostat
posnightmist
dirty
padelis
kostasdirt
ILIAS
vasilakos
gabadoo
macrozan
FZMAN
glystras
Sieche
Don John
NIKOS 13
Vvag
CAPO1305
Ταξιδευτής
icex
Acanthor
Viking
80 posters
Go down
Al_Bandy
Al_Bandy
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 259
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda cb1300 xr 250
Κράνος : Shoei xr1100

πιγκουινοπαιδο

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

12/6/2009, 9:52 am
ILIAS wrote:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ DUNLOP
Sportmax Qualifier RR
TΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΠΙΟΣ????

φόραγε το fz1 από τη μάνα του τα άπλα σπορτμαξ και σε γρήγορες βόλτες εντυπωσιάστηκα από το κράτημα τους και ήταν και 2ετιας λάστιχο... άπλα θέλει ώρα να ζεσταθεί...

κράτησαν 12000χλμ και τώρα πάω για Μ3 που το θεωρώ μαζί με τα diablo corsa 3 τα καλύτερα λάστιχα για ελληνικές συνθήκες και το στυλ οδήγησης μου

και 290 από αγγλια αντί 450 τιμή κατάλογου που θα τα επερνα 400, ένα speedohealer είναι αυτό να τους το χαρίσω?
Viking
Viking
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 230
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Aprilia RSV Tuono
Κράνος : Suomy Spec1R

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

19/6/2009, 7:33 pm
Vvag wrote:
Al_Bandy wrote:20 λιρες vvag μη το σκεφτεσαι καν Smile

Blink Blink


Και τοποθέτηση ξέρετε περίπου πόσο παίρνουν; Συνολικά δηλαδή βγαίνει αρκετά φτηνότερα;

Think
Τελικά μου πήρε 25 ευρώ περαστικά άρα σύνολο 205 ευρώ! Και το λάστιχο απλά θεϊκό!!

Ημερομηνίες κατασκευής : 4708 το πίσω και 0309 το μπροστά!!
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

20/6/2009, 8:54 am
και 25 ευρώ πολλά είναι, μάλλον έκανες και ζυγοστάθμιση …να ξέρεις ότι τώρα πλέον δεν χρειάζεται ζυγοστάθμιση βάζεις το λάστιχο ώστε η βαλβίδα νε είναι ανάμεσα σε 2 κόκκινες βούλες και είσαι οκ …τα περισσότερα λάστιχα έρχονται πλέον ζυγοσταθμισμένα.
Πάτρα για απλή αλλαγή 15-10 ευρώ
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

20/6/2009, 10:35 am
glystras wrote:και 25 ευρώ πολλά είναι, μάλλον έκανες και ζυγοστάθμιση …να ξέρεις ότι τώρα πλέον δεν χρειάζεται ζυγοστάθμιση βάζεις το λάστιχο ώστε η βαλβίδα νε είναι ανάμεσα σε 2 κόκκινες βούλες και είσαι οκ …τα περισσότερα λάστιχα έρχονται πλέον ζυγοσταθμισμένα.
Πάτρα για απλή αλλαγή 15-10 ευρώ

Με εστειλες τώρα!
Αυτό πρώτη φορά το ακούω....
Δεν πρέπει να γίνει η ζυγοστάθμηση μαζί με τη ζάντα (φορεμένο) ωστε να υπάρχει ισσοροπία στην κατανομή μάζας στο σύνολο τροχού-ελαστικού;
Ετσι που το λες είναι σαν να θεωρείς δεδομένο οτι ο τροχός βγαίνει απο το εργοστάσιο 100.0 % balanced (μπορεί και να ισχύει αλλά μου φαίνεται απίθανο)
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

20/6/2009, 12:25 pm
KiloMeater wrote:Με εστειλες τώρα!
Αυτό πρώτη φορά το ακούω....
Δεν πρέπει να γίνει η ζυγοστάθμηση μαζί με τη ζάντα (φορεμένο) ωστε να υπάρχει ισσοροπία στην κατανομή μάζας στο σύνολο τροχού-ελαστικού;
Ετσι που το λες είναι σαν να θεωρείς δεδομένο οτι ο τροχός βγαίνει απο το εργοστάσιο 100.0 % balanced (μπορεί και να ισχύει αλλά μου φαίνεται απίθανο)

αν η ζάντα σου δεν έχει χτυπήματα τότε δεν χρειάζεσαι ζυγοστάθμιση.
Το λάστιχο το ζυγοσταθμίζουν οι εταιρίες και το μαρκάρουν με κόκκινες βούλες.
Οι κόκκινες βούλες είναι το ελαφρύτερο σημείο του ελαστικού και γι αυτό το τοποθετούμε στην βαλβίδα. Το ξεκίνησε η metzeler και το κάνουν τώρα όλες οι εταιρίες

Ταξίδια πίστα κανένα πρόβλημα Wink

Εκτός βέβαια αν είσαι υπερβολικός ψείρας
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

20/6/2009, 2:17 pm
Ο Glystras ορθά μιλάει. Thumbsup
Προϋπόθεση ότι είναι ζυγοσταθμισμένη η ζάντα.
Al_Bandy
Al_Bandy
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 259
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda cb1300 xr 250
Κράνος : Shoei xr1100

πιγκουινοπαιδο

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

20/6/2009, 4:24 pm
παρελαβα και εγω τα λαστιχα απο τον αγγλο 4808 το μπροστα 0909 το πισω.

+ 10 περαστικα (φιλος) οποτε μετραει το αγγλακι σε 10 μερες τα ειχα Smile

τα καλα να λεγονται
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/7/2009, 9:39 pm
Αφού κλείσαμε τον πρώτο ευτυχισμένο μας χρόνο μαζί Yahoo και τα πρώτα μας 16000 χλμ, είπα να την περιποιηθώ (πλυσιματάκι - και θα ακολουθήσουν λαδόξυδα) και να της κάνω δωράκι...! Very Happy Very Happy Very Happy
Από σήμερα φοράμε τα νέα μας παπά... και αυτά είναι τα...


...





Metzeler M3!!!
Ήμουν έτοιμος να βάλω τα Diablo Rosso, μέχρι που με διαβεβαίωσε ο Μπούκης ότι τα Μ3 τα συστήνει ανεπιφύλακτα καθώς, και καλύτερα τα πάνε στο βρεγμένο και το σημαντικότερο, βγάζουν περισσότερα χιλιόμετρα από τα Rosso. Ήδη από Πειραιά - Περιστέρι (και άστρωτα) είναι η μέρα με τη νύχτα με τα ΒΤ020 που φορούσα... τα λάστιχα ΚΟΛΛΑΝΕ στο δρόμο..!!! Yahoo Yahoo Yahoo Επίσης, η μηχανή έκοψε τα μπαντιλίκια και λοιπές καγκουριές όταν ξεκινάω (!!) και πλέον... μπορεί και φρενάρει!!!!
Αυτό που ανέφεραν οι προηγούμενοι για αργή γεωμετρία πάντως έχω μια μικρή εντύπωση ότι ισχύει... Περισσότερες εντυπώσεις μετά την εκδρομή του ΣΚ!!!
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/7/2009, 9:50 pm
Καλοταξιδα Βαγγελη μπραβο
φραγκακια ποσα ?

.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/7/2009, 11:04 pm
Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 70557528....καλοταξιδα και καλοφαγωτα. Βαγγελη.......!!!!!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/7/2009, 11:07 pm
360€ από Bouki's Way. Βέβαια δεν είχα πάρει τιμή εξ αρχής, γιατί τα είδα εκείνη την ώρα και σε σχέση με την τιμή που είχα βρει από Αγγλία είναι κομματάκι τσιμπημένη, αλλά χαλάλι!! Τα παιδιά εξυπηρετικότατα!! Smile
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

16/9/2009, 3:07 pm
Οταν αγόρασα την μηχανή φορούσε μπροστά Pireli Diablo και πίσω ΒΤ014 Razz καινούργια αλλά κατασκευής καλοκαίρι 2006. Μετά από 5500 χλμ το μπροστινό φαίνεται καινούργιο ακόμα αλλά το πίσω έχει αρχίσει να τετραγωνίζει (η μηχανή είναι σε γκαράζ και βγένει έξω μόνο για ταξιδάκια) Cool
Επειδή πέρασε πολύς καιρός από την κατασκευή τους είμαι για αλλαγή και σκέφτομαι για τα Metzeler sportec Μ3 (τα έχω βρεί 310 e -μάλλον- με τοποθέτηση) θέλω να σας ρωτήσω πόσο θα βγάλουν με ταχύτητες ταξιδιού 180 με 200 -άνευ συζύγου πάντα- Blush
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

16/9/2009, 3:13 pm
VFR2004 wrote:σκέφτομαι για τα Metzeler sportec Μ3 (τα έχω βρεί 310 e -μάλλον- με τοποθέτηση) θέλω να σας ρωτήσω πόσο θα βγάλουν με ταχύτητες ταξιδιού 180 με 200 -άνευ συζύγου πάντα- Blush

Τρεχαλίτσας μου' σαι!!! Razz Razz
310 ε;! Ωραία τιμούλα!! Wink Ωραίο λάστιχο... το έχω πάνω για 4.000 χλμ περίπου κι έχω μείνει φοοοβερά ευχαριστημένος!! Δεν κουνάει, δε γλυστράει. Και φυσικά έχει πολύ ψωμί ακόμα. Μου είπαν πως θα μου βγάλει άνετα 10-12.000 χλμ. Από εκεί κι ύστερα, θα δείξει... ταξιδεύω όμως κάπως πιο χαλαρά από σένα..!
Πάντως ήταν να βάλω τα Diablo Rosso τα οποία πρέπει να είναι το ίδιο μαλακά, αλλά μου πρότεινε M3 καθώς έχουν λέει περισσότερο ψωμί και θα βγάλουν περισσότερα χλμ.

Οι έχοντες ολοκληρωμένη εμπειρία από το λάστιχο ίσως σε βοηθήσουν περισσότερο. Wink
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

16/9/2009, 3:23 pm
Vvag wrote:
VFR2004 wrote:σκέφτομαι για τα Metzeler sportec Μ3 (τα έχω βρεί 310 e -μάλλον- με τοποθέτηση) θέλω να σας ρωτήσω πόσο θα βγάλουν με ταχύτητες ταξιδιού 180 με 200 -άνευ συζύγου πάντα- Blush

Τρεχαλίτσας μου' σαι!!! Razz Razz
310 ε;! Ωραία τιμούλα!! Wink Ωραίο λάστιχο... το έχω πάνω για 4.000 χλμ περίπου κι έχω μείνει φοοοβερά ευχαριστημένος!! Δεν κουνάει, δε γλυστράει. Και φυσικά έχει πολύ ψωμί ακόμα. Μου είπαν πως θα μου βγάλει άνετα 10-12.000 χλμ. Από εκεί κι ύστερα, θα δείξει... ταξιδεύω όμως κάπως πιο χαλαρά από σένα..!
Πάντως ήταν να βάλω τα Diablo Rosso τα οποία πρέπει να είναι το ίδιο μαλακά, αλλά μου πρότεινε M3 καθώς έχουν λέει περισσότερο ψωμί και θα βγάλουν περισσότερα χλμ.

Οι έχοντες ολοκληρωμένη εμπειρία από το λάστιχο ίσως σε βοηθήσουν περισσότερο. Wink

Δεν πάω μόνο ίσια ωρέ παιδιά Rolling Eyes
Στα Τρίκαλα έχει καλές ορεινές διαδρομές. Αλλά όπως και να το κάνεις τα λάστιχα τρώγονται περισότερο σε ευθείες με κάααααπως μεγαλύτερη ταχύτητα Smile (εξαιρούνται οι Σερρεομέγαροι) Punk
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Προταση για λαστιχο;

3/10/2009, 8:46 pm
Είναι ώρα να αλλάξω ελαστικά. Σκέφτομαι κάτι με σκληρή γόμα στη μέση και μαλακή στις άκρες. Ακούω καλά λόγια για τα michelin. Καμία πρόταση??
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

3/10/2009, 9:08 pm
Μιας κι έβαλες ψηφοφορία (η οποία μάλιστα είναι πολύ γενική - η εταιρία από μόνη της δε λέει τίποτα όλες καλές είναι - το μοντέλο είναι το θέμα), δες αυτό . Φαντάζομαι θα σε βοηθήσει. Wink


Παιδιά προσπαθήστε αν μπορείτε να βάζετε τα θέματα στις σωστές κατηγορίες.... Smile
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/10/2009, 12:48 am
Έτσι όπως το θέτεις, μπορείς να μιλάς για ένα σορό μοντέρνα λάστιχα. Αυτά που "παίζουν" αυτήν την στιγμή, και το παιχνίδι είναι αρκετά ρευστό, είναι τα εξής:

Η κατηγορία Sport touring: Λάστιχα με έμφαση στη λειτουργία σε μεγάλο εύρος συνθηκών. Ταξίδια με βροχή, μεγάλο φορτίο, μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας. Εκ των πραγμάτων αυτά τα λάστιχα είναι βαριά λόγω πολύ στιβαρού σκελετού, πράγμα που κάνει ανάλογο "βαρύ" τον τρόπο οδήγησης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα λάστιχα ST δεν έχουν καλή πρόσφυση. Από τότε που βγήκαν τα δίγομα, η πρόσφυση είναι σχεδόν εφάμιλλη λάστιχων Super Sport. Σε αυτήν τη κατηγορία ανήκουν:
- Bridgestone BT021
- Dunlop Roadsmart
- Michelin pilot road 2CT
Υπάρχουν και άλλα λάστιχα, που έχουν άλλη φιλοσοφία από τα δίγομα ST, όπως π.χ. τα Metzeler Z6 interact. Αυτά βασίζονται στην σκέψη, ότι δεν χρειάζεται να έχει δύο γόμες (που έχει και κάποια μειονεκτήματα) αλλά αρκεί να έχεις ένα έξυπνο σκελετό που θα είναι πιο εύκαμπτος στα πλαϊνά. Έτσι εξασφαλίζεις μακροζωϊα και κράτημα, επειδή το πλάϊ ζεσταίνεται εύκολα.

Πολύ καλά λάστιχα ST (όχι δίγομα) είναι τα Metzeler M3, τα Pirelli Diablo Angel και τα παλιότερα Strada.

Στην κατηγορία SS με χρήση διαφόρων ζωνών, ξεχωρίζουν τα Bridgestone BT016 με το δίγομο μπροστινό και το τρίγομο πίσω (!), όπως και τα τρίζωνα (δίγομα πίσω) Pirelli Diablo Corsa III.


Προσωπική μου άποψη είναι, να χρησιμοποιείς λάστιχα sport touring για το VFR αν χρησιμοποιείς το μηχανάκι σαν Sport Touring. Μπορεί να σε δελεάζει το υπέροχο κράτημα της γόμας στην Επίδαυρο, και να γελάς χαιρέκακα όταν ρίχνεις στα αυτιά στα GSXR1000 στο Αη Γιάννη τον Rossi φορώντας της soft γόμες, αλλά δεν θα νιώσεις άνετα όταν οδηγείς βαλιτσωμένος δικάβαλος σε έναν φανταστικό ορεινό της Ηπείρου μ'αυτές. Θα νιώσεις όμως τέλεια με ένα Dunlop Roadsmart π.χ.

Θεωρώ τα λάστιχα μεγάλη υπόθεση, που πρέπει να την σκεφτεί κανείς καλά, σταθμίζοντας τον τρόπο οδήγησης που έχει κατά νου για τον επόμενο καιρό.
Αν θέλεις να πας Βόρειο Ακρωτήρι, δεν θα βάλεις λάστιχα που θα σε βγάλουν μέχρι την Ανκόνα. Wink
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/10/2009, 11:50 am
apostat wrote:
Προσωπική μου άποψη είναι, να χρησιμοποιείς λάστιχα sport touring για το VFR αν χρησιμοποιείς το μηχανάκι σαν Sport Touring. Μπορεί να σε δελεάζει το υπέροχο κράτημα της γόμας στην Επίδαυρο, και να γελάς χαιρέκακα όταν ρίχνεις στα αυτιά στα GSXR1000 στο Αη Γιάννη τον Rossi φορώντας της soft γόμες, αλλά δεν θα νιώσεις άνετα όταν οδηγείς βαλιτσωμένος δικάβαλος σε έναν φανταστικό ορεινό της Ηπείρου μ'αυτές. Θα νιώσεις όμως τέλεια με ένα Dunlop Roadsmart π.χ.

Θεωρώ τα λάστιχα μεγάλη υπόθεση, που πρέπει να την σκεφτεί κανείς καλά, σταθμίζοντας τον τρόπο οδήγησης που έχει κατά νου για τον επόμενο καιρό.
Αν θέλεις να πας Βόρειο Ακρωτήρι, δεν θα βάλεις λάστιχα που θα σε βγάλουν μέχρι την Ανκόνα. Wink

Ετσι ακριβως ειναι..Τα λαστιχα ειναι,εκτος απο μεγαλη υποθεση,και πολυ δυσκολη...
Συνηθως μας αρεσουν αυτα που δεν μας κανουν...
Και πρεπει να παραμενουμε ψυχραιμοι στην επιλογη,ωστε να βαλουμε εκεινα που ταιριαζουν,αφενος στην χρηση που θα τους κανουμε,αφετερου να μην μας προδωσουν στο κατι παραπανω που (πιθανως..) θα τους ζητησουμε...

Με το μηχανακι που εχω(αλλα και με αυτο που σκοπευω να αποκτησω..) τα τεστ που κανουν τα περιοδικα δεν μου λενε και πολλα.Και αυτο γιατι δοκιμαζονται σε τελειως διαφορετικα μηχανακια απο το δικο μου(και απο τα VFR θα ελεγα...).Μην μου πειτε οτι εχει σχεση ενα R1 των 200 κιλων και 180 ιππων με το VFR των 250κλ και 110 ΗΡ...

Προτιμω τα φορουμ και τις εκδρομες με ιδια μηχανακια(αν τυχει και οδηγησω κανενος συμφορουμιτη με αλλα λαστιχα απο τα δικα μου ειναι καλο...)γιατι εκει βλεπω πραγματικα τι αξιζει το λαστιχο....Τοσο σε συνθηκες και δρομους που θα κινουμαι και εγω,οσο και ικανοτητων αφου εχω ιδια αποψη...

Προσεχοντας ολα τα παραπανω(και εκτιμωντας και τις γνωμες των φιλων,αλλα και την οδηγικη μου εμπειρια-μην κανουμε το λαθος να νομιζουμε οτι ολοι ειμαστε ο Ροσσι) καταληγω....
surveyor
surveyor
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-11
Mηνύματα : 65
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 1998 VFR 800 fI , Sym HD2 200i
Κράνος : Shoei XR 1100 TC5 & Arai Astro J

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Μια βοήθεια για ελαστικά....

4/1/2010, 6:10 pm
Παιδιά καλησπέρα και happy new year σε ολους!

Οι 2 τελευταίες μου αλλαγές ήταν τα 014 από τα οποία έμεινα πολύ
ευχαριστημένος (κράτημα), με εξαίρεση τα λίγα περίπου 6000 ΚΜ του πίσω.

Τώρα είμαι μεταξύ των 021 και των 016 με καποια κλίση προς τα
δεύτερα.

Καμιά άποψη από κάποιον που τα δοκίμασε?????
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 6:35 pm
Για τα συγκεκριμέα δεν μπορώ να σου πώ, όμως η γνώμη μου για τα Bridgestone (που κατα καιρούς έχω δοκιμάσει σε πολλές μηχανές μου) είναι πως έχουν ιδιαίτερα σκληρό σκελετο (ΠΡΟΣΟΧΗ, όχι γόμα, σκελετό). Αυτό άλλους τους βολεύει και άλλους (εμένα πχ.) όχι. Προτιμώ λάστιχα με πιο μαλακό σκελετό και για την παραπάνω άνεση, ησυχία και ποιότητα κύλισης που προσφέρουν, αλλά κυρίως γιατί είναι πιο "φιλικά", προειδοποιούν δηλαδή, σε σχέση με τα πιό σκληρά (πάντα για σκελετό μιλάμε), που μπορεί να σου δίνουν περισσότερα περιθώρια πρόσφυσης, αλλά το χάνεις πιο απότομα και απόλυτα.
Αν ζούσα στην Ευρώπη αυτό ίσως να μην με ενδιέφερε τόσο, αλλά εδώ, που σε κάθε εκατό μέτρα συναντάς και άλλη ποιότητα ασφάλτου, θέλω λάστιχο που να μου "μιλάει" και όσο πιό φιλικό γίνεται........
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 7:33 pm
καλισπερα το 016 ζεστενετε πιο αργα απο το 014.αμα ζεσταθει ομοσ ειναι το κατι αλλο.
χορησ καγκουργεσ θα σου κρατισουν για 15000 χηλιομετρα.
το 021 ειναι εξισου καλο αλλα δεν ειναι τοσο σπορ οσο το 016.ειναι ποιο τουρισταδικο.
εγω παντοσ θα εβαζα το 016 και ασ μου κρατισει λιγοτερο. Cool
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 7:45 pm
Πριν αποφασίσεις, ρίξε μια ματιά και ΕΔΩ.
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 8:45 pm
Πάντως, αν σε ενδιαφέρει, εγώ φοράω MICHELIN PIlot Road 2 μπροστά και Pilot Power 2CT πίσω. Αν δείς, το μεν μπροστινό στις συγκρίσεις με τον ανταγωνισμό έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά στη βροχή (και αυτό μετράει γιατί η απορροή γίνεται κυρίως απο το εμπρός λάστιχο, το πίσω πατάει στο ίχνος που έχει ηδη διώξει το νερό ο μπροστά τροχός), ενώ το πίσω έχει μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης και (κατα την μέχρι τώρα εμπειρία μου) πολύ καλή πληροφόρηση.

Είπαμε όμως, αυτά είναι υποκειμενικά και ανάλογα με την χρήση, τους δρόμους και τον αναβάτη.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 8:46 pm
Αν θελεις περιμενε τον αντικαταστατη των ΒΤ21 , των Φεβρουαριο!!! Το σκεφτομαι αλλιως θα βαλω τα ΒΤ16!!
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 9:43 pm
Θα συμφωνήσω με τον Hornetkav, αν σκέφτεσαι τα ΒΤ021 καλύτερα να περιμένεις να έρθει το ΒΤ023 που είναι ο αντικαταστάτης του.
Bridgestone Battlax BT-023

Και εγώ ανάμεσα στα ΒΤ016 και ΒΤ023 είμαι αν και δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου η αλλαγή ελαστικών.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 10:43 pm
Εγώ είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος με τα Μ3 μου, έχω ήδη 10.000 χλμ κι έχουν ψωμί ακόμα. Τα επόμενα λέω να είναι τα Pirelli Angel, μιας και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια σε σχέση με κράτημα/αντοχή και μιας και θα παίξει και εξωτερικό... ε ας έχουμε ένα κάπως πιο σκληρό λαστιχάκι. Wink
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 10:53 pm
ΒΤ16 και ξερό ψωμί!
Δεν μπορώ να σου πώ για αντοχή και χιλιόμετρα, πάντως αμα ζεσταθούνε δεν παίζονται
(πιστα tested)
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 11:02 pm
KiloMeater wrote:ΒΤ16 και ξερό ψωμί!
Δεν μπορώ να σου πώ για αντοχή και χιλιόμετρα, πάντως αμα ζεσταθούνε δεν παίζονται
(πιστα tested)

Καλά, η πίστα δεν ειναι δα και συγκριτικό στοιχείο*, εκεί ακόμα και οι ζάντες κρατάνε......... Το να λέμε όμως πως τα "τάδε" κρατάνε στην πίστα (σε σύγριση με τί, με τα άλλα που φορούσαμε έξω, στην Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη;,) δεν είναι αντικειμενικό.

*(παρά μόνο αν έχεις την δυνατότητα να "μετρήσεις" στις ίδιες συνθήκες και τον ανταγωνισμό)
alextsouk
alextsouk
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 41
Μοντέλο : honda cbr 600rr
Κράνος : arai viper gt

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 11:09 pm
εβαλα τα 016 το σεπτέμβρη εχω κάνει περίπου 5000 χιλιόμετρα και είμαι απίστεφτα ευχαριστημένος...!!!μου είπαν ότι κρατάνε περιπου 15000 χιλιομετρα με κανονικη χρηση.
σε γενικες γραμμες ειναι "γλυκα" λαστιχα (εχω δοκιμασει στο παρελθον Μ1 kai Diablo)και ζεσταινονται σχετικα γρηγορα εγω παντος οταν με το καλο ξανα αλαξω παλι 016 θα βαλω
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 2 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

4/1/2010, 11:39 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:
KiloMeater wrote:ΒΤ16 και ξερό ψωμί!
Δεν μπορώ να σου πώ για αντοχή και χιλιόμετρα, πάντως αμα ζεσταθούνε δεν παίζονται
(πιστα tested)

Καλά, η πίστα δεν ειναι δα και συγκριτικό στοιχείο*, εκεί ακόμα και οι ζάντες κρατάνε......... Το να λέμε όμως πως τα "τάδε" κρατάνε στην πίστα (σε σύγριση με τί, με τα άλλα που φορούσαμε έξω, στην Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη;,) δεν είναι αντικειμενικό.

*(παρά μόνο αν έχεις την δυνατότητα να "μετρήσεις" στις ίδιες συνθήκες και τον ανταγωνισμό)

Μιλάω σε σχεση με τα προηγούμενά μου ΒΤ21, σε αντίστοιχες συνθήκες (εντός και εκτός πίστας)

Με βάση τη προσωπική μου εμπειρία πάντως, δεν κρατάνε όλα τα άστιχα το ίδιο ακόμα και στην πίστα.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum