Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

+76
vagelis78
VEEFARIOS
chiliplayer
Binzis
oσονοuπω
Νίκος
Drake
Dimitrisk12
VEFALIFT
mil32
GIORGOS VFR
ermis
vfrostos
Wtower
Arachovitis
VFR800
horrorshow_gr
xristos280
Roberto
Ο φυσικός
transporter
ΗΛΙΑΣ
nikos-ex victor
stef64
kostasVFR
anastasis
Verbal Kint
teacher
vtecpatra
vfr samos
grigoris
SCORPIOS
XLGeorge
DENTOCOP
ΠΑΝΕΑΣ
kortomalteze
Them1s xXx
chr1s_86
tomakos
S.W.
georgevfr
Seelenheil
xapos_kil
Armenis
alextsouk
mak
Postman
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παναγιώτης Κ.
surveyor
Semiaz
Tinder
'AGGEVI'
Fanrider
KiloMeater
Al_Bandy
apostat
posnightmist
dirty
padelis
kostasdirt
ILIAS
vasilakos
gabadoo
macrozan
FZMAN
glystras
Sieche
Don John
NIKOS 13
Vvag
CAPO1305
Ταξιδευτής
icex
Acanthor
Viking
80 posters
Go down
chiliplayer
chiliplayer
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-03-23
Mηνύματα : 26
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Τίποτα
Κράνος : HJC FS-11

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

28/5/2014, 4:42 pm
Λοιπόν, θα πρέπει να αλλάξω κι εγώ λάστιχα...

Οι ανάγκες μου είναι να γίνονται γύρω στα 300-350χμ τη βδομάδα, το 70% των οποίων θα είναι σε (σάπια) εθνική οδό. Τα υπόλοιπα σε παλιά εθνική οπότε θα υπάρχει στρίψιμο και λίιιιιγο στην πόλη (όσο πατάει η βέφα). Οπότε θέλω λαστιχάκια που να αντέχουν πολλά χμ, για να τα αλλάζω μια φορά το χρόνο με 15-16 χιλιάδες χιλιόμετρα. Πάω ήρεμα και όχι σκισμένος.

Διάβασα ΟΛΟ το θέμα (χαρά στην υπομονή μου!)
και κατέληξα στα εξής:
-Dunlop Roadsmart
-Bridgestone BT021
-Michelin 2CT

Από όλα όσα διάβασα νομίζω ότι το dunlop θα με καλύψει καλύτερα από τα άλλα, έχετε διαφορετική γνώμη;
Επίσης έχει βγει και το Roadsmart 2, έχει καμιά σοβαρή βελτίωση σε σχέση με το απλό; Κάπου διάβασα ότι έχει μεγαλύτερη αντοχή σε χιλιόμετρα, αν είναι έτσι με ενδιαφέρει!
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

26/6/2014, 9:31 pm
Επειδή προβλέπεται ταξίδι προς Ελλάδα, ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς τα Continental-ContiMotion σε VFR και πως συμπεριφέρονται στους ελληνικούς δρόμους.
Ευχαριστώ!
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

14/9/2014, 2:00 pm
πριν απο λιγες ημερες τοποθετησα τα michelin pilot power3 .
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι
α. εξαιρετικη ποιοτητα κυλησης, αποσβεση κραδασμων απο το οδοστρωμα
β. Εξαιρετικηπροσφυση, ακομη και σε οδοστρωματα με κακη ποιοτητα ασφαλτου,λειτουργουν πολυ καλα.
γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι θα ηταν επιθυμητη.

για αντοχη δεν ξερω, ο vf george εχει ηδη πει σχετικα.
Κοστος 290 ευρα σε 6 ατοκες.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

14/9/2014, 10:27 pm
VEEFARIOS wrote:
γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι  θα ηταν επιθυμητη.

Αργυρη, ετσι. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κρατησανε την (γρηγορη) κορωνα των 2CT τα οποια τα Power 3 εχουν αντικαταστησει Rolling Eyes
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

14/9/2014, 11:04 pm
VEEFARIOS wrote:πριν απο λιγες ημερες τοποθετησα τα michelin pilot power3 .
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι
α. εξαιρετικη ποιοτητα κυλησης, αποσβεση κραδασμων απο το οδοστρωμα
β. Εξαιρετικηπροσφυση, ακομη και σε οδοστρωματα με κακη ποιοτητα ασφαλτου,λειτουργουν πολυ καλα.
γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι  θα ηταν επιθυμητη.

για αντοχη δεν ξερω, ο vf george εχει ηδη πει σχετικα.
Κοστος 290 ευρα σε 6 ατοκες.
 



Καλοπάτητα Αργύρη.

Ειμαι και εγώ σε αναζήτηση ελαστικων και οποιαδήποτε πληροφορία ευπροσδεκτη.
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

14/9/2014, 11:28 pm
VFGeorge wrote:
VEEFARIOS wrote:
γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι  θα ηταν επιθυμητη.

Αργυρη, ετσι. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κρατησανε την (γρηγορη) κορωνα των 2CT τα οποια τα Power 3 εχουν αντικαταστησει Rolling Eyes

Εγώ δεν ξέρω για κορώνες, εσεις εις στα ενωμενα και αποσχισμενα βασιλεια ξευρητει, στον αχ λαδοκαμπο μια χαρα τα πήγαν και μετα στη βροχα τέλεια, ειναι ευχαριστησιαρικο ελαστικο Very Happy Very Happy
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

15/9/2014, 12:18 am
tomakos wrote:
VFGeorge wrote:
VEEFARIOS wrote:
γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι  θα ηταν επιθυμητη.

Αργυρη, ετσι. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κρατησανε την (γρηγορη) κορωνα των 2CT τα οποια τα Power 3 εχουν αντικαταστησει Rolling Eyes

Εγώ δεν ξέρω για κορώνες, εσεις εις στα ενωμενα και αποσχισμενα βασιλεια ξευρητει, στον αχ λαδοκαμπο μια χαρα τα πήγαν και μετα στη βροχα τέλεια, ειναι ευχαριστησιαρικο ελαστικο Very Happy Very Happy

Laughing Laughing Ελπιζω οχι "αποσχισμενα" γιατι ..θα ελευθερωθει το τζινι απ'το μπουκαλι Shocked

Για να ξεκαθαρισω κατι, οπως εχω γραψει σε προηγουμενα ποσταρισματα μου σ'αυτο το νημα, τα Power 3 ειναι φανταστικα λαστιχα, θαλεγα τα καλυτερα που εχω φορεσει στο VFR για το στυλ που οδηγω Cool  Τωρα αν ητανε το ιδιο γρηγορα απο κορωνα οσο ο προκατοχος 2CT και αν το πισω εβγαζε 12Κ χμ με τη χρηση που κανω (τωρα βγαζει 10Κ, το ιδιο με το 2CT), τοτε θα ητανε τελεια!

cheers
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

15/9/2014, 1:00 am
tomakos wrote:
VFGeorge wrote:
VEEFARIOS wrote:
γ. Αρνητικο η καπως αργη κορωνα , δεν ειμαι το πιο σπορ ατομο αλλα λιγο πιο γρηγορη κορωνα πιστευω οτι  θα ηταν επιθυμητη.

Αργυρη, ετσι. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κρατησανε την (γρηγορη) κορωνα των 2CT τα οποια τα Power 3 εχουν αντικαταστησει Rolling Eyes

Εγώ δεν ξέρω για κορώνες, εσεις εις στα ενωμενα και αποσχισμενα βασιλεια ξευρητει, στον αχ λαδοκαμπο μια χαρα τα πήγαν και μετα στη βροχα τέλεια, ειναι ευχαριστησιαρικο ελαστικο Very Happy Very Happy
\
Ναι βρε παιδι μου μια χαρα λαστιχα ειναι αλλα αν νοιωθες την μηχανη αργη στις αλλαγες κατευθυνσης απο καινουργια σκεψου μολις τετραγωνισουν λιγο πως θα ειναι
αν ειχαν λιγο πιο γρηγορη κορωνα θα ηταν απλα τελεια.
χαιρωμαι παντως που λες οτι στην βροχη πανε καλα grrr
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

15/9/2014, 10:44 am
Μόλις φορέσαμε καινούρια παπά, Bridgestone S20 Evo με 280 ευρουλάκια, μια χαρά τιμή.
Αξιόπιστες εντυπώσεις, μετά από 3-5.000 χλμ.

Τα Pirelli Rosso II πάντως που έβγαλα, μου κράτησαν μόλις 5000χλμ (!!!), τα λιγότερα που έχει βγάλει ποτέ λάστιχο στη μηχανή μου (με αρκετά χιλιόμετρα Ιταλικής ασφάλτου όμως!) και γενικά, χωρίς να λέω πως ήταν κακό λάστιχο, δε μου ενέπνευσε ποτέ την εμπιστοσύνη που μου έδωσαν άλλα...

cheers
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

15/9/2014, 5:20 pm
Vvag wrote:Μόλις φορέσαμε καινούρια παπά, Bridgestone S20 Evo με 280 ευρουλάκια, μια χαρά τιμή.
Αξιόπιστες εντυπώσεις, μετά από 3-5.000 χλμ.  

Τα Pirelli Rosso II πάντως που έβγαλα, μου κράτησαν μόλις 5000χλμ (!!!), τα λιγότερα που έχει βγάλει ποτέ λάστιχο στη μηχανή μου (με αρκετά χιλιόμετρα Ιταλικής ασφάλτου όμως!) και γενικά, χωρίς να λέω πως ήταν κακό λάστιχο, δε μου ενέπνευσε ποτέ την εμπιστοσύνη που μου έδωσαν άλλα...

cheers

Κοίτα να δεις, ενώ στο Fazer μου έβαλα 2 φορές Rosso 2 και μου κράτησαν 8 και 9 χιλιάδες χλμ και ήμουν και ενθουσιασμένος. Εγώ παίδες έβαλα τα Michelin Pilot 4, κάπως επιλογή ανάγκης. Καλή γόμα αλλά δεν με ενθουσίασαν ούτε στην Ιταλική άσφαλτο. Ένα περίεργο πράγμα που ενώ δεν μπορώ να βρω κάτι συνειδητά, απλά δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

16/9/2014, 7:04 pm
Eγώ και με τα dunlop sport max είχα μείνει ευχαριστημένος..
ermis
ermis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-04-06
Mηνύματα : 127
Ηλικία : 58
Μοντέλο : vfr vtec 2004 abs blue, xciting 500 ABS, RX8 COSMO, Clio 3 tce
Κράνος : shoei xr 1100, nolan n90

Ο Φτερωτός, οικονομικός σας σύμβουλος!!

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

16/9/2014, 7:35 pm
Metzeler m5 με  αυτά εκανα 5.500 γρήγορα χιλιόμετρα στην Ελλάδα ,   το πίσω το άλλαξα πριν πάω για Δολομιτες και το μπροστινό το άλλαξα στηνΙταλία μετα από 1.500 χιλιόμετρα που έφθασε στα όρια του. Φθείρονται εύκολα, αλλά είναι από τα καλύτερα λάστιχα που έχω φορεσει με γρήγορη κορώνα και πολύ καλή πληροφόρηση για την κατάσταση του δρόμου. Αν δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα η χιλιομετρική απόδοση συστήνονται  ανεπιφύλακτα....αφού υπάρχουν πλέον τα M7 ώς αντικαταστάτες του m5 και η τιμη τους είναι συμφέρουσα €280 περιπου.
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

16/9/2014, 9:05 pm
Έβγαλα τα S20 την προηγούμενη εβδομάδα. Περίπου 4000 χλμ ελληνικοί δρόμοι και 3000 χλμ βαλκάνια. Μείνανε στα λινά. Βεντούζα μέχρι το τέλος (και το είχα βάλει και ρύσιο 3-4 φορές όπου σχεδόν του είχα τελειώσει τα πλαϊνά και όσο να ναι είχε σκληρύνει). Αν δε με ενδιέφεραν τα χρήματα τα S20 (EVO) θα φορούσα πάλι.



Φόρεσα τα BT023 (Sport Touring). Προς το παρόν φαίνονται μια χαρά και τα τέντωσα λίγο εντός πόλης να δω πως ανταποκρίνονται. Λίγο πιο γλιστερά στις λευκές γραμμές αλλά δεν έπαιζε να βάλω άμεσα Hypersport λάστιχο ξανά. Στην τελική με 4 φορές ρύσιο δε μπορεί να μη μπορώ να ξαναπάω και επίσης σχεδιάζω ταξιδάκι του χρόνου και δε μπορώ να ζω με το αγχος μήπως δε με βγάλουνε. Βόλτα από ΣΚ οπότε και θα ενημερώσω καλύτερα.
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

17/9/2014, 10:57 pm
Μετά τα rosso corsa, ψήνομαι πολύ να βάλω τα supercorsa. πάντως γενικά τα ελαστικά είναι τελείως υποκειμενική άποψη , το θέμα είναι ακριβώς τι θές, αν θές πρόσφυση κ γρήγορη κωρόνα , ή αν θές οικονομία κ περισσότερα χλμ. Η ενδιάμεση λύση θέλει πάντα υποχωρήσεις.
ninos22
ninos22
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-02-22
Mηνύματα : 30
Ηλικία : 35
Μοντέλο : VFR800 Vtec
Κράνος : Arai Rx-7

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/3/2015, 1:19 pm
VFGeorge wrote:Εχοντας κανει πια ~7000χμ με τα Pilot Power 3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω οτι ειναι ιδανικα λαστιχα για την Ελλαδα, για ενα sport touring μηχανακι οπως το VFR και για τον τροπο που οδηγω / χρηση που κανω εγω. Ειναι λιγο πιο "τουρισταδικα" και πιο αργα απο κορωνα σε σχεση με τα Pilot Power 2CT που φοραγα πριν αλλα θα διαρκεσουν περισοτερο: τα 2CT βγαζανε 10000χμ ενω τα Power 3 με 7000χμ δειχνουν σε πολυ καλη κατασταση, νομιζω θα βγαλουν τουλαχιστο 12000χμ. Επισης δεν εχουν τετραγωνισει ακομη, παρα το γεγονος οτι κανω πολλα χιλιομετρα σε Εθνικες με ψηλες ταχυτητες και φορτωμενος.

Με αλλα λογια ειναι κατι μεταξυ racing και sport touring λαστιχου, ικανα για ταξιδια με ψηλες ταχυτητες χωρις να "χαλανε" αλλα εχουν επισης φοβερη προσφυση σε μετριας ποιοτητας ασφαλτο σαν την πλειοψηφια της Ελληνικης  Rolling Eyes

Συνονόματε, επειδή είμαι και εγω για αλλαγή ελαστικών, πες μου την γνώμη σου. Αρκετα νορμάλ οδήγηση κατα 80% εντός πόλης χωρίς τρελές απαιτήσεις (κορώνες μοίρες κτλ Blink ) με 400-500max/km τον μήνα. Δεν ψαχνω να μου κρατήσουν παρα πολύ, αλλα ούτε πολύ λίγο! Κατι μέτριο δηλαδή με καλή πρόσφυση γιατί μεσα στην πόλη οι δρόμοι είναι παγοδρόμια! Bash

XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/3/2015, 2:46 pm
ninos22 wrote:
VFGeorge wrote:Εχοντας κανει πια ~7000χμ με τα Pilot Power 3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω οτι ειναι ιδανικα λαστιχα για την Ελλαδα, για ενα sport touring μηχανακι οπως το VFR και για τον τροπο που οδηγω / χρηση που κανω εγω. Ειναι λιγο πιο "τουρισταδικα" και πιο αργα απο κορωνα σε σχεση με τα Pilot Power 2CT που φοραγα πριν αλλα θα διαρκεσουν περισοτερο: τα 2CT βγαζανε 10000χμ ενω τα Power 3 με 7000χμ δειχνουν σε πολυ καλη κατασταση, νομιζω θα βγαλουν τουλαχιστο 12000χμ. Επισης δεν εχουν τετραγωνισει ακομη, παρα το γεγονος οτι κανω πολλα χιλιομετρα σε Εθνικες με ψηλες ταχυτητες και φορτωμενος.

Με αλλα λογια ειναι κατι μεταξυ racing και sport touring λαστιχου, ικανα για ταξιδια με ψηλες ταχυτητες χωρις να "χαλανε" αλλα εχουν επισης φοβερη προσφυση σε μετριας ποιοτητας ασφαλτο σαν την πλειοψηφια της Ελληνικης  Rolling Eyes

Συνονόματε, επειδή είμαι και εγω για αλλαγή ελαστικών, πες μου την γνώμη σου. Αρκετα νορμάλ οδήγηση κατα 80% εντός πόλης χωρίς τρελές απαιτήσεις (κορώνες μοίρες κτλ Blink ) με 400-500max/km τον μήνα. Δεν ψαχνω να μου κρατήσουν παρα πολύ, αλλα ούτε πολύ λίγο! Κατι μέτριο δηλαδή με καλή πρόσφυση γιατί μεσα στην πόλη οι δρόμοι είναι παγοδρόμια! Bash

Εφ'οσον τα θελεις κυριως για πολη / γυαλισμενη ασφαλτο, τοτε καποιο μαλακο (semi-racing) τυπου λαστιχο ειναι μονοδρομος. Εγω φοραω τωρα τα Pilot Power 3 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος οπως εχω γραψει (μειον την αργουτσικη κορωνα) αλλα υπαρχουν και αρκετες αλλες λυσεις, διαβασε το νημα. Με τη χρηση που κανω εγω, που περιλαμβανει και αρκετα ταξιδια με ψηλουτσικες ταχυτητες, το πισω βγαζει 10Κ χμ, με τη χρηση που περιγραφεις νομιζω θα βγαλει 12Κ.
ninos22
ninos22
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-02-22
Mηνύματα : 30
Ηλικία : 35
Μοντέλο : VFR800 Vtec
Κράνος : Arai Rx-7

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/3/2015, 7:44 pm
VFGeorge wrote:
ninos22 wrote:
VFGeorge wrote:Εχοντας κανει πια ~7000χμ με τα Pilot Power 3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω οτι ειναι ιδανικα λαστιχα για την Ελλαδα, για ενα sport touring μηχανακι οπως το VFR και για τον τροπο που οδηγω / χρηση που κανω εγω. Ειναι λιγο πιο "τουρισταδικα" και πιο αργα απο κορωνα σε σχεση με τα Pilot Power 2CT που φοραγα πριν αλλα θα διαρκεσουν περισοτερο: τα 2CT βγαζανε 10000χμ ενω τα Power 3 με 7000χμ δειχνουν σε πολυ καλη κατασταση, νομιζω θα βγαλουν τουλαχιστο 12000χμ. Επισης δεν εχουν τετραγωνισει ακομη, παρα το γεγονος οτι κανω πολλα χιλιομετρα σε Εθνικες με ψηλες ταχυτητες και φορτωμενος.

Με αλλα λογια ειναι κατι μεταξυ racing και sport touring λαστιχου, ικανα για ταξιδια με ψηλες ταχυτητες χωρις να "χαλανε" αλλα εχουν επισης φοβερη προσφυση σε μετριας ποιοτητας ασφαλτο σαν την πλειοψηφια της Ελληνικης  Rolling Eyes

Συνονόματε, επειδή είμαι και εγω για αλλαγή ελαστικών, πες μου την γνώμη σου. Αρκετα νορμάλ οδήγηση κατα 80% εντός πόλης χωρίς τρελές απαιτήσεις (κορώνες μοίρες κτλ Blink ) με 400-500max/km τον μήνα. Δεν ψαχνω να μου κρατήσουν παρα πολύ, αλλα ούτε πολύ λίγο! Κατι μέτριο δηλαδή με καλή πρόσφυση γιατί μεσα στην πόλη οι δρόμοι είναι παγοδρόμια! Bash

Εφ'οσον τα θελεις κυριως για πολη / γυαλισμενη ασφαλτο, τοτε καποιο μαλακο (semi-racing) τυπου λαστιχο ειναι μονοδρομος. Εγω φοραω τωρα τα Pilot Power 3 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος οπως εχω γραψει (μειον την αργουτσικη κορωνα) αλλα υπαρχουν και αρκετες αλλες λυσεις, διαβασε το νημα. Με τη χρηση που κανω εγω, που περιλαμβανει και αρκετα ταξιδια με ψηλουτσικες ταχυτητες, το πισω βγαζει 10Κ χμ, με τη χρηση που περιγραφεις νομιζω θα βγαλει 12Κ.

Λιγο πολύ το διάβασα φίλε Γιώργο, δεν νομίζω οτι τα Metzeler M3 κανουν για την δική μου χρήση. Νομίζω οτι ετσι όπως τα περιγράφεις τα Michelin είναι αυτό που θέλω.
ninos22
ninos22
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-02-22
Mηνύματα : 30
Ηλικία : 35
Μοντέλο : VFR800 Vtec
Κράνος : Arai Rx-7

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

7/3/2015, 7:50 pm
Μου λες λίγο και τις διαστάσεις??? Η καποιο χαρακτηριστικό που πρέπει να κοιτάξω? Μη παω αδιαβαστος και μου βάλουν οτι να ναι!
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

13/5/2015, 12:13 am
Αγαπητοί, έχει δοκιμάσει κάποιος τα DUNLOP - Qualifier II, ώστε να μπορεί να μου πει μια γνώμη?

Τα έχω βρει σε καλή τιμή και είμαι σε σκέψεις.
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

13/5/2015, 10:20 am
Έμεινα πολύ ευχαριστημένος σαν λάστιχο, γρήγορο μπροστινό, αλλά είναι μαλακό και θυμάμαει δεν είχα βγαλει πολλά χλμ, κάτι σε 7000 θυμάμαι αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Σημείωση δεν έχω vfr! Rolling Eyes
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

13/5/2015, 8:34 pm
Αν το θες για τη Γερμανικη ασφαλτο, ξεχασε το. Ειναι ρεησονι λαστιχο με μικρη διαρκεια ζωης σε σχεση με αλλα ακομη και στην Ελλαδα, σε Ευρωπαϊκες ασφαλτους θα φαγωθει σα γομολαστιχα..  Παντως κραταει πολυ καλα και εχει αρκετα γρηγορη γεωμετρια, δεν το εχω βαλει εγω αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο φιλους που ταχουν βαλει (κυριως σε SS μηχανακια). Τα ιδια περιπου ειπε κι'ο Wtower πιο πανω, απλα επιβεβαιωνω..
horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

13/5/2015, 9:13 pm
Roberto wrote:Αγαπητοί, έχει δοκιμάσει κάποιος τα DUNLOP - Qualifier II, ώστε να μπορεί να μου πει μια γνώμη?

Τα έχω βρει σε καλή τιμή και είμαι σε σκέψεις.


τα ειχα στο χχ...βαση αυτου του παραγοντα παρατηρησα γρηγορο ζεσταμα.μαλακο και μιαμ μιαμ στριφτερουλη....αλλα
τελειωνουν τα ωραια γρηγορα....
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

14/5/2015, 12:58 am
Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Μάλλον θα κάνω την τρέλα να τα βάλω.

Ας κάνω και ένα σχόλιο. Τώρα που φοράω τα Michelin Pilot Road II 2CT - δίγωμο, τουριστικό, δεν είδα να κρατάνε στο κέντρο περισσότερο από ότι ένα απλό. Ίσως είχα τρελές προσδοκίες.

Έχω κάνει 7.000χλμ. από τότε που τα έβαλα, με ένα μεγάλο ταξίδι, που έκανα περίπου 2000 χλμ. στην Autobahn με υψηλές ταχύτητες, μονοκάβαλος με top case.
To πίσω είχε ένα τετραγώνισμα πριν πάω το ταξίδι, αλλά αφού γύρισα η κατάσταση του ήταν επιδεινώθηκε σε σημείο που δεν με ευχαριστεί.
Όχι ότι δεν με παει ακόμα, αλλά δεν έχω πλέον την ίδια αίσθηση στις στροφές και αυτό είναι ενοχλητικό.

Και αναρωτιέμαι, αξίζει τελικά το επιπλέον κόστος του δίγωμου? Εγώ λέω όχι.

Κατά τα άλλα, πολύ καλό λάστιχο. Αυτο μου άρεσε ιδιαίτερα, όταν ήταν ακόμα ακμαίο, είναι η σταθερότητα υπό κλήση μέσα στη στροφή.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

14/5/2015, 2:48 am
Roberto wrote:Αγαπητοί, έχει δοκιμάσει κάποιος τα DUNLOP - Qualifier II, ώστε να μπορεί να μου πει μια γνώμη?

Τα έχω βρει σε καλή τιμή και είμαι σε σκέψεις.

Τα έχω φορέσει.
Δίνουν εξαιρετική πληροφορία για το δρόμο σε εντυπωσιακό βαθμό.
Έχουν πολύ καλό κράτημα.
Κρατάνε 20%-25% περισσότερο από τα SS. Σε μένα βγάλανε 12800.
Φαίνεται να έχουν σχετικά αργή κορώνα σε σχέση με SS. Όταν τα φόρεσα μετά από τα Rosso Corsa δεν κατάλαβα αυτή την αίσθηση του καινούργιου ελαστικού που στρίβει άμεσα.

Τα Q2 η Dunlop τα κατασκεύασε για την Αμερική όπου κάνουν μεγαλύτερες αποστάσεις, ενώ για την Ευρώπη τα Sportsmart για περισσότερα στροφιλίκια. Τα δεύτερα μου βγάλανε 10500.
gaz
gaz
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-04-19
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : X-lite 603

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

30/9/2016, 4:12 pm
Dunlop Qualifier ή Pilot Power;
Τα pilot φοράω τώρα και είμαι γενικά ευχαριστημένος. Για τα απλά Qualifier μήπως έχει άποψη κάποιος;
pektis
pektis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-06-24
Mηνύματα : 95
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 RC46 ABS(2006)

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

6/10/2016, 12:20 pm
Roberto wrote:Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Μάλλον θα κάνω την τρέλα να τα βάλω.

Ας κάνω και ένα σχόλιο. Τώρα που φοράω τα Michelin Pilot Road II 2CT - δίγωμο, τουριστικό, δεν είδα να κρατάνε στο κέντρο περισσότερο από ότι ένα απλό. Ίσως είχα τρελές προσδοκίες.

Έχω κάνει 7.000χλμ. από τότε που τα έβαλα, με ένα μεγάλο ταξίδι, που έκανα περίπου 2000 χλμ. στην Autobahn με υψηλές ταχύτητες, μονοκάβαλος με top case.
To πίσω είχε ένα τετραγώνισμα πριν πάω το ταξίδι, αλλά αφού γύρισα η κατάσταση του ήταν επιδεινώθηκε σε σημείο που δεν με ευχαριστεί.
Όχι ότι δεν με παει ακόμα, αλλά δεν έχω πλέον την ίδια αίσθηση στις στροφές και αυτό είναι ενοχλητικό.

Και αναρωτιέμαι, αξίζει τελικά το επιπλέον κόστος του δίγωμου? Εγώ λέω όχι.

Κατά τα άλλα, πολύ καλό λάστιχο. Αυτο μου άρεσε ιδιαίτερα, όταν ήταν ακόμα ακμαίο, είναι η σταθερότητα υπό κλήση μέσα στη στροφή.

Τα ιδια λαστιχα φοραμε, μονο που προσπαθω να αποφευγω τα πολλα χιλιομετρα στην εθνικη...
Μου κανει εντυπωση πως σου ''τελειωσε'' τοσο γρηγορα...Εγω εχω 13.000χιλ. με ψιλοσβελτη οδηγηση και τωρα αρχιζει να φαινεται οτι παει για αλλαγη...
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

6/10/2016, 4:08 pm
Λοιπον καιρος να αλλαξω κι εγω τα λαστιχα μου και απο pilot road 3 λεω να φορεσω κατι πιο σπορτιβ τα Μ5 .Τι γνωμη εχεται γι αυτα και να αξιζει τον κοπο να τα βαλω.Τα pilot road τα εχω 4 χρονια και περιπου 9000χλμ ,τα αλλαζω λογω πολυκαιριας και οχι επειδη φαγωθηκαν.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

8/10/2016, 12:26 pm
pektis wrote:
Roberto wrote:Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Μάλλον θα κάνω την τρέλα να τα βάλω.

Ας κάνω και ένα σχόλιο. Τώρα που φοράω τα Michelin Pilot Road II 2CT - δίγωμο, τουριστικό, δεν είδα να κρατάνε στο κέντρο περισσότερο από ότι ένα απλό. Ίσως είχα τρελές προσδοκίες.

Έχω κάνει 7.000χλμ. από τότε που τα έβαλα, με ένα μεγάλο ταξίδι, που έκανα περίπου 2000 χλμ. στην Autobahn με υψηλές ταχύτητες, μονοκάβαλος με top case.
To πίσω είχε ένα τετραγώνισμα πριν πάω το ταξίδι, αλλά αφού γύρισα η κατάσταση του ήταν επιδεινώθηκε σε σημείο που δεν με ευχαριστεί.
Όχι ότι δεν με παει ακόμα, αλλά δεν έχω πλέον την ίδια αίσθηση στις στροφές και αυτό είναι ενοχλητικό.

Και αναρωτιέμαι, αξίζει τελικά το επιπλέον κόστος του δίγωμου? Εγώ λέω όχι.

Κατά τα άλλα, πολύ καλό λάστιχο. Αυτο μου άρεσε ιδιαίτερα, όταν ήταν ακόμα ακμαίο, είναι η σταθερότητα υπό κλήση μέσα στη στροφή.

Τα ιδια λαστιχα φοραμε, μονο που προσπαθω να αποφευγω τα πολλα χιλιομετρα στην εθνικη...
Μου κανει εντυπωση πως σου ''τελειωσε'' τοσο γρηγορα...Εγω εχω 13.000χιλ. με ψιλοσβελτη οδηγηση και τωρα αρχιζει να φαινεται οτι παει για αλλαγη...

Οταν φοραγα τα Pilot Road 2 2CT, το πισω εβγαζε ισα-ισα 10000χμ με τον δεικτη φθορας στο οριο κι'ακομη παραπανω, αυτα με πολλα χιλιομετρα Εθνικη με ψηλες ταχυτητες. Εξαρταται απο το τι ειδους χιλιομετρα κανει καποιος και πως τα κανει.
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

21/10/2016, 8:07 pm
Yahoo χτές φορέσαμε καινούρια (τα ίδια δλδ) ελαστικά....ΒΤ023 μετά από Blush Rolling Eyes Whistle













5 χρόνια! Tomato
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά - Page 13 Empty Re: Γνώμες και προτάσεις για ελαστικά

21/10/2016, 8:28 pm
Ρε μάγκες σας ζηλεύω,εγω στο χρόνο θέλω δυο ζευγάρια αλλα τα αλλάζω κάθε 3-5 χιλιάδες max.

Αν αρχίζει και γλυστράει παίρνει πόδι,ήδη τώρα ετοιμάζομαι για νέα,Πάντα μετζελεριές cheers cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum