Go down
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

10/5/2011, 11:30 am
Τα τελευταία χρόνια τα φώτα Xenon έχουν γίνει πού πιασάρικα. Πολύ της μόδας.
Ποιος από μας δεν έχει τυφλωθεί στη κυριολεξία από αντίθετα διερχόμενες"μοντίφες" που τα ανθροποειδή τοποθέτησαν xenon σε κάτοπτρα που ουδεμία σχέση έχουν με xenon λάμπες.

Δείτε ένα βιντεάκι από το youtube για να καταλάβετε τι λέω ..

.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

10/5/2011, 1:52 pm
εχεις απολυτο δικιο,και εγω χτες ξηλωσα τα δικα μου απο το αμαξι γιαυτο το λογο,στραβωνουν τους απεναντι,απενατιας στο μηχανακι εχω βαλει λαμπες τυπου ξενον και ειναι αστερια ,πιο καλη φωτεινοτητα χωρις να στραβωνουν.
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

10/5/2011, 3:14 pm
Παιδιά μεγάλο πρόβλημα αυτά τα after market φώτα. Ειδικά αν τα πετύχεις σε κανένα επαρχιακό δρόμο με ισχνή διαγράμιση και χωρίς φώτα από κολώνες την έβαψες άσχημα.

vtecpatra wrote:εχεις απολυτο δικιο,και εγω χτες ξηλωσα τα δικα μου απο το αμαξι γιαυτο το λογο,στραβωνουν τους απεναντι,απενατιας στο μηχανακι εχω βαλει λαμπες τυπου ξενον και ειναι αστερια ,πιο καλη φωτεινοτητα χωρις να στραβωνουν.

Ποιες έβαλες? Χρειάστηκε καμία μετατροπή?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

10/5/2011, 6:33 pm
εχω βαλει αυτες

10 ευρω
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

10/5/2011, 6:36 pm
vtecpatra wrote: εχω βαλει αυτες

10 ευρω

Το θέμα είναι ότι αν είναι λάμπες πυράκτωσης, η γεωμετρία είναι κατάλληλη για συμβατικά κάτοπτρα οπότε η δέσμη είναι σωστή χωρίς να προκαλεί κινδύνους για τους απέναντι.

ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

10/5/2011, 8:36 pm
Έχω στραβωθεί πολλές φορές από τέτοιους κάγκουρες !! Αν ήθελε θα τα είχε βάλει ο κατασκευαστής και σωστά μάλιστα .
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

10/5/2011, 9:02 pm
Κι εμένα μ'εκνευρίζουν τα xenon.
Τις δικές μου τις αντικατέστησα με αυτές και είμαι πολύ ευχαριστημένος χωρίς να στραβώνω τους γύρω μου. Υπάρχουν και αυτές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο στραβώνουν τους απέναντι.
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

14/5/2011, 12:50 pm
Athanor wrote:Κι εμένα μ'εκνευρίζουν τα xenon.
Τις δικές μου τις αντικατέστησα με αυτές και είμαι πολύ ευχαριστημένος χωρίς να στραβώνω τους γύρω μου. Υπάρχουν και αυτές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο στραβώνουν τους απέναντι.

Κι εγώ ήθελα να βάλω philips, τις "extreme power" συκγεκριμένα αλλά απ ότι βλέπω στα links αυτά τις έχει για αυτοκίνητα όποτε οι πιο καλές που βλέπω να έχουν για μοτο είναι οι XP moto. Λογικά θα είναι ίδια κατηγορία με τις Night Racer που έχει η Osram, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να τυφλώνουν τους απέναντι μιας και είναι κανονικές H4/H7 λάμπες... cheers
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

14/5/2011, 1:25 pm
chr1s_86 wrote:
Athanor wrote:Κι εμένα μ'εκνευρίζουν τα xenon.
Τις δικές μου τις αντικατέστησα με αυτές και είμαι πολύ ευχαριστημένος χωρίς να στραβώνω τους γύρω μου. Υπάρχουν και αυτές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο στραβώνουν τους απέναντι.

Κι εγώ ήθελα να βάλω philips, τις "extreme power" συκγεκριμένα αλλά απ ότι βλέπω στα links αυτά τις έχει για αυτοκίνητα όποτε οι πιο καλές που βλέπω να έχουν για μοτο είναι οι XP moto. Λογικά θα είναι ίδια κατηγορία με τις Night Racer που έχει η Osram, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να τυφλώνουν τους απέναντι μιας και είναι κανονικές H4/H7 λάμπες... cheers

Κανένα θέμα με την προϋθπόθεση να είναι ρυθμισμένα σωστά τα φώτα (μα τι είπα ? ) Εννοείται !!!
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

30/6/2011, 10:28 pm
Βασικά εγώ με τις μαμά είμαι αλλά με το που φορτώσω βαλίτσες ή δεύτερο άτομο και δουλέψω σε υψηλές στροφές κατευθείαν μου παίζουν τα φώτα.
Δε ξέρω αμα ρυθμίζονται και πως αλλά κατα πόσο να είναι λάθος τοποθετημένη η δέσμη με τις μαμά ρυθμίσεις ο Θεος και η ψυχή του
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

30/6/2011, 10:36 pm
Ρυθμίζονται, αν δεν κάνω λάθος από δύο βίδες που βρίσκονται πίσω από μικρές τρύπες στο φαίρινγκ. Δεν έχω VTEC και μπορεί να κάνω λάθος αλλά ρυθμίζονται. Με όλα τα VTEC του φόρουμ έχω θέμα όταν οδηγούμε βράδυ και είναι πίσω μου (δηλαδή πάντα Razz). Τα φώτα στους καθρέφτες είναι ενοχλητικά.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

1/7/2011, 1:10 pm
Αυτός ο τύπος έχει μία καλή προσέγγιση:

http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/50424-fifth-gen-bi-xenon-retrofit/

Παρόλα ταύτα για να είναι νόμιμα τα HID πρέπει να έχουν αυτόματη ρύθμιση ύψους της δέσμης και υαλοκαθαριστήρες στα φανάρια !!!!!!!

GkS
GkS
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-15
Mηνύματα : 7
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Yamaha Fazer S2
Κράνος : Schuberth R1 Thunder

My game....my rules!

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

1/7/2011, 3:03 pm
Εγώ παλιότερα είχα ατύχημα από τέτοιου είδους φώτα, αλλά με την μόνη διαφορά ότι στραβώθηκα από αυτοκίνητο.....

Σε δρόμο πολύ σκοτεινό, χωρίς δημοτικό φωτισμό, εννοείται...., διερχόμενο αυτοκίνητο με την μεγάλη σκάλα στα φώτα παρακαλώ, με στράβωσε τόσο πολύ που δεν έβλεπα καθόλου τον δρόμο. Επειδή την ψυλιάστικα, έκοψα ταχύτητα αλλά ήταν πλέον αργά μιας και ήμουν σε στροφή και βγήκα εντελώς εκτός......Τούμπες σε κάτι καλαμιές, ευτυχώς είχε λάσπη και το χώμα ήταν μαλακό....το κράνος τα είδε όλα όμως, αν δεν το είχα θα είχα κανα καλάμι στο μάτι......στραμπούληγμα σε δεξί αστράγαλο και στους καρπούς, στραβό τιμόνι και ένα δεξί φλάς ήταν το κόστος στην τότε Cagiva μου....
Εννοείται ο τύπος ούτε σταμάτησε, ούτε πιστεύω πως κατάλαβε ποτέ τι έγινε....
karapialis
karapialis
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-15
Mηνύματα : 189
Ηλικία : 45
Μοντέλο : 2008
Κράνος : Arai rx7,shoei diabolic

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

2/7/2011, 12:58 am
Με όλα τα VTEC του φόρουμ έχω θέμα όταν οδηγούμε βράδυ και είναι πίσω μου (δηλαδή πάντα ). Τα φώτα στους καθρέφτες είναι ενοχλητικά.

Τάκη έχουν βάλει την μεγαλη σκαλα για να σε περασουν βρε
lol! lol!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία) Empty Re: Φιλάρα, το εργαλειο έχει XENON .... σκοτώνει ... (στη κυριολεξία)

4/7/2011, 12:12 am
karapialis wrote:
Με όλα τα VTEC του φόρουμ έχω θέμα όταν οδηγούμε βράδυ και είναι πίσω μου (δηλαδή πάντα ). Τα φώτα στους καθρέφτες είναι ενοχλητικά.

Τάκη έχουν βάλει την μεγαλη σκαλα για να σε περασουν βρε
lol! lol!

Shocked Λες; Blush
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum