Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

+11
vtecpatra
Fanrider
anastasis
vasilakos
Caracal
XLGeorge
dirty
Ο φυσικός
karapialis
posnightmist
Ταξιδευτής
15 posters
Go down
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

27/6/2011, 9:17 pm
anastasis wrote:
vtecpatra wrote:απο οτι ειδα προφορτιση εχει

Αν η προφόρτιση του καινούργιου είναι χαμηλότερα από του μαμά...

Ο Αναστάσης στο θέμα του κινδύνου της προφόρτισης από την θερμότητα, εννοεί για ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ προφόρτιση, με χειριστήριο. ΑΥΤΗ κινδυνεύει από την θερμότητα.

Απλή προφόρτιση με παξιμάδια, όπως αυτή στην φωτογραφία που έβαλες ενδεικτικά, δεν έχει το ίδιο πρόβλημα, διότι τα παξιμάδια δεν...λιώνουν.

Φυσικά με ή χωρίς, το αμορτισέρ υποφέρει στο συνολό του από την θερμότητα, οπότε μια μόνωση των σωλήνων, καλό θα κάνει.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

27/6/2011, 10:05 pm
karapialis wrote:
Νομίζω ότι για τα λάδια των αναρτήσεων τα έχουμε ξαναπεί........
Απλα Respect για αλλη μια φορα.Οταν σεταρω με το καλο το καινουριο μπροστινο,οπωσδηποτε θα σε παρω τηλεφωνο

Το αμορτισερ της WILBERS (το έχω) έχει σημαντικότατη κατασκευαστική έλλειψη και χρειάζεται μετατροπή.
Απλη περιεργια αλλα θα ηθελα να μαθω την ελλειψη.
Σιγουρα θα υπαρχει και καποιος τροπος να διορθωνεται αυτο.Για πες

Οι αποψεις που πηρες απο εδω πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες εδω:
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/67245-expensive-suspension-disappointing-results/

Επισης Κshock θα στο ρυθμισει το πηρουνι αρκει να του το πας στο χερι,μονο το μπροστινο.
Ειλικρινα με καμια διαθεση αντιπαραθεσης και αν χρειαστεις κατι ευχαριστως ερχομαι μαζι σου ετσι ωστε να σου φτιαξει το μπροστινο ο Παναγιωτης ,οπως πρεπει.

Tα παιδια στην Kshock ειναι παλιοι γνωστοι. Σημερα μιλησαμε στο τηλεφωνο και αφου του ειπα ολη την περιπετεια μου ενδιαφερθηκε ιδιαιτερα και μου ζητησε να παω ολη τη μηχανη απο εκει να σχηματισει μια πρωτη αποψη και μετα να προχωρησουμε περαιτερω! Thumbsup

Του ειπα για τα λαδια και την αφαιρεση των μπουκαλων και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι το δυσκολο κ οτι μπορω να το κανω και μονος μου, αν ομως θελω ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα να με βοηθησει αυτος και να μου αλλαξει τα λαδια κλπ.

Οπως και να εχει αυριο θα εχω τη βοηθεια των πλεον ειδικων στο θεμα οποτε σιγουρα θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα...

Σας ευχαριστω παιδια ολους για τις συμβουλες και τη βοηθεια! Μιχαλη ειμαι υποχρεος για ολα!

ΥΓ. Για την Technoflex εχω ακουσει (και διαβασει) πολλες φορες οτι ειναι η Wilbers απλα κατασκευαζεται στην Ολλανδια...

ΥΓ2. Κακη αναρτηση δεν ξερω αν τη λες παντως...
Rigas
Rigas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-26
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 1999
Κράνος : Arai Corsair Matsudo Cobra

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

27/6/2011, 10:41 pm
Ταξιδευτής wrote:
karapialis wrote:
Νομίζω ότι για τα λάδια των αναρτήσεων τα έχουμε ξαναπεί........
Απλα Respect για αλλη μια φορα.Οταν σεταρω με το καλο το καινουριο μπροστινο,οπωσδηποτε θα σε παρω τηλεφωνο

Το αμορτισερ της WILBERS (το έχω) έχει σημαντικότατη κατασκευαστική έλλειψη και χρειάζεται μετατροπή.
Απλη περιεργια αλλα θα ηθελα να μαθω την ελλειψη.
Σιγουρα θα υπαρχει και καποιος τροπος να διορθωνεται αυτο.Για πες

Οι αποψεις που πηρες απο εδω πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες εδω:
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/67245-expensive-suspension-disappointing-results/

Επισης Κshock θα στο ρυθμισει το πηρουνι αρκει να του το πας στο χερι,μονο το μπροστινο.
Ειλικρινα με καμια διαθεση αντιπαραθεσης και αν χρειαστεις κατι ευχαριστως ερχομαι μαζι σου ετσι ωστε να σου φτιαξει το μπροστινο ο Παναγιωτης ,οπως πρεπει.

Tα παιδια στην Kshock ειναι παλιοι γνωστοι. Σημερα μιλησαμε στο τηλεφωνο και αφου του ειπα ολη την περιπετεια μου ενδιαφερθηκε ιδιαιτερα και μου ζητησε να παω ολη τη μηχανη απο εκει να σχηματισει μια πρωτη αποψη και μετα να προχωρησουμε περαιτερω! Thumbsup

Του ειπα για τα λαδια και την αφαιρεση των μπουκαλων και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι το δυσκολο κ οτι μπορω να το κανω και μονος μου, αν ομως θελω ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα να με βοηθησει αυτος και να μου αλλαξει τα λαδια κλπ.

Οπως και να εχει αυριο θα εχω τη βοηθεια των πλεον ειδικων στο θεμα οποτε σιγουρα θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα...

Σας ευχαριστω παιδια ολους για τις συμβουλες και τη βοηθεια! Μιχαλη ειμαι υποχρεος για ολα!

ΥΓ. Για την Technoflex εχω ακουσει (και διαβασει) πολλες φορες οτι ειναι η Wilbers απλα κατασκευαζεται στην Ολλανδια...

ΥΓ2. Κακη αναρτηση δεν ξερω αν τη λες παντως...

Καλησπερα, αν και 1ο ποστ καλη αρχη.

Δεν κανω διαφιμηση απλα τα παιδια στο K-Shock (Αντωνης-Γιωργος) ειναι μηχανικοι αναρτησεων, τιποτα αλλο.

Εχω παει στα 10 χρονια που τους εχω για αναρτησεις.

ZXR 400 καθαρα για χρηση πιστας, το Κ3 1000 μου, το KX 250 μου και το WR450 motard που ειχα, και σε ολα τα μοτο εχουν κανει αψογη δουλεια, γιατι ειναι μονο αναρτησεις.

Στο VFR αν και το πηρα απο φιλο εκει ειχα βαλει WP πισω και ελλατηρια μπροστα, εγω προσωπικα το οδηγησα με αυτα πανω και μου φανηκε μαλακο, αλλα εχω μαθει με GSXR και αλλα πιρουνια.

Για να δεις οτι δεν αναλαβανουν οτι και οτι...για να παρουν χρηματα, το μονο που δεν τους πηγα ηταν το TDM 850 που ειχα για επισκευη το πισω, και μου λεει...επειδη ειναι απο την Yamaha σαν αμορτισερ με ασθενειες πολλες, αν το ανοιξω (δεν ειναι ανοιγωμενο) και το κλεισο, τα δαχτυλιδια που ειναι για τις ρυθμισεις μπορει και να κλωτσησουν γιατι ειναι αλουμινενια.

Και απλα δεν το πηγα για επισκευη και εβαλα ενα Ohlins.

Xρονια τωρα εχω και εναν για καθε εργασια σε ολες τι μηχανες, π.χ αναρτησεις K-Shock, φρενα δεν αλαζω εδω Ελλαδα απλα παραγγελνω κιτ απο εξω και εδω τα βαζει ο πατερας μιας και ειναι μηχανικος, ακομα και σε πολλα συνεργια λενε θα σου αλαξω λαστιχα...

Με τι...τακο απο κατω απο τις εξατμισεις και στο πλαι....αυτα ειναι για γελια.... σταντ και μπροστα και πισω.



Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

28/6/2011, 10:08 am
Πηγα στα παιδια στην Kshock. Ευγενεστατοι και ξερουν τη δουλεια τους. Το μπροστινο του φανηκε πολυ μαλακο κιολας! Μαλιστα ειδε το στατικο sag και μου ειπε οτι ειναι τοσο μαλακο που ηδη εξαντλει μεγαλο μερος της διαδρομης της αναρτησης οποτε δεν μπορω να το δω να δουλευει σωστα αν δεν το ρυθμισω. Εσφιξε την προφορτιση τερμα και μου ειπε οτι ειναι καλυτερα τωρα.

Για το πισω εβαλε τη Hi ρυθμιση τερμα μαλακο και το Low το αφησε πανω κατω ιδιο και μου ειπε να το δοκιμασω.

Εντυπωσεις: συνεχιζει να ειναι σκληρο για τα γουστα μου. Το μπροστινο ΔΕΙΧΝΕΙ να ειναι λιγο καλυτερο αλλα χωρις να μπορω να το πω με σιγουρια ενω το πισω τωρα δειχνει να ειναι πιο σκληρο απο πριν. Εχω μπερδευτει.
Και η μαμα αναρτησουλα αρχιζει να μου αρεσει πολυ ενω αυτη αρχιζει να πλησιαζει επικινδυνα τα σκουπιδια.

Α! Και μην το ξεχασω. Τωρα οταν πιεζεις το πισω μερος κατω κανει ενα εντονο σκουξιμο που πριν δεν εκανε! Σαν χαλασμενο ντιβανι κανει! Wall
Rigas
Rigas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-26
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 1999
Κράνος : Arai Corsair Matsudo Cobra

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

28/6/2011, 1:14 pm
Ταξιδευτής wrote:Πηγα στα παιδια στην Kshock. Ευγενεστατοι και ξερουν τη δουλεια τους. Το μπροστινο του φανηκε πολυ μαλακο κιολας! Μαλιστα ειδε το στατικο sag και μου ειπε οτι ειναι τοσο μαλακο που ηδη εξαντλει μεγαλο μερος της διαδρομης της αναρτησης οποτε δεν μπορω να το δω να δουλευει σωστα αν δεν το ρυθμισω. Εσφιξε την προφορτιση τερμα και μου ειπε οτι ειναι καλυτερα τωρα.

Για το πισω εβαλε τη Hi ρυθμιση τερμα μαλακο και το Low το αφησε πανω κατω ιδιο και μου ειπε να το δοκιμασω.

Εντυπωσεις: συνεχιζει να ειναι σκληρο για τα γουστα μου. Το μπροστινο ΔΕΙΧΝΕΙ να ειναι λιγο καλυτερο αλλα χωρις να μπορω να το πω με σιγουρια ενω το πισω τωρα δειχνει να ειναι πιο σκληρο απο πριν. Εχω μπερδευτει.
Και η μαμα αναρτησουλα αρχιζει να μου αρεσει πολυ ενω αυτη αρχιζει να πλησιαζει επικινδυνα τα σκουπιδια.

Α! Και μην το ξεχασω. Τωρα οταν πιεζεις το πισω μερος κατω κανει ενα εντονο σκουξιμο που πριν δεν εκανε! Σαν χαλασμενο ντιβανι κανει! Wall

Επειδη η μηχανη τωρα που την εχω, ειναι καμια σχεση με sport π.χ Hayabusa κραταει ποιο σπορ χαρακτηρα, αν ειναι μαλακο το μπροστινο οπως το θες θα βουταει αποτομα στα φρενα και με αυτο θα εχεις πολυ αποτομη αυξηση βαρους εμπρος.


Αλλα αν δεις π.χ ενα σαμαρακι στον δρομο θα το περναει ανετα, αυτο δεν παει να πει οτι ειναι και καλητερα, απλα η αναρτηση δεν εχει σκληροτητα.

Κανε το αλλο βαλε ενα "δεματικο" στην μια μπουκαλα στο επανω μερος του χρωμιου και πηγενε μια χαλαρη βολτα με φρενα να δεις ποσο κατω θα παει, αν ειναι ουτε στο 1/3, μαλακωσε την, αν ειναι κοντα στο τερμα, μαλλον εχεις κανει λαθος επιλογη ελλατηρια.

Τωρα η πισω ο ηχος που κανει μαλον το μοχλικο ειναι, δεν απανταω με σιγουρια μπορει να λεω και βλακεια.

Ασχετο, στο δικο μου, το μπροστα ειναι σαν το δικο σου, το πισω με WP αμορτισερ ειναι σχετικα σκληρο, αλλα με γρηγορη οδηγηση δεν το καταλαβαινω.

Γενικα το μπροστα ειναι χαλια απο την Honda, επρεπε τουλαχιστον να εχει "επαναφορα", αλλα τα ιδια χαλια ηταν και στο TDM.

To πισω εργοστασιακο του TDM ειχε ενα μοχλο που ελεγε Hard-Soft, στο Hard κοπαναγε σε σαμαρακι που βαζουν οι δημοι , λες και ειχε χαλασει η αναρτηση, στο Soft ηταν τοσο μαλακο σαν παπακι.

Θα προτινα να κατεβασεις και λιγο τις μπουκαλες μπροστα αν θες ενα ποιο σπορ χαρακτηρα.

Αν δεν σ'αρεσει η πισω δεν ξερω αν εχει ποιο μαλακο ελατηριο εναλακτικη.



Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

28/6/2011, 10:13 pm
Να σαι καλα για τις συμβουλες φιλε Ρηγα. Ομως μαλλον δεν εξηγησα καλα. Τη μηχανη δεν την εχω για σπορ χρηση/πιστα, αλλα για ανετο τουρισμο. Κοινως η πολυ μαλακη και ανετη αναρτηση μου αρεσε παρα πολυ. Απλα ειχα προβλημα με το μπροστινο το οποιο βυθιζοταν πολυ στο εντονο φρεναρισμα.

Η μηχανη ειχε μια μαγικη αισθηση πανω απο σαμαρια και ανωμαλιες που μου αρεσε και τωρα εχει χαθει σε μεγαλο βαθμο. Βεβαια οταν ανεβαζα ρυθμο η αναρτηση προδιδε τελειως το συνολο και δεν μπορουσε να ακολουθησει (και αυτο ηταν ενας λογος που πηρα την "καλη" αναρτηση) αλλα εχω απογοητευτει πληρως στο οτι δεν μπορω να την κανω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οσο μαλακη οσο ηταν η αλλη τερμα σφιγμενη....
Rigas
Rigas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-26
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 1999
Κράνος : Arai Corsair Matsudo Cobra

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

29/6/2011, 12:05 am
Ταξιδευτής wrote:Να σαι καλα για τις συμβουλες φιλε Ρηγα. Ομως μαλλον δεν εξηγησα καλα. Τη μηχανη δεν την εχω για σπορ χρηση/πιστα, αλλα για ανετο τουρισμο. Κοινως η πολυ μαλακη και ανετη αναρτηση μου αρεσε παρα πολυ. Απλα ειχα προβλημα με το μπροστινο το οποιο βυθιζοταν πολυ στο εντονο φρεναρισμα.

Η μηχανη ειχε μια μαγικη αισθηση πανω απο σαμαρια και ανωμαλιες που μου αρεσε και τωρα εχει χαθει σε μεγαλο βαθμο. Βεβαια οταν ανεβαζα ρυθμο η αναρτηση προδιδε τελειως το συνολο και δεν μπορουσε να ακολουθησει (και αυτο ηταν ενας λογος που πηρα την "καλη" αναρτηση) αλλα εχω απογοητευτει πληρως στο οτι δεν μπορω να την κανω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οσο μαλακη οσο ηταν η αλλη τερμα σφιγμενη....

Θα σου απαντησω αμεσα.

Καταλαβα οτι την εχεις για τουρισμο, απλα αυτο που λες οτι σε ενα δυνατο φρεναρισμα πας βουτια στην ασφαλτο, και η μοτο εχει σχειδαστη για ρυθμους τουριστικους.

παραδειγμα, ειχα Μ3 Ε36, και σαν αναρτηση BMW ηταν πολυ καλη, με εφαγε ενας φιλος να βαλω Bilstein PSS-9 μαζι με το κιτ στους θολους μπρος-πισω, εεεε....βλαστημισα την ωρα και την στιγμη, η αναρτηση ηταν για πιστα....αν δεν εβρισκε δρομο σαν την Αττικη οδο, κοπαναγε , χοροπηδαγε κτλ, βεβαια με 200+ παταγες φρενο και δεν ειχε ουτε αποτομα βυθισματα...ουτε στις αλαγες πορειας εκανε την βαρκα το αμαξι.

Περιτο να σου πω η συζηγος με εβαλε και την πουλησα μετα απο αυτη την αναβαθμιση,

γιατι ανεφερα το παραδειγμα...ειναι οτι το αμορτισερ που εβαλες πισω με Hi-Low συμπιεση και ολα τα συναφη, ειναι για SS οδηγηση και δεν το ενδιαφερει τα σαμαρακια, ακομα και τερμα μαλακο να το εχεις ειναι ποιο σκληρο απο το νορμαλ.

Φανταζομαι και το WP που εχω να ειναι ετσει σε σχεση με το νορμαλ, μιας και το οδηγησα με αυτο πανω κατευθιαν.

tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

29/6/2011, 9:08 am
Ταξιδευτής wrote:Να σαι καλα για τις συμβουλες φιλε Ρηγα. Ομως μαλλον δεν εξηγησα καλα. Τη μηχανη δεν την εχω για σπορ χρηση/πιστα, αλλα για ανετο τουρισμο. Κοινως η πολυ μαλακη και ανετη αναρτηση μου αρεσε παρα πολυ. Απλα ειχα προβλημα με το μπροστινο το οποιο βυθιζοταν πολυ στο εντονο φρεναρισμα.

Η μηχανη ειχε μια μαγικη αισθηση πανω απο σαμαρια και ανωμαλιες που μου αρεσε και τωρα εχει χαθει σε μεγαλο βαθμο. Βεβαια οταν ανεβαζα ρυθμο η αναρτηση προδιδε τελειως το συνολο και δεν μπορουσε να ακολουθησει (και αυτο ηταν ενας λογος που πηρα την "καλη" αναρτηση) αλλα εχω απογοητευτει πληρως στο οτι δεν μπορω να την κανω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οσο μαλακη οσο ηταν η αλλη τερμα σφιγμενη....

Μπλα, μπλααα, κτλ, - το γράφεις μόνος σου -, το 15αρι για μένα είναι το πιο καλό για τα 750, δουλεύει αψογα για το καλοκαίρι, αργεί λίγο να ζεσταθεί το χειμώνα και όταν αλλάζεις αναρτήσεις άλλες του desevo και άλλες οι after, θα τις συνηθίσεις και θα τις αγαπάς......

Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

29/6/2011, 3:07 pm
tomakos wrote:Μπλα, μπλααα, κτλ, - το γράφεις μόνος σου -, το 15αρι για μένα είναι το πιο καλό για τα 750, δουλεύει αψογα για το καλοκαίρι, αργεί λίγο να ζεσταθεί το χειμώνα και όταν αλλάζεις αναρτήσεις άλλες του desevo και άλλες οι after, θα τις συνηθίσεις και θα τις αγαπάς......


Ιδωμεν.

Τα θεματα που εχω ειναι αρκετα τωρα -πειτε με και ψειρα δεν με πειραζει.

- Η μηχανη ειναι κουτσουρο σε σχεση με πριν και μου χαλαει εντελως την ποιοτικη αισθηση που μου εδινε η μηχανη.
- Δεν εχω τις γνωσεις, να τη ρυθμισω.
- Αν η Wilbers λεει 10αρι λαδι τοτε το 15αρι ειναι λαθος. Ποσο μαλλον οταν βλεπω διαφορα προς το πολυ χειροτερο τωρα.
- Το δοχειο της πισω αναρτησης δεν εχει που να μπει! Μπορει να ακουγεται χαζο, αλλα οντως δεν εχω καπου να το βαλω (εκτος του προφανους!) Το εδεσα πανω στο πισω μαρσπιε αλλα δεν ειναι η καλυτερη θεση...

Το χειροτερο ομως που με ενοχλει ειναι οτι πληρωσα ενα καρο λεφτα ειδικα για την εργασια για ενα αποτελεσμα που ΔΕΝ μου αρεσει καθολου....
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

29/6/2011, 3:20 pm
Νίκο στα είπα και στο τηλέφωνο.

Δεν ξέρω αν είναι οι καλύτερες λύσεις αλλά αν ήμουν στη θέση σου:

1. Θα έβαζα 10άρι λάδι στην εμπρός ανάρτηση στο ύψος που λέει η Wilbers. Όταν δεν έχει κανείς λόγο να προτιμήσει το α ή το β είναι καλύτερο να κάνει ότι λέει ο κατασκευαστής. Αφού τα έβαζα θα έβλεπα αν μου κάνουν ή όχι και θα δρούσα ανάλογα, ακόμα και αν αυτό συνεπάγεται κόπο.

2. Σίγουρα, οι αναρτήσεις μπορούν να ρυθμιστούν έτσι ώστε να είναι κοντά σε αυτό που θες. Ειδικά η πίσω που διαθέτει όλες τις ρυθμίσεις θα μπορεί να προσαρμοστεί (πολύ κοντά) στις απαιτήσεις σου.

3. Το πως θα γίνει αυτό θέλει είτε δικό σου ψάξιμο είτε κάποιον με σχετική εμπειρία (και αυτό είναι μάλλον το πιο δύσκολο βήμα)

4. Η μηχανή μάλλον θα είναι λίγο πιο σκληρή από όσο τη θυμάσαι, πράγμα που θα συνέβαινε ακόμα και αν απλά άλλαζες λάδια στις μαμά αναρτήσεις. Θα το συνηθίσεις.

5. Ξεπέρασε το πόσο σου κόστισε και πόσα γράσσα έχει. Έγινε και πάει. Με ένα πανάκι θα καθαρίσεις τα γράσσα και μπορείς να μην ξαναπάς στο μάστορα αυτόν ή ακόμα να κάνεις τις εργασίες μόνος σου. cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

30/6/2011, 10:41 pm
Μπορείς να ανεβάσεις μια κοντινή φωτογραφία του δοχείου του αμορτισέρ και της γύρω περιοχής;
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

1/7/2011, 12:38 am
KiloMeater wrote:Για λέγε οταν το φορεσεις να δουμε...

Ειχα και εγώ κάτι κάψες για αναρτήσεις κτλ.. μετά ήρθε το μνημόνιο και βασικά οι υποψίες για οσα ακολουθούν και πλεον μου περασαν οι σκέψεις... αλλα γραφε εντυπωσεις μπας και με ξαναβαλεις σε σωστη τροχιά.. Wink

Σήμερα πήρα το μηχανάκι μου με τις καινούργιες αναρτήσεις του.

Σαν να ψήλωσε λίγο εν σχέση με τις μανίσιες.Και μπρος και πίσω.

Ο μάστορας που σημειωτέον πήγα για πρώτη φορά σε αυτόν ήταν άψογος απέναντί μου .

Το σέρβις κράτησε σχεδόν μιάμιση ημέρα και μου έδωσε και ενα σκούτερ για να μετακινούμαι.

ενδεικτικά αναφέρω κόστος εργασιών τοποθέτης και ρύθμισης των αναρτήσεων 50E.

Ανεβαίνοντας πάνω είναι όντως πιό ψηλή σε σχέση με πρώτα-φαντάσου πόσο ειχαν 'καθίσει η παλιές' .

Το παλιό αμορτισέρ υπερθερμένοντας κιόλας γιατί ακούμπαγε στην εξάτμιση γιαυτό και είχε αυτη την λαστιχένια αίσθηση μετά απο πολύωρη οδήγηση.

Με μια σύντομη δοκιμή πρίν φυγω από το συνεργείο το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό εν σχεση με πρώτα πάντακαι για τα δικά μου γούστα.

Μου αρέσει ναναι όχι πολύ σκληρές αλλα ούτε και πολυ μαλακές κάτι ενδιαμεσο.

Περνώντας από σαμαράκια και λακούβες τις διαβαζε ναι μεν αλλά χωρις να κοπαναει δε.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την πολυ καλη δουλειά του.

Υπόψιν ότι για το δοχειίο μου έφτιαξε χειροποίητη βάση και πλαστικοπιημένη για να μην σκουργιάζει απο τα νερά.

Εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις και για το συνεγειο αλλά και για την δουλειά που έγινε στο μηχανάκι μου.

Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Service, αναρτησεις και ξενερωμα! - Page 2 Empty Re: Service, αναρτησεις και ξενερωμα!

19/7/2011, 2:26 pm
Νικο το μπροστινο θα το φερεις εκει που θελεις με λαδια και αερα.Θελει να πειραματιστεις λιγο αλλα θα δεις αποτελεσμα.
Για το πισω δεν νομιζω.
Ηταν λαθος η επιλογη σου να αγορασεις την 641 αφου οπως λες και εσυ,το ζητουμενο ειναι η ανεση και οχι η σπορ οδηγηση.
Η 641 ειναι αναρτηση για σπορ οδηγηση που σημαινει οτι η ανεση παει περιπατο!!
Συμβουλη.Πουλησε την και κοιτα την σειρα εκολαϊν.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum